Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόση ώρα ασχολούνται ???


Recommended Posts

Πολύ διασκεδαστικό επίσης βρίσκουν και τα play-doh. :wink::D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ διασκεδαστικό επίσης βρίσκουν και τα play-doh. :wink::D

 

ανα γεια σου βρε alcyon αυτά είχα πάρει απο το carrefur.

 

ΚΑΛΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ !!!! :lol:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ή κανείς δεν ξέρει.... ή δε σημαίνουν τίποτα σε αυτή την ηλικία.

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Έχω κι άλλες σχετικές απορίες, αλλά είπα να μην κάνω κατάχρηση του θέματός σου από τη μια και απ' την άλλη λέω να τις πετάω σιγά-σιγά για να μη βαρυστομαχιάσουμε! :lol::lol::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Σ' ευχαριστώ!

 

Λοιπόν....... απορία:

 

Πώς περνάει το χρόνο του ένα πιτσιρίκι που δεν πάει παιδικό; Δηλαδή, τι δραστηριότητες κάνετε και πότε; (Βόλτα- έξοδο, μέσα στο σπίτι... κάπου αλλου).

 

Για δώστε καμιά ιδέα. Κι εμείς κάνουμε πολλά... αλλά έχω και περιέργεια να ακούσω κι άλλες απόψεις να δω μήπως πάρω καμιά ιδέα. (Είχα ρωτήσει παλιά μια βρεφονηπιοκόμο, αλλά ήταν "φρέσκια" στο επάγγελμα και δεν είχε μεγάλη γκάμα.)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα απογευματα, παιζουμε με συνομιλικα παιδακια ευτυχως έχουμε, κανενα παιδοτοπο ( σπανια ), εμπορικά, σουπερ και οταν ευνοει ο καιρος παιδική χαρα ή πλατεια.

Το καλοκαιρι φυσικα τα πραγματα ειναι πιο ευκολα...ειμαι και τυχερη και εχουμε ενα μικρο κηπο και γινεται χαμος απο παιδακια.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξανθιά μου μπουγατσούλα τώρα είδα το θέμα σου!!! Βρε συ δεν έχουμε πει να μην αγχώνεσαι έτσι?

 

Δεν είναι ακόμα η ηλικία του μικρού σου πρίγκιπα που θα τον βοηθήσει να συγκεντρωθεί σε ένα θέμα. Οπότε μην αγχώνεσαι απο τώρα.... :wink::wink: οκ???

 

Οσο για τις πλαστελίνες θα σου πω το εξής μιας και εμεις έχουμε πάρει απο το καλοκαίρι και παιζουμε....(όταν δλδ ήταν 2)!!! Εχει μάθει ότι μόνο παίζουμε με τις πλαστελίνες, ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ, και παίζουμε πάντα πάνω σε μια επιφάνεια πχ. επειδή η δικιά μου της αρέσει να καθόμαστε κάτω της βάζω έναν δίσκο και τα φτιάχνουμε όλα πάνω εκεί...! Οι πλαστελίνες είναι απο τα καταστήματα ELC ειδικές, μη τοξικές για παιδιά!

 

Μαρκαδόρους της έχω πάρει αυτούς που βγαίνουν με νερό γιατί την μυρίστηκα ευτυχώς από νωρίς την "δουλειά" ότι το καμάρι μου θα ζωγραφίζει τα πάντα εκτός απο το μπλοκ ζωγραφικής!!! χαχαχαχαχα!!! Ευτυχώς όμως όλα βγαίνουν με λίγο νεράκι....!

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Είχα φτιάξει μια λίστα με όλες τις δραστηριότητες που μπορώ να σκεφτώ. (Την έχασα όμως... :? ) Τις κάνω με τυχαία σειρά. Σκεφτόμουν όμως και την περίπτωση να είναι σαν ολοκληρωμένο πρόγραμμα ενός παιδικού σταθμού.

 

Δηλαδή, να έχω κάποια ώρα ζωγραφική (στατικό και απαιτεί προσοχή), και μετά να έχω μουσικο-χορευτικό (επομένως το παιδί εκτονώνεται και ξεκουράζεται και από την προηγούμενη δραστηριότητα).

 

Αισθάνομαι όμως ότι μου λείπουν οι απαραίτητες γνώσεις για να κάνω κατάλληλους συνδιασμούς. Και για αυτό ρώτησα, για να δω περισσότερο την οργάνωση των δραστηριοτήτων και όχι αυτές καθ' αυτές τις δραστηριότητες.

