Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

@ geontur το καρότσι είναι απλά τέλειο! Το είχα δει live στο bebehome στη Θεσσαλονίκη και ήταν όλα τα λεφτά. Στην Αγγλία η Cosatto είναι πολύ διαδεδομένη.

 

 

Γεια σας κοριτσια εχω μια ερωτησουλα λιγο εκτος θεματος!

Μπορει να μου πει καποια μανουλα που παραγγειλε απο το pramworld ποσο καιρο εκανε να ερθει η παραγγελια ,γιατι θελω να παρω ενα καροτσακι maclaren αλλα επειδη θα φυγω για τις διακοπες του πασχα μην ερθει και λειπω!

 

Αν θυμάμαι καλά παρέλαβα μέσα σε 10 μέρες. Απλά όταν έκανα την παραγγελία αναγκάστηκα να βάλω τη διεύθυνση του πατρικού μου στη Θεσσαλονίκη γιατί δε μου το έστελναν στο νησί.

 

Χθες παρέλαβα και από εδώ http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260747845557&ssPageName=STRK:MEWNX:IT. Το μόνο μείον είναι ότι δε μου έχει αφήσει ακόμη feedback, άσχετα αν της έστειλα και mail.

Επίσης, αφού έφαγα τον τόπο για ένα συγκεκριμένο jean, τελικά το εντόπισα στο ιταλικό ebay. Το έβαλα στην watch list, αποσυνδέθηκα, ξανασυνδέθηκα στο αγγλικό και το παρήγγειλα http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290530790236&ssPageName=STRK:MEWNX:IT. Μόλις παραλάβω θα γράψω και εντυπώσεις.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια βοήθηστε με λιγάκι γιατί δεν μπορώ να συννενοηθώ με την τύπισα απο το shoesfor kids. Πόσο καιρό πρεπει να περιμενω να ερθει η παραγγελία μου?

Αυτη μου λεει οτι μπορει να κανει και βδομάδες. Ναι αλλα αν περιμενω βδομαδες θα χασω την προθεσμία των 45 ημερων που δινει το paypal.

Δεν μου εχει ξανατυχει και δεν ξερω τι να κανω.

Επίσης λεει να ζητησω εγω τα λεφτα απο το royal mail (αν χαθηκε). Καλά ο πωλητης δεν κινεί την διαδικασία αυτή? 10 email εχουμε ανταλλαξει και δεν βρηκαμε ακρη :confused::confused::confused::confused::confused:

 

Ας με διαφωτίσει κάποια που ξέρει σας παρακαλώ

 

απ'οτι ειδα,το καταστημα ειναι απο αγγλια,αρα πανω απο το πολυ 2 εβδομαδες δεν θα κανουν να ερθουν.Απλα εχει 2 επιλογες για αποστολη.Απλο ταχυδρομειο,και συστημενο.Με το συστημενο δεν κινδυνευεις να τα χασεις,με το απλο εχει το ρισκο του.εγω να σου πω,που εχω κανει πολλες αγορες απο αγγλικα sites προτιμω να βαζω τα μεταφορικα με τον απλο τροπο,για να γλιτωνω εξοδα,και δεν εχεις τυχει να χαθει τιποτα.Αυτο εσυ το αποφασιζεις,εξαρταται απο το που μενεις,αν χανονται συχνα δεματα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθηστε με λιγάκι γιατί δεν μπορώ να συννενοηθώ με την τύπισα απο το shoesfor kids. Πόσο καιρό πρεπει να περιμενω να ερθει η παραγγελία μου?

Αυτη μου λεει οτι μπορει να κανει και βδομάδες. Ναι αλλα αν περιμενω βδομαδες θα χασω την προθεσμία των 45 ημερων που δινει το paypal.

Δεν μου εχει ξανατυχει και δεν ξερω τι να κανω.

Επίσης λεει να ζητησω εγω τα λεφτα απο το royal mail (αν χαθηκε). Καλά ο πωλητης δεν κινεί την διαδικασία αυτή? 10 email εχουμε ανταλλαξει και δεν βρηκαμε ακρη :confused::confused::confused::confused::confused:

 

Ας με διαφωτίσει κάποια που ξέρει σας παρακαλώ

 

καμιά 10 αρία μέρες κάνουν για να έρθουν από Αγγλία.

Τι εννοείς έχεις κάνει την παραγγελία και δεν σου έχει έρθει ?? εδώ και πόσες μέρες ??

