Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα εγω γεννησα στο Ελενα και τους δυο γιους μου 2008 και 2010 και μαζι μου πηρα τα απολυτως απαραιτητα .. για το μωρο χρειαζεσαι φορμακια εσωτερικα με κοπιτσουλες και εξωτερικα ολοσωμα πυτζαμακια αφου τα κανουν μπανιο καθε μερα το πρωι,νομιζω πεντε απο το καθενα ειναι αρκετα και ενα σκουφακι πανινο ισως χρειαστει ετσι για το κεφαλακι του .Επισης μια πετσετα μπανιου και δυο τρεις πανουλες για να το εχεις τυλιγμενο και γενικα να το ακουμπας.Κουβερτακι δινουν αυτοι αλλα αν θες παρε και εσυ κανενα ..επισης παμπερς δινει το μαιευτηριο και απαγορευεται η πιπιλα! Οσο για σενα εφοδιασου με αρκετα εσωρουχα διοτι υπαρχει κινδυνος να λερωθεις ιδιως το πρωτο διημερο.. δυο ζευγαρια πυτζαμες ευχρηστες για τον θηλασμο , πετσετα μπανιου , αφρολουτρο , και γενικα οτι καλλυντικο σε κανει να νιωσεις ομορφη,οχι αρωματα!σαγιοναρες για το ντους και παντοφλιτσες για να κυκλοφορεις, μια ρομπα ειναι απαραιτητη ασχετα αν εγω στην αρχη την κοροιδευα τελικα ειναι χρησιμη .Σερβιετες λοχειας απαραιτητες , την πρωτη φορα μου ειχαν δωσει ενα πακετο την δευτερη οχι οποτε παρε για σιγουρια και τελος ρουχα εξοδου και για τους δυο !! αντε με το καλο και μην αγχωνεσαι ,το προσωπικο ειναι ευγενεστατο και περιποιητικο υπαρχει καθαριοτητα και νομιζω θα μεινεις ικανοποιημενη..εγω εμεινα σε δικλινο που νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη.

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας εχω ακουσει πολλα και διαφορα ανα διαστηματα και ελπιζω να μην εχουν και ελλειψεις γιατι ετσι οπως παμε πολυ το φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

με το καλό να είναι κορίτσια σε όλες μας. Και 'γω γεννάω μέσα Ιουλίου στο πανεπιστημιακό των Ιωαννίνων. Ακόμη δεν έχω ετοιμάσει τίποτα απο βαλίτσες, αλλά προβλέπεται μέχρι τέλος της εβδομάδας να ξεκινήσω. Πολύ χαλαρά τα βλέπω τώρα τα πράγματα, ενώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, τα είχα σχεδόν έτοιμα απο τα μισά του 6ου μήνα!!!!Σας τρέλανα;;;

