Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

''ΚΑΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ....''


Recommended Posts

Καλημερα παιδια!

Εχω μια ερωτηση, κατι που με απασχολει τον τελευταιο καιρο.Οσοι γνωστοι μου εχουν παιδια, τα εχουν εντελως ''χυμα''.Θελω να πω, οτι εγω θυμαμαι την μαμα μου να αγχωνεται μην λερωσω, κανω ζημια κτλ σε ξενα σπιτια.Πλεον ομως, οποιος ερχετε στο δικο μου, αφηνει τα παιδια να κανουν οτι θελουν (πχ να κλωτσανε τα επιπλα, το ψυγειο, να σκουπιζουν τα λαδωμενα χερια τους στις κουρτινες ή στο σαλονι μου κτλ). Γενικα εχω φριξει με την ολη ιστορια. Αφου εκοψα να κανω και γιορτες στο σπιτι γιατι την τελευταια φορα μου ''στολισαν'' το καινουριο ψυγειο μου με 2 υπεροχες γουβες (οταν ενα πιτσιρικι το βρηκε παιχνιδι να το κλωτσαει) !!!!Ευτυχως που τα μαζεψε η μαμα μου , γιατι δε μπορω να φανταστω τι ακομα θα ειχε γινει.

Το θεμα ειναι οτι οποτε λες κατι στους γονεις ευγενικα, απαντουν ''ετσι ειναι τα παιδια και θα το καταλαβεις και εσυ οταν κανεις''.Εγω παλι νομιζω οτι ειναι πολυ γαιδουρια οι γονεις και οτι τα παιδια ειναι οπως τα μαθεις.Μαλιστα μου εκανε εντυπωση οτι σε ενα ταξιδι μου στο εξωτερικο διαπιστωσα οτι ολα τα παιδακια μετα τα 2 τους χρονια ετρωγαν ... με μαχαιροπηρουνο!!!!Απιστευτο;; Εκει τι ειναι τα παιδια; Γεννιουνται θαυματουργα;

Απλα θελω να μου πειτε, ειμαι πολυ παραξενη που θελω οι γονεις να σεβονται το σπιτι μου, αντι να καθονται σε ενα καναπε και να τρωνε, ενω τα παιδια τους διαλυουν τα παντα;;;; :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι να σου πω τωρα. :?

Θα μου φαινοταν θαυμα να εβλεπα το Βασιλη να τρωει με μαχαιροπιρουνο απο τα 2 (αλλα μεχρι προσφατα το μαχαιρι δεν ηταν κατι που χειριζοταν εκεινος).

 

Οσον αφορα το τραπεζι ο γιος μου τρωει με κουταλι, πιρουνι, πετσετα . Δεν του αρεσει να λερωνεται ή να λερωνει το τραπεζομαντηλο. Γενικα προσεχει τις φορες που τρωει μονος του (αυτο οταν του αρεσει το φαγητο γιατι διαφορετικα κανω αεροπλανα για να φαει. :lol::lol: )

 

Γιατον σεβασμο του χωρου :?:? τωρα. Ειναι ενα μεγαλο κοματι. Δεν λεω οτι εγω δεν εχω κανει λαθη και παντα θαυμαζα τα παιδακια που πηγαιναν σε ενα σπιτι και καθοντουσαν Παναγιτσες. Δεν το εχω ζησει ομως .

Ο Βασιλης δεν θα διαλυσει (να σκουπισει χερια σε κουρτινες , ή να κλωτσαει το ψυγειο) αλλα σιγουρα θα εξερευνησει (μπορει αν εχει προσβαση στα κουμπια του ψυγειου να αρχισει να τα επεξεργαζεται). Το ψυγειο αν φαει καμια θα την φαει με κανενα φορτηγο κατα λαθος (εχω και εγω μια μικρη λακουβιτσα :lol: ) .

