Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια με χοανη τραχηλο;;


mpak

Recommended Posts

Κοριτσαρες μου Χριστός Ανέστη χρονια πολλα ευχομαι να σας πανε ολα τέλεια και να γεννησετε τελειομηνα και υγιεστατα μωρακια...πως ειστε;Δωρα μου μπηκες στο μηνα σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αληθώς ο Κύριος Ξένια,χρόνια πολλά σε όλες και εύχομαι και γω να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας και να γεννήσουμε με το καλό γερά μωράκια.Εγώ είμαι καλύτερα από ιώσεις μέχρι στιγμής τελείωσα με αντιβιώσεις και εύχομαι να μην έχω άλλες λαχτάρες από δω και πέρα.Εσεις τι κάνετε; Δώρα πως είσαι;έβγαλες τον πεσσο;τι σου λέει ο γιατρός; Λέτα τι κανείς,συνεχίζεις την ξάπλα;Ξένια τι ωραία που θα ξεκινήσεις τις βόλτες σου με τα αγόρια σου!! Ζηλεύω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλες μου, Χριστος Ανεστη και χρονια πολλα σε ολες (κυριως αυτες που περνανε ή περασανε δυσκολα). Εγω εφτασα 36+5,  πηγα χθες στο γιατρο μου αλλα ουτε τον πεσσο μου εβγαλε, ουτε μου εκοψε τα φαρμακα γιατι θα λειψει μια εβδομαδα στο εξωτερικο και θελει να ειναι ησυχος. Μου ζητησε να ξαναξαπλωσω οσο μπορω για να αποφυγω κατι απροοπτο οσο δεν ειναι εδω. Αν ολα πανε καλα, θα μου τα αφαιρεσει την επομενη Παρασκευη. Εδω και 2 ημερες εχω συναχι, δεκατα, εχει κλεισει ο λαιμος μου, πονοκεφαλο, ολα τα καλα!!!! Ε, πως?? Η γκαντεμια συνεχιζεται!!!!!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dormam said:

Καλημερα φιλες μου, Χριστος Ανεστη και χρονια πολλα σε ολες (κυριως αυτες που περνανε ή περασανε δυσκολα). Εγω εφτασα 36+5,  πηγα χθες στο γιατρο μου αλλα ουτε τον πεσσο μου εβγαλε, ουτε μου εκοψε τα φαρμακα γιατι θα λειψει μια εβδομαδα στο εξωτερικο και θελει να ειναι ησυχος. Μου ζητησε να ξαναξαπλωσω οσο μπορω για να αποφυγω κατι απροοπτο οσο δεν ειναι εδω. Αν ολα πανε καλα, θα μου τα αφαιρεσει την επομενη Παρασκευη. Εδω και 2 ημερες εχω συναχι, δεκατα, εχει κλεισει ο λαιμος μου, πονοκεφαλο, ολα τα καλα!!!! Ε, πως?? Η γκαντεμια συνεχιζεται!!!!!

Περαστικά σου Δώρα μου με τις παλιοιώσεις έχω απηυδήσει! Και μένα ο σύζυγος μου είναι έτσι και τρέμω μήπως ξανά κολλήσω.Πωπω ο γιατρός σου τώρα βρήκε να λείψει στο εξωτερικό που είσαι στην τελική ευθεία; Υπομονή όμως γιατί παίρνει κι άλλες μέρες ο μπέμπης στην κοιλιτσα της μαμάς του.Φυσιολογικά δε θα γεννήσεις;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, lunarossa said:

Περαστικά σου Δώρα μου με τις παλιοιώσεις έχω απηυδήσει! Και μένα ο σύζυγος μου είναι έτσι και τρέμω μήπως ξανά κολλήσω.Πωπω ο γιατρός σου τώρα βρήκε να λείψει στο εξωτερικό που είσαι στην τελική ευθεία; Υπομονή όμως γιατί παίρνει κι άλλες μέρες ο μπέμπης στην κοιλιτσα της μαμάς του.Φυσιολογικά δε θα γεννήσεις;