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το royal mail με το paypal εσύ αν δεν έρθει στο paypal θα ανοίξεις case, αυτή ας τα βρει με το royal mail

 

και για όσες ρωτάνε για το κατα πόσο μπορείς να αγοράσεις το σωστό νούμερο σε παιδικό παπούτσι από το Internet :lol::lol: είναι να την πατήσεις κανα δυο φορές μετά μαθαίνεις:lol::lol:

όπως λέει η kolibigi εννοείται ότι αν η μάρκα υπάρχει στην Ελλάδα τα δοκιμάζεις αν δεν υπάρχει όμως ????:-P:razz:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1933314&postcount=19

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ,τι μου κάνετε?Kalamaraki ήθελα να σε ρωτήσω αν τελικά πήρες εκείνα τα κόκκινα παππούτσια mothercare από τον αγαπημένο σου πωλητή(Χαίρομαι που τον έδωσα εγώ και έγινε αγαπημένος σου) γιατί σκέφτομαι να πάρω και εγώ.Σου ήρθαν ?Η δικιά μου φοράει το 23,να πάρω το 6?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το ξαναγραφω, διοτι εψαξα προς τα πισω αλλα δεν το βρηκα...να ρωτησω παρακαλω οσες το εχετε παθει, πως κανατε την αναφορα στον ταχυδρομο που σας αφηνε τα δεματα στο δρομο??εμας χτες δευτερη φορα τα αφησε πανω στη λεωφορο, δεν εκανε καν τον κοπο να το ριξει μεσα απο την καγκελοπορτα κια μαλιστα επειδη φυσουσε πααααρα πολυ το βρηκα κατι μετρα μακρια...το θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Raw_Shooter τα παρελαβα και εγω!

η Α ειναι 22 προς 23 και τηςπηρα το 6, φοραει ομως ακομα τα 22αρακια απλα οριακα

τωρα ενα θεματακι, θα μας πει και το καλαμαρι αμα τα δοκιμασει

η Α εχει πολυ λεπτο ποδαρακι και καθολου κουτουπιε

το ζωνακι απο πανω για μενα θα επρεπε να ειναι πιο ελαστικο

δηλαδη μπαινει λιιιιιγο δυσκολα μεχρι να περασει το ποδαρακι της μεσα αλλα μετα της ειναι μια χαρα και ομορφο!

Αλλα σε ποδαρακι με κουτουλπιες δε ξερω ποσο ευκολο θα ητανε!

καλαμαριιιιιιι??????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

καμιά 10 αρία μέρες κάνουν για να έρθουν από Αγγλία.

Τι εννοείς έχεις κάνει την παραγγελία και δεν σου έχει έρθει ?? εδώ και πόσες μέρες ??

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το royal mail με το paypal εσύ αν δεν έρθει στο paypal θα ανοίξεις case, αυτή ας τα βρει με το royal mail

 

Έγραψα και πιο πάνω την ιστορία για αυτό δε τα ξαναέγραψα :D

4/3 έγεινε η παραγγελία απλά έγεινε μπέρδεμα και η διευθυνση δεν είχε ταχ. κωδικό.Πιστεύω οτι γι'αυτο δεν εχει ερθει ακόμα. Μπορεί να της γυρίσει και πίσω το δέμα.

Αυτή μου έγραφε στα email εγώ να επικοινωνήσω με royal mail, να περιμενω και αλλο και δεν μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη. Τελικά εκνευρίστικα και της είπα οτι θα περιμένω εως 4/4 (τοτε μπορει αυτη να ψαξει το δεμα στο ταχυδρομείο της) και οτι δεν ασχολείται ο αγοραστής με αυτά. Της είπα για refund και απάντησε οτι θα στείλει άλλο ζευγάρι παππούτσια. Θα περιμένω έως τότε και βλέπουμε.

Αλλά η όλη συννενόηση δεν μου άρεσε καθόλου, έστω και αν ήταν δικό μου λάθος η διευθυνση.

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτσι την πάτησα κι εγώ, εφαρμόζω άλλη τακτική.

Την πηγαίνω σε ένα μαγαζί που να πουλάει τη μάρκα που θέλω, της δοκιμάζω 2-3 ζευγάρια για να είμαι σίγουρη για το νούμερο και την εφαρμογή, και μετά παραγγέλνω.

 

ναι σωστα,αλλα clarks βρεφικα απ'οτι ξερω δεν υπαρχουν.:(

Link to comment
Share on other sites

ηρθε τελικα το πακετο απο eastendcosmetics, επαθα πλακα οταν ανοιξα ενα απ τα προιοντα. Το concealer stick ηταν χρησιμοποιημενο!!!Οχι, απλα χρησιμοποιημενο, τελειωμενο...