 

Το να αφησω ομως το παιδι μου να το κανει σε ενα αλλο σπιτι και να καθομαι στον καναπε ειναι αδιανοητο (σκαλιζοντας και επεξεργαζοντας μπορει κατι να σπασει). Και γι αυτο το λογο και δεν πηγαινω πολυ συχνα σε σπιτια αλλων παρα μονο σε γιορτες (και αυτο για λιγο γιατι στην αρχη ντρεπεται και καθετε Παναγια) εκτος και αν εχουν παιδια. Μην νομιζεις οτι εχω απομονωσειτο παιδι , αλλα ερχονται οι αλλοι σπιτι μας ή κανονιζουμε σε ουδετερους χωρους (παιδοτοπους κλπ)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μην θεωρεις δεδομενο οτι τα παιδια στο εξωτερικο τρωνε με μαχαιροπιρουνα.. απλα ετυχε να το κανουν αυτα που συναντησες. Ειναι καθαρα θεμα ανατροφης.

Και γω στα 2.5 ετρωγα με μαχαιρι και πιρουνι και εβαζα την πετσετα στα γονατα μου και εκοβα το τυρι με το μαχαιρι το ακουμπουσα σε μια μπουκιτσα ψωμι και μετα το ετρωγα...

Πολυ απλα γιατι ηξερα ολο το σαβουαρ βιβρ απέξω κι ανακατωτα (ακομα το ξερω αλλα δεν το εφαρμοζω :P ) Γιατι ο παππους μου (πατριος της μαμας μου)ηταν ενας πολυ μορφωμενος, καλλιεργημενος και ευγενης ανθρωπος Ελληνας της Αλεξανδρειας που επαναπατριστηκε μετα τον διωγμο καιαφου ετσι ειχε μαθει ετσι με εμαθε και μενα. Ηταν ο ανθρωπος που επερνε μια πενιχρη συνταξη και παρολα αυτα πηγε μολις γεννηθηκα και αγορασε πιανο (και το επεστρεξε η εξυπνη η μανα μου γιατι λεει δεν ειχε χωρο στο σπιτι) ωστε να αποκτησω μουσικη παιδεια. Ο παπους μου πεθανε οταν ημουν πεντε χρονων και παρολα αυτα εγω δεν προκειτε ποτε αλλα ποτε να ρευτω :roll: μπροστα σε κοσμο ακομα κι αν σκασω γιατι ετσι εχω μαθει πριν τα πεντε μου.

Τι δειχνει σε μενα αυτο? Οτι πολυ απλα "το παιδι σου και το σκυλι σου οπως το μαθεις..."

Ο Χαρης ειναι ενα πολυ ενεργητικο παιδι. Επειδη ομως ακομα το μη δεν εχει νοημα τρεχω απο πισω του σαν την τρελη σε οτιδηποτε κι αν κανει. Και οταν παμε σε ξενα σπιτια (που παμε συχνα) δεν υπαρχει περιπτωση να στρογγυλοκατσω στον καναπε.. Παλι τρεχω πισω του σαν την τρελη..

Απλα αυτοι που το κανουν ειναι αναισθητοι. Όσον αφορα το δικο μου σπιτι ερχονται παιδακια φιλων μου, αλλα εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα να τους πω "για σηκω και μαζεψε το παιδι σου" Και επειδη το ξερουν οτι θα το πω τα μαζευουν ουτως η άλλως πριν χρειαστει να το κανω.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι,στο σπιτι κανουμε οτι θελουμε(με μετρο παντα-οχι να μου γυρισει τις ντουλαπες,αλλα να ανοιξει οτι ντουλαπι θελει να ψαξει να του εξηγησω κλπ)ΑΛΛΑ σε ξενα σπιτια ειναι Παναγιτσα!!!και αν παει να πειραξει κατι και του πει καποιος "επ!τι κανεις εκει?" σκυβει το κεφαλι του και κανει τουμπεκι!!!ειναι 2 χρονων και το κανουμε απο 20 μηνων-κι εγω εχω παθει πλακα!