Ναι, για φυσιολογικα παμε. Λογω του διαβητη ομως, δε θα αφησουμε την εγκυμοσυνη να ξεπερασει τις 39 εβδομαδες. Κι εγω απο τον αντρα μου κολλησα και παιδευομαι. Ελπιζω να ειναι το τελευταιο γιατι πραγματικα κουραστηκα. Εχω και φοβερες καουρες και φουσκωμα και δυσκοιλιοτητα και πονο στη μεση και στα ισχια συν τοις αλλοις. Κατα τα αλλα καλα ειμαι!! Χαχα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.. Θέλοντας γενικά να μάθω περισσότερα σχετικά με την εγκυμοσίνη διαβάζω τακτικά το συγκεκριμένο θέμα γιατί βλέπω ότι είναι αρκετά ενεργό.. Έχω όμως κάποιες απορίες σχετικά με αυτό που λέτε "χοανη τραχηλο". Αυτό όσες το έχετε, το είχατε γενικά πάντοτε ή είναι κάτι που το "πάθατε" στην εγκυμοσίνη; στην περίπτωση που είναι το δεύτερο, από τι προκαλείται;; μπορεί δηλαδή να προκληθεί από την επαφή;; ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2017 at 11:16 ΠΜ, Dormam said:

Καλημερα φιλες μου, Χριστος Ανεστη και χρονια πολλα σε ολες (κυριως αυτες που περνανε ή περασανε δυσκολα). Εγω εφτασα 36+5,  πηγα χθες στο γιατρο μου αλλα ουτε τον πεσσο μου εβγαλε, ουτε μου εκοψε τα φαρμακα γιατι θα λειψει μια εβδομαδα στο εξωτερικο και θελει να ειναι ησυχος. Μου ζητησε να ξαναξαπλωσω οσο μπορω για να αποφυγω κατι απροοπτο οσο δεν ειναι εδω. Αν ολα πανε καλα, θα μου τα αφαιρεσει την επομενη Παρασκευη. Εδω και 2 ημερες εχω συναχι, δεκατα, εχει κλεισει ο λαιμος μου, πονοκεφαλο, ολα τα καλα!!!! Ε, πως?? Η γκαντεμια συνεχιζεται!!!!!

Κοριτσακι μου πολυ χαιρομαι που εισαι ακομη εγκυουλα...υπομονη σε πεντε μερες θα βγαλεις και τον πεσσο,θα σηκωθεις και ολα θα πανε τελεια και ραντεβου τον ιουνιο που θα εχεις σαραντησει να πιουμε καφεδακι....

1 hour ago, ΧρύσαΜ said:

Καλησπέρα κορίτσια.. Θέλοντας γενικά να μάθω περισσότερα σχετικά με την εγκυμοσίνη διαβάζω τακτικά το συγκεκριμένο θέμα γιατί βλέπω ότι είναι αρκετά ενεργό.. Έχω όμως κάποιες απορίες σχετικά με αυτό που λέτε "χοανη τραχηλο". Αυτό όσες το έχετε, το είχατε γενικά πάντοτε ή είναι κάτι που το "πάθατε" στην εγκυμοσίνη; στην περίπτωση που είναι το δεύτερο, από τι προκαλείται;; μπορεί δηλαδή να προκληθεί από την επαφή;; ευχαριστώ πολύ!!

Καλησπερα ΧρυσαΜ εισαι εγκυος;αν ναι με το καλο το μωρακι σου αν εισαι στην προσπάθεια σου ευχομαι σύντομα μια τελειομηνη και καλη εγκυμοσύνη...τωρα οσο για το θεμα μας θα σου πω οσα γνωριζω απο την εμπειρία μου γιατι ειδικός δεν ειμαι..υπαρχουν εγκυμοσυνες που ειναι πιο πιθανο να παρουσιασουν χοανοειδη τραχηλο η να ειναι μικρότερος απο οτι πρέπει,αυτες ειναι οι πολυδυμες κυησεις η οταν η μαμα εχει κανει καπιο χειρουργειο στον τραχηλο πριν την εγκυμοσυνη.Τότε ο γιατρος συνηθως συστηνει περιδεση στο τελος του πρωτου τριμηνου.Μπορει ομως να εμφανιστει και σε μια εγκυμοσυνη που ολα να ειναι φυσιολογικά οπως στη δικη μου περιπτωση που το ανακαλυψαμε στην β επιπέδου.Σε αυτη την περιπτωση η περιδεση αποφευγετε λογω προχωρημενης κυησης οπότε και συστηνεται φαρμακευτική αγωγη και ξαπλα..Η χοανη ειναι οταν εχει ανοιξει ο τραχηλος,προετοιμαζεται δηλαδη για τοκετο και αυτο συμβαινει συνήθως απο συσπασεις της μητρας,το βλεπει ο γιατρός με κολπικο υπερηχο καλυτερα γιατι με κοιλιακο μπορει να μην φαινεται.Τωρα αν μπορει να προκληθει απο επαφη δεν γνωριζω να σου απαντησω πάντως ο γιατρος μου δεν μου ανέφερε κατι τέτοιο αλλα φυσικά αν έχεις χοανοειδη τραχηλο απαγορευονται οι επαφές...ελπιζω να σε διαφωτισα κάπως οταν το δει η Δωρα θα σου πει περισσοτερα πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όλη μέρα κορίτσια χρόνια πολλά. Νόμιζα ότι είχε κλείσει το φόρουμ χαίρομαι που σας ξςναβρηκα. Εγώ καλά είμαι σήμερα θα πάω να δω τον ιατρό να μου πει πόσο είναι το μωρό. Είμαι 25 εβδομάδων. Η καμπύλη Σαγχαρου βγήκε καλή χθες και η Β επιπέδου που είχα κάνει πριν 3 εβδομάδες. Ξένια το νινακι σου τι κάνει για πες μας τα νέα σου ? Lunarossa εσύ σηκωνεσαι? Εμένα δεν με έχει ξάπλα θα δείξει σήμερα κιόλας ο τραχήλος. Δώρα μου όπου να ναι γεννας έναν όμορφο κούκλο. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2017 at 9:46 ΠΜ, leta87 είπε:

