Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

8 μήνες μετά....

Recommended Posts

Το κεφάλι μου κοντεύει να σπάσει.... ήθελα πολύ να ειμαι εδώ, γι' αυτό γύρισα!

Μύπως ήταν καλύτερα να είχα φύγει τότε;

Τώρα... παγιδεύτικα εδώ, επειδή είναι όλα καλύτερα;

Τον αγαπώ, αλλά είμαι ευτυχισμένη;

Με τον άντρα μου είμασταν λίγο καιρό μαζί... "μείναμε εγκυοι" και αποφασίσαμε να παντρευτούμε!

φτάξαμε το σπίτι μας, αλλά πάντα τσακονώμασταν για τους δικούς του (μενουν από κάτω)...

ώσπου...έφτασε στα άκρα και σήκωσε χέρι 2φορές κατά την δειάρκεια της εγκυμοσήνης μου και άλλες 2 αργότερα σε πιο άσχημο βαθμό και με έστειλε και στους γονείς μου.... (στον 4ο μου κόπικε το γάλα)

Γύρισα γιατί ήθελα να έχω μια μεγάλη και ωραία οικογένεια..να σώσω τον γάμο μου...

8 μήνες μετά....όλα είναι τέλεια

δεν μπορώ, όμως με τίποτα να τα ξεχάσω! θέλω να φύγω; δεν ξέρω...

αλλά σιγουρα τελικά δεν θα πάμε για δεύτερο παδί, φοβάμαι...

Διαφημίσεις

• Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τι να σου πούμε; τι θες να ακούσεις; ότι έκανες καλά; ότι έπραξες λάθος;

Εσύ ξέρεις. Γι΄αυτό ίσως και φοβάσαι. Εγώ προσωπικά να μου έταζε λαγούς με πετραχείλια δε θα γύριζα με τίποτα. Το ξύλο δε θα ανεχόμουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Εγώ. Εσύ το ανέχτηκες. Και μάλλον θα το ξαναανεχτείς. Χρειάζεσαι λίγο (ως πολύ) περισσότερο αυτοσεβασμό και αυτοπεποίθηση. Ίσως θα ήταν καλό να πας να μιλήσεις με κάποιο ειδικό. Υπάρχουν και πολλά θέματα σχετικά στο parents.

74Qtp3.png2SeRp3.png

Τι να σου πω βρε κοπελιά?

Χέρι που θα σηκωθεί μια φορά.....θα συνεχίσει να σηκώνεται.

Νομίζεις μπορείς να το αντέξεις για όλη σου τη ζωή αυτό?

Ακόμα και τέλεια να είναι όλα, εσύ μπορείς να ξεχάσεις?

Και για πόσο θα είναι τέλεια? Με την πρώτη ευκαιρία το ρημαδοχέρι θα ξανασηκωθεί και τώρα υπάρχει και μικρός θεατής, αν κατάλαβα καλά?

Προσωπικά δεν θα είχα επιστέψει.

932708c9ku0fnaz0.gif

Διαφημίσεις

Τι να σου πω βρε κοπελιά?

Χέρι που θα σηκωθεί μια φορά.....θα συνεχίσει να σηκώνεται.

Νομίζεις μπορείς να το αντέξεις για όλη σου τη ζωή αυτό?

Ακόμα και τέλεια να είναι όλα, εσύ μπορείς να ξεχάσεις?

Και για πόσο θα είναι τέλεια? Με την πρώτη ευκαιρία το ρημαδοχέρι θα ξανασηκωθεί και τώρα υπάρχει και μικρός θεατής, αν κατάλαβα καλά?

Προσωπικά δεν θα είχα επιστέψει.

ναι, όμως τότε επέστρεψα κι ας σκεφτομαι το γιατί κι ας το μετανιώνω.... τώρα;

τώρα που όλα είναι καλά, να φύγω;

Τώρα καλή μου, αν όπως λες θέλεις να κρατήσεις την οικογένεια σου και είναι όλα τέλεια, θα κάνεις υπομονή και θα δεις τη συμπεριφορά του. Νομίζω ότι η τελική απόφαση είναι μόνο δική σου.

Αλλά φάσκεις και αντιφάσκεις.

