Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπομπή του Σ.Φυντανίδη για τράπεζες Βλαστοκυτάρων


gavrias

Recommended Posts

Σήμερα στις 16:00 παρακολουθουσα μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή στη ΝΕΤ για τις τράπεζες βλαστοκυτάρων στην οποία «φιλοξενήθηκε» και η Μάρία Στυλιανάκη (μαγνητοσκοπημένη) με την ιδιότητα της προέδρου της Ελληνικής εταιρίας ενημέρωσης γονέων.

Χάρηκα γιατί: αυτό σημαίνει ότι οι απόψεις και οι αγωνίες/ερωτηματικά των γονιών ακουγονται και πιό έξω...

Γιατί έτσι αποδεικνύεται ότι μιλώντας εδώ ,δε σκοτώνουμε απλώς την ώρα μας και γιατί αποδυκνείεται ότι καμιά προσπάθεια δεν πάει χαμένη.

 

 

edit 2023 - προστέθηκε ο σύνδεσμος you tube της εκπομπής στο λεπτό 38 μπορείτε να δείτε την μαρτυρία της κας Στυλιανάκη

 

 

 

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν άκουσα κάτι για επανάληψη :cry:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

είδα την εκπομπή, και μπράβο που κάποιοι ασχολούνται

και με σοβαρά θέματα στην tv,

η Μαρία κούκλα,- παρεμπιπτόντως :D

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητές φίλες,

Είδατε μήπως την εκπομπή;

Εγώ την περίμενα πως και πως ,γιατί η ώρα του τοκετού πλησιάζει και ήθελα να ενημερωθώ και από τους ανθρώπους του Υπουργείου Υγείας.

Ικανοποιημένη έμεινα μόνο από τις εξηγήσεις του Αιματολογικού ινστιτούτου. Ο εκπρόσωπός του εξέφρασε την αγωνία του επιστήμονα που βλέπει ζωές να χάνονται και εμένα προσωπικά με έπεισε.

Ο εκπρόσωπος των ιδιωτικών τραπεζών προστάτευε τα πελατάκια του και δεν έδωσε καμία εξήγηση για όσα καταγγέλθηκαν..

Τέλος ο εκπρόσωπος του υπουργείου είπε μόνο ότι ΘΑ κανουν νομοθετικό πλαίσιο, Θα φτιάξουν νόμο, ΘΑ ελέγξουν τις ιδιωτικές τράπεζες που ήδη λειτουργούν (δηλαδή τώρα δεν τις ελέγχει κανένας;;;;) ....

και μέχρι τότε θα μας εκμεταλλεύονται οι επιτήδειοι ενώ ταυτόχρονα θα πεθαίνουν οι Έλληνες ασθενείς που δεν μπορούν να βρουν δότες. Ντράπηκα για λογαριασμό τους.........

 

 

40+mama

 

ΥΓ. Παρατηρήσατε ότι μόνο ο εκπρόσωπος των ιδιωτικών τραπεζών ήταν ικανοποιημένος με τη νομοθετική ρύθμιση που θα γίνει;

Δεν είναι από μόνο του ύποπτο;

Γατί δεν ρωτήθηκε η αιματολογική εταιρία που είναι υπεύθυνη για τις μεταμοσχεύσεις;

Τον πολιτη ποιος τον προστατεύει;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν την είδα ξεχάστηκα παρότι το είχα σημειώσει στο πρόγραμμα της tv με κόκκινο στυλό.....

 

Ελπίζω να ξαναπροβληθεί αν όχι όποιος την έχει γράψει θα ήθελα να την δω...

 

gavrias έγραψε

Σήμερα στις 16:00 παρακολουθουσα μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή στη ΝΕΤ για τις τράπεζες βλαστοκυτάρων στην οποία «φιλοξενήθηκε» και η Μάρία Στυλιανάκη (μαγνητοσκοπημένη) με την ιδιότητα της προέδρου της Ελληνικής εταιρίας ενημέρωσης γονέων.

Χάρηκα γιατί: αυτό σημαίνει ότι οι απόψεις και οι αγωνίες/ερωτηματικά των γονιών ακουγονται και πιό έξω...