Στο νοσοκομείο πάντως, πέρα απο τα μπεμπιλίνα του μωρού και τις πάνες της μαμάς, δεν δίνουν τίποτε άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Που λέτε γέννησα πρίν 13 ημέρες τον πρίγκηπα μου στο ΡΕΑ. Αυτά τελικά που χρειάζεσαι εάν κάποιο κορίτσι γεννήσει εκεί-το λέω έτσι γιατί πήρα παραπάνω πράγματα-είναι ρούχα εξόδου για εσένα και το παιδί, τα καλυντικά σου, δηλαδή την κρέμα σου την οδοντόπαστά σου μαζί εννοείται με την οδοντόβουρτσα σου, σαμπουάν, μπατονέτες εάν θές, επιθέματα στήθους. Αφρόλουτρο τελικά δεν χρειάστηκα γιατί σου δίνουν ένα που είναι για την ευαίσθητη περιοχή και κάνεις με αυτό όλο το σώμα. Επίσης σου δίνουν κάθε ημέρα πετσέτες, σου παρέχουν παντόφλες, σερβιέτες, εσώρουχα μίας χρήσης σύν μία βαλιτσούλα για το μωρό η οποία περιέχει τα κλασικά, δηλαδή κρεμούλες πάμπερς, χαρτομάντηλα κλπ. Επίσης μας έδωσαν απο χορηγό, πάλι ένα ωραιότατο σακίδιο το οποίο είναι ένα και ένα για εκδρομή-δεν κάνω πλάκα-το οποίο είχε και αυτό τα ίδια πράγματα. Καλό θα ήταν να έχετε κανονικά εσώρουχα για την έξοδο σας και εάν γεννήσετε αυτήν την εποχή πάρτε σαγιονάρες. Σεσουάρ δεν χρειάζεστε γιατί εάν θέλετε να στεγνώσετε μαλλί σας δανείζει το μαιευτήριο, το οποίο παρακαλώ είναι επαγγελματικό. Αυτά κοριτσούδια και με ένα πόνο. Πολλά φιλιά!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα. Που λέτε γέννησα πρίν 13 ημέρες τον πρίγκηπα μου στο ΡΕΑ. Αυτά τελικά που χρειάζεσαι εάν κάποιο κορίτσι γεννήσει εκεί-το λέω έτσι γιατί πήρα παραπάνω πράγματα-είναι ρούχα εξόδου για εσένα και το παιδί, τα καλυντικά σου, δηλαδή την κρέμα σου την οδοντόπαστά σου μαζί εννοείται με την οδοντόβουρτσα σου, σαμπουάν, μπατονέτες εάν θές, επιθέματα στήθους. Αφρόλουτρο τελικά δεν χρειάστηκα γιατί σου δίνουν ένα που είναι για την ευαίσθητη περιοχή και κάνεις με αυτό όλο το σώμα. Επίσης σου δίνουν κάθε ημέρα πετσέτες, σου παρέχουν παντόφλες, σερβιέτες, εσώρουχα μίας χρήσης σύν μία βαλιτσούλα για το μωρό η οποία περιέχει τα κλασικά, δηλαδή κρεμούλες πάμπερς, χαρτομάντηλα κλπ. Επίσης μας έδωσαν απο χορηγό, πάλι ένα ωραιότατο σακίδιο το οποίο είναι ένα και ένα για εκδρομή-δεν κάνω πλάκα-το οποίο είχε και αυτό τα ίδια πράγματα. Καλό θα ήταν να έχετε κανονικά εσώρουχα για την έξοδο σας και εάν γεννήσετε αυτήν την εποχή πάρτε σαγιονάρες. Σεσουάρ δεν χρειάζεστε γιατί εάν θέλετε να στεγνώσετε μαλλί σας δανείζει το μαιευτήριο, το οποίο παρακαλώ είναι επαγγελματικό. Αυτά κοριτσούδια και με ένα πόνο. Πολλά φιλιά!!!!!

 

Εννοείται ότι δεν χρειάζεστε πάμπερς για το μωρό γιατί σας τα παρέχει το μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

...ολα καλα και ωραια βρε κοριτσια,πολυ χρησιμα ολα αυτα!!....απο χαρτια διαδικαστικα τι χρειαζομαστε ομως???ξερει καμια???...πχ.ληξιαρχικη πραξη γαμου μου ειπανε...κατι αλλο???:?:

Link to comment
Share on other sites

...ολα καλα και ωραια βρε κοριτσια,πολυ χρησιμα ολα αυτα!!....απο χαρτια διαδικαστικα τι χρειαζομαστε ομως???ξερει καμια???...πχ.ληξιαρχικη πραξη γαμου μου ειπανε...κατι αλλο???:?:

 

 

 

 

Με το καλο να κρατησεις το νινακι σου αγκαλιτσα! Λοιπον χρειαζεσαι φωτοτυπια τις ταυτοτητες σας, πραξη προσδιορισμου επωνυμου των παιδιων, πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, ληξ.πραξη γαμου, αυτα νομιζω....

