Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος εμβρύου στην 24η εβδομάδα.


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για ενα θέμα. Πρίν μια εβδομάδα δηλαδή στην 24η πήγα στο γιατρο για υπέρηχο και μου είπε πως το μωρό μου είναι 1327gr και εμεινα με το στόμα ανοιχτό.. Μου είπε μετά ότι το μηχάνημα χανει λίγο και ότι είναι γύρο στο 1 κιλό και ότι είναι φυσιολογικό προς τα πάνω. Είναι κανονικό αυτό το βάρος υπάρχει κάποια που γνωρίζει? ευχαριστώ

egyip2.png2013.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Sousoulitsa, έχουμε το ίδιο άγχος. Εγώ πήγα χθες, 24εβδ και 3ημ, και το μωρό έχει βάρος 805γρμ, που μου φάνηκε πολύ. Ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός, είπε ότι σημασία έχει η καμπύλη ανάπτυξής του, που είναι σταθερή και ότι είναι νωρίς για συμπεράσματα σχετικά με το πόσο μεγάλο θα βγει στον τοκετό. Τον ρώτησα, αν πρέπει να τρώω λιγότερο και μου είπε ότι ούτως ή άλλως καλό είναι να κάνω σωστή διατροφή. Σε sites που κοιτάω το φυσιολογικό βάρος εμβρύου ανά εβδομάδα φαίνεται να είναι αρκετά πιο πάνω από το μέσο όρο και ανησυχώ, γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι το "πολύ βάρος" του εμβρύου μπορεί να σχετίζεται με διαβήτη (και αναρωτιέμαι κιόλας: διαβήτη της μητέρας ή του εμβρύου;)

Πάντως μεταξύ των εξετάσεων που μου έγραψε είναι να επαναλάβω και για σάκχαρο και θα δω τι γίνεται με αυτό.

Εσένα ο γιατρός τι ακριβώς σου είπε για αυτό το θέμα; Πότε έχεις ΠΗΤ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sousoulitsa, έχουμε το ίδιο άγχος. Εγώ πήγα χθες, 24εβδ και 3ημ, και το μωρό έχει βάρος 805γρμ, που μου φάνηκε πολύ. Ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός, είπε ότι σημασία έχει η καμπύλη ανάπτυξής του, που είναι σταθερή και ότι είναι νωρίς για συμπεράσματα σχετικά με το πόσο μεγάλο θα βγει στον τοκετό. Τον ρώτησα, αν πρέπει να τρώω λιγότερο και μου είπε ότι ούτως ή άλλως καλό είναι να κάνω σωστή διατροφή. Σε sites που κοιτάω το φυσιολογικό βάρος εμβρύου ανά εβδομάδα φαίνεται να είναι αρκετά πιο πάνω από το μέσο όρο και ανησυχώ, γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι το "πολύ βάρος" του εμβρύου μπορεί να σχετίζεται με διαβήτη (και αναρωτιέμαι κιόλας: διαβήτη της μητέρας ή του εμβρύου;)

Πάντως μεταξύ των εξετάσεων που μου έγραψε είναι να επαναλάβω και για σάκχαρο και θα δω τι γίνεται με αυτό.

Εσένα ο γιατρός τι ακριβώς σου είπε για αυτό το θέμα; Πότε έχεις ΠΗΤ;

Μου είπε ότι είναι φυσιολογικο προς τα πανω. Τώρα την τετάρτη εχω καμπυλη ζαχαρου και θα δω αν υπάρχει θεμα απο κει.. ΠΗΤ εχω 28/05 εσύ?

egyip2.png2013.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Εγώ εχθές έκανα β επιπέδου (23 εβδ. 5ημ.) και η μπουμπού ήταν 520γρ. Δεν μου είπε κάτι όμως η γιατρός που την έκανε αν είναι λίγο ή πολύ και ο γιατρός μου όταν είχα πάει τελευταία φορά, μου είχε πει ότι όταν θα πάω για τον β επιπέδου θα είναι τόσο το μωρό, γύρω στα 500γρ.

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι είναι φυσιολογικο προς τα πανω. Τώρα την τετάρτη εχω καμπυλη ζαχαρου και θα δω αν υπάρχει θεμα απο κει.. ΠΗΤ εχω 28/05 εσύ?

 

ΠΗΤ 3/6. Και εγώ θα κάνω καμπύλη σακχάρου το Σάββατο. Μακάρι να έχουμε καλά αποτελέσματα και γερά μωράκια, sousoulitsa μου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι γινεται με την καμπυλη ζαχάρου και απο σημερα αρχίζω ζαχαρόμετρο.. Γι αυτο το θεμα αν θελεις συνεχισε εδώ.. http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32397

egyip2.png2013.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ κορίτσια πήγα στον γιατρό 20 και τεσσάρων ημερών ο μπεμπουλης μου ειναι 286γρ. Και το μηχάνημα έδειχνε 19w και 2 ημερών. Μου είπε να πάω σε 10 μέρες πάλι γιατι δεν μπόρεσε να κάνει όλες τις μετρήσεις... Να φοβάμαι για κάτι; Βοηθήσουμε γιατι θα τρελαθούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια πήγα στον γιατρό 20 και τεσσάρων ημερών ο μπεμπουλης μου ειναι 286γρ. Και το μηχάνημα έδειχνε 19w και 2 ημερών. Μου είπε να πάω σε 10 μέρες πάλι γιατι δεν μπόρεσε να κάνει όλες τις μετρήσεις... Να φοβάμαι για κάτι; Βοηθήσουμε γιατι θα τρελαθούμε...

