Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑΤΡΟΥ-ΓΕΝΝΑ


Recommended Posts

Ego koritsia gennisa prin 6 xronia stin stokxolmi souidias se nosokomio(fisiologikos toketos me episkliridio).Giatro den plironis kata ti diarkia tis egkimosinis,se parakolouthia maia kai einai dorean apo to kratos kai gia ton toketo kai tin diamoni mou sto nosokomio (pou emena mazi me ton antra mou) plirosame olo kai olo 20 euro kai afto epidi emene kai o ntras mou mazi mou :)

Mou fenonte treles i times pou akouo edo kai gia tous giatrous kai gia tis klinikes.Kai tora pou perimeno to deftero mou paidi kai eimai edo stin thessaloniki ilikrina den ksero pou na pao kai ti na kano ??!!??!!

 

:roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πήγαινα σε μια γιατρό εδώ (Θεσσαλονίκη) η οποία έπαιρνε 40 ευρώ κάθε μήνα, με απόδειξη κανονικά, ανεξάρτητα πόσες φορές χρειαζόταν να πάω.

Για τη γέννα μου είχε ζητήσει 1000. Αμφιβάλλω αν θα 'κοβε απόδειξη.

 

Επέλεξα όμως να πάω στο νοσοκομείο των Γιαννιτσών (εξαιρετικό μαιευτικό τμήμα) και επειδή ήταν και καισαρική δεν πλήρωσα τπτ!

Έδωσα όμως ένα μικρό "δώρο" στον εκεί γιατρό (300 ευρώ).

Αυτά ήταν και τα συνολικά έξοδα.

 

Τις περισσότερες εξετάσεις προσπάθησα - με χίλια βάσανα - να τις κάνω μέσω ΙΚΑ.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

4300? κλινικη

150? αναισθησιολογος

320? γυναικολογος συνολικα τους 9 μηνες

400? εξετασεις

1200? γυναικολος και βοηθος για καισαρικη τομη

Συνολο:6370?

 

 

Σε ποια κλινικη της Θεσσαλονικης εδωσες τοσα λεφτα?Μαλλον σε λουξ δωματιο ησουν....

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια κλινικη της Θεσσαλονικης εδωσες τοσα λεφτα?Μαλλον σε λουξ δωματιο ησουν....

Στο γενεσις και ημουν σε μονοκλινο α κατηγοριας..Το λουξ θα μου εβγαινε κανα 200 παραπανω...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα περασω μεσα τους καινουριους τιμοκαταλογους απο ολες τις κλινικες της Θεσ/νικης ! εχει σημαντικες μειωσεις και πακετα σε ολες πλην του Διαβαλκανικου.....

Link to comment
Share on other sites

Για πες μπας και δουμε που θα γεννησουμε το δευτερο..Αν και για μονοκλινο α'κατηγοριας που μ ενδιαφερει εμενα μαλλον δυσκολακι να εχουν μειωσει τις τιμες..

 

 

Link to comment
Share on other sites

μακραν η καλυτερη περιπτωση ειναι ο Αγιος Λουκας ! εχει ολο το πακετο (εξυπηρετηση, τιμες, καθαριοτητα)... μετα η Γενικη και το Γενεσις..... θα τα περασω αυριο αναλυτικα !! σε ποια εβδομαδα εισαι ?? ποιος σε παρακολουθει ? κι ομως εχουν μειωθει οι τιμες !

Link to comment
Share on other sites

Για πες μπας και δουμε που θα γεννησουμε το δευτερο..Αν και για μονοκλινο α'κατηγοριας που μ ενδιαφερει εμενα μαλλον δυσκολακι να εχουν μειωσει τις τιμες..

 

η αληθεια ειναι οτι οι μικροτερες μειωσεις εγιναν στα μονοκλινα ! ΦΤ στον αγιο λουκα σε μονοκλινο 1700 - 1800 ολα μεσα στην τιμη !! θα στο επιβεβαιωσω αυριο που θα τα περασω αναλυτικα ! φυσικα και οι θεσεις στο ιπποκρατειο ειναι πολυ καλες αν εχεις ανθρωπο να σε βαλει.... δεν εχεις ομως το μωρο διπλα σου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα να δεις που επρεπε να φτασω 20 χρονων για να το μαθω!!Παντως αυτα που λενε ''ολα μες στην τιμη'' δεν τα πολυπιστευω γιατι και στο γεννεσις 3400 μου ειπαν με ''ολα μες στην τιμη'' για μονοκλινο α κατηγοριας με καισαρικη και μου στοιχισε 4300 χωρις τον αναισθησιολογο..δεν ειμαι εγκυος για να με απασχολει ιδιαιτερα το θεμα αλλα λεμε να μην το αργησουμε το δευτερο κι ετσι θελω να ειμαι ενημερη για τις τιμες..κυριως σε μονοκλινα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