τωρα για το φαγητο,ειναι μια πληγη που ποναει...σε παρτυ πηγαινουμε σε σπιτια και τον παρακαλαω να φυγει να παιξει με παιδακια.το φαγητο του στο τραπεζι ομως και οχι να περιφερεται με αυτο στα χερια!!και το χυμο κοντα μου θα τον πιει!!μετα ας κανει οτι θελει :D

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Και μενα ανοιγει ντουλαπια και τετοια αλλα ειναι λογικο στην ηλικια του. Απλα εχω κλειδωσει οσα εχουν μεσα πραγματα που μπορουν να σπασουν η να χτυπησει και του εχω αφησει αυτα με τα ταπερ κλπ

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ όταν η Κατερίνα ήταν μικρή πριν φύγουμε από το σπίτι της έκανα ολόκληρο σεμινάριο. Οταν πηγαίναμε σε ξένο σπίτι έστω και φιλικό δεν την άφηνα να κάνει τίποτα ίσως ήμουνα λίγο καταπιεστηκή αλλά ήθελα να είναι ΚΥΡΙΑ όπως και ήταν. Αυτό το ότι αφήνω να κάνει το παιδί μου ότι θέλει εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ανοιγει ντουλαπια και τετοια αλλα ειναι λογικο στην ηλικια του. Απλα εχω κλειδωσει οσα εχουν μεσα πραγματα που μπορουν να σπασουν η να χτυπησει και του εχω αφησει αυτα με τα ταπερ κλπ

 

Κι εγώ αυτό που είχα αφήσει με τα τάπερ ανοιχτό ήταν πολύ αποδοτικό!!!Δεν πειραζε τίποτα άλλο γιατί τον ικανοποιούσε που είχε πρόσβαση σε ένα που αυτό είχε πολλά τάπερ και όχι γυάλινα!!! :):)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παθαίνω κρίση... Η Αγγελιαννα, προς το παρόν - για να μην λεω και μεγαλα λόγια - όσο ζιζάνιο και αν ειναι στα άλλα.... δεν την άφησα ΠΟΤΕ να πειράξει... ντουλάπια, σύνθετα, νοτυλάπες κλπ... Εννοείται ότι ΔΕΝ έχω πράγματα σε σημεία που μπορεί ακόμα και κατα λάθος να "σπάσει" κλπ, όμως δεν ανοίγει ΤΙΠΟΤΕ !!! Βέβια, έχουμε μετατρέψει το σπίτι σε παιδότοπο... αλλά μέχρι εκεί... Δεν βάλαμε ποτέ απο αυτά που κλείνουν έπιπλα, κουζίνες κλπ...

Επίσης όταν πάμε επίσκεψη, ΔΕΝ υπάρχει ΠΕΙΠΤΩΣΗ να την αφήσω χύμα... Αν υπάρχει παιδικό δωμάτιο, ή χώρος οπού μου πούνε οι γονείς ότι εκεί μπορέι να παίξει, να βγάλει παιχνίδια κλπ, ΟΚ, αλλά μέχρι εκεί... Και αν είναι δυνατόν, πριν φύγουμε θα προσπαθήσουμε να συμμαζέψουμε λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ,αν ενα παιδακι κατα λαθος σπασει κατι δε θα με πειραξει, γιατι καταλαβαινω οτι ειναι παιδι και θα κανει και ζημια.Απλα δεν αντεχω τους γονεις που τα αφηνουν ετσι χυμα και οταν τους πεις με τροπο να τα μαζεψουν η απαντηση ειναι ''ετσι ειναι τα παιδια'' .Ναι, ετσι ειναι τα παιδια ,αλλα αυτοι που ειναι γονεις γιατι δε τα προσεχουν;Παρα στρογγυλοκαθονται και χλαπακιαζουν γλυκα και φαγητα, ενω τα παιδια τους διαλυουν το σπιτι των αλλων. Και παρεξηγουνται αν καταλαβουν οτι σε ενοχλει αυτη η αναισθησια.

Τι να πω... Η μαμα μου μαλλον ηταν χαζη που ειχε ταλειπωρηθει να με μαθει να συμπεριφερομαι σωστα.

