Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΣΩ ΤΟ ΣΙΔΕΡΩΜΑ!!!!!!!


nen

Recommended Posts

Εγώ δεν σιδερώνω ούτε για όλα τα εκατομμύρια του κόσμου. Ευτυχώς που υπάρχει η μανούλα μου, που έρχεται στο σπίτι ή της πάω εγώ τα ρούχα με τσάντες.

 

Πάντως και τώρα το καλοκαίρι που είμαστε στο εξοχικό και εγώ πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα (δουλειά - εξοχικό) μία ημέρα την εβδομάδα μένω στο σπίτι στην Αθήνα, βάζω πλυντήρια (του άντρα μου που μένει στην Αθήνα και΄αυτά που φέρνω από το εξοχικό γιατί δεν υπάρχει εκεί πλυντήριο) και τα παίρνω μετά στο εξοχικο για να τα σιδερώσει η μαμά μου και την επόμενη εβδομάδα τα ξανακατεβάζω στην Αθήνα.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπου χου χου :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

εκανα μονο σεντονια και πετσετες!!!!! βαρεθηκα!!!! δε θελω αλλο!!!!!

 

 

νεν.............ασε το σιδερωμα και πιασε το πληκτρολογιο.............εδω να δεις τι γινεται......αλλα οχι δεν θα κανω τιποτα......ας τα κανει κανενας αλλος....................................δηλ κανενας αλλος!

αρα μενουν ασιδερωτα...και μαζευονται.....μαζευονται..................girlie_28.gif

 

 

ευτυχως του μωρου μου τα σιδερωνει η καλη μου κυρια ιωαννουλα που κραταει το μωροοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω προβλημα με το σίδερο. Αυτό που σιχαίνομαιείναι να βάζω μετά τα ρουχα στη θέση τους. Ετσι οι δικές μου καρεκλίτσες γεμίζουν με σιδερωμένα και διπλωμένα ρούχα. Α! σιχαίνομαι και τα πιατα ( ασ ειναι καλά όποιος ανακάλυψε το πληντηριο πιάτων) Α! και τα τζάμια ( δεν θα βρεθεί κάπιος καλός άνθρωπος να ανααλύψει πλθντ'ηριο τζαμιών?

Η αλήθεια είναι πως όσο δούλευα μαζεύονταν τα ασιδέρωτα στοιβες. Ιδίως οταν ήξερα οτι θα έρθει η μαμά μου τα μάζευα και έπλενα και τα καθαρα.

Τώρα που έχω άδεια έχω κατεβάσει τη σιδερώστρα στον κήπο και τα σιδερώνω κατευθείαν από το σύρμα. Πάντως η πρέσσα αραμένει στα σχέδια μου. Αφού σκέφτομαι αντί για ρουχαλάκια και άλλα για το καινούργιο μωρό (επειδή έχω τα πάντα -μα τα πάντα-από τον Βασίλη) να ανοίξω λίστα γέννας (κατά το λίστα γάμου ) στον Κωτσόβολο

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα χρόνια που ημουν παντρεμένη καθόμουν και σιδέρωνα με τις ώρες. Ξεκίναγα το απόγευμα και τελείωνα το βράδυ. Οχι άλλοοοο κάρβουνοοοοο :D

Πειράζει που τώρα πια σιδερώνω μόνο εσώρουχα και πουκάμισα :?::lol::lol: Ολα τ' άλλα διπλώνονται όμορφα και ωραία και μπαίνουν στην θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

Πετσετες, σεντονια, εσωρουχα, πιτζαμες και ρουχα σπιτιου τιναζονται καλα πριν το απλωμα και αφου στεγνωσουν διπλωνονται και πανε στον τοπο τους.

Τα υπολοιπα ρουχα πλενονται με χαμηλωμενες τις στροφες του στιψιματος και μπολικο μαλακτικο, τιναζονται ομοιως και σιδερωνονται με συνοπτικες διαδικασιες (απο τη μια πλευρα εννοειται!).

Μονο στα πουκαμισα δινω ρεστα γιατι εκει καρφωνομαι!

