Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

Recommended Posts

κορίτσια καλησπερα. Διανυω αισιως την 30η εβδομαδα της εγκυμοσυνης και τωρα τελευταια αρχισα να νιωθω τα ψυχολογικα μου να χτυπανε κοκκινο...

Μεχρι τωρα ημουν μια χαρα, τωρα οσο πλησιαζει ο καιρος αρχιζω να μελαγχολω, να βαριεμαι, να κουραζομαι με ολους και ολα, να αγωνιω οτι κατι δεν θα παει καλα και τα σχετικα.

Ισως παιζει και ρολο οτι περιμενω να γεννησω με προγραμματισμένη καισαρική στην 38η εβδομαδα οπότε και ξερω εκ των προτέρων τι να περιμένω.

Παρ' ολο που στην πρωτη μου καισαρικη ολα πηγαν καλά, αναρρωσα άμεσα και δεν καταλαβα καθολου πονο (τους πονους των συσπάσεων τους ενιωσα βεβαια απο πριν) αυτος ο προγραμματισμος μου προκαλει αναστάτωση... εχει καμια σας αναλογη εμπειρία;

Διαφημίσεις

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση.... ακομα και ιδια εβδομαδα ειμαστε (σχεδον)....

εγω παλι ειμαι μες τη τρελη χαρα.... εχω το χαρισμα σε καθε δυσκολη περιπτωση να ψαχνω για τα θετικα... και τα βρισκω και πιανομαι πανω τους κι ειμαι καλα....

προγραμματισμενη καισαρικη;;;;;;; ναι οκ.... μια χαρα.... δεν εχω να περιμενω και πονους η να σπασουν τα νερα.... θα παω κυρια και σε μιση ωρα θα εχω γεννησει....

εχω ενα μωρο σπιτι 15 μηνων αυτη τη στιγμη;;;; κολαση;;;; ε οχι!!!! μια χαραμωρε.... γιατι οταν κοιμαται ειναι το καλυτερο μωρο που υπαρχει~!!!!!!!!!!!!

εχω και ζαχαρο και παιδευομαι;;;;;;; ε και;;;; εχω παρει μονο 7 κιλα μεχρι τωρα κι οταν γεννησω θα εοιμαι μια χαρα!!!!!!!!

ουτε τη καισαρικη μπορω να αποφυγω, ουτε το ζαχαρο ουτε τον 15 μηνων γιο μου........

αρα τι μενει;;;;;;; να απολαμβανω τις μικρες καθημερινες στιγμες!!!!!!!!!!!!

bounitsa μου σε ευχαριστω πολυ για τη θετική σου ενέργεια!!!

Και γω γενικα ψυχραιμη ειμαι μάλλον φταει οτι τελευταια δεν παω πουθενα, ολοι ειναι διακοπές βλέπεις, και ολο σκέεεφτομαι. Βλέπεις διαφέρουμε και σε κατι, εμένα η κόρη μου τέλος Σεπτέμβρη θα γινει 7 οπότε δεν τρέχω ολη μέρα απο πισω της οπως φανταζομαι εσύ...

Λοιπον να μας ζησουν τα παιδια μας και με το καλο τα μωρακια μας!!!

α χα χα.... κι εγω ολομοναχη ειμαι.... μετακομισαμε πριν ενα χρονο στη σπαρτη, απο αθηνα.... κι εδω δεν εχω κανεναν.... αλλα ειπαμε.... βλεπουμε τα θετικα.... και λεω καλυτερα μονη.... να κανω αυτα που θελω!!!!!

βρες και κανε κατι που σε ευχαριστει.... οτιδηποτε ειναι αυτο.... σιγουρα θα νιωσεις καλυτερα!!!!!!! εστω και μιση ωρα την ημερα να κλεβεις και να κανεις αυτο που θες πραγματικα ειναι απιστευτη δυναμη και ενεργεια!!!!!!!!!!!!!

τωρα ας πουμε που γραφω, γυρναω και βλεπω το κωνσταντινο μου κι εχει φερει στο δωματιο το καλαθι με τις πατατες, κρεμμυδια κτλ.... ε τι να κανω;;;; πλακα εχει!!!!!! τις προαλλες δεν τον προλαβα και δαγκωσε σκορδα.... βρωμα μετα το στομα του!!!!!!!

αλλα ειπαμε!!!!! το απολαμβανω!!!!!!!!

α χα χα.... κι εγω ολομοναχη ειμαι.... μετακομισαμε πριν ενα χρονο στη σπαρτη, απο αθηνα.... κι εδω δεν εχω κανεναν.... αλλα ειπαμε.... βλεπουμε τα θετικα.... και λεω καλυτερα μονη.... να κανω αυτα που θελω!!!!!

