Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπες χωρις το παιδι


rena

Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?  

1.041

  1. 1. Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?



Recommended Posts

Και τέλος θα ήθελα να προσθέσω κάτι τελευταίο, κάτι που έχει χιλιοειπωθεί και συμφωνώ κι εγώ μ'αυτό. Το αν θα πάρει κάποιος το παιδί στις διακοπές μαζί του, είναι καθαρά προσωπικό θέμα και φυσικά από αυτό δεν κρίνεται αν είναι καλός γονιός ή όχι. Και νομίζω ότι όλοι το έχουμε διαπιστώσει αυτό.

 

Συμφωνώ απολύτως :D:D:D:D:D Αν και οι δικές μας επιλογές είναι η εξής μία: Με τα παιδιά! :D:D:D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 342
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 16 δημοσιεύσεις

  • Marilena

    Marilena 14 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 13 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 10 δημοσιεύσεις

Κι εγω συμφωνω με Ματα........ αλλα θα πω και κατι που ειπε και με πονεσε....

Ντισνευλανττττττττττττττττττττττττττττττττττττττττττττττ

θελω να παμε................. οεοοοοοοοοοοοοοοο θελω να παμε

αλλα δεν μπαινω σε αεροπλανο...

 

και φυσικα κι εμενα η επιλογη μου ειναι η ιδια με την Κωνσταντινα... το τονιζω ε η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Για μισο λεπτο.....

 

Ποσες μερες διακοπες πηγαινετε εσεις ;

 

Διοτι εγω και η γυναικα μου αν καταφερουμε να παρουμε 10-15 μερες αδεια συνεχομενα ειμαστε σουπερ ευχαριστημενοι.

 

Εστω ομως οτι μπορει καποιος να παρει ενα μηνα αδεια. Εστω οτι αυτος ο μηνας ειναι ο αυγουστος. Τον Ιουνιο και τον Ιουλιο τι γινεται ; Παιδικο και σπιτι ; Και ειναι καλο αυτο ;

 

Εμεις τον στελνουμε στη μανα μου κανα δυο εβδομαδες στην εξοχη , να κανει και τα μπανια του , να παιξει , να τρεξει κλπ.Και μετα τον παιρνει η πεθερα μου και τον πηγαινει καπου καμμια βδομαδα . Δηλαδη επειδη εγω δεν μπορω να ειμαι εκει διπλα του να το βλεπω να χαιρεται πρεπει να το κρατησω στην Αθηνα μαζι μου στους 4 τοιχους ; Και να παει το παιδι για μπανια μονο τις 20 ημερες που θα παρω αδεια ; Αυτο ειναι "καλος γονιος" ;

 

Ξεπερναω τα του ζευγαριου που πρεπει να ξεδωσει και αυτο (και που ειναι θεμελιωδες κατα την αποψη μου ) και στεκομαι μονο στο παιδι το οποιο εχει και αυτο αναγκες και οχι μονο οι γονεις. Το λεω αυτο επειδη διαβασα καπου καποιον να γραφει οτι ειναι αναγκη του να εχει το παιδι παντα μαζι του. Ενταξει λοιπον να το παιρνουμε και στο γραφειο.

 

Λενη μου τι να σου πω δεν ξερω.Συνηθως οι αντρες ειναι στην θεση σου.

Αμα ομως ο αντρας σου δεν καταλαβει και το κανει με το ζορι , απο τη μυτη θα στο βγαλει.

Ue3W.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να επανελθουμε στο θεμα....

 

Λενη μου, πως παει με τον συζυγο ??? Εχεις καταφερει να τον πεισεις καθολου ???

Κι εμενα το εκανε αυτο στην αρχη... χαχα την ηθελε παντου ΜΑΖΙ... τωρα που ειναι δυο και του εχει βγει η ψυχη... δεν νομιζω να εχει την ιδια αποψη !!! χαχα !!!

Link to comment
Share on other sites

Για εμας διακοπες εκδρομουλες κλπ σημαινουν παντα οικογενεια.Παντα μαζι.

Οποτε παντα μα παντα τα παιδια ειναι μαζι μας.Οι γιαγιαδες μας παρακαλανε να τα παρουν.

Αν θελουμε να παμε για κανενα καφεδακι η γιαγια ερχεται στο σπιτι και τα κραταει αμα μπορει.

Παλαιοτερα ειχαμε αφησει τον Κυριακο μωρουλι τοτε για ενα γαμο στην Πρεβεζα....κ ολο το βραδυ δεν κοιμηθηκα. Ο αντρας μου ειναι πιο ελαστικος εγω ειμαι απολυτη θελω τα παιδια να τα εχω κοντα μου.