Εχω ζησει σκηνικο που ενα ζευγαρι πηγε σε ενα συγγενικο σπιτι επισκεψη για καποια γιορτη και το παιδι τους ειχε παει και σκουπιζοταν στις ασπρες κουρτινες της κοπελας.Οι γονεις το κοιταζαν και το μονο που ειπαν στην κοπελα που εκανε τη γιορτη ηταν ''Κατερινα, ποτε επλυνες τις κουρτινες τελευταια φορα;'' και γελουσαν....

Και να τους προσβαλλει καποιος, παλι δε θα σηκωθουν.Απορω,δεν ντρεπονται;;;;

Και το φοβερο ειναι οτι και να τους προσβαλλει καποιος, απλα γελουν, δεν κανουν κατι.Απορω πως δεν ντρεπονται

Και μετα απο λιγες μερες ηρθαν στο δικο μου σπιτι και μου εκαναν τις γουβες στο ψυγειο...

Link to comment
Share on other sites

Και το φοβερο ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο ακουσα οτι η συγκεκριμενη μαμα δε παει πολλες επισκεψεις γιατι...φοβαται υπερβολικα για τα παιδια της μη χτυπησουν κτλ .Φανταστειτε να μην φοβοταν κιολας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ζησει σκηνικο που ενα ζευγαρι πηγε σε ενα συγγενικο σπιτι επισκεψη για καποια γιορτη και το παιδι τους ειχε παει και σκουπιζοταν στις ασπρες κουρτινες της κοπελας.Οι γονεις το κοιταζαν και το μονο που ειπαν στην κοπελα που εκανε τη γιορτη ηταν ''Κατερινα, ποτε επλυνες τις κουρτινες τελευταια φορα;'' και γελουσαν....

Και να τους προσβαλλει καποιος, παλι δε θα σηκωθουν.Απορω,δεν ντρεπονται;;;;

 

E! Οχι αγαπη μου αυτο λεγετα γαιδουρια. Εμεις δεν παμε γιατι ξεπατωνομαι τοσο να ειμαι πισω απο τον Βασιλη που κλαταρω.

Ειπαμε παιδι ειναι θα κανεις ζημιες αλλα οχι και τετοια αντιμετωπιση απο εκεινους. Θα τα περνα .

Και μενα εχει τυχει να σκουπισει τα χερια του παιδακι στο καλυμμα του καναπε (δεν τα βγαζω ουτε σε γιορτες πια) αλλα η μητερα του ενοιωσε τοσο ασχημα (ηταν διπλα και το κυνηγαγε να φαει χωρις να εχει βαλει μπουκια στο στομα της). Εννοειται πως αυτο που ειπα (και το εννοιωθα). "Καλυμματα ειναι πλενονται . Μην τρελενεσαι.Με τον Βασιλη ειδικα καθε μερα (παρολο που δεν ισχυει αυτο)". Αλλα αν ειχε τετοια συμπεριφορα εκεινη που το προετρεπε να το ξανακανει (η συγκεκριμενη φρικαρε) θα τα παιρνα.

Μπορει να συμβουν πραγματα μεχρι να μαθει ενα παιδι, αλλα αν ειναι και με την επιβραυευση μας δεν θα σταματησουν ποτε.

 

Την παραπανω συμπεριφορα την εχει η γιαγια :? . Δεν ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να λεει ο αλλος "σπασε το σπιτι αγαπη μου δικο σου ειναι" τονιζοντας οτι και εγω και ο αδερφος μου ετσι καναμε κανοντας εσενα να φαινεσαι η σκυλα :( . Την τελευταια φορα ζητησε το κασετοφωνο της και εγινα εγω η κακια παιρνοντας του το πισω και επιστρεφοντας το .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που με καταλαβαινει και καποιος... Γιατι ειχα αρχισει να νοιωθω και σκυλα που με ενοχλει αυτη η κατασταση.

