Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;  

930

  1. 1. Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;

    • Σίγουρα ναι!
      1188
    • Σίγουρα οχι!
      28
    • Ισως μετα απο πολύ σκέψη και αρκετές προσπάθειες!
      396


Recommended Posts

Και σίγουρα δεν συμφωνοούμε όλοι ότι η λίστα με τους υποψήφιους θετούς γονείς καταρτίζεται με βάση το ποσό που αναγράφεται στο εκκαθαριστικό σημείωμα!!

μιλάμε πάντα όταν 2 υποψήφιες οικογένειες πληρούν όλα τα κριτήρια το ίδιο και η μόνη τους διαφορά είναι στο εισόδημα..

Βρε katrin μόνη σου το έγραψες αυτό...

Αν 2 ζευγάρια έχουν ακριβώς τα ίδια υπόλοιπα χαρακτηριστικά και το ένα είναι οικονομικά πιο ευκατάστατο, ίσως να είναι αναμενόμενο να προηγηθεί του άλλου. Στη συνέχεια όμως και το δεύτερο θα αποκτήσει το δικό του παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Katrin εχεις ψιλοαρπαξει η μου φαινεται;

Θεωρω πως ειναι ηλιου φαεινοτερο πως κανεις εδω δεν θεωρει την υιοθεσια ελεημοσυνη, δεκανικι για αλλες αναγκες και φυσικα ποτε μα ποτε χομπι της μοδας, ουτε βεβαια εξισωνουμε παιδια με κατοικιδια. Προς Θεου να μην παρεξηγουμαστε!

Το πολυ απλο που υποστηριζω ειναι πως εαν δεν υπαρχει μια οικονομικη ανεση δεν αυξανεις τα μελη της οικογενειας σου (βιολογικα η μη).Οταν αναλαμβανεις να μεγαλωσεις ενα παιδι καλως η κακως χρειαζονται και χρηματα για να καλυφθουν αναγκες για τις οποιες δεν αρκουν μονο η αγαπη και η καλη θεληση.Φυσικα δεν αναφερομαι σε ενα πιατο φαϊ και δυο ρουχα αλλα σε ξενες γλωσσες, η/υ, αθληματα, χαρτζιλικια,ιατρικη περιθαλψη, σπουδες και ενοικια σε αλλη πολη και οποια αλλη αναγκη η λαχταρα του παιδιου παρουσιαστει. Αν εγω τα μετραω ολο το μηνα για να βγει το νοικι μου και δεν μου περισσευουν για πιο λογο να παρω στο λαιμο μου και ενα παιδι;

Καταλαβαινω φυσικα πως ειναι λογικο να εισαι αρκετα ευαισθητη σε αυτο το θεμα ομως στη βαση του ολοι το ιδιο λεμε.

Η υιοθεσια ειναι μια υποθεση που θελει κοτσια (ως προς τον προσωπικο εγωισμο του καθενος) και ειναι τεραστια ευθυνη.Η οικονομικη ευχερια ειναι κατι που λογικα ερευναται μιας και ειναι ενας παραγοντας σημαντικος για την ευημερια μιας οικογενειας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να μιλάμε για ένα τόσο καυτό θέμα σαν να μιλάμε για μπρόκολα - ας με συγχωρήσετε όλοι - να λέει ο καθένας τι άκουσε από κάποιον ή τι νομίζει ότι ισχύει!

 

Όσο κι αν έψαξα να βρώ αν κάποια από όλες εμάς που καταθέσαμε την προσωπική μας άποψη, αναφέρθηκε με τρόπο που να μειώνει την σημασία της όλης υπόθεσης, δεν καταφερα να βρώ. :roll::roll::roll:

Σϊγουρα, είσαι σε πιο ευαισθητη θέση από μας, μια που το θέμα σε αφορά άμεσα.