Αλλωστε αυτο ειναι οικογενεια !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο χρόνος έχει 365 ημέρες. Δε νομίζω ένας γονιός να κρίνεται από τις 5 - 10 μέρες του χρόνου. Πρώτον αυτό.

 

Δεύτερον, το τι θα κάνει ο καθένας είναι δική του επιλογή.

 

Τρίτον, σχολιάζουμε, λέμε τη γνώμη μας (ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ) και ως εκεί. Δεν είναι η δουλειά ούτε και ο ρόλος μας να κρίνουμε.

 

Εμπειρίες και απόψεις μοιραζόμαστε, και αυτό είναι όλο. Από εκεί και πέρα ο καθένας θα κάνει αυτό που νιώθει σωστό με βάση το μυαλό του, τα παιδιά του, τη βοήθεια που του παρέχει το περιβάλλουν, τα ΘΕΛΩ και τις ΑΝΑΓΚΕΣ του κ.ο.κ.

 

Και κάτι ακόμα, το να διαφωνείς προκαλώντας είναι εύκολο... Το να διαφωνήσεις ενώ παράλληλα δείχνεις σεβασμό στον αναγνώστη, είναι λίγο δύσκολο από ότι φαίνεται.

 

Να με συγχωρείτε για το κατεβατό.

 

Φιλικά πάντα.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

.....Και κάτι ακόμα, το να διαφωνείς προκαλώντας είναι εύκολο... Το να διαφωνήσεις ενώ παράλληλα δείχνεις σεβασμό στον αναγνώστη, είναι λίγο δύσκολο από ότι φαίνεται.

 

 

Συμφωνώ απολύτως .... :?

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 3 χρόνια έχουμε καθιερώσει με τον σύζυγο μια 3ήμερη απόδραση στο εξωτερικό. Οι δυό μας χωρίς παιδιά και επειδή έχουμε τους παππουδογιαγιάδες το εκμεταλευόμαστε. Ξελαμπικάρουμε ξεδίνουμε και γυρνάμε ανανεωμένοι με περισσότερη υπομονή εκτός του οτι σαν ζευγάρι ερχόμαστε πιο κοντά! Βέβαια να πω οτι ανυπομονούμε να έρθει το καλοκαίρι και να πάμε κάπου οι τέσσερις μας για πρώτη φορά. Φαντάζομαι οτι η θάλασσα θα είναι απόλαυση για τον μικρό μας φέτος που θα μπει 1η φορά στο νερό! Κάθε ένα έχει την δική του χάρη και καλύπτει διαφορετικές ανάγκες μας! Θεωρώ οτι όταν κάνω πράγματα για τον ευατό μου κατά προταιραιότητα νιώθω καλύτερα και αυτό το μεταδίδω και στα παιδιά μου. Εξάλλου μια βραδυά εκτός σπιτιού ή ένα τριήμερο δεν είναι και τόσο φοβερό ή μεμπτό! Το οτι γίναμε γονείς δεν σημαίνει οτι πρέπει να πάψουμε να έιμαστε και σύζυγοι, άντρες ή γυναίκες. Νομίζω οτι είναι σημαντικό μάθημα και για τα παιδιά μας αυτό. Όταν τους δείχνουμε οτι πρέπει να εκτιμάμε και να κάνουμε πράγματα για μας και να σεβόμαστε και τον ευατό μας τα μαθαίνουμε να είναι ανεξάρτητα και οτι και εκείνα πρέπει να σέβονται την σχέση μαμά-μπαμπά, να έχουν και οι γονείς τον χρόνο τους. Και μελλοντικά θα βλέπουν και εκέινα τον ή την σύζυγο και σαν σύντροφο με ανάγκες και όχι μόνο υποχρεώσεις ως γονιός. Τοπήγα πολύ μακρυά???? :lol:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνωμη αν για μια ακομη φορα φανω... "καπως" αλλα θα το ξαναπω... Θεωρω απο τη στιγμη που κανεις παιδια, δεν μπορεις να τα αφηνεις και να πηγαινεις διακοπες χωρις αυτα...

Με την εννοια της οικογενειας...

Δηλαδη, οταν ειμαστε ελευθεροι παμε διακοπες μονοι ή με φιλους ή με σχεση κλπ.... Οταν παντρευομαστε παμε με τον αντρα μας... και οταν εχουμε παιδια με τα παιδια μας...

Για εμενα αυτο ειναι οικογενεια...