βρες και κανε κατι που σε ευχαριστει.... οτιδηποτε ειναι αυτο.... σιγουρα θα νιωσεις καλυτερα!!!!!!! εστω και μιση ωρα την ημερα να κλεβεις και να κανεις αυτο που θες πραγματικα ειναι απιστευτη δυναμη και ενεργεια!!!!!!!!!!!!!

τωρα ας πουμε που γραφω, γυρναω και βλεπω το κωνσταντινο μου κι εχει φερει στο δωματιο το καλαθι με τις πατατες, κρεμμυδια κτλ.... ε τι να κανω;;;; πλακα εχει!!!!!! τις προαλλες δεν τον προλαβα και δαγκωσε σκορδα.... βρωμα μετα το στομα του!!!!!!!

αλλα ειπαμε!!!!! το απολαμβανω!!!!!!!!

Απιστευτη εισαι!!:lol::lol::lol:

2xgIp3.png1RTwp3.png

Διαφημίσεις

Απιστευτη εισαι!!:lol::lol::lol:

δε παλευεται αλλιως καλη μου....

ειπαμε.... 15 μηνων ο λα κωνσταντα κι ειμαι στον ογδοο μηνα για το δευτερο.... ζεστη κανει.... ποσο υπομονη να διαθεση καποιος;;;;; γι' αυτο ολα καλα..... η ζωη ειναι διακοπες!!!!!!!!!

Εφη σε 4 μερες γενναω με κτ το 2ο παιδακι μου....η κορη μου ειναι 6,5....ειμαι πολυ χαλαρη κ απλα περιμενω να περασουν κ αυτες οι τελευταιες μερουλες....Ξερω πως θα αγχωθω τη μερα της κτ αλλα θα περασει :):):)

Με το καλο να ερθουν τα μπεμπακια μας !!!!!!!:)

bounitsa εισαι χαρα Θεου βρε παιδι μου!!!!!Μπραβο...συνεχισε ετσι!!!!!

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

μπράβο μπουνίτσα!!!

κάπως έτσι είμαι με την γέννα και εγώ!

ειχα προγραμματίσει καισαρική τομή την προηγούμενη πέμπτη λόγω του ότι το μωρό είναι ισχυακό. πάω την τετάρτη για εισαγωγή με τα πράγματα έτοιμα και μου λέει "κάτσε μία βδομάδα ακόμα να δούμε μήπως γυρίσει"

εγώ μες τα νεύρα να λέω συνέχεια "τι μου έκανε τώρα ο γιατρός,άντε ακόμα μια βδομάδα,δεν θέλω να γυρίσει, θέλω να κάνω καισαρική να ξεμπερδεύω!!!!"

τώρα περιμένω να μπω αυτη την πέμπτη. αν μου πει να περιμένουμε και άλλο εγώ δεν φεύγω! θέλω να κάνω καισαρική!!!!!!

xFibp3.png

ki egw paw gia kaisarikh auth th pemth sto iasw (36+5) gia ti h mpoumpou einai etoimh na bgei kai thn kratame me nuxia kai me dontia mesa (de perpataw, de kourazomai, de shkwnw varh). h megaluterh adelfh ths pou genhthke epishs me kaisarikh prin 2 xronia kai 4 mhnes eutuxws deixnei arketh katanohsh an kai wres wres vgazei apisteuth grinia. epeidh de skeftomaste gia 3 paidaki, nomizw oti tha mou leipsei polu h idea oti de tha ksanauparksw eguos, alla apo thn allh thelw na mporw na pairnw th megalh ksana agalia opote thelw kai genika na exw eleuthria kinhsewn!!!

Διαφημίσεις

Περιμένοντας τη δεύτερη καισαρική κι εγώ...

Αν και γενικά είμαι αισίοδοξος άνθρωπος τον τελευταίο καιρό νιώθω πεσμένη…

Από τη μια θέλω να γεννήσω γιατί έχω ταλαιπωρηθεί και εξακολουθώ να ταλαιπωρούμαι πάρα πολύ αλλά από την άλλη κάτι με σταματά!

