Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΟΑΕΔ - ΑΠΟΛΥΣΗ - ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ?


eirini_s

Recommended Posts

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗ ? ΜΕ ΠΟΙΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ? (ΣΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ)

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ , ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ , ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΕΑΝ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ , ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ? Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ.

ΜΗΠΩΣ ΕΑΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 6ΜΗΝΟΥ ΠΙΣΩ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από ποιον να σου ζητηθούν τα λεφτά του ΟΑΕΔ πίσω? Και από που κι ως που? Αυτά τα χρήματα τα δίνουν ως αναλογία του μηνιαίου σου μισθού εάν θα δούλευες. Όταν το 6μηνο τελειώσει, μπορείς να παραιτηθείς αλλά όχι να σε απολύσουν. Ο εργοδότης μπορεί να απολύσει 1 χρόνο μετά τη γέννηση του παιδιού, όχι νωρίτερα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι παράνομο να σε απολύσει πριν ολοκληρωθεί ένας χρόνος από τον τοκετό. Τόσο παράνομο που δεν γίνεται ούτε με συμφωνία εργαζομένου - εργοδότη! Δες λοιπόν το μόλις συμπληρωθεί ο ένας χρόνος.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά το εξάμηνο παίρνεις και άδεια αντί του μειωμένου ωραρίου, περίπου 3.5 μήνες που πληρώνεσαι κανονικά από τον εργοδότη σου. Αν βέβαια δεν δουλεύεις πραγματικά και πληρώνεις τις εισφορές, θα σου κοστίσει... Μετά από αυτό θα έχει περάσει ένας χρόνος σχεδόν ή και παραπάνω από τότε που γέννησες (βάλε και κανονική άδεια κτλ.). Μόλις κλείσεις χρόνο μπορεί να σε απολύσει... Υπάρχει και μια άδεια αν δεν σου βγαίνει ο χρόνος που λέγεται "άδεια εξ'ελευθεριώτητος" ή κάπως έτσι.. Σου δίνει άδεια δηλαδή χωρίς να σε πληρώνει. Ψάξε το αν οι ημερομηνίες δεν βγαίνουν.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά το 6μηνο δικαιούσαι το μειωμένο αλλά από τους 30 μήνες μειωμένο (1ώρα) έχεις χάσει τους 6 λόγω του 6μήνου. Το μειωμένο μετράει από την λήξη της άδεις λοχείας. Αν πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ χάνεις 6 μήνες μειωμένο. Ο μόνος τρόπος να μην χάσεις τίποτα είναι να πάρεις το μειωμένο σε μέρες (3,5 μήνες) πριν πάρεις το 6μηνο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

Μια που το αναφέρατε..είμαι και εγώ σε εικονική σχέση εργασίας (σε επιχείρηση συγγενικού προσώπου)..να ΄ναι καλά ! και μου είπαν απο τον οαεδ, φίλη και αυτή, ότι μόλις τελείωσει το 6μηνο μητρότητας αν κωλήσω αλλόν ένα μήνα το πολύ 2 και ας μην έχω κλείσει χρόνο από τότε που γέννησα...παραμόνο για να πάρω παραπάνω χρονικά ταμείο ανεργίας..μπορεί να με απολύσει δηλώνοντας ότι δεν μπορούμε να συνεργστούμε πια...και εφόσον δεν κάνω εγώ καταγγελία δεν ύπάρχει πρόβλημα ούτε απο ικα ούτε απο οαεδ.

Αν αυτό που είπαμε δεν ισχύει θα πρέπει να κωλήσω αλλους 4 μήνες ένσημα το όποίο μόνο ασύμφορο θα μου βγεί ,ήδη θα έχω βάλει και άλλους 3...αφήστε τα μετά .... :cry:

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Μια που το αναφέρατε..είμαι και εγώ σε εικονική σχέση εργασίας (σε επιχείρηση συγγενικού προσώπου)..να ΄ναι καλά ! και μου είπαν απο τον οαεδ, φίλη και αυτή, ότι μόλις τελείωσει το 6μηνο μητρότητας αν κωλήσω αλλόν ένα μήνα το πολύ 2 και ας μην έχω κλείσει χρόνο από τότε που γέννησα...παραμόνο για να πάρω παραπάνω χρονικά ταμείο ανεργίας..μπορεί να με απολύσει δηλώνοντας ότι δεν μπορούμε να συνεργστούμε πια...και εφόσον δεν κάνω εγώ καταγγελία δεν ύπάρχει πρόβλημα ούτε απο ικα ούτε απο οαεδ.

