Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;


kasia

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;  

1.537

  1. 1. Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;

    • α) ναι συμμετέχει εξίσου με μένα στα πάντα
      666
    • β) συμμετέχει σε ορισμένα πράγματα ή κάποιες φορές
      638
    • γ) δεν συμμετέχει καθόλου γιατί θεωρεί ότι είναι γυναικεία υπόθεση
      63
    • δ) θέλει να συμμετέχει αλλά δεν τον αφήνω εγώ
      4


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

με βοηθάει παίρνοντας καμια βόλτα το ένα παιδί συνήθως, πηγαίνοντας καμιά φορά σουπερ μαρκετ, σκουπίδια, καμιά φορά μπάνιο την κόρη 4ων ετών. Το μωρό είναι δικό μου προς το παρόν. Φυσικά όποτε δεν έχει να δει ματς στην τηλεόραση ή στον φίλο του. Όταν γυρνάει από τη δουλειά είναι πτώμα και χρειάζεται καμιά ωρα συνήθως για να συνέλθει. Έρχεται και αργά οπότε τα έχω πάει ήδη εγώ παιδική χαρά. Μετά ότι προλάβει. Τα κάνει όλα αλλά όχι καθημερινά!

Αυτό που στη δική μας περίπτωση θα βοηθούσε θα ήταν να υπήρχε γυναίκα κάθε βδομάδα ή για λιγότερες ώρες 2 φορές τη βδομάδα, ώστε να μην μου σπάνε τα νεύρα με τα παιδιά και τις δουλειές συγχρόνως. Επίσης καμιά έξοδο για τους δυο μας ή με φίλες θα την ήθελα αλλά δεν θέλω να πολυβοηθάει η πεθερά γιατί θα ζητάει ανταλλάγματα.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το α. Ομολογώ ότι με εξέπληξε ευχάριστα που τόσες γυναίκες όχι μόνο ψήφισαν το α, αλλά δείχνουν μεγάλο ενθουσιασμό για την ενεργότατη συμμετοχή του άντρα τους. Εμένα σχετικά με το παιδί όχι απλώς βοηθάει, κάνει περισσότερα από μένα κυρίως τα 2 τελευταία χρόνια που λόγω συγκυριών δεν δουλεύει, ενώ εγώ δουλεύω. Στο σπίτι κάνει τα απολύτως απραίτητα όταν λείπω, όταν όμως είμαι εκεί νιώθω ότι σαφώς θεωρεί ότι είναι δική μου δουλειά. Πάντως δεν θα μπορούσα να τα βγάλω πέρα χωρίς αυτόν και ποτέ δεν μου έχει περάσει από το μυαλό ότι είναι λιγότερο άξιος από μένα να προσέξει το παιδί. Επίσης πρέπει να πω ότι από την πρώτη στιγμή που γέννησα εκείνον ήθελα δίπλα μου κι όχι τη μαμά μου. Θεωρώ ότι αυτός είναι ο άνθρωπός μου πια και μαζί με το παιδί είμαστε οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι πολυ οταν διαβαζω οτι υπραχουν κ αντρες που σκεφτονται τη γυναικα τους,πως να βοηθησουν κ οτι της αναγνωριζουν το δικαιωμα να ξεκουραζεται,κ ας μη δουλευει...ποσο χαιρομαι οταν ακουω ,διαβαζω να λετα,οτι ειναι καλος συζυγος κ πατερας,κ ποσο σας εκανε ολο αυτο ννα τον αγαπησετε περισσοτερο...πολυ το χαιρομαι....κ συγχρονως λυπαμαι για μενα...

 

Το ίδιο ακριβώς νιώθω κι εγώ για εμένα .... λύπηση....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

σταματησα πια να λυπαμαι τον εαυτο μου...αξιζω να μου φερονται καλυτερα για οσα προσφερω(μεγαλωμα τρυδυμων,σπιτι,μαγειρεμα,σιδερο,εξωτερικες δουλειεςκλπ)....ακομα δεν το εχω χωνεψει βεβαια οτι μου αξιζει...αλλα που θα παει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως αν μπορούσε να κατεβάσει γάλα ώστε να μην κάνω τίποτα εγώ όσον αφορά τη μικρή, θα το έκανε ευχαρίστως!:-) Και δουλειές θα κάνει όταν χρειάζεται αλλά ειδικά τη μικρή την έχει αναλάβει εξ'ολοκλήρου...κι εκείνη φυσικά είναι κόρη του μπαμπά της και μονίμως θέλει να την έχει αγκαλιά. :-D

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

:(

 

Εμένα ο δικός μου με βοήθησε τις πρώτες μέρες στην αλλαγή της πάνας και μόνο, και αυτό αφού χρειαζόταν να του το ζητήσω πολλέεεεες φορές.

