Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καφε κολπικες εκκρισεις - Τι μπορει να σημαίνουν ???


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που με αποσχολεί. Με τον σύντροφό μου έχουμε επαφές χωρίς προφυλάξεις (διακεκομενες). Το τελευταίο καιρό είχαμε συχνές επαφές και μια βδομάδα μετά παρατήρησα καφέ κολπικές εκκρίσεις στο εσώρουχο μου με ίσως ένα απαλό ροζ στο σκούπισμα .Αυτό κράτησε για 3 μέρες περίπου και από τότε δεν έχω κανένα ιδιαίτερο σύμπτωμα όπως πχ πρήξιμο και πόνους. Το μόνο που έχω τον τελευταίο καιρό είναι κούραση και ατονία και κάτι τσιμπήματάκια στη μέση . Τελευταία περίοδο είχα γύρω στις 15/10. Γενικά δεν έχω σταθερό κύκλο και στο παρελθόν είχα πολυκυστικές. Όλες οι εξετάσεις μου είναι καλές, το θέμα μου είναι το έξεις: Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης η μήπως έχω κάτι κακό ? Η μητέρα μου λέει να κάνω ένα τεστ αλλά νομίζω ότι απλά ενθουσιάζεται με τη ιδέα να γίνει γιαγιά. Εγώ φοβάμαι μήπως είναι κάτι άλλο και έχω πρόβλημα να κάνω παιδιά. Σταθερό κύκλο δεν έχω, είμαι πολύ αδύνατη αλλά υγιής. Ο γυναικολόγος στο παρελθόν μου είχε πει να προσέξω να μη μείνω έγκυος χωρίς να το καταλάβω και πως γενικά δεν έχω πρόβλημα απλά να πάρω λίγο βάρος και όλα θα στρώσουν. Εγώ όμως ανησυχώ. Εσείς τι λέτε? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που με αποσχολεί. Με τον σύντροφό μου έχουμε επαφές χωρίς προφυλάξεις (διακεκομενες). Το τελευταίο καιρό είχαμε συχνές επαφές και μια βδομάδα μετά παρατήρησα καφέ κολπικές εκκρίσεις στο εσώρουχο μου με ίσως ένα απαλό ροζ στο σκούπισμα .Αυτό κράτησε για 3 μέρες περίπου και από τότε δεν έχω κανένα ιδιαίτερο σύμπτωμα όπως πχ πρήξιμο και πόνους. Το μόνο που έχω τον τελευταίο καιρό είναι κούραση και ατονία και κάτι τσιμπήματάκια στη μέση . Τελευταία περίοδο είχα γύρω στις 15/10. Γενικά δεν έχω σταθερό κύκλο και στο παρελθόν είχα πολυκυστικές. Όλες οι εξετάσεις μου είναι καλές, το θέμα μου είναι το έξεις: Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης η μήπως έχω κάτι κακό ? Η μητέρα μου λέει να κάνω ένα τεστ αλλά νομίζω ότι απλά ενθουσιάζεται με τη ιδέα να γίνει γιαγιά. Εγώ φοβάμαι μήπως είναι κάτι άλλο και έχω πρόβλημα να κάνω παιδιά. Σταθερό κύκλο δεν έχω, είμαι πολύ αδύνατη αλλά υγιής. Ο γυναικολόγος στο παρελθόν μου είχε πει να προσέξω να μη μείνω έγκυος χωρίς να το καταλάβω και πως γενικά δεν έχω πρόβλημα απλά να πάρω λίγο βάρος και όλα θα στρώσουν. Εγώ όμως ανησυχώ. Εσείς τι λέτε? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εγω λεω να κανεις μια χοριακη η ενα τεστ!!

Μια εδομαδα μετα καφε η ροζ μπορει να σημαινει εμφυτευση.

