Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

PFAPA - σύνδρομο κυκλικών πυρετών


Recommended Posts

1 hour ago, Thean είπε:

Καλησπέρα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είδατε κάποια αποτέλεσμα με την αμυγδαλεκτομη.Η μεσαία μου κόρη έχει σύνδρομο pfapa  και ενώ τα επεισόδια είχαν σταματήσει για δύο χρόνια φέτος που είναι 7 ετων άρχισαν να επανεμφανίζονται.Σε συζήτηση λοιπόν με την παιδορευματολογο που την παρακολουθεί σκεφτόμαστε και μεις την αμυγδαλεκτομη.Καθε εμπειρία θα μας βοηθούσε πολύ.Ευχαριστω.

Καλησπέρα καναμε αμύγδαλεκτομη όταν ήτανε 2 χρονων ακριβώς το 2013 από τότε δεν είχαμε άλλο επεισόδιο 

Καλη επιτυχία να έχετε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, nicos είπε:

Καλησπέρα καναμε αμύγδαλεκτομη όταν ήτανε 2 χρονων ακριβώς το 2013 από τότε δεν είχαμε άλλο επεισόδιο 

Καλη επιτυχία να έχετε 

Ευχαριστούμε.Ελπιζω να ηρεμήσουμε και μεις γιατί σε μας επανήλθε ενώ είχε σταματήσει και τώρα το μετανιώνω που δεν το κάναμε νωριτερα γιατί και μεις τυραννιομαστε από 8 μηνών.Εκτος αυτού κάνετε από την αρχή 1 εκ εξετάσεις στο παιδί για να αποκλείσουμε κάτι άλλο και καταλήγουμε και παλι σ αυτο...Σε μας η πρώτη παιδορευματολογος δυστυχώς ήταν αντίθετη στην αμυγδαλεκτομη ενώ αυτή που την παρακολουθεί τώρα μου είπε αν ξανακάνει επεισόδιο να το προγραμματίσουμε άμεσα γιατί είναι μεγάλο το παιδί δύσκολα να σταματήσει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα την βοηθεια σας σχετικά με το παραπάνω θέμα!

Εχω ενα αγορακι 3 ετων και τους τελευταιους 5 μηνες περιπου ανα 15ημερες ανεβαζει πυρετο χωρις καποια αλλα συμπτωματα.

Ο παιδίατρος μας εδωσε να κανουμε καποιες εξετασεις και σημερα εχουμε ραντεβου με παιδορευματολογο για περαιτέρω διερευνηση μιας και πιστευει οτι ο μικρος εχει συνδρομο PFAPA. Σιγουρα για ολους τους γονεις είναι πολύ αγχωτικο το να δεις τι εχει το παιδι σου και παρουσιάζει καθε τοσο πυρετο καθως και για τα ιδια τα παιδια που το περνουν.

Αν καποιος εχει καποια ιδια εμπειρια η αν γνωρίζετε κάτι σχετικό να με ενημερώσετε.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2020 at 3:10 ΠΜ, ΘΩΜΆΣ ψαρα είπε:

Φίλε μου καλησπέρα τώρα μπήκα στο φόρουμ και εγώ σε σχέσει με το φαπα τραβάμε και εμείς τα ίδια από 1 χρόνου μέχρι και τώρα που είναι 4 με την αμυγδαλεκτομη π έκανες στο μωρό είδες διαφορά?? 

Καλησπέρα! Έχουμε ένα κοριτσάκι 3 χρόνων και από πριν κλείσει τα δύο της έτη έχουμε ξεκινήσει τους περιοδικούς πυρετούς! Μέχρι πρόσφατα κάθε μήνα το περνούσαμε με αντιπυρετικά μέχρι που δώσαμε τις δύο τελευταίες φορες μια δόση κορτιζόνης και το επεισόδιο είχε λήξει μέ λίγες ώρες . Αποφασίσαμε λοιπόν να προχωρήσουμε στην αμυγδαλεκτομη.θα ήθελα παρακαλώ πάρα πολύ απαντήσεις από γονείς που την έκαναν στα παιδιά τους , για την πορεία τους. Σας παρακαλώ πολύ 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2013 at 7:42 ΜΜ, grigoria09 είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 29 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΙΔΩ ΑΓ.ΣΟΦΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΠΥΡΕΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΚΟΛΧΙΚΙΝΗ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΤΟΝ Κ.ΚΑΡΠΑΘΙΟ ΣΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΣΑΡΙΦΗ ΑΥΤΟΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΣ ΠΥΡΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΦΑΠΑ ΕΝΩ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΜΥΓΔΑΛΟΚΤΟΜΗ ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ

Καλησπέρα! Θα μπορούσατε να μας πείτε για την πορεία του παιδιού σας μετά την αμυγδαλεκτομη; Τα επεισόδια σταμάτησαν ; Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/1/2020 at 3:17 ΠΜ, ΘΩΜΆΣ ψαρα είπε:

Τώρα έγινα και εγώ μέλος του φόρουμ επιδει περνάμε και εμείς τα ίδια μια απάντηση περί της αμυγδαλεκτομης και τα αποτελέσματα θα ήταν ανακούφιση για εμάς!! 

Καλησπέρα! Θα μπορούσατε να μας ενημερώσετε για την πορεία του παιδιού σας μετά την αμυγδαλεκτομη; Έχουμε ένα κοριτσάκι τριών χρόνων και ταλαιπωρειται πάνω από 1.5 χρόνο και καταλήξαμε να κάνουμε αμυγδαλεκτομη. Μπορείτε παρακαλώ να μας ενημερώσετε αν σταμάτησαν τα επεισόδια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ! Έχουμε ένα κοριτσάκι τριών χρόνων και ταλαιπωρειται από περιοδικούς πυρετούς τώρα ενάμιση χρόνο! Μέχρι προσφάτως ήταν μόνο με αντιπυρετικά και τις τελευταίες δυο φορές της δώσαμε μια δόση κορτιζόνης και το περιστατικό έληξε κατευθείαν (χαρακτηριστικό του φαπα) αποφασίσαμε λοιπόν να της κάνουμε αμυγδαλεκτομη ώστε να ηρεμήσει το παιδί και εμείς ! Θέλω παρακαλώ πάρα πολύ από γονείς που έκαναν αμυγδαλεκτομη στα παιδιά τους να μας πουν την πορεία τους . Σας παρακαλώ πολύ για οποιαδήποτε πληροφορία θα μας ήταν χρήσιμη !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...