Όταν του έλεγα ότι είμαι πολύ κουρασμένη και θέλω λίγο συμπαράσταση μου απαντούσε: τι γκρινιάζεις; παιδί δεν ήθελες; τι νόμιζες δηλαδή; το μωρό έχει κούραση.

 

Γενικά ζήσαμε και ζούμε τραγελαφικές καταστάσεις, μάλλον τραγικές

 

Και τώρα που είμαστε 3,5 μηνών, λείπει συνέχεια (όχι μόνο για δουλειά), όταν είναι στο σπίτι είναι όλη μέρα στο κομπιούτερ, ασχολείται με το μωρό μόνο όταν θέλει να παίξει για λίγο και μετά μου το δίνει και μου λέει κλαίει...

 

Για το σπίτι δεν το συζητώ βομβαρδισμένο τοπίο...

 

Και δεν είναι οι δουλειές που με κουράζουν, ούτε το μωρό, είναι ότι τελικά είμαι μόνη... και αυτό με έχει κάνει κομμάτια :cry:

Link to comment
Share on other sites

σταματησα πια να λυπαμαι τον εαυτο μου...αξιζω να μου φερονται καλυτερα για οσα προσφερω(μεγαλωμα τρυδυμων,σπιτι,μαγειρεμα,σιδερο,εξωτερικες δουλειεςκλπ)....ακομα δεν το εχω χωνεψει βεβαια οτι μου αξιζει...αλλα που θα παει....

 

Μπράβο κορίτσι, διακρίνω μεγάλη διαφορά στον τρόπο σκέψης. ;) θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο κορίτσι, διακρίνω μεγάλη διαφορά στον τρόπο σκέψης. ;) θα τα καταφέρεις.

 

Όπως είπα μανάρι ακόμα προσπαθώ κ γΩ να το χωνέψω.....ξέρεις η συνήθεια ακόμα κ όταν δεν είναι καλή παραμένει συνήθεια....θέλει χρόνο για να ξεφύγεις κ να πιστέψεις

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΙΞΕΙ,ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ...

ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΤΣΑΚΩΘΗΚΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΤΡΩΓΑ Κ ΕΚΛΑΙΓΕ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ Κ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Κ ΠΗΡΑ ΚΑΤΙ ΑΝΑΠΟΔΕΣ!!!!!!

ΓΕΝΙΚΩΣ Κ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ Κ ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ ΤΟΥ Κ ΟΛΑ,ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ Κ ΕΓΩ,Κ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΑ ΛΕΩ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ Κ ΟΤΙ ΜΑΣ ΛΑΤΡΕΥΕΙ!!!

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΑΝΤΡΩΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ,ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΑ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Αυτο το τριτο μου ειναι σαν να το εκανα μονη μου , δυστυχως ειναι πολυ αδιαφορος.Στα αλλα δεν ηταν ετσι ......Ειμαι πραγματικα πολυ πικραμενη.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο το τριτο μου ειναι σαν να το εκανα μονη μου , δυστυχως ειναι πολυ αδιαφορος.Στα αλλα δεν ηταν ετσι ......Ειμαι πραγματικα πολυ πικραμενη.

 

Μία από τα ίδια, με το πρώτο μας είχε ασχοληθεί πααααάρα πολύ, ως και βράδυ το είχε κρατήσει που κάναμε πάρτυ με τους κολικούς για να ξεκουραστώ εγώ. Με το δεύτερο ασχολήθηκε αφού χρόνισε και μετά και πιο πολύ για να παίζουνε. Με το τρίτο δεν νομίζω να ασχολούνταν!γι' αυτό και δεν το τολμώ.

Πικραμένη όμως δεν είμαι τον έχω αποδεχτεί, και έχω προγραμματίσει τη ζωή μας ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΙΞΕΙ,ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ...

ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΤΣΑΚΩΘΗΚΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΤΡΩΓΑ Κ ΕΚΛΑΙΓΕ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ Κ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Κ ΠΗΡΑ ΚΑΤΙ ΑΝΑΠΟΔΕΣ!!!!!!

ΓΕΝΙΚΩΣ Κ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ Κ ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ ΤΟΥ Κ ΟΛΑ,ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ Κ ΕΓΩ,Κ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΑ ΛΕΩ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ Κ ΟΤΙ ΜΑΣ ΛΑΤΡΕΥΕΙ!!!

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΑΝΤΡΩΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ,ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΑ....

 

Αυτο μονο αν του το επιτρεψεις!εγω αν άφηνα τον άντρα μου δεν θα έκανε τίποτα!θα του γκρινιαξω αν δεν παίρνει χαμπάρι !ο δικός μου έχει μάθει απο τη μάνα του να τα έχει ολα στο χέρι!ε ας καθόταν με την μάνα του!εγω δουλα κανενός άντρα δεν θα γινω!αυτα του λέω και αλλα πολλα!δεν με νοιάζει να μου λεει κάποιος πόσο με λατρεύει αν δεν μου το δείχνει με πράξεις!πρεπει να καταλάβουμε ολοι μας πωσ τα παιδια δεν ειναι δουλεια του ενος τι πεπαλαιωμενες απόψεις ειναι αυτες!?

Δηλαδή ο άντρας σου έχει το ελεύθερο να πηγαίνει για καφέδες κτλ ενω εσυ οχι λόγο παιδιου?και τι παει να πει τον στενοχώρεις?αυτος τη ζωη του και εσυ?

Αυτο ισχυει και για όλες ,σοβαρά τωρα !ο άντρας μου με ρωτάει γιανα παει για καφέ ή μάλλον δεν παει πουθενά!ειναι σπιτι δουλεια σπιτι!και αν μου παραπονεθεί

Του απαντώ με τα αναλογα επιχειρήματα !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Για να δούμε...

 

Ψώνια στο σπίτι, εγώ, εκτός από τα έκτακτα (γάλα, ψωμί) που θα πεταχτεί από φούρνο να τα πάρει.

 

Μαγείρεμα, κοίμισμα, άλλαγμα, τάισμα του μωρού, εγώ, εκτός από το πρωινο γάλα το οποίο το φτιαχνει και μια το δίνω εγώ και δυο εκείνος. Το μπάνιο του μωρού το κάνουμε μαζί... είναι κάτι που καναμε στην αρχή απ όταν γεννηθηκε το μωρό και το κραταω μέχρι σήμερα για να αισθανομαι ότι κάνει κάτι κι αυτός. Παίζω εγώ με το μωρό και όταν έχω κάτι να κάνω του φωναζω για να μείνει λίγο μαζί της... και η αλήθεια είναι ότι το μωρό το χαίρεται πολύ.

 

Σπίτι, πλυντήρια, συγύρισμα, μέχρι και το πιάτο του που έφαγε στο τραπέζι, έγω, εκτός από την κοπέλα που φέρνω κάθε τόσο και με βοηθά.

 

Ολόκληρη μετακόμιση είχαμε και το μόνο που έκανε ήταν να βάλει τα ρούχα του στην ντουλάπα του.

 

Είναι εξαιρετικός δάσκαλος (το λένε όλοι οι γονείς!) κι από τις 1:30 είναι ελεύθερος και οτιδήποτε πρόβλημα είχε το νεο μας σπίτι αυτός το αναλαμβάνει (τώρα τελευταία ανάλαβα κι εγω λίγα για να τελειώνουμε). Κατά τα άλλα ασχολείται πολύ με το σχολείο (διαγωνίσματα, διορθώματα κλπ). Είναι καλός άνθρωπος και μας αγαπάει πολύ και τις δυό μας.

 

Εσείς πιστευετε ότι θα έπρεπε να έχω παράπονο;

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε...

 

Ψώνια στο σπίτι, εγώ, εκτός από τα έκτακτα (γάλα, ψωμί) που θα πεταχτεί από φούρνο να τα πάρει.