 

Μερικές από τη λίστα μου (εσωτερικού χώρου):

1.α. Ζωγραφική σε σκίτσα

β. Ζωγραφική σε λευκό χαρτί (ελεύθερο)

μπορεί να γίνει με μαρκαδόρους, κηρομπογιές, ξυλομπογιές

2. Δαχτυλομπογιές (με ή χωρίς πινέλα)

3. Κολλάζ (με χρωματιστό χαρτι ή από περιοδικά)

4. Χαρτοκολλητική (χαρτόνια χρωματιστά και κατασκευές)

5. Παιχνίδι με σφραγιδούλες.

6. Διάβασμα παραμυθιών

7. Ποιήματα - τραγουδάκια

9. Μουσική - χορός

10. Γυμναστική

11. Παιχνίδι με κάρτες (π.χ. αριθμούς, γράμματα, αντικείμενα, χρώματα κτλ)

12. Πλαστελίνες (play doh, κτλ)

και φυσικά..... πολύ πολύ ελεύθερο παιχνίδι!!!

 

Αλλά ενώ φαίνονται πολλά.... τελικά καταλήγουμε να κάνουμε 1-2 άντε 3 για ένα διάστημα και μετά "θυμόμαστε" κάποια άλλη δραστηριότητα. Χώρια που ... δεν ξέρω ποια να συνδιάσω με ποια... και τελικά άλλοτε κανουμε πολλά και άλλοτε ελάχιστα.

 

 

Καμιά ιδέα για σωστή οργάνωση;;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon εμείς για παράδειγμα δεν "οργανώνουμε" τίποτα!!! Τα πάντα τα κάνουμε σύμφωνα με το ένστικτο! Τι εννοώ....! μπορεί να έχω εγώ πχ. όρεξη να ζωγραφίσουμε ή να χορέψουμε ή να τραγουδήσουμε όμως η κόρη μου να θέλει να κάνουμε κάτι άλλο! αυτό φαίνεται απο την προσοχή που θα δώσει και απο την συμπεριφορά της γενικότερα! Οπότε στρέφουμε την "ώρα παιχνιδιού" προς άλλες κατευθύνσεις....! Είμαι όλη μέρα σε "οργανωτικό περιβάλλον" δεν το θέλω και στο σπίτι κυρίως όταν παίζω με το παιδί! Εξάλλου ούτε η ίδια το θέλει γιατι με βλέπει ότι "Τσιτώνομαι όταν κάνουμε κάτι οργανωμένα"!! Αυτά όσο αφορά εμάς....έτσι???

 

:D:D:D

 

Αλλο που ίσως θα μπορούσατε να κάνετε είναι να φτιάξετε μαζί κάτι στην κουζίνα πχ. κουλουράκια ή μπισκοτάκια....! Εσύ θα βρεις την κατάλληλη συνταγή ώστε να συμμετέχετε όλοι! Να ετοιμάσεις εσύ τα υλικά πάνω στο τραπέζι, να τους βάλεις ποδιές και να αρχίσετε την σχολή των σεφ! Εμένα τρελαίνεται να βοηθά στην κουζίνα (μόνο όμως όταν μπορεί και είναι ασφαλές)!!! Συχνά φτιάχνουμε μπισκοτάκια, κεικ κλπ και συνέχεια ψάχνει και αυτή να βρει (πάντα απο φωτογραφίες) τι θα είναι αυτό που θα φτιάξουμε μετά!

 

Αμα θέλεις τώρα συγκεκριμένο πρόγραμμα η γνώμη μου είναι να ρωτήσεις την Μαρία (εγώ αυτό θα έκανα) η οποία έχει αρκετές γνώσεις και μπορεί σίγουρα να σε βοηθήσει περισσότερο! :D:D:D

 

 

Συγνώμη αν δεν βοήθησα...... :oops::oops::oops::(:(:(

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνταγές κάνουμε κι εμείς.... (είπαμε την πλήρη λίστα την έχασα και έγραψα ότι θυμώμουν). Αλλά έχω βασικά τεχνικά προβλήματα... π.χ. προχθές ξεκινήσαμε ένα κέικ... Έχω 3 ζευγάρια χέρια να ανακατεύονται με οτιδήποτε (γιατί δεν μπορούν να περιοριστούν σε αυτό που θα τους αναθέσω) και ξαφνικά... ξύπνησε και η μικρή απρόσμενα.

 

Εγώ στα χέρια με το ζυμάρι (έσπασε το μιξερ εκείνη τη μέρα και αναγκάστηκα να βάλω χέρια μέσα), τα παιδιά να έχουν ανακατέψει τα πάντα και μια μικρή να περιμένει.... τιιι;! αλλαγή... φαί... κάτι τέλος πάντων που έπρεπε να προσδιορίσω. Αυτά από δυσκολίες.

