Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2ο μωρό-πήρατε άλλο στρώμα κούνιας?


Recommended Posts

Ρε κορίτσια πολύ μπερδεψούρα η αναζήτηση στρώματος. Ποιά θεωρείτε καλύτερη επιλογή? Βρήκα της bebestrom ένα με κοκοφοίνικα και ελατήρια στα 50 ευρώ και ένα της ίδιας εταιρείας με κοκοφοίνικα, λατεξ και από τις δύο πλευρές και ελατήρια στα 120 ευρώ. Η κοπέλα εκεί στο μαγαζί μου είπε να προτιμήσω στρώμα με ελατήρια για να μην βουλιάξει. Η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη βέβαια ανάμεσα στα δύο στρώματα αλλά μόνο με κοκοφοίνικα είναι καλή ιδέα? Πείτε την γνώμη σας γιατί έχω μπερδευτεί ή προτείνετε εσείς κάποιο στρώμα από την εμπειρία σας.Λένε επίσης ότι η bebestrom ειδικεύεται στα βρεφικά στρώματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα, εμείς για το λίκνο είχαμε πάρει στρώμα κοκοφοίνικα, το οποίο ήταν πολύ σκληρό, όχι μόνο δεν βούλιαζε αλλά ήταν τελείως άκαμπτο! Όταν το μωρό πήγε 6 μηνών και το βάλαμε στην κούνια, πήραμε στρώμα με ελατήρια, που ήταν πιο μαλακό αλλά επειδή τα ελατήρια ήταν το κάθε ένα τυλιγμένο χωριστά, μας φάνηκε αρκετά σταθερό σε σύγκριση με άλλα στρώματα. Μέχρι στιγμής είμαστε ευχαριστημένοι.

 

Και τα δύο στρώματα τα πήραμε από το Mothercare.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σας συνιστούσα να αγοράσετε στρώμα με κοκοφοίνικα.

Αγόρασα πριν ενάμιση μήνα καινούργιο στρώμα για το δικό μου κρεβάτι, και όπου κοίταξα, μου εξηγούσαν το ίδιο πράγμα-ο κοκοφοίνικας έχει πάψει να θεωρείται σωστό υλικό για τα στρώματα. Γι αυτό και δεν έβρισκα πολλά μοντέλα με αυτό το υλικό, αλλά κυρίως με λάτεξ που λενε οτι είναι πιο υγιεινό. Τελικά πήρα ένα με ανεξάρτητα ελατήρια και memory foam.

Θα σας συμβούλευα να ρωτήσετε σε μεγάλες μάρκες με στρώματα πριν πάτε σε ένα μαγαζί με βρεφικά να σας τα εξηγήσουν...πιο επιστημονικά ! :-)

Επίσης, θυμάμαι οτι είχα αγοράσει ένα βρεφικό με κοκοφοίνικα πριν γεννήσω το οποίο τελικά επέστρεψα στο κατάστημα, γιατι ΒΡΩΜΑΓΕ. Μύριζε όλο το δωμάτιο!

Κάπου είχα διαβάσει στο παρεντς μερικές κοπέλες που είχαν πάθει το ίδιο αλλά με άλλη μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στις μεγάλες εταιρείς που ρώτησα, συγκεκριμένα στην Media και στην Candia, τα βρεφικά τους στρώματα είναι μόνο με κοκοφοίνικα. Συγκεκριμένα έχουν δύο μοντέλα, το ένα με ανεξάρτητα ελατήρια και το άλλο με κανονικά. Δεν υπάρχει ούτε ένα μοντέλο με λατέξ έστω από την μια πλευρά. Κάποια που να έχει πάρει της bebestrom?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα, δεν αλλαξα-πεταξα το στρωμα απο κοκοφοινικα-ενω ειχε καλυμμα, βρωμουσε. Μυριζε ακομα και το κεφαλακι της. Τωρα μπορει να ειναι κ η μαρκα δεν ξερω. Αν...το μυρισετε πριν το παρετε??

 

τελικα πηρα ενα με λατεξ της mothercare, ειναι τελειο.

 

Παντως δειτε εδω την σελιδα 2-3 μυνηματα 80-110 περιπου για τον κοκοφοινικα - αξιζει

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25456&highlight=%EA%EF%EA%EF%F6%EF%E9%ED%E9%EA%E1%F2

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε κι εγώ τρελαίνομαι για τα στρώματα με κοκοφοίνικα (αν και το δικό μας δεν μύριζε σε καμία περίπτωση) αλλά περισσότερο θα φοβόμουν τα λάτεξ και τα αφρολέξ για μωρό, ειδικά όταν το στρώμα είναι χρησιμοποιημένο, λόγω του κίνδυνου που (φαίνεται να) υπάρχει για σύνδρομο αιφνιδίου θανάτου. Τώρα βέβαια που να ξέρεις και τι να πιστέψεις με όλες αυτές τις έρευνες που δημοσιεύονται....