Ευχομαι εχετε το ποθητο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι να κάνω το τεστ αλλά από την άλλη δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα. Φοβάμαι μήπως είναι νωρίς να δείξει κάτι. Αισθάνομαι που και που κάποιες ενοχλήσεις χαμηλά στη κοιλιά και στη μέση αλλά νομίζω ότι είναι από το έντερο. Υπάρχει καμία που να της είχε συμβεί κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Άντε βρε θα μου απαντήσει κανείς μ έχει φάει η αγωνία..Δεν τολμάω να πάρω τεστ ακόμα όμως, μ έχει πιάσει μια άρνηση δεν ξέρω γιατί. Πάντως οι πόνοι στη μέση συνεχίζονται και σήμερα παρατήρησα διάφανα και άσπρα υγρά..Φοβάμαι ότι μπορεί να απογοητευτώ και περιμένω να δω αν θα εμφανιστούν κ αλλά συμπτώματα για να κάνω τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Άντε βρε θα μου απαντήσει κανείς μ έχει φάει η αγωνία..Δεν τολμάω να πάρω τεστ ακόμα όμως, μ έχει πιάσει μια άρνηση δεν ξέρω γιατί. Πάντως οι πόνοι στη μέση συνεχίζονται και σήμερα παρατήρησα διάφανα και άσπρα υγρά..Φοβάμαι ότι μπορεί να απογοητευτώ και περιμένω να δω αν θα εμφανιστούν κ αλλά συμπτώματα για να κάνω τεστ.

 

Ε κάνε ένα τεστ να μη σε τρώει η αγωνία.

Τι να περιμένεις συμπτώματα;;

Η καθυστέρηση ειναι το νούμερο ένα σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε βρε θα μου απαντήσει κανείς μ έχει φάει η αγωνία..Δεν τολμάω να πάρω τεστ ακόμα όμως, μ έχει πιάσει μια άρνηση δεν ξέρω γιατί. Πάντως οι πόνοι στη μέση συνεχίζονται και σήμερα παρατήρησα διάφανα και άσπρα υγρά..Φοβάμαι ότι μπορεί να απογοητευτώ και περιμένω να δω αν θα εμφανιστούν κ αλλά συμπτώματα για να κάνω τεστ.

 

Αυτά που αναφέρεις είναι κλασικά πρώτα συμπτώματα εγκυμοσύνης. Τωρα λογικά θα μπορείς να κάνεις ένα predictor early. Πες μας τι έγινε!

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξέρω αν έχω καθυστέρηση μιαs και ο κύκλος μου είναι άνω κάτω..Πήρα ένα clear blue χθες το βράδυ και το έκανα σήμερα το πρωί. Δύο βδομάδες μετά την εμφάνιση των καφέ υγρών. Έβγαλε μια παρά παρά πολύ άχνη κάθετη γραμμή που την είδα όμως αμέσως.. Διάβασα κάτι για γραμμές εξάτμισης που εμφανίζονται καμία φορά.

Εγώ νομίζω πως δεν είμαι αλλά θα ξανακάνω σε 2-3 μέρες ξανά. Λογικά αν είμαι θα βγει πιο έντονη έτσι δεν είναι ? Μια γραμμή που φαίνεται με το ζόρι μπορεί να σημαίνει εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξέρω αν έχω καθυστέρηση μιαs και ο κύκλος μου είναι άνω κάτω..Πήρα ένα clear blue χθες το βράδυ και το έκανα σήμερα το πρωί. Δύο βδομάδες μετά την εμφάνιση των καφέ υγρών. Έβγαλε μια παρά παρά πολύ άχνη κάθετη γραμμή που την είδα όμως αμέσως.. Διάβασα κάτι για γραμμές εξάτμισης που εμφανίζονται καμία φορά.

Εγώ νομίζω πως δεν είμαι αλλά θα ξανακάνω σε 2-3 μέρες ξανά. Λογικά αν είμαι θα βγει πιο έντονη έτσι δεν είναι ? Μια γραμμή που φαίνεται με το ζόρι μπορεί να σημαίνει εγκυμοσύνη?

 

Καλημέρα!! Εάν δεν παίρνεις φάρμακα για γονιμότητα ναι ακόμα και η πιο άχνη γραμμή σημαίνει εγκυμοσυνη!! Το γράφει και στις οδηγίες ότι ακόμα και η άχνη γραμμή σημαίνει θετικό! Καλό θα ήταν να κανεις και μια χοριακη για σίγουρη επιβεβαίωση!

aOhpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαριαλένα καλημερα ,

 

Αν έκανες τεστ κ είχες αχνη γραμμη τοτε ειναι θετικο . Δεν καταλαβαινω όμως τι φοβάσαι αν ειςαι όντως θα πρεπει να υο ξέρεις , πηγαινε κανε μια χοριακη για σιγουριά . Αυτο που σου συνέβει με τα καφε δεν ριναι τιποτα αν πρόκειται για εγκυμοσυνη τοτε ίσως ήταν εμφυτευση αν δεν ειςαι πρόκειται για ορμονική διαταραχή που αν σου συμβαίνει σπάνια δεν ριναι κ κατι .

