Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙΜΕΣ ΧΟΡΙΑΚΗΣ???????


Recommended Posts

Μα δεν έχουμε δει τίποτα. Πήγα τη Δευτέρα και μου είπε να ξαναπάω το Σάββατο γιατί μερικές φορές, λίγες μέρες κάνουν τη διαφορά. Ελπίζω το Σάββατο να το δω γιατί δεν αντέχω την αγωνία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 574
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα δεν έχουμε δει τίποτα. Πήγα τη Δευτέρα και μου είπε να ξαναπάω το Σάββατο γιατί μερικές φορές, λίγες μέρες κάνουν τη διαφορά. Ελπίζω το Σάββατο να το δω γιατί δεν αντέχω την αγωνία...

 

 

Οποτε εσυ εκανες μονο τεστ εγκυμοσυνης; Ποτε ειχε τελ. περιοδο κ ποτε πηγες στο γιατρο?

Ο δικος μου γιατρος πχ δεν σε βαζει να κανεις χοριακες επαναληπτικες για να μην σε αγχωσει. Αν θελεις ομως,μπορεις να πας να κανεις μονη σου μια. Θα πληρωσεις στο μικροβιολογικο κ σε λίγο θα έχεις την απαντηση. Ευχομαι να σταματησει ευχαριστα η αγωνία σου!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχουμε δει τίποτα. Πήγα τη Δευτέρα και μου είπε να ξαναπάω το Σάββατο γιατί μερικές φορές, λίγες μέρες κάνουν τη διαφορά. Ελπίζω το Σάββατο να το δω γιατί δεν αντέχω την αγωνία...

 

 

Έκανες τεστ εγκυμοσυνης κ το ανακαλυψες? Ποτε ειχε τελ. περιοδο κ ποτε πηγες στον γιατρο?

Παντως αν θελεις μπορεις να κανεις μονη σου την χοριακη σε ενα μικροβιολογικο, για να σου φυγει το αγχος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

εκανα χοριακη την Πέμπτη (τελευταία περίοδος 29/06) και η τιμή ήταν 145. Τώρα έχω νέα χοριακή αύριο...και ψιλοαγχώνομαι αν θα έχει αυξηθεί όσο πρέπει. Να ρωτήσω αν ξερετε...μέχρι και χθες ειχα δεκατάκια...τα οποία σταμάτησαν σήμερα. Ξέρετε πόσο κρατάνε τα δέκατα σε περίοδο εγκυμοσύνης; Ξέρω οτι ειναι ένδειξη εμφυτευσης αλλά δεν ξέρω για πόσο κρατάνε.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα πως πανε οι τιμες τις χοριακης στην εγκυμοσυνη :confused:. Εγω μονο τεστ φαρμακειου εκανα και μετα πηγα για υπερηχο κατευθειαν γιατι ημουν στην 5-6η εβδομαδα. Ειχα κλεισει μηνα και ισως για αυτο. Ουτε ο γυναικολογος μου ζητησε χοριακη.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια,

ειναι πρωτη φορα που γραφω στο forum αλλα επειδη εκανα διαφορες αναζητησεις στο google ειδα οτι τις περισσοτερες απαντησεις τις πηρα απο εδω. πριν λιγες μερες εκανα τεστ εγκυμοσυνης κ βγηκε θετικο. μετα εκανα β χοριακη κ βγηκε 13308 μοναδες. η μικροβιολογος ειπε οτι ειναι καλες οι μοναδες.να σημειωσω οτι τελευταια περιοδος 31/7 και εχω κυκλο 27ημερες. σημερα επειδη φοβηθηκα λιγο εκλεισα ραντεβου με τον γυναικολογο κ εχω πολυ αγωνια.... εσεις απο τις εμπειριες σας τι λετε ειναι καλη η χοριακή κ οταν παω υπαρχει περιπτωση να κανουμε υπερυχο κ να ακουσουμε ή να δουμε τιποτα ή ειναι πολυ νωρις? ευχαριστω:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,

