Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΗ ΧΑΤΖΗΒΕΗ- ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ


Recommended Posts

Καλή σας μέρα

 

Μήπως γνωρίζετε κάτι για τη Σχολή Χατζήβεη στη Νέα Φιλαδέλφεια;

Σκέφτομα να στείλω εκεί τη μικρή μου και με ενδιαφέρει οπoιαδήποτε σχετική άποψη/εμπειρία....

Ευχαριστώ :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω ακουσει πολυ καλα λογια κι εγω απο ψαγμενη μαμα.φαντασου οτι οταν η μικρη αλλαξε σχολειο λαγω αποστασης στο "καινουριο" ιδιωτικο εβγαζαν φωτοτυπιες απο σημειωσεις της χατζηβεη!!!

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Και εμένα μου φάνηκε καλό και οργανωμένο, αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρη από την πρώτη εικόνα :-)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΗ ΧΑΤΖΗΒΕΗ.

ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΗΓΑΙΝΑ εκει πριν απο πολλααα πολλαααα χρονια και ειχαν προγραμμα που τοτε δε το φανταζοτανε κανεις κ κανενα αλλο ιδιωτικο. μελετη με τους δασκαλους μεσα στο σχολειο 2 περιπου ωρες μετα τα πρωινα μαθηματα( για οποιον επελεγε να αφησει τα παιδακια του πιο πολυ επειδη πχ δουλευε) πιανο μπαλετο και λοιπα και λοιπα, διαλειμμα στο αλσος της φιλαδελφειας και επαφη με τη φυση ( αξεχαστα τα συντριβανια με τους γυρινους και τα κυνηγητα μας), εμεινα ως κ τη τεταρτη δημοτικου, γυρω στο 90 εμαθα πως κανανε και γυμνασιο και νομιζω μια γειτονισα μου πηγε κιολας. δυστυχως αν ειναι ετσι οπως τα λετε μαλλον δεν ευοδοθηκε η προσπαθεια και ξαναμεινανε μονο με νηπιαγωγειο κ δημοτικο... παντως το θυμαμαι με αγαπη και οταν περναω καμια φορα απο εκει κ βλεπω τη μεγαλη καφε πορτα του θα θελα πολυ να μπω μεσα:oops:... καμια σχεση με το επομενο ιδιωτικο μου που ηταν πιο ψυχρο κ απομακρο για ενα παιδακι του δημοτικου! ηταν πολυ "φιλικο" σχολειο κ συνεχιζω να ακουω πολυ καλα λογια γενικα. αν εμενα ακομα αθηνα ισως να τα πηγαινα κι εγω τα μικρα μου εκει αν θυμαμαι καλα τα διδακτρα δεν ειναι πολυ τρελα.

 

α...ημουν συμμαθητρια με τα πειδια του διευθυντη που νομιζω εχουν κρατησει το σχολειο ακομη σαν οικογενεια:)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμένα με προβληματίζει που βγάζουν τα παιδιά στο άλσος απέναντι, και εντάξει ένα μεγάλο από τετάρτη δημοτικού και πάνω μπορεί να καταλάβει κάποιους κινδύνους αλλά ένα μικρό του νηπιαγωγείου τι μπορεί να καταλάβει αν π.χ. δει ένα προφυλακτικό ή μια σύριγγα πεταμένη στο άλσος που το βράδυ μπαίνει ο καθένας...

 

Το λέω αυτό γιατί ένας γνωστός γνωστού πήγαινε εκεί το παιδί του και το ίδιο του είπε ότι βρήκαν διάφορα στο άλσος και όταν εκείνος πήρε να διαμαρτυρηθεί, αδιαφόρησαν και τελικά το πήρε από το σχολείο το παιδί.

 

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω για το ότι είναι ένα καλό σχολείο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και εγώ κάτι όσες από εσάς έχετε γνώση του θέματος?

Ενώ άκουσα πάρα πολύ καλά λόγια για την Σχολή Χατζήβεη, έχω και εγώ έναν προβληματισμό με το θέμα του διαλείμματος στο άλσος. Μου είπαν βέβαια ότι τα προσέχουν, αλλά πώς είναι δυνατόν να προσέξεις τόσα παιδιά σε μια τεράστια έκταση στην οποία -υποθέτω- ότι θα έχει πρόσβαση και ο κάθε πολίτης που πάει για βόλτα ή έστω που πάει το παιδί του να κάνει κούνιες? Γνωρίζει κάποιος αν πράγματι είναι ασφαλές?? Κάθε πληροφορία (είτε εδώ, είτε με πμ) είναι ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 7 months later...