 

Όπως κ να εχει κανε μια χοριακη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

Συμφωνω με τις υπολοιπες κοπελες οτι πρεπει να κανεις μια χοριακη.

 

Το πολυ αχνο θετικο τεστ σημαινει θετικο.

Τι ακριβως φοβασαι??

Αν εισαι τοτε πρεπει να μιλησεις με γιατρο.Ισως χρειαζεται να παρεις φαρμακα και σιγουρα θα πρεπει να κανεις και τον προγεννητικο ελεγχο.

 

Ευχομαι αποτελεσμα να ειναι το επιθυμητο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβάμαι πως αν δεν είναι εγκυμοσύνη, μήπως είναι κάτι άλλο..Αφήστε την απογοήτευση. Επηρεάστηκα όσο να ναι. Φάρμακα δεν παίρνω . Έχετε δίκιο ότι πρέπει να κάνω εξετάσεις για σιγουριά. Αυτό που με αποθαρύνει είναι ότι δεν έχω συμπτώματα όπως πρήξιμο στο στήθος (βέβαια εναι πολύ μικρό) η πόνους περιόδου. Έχω μόνο αυτά που προανέφερα. Εντερικές διαταραχές που προκαλούν έντονο πόνο στη μέση και που και που κάτι υγρά..Θα κοιτάξω να κλείσω ραντεβού για μια χοριακή..Τελικά είχε δίκιο ο γιατρός που έλεγε κοίτα μην μείνεις έγκυος και δεν το καταλάβεις.. Μακάρι να ήμουν ρολόι τώρα θα ήμουν πιο ήρεμη..

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως αν δεν είναι εγκυμοσύνη, μήπως είναι κάτι άλλο..Αφήστε την απογοήτευση. Επηρεάστηκα όσο να ναι. Φάρμακα δεν παίρνω . Έχετε δίκιο ότι πρέπει να κάνω εξετάσεις για σιγουριά. Αυτό που με αποθαρύνει είναι ότι δεν έχω συμπτώματα όπως πρήξιμο στο στήθος (βέβαια εναι πολύ μικρό) η πόνους περιόδου. Έχω μόνο αυτά που προανέφερα. Εντερικές διαταραχές που προκαλούν έντονο πόνο στη μέση και που και που κάτι υγρά..Θα κοιτάξω να κλείσω ραντεβού για μια χοριακή..Τελικά είχε δίκιο ο γιατρός που έλεγε κοίτα μην μείνεις έγκυος και δεν το καταλάβεις.. Μακάρι να ήμουν ρολόι τώρα θα ήμουν πιο ήρεμη..

 

Δεν εχουν όλες οι γυναίκες τα ίδια συμπτώματα.

Πολλές γυναίκες δεν εχουν καθόλου συμπτώματα πριν την καθυστέρηση.

Πηγαινε να κανείς χοριακη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και πάλι. Θέλω πραγματικά τη συμβουλή σας γιατί έχω ανησυχήσει πολύ. 1/12 είχα κάνει ένα τεστ και είχε βγάλει μια παρά πολύ άχνη γραμμή. Είπα τελικά να μη δώσω τόση σημασία μιας και με τόσο ασταστο κύκλο (μπορεί και 2 μήνες να αργήσει) και με τα προσπερματικά υγρά θα ήταν πολύ δύσκολο να μείνω έγκυος. Όμως η μέση μου άρχισε να πονά περισσότερο είχα πιο πολλά κολπικά υγρά και κάποια στιγμή ξαναείδα καφέ υγρά και αυτή τη φορά με σκούρο κόκκινο αίμα. Επισης έχω γίνει δυσκοίλια και άτονη . Έτσι μια βδομάδα αργότερα ξαναέκανα τεστ. Το αποτέλεσμα? Πάλι μια πολύ πολύ άχνη γραμμή. Στη πορεία άρχισε να πρήζεται ελαφρώς το στήθος μου να ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία μου και να με πονάνε ελαφρώς οι θηλές μου. Εντωμεταξύ έχω κατά καιρούς άσπρες βλέννες. Σαν να κάνω συνέχεια ωορηξια.