Από τη μια λες θέλεις μια μεγάλη οικογένεια και γι' αυτό γύρισες κι από την άλλη, στα ψιλά γράμματα, λες δεν θα πάμε για 2ο παιδί, φοβάμαι.

Είσαι μπερδεμένη και αλήθεια φοβάσαι.

Απευθύνσου σε κάποιον ειδικό, όπως ειπώθηκε και παραπάνω. Μάλλον πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου πρώτα.

Ψάξε στα θέματα. Υπάρχουν αρκετές παρόμοιες καταστάσεις και προτάσεις για ειδικούς.

Καλή σου συνέχεια.

932708c9ku0fnaz0.gif

blue_yellow butterfly σου ευχομαι να ειναι για πολυ καιρο καλα τα πραγματα και να να μην χρειαστει να ξαναφυγεις απο το σπιτι σου ποτε. μακαρι οι ανησυχιες ολων που γραφουνε να μην βγουνε αληθινες. η μαυρη αληθεια ειναι ομως πως οι ανθρωποι δυσκολα αλλαζουνε . . .

Διαφημίσεις

άμα σου πω ότι σε νιώθω, κι ας μην έχω φάει ξύλο, κι ας μην το ανέχομαι ούτε στη σκέψη, θα με περάσεις για τρελή;

δεν πειράζει. σε νιώθω.

ο δικός μου άντρας είναι φωνακλάς. κάνει χειρονομίες, λέει ό,τι του κατέβει όταν εκνευρίζεται, συχνά πυκνά χωρίς λόγο, βρίσκει αφορμές για εκτόνωση... έχω γίνει δοχείο.

μετά όλα μέλι γάλα. αγκαλίτσες-αγαπούλες.

κάνω υπομονή, κάνω την Αστέρω, κάνω πως γελάω, πως το προσπερνάω, αλλά δεν το συγχωρώ. φορτώνω, φορτώνω, μέχρι να γυαλίσει το μάτι μου.

και μετά γινόμαστε κ ..ος!

δεν είμαι σε θέση να σου πω αν κάνεις καλά, κανείς δεν μπορεί να σου πει τί σε κάνει εσένα ευτυχισμένη.

να φανταστείς ότι κι εγώ θέλω πολλά παιδιά. με την συμπεριφορά του, έχω αρχίσει και φρενάρω εγώ. γάμος και εύκολες ισορροπίες δεν υπάρχει.

αλλά και η υπομονή έχει τα όριά της. αν δεις ότι ξανασηκώνει χεράκι, παίρνεις το παιδάκι σου ή και μόνη σου και πας εισαγγελέα χωρίς δικηγόρο κατ'ανάγκην! και δεν έχει άλλη ευκαιρία. λέω εγώ. αλλά εγώ δεν είμαι εσύ κι εσύ ξέρεις καλύτερα!

sevoyla με νιώθεις, τα έχουμε ξαναπεί άλλωστε (πριν καιρό είχα μπει σε ένα θέμα μιας άλλης κοπέλας και τα έιχα πιε πιο αναλητικά)

στεναχωριέμαι αλλά δεν μπορώ με τον μικρο μπροστα να μαλώνουμε...

του είπα οτι αισθανομαστε πολλά πραγματα ο ενας για τον άλλον, γι' αυτό προσπαθούμε, αλλά δεν ταιριάζουμε και πρέπει να παραδεκτούμε ότι κάναμε λάθος!

Πως χωρίζεις όμως μετά από 8 μήνες...

να περιμένω, τί... μια ζωη θα περιμένω πότε θα σηκώσει το χέρι του για να χωρίσω

δεν έχω την αντοχή να περιμένω το πότε, μακάρι να γνώριζα οτι ποτέ!!!