Γιατί έτσι αποδεικνύεται ότι μιλώντας εδώ ,δε σκοτώνουμε απλώς την ώρα μας και γιατί αποδυκνείεται ότι καμιά προσπάθεια δεν πάει χαμένη.

_________________

 

Ένας ακόμη λόγος που χαίρομαι που είμαι μέλος στο συγκεγκριμένο φόρουμ!!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θέλω να τη δω

νομίζω οτι η προβολή της Κυριακής ήταν επανάληψη από την Τρίτη

 

όσο για τους αντιπροσώπους των ιδιωτικών τραπεζών ένα έχω να πω

"εκεί που μας χρωστούσανε μας πήραν και το βόδι"

 

( ε μααα από το τόπικ με τα βλαστοκύτταρα ήθελα να το πω αυτό..)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στη σελιδα http://www.greek-movies.com μπορειτε να δειτε ελληνικες σειρες και ταινιες(παλιες και καινουριες).Απ'οτι κοιταξα σημερα εχει τις προηγουμενες εκπομπες του φυντανιδη(στην κατηγορια shows) οποτε μαλλον συντομα θα ανεβασουν και την εκπομπη με τα βλαστοκυτταρα

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ψάχνεστε και πολύ...

greek-video.net

greek-movies.com

 

Αν και δεν είδα την εκπομπή, ακόμη, έχω ένα παράπονο από την υπεύθυνη της εκπομπής (όνομα δεν αναφέρω), στην οποία μας παρέπεμψε η κα Στυλιανάκη, για να μιλήσουμε για εμπειρίες που είχαμε για το θέμα.

Με την κα τάδε είχα τηλεφωνική επικοινωνία και ενώ με διαβεβαίωσε ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου στέλεχος του καναλιού στο μέρος που βρίσκομαι (Δωδ/νησα) για να με πάρει κάποια "συνέντευξη", όσο την/τον είδατε εσείς, άλλο τόσο την/τον είδα εγώ :!::roll:

Αλλά έτσι είναι... μόνο το "κέντρο" έχει την δυνατότητα να μιλάει και από την άλλη, όταν συμβεί κάποιο περιστατικό στην παραμεθόριο, τρέχουν τα "κοράκια" οι δημοσιογράφοι για να "κράξουν" τους υπεύθυνους!

 

 

Υ.Γ.: Την επόμενη μέρα (Δευτέρα 1.12.2008 και ώρα 12:00μ.μ.) στην ΕΤ1 και στην εκπομπή "Έχουμε & λέμε" είχαν κάποιον μπάρμπα καλεσμένο (δε συγκράτησα το όνομα), ο οποίος ανέλυσε το θέμα (είπε τα γνωστά) και απάντησε σε κάποιες αρκετά καλές ερωτήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Μου ανέφερε η κ.Σαουλίδου οτι μίλησε με κάποιο μέλος εκτός Αθηνών,

και ότι θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμη η μαρτυρία του αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος για να πάει κάποιος εικονολήπτης σε εκείνο το σημείο την επόμενη ημέρα.

 

Δυστυχώς το χρονικό περιθώριο δεν είναι μεγάλο, απο ότι κατάλαβα για να γίνει μια τέτοια εκπομπή - ίσα ίσα για την υλοποίησή της ειναι μια πολύ μεγάλη διαδικασία, και σίγουρα διαφορετική σε κάθε κανάλι.

 

Αλλά έτσι είναι... μόνο το "κέντρο" έχει την δυνατότητα να μιλάει και από την άλλη, όταν συμβεί κάποιο περιστατικό στην παραμεθόριο, τρέχουν τα "κοράκια" οι δημοσιογράφοι για να "κράξουν" τους υπεύθυνους!

 

είναι κρίμα να χαρακτηρίζουμε τους δημοσιογράφους και να τους βαζουμε όλους σε ένα καζάνι, ανεξαιρέτως.. γενικά δεν έχει νόημα να χαρακτηρίσουμε κάπως, ΕΙΔΙΚΑ όταν δίνεται βήμα σε κάτι που όντως απασχολεί τους γονείς.. μέσω μιας πολύ ενδιαφέρουσας εκπομπής....

