Παιχνίδι γνώσεων για τα παιδιά που μπαίνουν στο διαδίκτυο!
Από τι ηλικία να κάνω κουίζ για το διαδίκτυο, με το παιδί μου;
Η κατάλληλη ηλικία για να κάνετε ένα κουίζ με το παιδί σας είναι όταν σκοπεύετε να της/του δώσετε πρόσβαση σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης ή στο ίντερνετ γενικά, όπου υπάρχουν ιστοσελίδες που διαθέτουν παράθυρα chat.
Διαφημίσεις
Συνήθως στην ηλικία των 10 ετών ήδη οι γονείς έχουν δώσει έστω περιορισμένα κάποιες τέτοιες προσβάσεις στο παιδί τους.
Άρα θα είναι σημαντικό από αυτή την ηλικία αλλά και πιο μετά, ως refresher να ξαναβλέπετε αυτά τα κουίζ για να θυμίζετε αλλά και να ελέγχετε τις γνώσεις του παιδιού σας, για κάποιους κανόνες ασφαλείας που πρέπει να γνωρίζει.
Πότε & που να κάνουμε τα κουίζ;
Τα κουίζ που διαθέτει το saferinternet είναι πάρα πολλά & όλα πολύ σημαντικά, οπότε δεν θα καταφέρετε με την πρώτη φορά να τα ολοκληρώσετε όλα. Προγραμματίστε μια φορά την εβδομάδα να κάνετε ένα τέτοιο κουίζ ως ψυχαγωγία σε μια χαλαρή στιγμή που είσαστε μαζί, σε κάποια αναμονή για ραντεβού, ή σε κάποιο μέσο μεταφοράς.
Η διαδικασία αυτή είναι σημαντικό να είναι ευχάριστη και χαλαρή. Με αυτό το τρόπο διασφαλίζετε ότι το παιδί σας θα θέλει να επικοινωνήσει και αργότερα μαζί σας για όλα αυτά τα θέματα και ότι θα σας συμβουλευτεί άμεσα αν συναντήσει κάποια τέτοια περίπτωση, ή αν το ίδιο κάνει κάποιο λάθος.
Θα μάθει το παιδί μου από το κουίζ, να ξέρει τι να κάνει στο διαδίκτυο;
Υπολογίστε ότι το παιδί σας σίγουρα θα κάνει κάποια λάθη, οπότε το θέμα των κουίζ δεν είναι να προγραμματίσετε το παιδί σας για την τελειότητα, αλλά πολύ περισσότερο για
να διασφαλίσετε ότι υπάρχει μια κοινή γλώσσα επικοινωνίας
να ξέρει ότι μπορεί, ότι είναι οκ να απευθυνθεί σε εσάς, αν συναντήσει κάποιο από τα προβλήματα ή λάθη που περιγράφονται.
να κατανοήσει το σκεπτικό, της πολυπλοκότητας των εκβάσεων, μιας λανθασμένης επιλογής που γίνεται γρήγορα και εύκολα στο διαδίκτυο
Η Δράση Ενημέρωσης Saferinternet.gr του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου και η ομώνυμη εκστρατεία ενημέρωσης και επαγρύπνησης για ένα ασφαλέστερο Διαδίκτυο υλοποιούνται από το έτος 2004. Οι κύριοι στόχοι της δράσης Saferinternet.gr είναι:
Η προστασία των ανηλίκων από ακατάλληλο ή επιβλαβές για αυτούς περιεχόμενο, ή από ακατάλληλη ή επιβλαβή συμπεριφορά και η προώθηση της υπεύθυνης και ασφαλούς χρήσης του Διαδικτύου.
Η ενδυνάμωση γονέων και εκπαιδευτικών σε θέματα ασφάλειας στο Διαδίκτυο μέσω ενημερώσεων, εκπαιδεύσεων και κατάλληλου online και έντυπου υλικού.