"...κι υστερα εσενανε ρωτω το νοημα του κοσμου

και λες το χερι σου κρατω κι εσυ εισαι δικος μου..."

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εκεί πρόκειται να γεννήσω κι έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου για το τί ακριβώς χρειάζεται - θα προσπαθήσω να μάθω μες τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω- αλλά νομίζω ότι αυτά που σου δίνουν εξαρτάται και από την επιλογή δωματίου. Δηλαδή, νομίζω ότι άλλα παρέχουν στα μονόκλινα έκτου ορόφου, άλλα στα μονόκλινα πέμπτου κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εκεί πρόκειται να γεννήσω κι έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου για το τί ακριβώς χρειάζεται - θα προσπαθήσω να μάθω μες τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω- αλλά νομίζω ότι αυτά που σου δίνουν εξαρτάται και από την επιλογή δωματίου. Δηλαδή, νομίζω ότι άλλα παρέχουν στα μονόκλινα έκτου ορόφου, άλλα στα μονόκλινα πέμπτου κοκ.

 

Kozagr καλησπέρα. Που λές αυτές τις παροχές τις είχα εγώ στο τρίκλινο. Για την ακρίβεια είχα πάρει το οικονομικό πακέτο το οποίο είναι σε τρίκλινο. Το συγκεκριμένο μαιευτήριο έχει μέν τετράκλινο αλλά στην ουσία είναι 2 μεγάλα δίκλινα που χωρίζουν με πόρτα στην μέση και είναι πιό ακριβά απο το δωμάτιο που πήρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλο να κρατησεις το νινακι σου αγκαλιτσα! Λοιπον χρειαζεσαι φωτοτυπια τις ταυτοτητες σας, πραξη προσδιορισμου επωνυμου των παιδιων, πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, ληξ.πραξη γαμου, αυτα νομιζω....

 

Marilaki και Maroulitsa. Τα χαρτιά που θέλετε είναι: 1) οι πρωτότυπες ταυτότητες του ανδρόγυνου σύν 2 φωτοτυπιες απο την κάθε μία. 2) Ληξιαρχική πράξη γάμου του τελευταίου τρίμηνου. Την βγάζεις απο το ληξιαρχείο που είναι στην Μητροπόλεως στο Σύνταγμα ή σε ένα ΚΕΠ. Ως συνήθως αναγράφει και το επώνυμο που θα πάρει το παιδί. Διαφορετικά το παίρνεις και αυτό ή απο την εκκλησία ή απο το ΚΕΠ. Καλό πάντως θα είναι να ρωτήσετε και το μαιευτήριο που πρόκειται να γεννήσετε μήπως και χρειάζονται και κάτι άλλο.