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ τρελαίνομαι για τα στρώματα με κοκοφοίνικα (αν και το δικό μας δεν μύριζε σε καμία περίπτωση) αλλά περισσότερο θα φοβόμουν τα λάτεξ και τα αφρολέξ για μωρό, ειδικά όταν το στρώμα είναι χρησιμοποιημένο, λόγω του κίνδυνου που (φαίνεται να) υπάρχει για σύνδρομο αιφνιδίου θανάτου. Τώρα βέβαια που να ξέρεις και τι να πιστέψεις με όλες αυτές τις έρευνες που δημοσιεύονται....

 

Κι εγω τα φοβομουν αλλα οταν ειδα αυτο της mothercare (οχι αφρολεξ-λατεξ), αλλαξα γνωμη. Καταρχας απο οσα γραφω παραπανω, καταλαβαινεις οτι ετσι κι αλλιως, καινουργιο πηρα.

Ειναι σκληρο, με αδιαβροχο καλυμμα και πολυ ανετο. Δεν βουλιαζει το κεφαλακι του μωρου. Εχει επισης κυψελιδες το καλυμμα. Δες το δεν χανεις τιποτα.

Επισης μου ειπαν για ενα της dunlopillo αλλα δεν το εχω δει για να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Xαρά Μαρία πες μας την μάρκα του στρώματος που πήρες για να το έχουμε υπόψη. Εγώ πάντως παρήγγειλα της bebestrom από κοκοφοίνικα και ο θεός βοηθός. Αφού λέω οι δύο μεγάλες εταιρείες χρησιμοποιούν αυτό το υλικό και η bebestrom που ειδικεύεται στα βρεφικά. Καμία κοπέλα που να πήρε στρώμα της bebestrom?

Link to comment
Share on other sites

Xαρά Μαρία πες μας την μάρκα του στρώματος που πήρες για να το έχουμε υπόψη. Εγώ πάντως παρήγγειλα της bebestrom από κοκοφοίνικα και ο θεός βοηθός. Αφού λέω οι δύο μεγάλες εταιρείες χρησιμοποιούν αυτό το υλικό και η bebestrom που ειδικεύεται στα βρεφικά. Καμία κοπέλα που να πήρε στρώμα της bebestrom?

 

πηρα το εξης

http://www.mothercare.com/safeseal-foam-core-with-spacetec-coolmax-mattresses-Other-pages/b/206466031?intid=catlp_mattresses_puff_5

Link to comment
Share on other sites

αχ!μπερδεύτηκα!

ο γιος μου κοιμηθηκε στην κούνια μέχρι 3,5 χρονών που του πήραμε κρεββατι...το στρωμα είναι απο κοκοφοίνικα ,το αναποδογυριζα συχνα και εξωτερικώς δεν είναι λερωμένο...

στο πορτ μπεμπε που θα το κοιμησω μεχρι 3 μηνων τουλαχιστον λέω να του πάρω καινουργιο στρωματακι. Για την κούνια ακόμη το σκέφτομαι...

έχει αναπτυχθεί κάπου το θέμα με το στρωμα κοκοφοινικα και τα ούρα που το κάνουν τοξικό?δεν το εχω ξανακουσει αυτό...

 

Aν ψάξεις στο διαδίκτυο , υπάρχουν πολλές εταιρείες που κάνουν βιολογικό καθαρισμό στρωμάτων ,ακάρεα και τα σχετικά , και από προσωπική εμπειρία έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη,

 

Είναι κρίμα να πάρεις δεύτερο στρώμα... Στη θέση σου απλά θα το καθάριζα με κάποιον επαγγελματία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούε εγώ άλλαξα στρώμα στην κούνια αλλά ούτε στην καλαθούνα. Βέβαια την καλαθούνα ο πρώτος με το ζώρη την κράτησε 20 μέρες και την κούνια 2 χρόνια περίπου. Αλλά ποτέ δεν το έβρεξε το στρώμα και εγώ γενικά το γύριζα συνέχεια και δεν φαίνεται να έχει βουλιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!!!

Πρώτη φορά άκουσα οτι πρέπει ν'αλλάζεις στρώμα απο το ένα παιδί στο άλλο..εμένα μου έφερε ο αδερφός μου την κούνια που είχε και στα δυο παιδιά,ο μικρός του κλείνει φέτος τα 3,και το στρώμα είναι μια χαρά μόνο που θα θέλει ένα γερό καθάρισμα και σκεφτόμουν να βρω κι εγω κάποιον με βιολογικό καθαρισμό να το δώσω..αλλά η νύφη μου δεν είχε αλλάξει στρώμα απο τον έναν στον άλλον και πρώτη φορά το άκουσα...

