Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ρυζαλευρο για ολόκληρο μήνα το πρωί??

Recommended Posts

Χτες πήγαμε για εμβόλιο και περισσότερο έχω μπερδευτεί με τον παιδίατρο παρά μου έλυσε τις απορίες. Ο μπέμπης αύριο κλείνει τον 5ο μηνα και μου είπε απο Δευτέρα να ξεκινήσουμε ρυζάλευρο nutricia allergy care γιατι έχουμε και αλλεργία στο γάλα. Λοιπόν ερωτώ: 1. Μου ειπε οτι το ρυζαλευρο θα αντικαταστήσει το πρώτο ή δευτερο γεύμα της ημέρας. Καλά για το πρωί δεν το συζητώ τελικά μου είπε να ειναι το δεκατιανό του.. γιατι όμως έχω την αίσθηση ότι όλες όσες έδωσαν ρυζαλευρο το δίνουν απόγευμα? 2. Ρυζαλευρο θα τρώει όλο τον μήνα και όταν παμε για το άλλο εμβόλιο που θα έχει κλείσει και τον 6ο θα βάλουμε φρούτα κλπ... δεν είναι υπερβολικό να τρώει μόνο ρυζαλευρο ενα ολόκληρο μήνα? 3. Νερό μου ειπε να του δίνω 2-3 φορες την ημερα από την βρύση.. όχι βρασμένο.. Γενικά μου έχει πει από τον 3ο μηνα να σταματησω την αποστειρωση ασχετα εάν εγώ την συνεχίζω ακόμη... ο μπέμπης βέβαια βάζει τα πάντα στο στόμα αλλα γενικά φοβάμαι να του δώσω έτσι νερο από την βρύση και να μην ειναι βρασμένο... Σε αναπτυξη είμαστε στο top.. 71 πόντους και 8200 παρόλη την παλινδρόμηση που μας ταλαιπωρεί... Εντωμεταξύ με αγχώνει αυτός ο άνθρωπος γιατι δεν μου τα εξηγεί λεπτομερώς.. μου είπε στην αρχή να φτιάχνω 150 γρ. γαλα και να ρίχνω 4-6 κουταλιες ρυζαλευρο και ταισμα με κουταλάκι.... εσείς πως το φτιάχνετε το ρυζάλευρο? δοσολογίες?? Πολλές οι απορίες μου αλλα ειμαι νεα μαμα και πολύ αγχωμένη και με την παλινδρόμηση που έχει φοβάμαι τις στερεες τροφες πόσο να δινω, αν θα χορταινει κλπ. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ

Διαφημίσεις

Για την αποστειρωση πλέον συστηνουν οι παιδιατροι να κοβεται απο τον 3ο μηνα. Στην Αμερική δεν κάνουν καθολου αποστειρωση. Εγω την σταματησα μολις μπηκαμε στον 5ο.

Τωρα νερο για να πινει μου έχει πει ο παιδιατρος να δίνω εμφιαλωμένο, γιατι το βρασμένο έχει άλλη γευση.

Οσο για το ρυζάλευρο κ εμεις πρωι το διναμε για 2 εβδομάδες μέχρι να μπει η φρουτοκρεμα. Ετσι πηγε το ρυζαλευρο το απογευμα. Σου ειπε μάλλον πρωινο ή δεκατιανο γιατι το ρυζάλευρο χορταινει τα μωρα κ μηπως δεν θα έτρωγε το μεσημεριανο γαλατάκι.

Εγω με νερο έφτιαχνα το ρυζ., αλλα μηπως το δικο σου επειδη είναι υποαλλεργικό πρέπει να γινει με γάλα.

Αν νιωθεις οτι ο παιδιατρος σε μπερδευει καλά ειναι να τον αλλάξεις. Πρέπει να νιωθεις οτι σε καλυπτει ο γιατρος κ επειδη ειμαστε νέες μανουλες έχουμε άγχη αρκετα!

Να ειναι παντα γερο κ τυχερο το μωράκι σου@!