Ελπίζω να βοήθησα. Πολλά φιλιά και με ένα πόνο.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα γεννήσω στο Αρετέειο. Φανελάκια λέω να πάρω για το μωρό και μάλιστα κοντομάνικα. Φορμάκια λέω να πάρω μόνο ένα μιας και έχει ζέστη και νομίζω πως θα ζεσταίνεται αν φοράει και φανελάκι και φορμάκι. Τί λέτε;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Που λέτε γέννησα πρίν 13 ημέρες τον πρίγκηπα μου στο ΡΕΑ. Αυτά τελικά που χρειάζεσαι εάν κάποιο κορίτσι γεννήσει εκεί-το λέω έτσι γιατί πήρα παραπάνω πράγματα-είναι ρούχα εξόδου για εσένα και το παιδί, τα καλυντικά σου, δηλαδή την κρέμα σου την οδοντόπαστά σου μαζί εννοείται με την οδοντόβουρτσα σου, σαμπουάν, μπατονέτες εάν θές, επιθέματα στήθους. Αφρόλουτρο τελικά δεν χρειάστηκα γιατί σου δίνουν ένα που είναι για την ευαίσθητη περιοχή και κάνεις με αυτό όλο το σώμα. Επίσης σου δίνουν κάθε ημέρα πετσέτες, σου παρέχουν παντόφλες, σερβιέτες, εσώρουχα μίας χρήσης σύν μία βαλιτσούλα για το μωρό η οποία περιέχει τα κλασικά, δηλαδή κρεμούλες πάμπερς, χαρτομάντηλα κλπ. Επίσης μας έδωσαν απο χορηγό, πάλι ένα ωραιότατο σακίδιο το οποίο είναι ένα και ένα για εκδρομή-δεν κάνω πλάκα-το οποίο είχε και αυτό τα ίδια πράγματα. Καλό θα ήταν να έχετε κανονικά εσώρουχα για την έξοδο σας και εάν γεννήσετε αυτήν την εποχή πάρτε σαγιονάρες. Σεσουάρ δεν χρειάζεστε γιατί εάν θέλετε να στεγνώσετε μαλλί σας δανείζει το μαιευτήριο, το οποίο παρακαλώ είναι επαγγελματικό. Αυτά κοριτσούδια και με ένα πόνο. Πολλά φιλιά!!!!!
σε τι δωματιο ησουν και ποσο σου κοστισε συνολικα με την αμοιβη του γιατρου?
Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα γεννήσω στο Αρετέειο. Φανελάκια λέω να πάρω για το μωρό και μάλιστα κοντομάνικα. Φορμάκια λέω να πάρω μόνο ένα μιας και έχει ζέστη και νομίζω πως θα ζεσταίνεται αν φοράει και φανελάκι και φορμάκι. Τί λέτε;

Υπαρχουν στο εμποριο κοντομανικα φορμακια, αλλα ειμαι κι εγω της αποψης να μην "παραφορτωνουμε" τα μωρακια γιατι ειναι ανωριμο ακομα το κεντρο ρυθμισης της θερμοκρασιας τους και ζεσταινονται (ή και κρυωνουν) πιο ευκολα απο τους μεγαλους.

Αναλογως την ημερα κρινεις και κανεις. Πιστευω πως με ενα κοντομανικο φανελακι και σκεπασμενο με ενα ελαφρυ σεντονακι θα ειναι μια χαρα. Επειδη ειναι και ο καιρος ομως απροβλεπτος, δεν χανεις να εχεις μαζι σου και το φορμακι.

Με το καλο το μωρακι σου! :-D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

σε τι δωματιο ησουν και ποσο σου κοστισε συνολικα με την αμοιβη του γιατρου?

 

Κορίτσι μου καλησπέρα. Είχα πάρει το οικονομικό πακέτο που είναι σε τρίκλινο. Το δωμάτιο μου κόστισε 1780,00€ μαζί με φπα και μέσα στην τιμή εκτός απο αυτά που ανέφερα, είναι μέσα όλα φάρμακα που σου δίνουν, η επισκληρίδειος αν κάνεις κλπ. Εγώ βέβαια έδωσα άλλα 250,00€ για προαιρετικές εξετάσεις του μπεμπέ. Στον γιατρό έδωσα 1500,00€ και πήρα απόδειξη. Ελπίζω να βοήθησα. Φιλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν στο εμποριο κοντομανικα φορμακια, αλλα ειμαι κι εγω της αποψης να μην "παραφορτωνουμε" τα μωρακια γιατι ειναι ανωριμο ακομα το κεντρο ρυθμισης της θερμοκρασιας τους και ζεσταινονται (ή και κρυωνουν) πιο ευκολα απο τους μεγαλους.

Αναλογως την ημερα κρινεις και κανεις. Πιστευω πως με ενα κοντομανικο φανελακι και σκεπασμενο με ενα ελαφρυ σεντονακι θα ειναι μια χαρα. Επειδη ειναι και ο καιρος ομως απροβλεπτος, δεν χανεις να εχεις μαζι σου και το φορμακι.

