Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολλες ωρες νηστικη;


Jean

Recommended Posts

Η κορη μου τελευταια αλλαξε το προγραμμα της. Κοιμαται στις 8 με 9 η ωρα και πινει το γαλα της στις 8. Στο τσακ προλαβαινω να της το δωσω αφου στις 8 αρχιζει η γκρινια της νυστας. Το θεμα ειναι πως κοιμαται μεχρι τις 7- 8 το πρωι σερι!!!! Μεχρι πριν λιγες μερες κοιμοταν μεν στις 9 (ειχε προηγηθει γευμα στερεο στις 7-8 αλλα ξαναξυπνουσε στις 11 για γαλα (230ml) και κοιμοταν μια και καλη στις 12. Τωρα τρωει το τελευταιο γευμα (στερεο εννοω) στις 7 και μετα απο μια ωρα πινει 100 ml γαλα ισα ισα δηλαδη για να γλαρωσει και τελος.Αυτο το σερι των 12 σχεδον ωρων χωρις να πιει γαλα με ανησυχει. Δεν ειναι πολλες ωρες με αδειο στομαχι; Η μονη αλλαγη που παρατηρησα ειναι οτι τρωει αρκετα μες στη μερα ενω μεχρι προτινος με εσκαγε να φαει... Μηπως παιζει ρολο οτι αυξησε το φαγητο μες στη μερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κορη μου τελευταια αλλαξε το προγραμμα της. Κοιμαται στις 8 με 9 η ωρα και πινει το γαλα της στις 8. Στο τσακ προλαβαινω να της το δωσω αφου στις 8 αρχιζει η γκρινια της νυστας. Το θεμα ειναι πως κοιμαται μεχρι τις 7- 8 το πρωι σερι!!!! Μεχρι πριν λιγες μερες κοιμοταν μεν στις 9 (ειχε προηγηθει γευμα στερεο στις 7-8 αλλα ξαναξυπνουσε στις 11 για γαλα (230ml) και κοιμοταν μια και καλη στις 12. Τωρα τρωει το τελευταιο γευμα (στερεο εννοω) στις 7 και μετα απο μια ωρα πινει 100 ml γαλα ισα ισα δηλαδη για να γλαρωσει και τελος.Αυτο το σερι των 12 σχεδον ωρων χωρις να πιει γαλα με ανησυχει. Δεν ειναι πολλες ωρες με αδειο στομαχι; Η μονη αλλαγη που παρατηρησα ειναι οτι τρωει αρκετα μες στη μερα ενω μεχρι προτινος με εσκαγε να φαει... Μηπως παιζει ρολο οτι αυξησε το φαγητο μες στη μερα;

 

μην ανησυχεις! η κορουλα σου μαλλον ειναι χορτατη κ γ'αυτο δεν θελει αλλο γαλα. αν πεινουσε σιγουρα θα ξυπναγε...να εισαι σιγουρη. η δικη μου μπεμπα (10 μηνων) πινει 80ml στις 7 κ αλλα 100 στις 11 κ ξυπναει στις 6 το πρωι. ειμαστε τυχερες που κοιμουνται σερι τα μωρακια μας!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια μιλαμε για πολυ φαγητο ομως μες στη μερα. Με κυνηγαει συνεχεια απο πισω και φωναζει μαμ μαμ και ανοιγει μια στοματαρα και περιμενει (εχει πολυ γελιο ειναι η αληθεια) Ακομη κι αν εχει φαει με το που με δει να τρωω κατι τρεχει και στηνεται!! Ενω μεχρι πριν μια εβδομαδα την κυνηγουσα εγω. Πως ανοιξε ετσι ξαφνικα η ορεξη της; Στις 8 το πρωι πινει γαλα και στις 9:30 αρχιζει τα μαμ μαμ. Τρελαινεται για αυγο με ψωμακια η φρουτοκρεμα αναλογως. Την ταιζω λοιπον και στις 11:3ο ξαναρχιζει τα μαμ μαμ. Της δινω καμια μπανανα και μετα απο λιγο μαμ μαμ. Δεν την προλαβαινω. Και μιλαμε για ενα παιδακι πολυ αδυνατο, ποτε δεν ετρωγε πολυ (εχω τραβηξει πολυ αγχος με το φαγητο της!!! ) Μολις φαει το μεσημερι (στις 2-3) με το που παει 6 μαμ μαμ!!(φαριν λακτε και τετοια δεν της δινω, της κανω αλλο φαγητο πιο ελαφρυ η τραχανα κτλ) Δειχνει μεγαλη περιεργεια σε οτι τρωμε, δεν θελει πια αλεσμενα κι ας εχει μονο 4 δοντια. Καθεται ο αντρας μου να φαει και παει κοντα του κι ανοιγει το στομα και περιμενει... Κι ο αντρας μου:"Τι να κανω τωρα; Να της πεταξω κανα κοκκαλακι;" :lol::lol: Παραξενα πραγματα!! Απ' τη μια χαιρομαι πολυ που επιτελους θα παρει λιγο βαρος απ' την αλλη τι αλλαγη ειναι αυτη;;;;;;;;;;;!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η μικρούλα χρειάζεται περισσότερο ύπνο και λιγότερο φαγητό αυτό το διάστημα 8)

