Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αντικουνουπικη κρεμα αντι για κρεμα συγκαματος :(


Recommended Posts

καλημερα σας

παρακαλω η βοηθεια σας θα ηταν πολυτιμη

 

η γιαγια του μολις 10 μηνων γιου μου αντι για κρεμα συγκαματος του εβαλε αντικουνουπικη κρεμα crilen :(

 

εμεινε στην ευαισθητη περιοχη περιπου 1 ωρα, μολις επεστρεψα απτην δουλεια μου αντιληφθηκα την μυρωδια και μου ειπε τι του ειχε βαλει...τον επλυνα και τον στεγνωσα καλα, του εβαλα και συγκαματος αλλα εχει βγαλει μερικα κοκκινα σπιθουρακια

 

με την παιδιατρο θα μιλησω το πρωι (λογω του ακαταλληλου της ωρας), αλλα μεχρι τοτε θα με φαει η αγωνια...μπορει να κανει καμια παρενεργεια στο μωρο μου?σας παρακαλω πολυ αν εχετε ακουσει κατι αναλογο απαντηστε μου (αν και δυσκολο το βλεπω να εχει κανει αλλος τετοια πατατα) ετσι μουρχεται να βαλω κι εγω να δω μηπως καιει και ταλαιπορειται το παιδακι μου αλλα δεν εχει διαμαρτυρηθει ουφ μαυρη νυχτα θα περασω :-(

 

συγνωμη για το μεγαλο ποστ και ευχαριστω για οποια απαντηση

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαι σίγουρη πως τέτοιου είδους "μπερδέματα" τα κάνουν πολλές γιαγιάδες! Μην ανησυχείς, δεν θα πάθει τίποτα φοβερό. Εσύ και να βάλεις, πάλι τίποτα δεν θα πάθεις, άλλωστε η Crilen για επαλλείψεις είναι, δηλαδή για να την βάζεις πάνω στο δέρμα. Αν το μωρό σου δεν διαμαρτύρεται, τότε μάλλον δεν πονάει και δεν υποφέρει. Ηρέμησε και κοιμήσου. Αν δεν μπορείς να ησυχάσεις, βρες ένα διανυκτερεύον φαρμακείο και ζήτα τη συμβουλή φαρμακοποιού.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη πως τέτοιου είδους "μπερδέματα" τα κάνουν πολλές γιαγιάδες! Μην ανησυχείς, δεν θα πάθει τίποτα φοβερό. Εσύ και να βάλεις, πάλι τίποτα δεν θα πάθεις, άλλωστε η Crilen για επαλλείψεις είναι, δηλαδή για να την βάζεις πάνω στο δέρμα. Αν το μωρό σου δεν διαμαρτύρεται, τότε μάλλον δεν πονάει και δεν υποφέρει. Ηρέμησε και κοιμήσου. Αν δεν μπορείς να ησυχάσεις, βρες ένα διανυκτερεύον φαρμακείο και ζήτα τη συμβουλή φαρμακοποιού.

 

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση αυτο θα κανω πριν ομως θα αλλαξω μια πανουλα στο αγορακι μου για να δω μηπως τα σπιθουρακια ενουν φουντωσει

 

δεν ξερω αν την εχεις μυρισει την συγκεκριμενη (μυριζει απο χιλιομετρα) ακι τα συστατικα της ειναι υαλουρονικο οξυ, τριμεθυλογλυκερινη, αλλαντοινη, αιθερια ελαια, προστατευτικους παραγοντες...και γραφει πως μικρη ποσοτητα ειναι αρκετη για να απωθει για αρκετες ωρες τα κουνουπια...η μανουλα μου λοιπον τον πασαλειψε καλα καλα :roll: ε τι οικονομια θα κανουμε?:rolleyes:

 

καλες γιορτες να εχεις

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα :lol: σόρρυ που γελάω, αλλά με κάτι τέτοια είναι να γελάς! Εμένα η δική μου μαμά δεν φοράει τα γυαλιά της, οπότε δεν βλέπει καλά, και συνεπώς επιλέγει κρέμες κ.λπ. με βάση τα χρώματα ("του έβαλα από την άσπρη", "τον σκούπισα με τα ροζ μωρομάντηλα"). Δεν γελάω μόνο με τον πόνο σου... πραγματικά σε νιώθω!

