Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμμεσα ασφαλισμενοι στο ικα


Recommended Posts

Ειμαι 25 ετων και ειμαι ακομη ασφαλισμενη στο ικα του μπαμπα μου.Μας ενημερωσαν οτι εφοσον δεν ειμαι παντρεμενη και δε δουλευω και ειμαι στον ΟΑΕΔ οτι μπορω να εχω εμμεση ασφαλεια στο μπαμπα μου.

Ο αντρας μου παλευει με κατι γραφειοκρατικα να μπει στο ΤΕΒΕ οποτε ευτυχως που εχω απο το μπαμπα.

Προσπαθουμε να κανουμε παιδακι και αναρωτιομουν τι προσφερει το ΙΚΑ στην περιπτωση μου?Αν γεννησω σε κλινικη τι συμμετοχη θα εχω?Ειναι χωριστα η πληρωμη του γιατρου?Αν χρειαστει καισαρικη?

Οποια φαρμακα/βιταμινες μου συστησει ο οιδιωτικος μου γιατρος μπορω να τα γραψω στο ικα? :?::?::?::?:

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ως εμμεση ασφαλισμένη δεν δικαιούσαι και πολλα πολλα από επιδόματα. Φάρμακα λογικά μπορείς να πάρεις τα πάντα.

 

Αλλα λες ότι εφόσον δεν είσαι παντρεμένη μπορείς να είσαι στον μπαμπά σου. και μετα λες ο άνδρας μου...

.png
Link to comment
Share on other sites

Λεω ο αντρας μου γιατι ειμαστε 4 1/2 χρονια μαζι,ειμαστε αρραβωνιασμενοι,ζουμε μαζι αλλα δε μας πολυενδιαφερει ο γαμος.Θα γινει μονο και μονο για το παιδι οταν μεινω εγκυος για να το εξασφαλισουμε και να μην τρεχουμε και για αναγνωριση.

Ευτυχως δηλαδη που δεν παντρευτηκαμε ακομα γιατι ετσι εχω ασφαλεια απο τον μπαμπα μου ενω ο αντρας μου δεν εχει βγαλει ακομα ΤΕΒΕ,τρεχει με κατι αδειες και κατι εξετασεις ειδικοτητας οποτε δε θα ειχα αν ημασταν παντρεμενοι.

Δε γνωριζει καποια τι δικαιουμαι?Μαλλον θα πρεπει να παω μια βολτα απο το ΙΚΑ καποια στιγμη..... :? Σιχαινομαι τα γραφειοκρατικα και τις υπηρεσιες..... :cry:

.png
Link to comment
Share on other sites

Λεω ο αντρας μου γιατι ειμαστε 4 1/2 χρονια μαζι,ειμαστε αρραβωνιασμενοι,ζουμε μαζι αλλα δε μας πολυενδιαφερει ο γαμος.Θα γινει μονο και μονο για το παιδι οταν μεινω εγκυος για να το εξασφαλισουμε και να μην τρεχουμε και για αναγνωριση.

Ευτυχως δηλαδη που δεν παντρευτηκαμε ακομα γιατι ετσι εχω ασφαλεια απο τον μπαμπα μου ενω ο αντρας μου δεν εχει βγαλει ακομα ΤΕΒΕ,τρεχει με κατι αδειες και κατι εξετασεις ειδικοτητας οποτε δε θα ειχα αν ημασταν παντρεμενοι.

Δε γνωριζει καποια τι δικαιουμαι?Μαλλον θα πρεπει να παω μια βολτα απο το ΙΚΑ καποια στιγμη..... :? Σιχαινομαι τα γραφειοκρατικα και τις υπηρεσιες..... :cry:

 

Από εξετάσεις δικαιούσαι ότι προβλέπεται για τις εγκυμονούσες. αλλα από επιδόματα πολύ λίγα σε σχεση με τους άμεσα. γιατι δεν δουλευεις και δεν θα αποζημιωθεις γιατι μέρες που θα κάθεσαι.

.png
Link to comment
Share on other sites

nicky ας σου πω εγώ πάνω κάτω τι παίζει που επίσης είμαι έμμεσα ασφαλισμένη, αλλά στον άντρα μου.

Για την γέννα θα πάρεις μόνο τα 881Ευρώ που είναι το επίδομα τοκετού. Εφόσουν δεν έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δυο χρόνια δεν δικαιούσε τίποτε παραπάνω!

Φάρμακα μπορείς να τα παίρνεις, αλλά θα πρέπει να έχεις γιατρό που είναι στο ΙΚΑ για να σου γράφει την συνταγή!

Τί άλλο σε ενδιαφέρει; Ρώτα κι αν ξέρω θα σου απαντήσω :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...