λεω ολα μεσα στην τιμη γιατι γεννησε εκει προ εβδομαδας μια κολλητη και πραγματικα οτι της ειπαν αυτο πληρωσε !! ειλικρινα παρα πολυ λιγα λεφτα σε σχεση με αυτα που προσφερει !! με το καλο το επομενο και να μην το αργησετε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zounzoun κατι τιμούλες που μας έταξες;;;;

ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ !! λειπει ο συζυγος και ειμαι μονη με δυο παιδια 21 και 6 μηνων.... το απογευμα θα τα εχετε αναλυτικα απο γενεσις, γενικη κλινικη και αγιο λουκα !

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου γιατρος κοριτσια παιρνει 40 ευρο την επισκεψη και 1000 για γεννα η καισαρικη και ακολουθει το πακετο 1 μερας για γεννα και 3 ημερων για καισαρικη στην βιοκλινικη, και ολα με αποδειξεις! επιπλεων ειναι και εκπαιδευμενος πληρως στην αγγλια και οχι σαν τουσ περισσοτερους που εχουν παει για 2-3 μηνες και το παιζουν δηθεν του εξωτερικου.... τα εχω πσαξει καλα ως μαια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Για πείτε, για πείτε τιμούλες.

Βάλτε και της καισαρικής αν τις ξέρετε.

 

Εγώ γέννησα με ΚΤ το Νοέμβριο του 2008 . Αν θυμάμαι καλά περίπου 3600 βγήκε το Γέννεσις (δίκλινο Α, ΚΤ , παιδίατρος, αναισθησιολόγος). Φυσικά εξτρά πήγε και ο γιατρός μου και τα βλαστοκύτταρα.

Πολλά λεφτά βρε κορίτσια! Ειδικά τώρα με αυτήν την παλιο-κρίση καλά θα κάνουν να τις ρίξουν τις τιμές τους!

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου γιατρος κοριτσια παιρνει 40 ευρο την επισκεψη και 1000 για γεννα η καισαρικη και ακολουθει το πακετο 1 μερας για γεννα και 3 ημερων για καισαρικη στην βιοκλινικη, και ολα με αποδειξεις! επιπλεων ειναι και εκπαιδευμενος πληρως στην αγγλια και οχι σαν τουσ περισσοτερους που εχουν παει για 2-3 μηνες και το παιζουν δηθεν του εξωτερικου.... τα εχω πσαξει καλα ως μαια

 

 

Ως μαία που το έψαξες καλό θα ήταν να ξέρεις οτι το γεγονός οτι κάποιος έχει μετεκπαιδευτεί στην Αγγλία δε λέει από μόνο του τίποτα, έχει σημασία πού μετεκπαιδεύτηκε, σε κάποιο από τα κορυφαία πανεπιστημιακά νοσοκομεία ή σε κάποιο της κολοπετινίτσας. Σαφώς και καλύτερα 2-3 μήνες σε κάποιο από τα τόπ παρά χρόνια σε κάποιο επαρχειακής κομώπολης.

Link to comment
Share on other sites

Ως μαία που το έψαξες καλό θα ήταν να ξέρεις οτι το γεγονός οτι κάποιος έχει μετεκπαιδευτεί στην Αγγλία δε λέει από μόνο του τίποτα, έχει σημασία πού μετεκπαιδεύτηκε, σε κάποιο από τα κορυφαία πανεπιστημιακά νοσοκομεία ή σε κάποιο της κολοπετινίτσας. Σαφώς και καλύτερα 2-3 μήνες σε κάποιο από τα τόπ παρά χρόνια σε κάποιο επαρχειακής κομώπολης.

συμφωνω απολυτα μαζι σου και αν διαβασεις ολες τις δημοσιευσεις τις συγκεκριμενης θα καταληξεις ευκολα στο συμπερασμα οτι μαλλον εχει παρασυρθει απο την επιθυμια της να διαφημισει τον γιατρο της..... διαβασα πολλα αντιφατικα πραγματα...... δεν κανουν τα ρασσα τον παπα..... ξερεις ποσους γνωρισα στην πορεια μου με δηθεν Αγγλιες...διπλωματα και παπλωματα και απο ουσια ΜΗΔΕΝ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ως μαία που το έψαξες καλό θα ήταν να ξέρεις οτι το γεγονός οτι κάποιος έχει μετεκπαιδευτεί στην Αγγλία δε λέει από μόνο του τίποτα, έχει σημασία πού μετεκπαιδεύτηκε, σε κάποιο από τα κορυφαία πανεπιστημιακά νοσοκομεία ή σε κάποιο της κολοπετινίτσας. Σαφώς και καλύτερα 2-3 μήνες σε κάποιο από τα τόπ παρά χρόνια σε κάποιο επαρχειακής κομώπολης.