 

Εννοείται τσέκαρέ τον, άλλαξέ του πάνα, εγώ θα σου έλεγα να τον αφήσεις και χωρίς πάνα όσο μπορείς αν μπορείς, πάντως το πολύ-πολύ να ερεθιστεί λίγο το δερματάκι του. Δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να πάθει, άλλωστε το Crilen είναι κατάλληλο για παιδιά από 12 μηνών και πάνω και ο δικός σου δεν είναι τόοοοσο μικρούλης.

 

Επίσης! :-)

Link to comment
Share on other sites

αχ κι εγω γελαω με την μακακια της μαμακας μου

 

μιλησα και με φαρμακοπειο (ο οποιος ειπε πως δεν πιστευει να συμβει κατι, αν και σαν περιστατικο ειναι σπανιο (μαλλον μοναδικο ηθελε να πει ο ανθρωπος))

 

μιλησα και με το κεντρο δηλητηριασεων και μου ειπαν πως αφου τον επλυνα καλα ισως να εχει για λιγο ελαφρη ερεθισμο, να του δωσω αντισταμινικο (που δεν εχω) η φενιστιλ (που επισης δεν εχω προσφατα ανοιγμενη)

 

παω για αλλαγη πανας και ελπιζω να μη δω τιποτα και παθω σοκ

 

να χαιρεσαι τον γιοκα σου

 

αχ τι να της κανουμε τις μανουλες μας εχε χαρη που τις αγαπαμε αλλιως......:mrgreen::twisted:

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δοξα Τον ΘΕΟ ολα καλα ελπιζω να συνεχισουμε ετσι

 

το μονο ασχημο πως του χαλασα τον υπνο και κλαιει :(

 

καληνυχτα σε ολες

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Eμένα η δικιά μου έκανε κάτι παραπλήσιο. Πήρε μαντιλάκια ντετολ για τα χέρια αντί για μωρομάντηλα για να σκουπήσει την μικρή. Ε...τι να την κάνω, να την σκοτώσω! Θα μπορούσε να συμβεί (άνετα) και στην δική μου μαμα. Απλά απο τότε δεν τα βάζω μαζί στην τσάντα που τους πηγαίνω όταν κρατάν την μικρή8-)8-):cool:! Φύλαγε τα ρούχα σου να χεις τα μισά.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενταξει το νινι??? Του εφυγε το ερεθισμα?

 

Υ.Σ. μακαρι να ζουσε και εμενα η μαμα μου και να εκανε τετοια λαθη με το μωρο:-(

 

Δοξα Τον Θεο ενα μικροοοο μικρο σπιθουρακι που φενεται με μεγενθυντικο φακο

 

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον να χαιρεστε τις οικογενειες σας κοριτσια!

 

αχ καλη μου, πολυ με στεναχωρησες τωρα, η μανουλα σου ομως σας κοιταζει απο ψηλα και σας προστατευει, μια μεγαλη αγκαλια (((((( :oops: ))))))

 

Φαντάσου να το είχε κάνει το λάθος η πεθερά τί είχε να ακούσει! :)

 

χαχαχα στα τρια μετρα χαχαχχαα

 

οχι μωρε οτι ακουσε η μανουλα μου θα ακουγε κι εκεινη..."δεν πειραζει, δεν το ηθελες, δεν θα παθει κατι το παιδι κτλ" πιο πολυ μου εσπαγε τα νευρα με τις υστεριες της και τα κλαψουρισματα

 

 

Eμένα η δικιά μου έκανε κάτι παραπλήσιο. Πήρε μαντιλάκια ντετολ για τα χέρια αντί για μωρομάντηλα για να σκουπήσει την μικρή. Ε...τι να την κάνω, να την σκοτώσω! Θα μπορούσε να συμβεί (άνετα) και στην δική μου μαμα. Απλά απο τότε δεν τα βάζω μαζί στην τσάντα που τους πηγαίνω όταν κρατάν την μικρή8-)8-):cool:! Φύλαγε τα ρούχα σου να χεις τα μισά.....

 

την κανονησε για τα καλα...γυαλι την εκανε, απαπα παλι καλα που δεν καηκε το μωρο

 

και εννοειται πως εξαφανιστηκαν ολα εκτος απτα απαραιτητα του μικρου για την υγειηνη του, ουτε εγω δεν θυμαμαι που τα εβαλα χαχαχχα

 

φιλια σε ολες και στα μπεμπονια σας!

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...