Δεν έχεις ακούσει ότι ο ύπνος τρέφει τα παιδιά; :wink::wink::wink:

Μην ανησυχείς και άμα πεινάσει δεν θα διστάσει να σου το πει!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κοριτσια μιλαμε για πολυ φαγητο ομως μες στη μερα. Με κυνηγαει συνεχεια απο πισω και φωναζει μαμ μαμ και ανοιγει μια στοματαρα και περιμενει (εχει πολυ γελιο ειναι η αληθεια) Ακομη κι αν εχει φαει με το που με δει να τρωω κατι τρεχει και στηνεται!! Ενω μεχρι πριν μια εβδομαδα την κυνηγουσα εγω. Πως ανοιξε ετσι ξαφνικα η ορεξη της; Στις 8 το πρωι πινει γαλα και στις 9:30 αρχιζει τα μαμ μαμ. Τρελαινεται για αυγο με ψωμακια η φρουτοκρεμα αναλογως. Την ταιζω λοιπον και στις 11:3ο ξαναρχιζει τα μαμ μαμ. Της δινω καμια μπανανα και μετα απο λιγο μαμ μαμ. Δεν την προλαβαινω. Και μιλαμε για ενα παιδακι πολυ αδυνατο, ποτε δεν ετρωγε πολυ (εχω τραβηξει πολυ αγχος με το φαγητο της!!! ) Μολις φαει το μεσημερι (στις 2-3) με το που παει 6 μαμ μαμ!!(φαριν λακτε και τετοια δεν της δινω, της κανω αλλο φαγητο πιο ελαφρυ η τραχανα κτλ) Δειχνει μεγαλη περιεργεια σε οτι τρωμε, δεν θελει πια αλεσμενα κι ας εχει μονο 4 δοντια. Καθεται ο αντρας μου να φαει και παει κοντα του κι ανοιγει το στομα και περιμενει... Κι ο αντρας μου:"Τι να κανω τωρα; Να της πεταξω κανα κοκκαλακι;" :lol::lol: Παραξενα πραγματα!! Απ' τη μια χαιρομαι πολυ που επιτελους θα παρει λιγο βαρος απ' την αλλη τι αλλαγη ειναι αυτη;;;;;;;;;;;!!!

 

 

 

χαχαχαχαχα να χαιρεσαι βρε !!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol: ακου κοκκαλακι?? :lol::lol::lol::lol:

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Jean μου είναι η αλλαγή του ότι μεγαλώνουν τα παιδάκια μας :lol::lol: και μένα η Δανάη ακριβώς αυτό το πρόγραμμα έχει τρώει ενα γιαούρτι γύρω στις 7.30 και 8 κοιμάται, κατά τις 11 της δίνω γάλα 250ml και μετά το παει σερί μέχρι τις 7 το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα σου ξυπναει στις 11 για γαλα! Εμενα δεν ξυπναει, αυτο με απασχολει. Τρωει γευμα στις 6:30 με 7 και στις 8 της δινω λιγο γαλα για να την προλαβω πριν κοιμηθει και πινει 100μλ και κοιμαται μεχρι τις 7 το πρωι, καμια φορα και μεχρι τις 8:30. Παντως χθες επειδη κοιμηθηκε διπλα μου οταν την μετεφερα στο δωματιο της ξυπνησε και αρπαξα την ευκαιρα και της εδωσα 180μλ γαλα. Μια χαρα το ηπιε. Ηταν ομως τυχαιο που ξυπνησε. Αν δεν την μετεφερα δεν θα ξυπναγε οποτε δεν θα ετρωγε. Πολυ με μπερδευει το παιδι μου..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα σου ξυπναει στις 11 για γαλα! Εμενα δεν ξυπναει, αυτο με απασχολει. Τρωει γευμα στις 6:30 με 7 και στις 8 της δινω λιγο γαλα για να την προλαβω πριν κοιμηθει και πινει 100μλ και κοιμαται μεχρι τις 7 το πρωι, καμια φορα και μεχρι τις 8:30. Παντως χθες επειδη κοιμηθηκε διπλα μου οταν την μετεφερα στο δωματιο της ξυπνησε και αρπαξα την ευκαιρα και της εδωσα 180μλ γαλα. Μια χαρα το ηπιε. Ηταν ομως τυχαιο που ξυπνησε. Αν δεν την μετεφερα δεν θα ξυπναγε οποτε δεν θα ετρωγε. Πολυ με μπερδευει το παιδι μου..

