Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

να χωρισω;


kagly81

Recommended Posts

Εγώ ένα θα σου πω..

Είναι δύσκολο να προσπαθείς να βάλεις τον σύντοφό σου στον <ίσιο> δρόμο και να του κοψεις το πάθος του.Θα σε φθείρει ψυχολογικά ,θα πρέπει να φυλάγεσαι συνεχώς ,να κρατάς πισινές ,δεν θα του έχεις εμπιστοσύνη.Μέχρι να νομίσεις ότι διορθώθηκε.Και μία μέρα θα ξαναφάς και τη δεύτερη <σφαλιάρα> και τότε να δεις ψυχολογία....και τότε μπορεί να έχεις και παιδί ...και άντε πάλι κυνήγι και πάλι θα νομίζεις ότι θα διορθωθεί και θα δώσεις άαααααααλλη μία ευκαιρία...μέχρι να φάς και την επόμενη σφαλιάρα...και τότε μπορεί να έχεις και δεύτερο παιδάκι...ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ.....(ρώτα εμένα που έχω το ίδιο πρόβλημα ,αλλά εμένα έχει άλλο πάθος).Θα σε τσακίσει όλο αυτό...,μην το κάνεις στον εαυτό σου. ...Και ζήσε τη ζωή σου.Εγώ ζω με βαλεριάνες και χαμογελάω μια χαρά ,για πόσο δεν ξέρω ακόμα...

 

Οικογένεια χωρίς εμπιστοσύνη μέσα ,όχι κοριτσάκι μου ,δεν γίνεται..Και εγώ πλέον εμπιστοσύνη δεν του έχω..και είμαστε ο ένας να κοιτάει δεξιά και ο άλλος αριστερά...

Καλή τύχη σου εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνώμη αλλά μια και ζητάς την γνώμη μας, θα σου πω την δική μου.....λάκησε όσο είναι καιρός. Δεν λέω ότι είναι κακός ο άνδρας σου απλά φοβάμαι ότι εσύ θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ και στο τέλος ίσως να έχεις και μωράκι και είναι κρίμα να μην έχει τον μπαμπά του.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχανεμίζομαι ότι στη θέση σου θα έφευγα (δεν μου αρέσει ο όρος "θα τον έδιωχνα"...).

 

Όσο το καλοσκέφτομαι σίγουρα θα έφευγα. Αλλά δεν είμαι στη θέση σου.

 

Απλά αυτό που έκανε με τις οικονομίες σας, θα ήταν για μένα η "τελευταία ευκαιρία που μόλις έχασε".

 

Αν τον αγαπάς, ακόμα κι αν αποφασίσεις να φύγεις από κοντά του (το ένα δεν αναιρεί το άλλο), πείσε τον να ζητήσει βοήθεια.

Επεξεργάστηκαν by Nikolekaki
Κάτι ξέχασα!

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα σε όλες

Σημερα ειναι μια δυσκολη μερα για μενα,αλλα ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.

Ειμαι παντρεμενη ενα χρονο, πριν το γαμο ήξερα οτι ο αντρας μου χρωσταγε μια καρτα ειπα οκ τον βοηθησα και ξεχρεωσε.μετα το γαμο τυχαινει να βρω ενα χαρτι απο μια τραπεζα που δεν ηξερα εκανα ενα χαμο οκ τον βοηθησα ξεχρεωσε.Ηταν λεφτα που χρωσταγε πριν καν με γνωρισει.περασαμε ενα οικονομικα δυσκολο καλοκαιρι πολυ δυσκολοομως.Εδω και δυο μηνες βαλαμε τα πραγματα σε μια σειρα και καταφεραμε να εχουμε καποια λεφτα στην ακρή.Οχι πολλά γυρω στα 2500.Σημερα πηγα να δω αν πληρωθηκα και ειδα οτι ταλεφτα δεν υπαρχουν.Τα επαιξε.ναι καλα ακουτε.κλαιω ολη μερα.Με παρακαλαει να μην τον αφησω και να κανουμε μια νεα αρχη.Απο τη μια δεν θελω να μεινω μαζι του και απο την αλλη δεν εχω που να παω.Οι δικοι μου ειναι μακρια και δω ειναι η δουλεια μου.εδω με το μισθομου μονο δεν θα μπορω να πληρωνω ενοικια κτλ.Παιδια δεν εχω ακομη.Αλλα πως να τοκανω αυτο στους γονεις μου πως να τους πω χωριζω ακομα ειμαι νιοπαντρη.Δεν εχω να μιλησω σε κανεναν.Πειτε μου τη γνωμη σας.