Ξερω, ακουγεται καπως... δεν ειμαι της αποψης παντου μαζι τα παιδια οπωσδηποτε... αλλα στις διακοπες ναι !!!

Οικογενειακες διακοπες....

 

Συμφωνω απολυτα! 8)

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και επαυξανω χρυσα...ναι στις οικογενειακες διακοπες...ναι και σε ενα 3ημερο με τον αντρα σου αν εχεις τη δυνατότητα όμως...δεν αναιρει το να τ'αλλο!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μπιζελακιιιιιιιιιιιιιι εσυ πηγαινε κανενα 3ημερο συντομα γιατι μετα με τα δυο.... θα ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα !!! :wink: Αληθεια το λεω δεν κανω πλακα !!!

Μακαρι να μου το ειχε πει κι εμενα καποιος πριν !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 3 χρόνια έχουμε καθιερώσει με τον σύζυγο μια 3ήμερη απόδραση στο εξωτερικό. Οι δυό μας χωρίς παιδιά και επειδή έχουμε τους παππουδογιαγιάδες το εκμεταλευόμαστε. Ξελαμπικάρουμε ξεδίνουμε και γυρνάμε ανανεωμένοι με περισσότερη υπομονή εκτός του οτι σαν ζευγάρι ερχόμαστε πιο κοντά! Κάθε ένα έχει την δική του χάρη και καλύπτει διαφορετικές ανάγκες μας! Θεωρώ οτι όταν κάνω πράγματα για τον ευατό μου κατά προταιραιότητα νιώθω καλύτερα και αυτό το μεταδίδω και στα παιδιά μου. Εξάλλου μια βραδυά εκτός σπιτιού ή ένα τριήμερο δεν είναι και τόσο φοβερό ή μεμπτό! Το οτι γίναμε γονείς δεν σημαίνει οτι πρέπει να πάψουμε να έιμαστε και σύζυγοι, άντρες ή γυναίκες. Νομίζω οτι είναι σημαντικό μάθημα και για τα παιδιά μας αυτό. Όταν τους δείχνουμε οτι πρέπει να εκτιμάμε και να κάνουμε πράγματα για μας και να σεβόμαστε και τον ευατό μας τα μαθαίνουμε να είναι ανεξάρτητα και οτι και εκείνα πρέπει να σέβονται την σχέση μαμά-μπαμπά, να έχουν και οι γονείς τον χρόνο τους. Και μελλοντικά θα βλέπουν και εκέινα τον ή την σύζυγο και σαν σύντροφο με ανάγκες και όχι μόνο υποχρεώσεις ως γονιός.

:wink::wink::wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπιζελακιιιιιιιιιιιιιι εσυ πηγαινε κανενα 3ημερο συντομα γιατι μετα με τα δυο.... θα ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα !!! :wink: Αληθεια το λεω δεν κανω πλακα !!!

Μακαρι να μου το ειχε πει κι εμενα καποιος πριν !!!

 

 

Ναι bizeli η αληθεια ειναι οτι κλεινεσαι και τρεχεις λιγο παραπανω απο οτι πρεπει!!!! :?

Και απο οτι βλεπω τα παιδακια μας ειναι πολυ κοντα σε ηλικιες!!! (με το καλο να ερθει και το δευτερο). Θα ειναι σαν να εχεις διδυμα!!!! Γιατι και τα δυο θελουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο σενα.

Βεβαια εσεις θα εισαστε σε λιγο καλυτερη φαση λογω του οτι ερχεται το καλοκαιρι και θα μπορειτε να παιρνετε και το μωρακι μαζι οπου πατε.

Εμας ο χειμωνας, οι ιωσεις, οι κλειστοι χωροι μας δυσκολεψαν αρκετα φετος!!!

Το καλο ειναι οτι θα ξεπεταχτουν μαζι και μετα ..... ποιος μας πιανει!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε από τους πολύ τυχερούς σε θέματα διακοπών.

Εγώ είμαι απο τη Σύρο και η Άννα από τη Ζάκυνθο. Το καλοκαίρι και στη Σύρο και στη Ζάκυνθο έχουμε παπουδογιαγιάδες που θα ήθελαν να κρατήσουν τον μικρό έστω και μόνο για κάποιες ώρες!