Με το καλο το μωρακι σου! :-D

 

Έτσι λέω κι εγώ. Ευχαριστώ :)

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

με το καλό να είναι κορίτσια σε όλες μας. Και 'γω γεννάω μέσα Ιουλίου στο πανεπιστημιακό των Ιωαννίνων. Ακόμη δεν έχω ετοιμάσει τίποτα απο βαλίτσες, αλλά προβλέπεται μέχρι τέλος της εβδομάδας να ξεκινήσω. Πολύ χαλαρά τα βλέπω τώρα τα πράγματα, ενώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, τα είχα σχεδόν έτοιμα απο τα μισά του 6ου μήνα!!!!Σας τρέλανα;;;

Στο νοσοκομείο πάντως, πέρα απο τα μπεμπιλίνα του μωρού και τις πάνες της μαμάς, δεν δίνουν τίποτε άλλο...

εγω γεννησα στο χατζηκωστα το πρωτο και τωρα στο δευτερο εκει θα γεννησω, στο πρωτο μας τα διναν ολα απο κει, μονο ρουχα πηραμε, τωρα εχω βαλει στη βαλιτσα τα παντα, νοσηλευτηκα πριν λιγες μερες μ συσπασεις και ειδα πολλες ελλειψεις και μου ειπαν οι μαιες καλου κακου να τα εχω ολα μαζι μου εκτος απο μπιμπερο, αποστειρωτες κλπ.

α μας ειχαν φερει και απο την παμπερς εα βαλιτσακι πυ ειχε μεσ ενα πακετακι πανες, αφρολουτρο, κρεμα συγκαματος, και δειγματακια απο διαφορα προιοντα για τη μαμα και το μωρο, συν ενα dvd και ενα βιβλιαρακι δε θυμαμαι ακριβως το περιεχομενο,κι απ οτι ειδα το φερνουν ακομα. μου ειχαν ζητησει και τα στοιχεια μου και μου στελνουν κουπονια για τις πανες

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν στο εμποριο κοντομανικα φορμακια, αλλα ειμαι κι εγω της αποψης να μην "παραφορτωνουμε" τα μωρακια γιατι ειναι ανωριμο ακομα το κεντρο ρυθμισης της θερμοκρασιας τους και ζεσταινονται (ή και κρυωνουν) πιο ευκολα απο τους μεγαλους.

Αναλογως την ημερα κρινεις και κανεις. Πιστευω πως με ενα κοντομανικο φανελακι και σκεπασμενο με ενα ελαφρυ σεντονακι θα ειναι μια χαρα. Επειδη ειναι και ο καιρος ομως απροβλεπτος, δεν χανεις να εχεις μαζι σου και το φορμακι.

Με το καλο το μωρακι σου! :-D

 

θυμαμαι την πρωτη μερα που γεννησα οι μαιες ντυσανε το μωρο με το κοντομανικο κορμακι και το μακρυμανικο απεξω και το σκεπασαν με σεντονακι, ηταν ιουλιος και 40 βαθμοι. ερχεται η πεθερα μου και παρα τους δικους μου ενδοιασμους φορεσε στη μπεμπα και ζακετακι, και την τυλιξε σφιχτα οπως τα φασκιωναν παλια με την πανα και με κουβερτουλα! ευτυχως ηρθε ο παιδιατρος και την αρχισε στις φωνες και μου ειπε μετα την πρωτη μερα να την αφηνω μονο με το κοντομανικο και κυριως να μην την σφιγγουμε μεσα στα ρουχα. τα ολοσωμα φορμακια ειναι σχεδον καινουρια, ευτυχως τα ειχα παρει σε ουδετερα χρωματα και θα τ βαλω τωρα στο μπεμπη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου καλησπέρα. Είχα πάρει το οικονομικό πακέτο που είναι σε τρίκλινο. Το δωμάτιο μου κόστισε 1780,00? μαζί με φπα και μέσα στην τιμή εκτός απο αυτά που ανέφερα, είναι μέσα όλα φάρμακα που σου δίνουν, η επισκληρίδειος αν κάνεις κλπ. Εγώ βέβαια έδωσα άλλα 250,00? για προαιρετικές εξετάσεις του μπεμπέ. Στον γιατρό έδωσα 1500,00? και πήρα απόδειξη. Ελπίζω να βοήθησα. Φιλιά!!!!