Συνεχίζω να πιστεύω όμως, όπως και οι περισσότερες από μας, ότι μια οικογένεια, με ένα κανονικό εισόδημα, αν αποφασίσει να υιοθετήσει ένα παιδάκι, θα περιμένει περισσότερο και θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο από ότι μια οικογένεια ευκατάστατη. Και αυτή η άποψη, δεν δημιουργήθηκε σε όλους μας τυχαία. Αλλά από όλα αυτά τα χρόνια, από μαρτυρίες ανθρώπων που τα έχουν ζήσει.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι φυσικα θα το εκανα!!!αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα το εκανα κι ας ειχα κανει ηδη παιδια!Το να μεγαλωσεις ενα παιδι ακομα και να του δωσεις καποιες ευκαιριες που αλλιως δε θα ειχε θα ηταν υπεροχο!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως ειναι ηλιου φαεινοτερο πως κανεις εδω δεν θεωρει την υιοθεσια ελεημοσυνη, δεκανικι για αλλες αναγκες και φυσικα ποτε μα ποτε χομπι της μοδας, ουτε βεβαια εξισωνουμε παιδια με κατοικιδια. Προς Θεου να μην παρεξηγουμαστε!

 

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας λόγος να μιλάς για όλους, εκτός αν θεωρείς ότι όλα όσα έγραψαν όλοι, σε αντιπροσωπεύουν! Κακώς, αν θες τη γνώμη μου!

Σ'αυτή την περίπτωση, είμαι υποχρεωμένη να σου θυμίσω ορισμένα:

 

Αν μας ρωτήσουν πόσοι διάσημοι έχουν υιοιθετημένα παιδιά, θα θυμηθούμε να πούμε την Αντζελίνα Τζολί, τη Ντενίση και δεν θυμάμαι άλλη...εγώ τουλάχιστον!!

Κανονικά....θα έπρεπε να είναι αναρίθμητες οι περιπτώσεις υιοιθεσίας σε αυτές τις κοινωνιικές τάξεις, όπως και τα παιδιά στα ιδρύματα που είναι αναρίθμητα!!!!!!!

 

Γιατί άραγε να είναι αναρίθμητες σ'αυτές τις κοινωνικές τάξεις? Επειδή υπάρχουν πολλοί άτεκνοι πλούσιοι? Ή μήπως επειδή θα έπρεπε οι πλούσιοι να προσφέρουν (ελεημοσύνη? βοήθεια?) στα παιδιά των ιδρυμάτων?

 

Αλλά, το ..."εξηγεί" παρακάτω:

 

Το εξέφρασα ώς παράπονο, σκεπτόμενη πόσα παιδάκια θα έβρισκαν θαλπωρή και οικογένεια, αν αυτοί που είναι προνομιουχοι, είχαν λίγη περισσότερη ανάγκη να υιοιθετήσουν ένα παιδάκι!

 

Aχά! τώρα καταλάβαμε!...

 

...παντως το ολο σκεπτικο ηταν του στυλ αν τα επαγγελματικα μας αποδωσουν καρπους και εχουμε μια καποιοα ανεση να βοηθησουμε ενα παιδακι...

 

οουπς! έτσι δεν λέμε όταν προσφέρουμε ελεημοσύνη?? "να βοηθήσουμε"???

 

Γιατί να μη δώσουμε την ευκαιρία σε ένα μωρό να έχει τη ζεστασιά ενός σπιτιού?

 

Η ίδια έννοια με άλλες λέξεις...

 

...δεν υπαρχει καλυτερη πραξη και ικανοποιησει απο το να σωζεις την ζωη ενος παιδιου γιατι περι αυτου προκειται

 

Μια από τα ίδια κι εδώ...