 

είναι μια αρχή την οποία οι δημοσιογράφοι προσπαθούν να κάνουν (αυτή της σωστής ενημέρωσης για τα βλαστοκύτταρα), απο ότι έχω καταλάβει, οπότε,

για ποιό λόγο να τους κακοχαρακτηρίσουμε - επειδή δε πρόλαβαν να πάνε σε συγκεκριμένο σημείο και έχουν περιορισμένο χρόνο και διαθεσιμότητα?

είναι απαραίτητο?..? ?

δεν μου αρέσει να κανω το συνήγορο κάποιου αλλα θεωρώ ότι καλύτερα

ας συζητήσουμε για την ουσία που μεταφέρθηκε στην εκπομπή...

λυπάμαι που δεν πρόλαβαν να πάρουν την δική σου εμπειρία, αλλα σίγουρα, θα υπάρξουν και άλλες ευκαιρείες... ? το θέμα μόλις που άρχισε στα μίντια...

 

Ρίξε το φταίξιμο πάνω μου που στο κείμενο έγραψε οτι θα έρθουν όπου χρειαστεί, εννοώντας στην Αθήνα και περίχωρα, όχι εκτός Αττικής.

Η όλη συνεννόηση έγινε πολύ γρήγορα, καθώς και εγώ βρισκόμουν εκτός γραφείου, και τα εμαιλ εσταλησαν με στόχο να γίνει όσο πιο γρήγορα μια επαφή με τους γονείς.

 

Την επόμενη εβδομάδα θα έχω και αντίτυπο και θα βρώ τρόπο να ανεβάσω στο διαδίκτυο την εκπομπή.

 

μέχρι τότε, με παρακάλεσαν να έρθω σε επαφή ΑΜΕΣΑ με γονείς μεγαλύτερων παιδιών που είναι χρήστες διαδικτύου

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13119

 

για να γίνει ΑΥΡΙΟ μαγνητοσκόπηση στο χώρο τους, και ανώνυμα αν το θέλουν, (με πλάτη στην κάμερα) για να μιλήσουν εαν αντιμετώπισαν προβλήματα και τι έκαναν, εαν ειχε επίπτωση στο διάβασμα. κτλ κτλ.

 

μακάρι κάποια στιγμή στο μέλλον να ειναι πιο ευκολα προσβάσιμοι και όλοι οι υπόλοιποι γονείς, που ζούν εκτός Αττικής, για να μαρτυρήσουν τις εμπειρίες τους, μέχρι τότε, αυτό που μας συνδέει άμεσα όλους είναι το διαδίκτυο!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνεχίστε να γραφετε τις εμπειρίες σας εδώ :wink: . Έχετε βήμα στο διαδίκτυο!

 

sunsun πίστεψέ με δεν φτάνει εκεί που πρέπει... :?

 

 

Το "κοράκια" Μαρία έχει να κάνει με το σύνολο των δημοσιογράφων και όχι συγκεκριμένα με την κα Σαουλίδου (μιας και το είπες το επίθετο). Αν είχες βρεθεί σε καταστάσεις όπως αυτή που προ-έγραψα, θα καταλάβαινες το γιατί.

 

Πιθανολογώ ότι για μένα θα μίλησε, αλλά δεν είναι δικαιολογία αυτή που έδωσε και που έγραψες. Της τηλεφώνησα από το κινητό, της έδωσα το σταθερό μου, της είπα να της δώσω το email μου για να με στείλει κάποιο ερωτηματολόγιο (θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε και κάποιο online podcast πλάκα-πλάκα), αλλά εκείνη δεν επικοινώνησε μαζί μου καν να με πει ότι "για τεχνικούς λόγους δεν γίνεται". Όσο για το διάστημα; 17 Νοεμβρίου έλαβα το μήνυμα από εσένα και στις 20 επικοινώνησα μαζί της. Υπήρχε και το περιθώριο να με πάρει τηλέφωνο και το περιθώριο, σε περίπτωση που γινόταν κάποιου είδους συνέντευξη, να τη μοντάρουν.