Μήπως είναι κάποιο απο τα γνωστά τεχνάσματα γιατρών-εταιριών;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, το δικό μου στρώμα τελικά βγήκε μαπέξ (κοκοφοίνικας με ελατήρια). Από την πρώτη νύχτα που κοιμήθηκε το μωρό, έκανε λακουβίτσα η οποία έμεινε εκεί. Το γύρισα πίσω για ελαττωματικό αλλά η εταιρεία αρνήθηκε να το αλλάξει λέγοντας ότι δεν έχει τίποτα το στρώμα. Και τώρα αναγκαστικά θα πάρω άλλο πληρώνοντας την διαφορά στο κατάστημα που το πήρα. Βοηθήστε με λίγο , ποιά είναι η καλύτερη επιλογή τελικά και ποιά μάρκα? Μόνο λάτεξ κάνει για τα βρέφη? Αν και η παιδίατρος μου είπε να επιλέξω ένα σκληρό στρώμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν μιλάς για στρώμα κουνιας (όχι λικνου), εγω πήρα με μεμονωμένα ελατηρια σαν αυτα που κοιμόμαστε εμείς, απο ελίτ στρομ. Είχα παει και στη λινεα, είχαν κι αυτοί εξίσου καλα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει πριν 6 χρόνια σχεδον αφρολεξ από την mother Care (Dupont νομίζω) στρώματα.Τα πήρα γιατί διαβασα τότε ότι ήταν υποαλλεργικά. Ήταν φθηνά. Αγόρασα επίσης από mothercare πολυ ακριβά καλύματα που έμπαινε μέσα το στρώμα και έκλειναν με φερμουαρ. Τα καλύματα ήταν αδιαβροχα αλλά αναπνέαν, πλένονταν στο πλυντήριο στους 60 νομίζω (Ποτέ δεν πέρασε κάτι στο στρώμα το οποίο είχε επίσης αδιάβροχο που ''ανάπνεε" κάλυμα). Τα κρεβατάκια τα έχουμε ακομα γιατί ήταν για την μεγάλη κούνια που γινοταν κρεβατάκι (αν και τον τελευταίο χρόνο δεν εχουν χρησιμοποιηθεί). Τα στρώματα και τα καλύματα είναι σαν καινούργια. Είμαι απίστευτα ευχαριστημένη. Δεν έκαναν λακούβα (είναι δύσκολο το βάρος των παιδιών είναι μικρό - δεν βρίσκω ότι ευσταθεί αυτή η δικαιολογία).

Δεν θα επαναχρησιμοποιουσα στρώμα που δεν είχε αδιάβροχο κάλυμα όμως.

Επίσης αξίζει να επενδύσεις σε ένα πολύ καλό κάλυμα που να πλένεις συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω υπερβολικό να αλλάχτει το στρώμα, με την προϋπόθεση να είναι σε καλή κατάσταση και καθαρό. Ο γιος μου κοιμήθηκε (ας πούμε!) 2 χρόνια και το μωρό που περιμένουμε θα κοιμηθεί στο κρεβάτι του αδερφού του. Το βάρος του δίχρονου είναι πολύ μικρό για να κάνει λακούβες, είναι καθαρό (καθόλου ατυχήματα και πάντα με προστατευτικό) και είναι ένα ποιοτικό στρώμα που το είχαμε ακριβοπληρώσει. Τώρα αν θέλεις να του κάνεις έναν βιολογικό καθαρισμό δεν είναι κακό. Λένε πάντως να μην είναι μαλακό και βουλιάζει. Και εξαρτάται πόσο θα χρησιμοποιηθεί. Ένα μεγαλύτερο και βαρύτερο παιδί χρειάζεται καλύτερη στήριξη και ίσως το λάτεξ να μην μπορεί να την παρέχει.

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tι γνώμη έχετε για στρώμα με ανεξάρτητα ελατήρια? Ούτε κοκοφοίνικας, ούτε λατεξ. Συγκεκριμένα βρήκα ένα της linea το baby pocket. Το έχει χρησιμοποιήσει καμία να μου πει? Γιατί με τον κοκοφοίνικα και ελατήρια που δοκίμασα έκανε λακούβα από την πρώτη ημέρα που κοιμήθηκε το παιδί.

Επίσης μια γερμανική μάρκα που λέγεται paidi την ξέρετε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...