Τους εστειλα αμεσως email, και μου απαντησαν αμεσως αυτο:

 

I am very sorry for the inconvenience caused and I can assure you that we do not send out used cosmetics, it is simply not in our interest to send out used or damaged goods, we get the products directly from the manufacturer (Rimmel London). As with all manufacturing companies some products come out of the production line with errors, which we are not aware of. Unfortunately we are not in a position to open and check every product that goes through our warehouses due to the heavy volume of orders and the seal placed by the manufacturer.

 

I will look into the matter personally and make sure this does not happen again. I will send of 2 of the damaged products over to you immediately. Thank you for shopping with us and have a good day.

[URL="http://pregnancy.baby-gaga.com/"][/URL][URL="http://www.baby-gaga.com/"][IMG]http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogard20100608_-8_My+child+is.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι σωστα,αλλα clarks βρεφικα απ'οτι ξερω δεν υπαρχουν.:(

 

εγώ θα τολμήσω τις οδηγίες της age για επικοινωνία με το μαγαζί (shoesforkids) για clarks. Αν δεν απαντήσουν και δεν εχω ξεκάθαρη εικόνα για το νούμερο πιθανό να μην πάρω. Ή να πάρω προς το μεγαλύτερο παπουτσάκι ώστε να ειμαι σίγουρη (τα μεγαλύτερα σιγουρα δεν θα πανε χαμένα). Την έχω πατήσει βεβαια ουκ ολίγες φορές και με αγορά απο φυσικό μαγαζί (οπου η πωλήτρια επιμένει οτι του κανει και αυτο του ειναι ισα ισα και κρατάει 1 μήνα)..

Link to comment
Share on other sites

Αχ τα εχασα τα umi...δεν αλλαξε τα setting της και οταν τα χτυπησα μου εβγαλε μηνυμα...το καλο ειναι οτι δεν τα ειχε χτυπησει και κανεις αλλος και της εστειλα mail να τα ξανακανει relist...αιντε να δουμε!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το ξαναγραφω, διοτι εψαξα προς τα πισω αλλα δεν το βρηκα...να ρωτησω παρακαλω οσες το εχετε παθει, πως κανατε την αναφορα στον ταχυδρομο που σας αφηνε τα δεματα στο δρομο??εμας χτες δευτερη φορα τα αφησε πανω στη λεωφορο, δεν εκανε καν τον κοπο να το ριξει μεσα απο την καγκελοπορτα κια μαλιστα επειδη φυσουσε πααααρα πολυ το βρηκα κατι μετρα μακρια...το θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο...

spyni δοκίμασε εδώ http://www.elta.gr/index.asp διαφορετικά θα πρέπει (γραπτώς πάντα, μην ξεχνάμε ότι συναλλασόμεθα με το δημόσιο) να υποβάλουμε τα παράπονα μας στο κατάστημα της περιοχής που μας εξυπηρετεί :D

 

Έγραψα και πιο πάνω την ιστορία για αυτό δε τα ξαναέγραψα :D

4/3 έγεινε η παραγγελία απλά έγεινε μπέρδεμα και η διευθυνση δεν είχε ταχ. κωδικό.Πιστεύω οτι γι'αυτο δεν εχει ερθει ακόμα. Μπορεί να της γυρίσει και πίσω το δέμα.

Αυτή μου έγραφε στα email εγώ να επικοινωνήσω με royal mail, να περιμενω και αλλο και δεν μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη. Τελικά εκνευρίστικα και της είπα οτι θα περιμένω εως 4/4 (τοτε μπορει αυτη να ψαξει το δεμα στο ταχυδρομείο της) και οτι δεν ασχολείται ο αγοραστής με αυτά. Της είπα για refund και απάντησε οτι θα στείλει άλλο ζευγάρι παππούτσια. Θα περιμένω έως τότε και βλέπουμε.

Αλλά η όλη συννενόηση δεν μου άρεσε καθόλου, έστω και αν ήταν δικό μου λάθος η διευθυνση.