και εγώ το οικονομικό πακέτο θα πάρω! και μάλλον θα χρειαστούν εξτρα εξετάσεις και για εμάς.. και εγώ περίπου τόσο υπολογίζω να μου πάρει ο γιατρός αν και δεν μου έχει αναφέρει τίποτα ακόμα για την αμοιβή του... :confused: Ευχαριστώ πάρα πολύ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια, σε ένα μήνα θα γίνω χαρούμενη μαμά για πρώτη φορά:) Θα ήθελα την βοήθειά σας. Επειδή θα γεννήσω στο δημόσιο (Αττικό) πρέπει να πάρω πολλά πράγματα μαζί μου και πρώτα σας ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές. Πείτε μου πόσες αποστειρωμένες γάζες να πάρω? Αγόρασα της Κικο που έχει μέσα 5, φτάνουν για μαιευτήριο? Ποιο λευκό οινόπνευμα να πάρω? Τι άλλο χρειαζεται για την περιποίηση ομφαλίου? Επίσης ποιες πάνες είναι καλήτερες για νεογέννητο, pampers? Πόσες θα χρειαστούμε στο μαιευτήριο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!ειμαι καινοuργια στο site κ θα ηθελα τη γνωμη σας οποια γνωριζει ας με βοηθησει.γενναω 22 αυγουστου κ εχω ανχωθει με τη βαλιτσα(τι θα πρεπει να κραταω) κ τι ρουχα θα πρεπει να κραταω για το μωρο.μακρυμανικα η κοντομανικα?θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο οχι σε κλινικη οποτε λογικα θα πρεπει να κραταω κ αποστειρωτη κ ενα σωρο πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια, σε ένα μήνα θα γίνω χαρούμενη μαμά για πρώτη φορά:) Θα ήθελα την βοήθειά σας. Επειδή θα γεννήσω στο δημόσιο (Αττικό) πρέπει να πάρω πολλά πράγματα μαζί μου και πρώτα σας ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές. Πείτε μου πόσες αποστειρωμένες γάζες να πάρω? Αγόρασα της Κικο που έχει μέσα 5, φτάνουν για μαιευτήριο? Ποιο λευκό οινόπνευμα να πάρω? Τι άλλο χρειαζεται για την περιποίηση ομφαλίου? Επίσης ποιες πάνες είναι καλήτερες για νεογέννητο, pampers? Πόσες θα χρειαστούμε στο μαιευτήριο?