Τιθεται θεμα διαζυγιου εαν υπαρχει προθεση αγορας λινου ρουχου.

Και φυσικα οποιος εχει παραπονα ...να παει να του τα σιδερωσει η μανα του! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον ειμαι απο τις λιγες που λατρευω το σιδερωμα... :roll:

Ειμαι καλα γιατρε μου?

 

Μιλαμε, για αγριο κολλημα...καποιες φορες σιδερωνω μεχρι και τις καλτσες...μαλλον δεν ειμαι καλα...

 

..με χαλαρωμει πολυ το σιδερωμα: βαζω μουσικουλα ή τηλεοραση, air-condition τωρα το καλοκαιρι, καφεδακι και γλυκακια και παιρνει φωτια το σιδερο...

 

αλλα μην διαννοηθει καμια να μου στειλει τα ασιδερωτα της... :lol::lol:

 

υγ.παντως περα απο την πλακα, τα εσωρουχα και οι πετσετες πρεπει οπωσδηποτε να σιδερωνονται γιατι τα μικροβια δεν εξουδετερωνονται με το πλυσιμο δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαι απο τις λιγες που λατρευω το σιδερωμα... :roll:

Ειμαι καλα γιατρε μου?

 

Μιλαμε, για αγριο κολλημα...καποιες φορες σιδερωνω μεχρι και τις καλτσες...μαλλον δεν ειμαι καλα...

 

..με χαλαρωμει πολυ το σιδερωμα: βαζω μουσικουλα ή τηλεοραση, air-condition τωρα το καλοκαιρι, καφεδακι και γλυκακια και παιρνει φωτια το σιδερο...

 

αλλα μην διαννοηθει καμια να μου στειλει τα ασιδερωτα της... :lol::lol:

 

υγ.παντως περα απο την πλακα, τα εσωρουχα και οι πετσετες πρεπει οπωσδηποτε να σιδερωνονται γιατι τα μικροβια δεν εξουδετερωνονται με το πλυσιμο δυστυχως.

 

δεν εχω λογια.... speechless που λενε και στο χωριο μου.............. :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαι απο τις λιγες που λατρευω το σιδερωμα... :roll:

Ειμαι καλα γιατρε μου?

 

Μιλαμε, για αγριο κολλημα...καποιες φορες σιδερωνω μεχρι και τις καλτσες...μαλλον δεν ειμαι καλα...

 

..με χαλαρωμει πολυ το σιδερωμα: βαζω μουσικουλα ή τηλεοραση, air-condition τωρα το καλοκαιρι, καφεδακι και γλυκακια και παιρνει φωτια το σιδερο...

 

αλλα μην διαννοηθει καμια να μου στειλει τα ασιδερωτα της... :lol::lol:

 

υγ.παντως περα απο την πλακα, τα εσωρουχα και οι πετσετες πρεπει οπωσδηποτε να σιδερωνονται γιατι τα μικροβια δεν εξουδετερωνονται με το πλυσιμο δυστυχως.

αν θές εσύ γιατρό ...θέλω και εγώ...

και αυτό για τα μικρόβια το άκουσα και εγώ στον Ευαγγελάτο...ειδικά εκεί που έλεγαν για τα μικρόβια και τα παιδιά ...έγινα...χειρότερη απο ότι ήμουν.

Μόνο μην φτάσει κάποια απο την μικροβιοφοβία να πλένεται με οινόπνευμα...το έχω ακούσει και αυτό...άρρωστες καταστάσεις.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που τώρα πια σιδερώνω μόνο εσώρουχα και πουκάμισα :?::lol::lol: Ολα τ' άλλα διπλώνονται όμορφα και ωραία και μπαίνουν στην θέση τους.

 

Εγώ πειράζει που δεν σιδερώνω ΟΥΤΕ πουκάμισα γιατί δεν φοράει ο άντρας μου πολλά???

:lol::lol::lol:

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα σιδέρωσα κι εγώ χθες 2 πλυντήρια έτσι για το ξεκάρφωμα :?

 

Ευτυχώς βγήκα στο μπαλκόνι και έιχα και τη μικρή να παίζει γιατί με αυτήν τη ζέστη δε παλεύεται το θέμα....