Φίλη μου καλή δύσκολη η περίπτωση σου.... μετά από ότι έκανε , ειδικά στην εγκυμοσύνη σου , όπου έθεσε σε κίνδυνο δύο ζωές, του έχεις εμπιστοσύνη??? Γιατί από κεί ξεκινάνε και εκεί τελειώνουν όλα... Για να το συζητάς σημαίνει ότι μέσα σου δε νιώθεις ούτε εσύ η ίδια καλά. Παρά να ζείς με την αγωνία αν όλο αυτό κάποια στιγμή θα τελειώσει και μάλιστα άσχημα μήπως να το τελείωνες εσύ?? Αν πάλι θες να δώσεις αυτή την ευκαιρία στην οικογένεια σου , τουλάχιστον μην αφήσεις τα πράγματα να ξαναφτάσουν ως εκεί, φύγε μόλις μυριστείς ότι κάτι δεν πάει καλά....

εύχομαι τα καλυτερα.....

Διαφημίσεις

Αν ήσουν σίγουρη δηλαδή ότι δεν θα ξανασήκωνε χέρι θα έμενες ευχαρίστως; Σε ρωτάω για να καταλάβω ακριβώς πως αισθάνεσαι... Θα έμενες επειδή έχετε ένα παιδί ή επειδή πραγματικά τον αγαπάς και θες να του δώσεις μια ευκαιρία ακόμα;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

και μενα μου υποσχεθηκε οτι δεν θα με ξαναχτυπουσε ποτε και μεσα σε 2 βδομαδεσ αθετησε την υποσχεση του. και για μενα αυτεσ οι 2 βδομαδεσ αναμονησ και αγωνιασ φανηκαν αιωνεσ. καταλαβαινω πωσ σκεφτεσαι και νιωθεισ. βεβαια, εγω εφαγα πολυ ξυλο στο τελοσ και εφυγα . απο τοτεδεν ξαναγυρναω .ουτε σε 1000 χρονια. και ασ παρακαλαει, κλαι ασ υποσχεται οτι θα παμε σε συμβουλο γαμου. μην κανεισ πισω. οπωσ μου εγραψαν και στο δικο μου θεμα, δευτερη ζωη δεν εχει

rYWUp3.png?PFNMbDcb

Αν ήσουν σίγουρη δηλαδή ότι δεν θα ξανασήκωνε χέρι θα έμενες ευχαρίστως; Σε ρωτάω για να καταλάβω ακριβώς πως αισθάνεσαι... Θα έμενες επειδή έχετε ένα παιδί ή επειδή πραγματικά τον αγαπάς και θες να του δώσεις μια ευκαιρία ακόμα;

...Αυτό και κάτι ακόμη: αναφέρεις στο αρχικό σου Post δυο πράγματα που μου έκαναν τρομερή εντύπωση:

1)λες ότι έφθασε στα άκρα για να σηκώσει χέρι και

2)...σε έστειλε στους δικούς σου....

Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ... θεωρείς πώς όταν ξαναφθάσει στα "άκρα" ΔΕΝ θα ξανασηκώσει το χέρι του???? Γιατί εγώ λέω πως και βέβαια θα το ξανασηκώσει. Ίσως να μην του έχει δοθεί ή να μην έχει βρει εκείνος αφορμή μέχρι σήμερα με το αρρωστημένο του μυαλό και... τί είσαι βρε κούκλα μου? Κούκλα που εάν δεν μας κάνει την γυρίζουμε πίσω ????

Έλεος δλδ ! Από τον τρόπο που τα λες κατανοώ πως κάπου μέσα σου τον δικαιολογείς. Όμως, από την άλλη, σίγουρα φοβάσαι και δεν είσαι ασφαλής μέσα σε αυτόν τον γάμο --διαφορετικά θα ήθελες και 2ο παιδάκι--.

Να μην περιμένεις λοιπόν να σε ξαναχτυπήσει -έλεος- για να βρεις αιτιολογία να φύγεις :?.

Απλά ξεκαθάρισε μέσα σου τους λόγους, βρες τα με εσένα την ίδια και δες τί σου λείπει για να συμπληρώσεις όμορφα και καλά το παζλ της δικής σου ζωής...

Καλή συνέχεια !

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

Γύρισα γιατί πραγματικά τον αγαπάω και εκείνος λιώνει για μένα, θέλαμε και οι δυο να δώσουμε μια ευκαιρία ακόμα(δεν ξέρω για εκείνον, αλλά εγώ όχι λόγο του παιδιού, δεν θα γύριζα)

...Αυτό και κάτι ακόμη: αναφέρεις στο αρχικό σου Post δυο πράγματα που μου έκαναν τρομερή εντύπωση:

1)λες ότι έφθασε στα άκρα για να σηκώσει χέρι και

2)...σε έστειλε στους δικούς σου....

Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ... θεωρείς πώς όταν ξαναφθάσει στα "άκρα" ΔΕΝ θα ξανασηκώσει το χέρι του???? Γιατί εγώ λέω πως και βέβαια θα το ξανασηκώσει. Ίσως να μην του έχει δοθεί ή να μην έχει βρει εκείνος αφορμή μέχρι σήμερα με το αρρωστημένο του μυαλό και... τί είσαι βρε κούκλα μου? Κούκλα που εάν δεν μας κάνει την γυρίζουμε πίσω ????

Έλεος δλδ ! Από τον τρόπο που τα λες κατανοώ πως κάπου μέσα σου τον δικαιολογείς. Όμως, από την άλλη, σίγουρα φοβάσαι και δεν είσαι ασφαλής μέσα σε αυτόν τον γάμο --διαφορετικά θα ήθελες και 2ο παιδάκι--.

Να μην περιμένεις λοιπόν να σε ξαναχτυπήσει -έλεος- για να βρεις αιτιολογία να φύγεις :?.

Απλά ξεκαθάρισε μέσα σου τους λόγους, βρες τα με εσένα την ίδια και δες τί σου λείπει για να συμπληρώσεις όμορφα και καλά το παζλ της δικής σου ζωής...

Καλή συνέχεια !

το διαβάζω και κλαίω, το ξέρω ότι έχεις δίκιο!!!!

Όσο για το πιο πάνω, σχεδόν μου το έχει επιβεβαιώση, πως ναι (γιατί εγώ έφταιγα, η υστερία μου)

Σε ευχαριστώ αυτό προσπαθώ να κάνω...

Το δύσκολο είναι ότι, να τώρα γύρισε το μεσημέρι και είναι τόσο γλυκός εδώ και 8 μήνες κάνουμε τα πάντα βόλτες εκρομές και πάντα με σκέφτεται με βοηθάει...βλέπω τον Ιωάννη όμως και δεν μπορώ να ξεχάσω, θέλω να τον πάρω και να φύγω μακριά. Αν μου κάνει ασφαλιστικά μέτρα για το παιδί (να είμαστε κοντά για να το βλέπει), θέλω να φύγω μακριά, αν κάτσω εδώ θα ξαναγυρίσω πίσω...

αχ βρε κοπελια μου στην πραγματικοτητα θες να χωρισεις απλα δεν εχεισ το θαρρος:-(θες να φυγεις...γιατι να σου κανει ασφαλιστικα μετρα???δεν καταλαβα..αυτο που λες οτι τσακωνεστε για τους γονεις του δεν μπορω μιλαμε,κ εγω τα ιδια ο αντρας μου ειναι ΤΟ μαμοθρευτο κυριολεκτικα ομως,μαμουχαλο κ σε νιωθω απολυτα,γιατι ο δικος μου αντρας δεν θα μαφησει ευκολα να φυγω δεν ξερω τι θα κανει(θα παρω εγω το παιδι κ δεν θα το βλεπουν οι γονεις του?????ποτε!!!!!!!!!!!!!!!!)θα το παρει ο αντρας μου κ θα το δωσει στη μανουλα να το μεγαλωσει!!!!!!!!!!!κ τωρα που ειμαι ανεργη ακομα πιο δυσκολα..παντως εγω καποια στιγμη θα τη κανω με ελαφρα..ξυλο δεν εχω φαει να πω την αληθεια αλλα το ιδιο ειναι,στην ψυχη μου:-(:sad:στα πα ολα αυτα για να μην αισθανεσαι μονη κ εγω τα ιδια παντως ενα ειναι σιγουρο απο τα λεγομενα σου..θες να φυγεις απλα δεν το εχεις παραδεχτει στον εαυτο σου,οταν το κανεισ την απαντηση θα τη βρεις μονη σου μεσα σου..το ξυλο ειναι πολυ βαρυ κ δεν συγχωριεται ευκολα:-(