Καλημέρα όλη μέρα κορίτσια χρόνια πολλά. Νόμιζα ότι είχε κλείσει το φόρουμ χαίρομαι που σας ξςναβρηκα. Εγώ καλά είμαι σήμερα θα πάω να δω τον ιατρό να μου πει πόσο είναι το μωρό. Είμαι 25 εβδομάδων. Η καμπύλη Σαγχαρου βγήκε καλή χθες και η Β επιπέδου που είχα κάνει πριν 3 εβδομάδες. Ξένια το νινακι σου τι κάνει για πες μας τα νέα σου ? Lunarossa εσύ σηκωνεσαι? Εμένα δεν με έχει ξάπλα θα δείξει σήμερα κιόλας ο τραχήλος. Δώρα μου όπου να ναι γεννας έναν όμορφο κούκλο. 

Καλημέρα Λέτα,χαίρομαι που είσαι καλά και έχεις αποφύγει την συνεχόμενη ξάπλα.Ειμαστε πολύ κοντά και γω στην 26η είμαι και το μωρό τη Δευτέρα που πήγα ήταν 880gr και ο τράχηλος σταθερός όμως εγώ πρέπει να συνεχίσω την ξάπλα μέχρι το τέλος του Μαΐου.Σηκωνομαι λίγο μέσα στο σπίτι και πάω μικρές βολτιτσες να ξεπιανομαι γιατί άρχισε να πονάει τρομερά η μέση μου.Εσύ έχεις πάρει κιλά;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, lunarossa είπε:

Καλημέρα Λέτα,χαίρομαι που είσαι καλά και έχεις αποφύγει την συνεχόμενη ξάπλα.Ειμαστε πολύ κοντά και γω στην 26η είμαι και το μωρό τη Δευτέρα που πήγα ήταν 880gr και ο τράχηλος σταθερός όμως εγώ πρέπει να συνεχίσω την ξάπλα μέχρι το τέλος του Μαΐου.Σηκωνομαι λίγο μέσα στο σπίτι και πάω μικρές βολτιτσες να ξεπιανομαι γιατί άρχισε να πονάει τρομερά η μέση μου.Εσύ έχεις πάρει κιλά;

Γειά σου Γλυκιά μου. Δυστυχώς εμένα ο τραχήλος είχε μικρυνει εφτασε 1.8 οπότε άρχισα ξανά την ξάπλα με 6 ουτροτζεσταν την ημέρα.μεχρι τέλος Μαΐου και βλέπουμε. Το μωρο ήταν 780 γραμμάρια. Εκανα και ενέσεις κορτιζονης καλού κακού. Οπότε με υπομονή ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εσένα 2.3 είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, leta87 είπε:

Γειά σου Γλυκιά μου. Δυστυχώς εμένα ο τραχήλος είχε μικρυνει εφτασε 1.8 οπότε άρχισα ξανά την ξάπλα με 6 ουτροτζεσταν την ημέρα.μεχρι τέλος Μαΐου και βλέπουμε. Το μωρο ήταν 780 γραμμάρια. Εκανα και ενέσεις κορτιζονης καλού κακού. Οπότε με υπομονή ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εσένα 2.3 είναι?