Ενώ τα υπόλοιπα.... μπορώ να τα αφήσω ανα πάσα στιγμή. :wink:

 

Είπαμε... κάνω λίγο κατάχρηση στο θέμα...

Άμα υπάρχει καμιά ιδέα... δεκτή!!!! :wink:

 

Dalia σε ευχαριστώ για το χώρο!!

:D:D:D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ίσως....λέω ίσως....αν όταν θέλατε να μαγειρέψετε να είσαι σίγουρη ότι θα υπάρχει άλλος ένας μεγάλος στο σπίτι (πχ. ο μπαμπάς) οπότε όταν ξυπνάει η μικρή να μην έχεις και αυτό το άγχος??? Ετσι ο Αρχιμάγειρας μαζί με τους "μεγάλους σεφ" να "δουλέψουν με άνεση το αριστούργημά τους!!!

 

 

Δεν ξέρω αν βοήθησα......μην φανταστείς με τόσο λίγο μυαλό που διαθέτω πάλι καλά που σκέφτομαι και αναπνέω χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :wink::wink::wink::wink::lol::lol::lol::lol::lol:

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Alkyon.οσον αφορα το προγραμμα δεν νομιζω οτι μπορει να ακολουθηθει τοσο ευκολα.και εγω θα το ηθελα αλλα δεν μου βγαινει.οποτε κανω καποια πραγματα τη μια μερα και καποια αλλα την επομενη για να μην βαριεται καθε μερα ζωγραφικη 'η καθε μερα παζλ.ασε που πρεπει να κανουμε και οθλειες το απογευμα σπιτι οποτε τις κανουμε μαζι και παιζουμε.σημασια εχει να απασχολειται,να μην χαζευουν και για προγραμμα θα μπουν σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ να κάνουμε κάθε μέρα τα ίδια. Φυσικά θα κουράζει κάτι τέτοιο. Έλεγα κάτι σε πιο εβδομαδιαία βάση... αλλά δε μου βγαίνει. Ίσως να μη γίνεται ... τι να πω;!

 

Θα ήθελα όμως να είχα ένα πλάνο στο μυαλό... ότι θα κάνουμε π.χ. ζωγραφική και μετά Γυμναστικούλα. Το ανάποδο δυσκολεύομαι να το φανταστώ γιατί θα έχουν "ένταση" από τη γυμναστική, οπότε πώς να συγκεντρωθούν στη ζωγραφική.

 

Για τέτοιου είδους "συνδυασμούς" ψάχνω. Πώς τα κάνουν ας πούμε στους παιδικούς σταθμούς; Εκεί έχουν κάποιο πλάνο φαντάζομαι, και δεν αφήνουν τα παιδιά να κάνουν ότι θέλουν (ή απλά μόνο τα φαντάζομαι αυτά...; Δεν έχω εμπειρία από παιδικούς σταθμούς).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon "έκλεψα" μερικές ιδέες αν δε σε πειράζει από τη λίστα δραστηριοτήτων που παρέθεσες πιο πάνω. :D

Μου άρεσε πολύ η ιδέα του "προγράμματος" βάζω εισαγωγικά γιατί είναι σχεδόν αδύνατον να ακολουθήσεις ένα πρόγραμμα καθημερινά στις δραστηριότητες όπως είπατε και παραπάνω.

Κατά τη γνώμη μου ο συνδυασμός δρασηριοτήτων που θέλεις να κάνεις μπορεί να επιτευχθεί πιο εύκολα με το να τις χωρίσεις σε υποκατηγορίες..

π.χ δραστηριότητες που γίνονται στο τραπέζι..ζωγραφική κτλ

δραστηριότητες εκτόνωσης..χορός, γυμναστική κτλ.

δραστηριότητες μνήμης, μάθησης κ.α...κάρτες με αριθμούς κτλ

δραστηριότητες χαλάρωσης, ξεκούρασης..διάβασμα παραμυθιών κτλ.

Και έτσι κάθε μέρα μπορείς να κάνεις συνδυασμό των υποκατηγοριών με μία δραστηριότητα από 2 ή 3 υποκατηγορίες αναλόγως βέβαια και από το φόρτο της ήμερας.

Εγώ κάπως έτσι σκέφτομαι να κάνω.

Όσο για το πρόγραμμα των παιδικών σταθμών που γράφεις εμείς πηγαίναμε κάποτε σε παιδικό σταθμό και μας έδιναν εβδομαδιαίο πρόγραμμα δραστηριοτήτων.Έχω την εντύπωση οτι το κράτησα.Θα το ψάξω και αν το βρω θα το παραθέσω.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλή η ιδέα του διαχωρισμού σε κατηγορίες! Δεν το είχα σκεφτεί... ναι κάτι τέτοιο αναζητώ! :D:D:D:D

 

Θα περιμένω και το πρόγραμμα του παιδικού που λες, για να πάρω μια καλύτερη ιδεά!