ειναι πρωτη φορα που γραφω στο forum αλλα επειδη εκανα διαφορες αναζητησεις στο google ειδα οτι τις περισσοτερες απαντησεις τις πηρα απο εδω. πριν λιγες μερες εκανα τεστ εγκυμοσυνης κ βγηκε θετικο. μετα εκανα β χοριακη κ βγηκε 13308 μοναδες. η μικροβιολογος ειπε οτι ειναι καλες οι μοναδες.να σημειωσω οτι τελευταια περιοδος 31/7 και εχω κυκλο 27ημερες. σημερα επειδη φοβηθηκα λιγο εκλεισα ραντεβου με τον γυναικολογο κ εχω πολυ αγωνια.... εσεις απο τις εμπειριες σας τι λετε ειναι καλη η χοριακή κ οταν παω υπαρχει περιπτωση να κανουμε υπερυχο κ να ακουσουμε ή να δουμε τιποτα ή ειναι πολυ νωρις? ευχαριστω:confused::confused::confused:

μια χαρα ειναι η χοριακή σου. στον υπερηχο σημερα θα δεις εαν ειναι ενδομητριο, ίσως και αν ο σακος εχει εμβρυικά στοιχεια, ειναι πολύ μικρό για να ακουσεις καρδια αν αυτό περιμενεις. Καλή συνέχεια σου ευχομαι!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

marthafy kai βαλια γεια σας!!και εγω προς το τελος του αυγουστου ανακαλυψα πως ειμαι εγκυος,εκανα το τεστ βγηκε θετικο και οταν εκανα τη β-χοριακη ηταν11.090 πηγαμε στο γιατρο και ακουσαμε τη καρδουλα τουκ τουκ τουκ τουκ (χτυπαει πολυ γρηγορα)και ημουν μολις 6εβδ!!!!:D

Aaicm8.png[/url].

 

zdDEm8.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια, διαβαζα για τις τιμες σας.... εγω ειχα τελευταια περιοδο 13/8 εκανα β χοριακη στις 13/9 και βγηκε 205 ο γιατρος μου ειπε να ξανακανω αν εχει διαπλασιαστει θα ειμαστε οκ... θα πρεπει να ανησυχω λετε.... ο κυκλοσ μου γενικα ειναι στις 30 μερεσ αν το πιασαμε 18η δεν ειναι φυσιολογικη η τιμη ;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια, διαβαζα για τις τιμες σας.... εγω ειχα τελευταια περιοδο 13/8 εκανα β χοριακη στις 13/9 και βγηκε 205 ο γιατρος μου ειπε να ξανακανω αν εχει διαπλασιαστει θα ειμαστε οκ... θα πρεπει να ανησυχω λετε.... ο κυκλοσ μου γενικα ειναι στις 30 μερεσ αν το πιασαμε 18η δεν ειναι φυσιολογικη η τιμη ;;;;

Εμενα μου μοιαζει μια χαρα...και ετσι πρεπει να ειναι.Δεν πρεπει να μας πιανει παντα αγχος.Ευχομαι καλα δευτερα αποτελεσματα και με το καλο!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου...θελω τα φωτα σας........περιοδο ειχα στις 2 αυγουστου αλλα ο γιατρος που ειδε σακο ειπε πως η συλληψη μαλλον εγινε κατα τις 30-31 αυγουστου.....εχω πολυκυτσικες...στις 22 σεπεβρη που εκανα χοριακη βγηκε 2600....δεν ειναι λιγο???φοβαμα ι μηπωσ κατι δεν παει καλα...εχω ξανα ραντεβου σε γιατρο σε 5 μερες να δουμε αν προχωραει....εσεις που ξερετε απο τιμες τι???????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και με το καλο.σημασια δεν εχει ποσο ειναι η πρωτη τιμη,γιατι δεν ξερουμε ποτε εγινε η συλληψη,αλλα να διπλασιαζεται καθε δυο μερες.ποτε θα κανεις την επομενη?ολα καλα θα πανε

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου...θελω τα φωτα σας........περιοδο ειχα στις 2 αυγουστου αλλα ο γιατρος που ειδε σακο ειπε πως η συλληψη μαλλον εγινε κατα τις 30-31 αυγουστου.....εχω πολυκυτσικες...στις 22 σεπεβρη που εκανα χοριακη βγηκε 2600....δεν ειναι λιγο???φοβαμα ι μηπωσ κατι δεν παει καλα...εχω ξανα ραντεβου σε γιατρο σε 5 μερες να δουμε αν προχωραει....εσεις που ξερετε απο τιμες τι???????

