Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;  

930

  1. 1. Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;

    • Σίγουρα ναι!
      1188
    • Σίγουρα οχι!
      28
    • Ισως μετα απο πολύ σκέψη και αρκετές προσπάθειες!
      396


Recommended Posts

και το εξωτερικό είναι δύσκολο..απαιτούνται τεράστια ποσα για διπλά δικαστήρια, δικηγόρους και στις 2 χωρες...ταξίδια...Και πριν λίγο άκουγα τον κύριο Γιαννόπουλο απ'το χαμόγελο του παιδιού πως 23 παιδιά είναι εγκαταλελειμένα σε νοσοκομεία γιορτινές μέρες...έχω αγανακτήσει πια!

maria.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν και δεν εχω βάλει το παιδακι ακομα στο πρόγραμμα, είναι σίγουρο ότι θα ήθελα να υοθετήσω ένα παιδάκι. Το θέμα όμως είναι οι προυποθέσεισ που χρειάζεται να έχεισ σύμφωνα με το κράτος και να μην αναφέρω το οικονομικό θέμα. Είναι δυνατών να "αγοράζονται" έτσι;;;;; :(

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΣΑ!!!!

ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ 1982 ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΟΛΛΑ Κ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ Κ ΜΟΝΟ << ΟΠΟΙΟΣ ΕΔΙΝΕ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΥΙΟΘΕΤΟΥΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑΡΡΩΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΦΕΥΓΑΝ ΔΙΘΕΝ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΕΙΑ Κ ΚΑΤΑΛΗΓΑΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ>>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ναι σιγουρα θα θιοθετουσα και χωρις ντροπη και τυψεις ακομα και παρανομα ασε που πιστευω οτι εκει θα εκανα και πολυ πιο καλα γιατι θα εσωνα ενα παιδι απο οτιδηποτε με την προυποθεση παντα το παιδι να μαθει απο που νωρις οτι δεν ειμαι η πραγματικη μητερα του.Αλλα δυστηχως δεν ξερω αν θα απαντουσα θετικα σε ενα παιδακι που δεν θα ηταν υγιεστατο που μπορει να μου συμβει αλλα δεν ξερω αν θα το συνειδητα εκτος αν η αναγκη μου να γινω μητερα ηταν τοσο μεγαλη.Παντως σκεφτηκα την υιοθεσιαοταν ειχα δυσκολια για το δευτερο παιδι και σκεφτηκα μονο την παρανομη δηλδη να αγορασωαφου δεν θα μου εδιναν νομιμα αο την στιγμη που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπίζω αυτή την κατάσταση.Ενω έχω(εγω) βιολογικό παιδί, δεν μπορώ να αποκτήσω 2ο με τον συζυγο.Λαχταράμε να υιοθετήσουμε αλλά το θέμα της ύπαρξης βιολογικού παιδιού είναι ανασταλτικός παράγοντας στα ιδρύματα(άκουσον-άκουσον!)Παρ'όλα αυτά δεν εγκαταλείπουμε την προσπάθεια να αποκτήσουμε κι άλλο παιδί με υιοθεσία.Μακάρι μέρες που είναι να γεμίσουν όλα τα σπίτια σαν το δικό μας, που περισευει η αγάπη, η αγκαλιά και η προσμονή!

Απιστευτο ειανι καλυτερα να μεγαλωνουν στα ιδρυματα?Αν το παιδι δεν ειναι υγιεστατο θα το εδιναν αλλα αυτο δν μας ενδοιαφερει ετσι?Απιστευτο

Ευχομαι να τα καταφερεις απο την καρδια μου

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ θα υιοθετουσα ενα μεγαλυτερο παιδακι θα ηθελα να ειναι στην ηλικια περιπου της κορης μου

Το εχω σκεφτει αλλα απο οτι εχω μαθει ειναι πολυ αργες οι διαδικασιες για να υιοθετηθου τα μωρα και τα παιδια

δεν ξρτω γιατι προτιμουν την αναδοχη οικογενεια

ι

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ΝΑΙ.....εδω θελω να υοθετησουμε τωρα και ας εχουμε ηδη ενα, μια προγονη και ισως παμε και για δευτερο-συγνωμη τριτο...... Εννοειτε!.....ο συζυγος μου απο την αλλη......δεν εχει την ιδια αποψη.....:(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

για να ειμαι ειλικρινης ουτε και ο αντρας μου φαινεται να συμεριζεται αυτο μου το ονειρο!!!!λεει οτι στην ελλαδα ειναι σχεδον αδυνατο απο υδρηματα να γινει υιοθεσια και αν ομως γινοταν αυτο δεν θα ηθελε και τριτο παιδι:-(