Καλημέρα Λέτα,λυπάμαι που μίκρυνε ο τράχηλος όμως το μωράκι σου είναι μια χαρά.Λέτα πρέπει να ξεκουράζεσαι,να είσαι προσεκτική και να ξαπλώνεις τις περισσότερες ώρες της ημέρας.Αντε ένας μήνας μας έμεινε για να είμαστε πιο ασφαλείς πρέπει να κάνουμε υπομονή.Εμενα ο τράχηλος από την περιδεση και μετά με πολύ ξάπλα έχει σταθεροποιηθεί στο 2.6 μέχρι στιγμής. Και γω τον ρώτησα για τις ενέσεις αλλά μου είπε ότι θα τις κάνουμε αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lunarossa είπε:

Καλημέρα Λέτα,λυπάμαι που μίκρυνε ο τράχηλος όμως το μωράκι σου είναι μια χαρά.Λέτα πρέπει να ξεκουράζεσαι,να είσαι προσεκτική και να ξαπλώνεις τις περισσότερες ώρες της ημέρας.Αντε ένας μήνας μας έμεινε για να είμαστε πιο ασφαλείς πρέπει να κάνουμε υπομονή.Εμενα ο τράχηλος από την περιδεση και μετά με πολύ ξάπλα έχει σταθεροποιηθεί στο 2.6 μέχρι στιγμής. Και γω τον ρώτησα για τις ενέσεις αλλά μου είπε ότι θα τις κάνουμε αργότερα.

Καλημέρα μια χαρά γλυκιά μου είναι ο τραχήλος σου τωρα .και εγώ από εδώ και πέρα μόνο ξάπλα. Ευελπιστώ να μεγαλώσει λίγο η να παραμείνει σταθερός. Ναι πως και πως περιμενω να πάει 30 Μαΐου να ηρέμησω επιτέλους και μετά ότι γίνει γίνει αν και ιδανικά είναι να βγει μετά τις 36 εβδομάδες. Θα παω σε 10 ημέρες να δούμε τι γίνεται αν αλλάξει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου τι κανετε;η Δωρα μας μαλλον γεννησε εχει μέρες να μπει να μαθουμε νεα της..Πως περνατε;εγω δυσκολευομαι αρκετά με τους αντρες μου,μου κανει γκρινιες ο μεγαλος γιατι ζηλευει αλλο παιδι εχει γινει.Δουλεύει και ο αντρουλης μου πολλες ωρες και βοήθεια δεν υπαρχει απο πουθενά και ειμαι ετοιμη να καταρευσω...

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ΞΕΝΙΑ2404 είπε:

Κοριτσακια μου τι κανετε;η Δωρα μας μαλλον γεννησε εχει μέρες να μπει να μαθουμε νεα της..Πως περνατε;εγω δυσκολευομαι αρκετά με τους αντρες μου,μου κανει γκρινιες ο μεγαλος γιατι ζηλευει αλλο παιδι εχει γινει.Δουλεύει και ο αντρουλης μου πολλες ωρες και βοήθεια δεν υπαρχει απο πουθενά και ειμαι ετοιμη να καταρευσω...

Αχ βρε Ξένια τι τραβάς με τα αντράκια σου! Κάνε υπομονή μήπως σιγά σιγά βρείτε τις ισορροπίες σας και φτιάξουν τα πραγματα.Τουλαχιστον κοιμάται κάποιες ώρες το βράδυ για να ξεκουράζεσαι και συ;Πως τα πας με το θηλασμό; Να σου πω την αλήθεια και γω ανησυχώ λίγο για το τι θα γίνει μετά με τη μικρή μου..Η Δώρα θα πήγαινε χθες να της βγάλει τον πεσσο λέτε να γέννησε;Μακάρι να πήγαν όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, lunarossa είπε:

Αχ βρε Ξένια τι τραβάς με τα αντράκια σου! Κάνε υπομονή μήπως σιγά σιγά βρείτε τις ισορροπίες σας και φτιάξουν τα πραγματα.Τουλαχιστον κοιμάται κάποιες ώρες το βράδυ για να ξεκουράζεσαι και συ;Πως τα πας με το θηλασμό; Να σου πω την αλήθεια και γω ανησυχώ λίγο για το τι θα γίνει μετά με τη μικρή μου..Η Δώρα θα πήγαινε χθες να της βγάλει τον πεσσο λέτε να γέννησε;Μακάρι να πήγαν όλα καλά.

