Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαθλαστικος ελεγχος βρεφων-παιδιων


Recommended Posts

Καλημερα,χθες πηγα στον οφθλαμιατρο για μενα κ εμαθα οτι ο συγκεκριμενος ειναι ενας απο τους 5 οφθαλμιατρους που εχουν το συγκεκριμενο μηχανημα, κ απευθυνεται σε παιδια ανω των 6μηνων.

Μου ειπε οτι καλο ειναι στα παιδια, να κανουμε ελεγχο πριν τα 2ετη, γιατι ειναι καλυτερα να ανιχνευτουν κ να θεραπευτουν τυχον διαταραχες της ορασης.Επισης μου ειπε οτι το συγκεκριμενο μηχανημα ανιχνευη στα βρεφη τυχον αμβυλωπια σε βαθος χρονου 6μηνων.Εμενα με επεισε κ εκλεισα ραντεβου στις 8 Ιουλιου εσεις τι λετε?εχετε κανει ελεγχο στα παιδια σας?πιστευετε οτι χρειαζεται η ειναι υπερβολικο?Του ανεφερα οτι οταν η κορη μου τυχει κ δει την τηλεοραση ανοιχτη(δεν την αφηνουμε να βλεπει)παει κ κολαει μπροστα της, κ μου ειπε οτι αυτο το κανουν ολα τα παιδακια κ δεν ειναι λογος ανυσηχιας γιατι τους αρεσουν ολα αυτα τα χρωματα :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα και σε σένα vann, μήπως θα μπορούσα να έχω τα στοιχεία του οφθαλμιάτρου σου παρακαλώ?

ελπίζω να πρόκειται για ΑΘήνα...

 

τα δικά μου έχουν κάνει οφθαμιατρικό έλεγχο από το πρώτο έτος.

Η δεύτερή μου κόρη έχει ένα θέμα με την αμβλυωπία οπότε θα παρακαλούσα να μου δώσεις τα στοιχεία του γιατρού σου.

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σου τονιζω δεν ειναι παιδοοφθαλμιατρος,εγω για μενα πηγα γιατι ξερω απο πολλους οτι ειναι παρα πολυ καλος γιατρος κ εμαθα ολα τα παραπανω που εγραψα.Τον λενε Βασιλακη ειναι στρατιωτικος γιατρος κ εχει ιατρειο μονο το απογευμα ειναι λιγο πιο κατω απο την πλ.της Ν.Σμυρνης η διευθυνση ειναι Ελευθ.Βενιζελου 59 στον 1ο οροφο.Τα μικρα τα ειχες παει για απλο ελεγχο ρουτινας κ ετυχε να βρεις το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

τα δικά μου γεννήθηκαν πρόωρα και ο οφθαλμολογικός έλεγχος ήταν μία άπό τις εξετάσεις ρουτίνας που έπρεπε να κάνουν.

Ωστόσο, στην δεύτερη κορη μου ο στραβισμός ήταν έντονος, οπότε κάναμε περαιτέρω εξετάσεις.

Ομως θα πρέπει να σου πω πως κατά την συζήτησή μου και με τους δύο οφθαλμιάτρους, μου ανέφεραν πως η εξέταση των ματιών πρέπει να γίνεται για πρώτη φορά στα παιδιά εντός των 3 πρώτων ετών ζωής.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Είναι ευτυχώς κοντά μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...