Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύ-πολύ κακόφαγη, 8 ετών, θα σκάσω!


linav

Recommended Posts

Η κόρη μου είναι 8 ετών. Από μικρή ήταν κακόφαγο παιδί, δεν δοκίμαζε καινούριες γεύσεις και φαγητά, δεν έτρωγε ποτέ ικανοποιητική ποσότητα φαγητού και εδώ και 1 μήνα η κατάσταση έχει χειροτερέψει πολύ. Είναι 1.30 ύψος και 27 κιλά, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό το βάρος για το ύψος και την ηλικία της, όμως εγώ την βλέπω πολύ αδύνατη, φαίνονται τα κοκαλάκια της και η κοιλιά της έχει μπει μέσα. Εν τω μεταξύ κρατάει το φαγητό άπειρες ώρες στο στόμα της, λες και αρνείται να το καταπιεί, ενώ και πεινασμένη να είναι τρώει 5-6 μπουκιές και μετά λέει ότι χόρτασε. Σκέφτηκα να ρωτήσω το γιατρό για κάποιο συμπλήρωμα διατροφής ή κάτι που να της ανοίγει την όρεξη, αλλά ήταν κάθετα αρνητικός ότι όταν δεν συντρέχουν λόγοι υγείας δεν δίνουμε τίποτα. Οι εξετάσεις της είναι καλές και μάλλον το θέμα μας είναι ψυχολογικό είπε. Εντάσεις στην οικογένεια δεν υπάρχουν, δεν την μαλώνουμε, μάλλον μας βλέπει εμάς αγχωμένους και επηρεάζεται και η ίδια. Από ενέργεια και φυσική κατάσταση είναι σούπερ, όμως εγώ δεν μπορώ να βλέπω το παιδί μου να τρώει το απόγευμα μία φέτα ψωμί με βούτυρο-μέλι και μετά το βράδυ να λέει ότι δεν πεινάει. Από χορταρικά και όσπρια στη διατροφή της ούτε λόγος, εγώ κοντεύω να σκάσω, το ίδιο όλοι στην οικογένεια. Καμιά ιδέα κορίτσια? Τα φώτα σας παρακαλώ, καμιά άλλη μαμά με παρόμοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κόρη μου είναι 8 ετών. Από μικρή ήταν κακόφαγο παιδί, δεν δοκίμαζε καινούριες γεύσεις και φαγητά, δεν έτρωγε ποτέ ικανοποιητική ποσότητα φαγητού και εδώ και 1 μήνα η κατάσταση έχει χειροτερέψει πολύ. Είναι 1.30 ύψος και 27 κιλά, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό το βάρος για το ύψος και την ηλικία της, όμως εγώ την βλέπω πολύ αδύνατη, φαίνονται τα κοκαλάκια της και η κοιλιά της έχει μπει μέσα. Εν τω μεταξύ κρατάει το φαγητό άπειρες ώρες στο στόμα της, λες και αρνείται να το καταπιεί, ενώ και πεινασμένη να είναι τρώει 5-6 μπουκιές και μετά λέει ότι χόρτασε. Σκέφτηκα να ρωτήσω το γιατρό για κάποιο συμπλήρωμα διατροφής ή κάτι που να της ανοίγει την όρεξη, αλλά ήταν κάθετα αρνητικός ότι όταν δεν συντρέχουν λόγοι υγείας δεν δίνουμε τίποτα. Οι εξετάσεις της είναι καλές και μάλλον το θέμα μας είναι ψυχολογικό είπε. Εντάσεις στην οικογένεια δεν υπάρχουν, δεν την μαλώνουμε, μάλλον μας βλέπει εμάς αγχωμένους και επηρεάζεται και η ίδια. Από ενέργεια και φυσική κατάσταση είναι σούπερ, όμως εγώ δεν μπορώ να βλέπω το παιδί μου να τρώει το απόγευμα μία φέτα ψωμί με βούτυρο-μέλι και μετά το βράδυ να λέει ότι δεν πεινάει. Από χορταρικά και όσπρια στη διατροφή της ούτε λόγος, εγώ κοντεύω να σκάσω, το ίδιο όλοι στην οικογένεια. Καμιά ιδέα κορίτσια? Τα φώτα σας παρακαλώ, καμιά άλλη μαμά με παρόμοιο πρόβλημα?

Καλημέρα. Εμένα ο μικρός μου ο γιός είχε & έχει πρόβλημα με το φαγητό ...ποτέ δεν έτρωγε πολύ, όλα του βρωμάνε & του ξυνίζουν...γενικά είναι πολύ δύσκολος άνθρωπος. Ξέρω ότι υπάρχουν διάφορα ...τύπου μουρουνόλαδου που πίναμε παιδιά. Στον δικό μου του είχαν ανοίξει την όρεξη. Κάντης όλα τα χατ'ηρια ..φτιάχ 'της ότι της αρέσει. Επειδή είχα υπέρβαρο πατέρα 120 κ. σε διαβεβαιώνω ότι είναι καλύτερο να παρακαλάς ενα παιδί να φάει παρά να σταματήσει να τρώει. Καλή δύναμη.....:eek::?

Link to comment
Share on other sites

εμενα η κορη μου ειναι 4 κ εχουμε το ιδιο προβλημα...απο τοτε που κοψαμε τα αλεσμενα -στα οποια δεν αντιμετωπισαμε ποτε προβλημα, ετρωγε τρελες ποσοτητες- τρωει πολυ πολυ επιλεκτικα 5-6 φαγητα κ αυτο ειναι...κ γω αγχωνομαι πολυ, σε καταλαβαινω...φρουτα ελαχιστα κ οχι καθε μερα, λαχανικα ουτε να τα δει, μονο αν τα κρυψω σε κανενα κεφτεδακι...φαντασου οτι περυσι μια ολοκληρη χρονια στον παιδικο εφαγε 2-3 φορες, τσαμπα τα πληρωναμε τα τροφεια!!!!!!! πριν λιγες μερες πηγαμε διακοπες σε ενα 5 αστερων ξενοδοχειο με εξαισιο φαγητο, πολυ κ με πολυ μεγαλη ποικιλια, ε τι να σου πω, φυγαμε αρον αρον την 4η μερα γιατι δεν αγγιζε ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!! χωρις υπερβολη, ενα μεσημερι εφαγε μονο 5-6 τηγανητες πατατες, ε την 4η μερα δεν μπορουσε να παρει τα ποδια της απο την αφαγια κ φυγαμε...αν βρεις λυση πες κ σε μενα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το μουρουνελαιο ναι, ανοιγει την ορεξη. Επισης και μια απλη παιδικη πολυβιταμινη μπορει να κανει την ιδια δουλεια....ειδικα αν το παιδι εχει αναιμια , κατι το οποιο προκαλει αφαγια.

Εγω θα ξεκιναγα και με τα δυο . Ενα μηνα το ενα σκευασμα και ενα το αλλο. Απο τη στιγμη που ειναι κακοφαγο, σιγουρα μονο καλο θα του κανει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...