Καλημέρα κορίτσια μου εγώ εδώ ξάπλα περιμένω να περάσει και αυτός ο μήνας με πολύ άγχος να πάνε όλα καλά. Κατά ταλλα όλα καλά και ήρεμα. Ξένια υπομονή κορίτσι μου σιγά σιγά ο μικρός θα καταλάβει να μην ζηλεύει τώρα ακόμα είναι νωρίς. Lunarossa εσύ τι κάνεις?? Crp ξαναεκανες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου, ασχετο με το θεμα :) αλλα ηθελα να σας πω οτι γεννησα!!!! Παρασκευη πρωι, φυσιολογικα, αγορακι, 37+5 εβδομαδων, 3165 γραμμαρια. Μετα απο σχεδον 4 μηνες ξαπλα, τα καταφερα!!!! Μεσα απο την καρδια μου ευχομαι την ιδανικοτερη εκβαση της εγκυμοσυνης σε ολες που περνανε δυσκολα!!! Σας ευχαριστω ολες για την παρεα τοσο καιρο και φυσικα θα ειμαι κι εγω διπλα σας ως το τελος. Φιλια!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2017 at 11:08 ΠΜ, leta87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου εγώ εδώ ξάπλα περιμένω να περάσει και αυτός ο μήνας με πολύ άγχος να πάνε όλα καλά. Κατά ταλλα όλα καλά και ήρεμα. Ξένια υπομονή κορίτσι μου σιγά σιγά ο μικρός θα καταλάβει να μην ζηλεύει τώρα ακόμα είναι νωρίς. Lunarossa εσύ τι κάνεις?? Crp ξαναεκανες?

Ναι είχα κάνει και είχε αρχίσει να πέφτει όποτε δεν έχω κάνει ξανά.Τελευταια έκανα πριν λίγες μέρες γενικές εξετάσεις και όλα καλά.Μπηκε ο Μάης! Καλό μας μήνα με υπομονή Λέτα μου!!Θα τις μετράω τις μέρες μια μια..

11 ώρες πρίν, Dormam είπε:

Κοριτσια μου, ασχετο με το θεμα :) αλλα ηθελα να σας πω οτι γεννησα!!!! Παρασκευη πρωι, φυσιολογικα, αγορακι, 37+5 εβδομαδων, 3165 γραμμαρια. Μετα απο σχεδον 4 μηνες ξαπλα, τα καταφερα!!!! Μεσα απο την καρδια μου ευχομαι την ιδανικοτερη εκβαση της εγκυμοσυνης σε ολες που περνανε δυσκολα!!! Σας ευχαριστω ολες για την παρεα τοσο καιρο και φυσικα θα ειμαι κι εγω διπλα σας ως το τελος. Φιλια!!!!

Γλυκιά Δωριτσα συγχαρητήρια!!!Να σου ζήσει το μωρούλι σου.Χαρηκα πολύ που τα κατάφερες μετα από τον αγώνα που έδωσες.Όταν θα μπορείς να μας γράψεις πως έγιναν τα πράγματα αναλυτικά για να μας δώσεις δύναμη και θάρρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα κορίτσια. Δωράκι μου όμορφο να σου ζήσει ο γιοκας σου υγιεστατο και τυχερό να είναι στην ζωή του . Ξένια μαζί με την Δώρα ήσουν κοντά περίπου τι κάνει ο γιοκας σου ?? Lunarossa διαγραφουμε μέρες λέμε μέχρι 30 Μαΐου. Πότε θα πας ιατρό ξανά? Εγώ την άλλη βδομάδα θα πάω να δούμε για τον τραχηλο 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, leta87 είπε:

Καλό μήνα κορίτσια. Δωράκι μου όμορφο να σου ζήσει ο γιοκας σου υγιεστατο και τυχερό να είναι στην ζωή του . Ξένια μαζί με την Δώρα ήσουν κοντά περίπου τι κάνει ο γιοκας σου ?? Lunarossa διαγραφουμε μέρες λέμε μέχρι 30 Μαΐου. Πότε θα πας ιατρό ξανά? Εγώ την άλλη βδομάδα θα πάω να δούμε για τον τραχηλο 