 

Καλημέρα! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!!! Κι εγώ πιστεύω πως η πρώτη τιμή της χοριακής δεν παίζει ρόλο, διότι εξαρτάται από το πότε έγινε η σύλληψη... Εγώ να φανταστείς είχα τ.ε.ρ. 10/6 και με το γιατρό μου παρακολουθούσαμε την ωορρηξία μου γιατί πήγαινα για προγραμματισμένη σύλληψη, λόγω του ότι έπρεπε να ξεκινήσω αντιπηκτική αγωγή εξαιτίας θρομβοφιλίας πριν μείνω έγκυος.. Τελικά μέχρι τις 6/7 δεν είχα ωορρηξία ακόμα και το αφήσαμε. Ο κύκλος μου είχε μετατοπιστεί μάλλον. Στις 22/7 δεν είχα περίοδο ακόμα και είπα να κάνω ένα τεστάκι, αν και ήξερα ότι θα είχα καθυστερηση στον κύκλο μου... Είδα λοιπόν ένα αχνό θετικό και η τιμή της χοριακής ηταν μόλις 19:!::!::!::!::!::!: Από το μικροβιολογικό μου είπανε ότι μάλλον θα μου έρθει περίοδος, αλλά μετά από 2 ημέρες η χοριακή ήταν 101:!::!::!::!::!: Και σήμερα είμαι 12 εβδομάδων:-P:-P:-P:-P Γι' αυτό μην ανησυχείς καθόλου. Όλα θα πάνε καλά!!! Αν κρίνεις με τη χοριακή που ξεκίνησα εγώ τόσες μέρες μετά την τ.ε.ρ. η δική σου είναι τεράστια!!!!!!! Καλή εγκυμοσύνη να έχεις κορίτσι μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ σας ευχαριστω παρα πολυ...εκανα χοριακη τεταρτη πρωι να ξανακανω παρασκευη η δευτερα??????

 

Ο γιατρός σου σου ζήτησε να κάνεις επαναληπτική???? Συνήθως κάνουν μέρα παρά μερα, άρα κατά τη γνώμη μου αν θες να κάνεις να την κάνεις την Παρασκευή το πρωί.. Αν όμως δεν στο ζήτησε ο γιατρός σου, μην μπεις στη διαδικασία να μετράς χοριακές και να αγχώνεσαι... Εγω έκανα δεύτερη γιατί η πρώτη ήταν μόλις 19.. Μόλις είδα ότι έγινε 101 δεν μου ζήτησε ο γιατρός μου άλλη χοριακή, ούτε κι εγώ μπήκα στη διαδικασία να ξανακάνω...

Αν πάντως την κάνεις αύριο, ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εκανα...ο γιατροσ δεν μου ειχε ζητησει ουτε την πρωτη....μονη μου την εκνα λογω καλου στο μυαλο μου......και να την κανω σημερα τι θα πετυχω????οτι ειναι να γινει θα γινει....δεν αλλαζει κατι.....οποτε περιμενω μεχρι την τριτη του υπερηχου.....προσπαθω να χαλρωνω απο τις σκεψεις μου.....αχ με πιανουν στα καλα καθουμενα τα κλαματα...ειμαι γενικα πολυ ευαισθητη ,μετα την συλληψη....το μονο που με παρηγορει κ δεν κανω αλλα ειναι οτι εκανα το c.......b........στις 12 του μηνος κ με εδειξε1-2 βδομαδες εγκυο κ το ξανακανα μετα απο 1 βδομαδα κ μου εδειξε 3+ εγκυο....αρα μαλλον αυξανεται η ορμονη που ανιχνευει.....σας ευχαριστω πολυ πολυ για ολα....θα σας πω την τριτη τα αποτελεσματα του υπερηχου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εκανα...ο γιατροσ δεν μου ειχε ζητησει ουτε την πρωτη....μονη μου την εκνα λογω καλου στο μυαλο μου......και να την κανω σημερα τι θα πετυχω????οτι ειναι να γινει θα γινει....δεν αλλαζει κατι.....οποτε περιμενω μεχρι την τριτη του υπερηχου.....προσπαθω να χαλρωνω απο τις σκεψεις μου.....αχ με πιανουν στα καλα καθουμενα τα κλαματα...ειμαι γενικα πολυ ευαισθητη ,μετα την συλληψη....το μονο που με παρηγορει κ δεν κανω αλλα ειναι οτι εκανα το c.......b........στις 12 του μηνος κ με εδειξε1-2 βδομαδες εγκυο κ το ξανακανα μετα απο 1 βδομαδα κ μου εδειξε 3+ εγκυο....αρα μαλλον αυξανεται η ορμονη που ανιχνευει.....σας ευχαριστω πολυ πολυ για ολα....θα σας πω την τριτη τα αποτελεσματα του υπερηχου!!!!!!!!