 

Παντως για την πρέσα έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν ξέρω αν θα με βολέψει, ασε που δεν έχω και που να την βάλω... Στο γάμο μου έιχανμ πάρει δώρο κι ένα σύστημα σιδερώματος (τύπου Stirella) αλλά αν έχω σιδερώσει 3-4 φορές είναι ζήτημα :roll:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που τώρα πια σιδερώνω μόνο εσώρουχα και πουκάμισα :?::lol::lol: Ολα τ' άλλα διπλώνονται όμορφα και ωραία και μπαίνουν στην θέση τους.

 

Εγώ πειράζει που δεν σιδερώνω ΟΥΤΕ πουκάμισα γιατί δεν φοράει ο άντρας μου πολλά???

:lol::lol::lol:

 

 

Ουουουουου τέλεια σε βρίσκω :!: Μου φαίνεται θα του παίρνω τα τσαλακωτά που τα κάνεις κόμπο και είσαι και μες στην μόδα. Αμ πως... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πετσετες, σεντονια, εσωρουχα, πιτζαμες και ρουχα σπιτιου τιναζονται καλα πριν το απλωμα και αφου στεγνωσουν διπλωνονται και πανε στον τοπο τους.

Τα υπολοιπα ρουχα πλενονται με χαμηλωμενες τις στροφες του στιψιματος και μπολικο μαλακτικο, τιναζονται ομοιως και σιδερωνονται με συνοπτικες διαδικασιες (απο τη μια πλευρα εννοειται!).

Μονο στα πουκαμισα δινω ρεστα γιατι εκει καρφωνομαι!

Τιθεται θεμα διαζυγιου εαν υπαρχει προθεση αγορας λινου ρουχου.

Και φυσικα οποιος εχει παραπονα ...να παει να του τα σιδερωσει η μανα του! :lol:

 

Μας έφτιαξες!! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μετα, υπαρχει και το αλλο πακετο... αντε και ρημαδοσιδερωσες.... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΦΥΛΑΞΕΙΣ ΚΙ ΟΛΑΣ.........!!!!!

 

πππππφφφφφφφφφ..........

 

ααααααααχχχχχχχχχ.... παλιες καλες εποχες!!!! ξυπνημα,καφες,τηλεφωνο και κουτσομπολιο με φιλες,βολτα,επιστροφη σπιτι,φαγητο μαμας,υπνος,βολτα,καφες,ψωνια,επιστροφη,φαγητο μαμας,μπανιο, στολισμα,βολτα,γκουχ γκουχ με το προσωπο,επιστροφη σπιτι,ξαπλες σε καθαρο κρεβατακι,καλοστρωμενο,καλοσιδερωμενα σεντονακια απο μαμα!!!!

 

ααααααααααααχχχχχχχχχχχχχ :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Να'στε καλά βρε κορίτσια!

Τόση συζήτηση απο χθες για το σιδέρωμα, μόλις σχόλασα, έβαλα 2 πλυντήρια και άρχισα το σίδερο.

 

Δε μου τη δίνει τόοοοοσο πολύ. Το φύλαγμα των ρούχων μετά βαριέμαι..... :? Και τα τζάμια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από χθες βλέπω το θέμα με το σιδέρωμα και μ'έπιασε πανικός....

Έχω και γω μπόλικα ασιδέρωτα και ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να τα σιδερώσω άμεσα (σήμερα - αύριο δηλ.) γιατί η μικρή μου δεν θά'χει ρούχα. Τα δικά μου και του άντρα μου ίσα που τα πατάω λίγο με το σίδερο.

Αυτό που μου τη σπάει περισσότερο είναι πως εκεί που τα σιδερώνω όλα και βγάζω αναστεναγμό ανακούφισης, νάσου ξεπετάγονται ένα σωρό άλλα ξεχασμένα απλωμένα και ένα γεμάτο καλάθι άπλυτα που θέλουν επειγόντως πλύσιμο.... Τι έγινε ρε παιδιά; Γιατί πάντα υπάρχουν ασιδέρωτα στο σπίτι μου; :roll::evil:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια που τα πας?? Κι εγώ έχω να τα κάνω εδώ και αιώνες... Και πάνω που τα έχω καθαρίσει παει η μικρη και αφήνει τα αποτυπώματά της πάλι :cry: ...