επειδη και εγω με μια υποτρφια πηγα για 6 μηνες εκει εχω να πω πως στα μεγαλα πανεπιστημιακα νοσοκομεια αξιζει να πας μονο για κατι υπεεξειδικευμενο. στη δουλεια μας σημασια εχει να ..βγαλεις χιλιομετρα δηλ πολλες εκατονταδες αν οχι χιλιαδες γεννες και το ιδιο ισχυει και για τους γιατρους και σε αυτο τα καλυτερα ειναι τα επαρχιακα νοσοκομεια εκει.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου και αν διαβασεις ολες τις δημοσιευσεις τις συγκεκριμενης θα καταληξεις ευκολα στο συμπερασμα οτι μαλλον εχει παρασυρθει απο την επιθυμια της να διαφημισει τον γιατρο της..... διαβασα πολλα αντιφατικα πραγματα...... δεν κανουν τα ρασσα τον παπα..... ξερεις ποσους γνωρισα στην πορεια μου με δηθεν Αγγλιες...διπλωματα και παπλωματα και απο ουσια ΜΗΔΕΝ !!!!!!

 

Επιπλέον, θα έπρεπε να γνωρίζεις πως το σύστημα υγείας της Αγγλίας, το δικό τους ΕΣΥ δηλαδή είναι από τα χειρότερα παγκοσμίως!Στην εγκυμοσύνη δε, δεν σου κάνουν υπέρηχους! Έχω γνωστή μου γιατρό, που έφτασε στην 38η εβδομάδα και δε γνώριζε ότι είχε ισχιακή προβολή και πήγαινε βουρ για καισαρική, καλά που ήρθε στην Ελλάδα και της το είπαν!Μιλάω πάντα για τη δημόσια υγεία τους. Η ιδιωτική είναι το ίδιο καλή με τη δική μας. Οπότε πριν θεοποιούμε Αγγλίες, Γαλλίες κτλ καλό είναι να γνωρίζουμε! Επιπλέον πρεπει να αποφασίσεις, τα χιλιόμετρα τελικά δείχνουν τον καλό επιστήμονα ή οι κάποιοι μήνες στην Αγγλία?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια να σας πω κι εγώ

Γέννησα πριν από 3 εβδομάδες και κάτι στη Γενική Κλινική λοιπόν για την κλινική πληρώσαμε 3,300 για μονόκλινο δωμάτιο που έβλεπε τη θάλασσα,με παιδίατρο και 5 ημέρες γιατί γέννησα με καισαρική.

Για τον αναισθησιολόγο δώσαμε 200 και

ο γιατρός μου πήρε 1500 για τα πάντα δηλ. από την πρώτη στιγμή που πήγα και μου είπε ότι είμαι έγκυος μέχρι και τη καισαρική.

GieKp3.png?sVSCIgJioSCIp3.png?z7wphJAV
Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω με μια υποτρφια πηγα για 6 μηνες εκει εχω να πω πως στα μεγαλα πανεπιστημιακα νοσοκομεια αξιζει να πας μονο για κατι υπεεξειδικευμενο. στη δουλεια μας σημασια εχει να ..βγαλεις χιλιομετρα δηλ πολλες εκατονταδες αν οχι χιλιαδες γεννες και το ιδιο ισχυει και για τους γιατρους και σε αυτο τα καλυτερα ειναι τα επαρχιακα νοσοκομεια εκει.

Λίγο περίεργα μου ακούγονται όλα αυτά...ανέφερες οτι οι γιατροί που έκαναν όλοι την ειδικότητα στην Αγγλία είναι καλύτεροι γιατί ξέρουν τις καινούριες τεχνικές σε σχέση με αυτούς που την έκαναν στην Ελλάδα και μάλιστα αν εκαναν την ειδικότητα σε κάποιο επαρχιακό νοσοκομείο και οχι σε κάποιο από τα κορυφαία, γνωρίζοντας μάλιστα τι θα πει αγγλικό ΕΣυ, τι να ΄πω εσύ είσαι μαία εσύ ξέρεις καλύτερα.

Αλήθει;α από που πήρες υποτροφία, μόνο για ένα εξάμηνο; Ελπίζω να μην εννοείς προγράμματα ανταλλαγης σπουδαστών- φοιτητών Erasmus -Socrates.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καμιά τιμούλα καμιά;

 

Για τη Βιοκλινική (πρώην Γαληνός) έχω ακούσει καλά λόγια. Μήπως ξέρει καμιά τιμές καισαρικής εκεί;

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...