 

Καλύτερα που δεν μπήκες στη διαδικασία, εφόσον δεν στο ζήτησε ο γιατρός σου... Θα δεις που όλα θα είναι καλά!!!! Είναι λογικό να έχεις άγχος... Όλες τα ίδια είμαστε... Προσπάθησε να είσαι όσο πιο ήρεμη μπορείς και να κάνεις θετικές σκέψεις, γιατί ετσι θα κάνεις καλό στο μωράκι σου. Στο λέω εσένα για να τ' ακούω κι εγώ :P:p:p:p

Καλή επιτυχία την Τρίτη στον υπέρηχο και περιμένουμε νέα σου...

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εκανα...ο γιατροσ δεν μου ειχε ζητησει ουτε την πρωτη....μονη μου την εκνα λογω καλου στο μυαλο μου......και να την κανω σημερα τι θα πετυχω????οτι ειναι να γινει θα γινει....δεν αλλαζει κατι.....οποτε περιμενω μεχρι την τριτη του υπερηχου.....προσπαθω να χαλρωνω απο τις σκεψεις μου.....αχ με πιανουν στα καλα καθουμενα τα κλαματα...ειμαι γενικα πολυ ευαισθητη ,μετα την συλληψη....το μονο που με παρηγορει κ δεν κανω αλλα ειναι οτι εκανα το c.......b........στις 12 του μηνος κ με εδειξε1-2 βδομαδες εγκυο κ το ξανακανα μετα απο 1 βδομαδα κ μου εδειξε 3+ εγκυο....αρα μαλλον αυξανεται η ορμονη που ανιχνευει.....σας ευχαριστω πολυ πολυ για ολα....θα σας πω την τριτη τα αποτελεσματα του υπερηχου!!!!!!!!

Συγχαρητήρια!!! Το μόνο λογικό είναι να αυξάνεται η ορμόνη σου! Μην αγχώνεσαι, ξέρω είναι πολύ δύσκολο, αλλά από μόνη της μια χοριακή δεν δείχνει τίποτε και το να μπεις στη διαδικασία να κάνεις και άλλες δεν έχει νόημα αφού δε στο ζήτησε!

Εμένα το είχε ζητήσει ο παλιός γιατρός μου ώστε όταν πιάσει 7500 να πάω Αθήνα να με δει. Εκανε λάθος εκτίμησει στο πότε θα φτάσει τις 7500 και ηταν πάρα πολύ αγχωτικό. Η αναμονή του πότε θα με δείμε σκότωνε. Γι'αυτό τον άφησα!

Ο επόμενος γιατρός απλά είπε πως αν του έλεγα ότι "γεια σας είμαι έγγυος με χοριακή χ" δε θα μου ζητούσε άλλη χωριακή και θα μου έκλεινε κατευθείαν τον πρώτο υπέρηχο!

Ολα αυτά εννοείται αν ενδιάμεσα δεν είχα κάτι άσχημο πχ αίμα. Γι'αυτό κουκλίτσα μου μη σκας, ειλικρινά το μόνο που χρειάζεται είναι να κυλάνε ήπια οι μέρες σου, και αν (ξουξου μακρυά) γίνει κάτι τότε το αντιμετωπίζεις με το γιατρό σου. Ως τότε γιατί να αγχωνόμαστε τόσο? Αλλωστε θα έχουμε τέλειες εγγυμοσύνες, γιατί όχι? Αμα το πιστέψουμε ίσως γίνει.