 

Πιστεύεις λοιπόν ότι όλα τα παραπάνω σε αντιπροσωπεύουν και τα υπερασπίζεσαι?? :wink:

 

Με το τελευταίο σου πόστ αλλάζεις λίγο τα λόγια σου και πολύ καλά κάνεις, (γι'αυτό σου λέω πρόσεξε τι υπερασπίζεσαι)

 

Το πολυ απλο που υποστηριζω ειναι πως εαν δεν υπαρχει μια οικονομικη ανεση δεν αυξανεις τα μελη της οικογενειας σου (βιολογικα η μη)

 

Σωστά! :P

 

Καταλαβαινω φυσικα πως ειναι λογικο να εισαι αρκετα ευαισθητη σε αυτο το θεμα ομως στη βαση του ολοι το ιδιο λεμε.

 

Να το πάλι το "όλοι το ίδιο"! :P Τώρα που τα ξαναδιάβασες, το πιστεύεις ακόμη?

 

Θεωρώ πολύ σημαντικό να μην κατηγορούνται λειτουργοί και υπηρεσίες ΑΔΙΚΑ!

 

Καλές οι καταγγελίες όταν συμβαίνουν πράγματα κακώς, ΑΛΛΑ, όταν κάτι λειτουργεί σωστά ΠΡΕΠΕΙ και αυτό να γίνεται γνωστό, δεν "συμφωνούμε όλοι" σ'αυτό? Wink

 

Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις στις οποίες δεν έπαιξαν κανένα ρόλο ούτε τα οικονομικά στοιχεία του ζευγαριού, ούτε "άλλοι παραγοντες".

 

Από την άλλη, δεν συμβαίνει να γνωρίζω καμία περίπτωση στην οποία να έπαιξαν ρόλο τα άνω δεδομένα.

 

Δεν είναι επομένως σωστό να κατηγορούμε οποιονδήποτε υπεύθυνο ή μη, με κατηγορίες ανυπόστατες.

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτή την περίπτωση, είμαι υποχρεωμένη να σου θυμίσω ορισμένα:

 

Αν μας ρωτήσουν πόσοι διάσημοι έχουν υιοιθετημένα παιδιά, θα θυμηθούμε να πούμε την Αντζελίνα Τζολί, τη Ντενίση και δεν θυμάμαι άλλη...εγώ τουλάχιστον!!

Κανονικά....θα έπρεπε να είναι αναρίθμητες οι περιπτώσεις υιοιθεσίας σε αυτές τις κοινωνιικές τάξεις, όπως και τα παιδιά στα ιδρύματα που είναι αναρίθμητα!!!!!!!

 

Γιατί άραγε να είναι αναρίθμητες σ'αυτές τις κοινωνικές τάξεις? Επειδή υπάρχουν πολλοί άτεκνοι πλούσιοι? Ή μήπως επειδή θα έπρεπε οι πλούσιοι να προσφέρουν (ελεημοσύνη? βοήθεια?) στα παιδιά των ιδρυμάτων?

 

Αλλά, το ..."εξηγεί" παρακάτω:

 

Το εξέφρασα ώς παράπονο, σκεπτόμενη πόσα παιδάκια θα έβρισκαν θαλπωρή και οικογένεια, αν αυτοί που είναι προνομιουχοι, είχαν λίγη περισσότερη ανάγκη να υιοιθετήσουν ένα παιδάκι!

 

Aχά! τώρα καταλάβαμε!...

Ακόμα και μετά τα ειρωνικά σχόλια, περί ταύτισης κατοικιδίων με τα παιδιά, όπως επίσης και περί λαχανικών, δεν έγραψα ειρωνικά. Το παραπάνω θεωρώ ότι έχει δόση ειρωνίας, και λυπάμαι που εσύ, ώς άνθρωπος επιπέδου πανεπιστημιακής μόρφωσης όπως δηλώνεις, παραθέτεις με ειρωνικό τρόπο τις απόψεις στα γραπτά μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είναι απόψεις μου, και πάνω από όλα δεν θεωρώ ότι προσβάλλουν κανέναν. Αν εσύ προσβάλλεσαι με κάποιο τρόπο ή τα παίρνεις προσωπικά, λυπάμαι αλλά δεν ευθυνομαι εγώ γι'αυτό!!!!!