 

Τες πα... Η εκπομπή έγινε, η ενημέρωση του κόσμου επίσης και τα συμπεράσματα, πιστεύω, βγήκαν από τους περισσότερους. Το μόνο που μένει είναι να υπάρξουν κι άλλες εκπομπές με το ίδιο θέμα, στις οποίες να ξεκατινιαστούν οι ιδιωτικές (παρα)τράπεζες και μαζί μ' αυτές και το ρουσφετο-κράτος μας!

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου,

 

καταρχήν ευχαριστούμε για τα λίνκ γιατί εγώ δεν ήξερα οτι ήταν εκεί αυτές οι εκπομπές, μακάρι να βαλουν και αυτή την εκπομπή.

 

ερώτηση για θεμα δημοσιογράφου:

καλέ :-) γιατί περιμένεις απο εκείνη να κάνει κάποιο online podcast, και δεν το ψάχνεις εσύ πως να το κάνεις? Απο ότι κατάλαβα, τρέχει απο εδώ και απο εκεί ή ίδια, και έχει ήδη μια δουλειά! Είναι σαν να λές σε φούρναρη - ει γιατί δε φτιάχνεις και μια κρεπερί ??

Έίναι άλλου είδους δουλειά και άλλου είδους τεχνική οργάνωση. Επίσης προφανώς, έχει εργοδότη - ο οποίος είναι και το "αφεντικό της"! Αν ήταν εκείνη το αφεντικό να επιλέγει πως θα ξοδεύει το 8ωρό της θα είχε το όνομά της η εκπομπή !

 

Όπως και να έχει θεωρώ ότι δεν είναι ωραίο να συζητάμε και να μην ειναι εδώ , ειναι σαν να συζητάμε πίσω απο τη πλάτη κάποιου.

Το θέμα δεν έχει να κάνει ούτε καν με την εν λόγω δημοσιογράφο.

 

Πάντως η ενημέρωση του κόσμου δεν έγινε ακόμα, μόλις άρχισε.

 

Παράθεση
Παράθεση
Συνεχίστε να γραφετε τις εμπειρίες σας εδώ Wink . Έχετε βήμα στο διαδίκτυο!

 

 

sunsun πίστεψέ με δεν φτάνει εκεί που πρέπει... Confused

 

ε όχι, πολύ απαισιόδοξος είσαι, δεν ξέρω γιατί, αλλά εγώ το βλέπω έτσι:

 

 

όσοι έβλεπαν την εκπομπή άκουσαν, την εκπρόσωπο της Ελληνικής Εταιρειας Ενημε΄ρωσης Γονέων να λέει πώς γονέας μας είπε οτι μαιευτήριο τον έβαλε να υπογράψει χαρτί και να νιώσει τύψεις, και να λέω πως γυναικολόγος αρνήθηκε συνεργασία με άλλη τράπεζα (καθώς έπερνε ποσοστό προφανώς απο διαφορετική τράπεζα) και οτι οι γονείς δε μπορούν στην τελική να εμπιστεύονται τους ειδικούς... και πρέπει μονοι τους να ενημερώνονται.

 

(κόμπαζα βέβαια όσο τα έλεγα, αλλά, τα είπα!!)

αυτό πίστεψέ με είναι μια πολύ καλή αρχή για να ανοίξουν τα μάτια κάποιων που ακόμα δεν ξέρουν τι και πως.

 

δηλαδή που αλλού να πάει η φωνή των γονέων?

Ντουντούκα δεν έχουμε... και ουτε θα ακούσουν τόσοι πολλοί όσο στην τηλεόραση.

Στον κοσμάκη πρέπει να φτάσει, και μέσα απο την τηλεόραση έχει καλή ευκαιρία να φτάσει... :wink:

 

ΜΑΚΑΡΙ για κάθε σοβαρό θέμα που έχουμε συζητήσει εδώ, να κάνουν και απο μία εκπομπή... !! ..

 

φασούλι το φασούλι, γεμίζει το σακούλι....

καμία αλλαγή δεν γίνεται απο τη μια μερα στην άλλη...