Νιώθω άγχος και ανυπομονησία … αλλά και φοβάμαι και ανησυχώ για το αν θα είναι όλα καλά με το μωρό πρώτα από όλα , για τυχόν επιπλοκές, σκέφτομαι τον άντρα μου που θα με περιμένει μόνος του έξω από το χειρουργείο, το παιδί μου που θα είναι μακριά μου τόσες πολλές μέρες μια και θα την αφήσω τουλάχιστον 20 μέρες σπίτι ενώ θα λείπω … Φοβάμαι πως θα είναι η ανάρρωσή μου κι ελπίζω να είναι καλή για να μπορέσω να ανταποκριθώ στις ανάγκες του μωρού αλλά του πρώτου μου παιδιού που θα με έχει τόση ανάγκη. Ανησυχώ μήπως νιώσει άσχημα, μήπως ζηλέψει…

Μετράω και ξαναμετράω τις μέρες κι εύχομαι να περάσουν γρήγορα για να γυρίσουμε με το καλό στο σπίτι μας.

*

ουφ ευτυχως δεν ειμαι η μονη που εχουν γινει τα νευρα μου κροσσια!!!!!!μου φταινε ολοι...οι μερες δεν περνανε..οι δυναμεις μου με εγκαταλειπουν μερικες φορες μαζι με την υπομονη μου...ο γιος μου θελει βολτες και μπανια ο αντρας μου οτι θυμαται χαιρεται...εγω επισης....αυτη η ουρα θα με παιδεψει πολυ αυτη τη φορα....καλε ναι εγω αισιοδοξη ως το κοκαλο ειμαι γενικα...τωρα ομως...κλαφτα χαραλαμπε....και εχω ακομα καθως ειμαι στην 33 εβδομαδα ΑΚΟΜΑ!!!!

ο μαριουλης μου ειναι 7 και ο δευτερος αντρουλης μου ειναι στο δρομο!!

Μακαρι να μεινω παλι εγκυος και δεν θα με πειραζε η δευτερη καισαρικη (που θα ξαναγινει αναγκαστικα λογω της πρωτης καισαρικης). Ετσι για να νιωσετε καλυτερα. Με το καλο!!!:-D

lcWup3.png

Ρουλάκι σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μείνεις έγκυος σύντομα και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη...

Εμένα δε με πειράζει η δεύτερη καισαρική ακριβώς (αν και ομολογώ πως φοβάμαι λίγο ξέρω πως μόλις δω το μωρό μου θα τα ξεχάσω όλα) αλλά έχω κουραστεί πάρα πολύ και σωματικά και ψυχολογικά και όλο αυτό με έχει κάνει "κάπως"...

*

Διαφημίσεις

lenaki82, daffy4 με το καλο τα μωράκια σας!!! Σας περιμένουμε πίσω στην παρέα να μάθουμε τα ευχάριστα.

:D:D:D

ευχαριστούμε!!! άντε να δούμε θα γεννήσω αυτή την πέμπτη???????

xFibp3.png

• 4 months later...

Καλησπέρα! Σε ενα μήνα ακριβώς θα κάνω πάλι καισαρική και έχω κάποιες απορίες. Την πρώτη φορά δεν ήξερα οτι θα καταλήξω σε καισαρική οπότε τώρα αλλάζουν λίγο τα πράγματα και θέλω να είμαι προετοιμασμένη.

Οι διαφορές είναι ότι τώρα θα μπώ μια μέρα πρίν στο νοσοκομείο και ότι θα έχω την μικρή, που είναι κολλημένη επάνω μου, να με περιμένει στο σπίτι και σίγουρα θα μας κακοφανεί και στις δύο που θα πρέπει να αποχωριστούμε η μια την άλλη εκείνες τις μέρες για πρώτη φορα :(

Άραγε Θα μπώ βράδυ ή πρωί για τις εξετάσεις την προηγούμενη μέρα και ποιά ώρα κανουν την καισαρική την επόμενη μέρα? Ή ειναι θέμα γιατρού αυτό?

Επίσης θυμάμαι την πρώτη φορά ότι επειδή δέν είχα λαστέξ, δεν μπορούσα να κοιμηθώ για μέρες γιατί όπως ξέρετε εσείς που έχετε κάνει καισαρική, τις πρώτες μέρες κρατάς την κοιλιά σου σε κάθε κίνηση και είναι επώδυνο και κουραστικό. Τώρα που ξέρω θέλω να πάρω μια τέτοια ζώνη αλλά δεν ξέρω ποιά να πάρω και απο πού.

Αν μπορείτε να με συμβουλέψετε για οτιδήποτε απο τα παραπάνω ή και γενικότερα θα με βοηθούσατε πολύ! :)

binvp2.png ZVLBp2.png

Με το καλο σου ευχομαι !!!

Λοιπόν 2η καισαρική ... τι εμπειρια ...

Εγω σε δημοσιο νοσοκομείο μπήκα πρωι πρωι εκανα τις εξετασεις με ετοιμασαν και 0845 γεννηθηκε ο 2ος γιοκας μου

Τωρα όσο για τα υπολοιπα νομιζω οτι ενα απλό κορσε θα σε βολεψει δε χρειαζεται κατι ιδιαιτερο .