 

Μην ανησυχείς καλή μου, πολλές φορές συμβαίνει το έμβρυο να εμφανίζεται μερικές μέρες ή και βδομάδες μικρότερο ή μεγαλύτερο στον υπέρηχο απ΄ότι έχει υπολογιστεί με βάση την ημερομηνία τελευταίας περιόδου, κι αυτό μπορεί να οφείλεται είτε σε νωρίτερη ή καθυστερημένη σύλληψη, στο σωματότυπο του μωρού, σε μία λάθος μέτρηση του γιατρού, κλπ. Οσο για το ότι σας είπε να ξαναπάτε για τις μετρήσεις, πιθανόν το μωρό να μην είχε καλή θέση για να ολοκληρωθούν ή να ήταν ζωηρούλι και να μην άφηνε το γιατρό να κάνει τη δουλειά του! Με το καλό!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καλή μου, πολλές φορές συμβαίνει το έμβρυο να εμφανίζεται μερικές μέρες ή και βδομάδες μικρότερο ή μεγαλύτερο στον υπέρηχο απ΄ότι έχει υπολογιστεί με βάση την ημερομηνία τελευταίας περιόδου, κι αυτό μπορεί να οφείλεται είτε σε νωρίτερη ή καθυστερημένη σύλληψη, στο σωματότυπο του μωρού, σε μία λάθος μέτρηση του γιατρού, κλπ. Οσο για το ότι σας είπε να ξαναπάτε για τις μετρήσεις, πιθανόν το μωρό να μην είχε καλή θέση για να ολοκληρωθούν ή να ήταν ζωηρούλι και να μην άφηνε το γιατρό να κάνει τη δουλειά του! Με το καλό!

 

Γιατι μου είπε να φέρω και τους προηγούμενους υπερηχους;;; Επίσης μετραγε και ξανά μετραγε κάτι μέσα στο κεφάλαιο του. Δεν ξέρω εχω φοβηθεί παρα πολύ ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για ενα θέμα. Πρίν μια εβδομάδα δηλαδή στην 24η πήγα στο γιατρο για υπέρηχο και μου είπε πως το μωρό μου είναι 1327gr και εμεινα με το στόμα ανοιχτό.. Μου είπε μετά ότι το μηχάνημα χανει λίγο και ότι είναι γύρο στο 1 κιλό και ότι είναι φυσιολογικό προς τα πάνω. Είναι κανονικό αυτό το βάρος υπάρχει κάποια που γνωρίζει? ευχαριστώ

το μηχανημα δεν χανει μονο του.ο γιατρος δε ξερει να κανει μετρησεις. το βαρος υπολογιζεται με καποιες μετρησεις αν κανεις λαθος μετρησεις δε θα υπολογιζεις σωστα το μωρο. δηλ ποσο υπολογιζει οτι θα ειναι στο τελος?στο β επιπεδου ποσο ηταν?εγω αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν 650?δε μπορει να διπλασιαζεται μεσα σε 2 -εβδομαδες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...

Καλημερα Κορίτσια … καινούργια στην παρέα σας έχω ένα γιο τεσσάρων ετών και μετά από αρκετές δυσκολίες είμαι έγκυος 23 εβδομάδα σε ένα κοριτσάκι .Έχουμε κάνει  μοριακό καρυοτυπο λόγω άτυχου ιστορικού απολύτως φυσιολογικο κ β επιπέδου 20w Και 2 μια χαρά σε όλα και 377γρ .Εχθές πήγα στο γιατρό μου για έναν έλεγχο ρουτίνας στις 23w και 2 και μου την έβγαλε 440γρ δεν ανησύχησε μου είπε όλα Καλα … αλλά εμένα ρε κορίτσια μου φαίνεται ότι δεν πήρε βάρος … έχει καμία παρόμοια εμπειρία ;;;

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2022 at 5:41 ΠΜ, Anna23pd είπε:

Καλημερα Κορίτσια … καινούργια στην παρέα σας έχω ένα γιο τεσσάρων ετών και μετά από αρκετές δυσκολίες είμαι έγκυος 23 εβδομάδα σε ένα κοριτσάκι .Έχουμε κάνει  μοριακό καρυοτυπο λόγω άτυχου ιστορικού απολύτως φυσιολογικο κ β επιπέδου 20w Και 2 μια χαρά σε όλα και 377γρ .Εχθές πήγα στο γιατρό μου για έναν έλεγχο ρουτίνας στις 23w και 2 και μου την έβγαλε 440γρ δεν ανησύχησε μου είπε όλα Καλα … αλλά εμένα ρε κορίτσια μου φαίνεται ότι δεν πήρε βάρος … έχει καμία παρόμοια εμπειρία ;;;

Πήγες σε εμβρυολογο φαντάζομαι. Δεν θα σου έλεγε αν κάτι ήταν ανησυχητικό; Υπάρχει ένα εύρος φυσιολογικών  τιμών ,λογικά είστε μέσα. Δν γίνεται όλα τα μωρά να έχουν το ίδιο βάρος. Κάποια θα είναι περισσότερο κάποια λιγότερο. Μην σε ανησυχεί. Εμένα όταν έκανα β επιπέδου αν θυμάμαι καλά ήμουν 22+4 κ τη βρήκε 546 κ μου είπε ότι ήταν μεγάλο μωρο. Προφανώς κ δν είναι όλα ιδια 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...