 

Μαγείρεμα, κοίμισμα, άλλαγμα, τάισμα του μωρού, εγώ, εκτός από το πρωινο γάλα το οποίο το φτιαχνει και μια το δίνω εγώ και δυο εκείνος. Το μπάνιο του μωρού το κάνουμε μαζί... είναι κάτι που καναμε στην αρχή απ όταν γεννηθηκε το μωρό και το κραταω μέχρι σήμερα για να αισθανομαι ότι κάνει κάτι κι αυτός. Παίζω εγώ με το μωρό και όταν έχω κάτι να κάνω του φωναζω για να μείνει λίγο μαζί της... και η αλήθεια είναι ότι το μωρό το χαίρεται πολύ.

 

Σπίτι, πλυντήρια, συγύρισμα, μέχρι και το πιάτο του που έφαγε στο τραπέζι, έγω, εκτός από την κοπέλα που φέρνω κάθε τόσο και με βοηθά.

 

Ολόκληρη μετακόμιση είχαμε και το μόνο που έκανε ήταν να βάλει τα ρούχα του στην ντουλάπα του.

 

Είναι εξαιρετικός δάσκαλος (το λένε όλοι οι γονείς!) κι από τις 1:30 είναι ελεύθερος και οτιδήποτε πρόβλημα είχε το νεο μας σπίτι αυτός το αναλαμβάνει (τώρα τελευταία ανάλαβα κι εγω λίγα για να τελειώνουμε). Κατά τα άλλα ασχολείται πολύ με το σχολείο (διαγωνίσματα, διορθώματα κλπ). Είναι καλός άνθρωπος και μας αγαπάει πολύ και τις δυό μας.

 

Εσείς πιστευετε ότι θα έπρεπε να έχω παράπονο;

 

Δηλαδη κάνατε ολόκληρη μετακόμιση κ δεν άνοιξε καμία κούτα να βολέψει πράγματα στη θέση τους!!!Μόνο τα ρούχα του????? Τρώει και δεν πλένει ουτε το πιάτο του????:shock:

Πόση ώρα αφιερώνει για το σχολείο??Βάζει κάθε μέρα διαγωνίσματα στα παιδιά???Εντάξει,μπορεί να διακόψει οτι κάνει για να αλλάξει το παιδί η να πάει κάνα μισάωρο για ψώνια. (είμαι κακιά ε???)

Ε,η αλήθεια είναι οτι εγώ ένα παράπονο θα το είχα...!!!!Ξέρεις μου κακοφαίνονται αυτά που λές γιατί μάλλον εχω συνηθήσει απο τον δικό μου.Ξυπνάει απο τις 6 για να παει στη δουλειά,γυρνάει στις 15.30 και μέχρι το βράδυ σε ότι τον χρειαστώ με βοηθάει.Εντάξει και τη βολτούλα του θα πάει,και τη μπαλίτσα του θα πάει να παίξει και το χρόνο του έχει να αράξει μόνος του να χαλαρώσει!!!

Μπορείς να του ζητήσεις με όμορφο τρόπο λοιπόν μια μικρή extra βοήθεια.Το πολύ πολύ αν όντως δεν έχει ελεύθερο χρόνο ας βοηθήσει μόνο τα σκ.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικός δάσκαλος (το λένε όλοι οι γονείς!) κι από τις 1:30 είναι ελεύθερος και οτιδήποτε πρόβλημα είχε το νεο μας σπίτι αυτός το αναλαμβάνει (τώρα τελευταία ανάλαβα κι εγω λίγα για να τελειώνουμε). Κατά τα άλλα ασχολείται πολύ με το σχολείο (διαγωνίσματα, διορθώματα κλπ). Είναι καλός άνθρωπος και μας αγαπάει πολύ και τις δυό μας.

 

Εσείς πιστευετε ότι θα έπρεπε να έχω παράπονο;

 

Οι δασκάλες πώς προλαβαίνουν και σπίτι και δουλειά και παιδιά δηλαδή; Το ότι ασχολείται πολύ με το σχολείο δεν είναι δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ααχ βρε κορίτσια... ήθελα να δω αν είμαι παράλογη που θυμώνω μαζί του.

 

Η αλήθεια είναι ότι ο ίδιος δεν γνώρισε πατέρα και ούτε έχει αδέλφια... έτσι δεν είχε βιώματα μιας τυπικής οικογένειας. Από την άλλη εγώ μεγάλωσα σε μια οικογένεια με πολλή αγάπη και με έναν πατέρα ο οποίος θυσιαζόταν καθημερινά για τα παιδιά του και τη γυναίκα του. Κι έτσι από τη μια προσπαθώ να τον καταλάβω και να του δείξω το σωστό δρόμο κι από την άλλη εκνευρίζομαι γιατί μερικά πράγματα για μένα είναι θέμα απλής κοινής λογικής!!!