Καλημέρα,

είχα επισκεφθεί το σχολείο και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, ο σύζυγός μου είναι απόφοιτος και έχει τις καλύτερες αναμνήσεις, ο μόνος λόγος που δεν το επέλεξα ήταν η απόσταση. Τελικά κατέληξα σε κάποιο αντίστοιχο πιο κοντά στο σπίτι μας...

Για τη σχολική χρονιά 2012-2013 όσον αφορά τα δίδακτρά νηπιαγωγείου το φυλλάδιό τους αναφέρει αυτολεξεί:

"3900-200=3700 ? χωρίς σχολικό

4800-200=4600 ? με σχολικό

Η παραπάνω έκπτωση των 200? ισχύει για εγγραφές που θα πραγματοποιηθούν μέχρι τις 30/4/2012".

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Να ρωτήσω και εγώ κάτι όσες από εσάς έχετε γνώση του θέματος?

Ενώ άκουσα πάρα πολύ καλά λόγια για την Σχολή Χατζήβεη, έχω και εγώ έναν προβληματισμό με το θέμα του διαλείμματος στο άλσος. Μου είπαν βέβαια ότι τα προσέχουν, αλλά πώς είναι δυνατόν να προσέξεις τόσα παιδιά σε μια τεράστια έκταση στην οποία -υποθέτω- ότι θα έχει πρόσβαση και ο κάθε πολίτης που πάει για βόλτα ή έστω που πάει το παιδί του να κάνει κούνιες? Γνωρίζει κάποιος αν πράγματι είναι ασφαλές?? Κάθε πληροφορία (είτε εδώ, είτε με πμ) είναι ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.:-)

Πάω και τα 2 παιδιά μου στη Χατζήβεη, είμαι πολύ ευχαριστημένη και προσέχουν απίστευτα τα παιδιά στο άλσος. Δεν είναι ανεξέλεγκτα παντού αλλα σε περιορισμένους χώρους με φυσικά όρια (φράχτες από φυτά, πεζούλια), και υπάρχουν παντού δάσκαλοι. Αφου να φανταστείς μου είπε η δασκάλα της μικρής οτι οι δάσκαλοι όταν έχουν εφημερία δεν επιτρέπεται να μιλάνε στο τηλέφωνο για να έχουν όλη την προσοχή τους στα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Αφου να φανταστείς μου είπε η δασκάλα της μικρής οτι οι δάσκαλοι όταν έχουν εφημερία δεν επιτρέπεται να μιλάνε στο τηλέφωνο για να έχουν όλη την προσοχή τους στα παιδιά!

 

Συγνώμη που επεμβαίνω στο θέμα, το σχολείο αυτό δεν το ξέρω αλλά αυτό που σου είπε η δασκάλα εξυπακούεται. Σε κανένα σχολείο δεν επιτρέπεται κανονικά να μιλάνε οι δάσκαλοι στο κινητό την ώρα της εφημερίας - αν είναι δυνατόν.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παει η κουνιάδα μου τα παιδιά της. Κάνουν άριστη δουλειά, ειναι πολύ οικονομικό απλά αυτό που με χάλασε ειναι η αυλή. Ειναι σαν φυλακή και αυτο άλλωστε τα πάλης στο άλσος. Πάντως επίβλεψη υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παει η κουνιάδα μου τα παιδιά της. Κάνουν άριστη δουλειά, ειναι πολύ οικονομικό απλά αυτό που με χάλασε ειναι η αυλή. Ειναι σαν φυλακή και αυτο άλλωστε τα πάλης στο άλσος. Πάντως επίβλεψη υπάρχει.

 

Συγνώμη το πολύ οικονομικό τι σημαίνει δηλαδή....αυτό πάει βέβαια με το βαλάντιο του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι τα κορίτσια εννοούν οικονομικό σε σύγκριση με άλλα σχολεία της "κλάσης" του σχολείου Χατζήβεη.

Σε σχέση με κάποια μικρά συνοικιακά ιδιωτικά σχολεία.

Σαφώς είναι πιο οικονομικό από του Ζυρίδη για παράδειγμα, αλλά καμία σχέση σε ότι αφορά την κτιριακή υποδομή πχ

Link to comment
Share on other sites

E, οχι & οικονομικό.... ΟΚ είναι καλό σχολείο, αν και πολύ του : πατρίς, θρησκεία, οικογένεια για τα γούστα μου, αλλά στα λεφτά του υπάρχουν και καλύτερα σχολεία κατά τη γνώμη μου, και σαν κτήρια και σαν διδακτική νοοτροπία.

Link to comment
Share on other sites

@ epang: επειδή με ενδιαφέρει το σχολείο αλλά το πατρίς - θρησκεία - οικογένεια κάτι μου έκανε, μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη καθώς και να αναφέρεις τα αντίστοιχα πιο "φιλελεύθερα" σχολεία (αν θέλεις και σε πμ).

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...