Απαράδεκτο το ύφος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω θεωρώ ότι έχει δόση ειρωνίας

 

Είναι δικαίωμά σου να θεωρείς ό,τι θέλεις.

 

Αν ακόμη και βλέποντάς τα όλα ξανά, δεν έχεις καταλάβει τι έχεις γράψει, λυπάμαι, αλλά δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω τις θεωρίες σου...

 

και λυπάμαι που εσύ, ώς άνθρωπος επιπέδου πανεπιστημιακής μόρφωσης όπως δηλώνεις
,

 

Αυτό δεν το "δηλώνω", όπως λές, το ανέφερα υπό τελείως ειδικές συνθήκες, αλλά φαίνεται ότι ούτε αυτό είσαι σε θέση να κατανοήσεις...

 

παραθέτεις με ειρωνικό τρόπο τις απόψεις στα γραπτά μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μόνο αυτό καταλαβαίνεις τελικά, ε? Γιατί δεν μου κάνει πια εντύπωση??

 

Είναι απόψεις μου, και πάνω από όλα δεν θεωρώ ότι προσβάλλουν κανέναν.

 

Φυσικά και προσβάλλουν, χιλιάδες άτομα. Προσβάλλουν τα μωρά και μικρά παιδιά που μπορεί αυτή τη στιγμή να βρίσκονται σε κάποιο ίδρυμα, προσβάλλουν όμως και τα παιδιά που έχουν ήδη υιοθετηθεί και που μπορεί κάποιο από αυτά να διαβάσει τις "απόψεις" σου περί υιοθεσίας και "ανάγκης".

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρειτε για την παρεμβαση..

ειναι ενα θεμα με πολυ ενδιαφερον και θα ηθελα να μαθω περισσοτερα πανω σε αυτο, οπως επισης και να ακουσω τις οποιες αποψεις του καθενος.

κριμα δεν ειναι να το μετατρεψουμε σε προσωπικη αντιπαραθεση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγουρα ναι,το εχω σκεφτει ακομα και τωρα που εχω παιδια....

 

κι εγώ το ίδιο. Επίσης έχω σκεφτει΄και το ενδεχόμενο της αναδοχής....αλλά δεν ξέρω τις διαδικασίες...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το ίδιο. Επίσης έχω σκεφτει΄και το ενδεχόμενο της αναδοχής....αλλά δεν ξέρω τις διαδικασίες...

Μαιρούλα τις ξέρω εγώ... :D

Θα μου επιτρέψεις όμως πριν σου τις πω, να επιστρέψω πρώτα στη δουλειά, για να ενημερωθώ, μην έχει αλλάξει κάτι σ΄αυτά τα 2 χρόνια που λείπω... :wink:

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρειτε για την παρεμβαση..

ειναι ενα θεμα με πολυ ενδιαφερον και θα ηθελα να μαθω περισσοτερα πανω σε αυτο, οπως επισης και να ακουσω τις οποιες αποψεις του καθενος.

κριμα δεν ειναι να το μετατρεψουμε σε προσωπικη αντιπαραθεση?

 

Σεβόμενη τα παραπάνω λόγια, και την ανάγκη και άλλων μελών να ενημερωθούν και να δοθεί χώρος να γράψουν τις απόψεις τους, δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση και θα αποσυρθώ από το συγκεκριμένο τόπικ, αφήνοντας ασχολίαστο το θράσσος και την απίστευτη επίθεση στα γραφόμενα μου από το ευέξαπτο -χωρίς λόγο και αιτία- μέλος.