 

Μήπως να περιμένω να κανω άλλο ένα παιδι, να μεγαλώσει κι αυτο και μετά να τα κάνω μια και κάλή?? :lol::lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το σιδέρωμα είναι φαύλος κύκλος. Εκεί που λές "ουφ, τελείωσα", μετά βάζεις 2-3 πλυντήρια και να σου πάλι τα ρουχαλάκια! Και -κακά τα ψέμματα- για να σιδερώσεις- πρέπει το σπίτι να μην έχεις άλλες δουλειές επείγουσες. Γίνεται ποτέ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ασχολούμαι μόνο με το σιδέρωμα, το συμάζεμα και τη Μαρία (κυρίως τη Μαρία). Το μαγείρεμα και την κουζίνα γενικά την έχει αναλάβει ο άντρας μου και όοοοοοολα τα υπόλοιπα γυναίκα.... Γιατί αλλιώς θα έπρεπε να αναλάβει εμένα ένας καλός ψυχιάτρος. :lol::lol:

 

Οπότε μου έφυγε και το άγχος που μόλις καθάριζα και το χαλούσε κάποιος να με πιάνει νευρική κρίση.

 

Βέβαια, δεν έχω πια και το πιο τακτοποιημένο και καθαρό σπίτι (πάνε οι παλιές καλές εποχές που περπατούσα και το μάτι μου πήγαινε στις ατέλειες και τις διόρθωνα. Τώρα, περπατάω και προσέχω να μη σκοντάψω σε παιχνίδι της μικρής, το οποίο απλά σπρώχνω με το πόδι - που κουράγιο να σκύψω να το βολέψω).

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αλλά αν περιμένεις να μην έχεις άλλη δουλεια να κάνεις για να σιδερώσεις θα πρεπει να εχεις ενα δωμάτιο αποκλειστικα για αποθηκευση (και παστωμα) ασιδερωτων :lol: Βεβαια, αυτο προυποθετει να έχεις και την γκαρνταρομπα της Δυναστειας (θυμαστε εκεινες τις ντουλαπες δωματια :lol: ) για να μην ξεμένεις από ρούχα :wink:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε nen!!!!!

Απ'ότι φαίνεται....τα Χριστούγεννα του 2007 κάναμε το ίδιο σπορ :wink:

 

Χαχα!!!!

 

και ο μισος πληθυσμος της Ελλαδας επισης!!!! πολυς κοσμος επεσε με τα μουτρα Χριστουγεννιατικα!!!! μου ειπε η γιατρος μου, εχει αλλες 13 γυναικες με ιδιες ημερομ.τοκετου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε nen!!!!!

Απ'ότι φαίνεται....τα Χριστούγεννα του 2007 κάναμε το ίδιο σπορ :wink:

 

Χαχα!!!!

 

και ο μισος πληθυσμος της Ελλαδας επισης!!!! πολυς κοσμος επεσε με τα μουτρα Χριστουγεννιατικα!!!! μου ειπε η γιατρος μου, εχει αλλες 13 γυναικες με ιδιες ημερομ.τοκετου!!!!

 

Και μια γνωστή μου ειναι έγκυος στο δευτερο και γεννάει το Σεπτέμβρη... Και την κόρη της πάλι Σεπτεμβρη τη γέννησε... Τα Χριστούγεννα τα γοαρτάζουν όπως αρμόζει :lol::lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει πως οι μήνες με τις περισσότερες... συλλήψεις είναι οι Δεκέμβριος - Ιανουάριος.

Προφανώς το κλίμα των εορτών μας φέρνει πιό κοντά :P

 

Αντίστοιχα, το μεγαλύτερο ποσοστό γεννήσεων σημειώνεται τους μήνες Αύγουστο-Σεπτέμβριο-Οκτώβριο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...