Εγω παλι ελπιζω να του αλλαξω γνωμη:D:?:

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω σαν μαμα θα ηθελα να υιοθετησω ενα παιδακι ακομα.σαν κορη ομως δεν μου το επιτρεπουν τα βιωματα μου. ο μπαμπας μου ειναι υιοθετημενος και μαλιστα ζωντας σε κλειστη κοινωνια ηξερε και τους πραγματικους τους γονεις. οι θετοι του γονεις παντα ( μεχρι σημερα) τον αντιμετωπιζαν σαν ιδιοκτησια τους,ενιωθαν οτι τους εχει καποιο ειδος υποχρεωσης.. δεν τον αφησαν να σπουδασει ενω ειχε τις ικανοτητες μονο και μονο για να μη φυγει μακρια τους και οταν παντρευτηκε τη μαμα ειχαν την απαιτηση να τους υπηρετει κι εκεινη.. το χειροτερο? οι αληθινοι του γονεις εμεναν αμετοχοι βλεποντας το παιδι τους να χαραμιζεται.. ξερω οτι εχουν περασει πολλα χρονια,αλλα μυαλα τοτε...ευχομαι ολοι οι νεοτεροι να σκεφτομαστε διαφορετικα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

magdaz κι εμενα ο μπαμπας μου ειναι υιοθετημενος και μαλιστα με τα μειονεκτηματα που ανεφερες ιδιοκτησια-υποχρεωση-νυφη υπηρετρια, επιπλεον δεν γνωρισε ποτε τους βιολογικους. Αν κρινω απο την δουλεια που εκανε με εμας τα παιδια του, τοτε εχω τα καλυτερα βιωματα, οτι στερηθηκε αυτος το εδωσε σε μας με το παραπανω κι αν ποτε γινω μανα ειτε με δικο μου παιδι ειτε υιοθετωντας, το ιδιο θα ηθελα να κανω κι εγω.

Ναι στην υιοθεσια απο ανιδιοτελεια και περισσια αγαπη και φροντιδα κι οχι ενα παιδι για να του αφησουμε την περιουσια και να εχουμε και καποιον να μας γηροκομησει. Αυτα

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

ellain, νομιζα οτι οι παππουδες μου ειναι η μονη κακη εξαιρεση στον κανονα που θελει γονεις να υιοθετουν για να προσφερουν αγαπη, αλλα μαλλον υπαρχουν κι αλλοι οπως και οι δικοι σου παππουδες. κι εμενα ο μπαμπας μου ειναι υποδειγμα πατερα και ανθρωπου γενικοτερα,αλλα φαντασου ποσο ψυχικη δυναμη χρειστηκαν αυτοι οι ανθρωποι για να τα ξεπερασουν ολα αυτα.. παντως σου ευχομαι ν'αποκτησεις γρηγορα ενα παιδακι και μ'οποιον τροπο κι αν στο φερει η ζωη να του χαρισεις πολυ πολυ αγαπη..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

σιγουρα ΝΑΙ...το ειχα σκεφτει σοβαρα μαλιστα αφου προσπαθουσαμε 4 χρονια και δεν μπορουσαμε ν'αποκτησουμε παιδι και οταν κοντεψε να μηδενιστει το σπερμα του το σκεφτηκα παρα πολυ σοβαρα να υιοθετησουμε.....τωρα που τελικα απεκτησα παιδι ενισχυθηκε περισσοτερο η αποψη μου πως το παιδι το αγαπας οχι επειδη το κουβαλλουσες 9 μηνες και το γεννησες αλλα επειδη το μεγαλωνεις το βλεπεις να ανακαλυπτει τον κοσμο και να σ'αγαπαει τοσο δυνατα....καθε μερα την αγαπω και περισσοτερο και φυσικα οχι επειδη εχει τα γονιδια μου αλλα επειδη μου χαμογελαει και μεγαλωνουμε παρεα!!!!!!

εξαλλου σωζεις κι ενα παιδακι που δεν εχει γονεις και στοργη...

η υιοθεσια ειναι ΘΕΑΡΕΣΤΟ ΕΡΓΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,θα το έκανα!Δεν ξέρω αν το έκανα πριν ή μετά απο πολλές εξωσωματικές γονιμοποιήσεις γιατί απλούστατα δεν έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση.Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα.