ναι το διάβασα αλλά, το γήρας ου γαρ έρχεται μόνο....:oops::oops: κοίτα σε αυτή την περίπτωση λυπάμαι που το λέω το λάθος είναι καθαρά δικό σου οπότε δεν φταίει η κυριούλα πάντως τουλάχιστον θα τα ξανα στείλει, μήπως να πέρναγες και από το ταχυδρομείο της περιοχής σου να τους πεις μια καλημέρα ?? δεν ξέρεις καμιά φορά μπορεί να βγάλεις άκρη :D:D

 

εγώ θα τολμήσω τις οδηγίες της age για επικοινωνία με το μαγαζί (shoesforkids) για clarks. Αν δεν απαντήσουν και δεν εχω ξεκάθαρη εικόνα για το νούμερο πιθανό να μην πάρω. Ή να πάρω προς το μεγαλύτερο παπουτσάκι ώστε να ειμαι σίγουρη (τα μεγαλύτερα σιγουρα δεν θα πανε χαμένα). Την έχω πατήσει βεβαια ουκ ολίγες φορές και με αγορά απο φυσικό μαγαζί (οπου η πωλήτρια επιμένει οτι του κανει και αυτο του ειναι ισα ισα και κρατάει 1 μήνα)..

 

να το τολμήσεις, :D:Dμε την συγκεκριμένη εταιρεία και εγώ επειδή αγόραζα πρώτη φορά clarks την ρώτησα για τα 2 παπούτσια που με ενδιέφεραν πόσο είναι εσωτερικά η σόλα και μου απάντησε άμεσα, μάλιστα με συμβούλευσε και τι νούμερο να πάρω αφού της έγραψα και πόσο είναι το μήκος του ποδιού της μικράς μου...... γενικώς δεν είχα κανένα πρόβλημα με την επικοινωνία μαζί της. :D

και κάτι άλλο, αν δεν είμαστε σίγουροι για το νούμερο καλλίτερα να αγοράσουμε την πρώτη φορά αθλητικά που μπορεί αν το νούμερο είναι μεγαλύτερο να τα φορέσει όλο τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τα εχασα τα umi...δεν αλλαξε τα setting της και οταν τα χτυπησα μου εβγαλε μηνυμα...το καλο ειναι οτι δεν τα ειχε χτυπησει και κανεις αλλος και της εστειλα mail να τα ξανακανει relist...αιντε να δουμε!

 

Αχ βρε κοριτσακι μου!

Τοσα ποστ ειχαμε γραψει για να μην την παταμε ετσι! :(

Διαβασε λιγο εδω:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1950152#post1950152

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα τολμήσω τις οδηγίες της age για επικοινωνία με το μαγαζί (shoesforkids) για clarks. Αν δεν απαντήσουν και δεν εχω ξεκάθαρη εικόνα για το νούμερο πιθανό να μην πάρω. Ή να πάρω προς το μεγαλύτερο παπουτσάκι ώστε να ειμαι σίγουρη (τα μεγαλύτερα σιγουρα δεν θα πανε χαμένα). Την έχω πατήσει βεβαια ουκ ολίγες φορές και με αγορά απο φυσικό μαγαζί (οπου η πωλήτρια επιμένει οτι του κανει και αυτο του ειναι ισα ισα και κρατάει 1 μήνα)..

 

Μετρησε και το πλατος απο το coup de pied για να παραγγειλεις και το σωστο πλατος (e, f, g)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κοριτσακι μου!

Τοσα ποστ ειχαμε γραψει για να μην την παταμε ετσι! :(

Διαβασε λιγο εδω:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1950152#post1950152

και έλεγα, τι έχω ξεχάσει ........τι έχω ξεχάσει:D:D να σου απαντήσω:oops::oops: βρε κοριτσάκι μου ήθελα να σου ζητήσω να καθίσεις να τα γράψεις αναλυτικά και πόσταρε τα στο θέμα με τις οδηγίες για τα πάντα για να τα έχουμε πρόχειρα και να μην ψάχνουμε το λίνκ κάθε φορά :wink:

Link to comment
Share on other sites

spyni δοκίμασε εδώ http://www.elta.gr/index.asp διαφορετικά θα πρέπει (γραπτώς πάντα, μην ξεχνάμε ότι συναλλασόμεθα με το δημόσιο) να υποβάλουμε τα παράπονα μας στο κατάστημα της περιοχής που μας εξυπηρετεί :D

 

 

ναι το διάβασα αλλά, το γήρας ου γαρ έρχεται μόνο....:oops::oops: κοίτα σε αυτή την περίπτωση λυπάμαι που το λέω το λάθος είναι καθαρά δικό σου οπότε δεν φταίει η κυριούλα πάντως τουλάχιστον θα τα ξανα στείλει, μήπως να πέρναγες και από το ταχυδρομείο της περιοχής σου να τους πεις μια καλημέρα ?? δεν ξέρεις καμιά φορά μπορεί να βγάλεις άκρη :D:D