Αντε με το καλό να το δείτε και να το ακουσετε!!! Θα πάθεις τόσο μεγάλη πλάκα, θα σου φύγει κάθε άγχος, προσωρινά!:lol:

Συμπάσχουσα 2 μηνών :cool:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου χθες πηγα γιατρο...λοπον μου ειπε πως ειναι ακομα πολυ νωρις.....μλλον ειμια 4 βδομαδων απο συλληψη κ 6 αυτο που λενε οι γιατροι....ειδε εμβτυοκα στοιχεια κ λεκιθικο σακο....επεισης μεγαλωσε αρκετα απο την πρωην βδο,μαδα που το ειδαμε...απο καρδουλα μου ειπε πωσ ειμαστε στο οριο χρονικα αλλλα θελει λιγο ακοαμ..ειδε απλα κατι σαν πλαμικες κινησεις κ ειπε οτι αυτη ειναι....αχ μακαρι θεουλη μου ν απναε ολα καλ......ραντεβου σε 2 βδομαδες με ιεπε 11/10...ως τοτε υπομονη κ προσευχουλα για να ακουσουμε την καρδουλα μου....φιλια πολλα σε ολες σας..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κοριτσάκι μου!!!!! χάρηκα πολύ για σένα! όλα θα πάνε τέλεια, θα δεις!!!!! Περιμένουμε στις 11/10 να μας πεις για την καρδούλα του που θα χτυπάει ασταμάτητα!!!

 

Αχ, στείλτε μου τη θετική σας ενέργεια για αύριο που έχω ραντεβού για την αυχενική... Έχω αγχωθεί πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου αγχώθηκε? Όλα θα πάνε πολύ καλά θα δεις,,,θα μάθεις και το φύλλο,,,πρόβλεψη,,,,κορίτσι μου μυρίζεις..να ρωτήσω κ κάτι η ερμή? Φτερνιζομαι κ νιώθω έντονα τραβηγματα,,λέτε να έχει γίνει κάτι κακό? Φιλάκια καλή επιτυχία για αύριο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,

 

Είμαι 5,5 βδομάδων, με χοριακή 15.000 αλλά προγεστερόνη 32. Ο γιατρός μου είπε ότι η προγεστερόνη είναι χαμηλή και μου έδωσε την αλοιφή την vasclar για 10 μέρες και μου είπε να πάω για 2η εξέταση σε 10 μέρες να ακούσουμε καρδούλα.

 

Δεν μπορώ να βρω τιμές προγεστερόνης. Ξέρει καμία σας κάτι???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου αγχώθηκε? Όλα θα πάνε πολύ καλά θα δεις,,,θα μάθεις και το φύλλο,,,πρόβλεψη,,,,κορίτσι μου μυρίζεις..να ρωτήσω κ κάτι η ερμή? Φτερνιζομαι κ νιώθω έντονα τραβηγματα,,λέτε να έχει γίνει κάτι κακό? Φιλάκια καλή επιτυχία για αύριο

 

Ευτυχώς όλα καλά... Άσε το άγχος μου κορυφώθηκε όταν ξύπνησα χθες το πρωί και είδα λίγο αίμα πάλι... Τελικά ήταν μια πολύ μικρή αποκόλληση. Το μωράκι ευτυχώς είναι μια χαρά και τα αποτελέσματα της αυχενικής πολύ ικανοποιητικά. Περιμένω τώρα και τα αποτελέσματα της αιματολογικής εξέτασης...

Όσο για το φτέρνισμα που λες κι εγώ κάθε φορά που φτερνίζομαι νιώθω έντονα τραβήγματα.. Δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό... Μάλλον τρανταζόμαστε, γι' αυτό το παθαίνουμε..:oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,

 

Είμαι 5,5 βδομάδων, με χοριακή 15.000 αλλά προγεστερόνη 32. Ο γιατρός μου είπε ότι η προγεστερόνη είναι χαμηλή και μου έδωσε την αλοιφή την vasclar για 10 μέρες και μου είπε να πάω για 2η εξέταση σε 10 μέρες να ακούσουμε καρδούλα.

 

Δεν μπορώ να βρω τιμές προγεστερόνης. Ξέρει καμία σας κάτι???

 

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι σχετικά με τις τιμές της προγεστερόνης... Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη:!::!::!: Ενημέρωσέ μας μόλις έχεις νέα... Σου είπε ο γιατρός ότι είναι ανησυχητική η τιμή της?????

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...