το ηξερες οτι τζογαρει πριν τον παντρευτεις;;; αν ναι λυπαμαι αλλα εχεις πολυ μεγαλο μεριδιο ευθυνης....δεν θελω να σε κανω πιο χαλια αλλα ο αντρας ο γκομενιαρης-ο μαμακιας-ο χαρτοπαιχτης-και ο ''σηκωνω χερι στην γυναικα μου'' δεν κοβονται κουκλα μου!!!!! και να το κοψει σου λεω εγω να κανει μια προσπαθεια θα εισαι μονιμος με τον φοβο μην τυχον παρασυρθει και παιξει;;;; αν αυτα τα λεφτα ηταν για καμια γεννα σου;;; ή για καμια δοση δανειου τι θα εκανες μου λες;;;; σκεψου το καλα!!! τα αρνητικα νοικουν τα θετικα δυστυχως αν υπαρχουν θετικα....
Link to comment
Share on other sites

O τζόγος είναι όντως εξάρτηση....σίγουρα ΜΗΝ κάνεις παιδί ΑΚΟΜΗ...

Μην σκέφτεσαι ότι τώρα παντρεύτηκες πώς θα χωρίσεις?

Ίσα-ίσα... να λες ότι είσαι τυχερή (μέσα στην ατυχία σου) να το αντιληφθείς τόσο έγκαιρα...

Ότι και να αποφασίσεις να σκεφτείς και το μέλλον σου!!!

Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω πιστεύω πως είναι μεγαλη κουβεντα το χωρίζω. Επελεξες να παντρευτείς κάποιον και πιστεύω πως κατα βάθος γνωριζες μεχρι που είναι ικανός να φτάσει. Οι σχεσεις δεν είναι μόνο λογική, είναι κατα βάθος συναίσθημα. Θα σου πω λοιπόν πως πρεπει να δωσεις στον άντρα σου να καταλαβει πως αυτό σε πληγωσε πάρα πολύ, θα σου έλεγα να κρατας χωριστό τραπεζικό λογαριασμό μεχρι τουλαχιστον να δεις που παει το πραγμα αλλα δε θα σου έλεγα να χωρίσεις από τωρα. Δωστου μια ευκαιρία ακόμη και αν δεις πως δεν αλλαζει τοτε χωρισε. Ναι ο τσογος είναι δύσκολο πραγμα αλλα υπαρχει τζογος και τζογος. Αλλοι παίζουν καθε μέρα 2 ευρώ στο στοιχημα και άλλοι παιζουν μεγαλα ποσα στο καζίνο. Άλλοι παίζουν μόνο όσα έχουν και άλλοι δανείζονται για να παίξουν. Αχιζει να προσπαθήσεις να σώσεις τον γαμο σου, μεσα από τη συζήτηση και την αγαπη! Εύχομαι τα καλύτερα, φιλιά!

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε οτι ο τζογος χρηζει ιατρικης βοηθειας. Καλο για μενα θα ηταν αν δωθει δευτερη ευκαιρια να γινει σε συνδιασμο με βοηθεια απο καποιον ειδικο. Δεν ειναι απλο πραγμα ο τζογος, οπως δεν ειναι και ο αλκοολισμος.....

Συμφωνω απολυτα..Μονο ετσι θα εδινα δευτερη ευκαιρια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...