Το μονο που με εχει στεναχωρησει ειναι οτι για αυτο το ενα αναισθητο ζευγαρι εχω αναγκαστει να μην κανω γιορτες στο σπιτι. :( Αλλα δε μπορω να κανω γιορτη και απο το αγχος μη μου διαλυσουν το σπιτι να με πεθαινει το στομαχι μου.

Δε θα κανω και εγω παιδια.... θα τα πηγαινω και εγω σπιτι τους και θα τα δασκαλευω απο πριν να το κανουν λιμπα!!! Και ας μου πει κανεις τιποτα. Θα απαντησω ''ετσι ειναι τα παιδια'' !!!! :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια καλα τα λετε... κι εμενα η Αγγελιαννα εσπασε μια φορα ενα τασακι σε ενα φιλικο σπιτι, αλλά... Καταρχας δεν το ηθελε... (ηταν ακρη ακρη στο τραπεζακι και οπως πηγε να περασει το παιδι, το εσπρωξε με τον αγκωνα... ). κατα δευτερον την κυνηγουσα τοσο που για ενα κλικ θα το ειχα πιασει πριν σπασει, αλλα δεν το ισσοροπησα καλα στο χερι... τριτον ντραπηκα και στενοχωρηθηκα τοοοοοοοοσο πολυ που δεν περιγραφεται και φυσικα το μαζεψα κιολας !!!

 

Ελεος δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάντως, και τα αδέρφια μου όταν είμασταν μικρά και πηγαίναμε σε ξένα σπίτια είμαστανα παναγίες... Δεν το κουνούσαμε από τη μαμά μας.

Τώρα για τη Μαρία, εγώ όσο μπορώ προσπαθώ από τώρα να της μάθω, ακόμα και στο σπίτι μας να είναι όσο το δυνατόν σωστή και φρόνιμη. Ναι, μεν, παίζουμε αλλά δεν γκρεμίζουμε!!! Εννοείται ότι σε επισκέψεις δεν την αφήνω να κάνει βήμα μόνη της. Βέβαια για την ώρα το κάνω και για λόγους δικής της ασφάλειας μιας και είναι πολύ μικρή ακόμα, αλλά και αργότερα, δεν υπάρχει περίπτωση να την αφήνω να διαλύει ούτε ξένα σπίτια ούτε και το δικό μας.

Δηλ. αυτά τα παιδιά που κλωτσούσανε το ψυγείο και δεν ξέρω τί άλλο κάνανε, στο δικό τους σπίτι τι κάνουν; Ή δε μένουν σε σπίτι; Γιατί αν συμπεριφέρονται έτσι και στο σπίτι τους τότε τι να πω; Αυτοί οι άνθρωποι έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι φαινομενο της εποχης μας.... Η ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ και Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ των γονιών... Έχω κι εγω πολλα παραδειγματα τετοιων γονιων... Όχι μονο σε οτι αφορα ζημιες κλπ, αλλα γενικα οι περισσοτεροι εχουν την αποψη, άστα να κανουν οτι θελουν για να ηρεμησουμε λιγο... Ε όχι ρε γμτ !!!

Δεν μου αρεσει καθολου αυτο... Κι εγω το λεω, στο σπιτι μας, αλλα το ... οτι θελουν ειναι απλα να δωσω λίιιιιγο παραπανω αερα... όχι ομως να κανουν πραγματα που δεν πρεπει !

Τι να πω... Ισως γιαυτο και τελευταια δεν κανουμε πολλες παρεες...

Με δυο ζευγαρια μονο εχουμε καταληξει οτι μπορουμε να συννενοηθουμε... Και για να πεναιψω και τους φιλους μου, το ενα ζευγαρι το ξερετε,, ΡΟΥΛΑ - ΦΩΚΙΩΝΑΣ !!! Τρομερα παιδια !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο σπιτι τους εχω παει μονο 2-3 φορες, αλλα απ οτι καταλαβα και εκει τα εχουν χυμα, αλλα οχι τοσο χυμα οσο στα ξενα σπιτια (δηλαδη τα κυνηγουν λιγο και τους φωναζουν λιγο). Εχω κουραστει με την κατασταση.Πηραν τηλεφωνο οτι θα ερθουν το Σαββ/κο και εχω φρικαρει απο το αγχος. Και εχω και τον αντρα μου που ντρεπεται να τους πει και καμια κουβεντα, μηπως και αυτον τον ακουσουν, γιατι εμενα με εχουν γραμμενη!!!!!!!! Αφου εξαιτιας τους ουτε χαλια δε θελω να στρωσω. Για ονομα του θεου!