Για να μη τα πολυλογώ έχω κάνει 5 τεστ σε διάστημα 3 εβδομάδων με το τελευταίο σήμερα και σε όλα εμφανίζεται αυτή η σκιά, η πολύ πολύ άχνη γραμμή.

Τα τεστ ήταν 2 διαφορετικώv εταιριών. Επειδή ζω εκτός Ελλάδας και ήθελαν 2 βδομάδες για να κλείσω ραντεβού με το γιατρό είπα να κάνω μια χοριακή τώρα που θα κατέβω για διακοπές. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται να κάνουν όλα τα τεστ λάθος αλλά ούτε να μη δείχνει και κάτι μετά από τόσο καιρό..Λέτε να έχω κανένα εξωμήτριο η κάποια ορμονική διαταραχή ? Υπάρχει περιπτώσει να μη δείχνει το τεστ επειδή έχω άστατο κύκλο?

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που περιγράφεις δείχνουν εγκυμοσύνη.

Γιατί δε πας σε ένα γιατρό;;;

Κανείς από δω δε μπορεί να σου απαντήσει αν είναι έξωμητριο η ορμονική διαταραχή.

Τι φοβάσαι;πρέπει να πας σε ένα γιατρό.οτι και να είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριαλένα μου δεν μπορούμε να ξέρουμε από μακρυά αν είσαι ή δεν είσαι έγκυος! Η αχνή γραμμή είναι θετικό, αυτό το ξέρω με σιγουριά. Εκτός αν λέει κάτι άλλο στις οδηγίες χρήσης του τεστ. Αλλά θα έπρεπε να είχε σκουρύνει τόσο καιρό που κακώς δεν έχεις κάνει ακόμη μια χοριακή. Τα κόκκινα υγρά δεν είναι και τόσο καλό σημάδι, χωρίς όμως να σημαίνει και κάτι κακό απαραίτητα. Αλλά πρέπει να σε δει γιατρός οπωσδήποτε. Μην περιμένεις να έρθεις Ελλάδα καλύτερα, ειδικά αν το θες αυτό το μωράκι. Μπορεί να έχεις κάποια αποκόλληση και να χρειάζεσαι χάπια και ξεκούραση. Μπορεί να μην είσαι καν έγκυος. Αλλά από το φόρουμ δεν γίνεται διάγνωση καλή μου. Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά μόνο ο γιατρός και οι εξετάσεις μπορούν να σου δώσουν απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μαριαλένα, ετσι που το πας, ασε τη χοριακη και κλεισε κατευθειαν ραντεβου για αυχενικη διαφανεια

 

Με έκανες και γέλασα κι έχω και τις μαύρες μου.

Να σαι καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας. Έχετε δίκιο απλά μου φαίνεται πολύ καλό για να ναι αληθινό. Σε δύο μέρες θα είμαι Ελλάδα μίλησα με τους δικούς μου και θα πάω κατευθείαν για χοριακή..Απλά πίστευα κ εγώ ότι το τεστ θα είχε σκουρύνει..Ελπίζω αν δεν είναι εγκυμοσύνη να μην είναι τίποτα άλλο..

Ξέρετε παρεπιμπτώντως αν τα τεστ είναι αξιόπιστα σε γυναίκες με τόσο άστατο κύκλο?

 

Skountoufla πραγματικά με έκανες και γέλασα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας. Έχετε δίκιο απλά μου φαίνεται πολύ καλό για να ναι αληθινό. Σε δύο μέρες θα είμαι Ελλάδα μίλησα με τους δικούς μου και θα πάω κατευθείαν για χοριακή..Απλά πίστευα κ εγώ ότι το τεστ θα είχε σκουρύνει..Ελπίζω αν δεν είναι εγκυμοσύνη να μην είναι τίποτα άλλο..

Ξέρετε παρεπιμπτώντως αν τα τεστ είναι αξιόπιστα σε γυναίκες με τόσο άστατο κύκλο?

 

Skountoufla πραγματικά με έκανες και γέλασα

 

Μαριαλένα το θετικό τεστ είναι θετικό.

Δεν έχει καμία σχέση τι κύκλο έχεις.

Το ανησυχητικό είναι το αίμα.ισως να χρειαζόσουν κάποιο χάπι όπως πρόγεστερονη.ε τόσο καιρό περίμενες κάνε υπομονή δυο μέρες να δούμε.

Καλή επιτυχία εύχομαι να είναι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...