 

Υγ. Τα περί προσβολής για το άτομο σου katrin ή για το παιδί σου, είναι αερολογίες όταν εσύ η ίδια ποσταρες το παρακάτω περιβόητο και ΑΞΕΧΑΣΤΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΉ!!!!!!!!!!!!!!Σίγουρα κανείς δεν ξέχασε αυτή σου την προσβολή που την ονόμασες "φιλική συμβουλή" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Και μιλάς εσύ για προσβολή;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :roll::roll::roll::roll::lol::lol::lol::lol:

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10109&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

katrin έγραψε:

Μια φιλική συμβουλή με πολλή πολλή αγάπη Φιλιώ: Μάθε να γράφεις σωστά, ή γράψε π.χ. πρώτα στο word τα κείμενά σου, με ενεργοποιημένο τον έλεγχο της ορθογραφίας!

 

Θα βοηθήσει να αποκτήσουν τα γραφόμενά σου περισσότερη βαρύτητα, και εσύ θα μπορέσεις να βοηθήσεις το παιδί σου όταν μεγαλώσει λιγάκι.

 

Καλές οι τούρτες και οι διακοσμήσεις, αλλά μπορείς και θα έπρεπε (κατά την ταπεινή μου άποψη) να διαθέσεις και λίγο από το χρόνο σου στο να γράφεις σωστά τα ελληνικά!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το ίδιο. Επίσης έχω σκεφτει΄και το ενδεχόμενο της αναδοχής....αλλά δεν ξέρω τις διαδικασίες...

Μαιρούλα τις ξέρω εγώ... :D

Θα μου επιτρέψεις όμως πριν σου τις πω, να επιστρέψω πρώτα στη δουλειά, για να ενημερωθώ, μην έχει αλλάξει κάτι σ΄αυτά τα 2 χρόνια που λείπω... :wink:

 

ΟΚ Φωτεινή! θα περιμένω! ευχαριστώ! :D

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θεμα τελικα εξελιχθηκε σε αντιπαραθεση γονεων με βιολογικα παιδια και γονιου με υιοθετημενα παιδια.... κριμα.....

 

θα ηθελα να δω τη θεση του γονιου με υιοθετημενο παιδι, χωρις παρεξηγησεις και αντιπαραθεσεις... να μας πει δυσκολιες στο να υιοθετησει καποιος, τη διαδικασια,τι προβλει ο νομος σε περιπτωση εμφανισης του βιολογικου γονιου, αν ενημερωνει ο θετος γονιος το παιδι για την υιοθεσια, τι γινεται αν ανηλικο παιδι που εχει υιοθετηθει και γνωριζει την αληθεια θελησει να γνωρισει τους βιολογικους γονεις του, και πολλα αλλα...

 

katrin, μη θυμωνεις με το τροπο που εκφραζομαστε, ειμαστε εξω απο το χορο... βαλε μας μεσα!! ανοιξε αν θες ενα τοπικ, και μιλα μας για τη προσωπικη σου εμπειρια... για ποιο λογο υιοθετησες, ποσο καιρο περιμενες, τις δυσκολιες που αντιμετωπισες...

 

τωρα παλι, μπορει και να μη γουσταρεις και να θεωρησεις οτι δε μας πεφτει λογος.... κι αυτο δεκτο

 

παντως, εγω θα ηθελα να ακουσω μια μανα με υιοθετημενο παιδι...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της υιοθεσίας είναι κάτι που για πρώτη φορά στη ζωή μου το αντιμετώπισα όταν ήμουνα 7 χρονών!

Τότε ήταν που η μαμά μου μου είπε οτι ήταν υιοθετημένη!

 

Τότε θεωρούσα τον εαυτό μου πάρα πολύ τυχερό σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδιά γιατι απλά υπερτερούσα σε παππούδες :

είχα 3 γιαγιάδες + 3 παππούδες = περισσότερα δώρα :oops::oops::oops:

 

Οταν η μαμά μου ήταν 1 έους υιοθετήθηκε απο τον θείο της (τον αδερφό του μπαμπά της) και την γυναίκα του, επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν παιδιά. Η μαμα μου ήταν το 2ο παιδί της οικογένειας. Εχει μια αδελφή μεγαλύτερη και έναν αδερφό μικρότερο.