 

Τα Χριστούγεννα ήρθαν, μετακομίσαμε στο καινούργιο μας σπίτι, έχουμε μια ΥΠΕΡΟΧΗ κορούλα την οποία αποκτήσαμε με ΠΟΛΥ κόπο μετά από 8 χρόνια γάμου και 7 αποβολές... και μόνη μου έστησα το δέντρο, μόνη μου στόλισα το σπίτι, μόνη μου περνώ ώρες με το μωρό. Αφού να σκεφτείτε πως το κούτι με τα cd είπε ότι αυτός θα το συγύριζε και ακόμη είναι μεσα στο κουτι (έχει 2 μήνες που μετακομίσαμε). Και ήθελα να βάλω Χριστουγενιάτικα τραγούδια την ώρα που στόλιζα και τον παρακαλεσα να παει να μου βρει ένα cd και μου ειπε επειδή ήταν καποιος από τους τεχνικούς για το σπίτι εκείνη την ώρα ότι ειναι αδύνατον να το κάνει. :(

 

Ειλικρινα δεν ξέρω πως να του δείξω ότι η οικογένεια λειτουργεί σαν ομάδα και όχι ο καθένας ξεχωριστα!!! :(

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ααχ βρε κορίτσια... ήθελα να δω αν είμαι παράλογη που θυμώνω μαζί του.

 

Η αλήθεια είναι ότι ο ίδιος δεν γνώρισε πατέρα και ούτε έχει αδέλφια... έτσι δεν είχε βιώματα μιας τυπικής οικογένειας. Από την άλλη εγώ μεγάλωσα σε μια οικογένεια με πολλή αγάπη και με έναν πατέρα ο οποίος θυσιαζόταν καθημερινά για τα παιδιά του και τη γυναίκα του. Κι έτσι από τη μια προσπαθώ να τον καταλάβω και να του δείξω το σωστό δρόμο κι από την άλλη εκνευρίζομαι γιατί μερικά πράγματα για μένα είναι θέμα απλής κοινής λογικής!!!

 

Τα Χριστούγεννα ήρθαν, μετακομίσαμε στο καινούργιο μας σπίτι, έχουμε μια ΥΠΕΡΟΧΗ κορούλα την οποία αποκτήσαμε με ΠΟΛΥ κόπο μετά από 8 χρόνια γάμου και 7 αποβολές... και μόνη μου έστησα το δέντρο, μόνη μου στόλισα το σπίτι, μόνη μου περνώ ώρες με το μωρό. Αφού να σκεφτείτε πως το κούτι με τα cd είπε ότι αυτός θα το συγύριζε και ακόμη είναι μεσα στο κουτι (έχει 2 μήνες που μετακομίσαμε). Και ήθελα να βάλω Χριστουγενιάτικα τραγούδια την ώρα που στόλιζα και τον παρακαλεσα να παει να μου βρει ένα cd και μου ειπε επειδή ήταν καποιος από τους τεχνικούς για το σπίτι εκείνη την ώρα ότι ειναι αδύνατον να το κάνει. :(

 

Ειλικρινα δεν ξέρω πως να του δείξω ότι η οικογένεια λειτουργεί σαν ομάδα και όχι ο καθένας ξεχωριστα!!! :(

Θα μπόρούσες με τον τρόπο σου να του δείξεις οτι έχεις άμεσα άναγκη απο ξεκούραση.

Η κάθε γυναίκα έχει το δικό της τρόπο-αναλόγως και με το χαρακτήρα του άντρα βέβαια .Εγώ δεν κολλάω,όταν είναι αδιάφορος τον κάνω να νιώσει ντροπή.Ή καμία φορά αρχίζω τα κλάμματα και τις υστερίες.(ίχνος αξιοπρέπειας ε??:oops:)

Αχ τι να πώ ,ελπίζω να τη βρείς την άκρη σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν ξέρω πως να του δείξω ότι η οικογένεια λειτουργεί σαν ομάδα και όχι ο καθένας ξεχωριστα!!! :(

 

Δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει σε σας, αλλά θα σου δώσω μια ιδέα.