Αν αυτό που είπαμε δεν ισχύει θα πρέπει να κωλήσω αλλους 4 μήνες ένσημα το όποίο μόνο ασύμφορο θα μου βγεί ,ήδη θα έχω βάλει και άλλους 3...αφήστε τα μετά .... :cry:

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια επειδή εχω μπερδευτεί, εάν μπορεί κάποια ας με βοηθήσει....εγώ γέννησα πήρα τους 4μήνες άδεια τοκετου και λοχείας, ένα μηνα κανονική άδεια και το εξάμηνο. γύρισα στην δουλειά αλλά κατά 99,9% ο άντρας μου θα πάρει μετάθεση και θα αναγκαστώ να σταματήσω την δουλειά μου και μάλλον αν πάμε σε νησί θα είναι δύσκολο να βρω άλλη. επειδή ήξερα ότι παίζεται μετάθεση δεν πήρα το μειωμένο των 3,5 μηνων γιατί το θεώρησα ατιμία εάν δεν επέστρεφα μετά στην δουλειά. έχω όμως μπερδευτεί γιατί άκουσα ότι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να στο δώσει ακόμα και αν εσύ φύγεις μετά... ρωτάω λοιπόν και όποια ξέρει ας απαντήσει σας παρακαλώ.

μόλις έρθει η μετάθεση μπορώ να σταματήσω τη δουλειά και ο εργοδότης να με πληρώνει για το υπολοιπο του μειωμένου , δηλ. εάν 'εχουν μέινει 2 μήνες μειωμένο μπορώ να το πάρω με το νόμο?? επίσης στο ταμείο ανεργίας μπαινουμε ή όχι? γιατί διάβασα ότι για τις γυναίκες που γέννησαν αλλάζει η νομοθεσία που ισχύει γενικώς για τις προυποθέσεις στο ταμείο και λογικά μπαίνουμε....αν κάνουμε εικονική απόλυση μετά το,κλείσιμο έτυος από την γέννηση για να μπω στο ταμείο θα πρέπει να πληρώνωνω τα ενσημά μου?? τι σημαίνει αυτό σε κόστος?? help girls!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλεσα στον ΟΑΕΔ να ρωτησω αν τους 6 μηνες τους μετρας σαν κανονικο χρονο εργασιας για να συμπληρωσω τις προυποθεσεις για ταμειο ανεργειας... η απαντηση ειναι ΟΧΙ. αυτο δεν ισχυει για τον ΟΑΕΔ. τα ενσημα κατα τη διαρκεια των 6 μηνων οπως και των 4 μηνων του ΙΚΑ δεν μετρανε συνεπως δεν συμπληρωνω τις προυποθεσεις....

μα... τους λεω, ο νομος λεει οτι οι 6 μηνες λογιζονται ως κανονικος χρονος εργασιας για ολα τα εργατικα δικαιωματα... -πλην της ανεργειας, μου ειπαν.

προστασια μητροτητας σου λεει μετα.........

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν καταλαβα καλα μπορει να σ απολυσει 1χρονο αφου εχεις γεννησει ή 1χρονο αφου επιστρεψεις απο την αδεια βρε κοριτσια???

ειχα ακουσει το δευτερο...

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου...

τον επόμενο μήνα τελειώνει και για την συζηγο μου το εξαμηνο, αλλά λίγες μέρες μετά λίγει και η σύμβαση που είχε με τον εργοδότη της. Αν λοιπόν λίξει η συμβαση και φυσικα εχει κλείσει χρόνο εργασίας στον συγκεκριμένο πριν να αρχισουμε με τις άδειες λοχειας τοκετου και εξαμηνο, θα μπορεσει να βγει ταμειο ανεργιας???