 

δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα σε μεγαλύτερα παιδάκια σαν το δικό σου αλλά αναρωτιέμαι... το ενδεχόμενο να πιεί ένα μπουκάλι γάλα ενώ κοιμάται όπως κάνουν τα βρεφη δεν παίζει? Να την ταΐσεις δλδ κοιμισμένη κατά τις 10,30-11,00 γύρω στα 150μλ γάλα

 

πάντως, γέλασα πάρα πολύ με την περιγραφή σου για το μαμ μαμ και το κοκκαλάκι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικια που ειναι το παιδακι σου και ακομα και τα λιγο μικροτερα αντεχουν το βραδυ και 12 ωρες χωρις να πιουνε η να φανε.

Και εμεις που ειμαστε στην ιδια ηλικια το ιδιο συμβαινει. Τρωει 6 ωρα το βραδυνο και μετα στις 7,30 γιαουρτι και μετα το γαλα κατα τις 9. Θα κοιμηθει γυρω στις 10 μεχρι τις 8-8.30 σερι.

Τα παιδια στο δευτερο χρονο της ζωης τους αλλοτε θα τρωνε ασταματητα και αλλοτε δεν θα θελουν να φανε τιποτα. Υπαρχουν περιοδοι που αναπτυσσονται αρα τρωνε και πιο πολυ και μετα περνουν μια περιοδο υφεσης. Ειναι φυσιολογικο.

Μπραβο της που τρωει και ειναι και αδυνατουλα οπως λες. Εχει καλο μεταβολισμο. Καπως ετσι ειμαστε και εμεις.

Να τη χαιρεσαι Jean!

:D

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εμένα ο γιος μου από 2,5 μηνών έπινε γάλα στις 9 και κοιμότανε απευθείας και ξύπναγε πάλι στις 9 το πρωί να ξαναφάει.....Αυτό ακριβώς κάνει και μέχρι σήμερα 8 μηνών...Ότι ώρα και αν φάει απογευματινό(κατά τις 6 συνήθως) 9 θέλει γάλα και ύπνο μέχρι τις 9 το πρωί...και εύχομαι να το συνεχίσει έτσι....Μην ανησυχείς και εμένα τρώει όσο θέλει στην διάρκεια της μέρας την νύχτα προέχει ό ύπνος του και μόνο...!!!

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια μιλαμε για πολυ φαγητο ομως μες στη μερα. Με κυνηγαει συνεχεια απο πισω και φωναζει μαμ μαμ και ανοιγει μια στοματαρα και περιμενει (εχει πολυ γελιο ειναι η αληθεια) Ακομη κι αν εχει φαει με το που με δει να τρωω κατι τρεχει και στηνεται!! Ενω μεχρι πριν μια εβδομαδα την κυνηγουσα εγω. Πως ανοιξε ετσι ξαφνικα η ορεξη της; Στις 8 το πρωι πινει γαλα και στις 9:30 αρχιζει τα μαμ μαμ. Τρελαινεται για αυγο με ψωμακια η φρουτοκρεμα αναλογως. Την ταιζω λοιπον και στις 11:3ο ξαναρχιζει τα μαμ μαμ. Της δινω καμια μπανανα και μετα απο λιγο μαμ μαμ. Δεν την προλαβαινω. Και μιλαμε για ενα παιδακι πολυ αδυνατο, ποτε δεν ετρωγε πολυ (εχω τραβηξει πολυ αγχος με το φαγητο της!!! ) Μολις φαει το μεσημερι (στις 2-3) με το που παει 6 μαμ μαμ!!(φαριν λακτε και τετοια δεν της δινω, της κανω αλλο φαγητο πιο ελαφρυ η τραχανα κτλ) Δειχνει μεγαλη περιεργεια σε οτι τρωμε, δεν θελει πια αλεσμενα κι ας εχει μονο 4 δοντια. Καθεται ο αντρας μου να φαει και παει κοντα του κι ανοιγει το στομα και περιμενει... Κι ο αντρας μου:"Τι να κανω τωρα; Να της πεταξω κανα κοκκαλακι;" :lol::lol: Παραξενα πραγματα!! Απ' τη μια χαιρομαι πολυ που επιτελους θα παρει λιγο βαρος απ' την αλλη τι αλλαγη ειναι αυτη;;;;;;;;;;;!!!