Τι αλλο να κανω βρε παιδια μηπως μαζευτουν λιγο;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να νοικιάσεις 1-2 παιδικά DVD για να μεινουν σ'ενα μέρος ήσυχα???

Ξερω, δεν είναι ο ενδεδειγμενος τρόπος για να κατσει ήσυχο ένα παιδι, αλλα ισως δουλεψει..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως κορίτσια το θεωρώ απαράδεκτο να χρησιμοποιούν κάποιοι γονείς το επιχείρημα "παιδιά είναι δεν μπορούμε να τα περιορίσουμε κιόλας" γιατί στο όνομα αυτής της δήθεν ελευθερίας, κρύβουν την δικιά τους ανικανότητα να βάλουν κάποια όρια στα παιδιά τους.

 

Αν βλέπατε τους γείτονες που μένουν απο πάνω μας, θα το είχατε διαπράξει το έγκλημα. Δεν βάζουν κανένα όριο στα παιδιά τους, όλο το σπίτι κάθε μέρα είναι σαν να το γκρεμίζουν, διαρκώς ακούμε στριγγλιές, άσχημες βρισιές, πράγματα να πέφτουν με θόρυβο κάτω... φαντάζομαι πως θα φέρονται αυτά τα παιδιά όταν πηγαίνουν σε άλλα σπίτια και ανατριχιάζω... Γιαυτούς δεν υπάρχουν ώρες κοινής ησυχίας, ούτε άνθρωποι που μένουν απο κάτω. Κι απ' ότι έχω καταλάβει, δεν στρώνουν τίποτε, πχ μια λεπτή μοκέτα, ούτε τον Χειμώνα! Τι παρατηρήσεις έχουμε κάνει, τι τηλέφωνα για να μαζευτούνε, τίποτα, ούτε με το καλό ούτε με το άσχημο καταλαβαίνουν.

Αυτό το κάθονται και τρώνε και τα παιδιά αλωνίζουνε δε, γίνεται εν συνεχεία όταν έχουν κόσμο. :(

 

Για μένα υπάρχουν όρια στη συμπεριφορά των παιδιών και οι γονείς είναι υπεύθυνοι για να τους τα μαθαίνουν, αυτός είναι ο ρόλος τους. Και προσωπικά δεν με νοιάζει όπως και να με χαρακτηρίσει κάποιος, σπαστική, σκύλα, συντηρητική κλπ κλπ. Ας με πει όπως θέλει στην τελική. Τα παιδιά μου δεν θα γίνουν γαιδούρια στο όνομα μιας ψεύτικης ελευθερίας, επιλέγω να γίνουν νοήμονες άνθρωποι με σεβασμό προς τους γύρω τους :D

.png598179cdyrs354c2.gif
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα σε βρισκω υπερβολικη και υποθετω δεν εχεις παιδια.

Σπιτι του ο γιος μου κανει οτι γουσταρει και επιτρεπεται για παιδι (φυσικα οχι σε ωρες κοινης ησυχιας αν και εχει τυχει και αυτο). Και να φανταστεις ειναι μονος του. Και δεν νομιζω οτι υπαρχουν αγοριστικα παιχνιδια που να κανουν ησυχια (εξαρταται και η ηληκια βεβαια). Αν μαζευτουν αρκετα παιδακια δεν σου περιγραφω το τι γινεται.