 

δεν ξέρω πάντως για όλους τους δημοσιογράφους που τους λες κοράκια, έχω συναντήσει στην ζωή μου πολλούς αξιόλογους δημοσιογράφους και νομίζω ότι ειναι κρίμα να συγκρίνουμε τον έναν με τον άλλο και να θεωρούμε ότι όλοι είναι ίδιοι..

τέλος πάντων

 

 

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να ξαναπροβληθεί αν όχι όποιος την έχει γράψει θα ήθελα να την δω...

 

gavrias έγραψε

Σήμερα στις 16:00 παρακολουθουσα μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή στη ΝΕΤ για τις τράπεζες βλαστοκυτάρων στην οποία «φιλοξενήθηκε» και η Μάρία Στυλιανάκη (μαγνητοσκοπημένη) με την ιδιότητα της προέδρου της Ελληνικής εταιρίας ενημέρωσης γονέων.

Χάρηκα γιατί: αυτό σημαίνει ότι οι απόψεις και οι αγωνίες/ερωτηματικά των γονιών ακουγονται και πιό έξω...

Γιατί έτσι αποδεικνύεται ότι μιλώντας εδώ ,δε σκοτώνουμε απλώς την ώρα μας και γιατί αποδυκνείεται ότι καμιά προσπάθεια δεν πάει χαμένη.

_________________

 

Ένας ακόμη λόγος που χαίρομαι που είμαι μέλος στο συγκεγκριμένο φόρουμ!!!!

 

Συμφωνώ!

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση για θεμα δημοσιογράφου:

καλέ :-) γιατί περιμένεις απο εκείνη να κάνει κάποιο online podcast, και δεν το ψάχνεις εσύ πως να το κάνεις? Απο ότι κατάλαβα, τρέχει απο εδώ και απο εκεί ή ίδια, και έχει ήδη μια δουλειά! Είναι σαν να λές σε φούρναρη - ει γιατί δε φτιάχνεις και μια κρεπερί ??

 

Μαρία, εγώ ξέρω πως να κάνω podcast (υπάρχουν άπειρα προγράμματα και βοηθήματα στο διαδίκτυο), αλλά δεν ήταν το θέμα να το κάνω εγώ. Θα έπρεπε να το δημιουργήσει η ίδια και 'γω να είμαι απλώς ένας προσκεκλημένος. Όσο για το θέμα του χρόνου, αν η φίλη μας είναι από 'δω κι από 'κει, πίστεψέ με εγώ είμαι και 'δω και 'κει! :cool:

 

Για όλα τα υπόλοιπα, τα είπαμε... ας μην το λιβανίζουμε παραπάνω!

 

Link to comment
Share on other sites

Η εκπομπή

 

Λιγάκι προσοχή στον κωδικό. Τι εννοώ; Αν δεν μπορείτε να κατεβάσετε την εκπομπή, φταίει το ότι έχετε γράψει λάθος τον κωδικό που σας δίνει.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα την ανεβάσω και σε άλλο site για να έχετε την επιλογή.

 

Link to comment
Share on other sites

Η εκπομπή

 

Λιγάκι προσοχή στον κωδικό. Τι εννοώ; Αν δεν μπορείτε να κατεβάσετε την εκπομπή, φταίει το ότι έχετε γράψει λάθος τον κωδικό που σας δίνει.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα την ανεβάσω και σε άλλο site για να έχετε την επιλογή.

 

Την κατέβασα αλλά δεν παίζει με κανένα player που έχω...με τι codec την βλέπεις? έβαλες κάποιο άλλο plugin? Διαφώτισε μας please....

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την εκπομπή την είδα σε επανάληψη τα ξημερώματα που το καμάρι μου ήταν ανήσυχο και το είχα αγκαλίτσα για να ηρεμήσει. Από φόβο μήπως αποκοιμηθώ και μου πέσει κάτω άνοιξα την τηλεόραση κι έπεσα πάνω στη συγκεκριμένη εκπομπή. Δυστυχώς όμως λόγω του προχωρημένου της ώρας δεν την είδα ολόκληρη. Ελπίζω να τη δούμε τελικά σε επανάληψη.

*

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...