σκεψου να είναι ανετο να μη σε σφιγγει πολύ στα μπουτια (πρησμενη κοιλια , τομη , γαζες συχνες αλλαγες ) και επιπλεον στη κοιλιτσα που δεν ξεφουσκωνει με τη μια ( δυστυχως) - πρεπει να σε σφιγγει για να σε κραταει αλλα καταλαβαίνεις τι εννοω

Οσο για το θέμα του παιδιου που αφηνεις πίσω ... ασε να μη το σκέφτομαι ...και κλάαααμα η κυρία

Αυτό ηταν το χειρότερο για μένα. Μολις εβλεπα τη φωτογραφία του ή βιντεακι που μου εγραφε ο συζυγος ή ακουγα τη φωνούλα του .... αστα δε σου λεω τιποτα :?:?:?:-(:-(

Ευτυχως συνερχόμουνα καπως οταν εβλεπα το γεματο κουνακι διπλα μου ( στη πρωτη ηταν αδειο λόγω προωρότητας)

Επισης να πω οτι πόναγα πολύ περισσότερο στη 2η (σορρυ:|)

Αυτά

Με το καλό !!!!

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Καλησπέρα! Σε ενα μήνα ακριβώς θα κάνω πάλι καισαρική και έχω κάποιες απορίες. Την πρώτη φορά δεν ήξερα οτι θα καταλήξω σε καισαρική οπότε τώρα αλλάζουν λίγο τα πράγματα και θέλω να είμαι προετοιμασμένη.

Οι διαφορές είναι ότι τώρα θα μπώ μια μέρα πρίν στο νοσοκομείο και ότι θα έχω την μικρή, που είναι κολλημένη επάνω μου, να με περιμένει στο σπίτι και σίγουρα θα μας κακοφανεί και στις δύο που θα πρέπει να αποχωριστούμε η μια την άλλη εκείνες τις μέρες για πρώτη φορα :(

Άραγε Θα μπώ βράδυ ή πρωί για τις εξετάσεις την προηγούμενη μέρα και ποιά ώρα κανουν την καισαρική την επόμενη μέρα? Ή ειναι θέμα γιατρού αυτό?

Επίσης θυμάμαι την πρώτη φορά ότι επειδή δέν είχα λαστέξ, δεν μπορούσα να κοιμηθώ για μέρες γιατί όπως ξέρετε εσείς που έχετε κάνει καισαρική, τις πρώτες μέρες κρατάς την κοιλιά σου σε κάθε κίνηση και είναι επώδυνο και κουραστικό. Τώρα που ξέρω θέλω να πάρω μια τέτοια ζώνη αλλά δεν ξέρω ποιά να πάρω και απο πού.

Αν μπορείτε να με συμβουλέψετε για οτιδήποτε απο τα παραπάνω ή και γενικότερα θα με βοηθούσατε πολύ! :)

την ζωνη ( κ οχι κορσε γτ τοσες μερες με την σερβιετα φαντασου τι θα γινει εκει κατου μην παθεις κ καμια ουρολοιμωξη) θα την παρεις απο φαρμακειο κ καλυτερα να την παρεις την μερα που θα γεννησεις για να παρεις το σωστο νουμερο να παει ενας συγγενεις σου

με το καλο το μωρακι σου!!!:)

εγω εχω κανει 3 καισαρικες!στην 2η κ την 3η εκλεισα ραντεβου με την γιατρο για το ποτε θα γινει η καισαρικη!!!εσεις δεν το εχετε συζητησει?/απ'οτι ξερω συνηθως γινεται το πρωι το χειρουργειο!!δεν ειμαι κ σιγουρη!!:?

τη 2η μερα απ'τις καισαρικες μου εφεραν τα παιδα που ειχα αφησει σπιτι να με δουν κ καθησαν εκει κοντα μου κ κοιταζαν εκστασιασμενα το νεο μωρουλινι!!:)ηταν πολυ τελεια η εικονα!!!

ζωνη κ λαστεξ δεν εβαλα...βασικα δεν το εχω ξανακουσει να πω την αληθεια!!:?

κ επισης να πω κ τη δικη μου εμπειρια στην 1η πονεσα αρκετα εως πολυ μπορω α πω!!τις πρωτες ωρες δεν μπορουσα να παρω ουτε ανασα!!!στην 2η κ την 3η ξυπνησα κ ρωτουσα αν τελικα χειρουργηθηκα η' ειμαστε ακομα στην διαδικασια ναρκωσης!!ενιωθα λες κ δεν ειχα γεννησει!!δεν υπερβαλλω!πραγματικα σας το λεω!!!η καθεμια ηταν κ πιο ανωδυνη!!!ειδικα η 3η ουτε που την καταλαβα!!αμεσως σηκωθηκα!!ειχε γινει κ συνηθεια πια!!χιχι!!!