Ναι Δώρα μου μακάρι να φτάσουμε και μεις στις τελευταίες εβδομάδες.Γιατρό και γω έχω την επόμενη εβδομάδα την Τρίτη.Τον τράχηλο στον μετράει ενδοκολπικά ή κοιλιακά εσένα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , lunarossa είπε:

Ναι Δώρα μου μακάρι να φτάσουμε και μεις στις τελευταίες εβδομάδες.Γιατρό και γω έχω την επόμενη εβδομάδα την Τρίτη.Τον τράχηλο στον μετράει ενδοκολπικά ή κοιλιακά εσένα;

Στις δικές μας περιπτώσεις πρέπει ενδοκολπικα πάντα κοιλιακα δείχνει περισσότερο. Και εγώ  την Δευτέρα έχω με το καλο .αντε το δικό σου θα είναι 1 κιλό σίγουρα τότε και εμένα λογικά 900 γραμμάρια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , leta87 είπε:

Στις δικές μας περιπτώσεις πρέπει ενδοκολπικα πάντα κοιλιακα δείχνει περισσότερο. Και εγώ  την Δευτέρα έχω με το καλο .αντε το δικό σου θα είναι 1 κιλό σίγουρα τότε και εμένα λογικά 900 γραμμάρια 

Το ξέρω ότι ενδοκολπικά η μέτρηση γίνεται με μεγαλύτερη ακρίβεια όμως ο δικός μου γιατρός από τότε που έκανα την περιδεση μου τον μετράει κοιλιακά και μου λέει ότι ότι ακόμα δεν θέλει να πειράξουμε  καθόλου την περιοχή.Ελεγχει και το ράμμα με τον υπέρηχο και μου λέει όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, lunarossa είπε:

Το ξέρω ότι ενδοκολπικά η μέτρηση γίνεται με μεγαλύτερη ακρίβεια όμως ο δικός μου γιατρός από τότε που έκανα την περιδεση μου τον μετράει κοιλιακά και μου λέει ότι ότι ακόμα δεν θέλει να πειράξουμε  καθόλου την περιοχή.Ελεγχει και το ράμμα με τον υπέρηχο και μου λέει όλα καλά. 

Ο δικός σου καλά κάνει γιατί φοβάται τυχόν μόλυνση και σε προσέχει. Εμένα μετά την επεμβαση δύο φορές το έλεγξε ενδοκολπικα. Από πάνω μόνο. Και μια φορά μου έκανε καλλιέργεια. Κανω κάθε μήνα crp για να δω εκεί καλύτερα για μόλυνση. Καλό είναι όντως να μην το πειράζουμε αλλά είδες στη περίπτωση μου έπρεπε. Την Δευτέρα δεν ξέρω πως θα με κοιτάξει. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, leta87 είπε:

Ο δικός σου καλά κάνει γιατί φοβάται τυχόν μόλυνση και σε προσέχει. Εμένα μετά την επεμβαση δύο φορές το έλεγξε ενδοκολπικα. Από πάνω μόνο. Και μια φορά μου έκανε καλλιέργεια. Κανω κάθε μήνα crp για να δω εκεί καλύτερα για μόλυνση. Καλό είναι όντως να μην το πειράζουμε αλλά είδες στη περίπτωση μου έπρεπε. Την Δευτέρα δεν ξέρω πως θα με κοιτάξει. 

Καλημέρα Λέτα,τι κανεις; Εγώ έχω βαρεθεί πολύ 2,5 μήνες τώρα όλο κρεβάτι καναπές μέσα στο σπίτι διαρκώς.Οι δυο φίλες μας η Ξένια και η Δώρα ελευθερώθηκαν και ησύχασαν από αυτή την αγωνία.Αντε να περάσει ο καιρός και για μας.Που θα γεννήσεις ή πως θα γεννήσεις ξέρεις; το έχεις συζητήσει καθόλου με τον γιατρό σου;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι στην 24η εβδομαδα, εγκυος στο δεύτερπαιδακι μου, ξ ξαπλα περιπου απο τη 10η γιατί απο την αρχη ειχα διάφορα προβλήματα... τραχηλο 2,5, χαμηλο πλακουντα.... χαμος! Και ενω ηταν ο τραχηλος σταθερος 3 μηνες ξαφνικα επεσε στα 6 χιλιοστά και το Σάββατο εκανα εκτακτη περιδεση. Ευτυχως ολα καλά.  Η ξαπλα συνεχιζεται... χαιρομαι πολυ που σας βρηκα!

Επεξεργάστηκαν by fuego7
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...