Να ξαναπιασει δουλεια δεν το συζητω, απλα δεν θα γίνει, όχι τουλαχιστον πριν να μεγαλωσει ο μικρος μας!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια δηλαδη αν μετα τη αδεια του εξαμηνου αναγκαστει ο εργοδοτης να με κρατησει για τους 1-2 μηνες που οριζει ο νομος (ωστε να περασει ο 1 χρονος απο τη γεννα) και μετα με απολυσει, δε παιρνω το επιδομα ανεργιας???????????? Κοντευω να σκασω με αυτα που διαβαζω!!!!!!!!!!!!!!! Χαζο νομοι......... Απο χαζους ανθρωπους!!!!!!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή εχω μπερδευτεί, εάν μπορεί κάποια ας με βοηθήσει....εγώ γέννησα πήρα τους 4μήνες άδεια τοκετου και λοχείας, ένα μηνα κανονική άδεια και το εξάμηνο. γύρισα στην δουλειά αλλά κατά 99,9% ο άντρας μου θα πάρει μετάθεση και θα αναγκαστώ να σταματήσω την δουλειά μου και μάλλον αν πάμε σε νησί θα είναι δύσκολο να βρω άλλη. επειδή ήξερα ότι παίζεται μετάθεση δεν πήρα το μειωμένο των 3,5 μηνων γιατί το θεώρησα ατιμία εάν δεν επέστρεφα μετά στην δουλειά. έχω όμως μπερδευτεί γιατί άκουσα ότι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να στο δώσει ακόμα και αν εσύ φύγεις μετά... ρωτάω λοιπόν και όποια ξέρει ας απαντήσει σας παρακαλώ.

μόλις έρθει η μετάθεση μπορώ να σταματήσω τη δουλειά και ο εργοδότης να με πληρώνει για το υπολοιπο του μειωμένου , δηλ. εάν 'εχουν μέινει 2 μήνες μειωμένο μπορώ να το πάρω με το νόμο?? επίσης στο ταμείο ανεργίας μπαινουμε ή όχι? γιατί διάβασα ότι για τις γυναίκες που γέννησαν αλλάζει η νομοθεσία που ισχύει γενικώς για τις προυποθέσεις στο ταμείο και λογικά μπαίνουμε....αν κάνουμε εικονική απόλυση μετά το,κλείσιμο έτυος από την γέννηση για να μπω στο ταμείο θα πρέπει να πληρώνωνω τα ενσημά μου?? τι σημαίνει αυτό σε κόστος?? help girls!

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ???
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ. στον οαεδ και ρώτησα σε περίπτωση απόλυσης αν μπαίνουμε ταμείο ανεργίας... Σαφή απάντηση δεν πήρα παρά μόνο μου είπε οτι γίνεται καταμέτρηση των ενσήμων και οτι γίνεται εξαίρεση σε αυτές τις περιπτώσεις και καταμετρούν και παλαιότερα ένσημα.... λεπτομέρειες όμως δεν έμαθα...

Συγκεκριμένα μου είπε "ας σε απολύσουν πρώτα και φερε τα ένσημα να δούμε"??????????????????????????????:roll:

Link to comment
Share on other sites

kallisto σε ποιο οαεδ πηρες?? γαιτί σε εμένα στην πλ.Αττικης μου είπαν ότι δεν υπάρχει ειδική κατηογρία για όσες γεννησαν πρόσφατα αλλά ισχύει και για εμάς ότι για όλους... !και εγώ στο site του οαεδ δεν είδα κάτι ειδικά για εμάς αλλά το κλασσικό εξής:

 

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

*Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

*Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο

 

΄με χαρά όμως μετρώντας τα ενσημα του εργοδότη (όχι του ικα και του οαεδ που δεν υπολογιζονται) διαπίστωσα ότι βγαίνουν τα 80 που πρέπει να έχουμε τον τελευταίο χρόνο που μας καίει γιατί:

25 που μας έβαλε ο εργοδότης για τους μήνες λοχείας-τοκετου,

25 για την άδεια έτους πριν πάρουμε το εξάμηνο και

εφόσον πάρεις το 6μηνο γυρνάς στην δουλειά όταν το μωρό είναι 9 μηνων, μέχρι να γίνει 1 έτους (που μπορούν να σε απολυσουν) έχεις άλλους 3 μήνες εργασίας χ25

ΑΡΑ συμπληρωνονται τα 80, έτσι δεν είναι??????!!!!!!!!!!>>>>>>>>

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες

 

αρα πως συμπληρωνονται τα 125?

 

παιδια δε βλεπω να το παιρνουμε το επιδομα ανεργιας...

 

αυριο θα παρω τηλ στον οαεδ!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο: για αυτή τη περιπτωση μιλάω, που θέλει 80 ένσημα!

αρκεί να πληρείς τις προυποθέσεις για μία από τις 2 περιπτώσεις.

την περιπτωση των 125 ξεχάστε την! δεν μας πιάνει...εγώ αναφέρομαι στην 2η ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...