 

Αν δοκίμαζες να μην κάνεις απολύτως τίποτα για λίγες μέρες για να εκτιμήσει όσα κάνεις καθημερινά και να δει πόσο κουράζεσαι; Να δει ότι τα πιάτα και τα ρούχα δεν πλένονται μόνα τους, το σπίτι δεν αυτοκαθαρίζεται ούτε το φαγητό μπαίνει μόνο του στην κατσαρόλα. Ή να γράψετε σ' ένα χαρτί τώρα στις γιορτές ποιες "υποχρεώσεις" έχει αναλάβει ο καθένας, μπας και δει ότι η λίστα γέρνει αδικαιολόγητα πολύ προς το ένα άτομο.

 

 

Εμείς στο σπίτι τα μοιραζόμαστε όλα. πχ εγώ μαγειρεύω σχεδόν σε καθημερινή βάση, αλλά το βράδυ μπορεί εκείνος να φτιάξει τοστ ή σαλάτα και για τους δυο μας. Επίσης έχει αναλάβει εξ ολοκλήρου το σούπερ μάρκετ, γιατί δεν μπορώ να σηκώσω βάρος. Εγώ μπορεί να πάω μέσα στη βδομάδα με το καρότσι και το μωρό, να πάρω 2-3 πράγματα. Εκείνος κατεβάζει τα σκουπίδια και την ανακύκλωση. Επίση κουβαλάει κάθε μέρα ξύλα για το τζάκι κι εγώ το καθαρίζω το πρωί αφού έχει φύγει για τη δουλειά και το ανάβω. Το τραπέζι το στρώνουμε και το μαζεύουμε ή μαζί ή εναλλάξ, εννοείται πως το μωρό ξέρει και να το ταΐσει και να το αλλάξει κι όταν ξυπνάει καμιά φορά τη νύχτα, σηκώνεται κι αυτός, όχι μόνο εγώ. Και παίζουν κάθε απόγευμα μαζί ένα δίωρο τουλάχιστον, πώς αλλιώς θα αναπτύξουν ισχυρούς δεσμούς μεταξύ τους; Επίσης όταν είμαι απασχολημένη, πχ πλένω μπαλκόνια, μπορεί να του ζητήσω να βάλει ηλεκτρική, επειδή δεν προλαβαίνω. Γενικά με ξεκουράζει πάρα πολύ. Του έχω μάθει να βάζει και τα άπλυτα σε ξεχωριστά καλάθια ανάλογα με τα χρώματα. Και τα ρούχα του τα τακτοποιεί εκείνος στα συρτάρια του. Το μόνο που μου τη δίνει είναι που όταν φτιάχνει καφέ και του χυθεί κατά λάθος, λερώνει το wettex που καθαρίζω τον πάγκο και δεν το ξεπλένει. Ουδείς τέλειος! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ!!!Και με το παραπανω!!!Επειδη θηλαζα 10 μηνες αυτος ξεσκατιζε παντακαι τωρα που τελειωσε ο θηλασμος παλι αυτος ξεσκατιζει!Επισης παιζει απιστευτα με τον μικρο κι ο μικρος τον λατρευει...κι εγω!

Link to comment
Share on other sites

Και μενα με βοηθαει στο σπιτι.... με λιγο γκρινια βεβαια αλλα το λεει και μονος του μη μου δινεις σημασια ας γκρινιαζω:lol::lol::lol:

 

Ενταξει στο μωρο ολα εγω τα κανω ταισμα αλλαγμα κτλ...εκτος και αν ακμμια φορα εινια να παμε καπου και ντυνομαι και ντυσει αυτος το παιδι ;)!!

 

Ασχολειτε και το απογευμα οσο μπορει μαζι του και οκ!

 

Οσο για τις δουλειες και κανα μπαλκονι θα κανει και καμμια σκουπα θα βαλει αν εγω εχω κατι αλλο και εχω δουλεια και σκουπιδια κατεβαζει...

 

Παραπονο ιδιαιτερο δεν εχω ενταξει μην ειμαι και παραλογη...

 

Δουλευει καθε μερα απο τις 6 το πρωι παει και το πρωι και το μεσημερι και το βραδυ στην δουλεια δεν εχει ρεπο ποτε ουτε σαβ ουτε κυριακη ουτε αργιες ουτε προτωχρονια τιποτα... Οποτε μην εχω και παραπονο:P:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...