 

Το προβλημα σου ειναι οτι εχετε ψιλο δαπεδο γιατι και ο δικος μου παιρνει το φορτηγακι σπιτι και κοβει διαδρομες. Ευτυχως βεβαια δεν εχουμε καποιον απο κατω και τα παραθυρα ειναι διπλα. Αν υπηρχε ομως απο κατω καποιος σιγουρα θα διαμαρτυροταν.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εύκολο να μαζέψεις τα παιδιά ειδικά αν είναι ζωηρά

 

Εμείς όταν πηγαίναμε επίοσκεψη, ο παναγιώτης δεν μαζευόταν με τίποτα και ετρεχα από πίσω σαν την τρελλή..Φτάσαμε σε σημείο να σηκωθούμε να φύγουμε στο μισάωρο, αλλά δεν μας αφήσαν τελικά και όλοι είχαμε το νού μας.

 

Γενικά θεωρώ ότι πρέπει και από τις 2 πλευρές να υπάρχει μέτρο...

 

Δηλαδή, αν είναι να πάω σε σπίτι που έχει παντού μπιμπελό και διάφορα πράγματα και να πρέπει να δεσω τον παναγιώτη για να μην φτάνει τίποτα, δεν πάω καθόλου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο..Βεβαια μου έχει τύχει να το κάνω και αυτό..μάλιστα σπάσαμε και κάτι, αλλά είχαμε το ελεύθερο από τους οικοδεσπότες, να τον αφήσουμε στο πάτωμα να κυκλοφορήσει.

 

Τώρα χοντρές ζημιές δεν τον αφήνω να κάνει γιατί τρέχω από πίσω.κουρτίνες έχουμε λερώσει -λίγο ευτυχώς- γιατί δεν τον πρόλαβα...

 

Πάντως όπου και να πάω δεν στρογγυλοκάθομαι, αλλά δεν έχει νόημα να πάω επίσκεψη αν αντί να πω μια κουβέντα τρέχω πίσω από τον Παναγιώτη...πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο...

 

Ευτυχώς ξέρω σε ποια σπίτια μας "παίρνει" να πάμε, και από την άλλη το δικό μου σπίτι είναι childproof.Εαν πάει κάποιο παιδάκι να κάνει ζημιά θα το μαζέψω εγώ η ίδια..Προς το παρόν δεν έχω συναντήσει κανένα αναίσθητο καλεσμένο να μην ενδιαφέρεται καθόλου για τα παιδιά του,αλλά έχω και εγώ το νου μου ώστε να προλάβουν να πιουν οι γονείς μια γουλιά καφέ...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια τους δεν καθονται με τιποτα. Σιγουρα θα παρουν κανα γλυκο και θα βολταρουν στο σπιτι και θα σκουπιζονται οπου βρουν, ακομα και ταινια να βαλω να δουν. Ισως με την ταινια να ειναι και χειροτερο, γιατι θα πρεπει να τα εχω σε αλλο δωματιο και δε θα μπορω να τα ελεγχω καθολου.... Παντως εχω φορτωσει πολυ με το θεμα, και θα τους προσβαλλω καμια ωρα και μετα θα το παιζουν θιγμενοι (και θα μας σχολιαζουν σε ολο το σοι...) και δε θα ξαναερθουν στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εύκολο να μαζέψεις τα παιδιά ειδικά αν είναι ζωηρά

 

Εμείς όταν πηγαίναμε επίοσκεψη, ο παναγιώτης δεν μαζευόταν με τίποτα και ετρεχα από πίσω σαν την τρελλή..Φτάσαμε σε σημείο να σηκωθούμε να φύγουμε στο μισάωρο, αλλά δεν μας αφήσαν τελικά και όλοι είχαμε το νού μας.

 

Γενικά θεωρώ ότι πρέπει και από τις 2 πλευρές να υπάρχει μέτρο...

 

Δηλαδή, αν είναι να πάω σε σπίτι που έχει παντού μπιμπελό και διάφορα πράγματα και να πρέπει να δεσω τον παναγιώτη για να μην φτάνει τίποτα, δεν πάω καθόλου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο..Βεβαια μου έχει τύχει να το κάνω και αυτό..μάλιστα σπάσαμε και κάτι, αλλά είχαμε το ελεύθερο από τους οικοδεσπότες, να τον αφήσουμε στο πάτωμα να κυκλοφορήσει.