Δεν χρειαζεται να παρετε οινοπνευματα και αποστειρωτες καλε , ποιος σας τα ειπε αυτα?στο δημοσιο παρεχουν οτι ειναι απαραιτητο για το μωρο ιδιως οτι αφορα το υγειονομικο υλικο.. αλλωστε τα παντα τα κανουν οι νοσοκομες εκτος απο το αλλαγμα .Ισως χρειαστει να εχεις μια συσκευασια πανες , μικρη νομιζω ειναι αρκετη, μηπως και λογω "κρισης" εχει περικοπες !Ασε που οι εταιρειες συνηθως προσφερουν διαφορα για το μωρο φευγοντας..Εννοειτε πως προωθουν τον θηλασμο ακομα και εαν δεν μπορει καποια κοπελα υπαρχουν μπιμπερο με γαλατα μιας χρησης που για να ταισεις το μωρο πρεπει να στο επιτρεψει ο παιδιατρος..Κοριτσια μην τρελαινεστε!!!παρτε τα απολυτως απαραιτητα , εχω γραψει πιο πανω μνμ , μετα απο δυο προσφατες γεννες στο Ελενα θα ελεγα οτι εχω μια εμπειρια παραπανω..Οσον αφορα τα φορμακια καλο ειναι τα εσωτερικα να ειναι κοντομανικα και τα πυτζαμακια να ειναι ψιλα μακρυμανικα , μην ξεχνατε οτι τα μωρακια δεν εχουν ακομα προλαβει μεσα σε ενα τριημερο στο μαιευτηριο να ρυθμισουν την θερμοκρασια τους , οπως επισης να ξερετε , τουλαχιστον ετσι ηταν στο Ελενα , ο κλιματισμος δουλευει κανονικα χειμωνα καλοκαιρι..αλλωστε τα νεογνα αποζητουν την ζεστασια και την θαλπωρη , τωρα εαν εχει πολυ ζεστη απλα θα το εχετα με ενα σεντονακι.. δεν ειναι σας εμας , κρυωνουν τα πιτσουνακια μωρε , τι ειναι?καλα καλα δεν εχουν καταλαβει τι συμβαινει απο την ζεστη και υγρη κοιλιτσα της μαμας τους ξαφνικα βρισκοντε σε ενα περιβαλλον μονα τους και μεσα στην "φασαρια" απο τους επισκεπτες ..ολα καλα θα ειναι , μην αγχωνεστε!!!

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites

αλλωστε τα νεογνα αποζητουν την ζεστασια και την θαλπωρη , τωρα εαν εχει πολυ ζεστη απλα θα το εχετα με ενα σεντονακι.. δεν ειναι σας εμας , κρυωνουν τα πιτσουνακια μωρε , τι ειναι?καλα καλα δεν εχουν καταλαβει τι συμβαινει απο την ζεστη και υγρη κοιλιτσα της μαμας τους ξαφνικα βρισκοντε σε ενα περιβαλλον μονα τους και μεσα στην "φασαρια" απο τους επισκεπτες ..ολα καλα θα ειναι , μην αγχωνεστε!!! μιας και εχεις εμπειρια θελω να σε ρωτησω σχετικα με τον ρουχισμο. εγω θα γεννησω 11 Αυγουστου. δεν πρεπει να το ντυσω πολυ βαρια .. ενα φανελακι κοντομανικο και ενα σεντονακι φτανουν για μια ζεστη ημερα ή να του βαλω και κατι παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα γεννησω 11 Αυγουστου. δεν πρεπει να το ντυσω πολυ βαρια .. ενα φανελακι κοντομανικο και ενα σεντονακι φτανουν για μια ζεστη ημερα ή να του βαλω και κατι παραπανω?

Εγώ γέννησα τέλη Μαΐου και το είχα από την αρχή με κοντομάνικο κορμάκι και λεπτή πικέ κουβερτούλα ή με κοντομάνικο/αμάνικο κορμάκι, μακρυμάνικη φόρμα και σεντόνι. Τώρα που ζέστανε ο καιρός, τον έχω με αμάνικο κορμάκι και σεντόνι, ενίοτε και χωρίς σεντόνι (π.χ. τα μεσημέρια με τη ζέστη). Αν η θερμοκρασία στο δωμάτιο που κοιμάται το μωρό είναι πάνω από 24 βαθμούς, δεν χρειάζονται σκεπάσματα.

 

Αν το μωρό είναι τελειόμηνο, το ντύνεις ανάλογα με το δικό σου ντύσιμο. Αν εσύ ζεσταίνεσαι με κοντομάνικο, δεν φοράς στο μωρό μακρυμάνικο! Γενικά, όσο πιο λίγα ρούχα του φοράς, τόσο πιο άνετα νιώθει. Το βασικό είναι να μην παραζεσταθεί, οπότε τσεκάρεις αν έχει ιδρώσει και αν έχει ιδρώσει, αφαιρείς ρούχα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...