Σίγουρα όμως θα υιοθετούσα και ένα,και δύο,και τρία,και τέσσερα παιδιά...:lol:

Θαυμάζω τους ανθρώπους που το κάνουν

TUe8p2.pngGcCpp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και από την δική μας σκέψη πέρασε καποια στιγμη της ζωής οτι αν δεν τα καταφέρναμε να κάνουμε παιδί (παλευαμε σχεδων 5 χρόνια)θα θέλαμε να υοθετούσαμε ένα.Και όταν μετά απο πολύ κοπο κατάφερα να μείνω έγκυος δεν σταμάτησα ..και σήμερα έχω 4 παιδάκια και είμαι ευτυχισμένη........

Τα παιδια είναι ευλογία και μακαρι η πολιτεία να βοηθούσε τα ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά να υοθετησουν εύκολα και γρήγορα...χωρις εμπόδια.

Μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί και όχι αυτή που το γεννάει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγω υιοθετησα 2 παιδια. Περασαν αρκετα χρονια απο τοτε αλλα οπος βλεπω το κλιμα δεν αλλαξε. Εμεις τοτε ζουσαμε σε ενα μικρο μερος στην Ελλαδα. Αλλα το λεγαμε σε ολους και πρωτ απ ολα στα ιδια τα παιδια. Ποτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα σε αυτο το θεμα. Καμια φορα καποιος ελεγε~α, δεν ειναι τα δικα σας παιδια. Και εμεις λεγαμε, και βεβαια ειναι τα παιδια μας, απλος δεν ειμαστε οι φυζιολογικοι γονεις. Αυτα τα δυο παιδια αγαπαω σαν την ζωη μου. Δεν πιστευω οτι ενα παιδακι απο την κοιλια μου θα μπορουσα να αγαπω πιο πολυ. Εμεις δεν προσπαθησαμε ουτε ορμονες ουτε εξωσωματικη. Δεν τα ηθελα. Δεν με ενδιαφερει αν τα παιδια εχουν τα ματια τα δικα μου.

Σιγουρα ηταν παρα πολυ περιπλοκα να μαζεψουμε ολα αυτα τα χαρτια. Ομος και μια γυναικα που πρεπει να ξαπλωσει 9 μηνες δεν περναει και ευκολα.

Τι θα πει, στην Ελλαδα η κοινωνια το εχει σαν ταμπου. Συγνωμη αλλα η κοινωνια ειστε και εσεις. Εγω ξερω πολλα θετα παιδια στην Ελλαδα που δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι οτι ειναι θετοι.

Για τα παιδια μου ειναι τοσο φυζιολογικα που, οταν ο φιλος της κορης μου, που ειναι τωρα 21 χρονων, απο μια συζητηση μεταξυ μας, το εμαθε και τσατιστηκε που δεν του εχει εμπιστοσυνη και το λεει. Οταν την ροτουσα γιατι δεν το λεει, μου απαντησε οτι τα ξεχναει γιατι η ζωη μας ειναι τοσο νορμαλ που δεν εχει κανενα νοημα.

Για μενα παλι ηταν το μεγαλυτερο δορο που μου κανανε δυο ξενες γυναικες. Δεν θα ξεχασω ποτε τις πρωτες μας στιγμες. Αυτα τα παιδια ειναι το νωημα της ζωης μου.

Link to comment
Share on other sites

meltemi 1961 υποκλίνομαι!!!:P

Είμαι και εγώ της άποψης οτι αν ένα ζευγάρι προσπαθεί και δεν τα καταφέρνει,καλύτερα να μην μπουν στον αγώνα της εξωσωματικής(που έχει ψυχολογική και οικονομική κόπωση) αλλά να υιοθετήσουν ένα παιδί.Στην Ελλάδα δεν είναι τόσο εύκολο,δυστυχώς

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Χιλιαδες συγχαρητηρια και απο μενα. Πιστευω πως μανα ειναι αυτη που αναθρεφει το παιδι. Κι εγω καποτε επειδη αργησε να ερθει το πρωτο, ελεγα πως αν δεν καταφερω να αποκτησω δικο μου, θα υιοθετησω με μεγαλη μου χαρα. Αφου, προσφατα που εγινε ο σεισμος στην Αιτη, εξεφρασα την επιθυμια (αν δεν δουλευα) να επαιρνα στο σπιτι 2 ορφανα αδερφακια για οσο χρειαζοταν. Και γενικα αγαπω πολυ τα παιδια και νιωθω πολυ καλα οταν μπορω να προσφερω ο,τι μπορω. Πιστευω να με αξιωσει ο Θεος να εχω εγγονια (τα δικα μου παιδια ειναι μεγαλα πια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμη μωράκι, δεν ξέρω αν μπορώ να συλλάβω ή όχι («τώρα ψαχνόμαστε!»). Έχουμε όμως συζητήσει παλιότερα με τον αντρούλη μου κι είμαστε και οι 2 ΥΠΕΡ!!!!!! Νομίζω πώς ναι μεν θα «πάλευα» για μία εξωσωματική ή και 2η ίσως κι έπειτα, εάν κι εφόσον είχαμε τις κατάλληλες προϋποθέσεις….. θα συνεχίζαμε, αδιαφορώντας για «τυχόν αντιρρήσεις» από τον κύκλο μας….. Συγγνώμη….. σε κανέναν δεν πέφτει λόγος!!! Για το τι θα κάνω εγώ μέσα στο σπίτι μου!!!!