Γύρισα γιατί πραγματικά τον αγαπάω και εκείνος λιώνει για μένα, θέλαμε και οι δυο να δώσουμε μια ευκαιρία ακόμα(δεν ξέρω για εκείνον, αλλά εγώ όχι λόγο του παιδιού, δεν θα γύριζα)

Αν πραγματικά ισχύουν όλα αυτά μείνε και βάλε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αν ξανασηκώσει χέρι την ίδια στιγμή θα πρέπει να πας στην αστυνομια και να το καταγγείλεις. Και ζήσε τη δεύτερη ευκαιρία που θέλεις και θέλει να δώσει... το να τρώγεσαι πνιγμένη ανάμεσα σε συναισθήματα και λογική δεν οδηγεί πουθενά και τελικά θα φτάσεις κάποια στιγμή να πεις "Αι γ..... κι εσύ και ο γρύλος σου" γιατί εκεί θα σε οδηγήσουν οι σκέψεις σου.

Είναι εύκολο να λέμε φύγε... αλλά 8 μήνες δεν είναι μικρό διάστημα και απ' όσα περιγράφεις κάνει την προσπάθειά του και σε θέλει αρωγό του... Αν δεν του δώσεις πραγματικά τη δεύτερη ευκαιρία τότε δεν έχεις λόγο να είσαι εκεί και δεν θα ξέρεις και αν άξιζε ή όχι!

Απλώς μην επαναπαυθείς... την επόμενη φορά ΔΕΝ ΕΧΕΙ! Η δεύτερη ευκαιρία υπάρχει μία φορά... τρίτες, τέταρτες, πέμπτες κ.λπ. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να υπάρξουν.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

κοριτσάκι μου βασικά καλό κουράγιο...

θα σου πω οτι εγώ είμαι 5 μηνών έγκυος και ξεκίνησα διαδικασία διαζυγίου...

έδωσα όμως 2η-3η-4η-...-ν ευκαιρίες!!! εξάντλησα όλα τα περιθώρια και έτσι η απόφασή μου είναι οριστική. Ειδικά τώρα, κάθε μέρα που περνάει την επιβεβαιώνω όλο και περισσότερο... αλλά αυτή είναι η δική μου ιστορία!!!

μόνο εσύ ξέρεις τι αισθάνεσαι... το μόνο που θέλω να σου πω αν θες, σαν συμβουλή είναι οτι όταν δίνεις ευκαιρία... τη δίνεις... θέλω να πω, δε δίνεις μια ευκαιρία και στο background θέλεις να φύγεις... δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ... ή δίνεις μια ευκαιρία και τη ζεις, με προσοχή πάντοτε!!! ή όχι...

τα πιο δύσκολα πράγματα είναι τα πιο απλά...

ή θες ή όχι... είδες; τόσο απλό... διαδικαστικά μη μασας... όπως έχω πει άπειρες φορές... δεν μπορεί να σου πάρει το παιδί εκτός αν μπορεί να αποδείξει οτι είσαι ναρκομανής, τρελή ή έχεις άλλους... οπότε μη βάζεις άγχος στον εαυτό σου ως προς το παιδί...

άσε τον εαυτό σου ελεύθερο να νιώσει, να αισθανθεί, να απολαύσει (γιατί όχι) και πάνω από όλα να αποφασίσει... γιατί τώρα ταλαντεύεσαι και αυτό είναι το χειρότερο, πίστεψέ με ξέρω τι περνάς ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

lox6p3.png

Απλά δεν θέλω να βρεφώ ξαφνικά έγκυος, με παιδί στην αγκαλιά και χωρισμένη....

!

αν πω οτι συμβιβάζομαι, απλά σε κάθε εγκυμοσύνη (για ένα χρόνο) θα τις τρώω και θα λέω θα περάσει...

μετά θα είμαστε καλά...

?

Όλα αυτά ξεκίνησα να τα σκέφτομαι, επειδή πηγαίναμε για δεύτερο (φοβάμαι)......

αφού έπαθα....

πρέπει να ξαναπάθω για να μάθω ( δεν μου φτάνει ένα παιδί χρισμένων γονέων; )