Σ' ευχαριστώ πολύ blublu... σαν γιατρός θεωρητικά είναι πολύ καλός, ειναι διευθυντης στο Παίδων και καταληξαμε σε αυτόν μετα από αρκετες αλλαγες.. απλώς γι' αυτόν ειναι όλα τόσο χαλαρά και ευνοητα ενώ εγώ αγχώνομαι με το παραμικρό... να χαιρεσαι και εσυ τα παιδάκια σου!!

εγω ρυζαλευρο εδινα απο την αρχη για απογευματινο-βραδυνο γυρω στις 19.00 γιατι τοτε ξυπναγε και πειναγε!

Τα φρουτα τα εβαλα μετα απο 15 μερες αλλα εμεις ξεκινησαμε φαγητο5 μηνων και 20 ημερων!Οποτε ηταν ηδ 6 μηνων η μικρη!

Μιας και ειναι αλλεργικο στο γαλα το μικρο σου γιατι δεν σκεφτεσαι να του το φτιαχνεις μονη σου το ρυζαλευρο??Και να μην προσθετεις καθολου γαλα??

το γάλα που του δίνω είναι ούτως ή άλλως υποαλλεργικό .. αφού το ρυζάλευρο αντικαθιστα ένα γεύμα φαντάζομαι ότι θα είναι καλύτερο με το γάλα να το φτιάχνω παρά με νερό... ούτως ή άλλως με το ζόρι πίνουμε το γάλα μας λόγω της παλινδρόμησης οπότε καλυτερα να του το φτιάχνω με γάλα .... ξέρετε πως παει η αναλογία στην παρασκευή του? σαν το γάλα? ανά 30ml μία κουταλιά ρυζαλευρο ή είναι άσχετο? είμαι τελείως άσχετη!!!!!

Διαφημίσεις

Καλή μου φίλη μην αγχώνεσαι καθόλου!!! Πριν δεκαπέντε μέρες είχα τις ίδιες απορίες με σένα!! Κι εμείς πίνουμε υποαλλέργικό γάλα και πήρα το ρυζάλευρο της Γιώτης που είναι χωρίς γάλα και το φτιάχνω με το γάλα του μωρού... Η δοσολογία δεν έχει να κάνει, θα δείς πως το προτιμά το μωρό σου, εγώ στα 100 μλ βάζω 5 με 6 κουταλιές (γίνεται αρκετά πηχτό) γιατί δεν του αρέσει νερουλό... Κι εμάς μας είπε να το τρώμε για δεκατιανό, αλλά επειδή δεν μπορώ εκείνη την ώρα του το δίνω το μεσημεράκι.. Όσο για την αποστείρωση εγώ τη σταμάτησα στον 4 μήνα και τώρα πια του δίνω νερό από τη βρύση... Εμένα ο γιατρός μου είπε να μη δίνω εμφιαλωμένο γιατί δεν περιέχει φθόριο(συστατικό χρήσιμο για τα δόντια του μωρού πρίν ακόμα τα βγάλει), ενώ σε αντίθεση το νερό της πόλης το φθοριώνουν. Αυτά από μένα, υπομονή και όλα θα πάνε καλά!

Εμείς σταματήσαμε την αποστείρωση στους 6 μήνες (στους 5 είχε πει η γιατρός, αλλά εγώ το πήγα κι έναν παραπάνω) ;). Να μην κάνεις καθόλου, λίγο περίεργο μου φαίνεται. :confused:

Αλλεργίες δεν είχαμε, οπότε τη βανίλια ρυζάλευρο την αρχίσαμε αντικαθιστώντας το 2ο και το 4ο γεύμα της ημέρας, το δεκατιανό και το απογευματινό δηλαδή. Ύστερα από δυο βδομάδες αρχίσαμε τα φρούτα.

Γιατί δεν ζητάς τις οδηγίες γραπτές? Εμένα έτσι μου τις έδωσε από την αρχή, για να μη μπερδεύομαι και την πρήζω στα τηλέφωνα. :-P