Σίγουρα πάντως είναι μεγάλη ευλογία να μπορείς να κάνεις παιδιά, αλλά ακόμη μεγαλύτερη να μπορείς να πάρεις ένα εγκαταλελειμμένο μωράκι από ένα Ίδρυμα & να το γεμίζεις απλόχερα με τα γονεϊκά σου συναισθήματα!!!!! Είναι κάτι που στη σκέψη του και μόνο με συγκλονίζει!!!!! Ασχέτως…. που ζούμε στην Ελλάδα….. κι όταν μιλάμε για υιοθεσία….. μιλάμε και γι’ απίστευτη γραφειοκρατία…… & μεγάλη αναμονή……

Από τον κύκλο μας πάντως, γνωρίζουμε κοπέλα που ενώ είχε κάνει 7 αποτυχημένες προσπάθειες Εξωσωματικής….. τελικά υιοθέτησε την κορούλα της…… κι ενάμιση χρόνο αργότερα….. συνέλαβε φυσιολογικά το γιο της!!!!

Λέω εγώ τώρα….. μήπως πρέπει «να το δούμε λίγο αλλιώς» το όλο θέμα?????

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα λυπαμαι που θα το πώ απάντησα οχι .. Θελει μεγαλη καρδια και κουραγιο να το κανεις αυτο ... εχω δει παιδια που ειναι υιοθετημενα και δεν τους νοιαζουν οι γονεις τους οι βιολογικοι και εχω δει και καταστασεις να τρελαινεσαι ...Δεν ξερω ειλικρινα . Πιστευω οτι οποιος υιοθετει και μεγαλωνει παιδι ειναι Ανθρωπος με Α .

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμη μωράκι, δεν ξέρω αν μπορώ να συλλάβω ή όχι («τώρα ψαχνόμαστε!»). Έχουμε όμως συζητήσει παλιότερα με τον αντρούλη μου κι είμαστε και οι 2 ΥΠΕΡ!!!!!! Νομίζω πώς ναι μεν θα «πάλευα» για μία εξωσωματική ή και 2η ίσως κι έπειτα, εάν κι εφόσον είχαμε τις κατάλληλες προϋποθέσεις….. θα συνεχίζαμε, αδιαφορώντας για «τυχόν αντιρρήσεις» από τον κύκλο μας….. Συγγνώμη….. σε κανέναν δεν πέφτει λόγος!!! Για το τι θα κάνω εγώ μέσα στο σπίτι μου!!!!

Σίγουρα πάντως είναι μεγάλη ευλογία να μπορείς να κάνεις παιδιά, αλλά ακόμη μεγαλύτερη να μπορείς να πάρεις ένα εγκαταλελειμμένο μωράκι από ένα Ίδρυμα & να το γεμίζεις απλόχερα με τα γονεϊκά σου συναισθήματα!!!!! Είναι κάτι που στη σκέψη του και μόνο με συγκλονίζει!!!!! Ασχέτως…. που ζούμε στην Ελλάδα….. κι όταν μιλάμε για υιοθεσία….. μιλάμε και γι’ απίστευτη γραφειοκρατία…… & μεγάλη αναμονή……

Από τον κύκλο μας πάντως, γνωρίζουμε κοπέλα που ενώ είχε κάνει 7 αποτυχημένες προσπάθειες Εξωσωματικής….. τελικά υιοθέτησε την κορούλα της…… κι ενάμιση χρόνο αργότερα….. συνέλαβε φυσιολογικά το γιο της!!!!

Λέω εγώ τώρα….. μήπως πρέπει «να το δούμε λίγο αλλιώς» το όλο θέμα?????

 

 

Για μενα ευλογια δεν ειναι να μπορεις να κάνεις παιδια ειναι

 

Να μπορεσεις να μεγαλωσεις σωστα ενα εγκαταλελειμμένο μωράκι από ένα Ίδρυμα & να το γεμίζεις απλόχερα με τα γονεϊκά σου συναισθήματα

 

Αυτο ειναι ευλογια και Μπραβο σου !!! χιλια Μπραβο

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...