 

 

να το τολμήσεις, :D:Dμε την συγκεκριμένη εταιρεία και εγώ επειδή αγόραζα πρώτη φορά clarks την ρώτησα για τα 2 παπούτσια που με ενδιέφεραν πόσο είναι εσωτερικά η σόλα και μου απάντησε άμεσα, μάλιστα με συμβούλευσε και τι νούμερο να πάρω αφού της έγραψα και πόσο είναι το μήκος του ποδιού της μικράς μου...... γενικώς δεν είχα κανένα πρόβλημα με την επικοινωνία μαζί της. :D

και κάτι άλλο, αν δεν είμαστε σίγουροι για το νούμερο καλλίτερα να αγοράσουμε την πρώτη φορά αθλητικά που μπορεί αν το νούμερο είναι μεγαλύτερο να τα φορέσει όλο τον χρόνο.

 

Αge μου, σε ευχαριστω πολυ!!!θα δοκιμασω αυριο...και μιας και πηρα σβαρνα τα παραπονα, για να ανοιξω στο πειπαλ θεμα-δεν εχω παραλαβει απο Mandco εδω και 20 ημερες-θα πρεπει πρωτα να ενημερωσω συτους με τους οποιους εχω το προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γατούλα για την απάντηση!Δεν ήξερα ότι πήρες και εσύ.Εμείς έχουμε στρουμπουλό ποδαράκι και μάλλον αυτό το λαστιχάκι θα μας δυσκολέψει,οπότε λέω να μην τα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

 

 

ναι το διάβασα αλλά, το γήρας ου γαρ έρχεται μόνο....:oops::oops: κοίτα σε αυτή την περίπτωση λυπάμαι που το λέω το λάθος είναι καθαρά δικό σου οπότε δεν φταίει η κυριούλα πάντως τουλάχιστον θα τα ξανα στείλει, μήπως να πέρναγες και από το ταχυδρομείο της περιοχής σου να τους πεις μια καλημέρα ?? δεν ξέρεις καμιά φορά μπορεί να βγάλεις άκρη :D:D

 

ναι σαφέστατα είναι δικό μου για αυτό και είμαι διατεθιμένη να πληρώσω ξανά τα μεταφορικά. Παρ'ολα αυτα εστω και χωρίς τκ το δεμα θα επρεπε να φτασει. Στα ελτα πηγα και ξαναπηγα. Αυτό που μου ειπαν είναι οτι θα επρεπε να ερθει, και να μιλησω με τον πωλητή. Όπως και να εχει το δεμα αν δεν ερθει, ο πωλητης θα αποζημειωθεί απο το ταχυδρομειο. Εγω τι να κανω να πληρωσω για παππούτσια που δεν έχω?

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσακι μου!

Τοσα ποστ ειχαμε γραψει για να μην την παταμε ετσι! :(

Διαβασε λιγο εδω:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1950152#post1950152

 

 

εξηγηστε μου plzzzz γιατι μπερδευτηκα ...για να χτυπησω κατι σε δημοπρασια στο αγγλικο e-bay πρεπει να εχω δηλωσει αγγλικη διευθυνση??? βοηθεια γιατι περιμενω να χτυπησω κατι αυριο πριν ληξει!!

Link to comment
Share on other sites

εξηγηστε μου plzzzz γιατι μπερδευτηκα ...για να χτυπησω κατι σε δημοπρασια στο αγγλικο e-bay πρεπει να εχω δηλωσει αγγλικη διευθυνση??? βοηθεια γιατι περιμενω να χτυπησω κατι αυριο πριν ληξει!!

 

Αν ο πωλητης γραφει οτι στελνει Ελλαδα και εχει και την τιμη αποστολης εισαι Οκ.

Αν εχεις κανει προσωπικη συνεννοηση ενω γραφει οτι στελνει μονο Αγγλια,υπαρχει περιπτωση να μην μπορεσεις να χτυπησεις στη δημοπρασια ακομα κι'αν εχετε συμφωνησει για μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

ειστε ταχυτατες:P...ευχαριστωωωωωωω:-D:grin:

στελνει worldwide κ αναγραφει εξοδα αποστολης για ελλαδα...αρα ειμαι οκ ( σωστα?)..τωρα ελα που δεν θυμαμαι αν εβαλα ποτε διευθυνση στο e-bay!ειχα ψωνισει μονο 2 φορες το καλοκαιρι, αλλα οχι σε δημοπρασια

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...