Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΚΡΙΣΗ ΣΤΑΓΟΝΙΔΙΩΝ ΑΙΜΑΤΟΣ απο το στήθος 4μηνου μωρού!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και Χρονια πολλά!

Το θεμα εχει ως εξής: Παρατήρησα καποιες φορές (όχι παντα) λίγες σταμπες από αιματάκι στο εσωρουχακι του γιου μου (4 μηνών ) στη περιοχή γύρω απο τη δεξιά ρώγα του. Την 1η φορά ειπα ισως να ειναι καμια παρανυχιδα του αντρα μου ή κατι τετοιο. Μετα απο λίγο καιρό ξανά τα ίδια..οι ίδιες σταμπες αίματος (λιγες φυσικα) -κάλεσα παιδίατρο χθες, ήρθε το έλεχξε και είπε καλυτερα να το δει και ο παιδοχειρουργος που εφημερεύει..όντως πηγαμε με το αντρα μου, το είδε το παιδί και είδε ότι ΔΕΝ υπάρχει πρήξιμο, ΔΕΝ υπάρχει κοκκινίλα, ΔΕΝ εχει πυρετο (ουτε εκανε) και έχει κανονικότατη όρεξη. (όλα τα ανωτερω θα τον ανησυχουσαν είπε). Είπε οτι ίσως ειναι ορμονικό και σιγά σιγά να σταματήσει από μόνο του. (μάλιστα είπε να χαιρόμαστε κάθε φορά που βλέπουμε το αιματακι γιατι έτσι αποβάλλεται αυτό που ο οργανισμος του δεν χρειάζεται) αρκει να μην δημιουργηθεί φλεγμονή. Μας πρότεινε να κανουμε έναν υπέρηχο στο στηθος για επιπρόσθετη σιγουριά -εχουμε ραντεβου την Πέμπτη το πρωι- και ότι κατα πάσα πιθανοτητα δεν θα δείξει τπτ ανησυχητικό,αφού με τη ψηλάφιση δεν βρήκε κάτι ο ίδιος.

επίσης είπε να μην το πιέζουμε ΚΑΘΟΛΟΥ και να το αφήσουμε ως εχει.

 

Σας έτυχε ποτέ κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικά κάναμε χθες τον υπέρηχο....έδειξε δύο κύστες μεγέθους 15Χ8,5mm κάτω ακριβώς από τη δεξιά του ρώγα. Ο γιατρός είπε ότι ειναι μάλλον ορμονικό και ότι του μετέδωσα εγώ από την εγκυμοσυνη αυτες τις ορμόνες.

Ευτυχώς μου είπαν δεν ειναι καθόλου ανησυχητικό και οτι απλά θέλει παρακολούθηση. Σε 20 μέρες θα ξανακάνουμε υπέρηχο να δούμε αν απορροφήθηκαν από τον οργανισμό του...ή εστω εαν μίκρυναν.

Το θέμα ειναι να μην κάνει φλεγμονή στην περιοχή, που αν συμβεί θα χρειαστεί αντιβίωση....

Αυτά προς το παρόν.

 

ΥΓ: Το κουφό που μου είπανε είναι ότι εάν ήταν κορίτσι το παιδί μου, μπορεί να εβγαζε αίμα από τον κόλπο, κατι σαν περίοδο!

Είναι σπάνιο, αλλά έχει συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Mόλις διάβασα τα μηνυματα σου και χαίρομαι που ολα ειναι καλά.

Αυτο που γράφεις για τα κοριτσάκια το έχω ξανακούσει αλλά αγοράκι να αποβάλλει αιμα λόγω ορμονών οχι.

Ευχομαι να ήταν το πρώτο και τελευταίο συμβάν που σας ανησυχησε...

Link to comment
Share on other sites

Mόλις διάβασα τα μηνυματα σου και χαίρομαι που ολα ειναι καλά.

Αυτο που γράφεις για τα κοριτσάκια το έχω ξανακούσει αλλά αγοράκι να αποβάλλει αιμα λόγω ορμονών οχι.

Ευχομαι να ήταν το πρώτο και τελευταίο συμβάν που σας ανησυχησε...

 

Σε ευχαριστω πολύ-να'σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η κορη μου ειχε ψευτο περιοδο,κ εννοειται οτι εγω ειχα παθει 10εγκεφαλικα κ 3 εμφραγματα,δεν πρεπει να του πειραξεις καθολου την περιοχη ουτε να τον ζουληξεις καθολου στο στηθος,μην σε ανησυχει δεν ειναι τιποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

grande μην ανησυχείς καθόλου θα περάσει απο μόνο του.

Εμένα ο γιος μου όταν ήταν 2 χρονών παρουσίασε τέτοιο φαινόμενο.Έτρεξα παντού δεν κάναμε υπέρηχο άλλα πήγα σε παιδοενδοκρινολόγο στην θεσ/νίκη κάναμε όλες τις απαραίτητες ορμονολογικές εξετάσεις και τελικά δεν είχε τίποτα το παιδι.Τζάμπα το τρέχαμε το παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...