Μεγάλωσε σε μια τεράστια οικογένεια μέσα στην αγάπη και την προσοχή!

Ποτέ δεν της έκρυψαν το γεγονός (το έμαθε όταν ήταν 10 χρονών) και την άφησαν να επιλέξει τον τρόπο ζωής της και τα συναισθήματά της!

 

Τώρα πια θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που μεγάλωσα με 2 παππούδες και 2 γιαγιάδες από την πλευρά της μαμάς μου.

Γιατί είδα την πραγματική αγάπη που μπορεί να προσφέρει μια μάνα στο παιδί της! Είτε έχει βγεί από μέσα της είτε έχει μοχθήσει για να το μεγαλώσει! Η μία ήταν εκεί όταν έλειπε η άλλη! Και η μαμά μου είχε πάντα αγάπη και συμπαράσταση!

 

Δεν ξέρω κατά πόσο σας ενδιαφέρουν όλα αυτά αλλά ήταν η αφορμή για να ανοίξω το θέμα αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα χρειαστει να παρεμβω προσωπικα στην φιλη katrin αλλα αναφερεται στα λεγομενα αρκετων απο μας με ιδιαιτερα επικριτικο υφος κατι που δεν μου αρεσει καθολου

 

το οτι υιοθετησες ενα παιδι ειναι δικαιωμα σου και πολυ καλα εκανες αλλα δικαιωμα μας επισης ειναι να πιστευουμε αυτα που πιστευουμε και να τα δηλωνουμε ετσι οπως νομιζουμε αλλωστε σε δημοκρατικη χωρα ζουμε

 

οσο για ολα τα αλλα που γραφεις δεν θεωρησα προσωπικα καμια ελεημοσυνη ουτε συγκρινα παιδια με κατοικιδια και ολα τα αλλα που πολυ κακως ετσι τα βλεπεις τα διαβαζεις τα αντιλαμβανεσαι ,ο καθενας εχει τον τροπο σκεψης του και εκφρασης του

 

 

καλο θα ηταν οπως εγραψες σε καποια σημεια καποιες λεπτομερειες για τις διαδικασιες που χρειαζονται ετσι ωστε να μπορει να φτασει κανεις στην υιοθεσια και αυτο το επικρωτω προσωπικα γιατι αυτη ηταν η εννοια του τοπικ αλλα το να κρινεις με αυτο τον τροπο ειναι κατι ενοχλητικο

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πνευματική μητέρα ενός υιοθετημένου κοριτσιού. Την βάφτισα όταν ήμουν 13 χρόνων και εκείνη 3. Η μαμά της είναι παιδική φίλη της μαμάς μου κι έτσι καταλαβαίνετε ότι την έβλεπα συχνά. Η γυναίκα αυτή είχε δεν ξέρω πόσες αποβολές, καμία προοπτική να αποκτήσει παιδιά κι έτσι στράφηκε προς την υιοθεσία. Επί 2 χρόνια, πηγαίνανε κάθε μέρα με τον σύζυγό της στο ίδρυμα βρεφών "ΜΗΤΕΡΑ" και βλέπανε το μωρό... Δεν θα ξεχάσω ποτέ την αγωνία της, τα κλάματά της όταν καθυστερούσε κάτι, την χαρά της όταν πήρε τελικά το παιδί στο σπίτι της.... Ποτέ δεν της έκρυψαν ότι είναι υιοθετημένη. Στην εφηβεία της μικρής, τα προβλήματα πολλά... επανάσταση και κόντρα... Πέρασαν κάποια δύσκολα χρόνια που η μικρή ήθελε να βρει τη φυσική της μαμά (είχε όλα τα στοιχεία από την αρχή στη διάθεσή της), αλλά η φυσική της μαμά... μάλλον δεν ήθελε να βρει την κόρη της.... Ευτυχώς οι δυσκολίες ξεπεράστηκαν και το κορίτσι είναι ήρεμο κοντά στους γονείς της....