Μου δίνεις ελπίδες για τον δικό μου Jean! Κι ο δικός μου με το ζόρι τρώει! Έχει μερικές μέρες που είναι κι αυτός συνέχεια μαμ μαμ αλλά δεν τρώει και πάλι! Λες να αρχίσει σαν την δικιά σου! :)

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα σου ξυπναει στις 11 για γαλα! Εμενα δεν ξυπναει, αυτο με απασχολει. Τρωει γευμα στις 6:30 με 7 και στις 8 της δινω λιγο γαλα για να την προλαβω πριν κοιμηθει και πινει 100μλ και κοιμαται μεχρι τις 7 το πρωι, καμια φορα και μεχρι τις 8:30. Παντως χθες επειδη κοιμηθηκε διπλα μου οταν την μετεφερα στο δωματιο της ξυπνησε και αρπαξα την ευκαιρα και της εδωσα 180μλ γαλα. Μια χαρα το ηπιε. Ηταν ομως τυχαιο που ξυπνησε. Αν δεν την μετεφερα δεν θα ξυπναγε οποτε δεν θα ετρωγε. Πολυ με μπερδευει το παιδι μου..

 

Δεν μου ξυπνάει Jean εγώ την σηκώνω κοιμησμένη και τις δινω το γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρουλα μου, εγω μια φορα δοκιμασα να το κανω αυτο. Τη σηκωσα ησυχα ησυχα και χωρις πολλα πολλα και εβαλε κατι τσιριδες κι εκανα να την ηρεμησω μια ωρα. Και εννοειται οτι το γαλα το πεταξα τελικα, δεν το ηθελε με τιποτα. Εκνευριστηκε πολυ που της χαλασα τον ύπνο. Ειναι πολυ ελαφρυς ο υπνος της. Πεταγεται με το παραμικρο.

 

Μεγαλωνει κοριτσια, οντως... Λεει και λεξουλες πολλες και μας ξετρελαινει...Δυο-τρεις φορες να της πω μια λεξη την πιανει...ε, στο περιπου αλλα την πιανει. Το μονο μου προβλημα ειναι η λεξη παπουτσι που την επιασε μιση και αντιλαμβανεστε τι φωναζει μολις δει παπουτσια...εχμ...

 

Μονο που ακομη το παλευει το θεμα περπατημα... Που θα παει ομως θα το μαστορεψουμε κι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο Jeanaki που άνοιξε η όρεξη στο Μαράκι μας!!! Είδες βρε που αγχωνοσουν ... ότι θα άρχιζε το παιδί σου να σε κυνηγάει για φαγητό ούτε στο πιο τρελό σου όνειρο δεν το φανταζόσουν :lol: μεγάλωνει το ζουζουνάκι μας!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Μεγαλωνει κοριτσια, οντως... Λεει και λεξουλες πολλες και μας ξετρελαινει...Δυο-τρεις φορες να της πω μια λεξη την πιανει...ε, στο περιπου αλλα την πιανει. Το μονο μου προβλημα ειναι η λεξη παπουτσι που την επιασε μιση και αντιλαμβανεστε τι φωναζει μολις δει παπουτσια...εχμ...

 

:lol::lol::lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ax η δικιά μας έχει τύχει κάποιες μέρες να κοιμηθεί στις 6 το απόγευμα και να ξυπνήσει στις 7 το πρωί.βέβαια στις 8 που είναι έτσι κι αλλιώς η ώρα της την ξυπνώ της δίνω το γάλα,μισοκοιμησμένη,και συνεχίζει τον ύπνο της!! σε κανονικές συνθήκες κοιμάται 20¨00 - 7παρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...