ενα αγχος θα το εχεις,αλλα θα δεις κ μονη σου οτι θα εισαι ηδη πιο προετοιμασμενη κ δεν θα αγχωνεσαι ωχ τι θα γινει τωρα???ωχ τι θα μου κανουν??θα ξερεις ηδη τη διαδικασια!!!:-)

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Ευχαριστώ πολύ! Να είστε καλα! :)

Με το καλο σου ευχομαι !!!

Επισης να πω οτι πόναγα πολύ περισσότερο στη 2η (σορρυ:|)

Με το καλό !!!!

Ωχ! Δεν μου αρέσει αυτό :(

Παίζει ρόλο δηλαδή που έχει ξαναγίνει τομή σε εκείνο το σημείο και πονάει περισσότερο?

Εγώ θα γεννήσω στο Αττικό και μου είπε ο γιατρός μου οτι θα μπώ απο την προηγούμενη μέρα αλλά ξέχασα να τον ρωτήσω τι ώρα, θα τον ρωτήσω όταν ξαναπάω. Καλά θα ήταν να έκανα τις εξετάσεις και την καισαρική την ίδια μέρα και νωρίς... Ας είναι και το βράδυ, μην μου πεί να είμαι εκεί απο το πρωί μόνο.

Είχα πάρει την προηγούμενη φορά το Lipo Panty Mama αλλά σαν πρωτάρα δεν ήξερα ότι θα είναι τόσο πρισμένη η κοιλία μου μετά την γέννα και μου μπήκε μετά από αρκετές μέρες. Όπως και να έχει έχεις δίκιο nikol, χρειάζομαι ζώνη και όχι λαστέξ για τον πρώτο καιρό. Θα κοιτάξω σε φαρμακεία online, κάτι είχε πάρει τo μάτι μου αλλά δεν θυμάμαι σε ποία σελίδα. Δεν θέλω να δώσω μια περιουσία σ'αυτό http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&colID=1731&ct=10605&itmid=3127185 και να το χρησιμοποιήσω πολύ λίγο.

binvp2.png ZVLBp2.png

Έχω κάνει δύο καισαρικές. Στην πρώτη πόνεσα πολύ γιατί για κάποια επιπλοκή που είχα κατα την διάρκεια απαγορευόταν να πάρω παυσίπονο. Ούτε depon. Στην δευτερη δεν κατάλαβα τίποτα.Μπήκα το προηγούμενο πρωί για εξετάσεις και γέννησα την επομένη στο πρώτο χειρουργείο. 9:05 γεννήθηκε το ζουζούνι μου αλλά εξαρτάται από τη σειρά θα πάρει ο γιατρός στο χειρουργείο. Φόρεσα λαστεξ αλλά είχα δύο για να τα αλλάζω.

Όσο για το παιδί ένα θα σου πω.Γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο και όταν ήρθε ο μεγάλος μου γιος να με δει τον είδα από το βάθος του διαδρόμου και έτρεξα κοντά του κλαίγοντας έπεσα κάτω και τον αγκάλιαζα.

Αφού οι υπόλοιπες από τα γύρω δωμάτια νόμιζαν ότι ήμουν από την επαρχία, ότι ήμουν στο νοσοκομείο κανα μήνα λόγω επιπλοκών και είχα να δω το παιδί τόσο καιρό.:roll:

Είναι δύσκολο.:(

5160_not-easy-being-a-mother.png

Αχ μακάρι να είναι και για εμένα καλύτερη η 2η φορά και να μπορώ να σηκωθώ πιο γρήγορα :)

Πού σου έφεραν να δείς τα παιδιά? Επιτρέπεται? Πιστέυω οτι αν μου φέρουν την κόρη μου να με δεί θα έχουμε χειρότερα δράματα... όσο και άν το θέλω :(

binvp2.png ZVLBp2.png

εμενα τα παιδια μου τα εφερε ο αντρας μου κ καθισαν καμια ωρα!!!!καλα εννοειται εβαλα τα κλαματα κατευθειαν,αλλα συγκινηθηκα κ πολυ που τα ειδα να κοιταζουν με τοση στοργη το μωρακι μας!!!

εγω γεννησα σε ιδιωτικο!!στα δημοσια δεν εξρω αν επιτρεπεται να σε επισκεπτονται παιδια!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!