 

Σε ευχαριστώ πολυ!!!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon :oops:

 

Δεν έκανα τίποτα να με ευχαριστείς, χάρηκα όμως που σε βοήθησα. :D

 

Αν βρω το πρόγραμμα του παιδικού, πιστεύω οτι το έχω ακόμη, θα το παραθέσω ή θα σου το στείλω σε π.μ

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπε να βρεις τι του αρεσει..

Προχτες ο χαρης εκανε χειροτεχνιες 4 ωρες.. (ελεος δηλαδη) και οταν σταματησαμε εκλαιγε..

Βεβαια καναμε παρα πολλα πραγματα.. Φτιαξαμε καπελα αποκριατικα κλοουν κλπ αλλα αυτο που τον ξετρελανε ηταν να ζωγραφιζει με τις νερομπογιες και μετα με τις δακτυλομπογιες και μετα να κολλαει διαφορα πραγματα σε χαρτι αλλα οχι με απλη κολλα αλλα με αυτη που την βαζεις με το πινελο..

Γενικα ηθελε να παιξει με τα πινελα.. και ζηταει καθε μερα.. Και αν δεν τον ενοχλησεις μπορει να καθεται με τις ωρες

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Dalia σε ευχαριστώ για το χώρο!!

:D:D:D

 

Alcyon μου, μην το ξαναπείς αυτό καλέ..ξέρεις πόσο πιο εύκολο είναι να τα έχουμε όλα αυτά συγκεντρωμένα???

 

Να ρωτησω?? Τι είναι οι δακτυλομπογιές? :oops: είναι εύκολο μετά στο καθάρισμα? σε τι χαρτί βάφουμε με αυτές ακουαρέλα? νομίζω θα του αρέσει πολύ το πασάλιμα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

να δωσω μια ιδεα για ελευθερο παιχνιδι?εμενα η δικια μου τρελαινεται να μιλαμε σε ενα ψευτικο τηλεφωνο που εχει,παιρνουμε ολους οσους ξερει και λεει τα ονοματα τους και μιλαμε κανα μισαωρο χαλαρα.βεβαια εγω πιο πολυ γιατι η μικρη λεει τα βασικα.εχει πλακα τουλαχιστον για εμας.ρε κοριτσια μια παρατηρηση εγω οταν ημουν μικρη,πριν 29 χρονια, ημανα μου δεν ασχολιοταν με το θεμα να με απσχολει και βγηκα μια χαρα νομιζω.εσας σας επαοζαν οι δικοι σας?το λεω για να μην αγχωνομαστε τοσο.λεω και παλι οτι και εγω απασχολω τη μικρη συνεχεια απλα το ειχα απορια

Link to comment
Share on other sites

Οι δαχτυλομπογιές μοιάζουν με νερομπογιές, μόνο που είναι κάπως παχύρευστες και μπορείς να βάλεις μέσα χεράκια ή πινέλο. Η Ακουαρέλα είναι καλύτερη για καμβά, τα άλλα μουλιάζουν.

 

Η δική μου η μαμά δεν ασχολιόταν μαζί μου καθόλου στο παιχνίδι. Γι' αυτό ήθελα πάντα μια αδερφή και μάλιστα... δίδυμη!!! :lol::lol::lol::lol: Πολύ μοναξιά τα παιδικά μου χρόνια (είχα αδερφό μεγαλύτερο κατά 5 χρόνια -άλλα ενδιαφέροντα).

 

Διαβάζω αυτόν τον καιρό ένα άρθρο περί ελεύθερου παιχνιδιού και της σημασίας του. Φαίνεται να έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία το ελεύθερο παιχνίδι. Μόλις το τελειώσω (το διαβάζω με δυσκολία λόγω άρρωστων παιδιών) θα σας πω τι λέει... γιατί έχει πολύ σημαντικά πραγματκάκια...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα πολύ ωραίο άρθρο με τίτλο "The serious need for play". Eίναι δημοσιευμένο στο Scientific American Mind και το έχει γράψει η Melinda Wenner.

 

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το βρεί εδώ...

http://www.easy-share.com/1903783660/SA0309-dreamzand.zip

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τα χρώματα μόλις ανακάλυψα αυτά:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1232&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12617&highlight=%E6%F9%E3%F1%E1%F6%E9%DD%F2

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=240

 

Καλό διάβασμα σε όλες! :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...