 

 

 

Τώρα χοντρές ζημιές δεν τον αφήνω να κάνει γιατί τρέχω από πίσω.κουρτίνες έχουμε λερώσει -λίγο ευτυχώς- γιατί δεν τον πρόλαβα...

 

Πάντως όπου και να πάω δεν στρογγυλοκάθομαι, αλλά δεν έχει νόημα να πάω επίσκεψη αν αντί να πω μια κουβέντα τρέχω πίσω από τον Παναγιώτη...πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο...

 

Ευτυχώς ξέρω σε ποια σπίτια μας "παίρνει" να πάμε, και από την άλλη το δικό μου σπίτι είναι childproof.Εαν πάει κάποιο παιδάκι να κάνει ζημιά θα το μαζέψω εγώ η ίδια..Προς το παρόν δεν έχω συναντήσει κανένα αναίσθητο καλεσμένο να μην ενδιαφέρεται καθόλου για τα παιδιά του,αλλά έχω και εγώ το νου μου ώστε να προλάβουν να πιουν οι γονείς μια γουλιά καφέ...

Έτσι ακριβώς κι εμείς. Συμφώνω απόλυτα μαζί σου Μαρία.

 

Κουκλίτσα, δεν έχεις παρά να μην τους καλείς καθόλου μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση εφόσον σε ενοχλεί τόσο, και να συναντιόσαστε κάπου έξω.

Link to comment
Share on other sites

Και αν μου επιτρέπεται με την ευκαιρία, θα ήθελα να κάνω μία πολύ γενική παρατήρηση.

Ίσως, καλό θα ήταν οι κοπέλες που δεν έχουν ακόμα αποκτήσει παιδάκια (θυμάμαι και την κοπέλα που έλεγε για το φιλικό ζευγάρι που παραπονιόταν για τα παιδιά του), να είναι λίγο πιο επιεικής όσον αφορά στις ενστάσεις τους με άλλους γονείς και παιδιά, διότι όταν θα γίνουν και οι ίδιες γονείς θα αναθεωρήσουν πολλά πράγματα και θα έρθουν αντιμέτωπες με καταστάσεις που δεν θα ήθελαν να κριθούν οι ίδιες για το αποτέλεσμά τους. Μερικά πράγματα τα καταλαβαίνεις, και τα βλέπεις με άλλη ματιά μόνο εάν τα ζήσεις. Δεν αναφέρομαι σε κανένα προσωπικά, απλά τονίζω τη δυσκολία του να μεγαλώνεις παιδιά. Πόσο μάλλον σωστά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που λεω ειναι οτι δε βρισκω φυσιολογικο να βλεπουν το παιδι τους να σκουπιζεται σε κουρτινες ή να τους λες οτι κλωτσαει τα επιπλα και να γελανε... να μη σηκωνονται καν να δουν τι γινεται;;;;

Δε λεω, σιγουρα δε θα τα κυνηγουν και συνεχεια, αλλα αυτοι απο τη στιγμη που θα μπουν στο σπιτι μεχρι την ωρα που θα φυγουν δε σηκωνονται απο τον καναπε ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, παρα μονο εαν θελουν να πανε τουαλεττα. Ουτε 1 φορα δε κοιτανε που ειναι το παιδι και τι κανει! Και εγω δεν εχω παιδια,οκ, αλλα βλεπω και αλλες κοπελες που εχουν παιδια και δεν ειναι τοσο αναισθητες .Ακομα και απο αυτα που μου λεει η μαμα μου, που εμας μας προσεχε οποτε πηγαινε επισκεψη.

Στην τελικη δεν αγχωνονται για το αν τα παιδια τους ειναι καλα;;;; Την αλλη φορα το παιδι της επεσε, της το ειπα και το μονο που απαντησε ηταν ''α,ναι;Επεσε;''. Δε σηκωθηκε καν να παει στο δωματιο να δει εαν ειναι ενταξει το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...