Έμείς δεν διανοούμαστε όχι να πάμε σε άλλο νησί χωρίς τον Αντώνη (και το αδελφάκι του από το καλοκαίρι), αλλά ούτε στο ίδιο νησί να τον αφήσουμε και να βγούμε. Είναι τόσο γεμάτη η μέρα μαζί του, που δεν μας λείπει καθόλου η νυχτερινή ζωή ή το να μείνουμε μόνοι. Έτσι κι αλλιώς γύρω στις 10:30 ο Αντώνης κοιμάται. Το μυστικό όμως είναι ότι αυτό το κάνουμε γιατί ευχαριστεί εμάς, δεν το κάνουμε μόνο για να ευχαριστήσουμε τον Αντώνη.

Πάντως δεν υπάρχει κανόνας στο θέμα αυτό τι είναι σωστό και τι λάθος!

Αν ένα ζευγάρι αισθανθεί την ανάγκη να πάει κάπου μόνο του, νομίζω πρέπει να το κάνει! Σίγουρα είναι καλύτερο από το να καταπιεστεί για να μην νιώσει τύψεις. Θα γυρίσει ανανεωμένο και η συμπεριφορά του προς το παιδί θα είναι ακόμα καλύτερη!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ε

Εγώ είμαι απο τη Σύρο

 

Ασχετο! Εχω παει μια φορα και μου αρεσε παρα πολυ!!!

Μου αρεσε φοβερα η Ανω Συρος και μια εκκλησια (νομιζω Αγ.Δημητριος) που περναει το καραβι και βαρανε οι καμπανες!!! Εκει ηθελα να παντρευτω αλλα.....γονεις και σοϊ??? Αχ, τι ωραια, ποτε θα ερθει το καλοκαιρι??? :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω πει και στο παρελθόν τη γνώμη μου... σε παλιότερα τόπικ.

 

Για να μην τα πολυλογώ και τα ξαναγράφω, συμφωνώ με mata, Μπιζελάκι, Βίκυ.

 

Και να διευκρινήσω πως άλλο είναι ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ, αλλά δε μπορώ για αυτό 365 μέρες το χρόνο είμαι με τα παιδιά.. και άλλο είναι το ΜΠΟΡΩ να πάω και ένα 3ήμερο με τον άντρα μου το χρόνο αλλά προτιμώ να παίρνω και τα παιδιά μας μαζί.

 

Το πως θα λειτουργήσει η κάθε οικογένεια είναι επιλογή της... Δε θα πω αν είναι σωστό ή λάθος, θω πω όμως ότι η κάθε σχέση θέλει το "χώρο" αλλά και το χρόνο της για να διατηρηθεί.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια είμαι από την Άνω Σύρο και μάλιστα το σπίτι είναι λίγο κάτω από την κορυφή του λόφου, με τρομερή θέα. Η εκκλησία είναι ο Άγιος Δημήτριος, καλά θυμάσαι!

Όσο για το γάμο σε νησί δεν το συζητάω! εμείς το κάναμε Ζάκυνθο, σε ξωκλήσι δίπλα στο Κύμα. Ανεπανάληπτο!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ Νίκη μου ανήκω στη κατηγορία θα ήθελα να πάω απελπισμένα αλλά δε μπορώ. :wink::wink:

 

Πάντως ένα είναι το σίγουρο. Τη Λένη τη μπερδέψαμε..... :shock:

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ναι, αν αποφασίσει η Λένη, θα είναι θαύμα τελικά με τόσα που άκουσε!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια είμαι από την Άνω Σύρο και μάλιστα το σπίτι είναι λίγο κάτω από την κορυφή του λόφου, με τρομερή θέα. Η εκκλησία είναι ο Άγιος Δημήτριος, καλά θυμάσαι!

Όσο για το γάμο σε νησί δεν το συζητάω! εμείς το κάναμε Ζάκυνθο, σε ξωκλήσι δίπλα στο Κύμα. Ανεπανάληπτο!

 

Τι μας κάνεις τώρα βρε Mιχάλη, ανοίγεις πληγές .... άκου και οι δυο απο νησί ....είναι πράγματα αυτά τώρα?????? :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ρούλα και Pam φέρτε τα παιδιά σας και ελάτε να σας φιλοξενήσω!!!!!!!!Το προηγούμενο ΣΚ, φιλοξένησα μιας φίλης μου τον γιο και ο μικρός μου, ήταν τρισευτυχισμένος που ανοίξαμε το κρεβάτι του και είχε για πρώτη φορά παρέα στο δωμάτιο του. Και γενικά και Παρασκευή και Σάββατο πέρασε τέλεια. Οπότε φέρτε τα παιδιά σας για να έχει παρέα ο γιος μου και εμείς θα βγαίνουμε γυνοκοπαρέα έξω. Και όσο για τα παιδιά, μην ανησυχείτε. Ο άντρας μου τα καταφέρνει θαυμάσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...