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η καλύτερη ηλικία για να πεις σε έναι παιδί ότι είναι υιοθετημένο είναι γύρω στα 7 του χρόνια και η χειρότερη από 12-18 ετών, όλη δηλ η περίοδος από την πρώιμη εφηβεία ως και την ενηλικίωση...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η καλύτερη ηλικία για να πεις σε έναι παιδί ότι είναι υιοθετημένο είναι γύρω στα 7 του χρόνια και η χειρότερη από 12-18 ετών, όλη δηλ η περίοδος από την πρώιμη εφηβεία ως και την ενηλικίωση...

 

Και πως το λες όμως και στα 7!

Είναι ένα πολύ ευαισθητο θέμα και νομίζω πως ίσως χρειάζεται και η συμβουλή-καθοδήγηση κάποιου παιδοψυχολόγου!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια δύσκολη στιγμή..

και για τον γονιό και για το παιδί...

Ναι, το καλύτερο θα ήταν βοήθεια ειδικού..πρώτα από όλα προς το γονιό..αν ο γονιός είναι κάλα προετοιμασμένος, θα είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει τις πιθανές αντιδράσεις του παιδιού, να τις χειριστεί σωστά, έτσι ώστε να προφυλάξει όσο το δυνατόν περισσότερο την τρυφερή του ψυχούλα...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που σκέφτονται έτσι fistikaki!

 

Όμως, συνέβησαν δύο γεγονότα, τα οποία με προβλημάτισαν σοβαρά.

 

Πρώτον, φαίνεται πως το μόνο που έχει σημασία για ορισμένους, είναι να μη θηχτούν οι απόψεις τους, ακόμα και αν αυτές υποτιμούν κάποιον άλλο! Και αν αυτός ο άλλος το εκφράσει, γίνεται απλά ενοχλητικός!

 

Δεύτερον, το γεγονός πως υπάρχουν άτομα τα οποία ψάχνουν τις 488 δημοσιεύσεις μου για "μαύρες τρύπες", τις οποίες και χρησιμοποιούν εναντίον μου όταν ξεμείνουν από επιχειρήματα, με ανατρίχιασε!

 

Κατόπιν αυτών, θεωρώ φρόνιμο να μην ξαναμιλήσω.

 

Ευχαριστώ όσους με διάβασαν χωρίς να ενοχληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανατριχιάζεις!!!!!!!!Δεν χρειάστηκε ψάξιμο!!!!!!!!!!!Ήταν πανεύκολο μια που ήταν αξέχαστο το ποστ σου σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock:

Και το παρέθεσα γιατί κατηγορήθηκα ότι προσβάλλω παιδιά που έχουν υιοθετηθεί!!!!!!!Ε....όχι δα να μιλάς εσύ για προσβολές!!!!!!!!!!!!!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανατριχιάζεις!!!!!!!!Δεν χρειάστηκε ψάξιμο!!!!!!!!!!!Ήταν πανεύκολο μια που ήταν αξέχαστο το ποστ σου σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock:

Και το παρέθεσα γιατί κατηγορήθηκα ότι προσβάλλω παιδιά που έχουν υιοθετηθεί!!!!!!!Ε....όχι δα να μιλάς εσύ για προσβολές!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ποιους όλους? εσύ μιλάς εξ ονόματός μας?

και σε μένα τα ιδια έγραφες άλλωτε και μετά τα αναιρουσες όταν είδες ότι συμφωνούσαν μαζί μου άλλα μέλη...

γνωστό, πολύ γνωστό είναι το δικό σου ύφος.

 

Katrin έγραψες!

αν επιθυμείς, θα ήθελα να μοιραστείς μαζί μου την δική σου ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...