Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ


stella27

Recommended Posts

πρίν από 33 λεπτά , Vasilo είπε:

Τώρα για το θέμα σου η φίλη μου σε μια στιγμή αδυναμίας στην εγκυμοσύνη έταξε το παιδί σε άγιο. Μετά με τις συζητήσεις με τον αντρα της κατέληξαν στο να δηλώσουν το όνομα που είχαν επιλέξει και στη βάφτιση να ακουστεί επιπλέον το όνομα στον Άγιο. Και δε χρειάζεται να κουβαλάει το δεύτερο όνομα στα χαρτιά.

Εγω είμαι της αποψης ότι αν θες να δώσεις όνομα το δίνεις γιατί σ αρέσει κ θες να ακούγεται. το να το δώσεις απλώς κ να μην το χρησιμοποιείς ή να το πεις μόνο στη βάφτιση ή να το κανεις αγνώριστο, είναι μια λύση που ουσιαστικα συνιστά υποκρισία. Δεν δίνεις όνομα που δν θες να ακούγεται ούτε ξεγελάς τους αγίους, αν πιστεύεις τόσο πολύ σ αυτούς. Ειδικά για την τιμή του αγίου υπάρχουν κ άλλες λύσεις, αν δεν θες το όνομα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 minutes ago, annoulen said:

 

γίνεται αυτό ? νόμιζα ότι ό,τι πει ο παπάς στην βάπτιση, μπαίνει κ στα χαρτιά. 

Το χαρτί του παπά το χρησιμοποιούν στο ληξηαρχείο μόνο για την κτήση θρησκεύματος, για την ονοματοδοσία κάνεις άλλη δήλωση και το παιδί παίρνει το όνομα που έχεις δηλώσει σε αυτή.

Δηλαδή το όνομα που γράφει το χαρτί της βάπτισης δεν έχει καμία απολύτως ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ξεκάθαρα τρόλ. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποια μετά από 2 παιδιά, δεν την έχει απασχολήσει να συζητήσει κάτι άλλο στο φόρουμ, αλλά κάνει εγγραφή για να πει ότι γέννησε στο αυτοκίνητο και θέλει να δώσει το όνομα του Αγίου της εκκλησίας που έτυχε να είναι εκεί κοντά. 

Επίσης ο άντρας ο Έλληνας ο σωστός, που τσακώνεται για τα ονόματα, δεν δίνει το όνομα της πεθεράς πριν βάλει τη δική του μάνα! Και αν μετά έρθει ο γιός, βάζει τον πατέρα του! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Yovanna είπε:

Επίσης ο άντρας ο Έλληνας ο σωστός, που τσακώνεται για τα ονόματα, δεν δίνει το όνομα της πεθεράς πριν βάλει τη δική του μάνα! Και αν μετά έρθει ο γιός, βάζει τον πατέρα του! 

χαχα όχι ξέρω ότι πολλοί το κάνουν αυτό, παρακάμπτουν το κορίτσι έτσι ώστε αν βγει αγόρι μετά να πάρει αυτό το όνομα του παππού. εγω δν έχω ιδιαίτερο κόλλημα να με ενοχλεί να ονομάσεις τα παιδιά από τους παππούδες ούτε με το ότι είθισται το πρώτο παιδί να ονομάζεται από τη μεριά του πατέρα, αλλά η επιμονη αν είναι αγόρι να διαιωνίζεται η δυναστεία, ο Γεώργιος Παπαδόπουλος του Ιωάννου κ ο Ιωάννης Παπαδόπουλος του Γεωργίου κ να εχεις κ 2-3 πρώτα ξαδέρφια με το ίδιο όνομα μου, αυτά μου φαίνονται γραφικά. Εμείς δώσαμε το όνομα της γιαγιάς πάντως, επειδή του παππού είχε ακουστεί. κ είναι κ όνομα απ αυτά που δίνουν κ ασχέτως παππούδων, οπότε είμαστε κ μέσα στη μόδα! 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Έσπερος said:

χαχα όχι ξέρω ότι πολλοί το κάνουν αυτό, παρακάμπτουν το κορίτσι έτσι ώστε αν βγει αγόρι μετά να πάρει αυτό το όνομα του παππού. εγω δν έχω ιδιαίτερο κόλλημα να με ενοχλεί να ονομάσεις τα παιδιά από τους παππούδες ούτε με το ότι είθισται το πρώτο παιδί να ονομάζεται από τη μεριά του πατέρα, αλλά η επιμονη αν είναι αγόρι να διαιωνίζεται η δυναστεία, ο Γεώργιος Παπαδόπουλος του Ιωάννου κ ο Ιωάννης Παπαδόπουλος του Γεωργίου κ να εχεις κ 2-3 πρώτα ξαδέρφια με το ίδιο όνομα μου, αυτά μου φαίνονται γραφικά. Εμείς δώσαμε το όνομα της γιαγιάς πάντως, επειδή του παππού είχε ακουστεί. κ είναι κ όνομα απ αυτά που δίνουν κ ασχέτως παππούδων, οπότε είμαστε κ μέσα στη μόδα! 

Και να χάσουν την ευκαιρία να βγάλουν και τη μανούλα τους?? Ο παππούς μου είχε βγάλει τη μαμά του, τον μπαμπά του, και τα 2 του αδέρφια! :grin: Επίσης όλα μου τα ξαδέρφια έχουν το ίδιο όνομα! Μάντεψε ποιανού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, annoulen είπε:

 

γίνεται αυτό ? νόμιζα ότι ό,τι πει ο παπάς στην βάπτιση, μπαίνει κ στα χαρτιά. 

Η συγκεκριμένη περίπτωση έγινε στο εξωτερικό που κάνεις δήλωση ονόματος με τη γέννηση. 

Στην Ελλάδα αντίστοιχα κάνεις ονοματοδοσία. 

Κατά τη βάφτιση γίνονται παράλληλα απλά εαν δεν έχει προηγηθεί ονοματοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας πεις τα πιθανά ονόματα να πούμε συνδυασμούς; Είναι της μόδας στις μαμαδοομαδες στο fb αυτό :P

 

Πλέον δεν δέχονται οι παπάδες να πουν δύο και να γραφτεί ένα γιατί διώκεται, και είχα δει στην ιστοσελίδα της αρχιεπισκοπής ότι δεν το δέχονται επειδή πλεον οι βαφτίσεις βιντεοσκοπουνται κι έτσι υπάρχουν στοιχεία ότι δεν έγραψαν ο,τι είπαν και μπορεί να βρουν τον μπελά τους! Κάπως έτσι το γράφει. Αυτό που λες @kotsifikos ισχύει αν έχει προηγηθεί η ονοματοδοσία. Αν την κάνεις μετά τη βάφτιση, υποχρεωτικά δηλώνεις αυτό που γράφτηκε στη βάφτιση (οχι αυτό που ειπώθηκε στη βάφτιση, αν υποθέσουμε ότι κάποιος παπάς δέχεται να πει άλλο και να γράψει άλλο).

(Κι αν έχεις κάνει πρώτα ονοματοδοσία ο παπάς υποχρεούται να δώσει αυτό που έχεις δηλώσει ακόμα κι αν είναι "μακαρόνια με κιμά" ή "Μπαρτσελόνα")

 

Πάντως το να ειπωθεί ένα όνομα μόνο στη βάφτιση δεν έχει νόημα, γιατί η βάφτιση από θρησκευτικής πλευράς δεν σχετίζεται με την απόκτηση ονόματος, μόνο θρησκεύματος. Μόνο εθιμο είναι το να ακούγεται και να δηλώνεται πρώτη φορά το όνομα στη βάφτιση, απλα πολύς κόσμος δεν το ξέρει και εξακολουθεί η ερώτηση "πώς το βαφτίσατε;" ενώ η λέξη "βαφτιζω" δεν σημαίνει "ονομάζω" και πολλά προσκλητήρια γράφουν "βαφτίζομαι και θα πάρω όνομα" και τέτοια.

 

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αν νιώθεις την ανάγκη να τιμήσεις τον Άγιο μπορείς να βρεις άλλον τρόπο πχ να πηγαίνετε στη γιορτή να ανάβετε κεράκι ή να κανεις μια δωρεά στην ενορία.

 

Αυτό το είχε κάνει η μάνα μου σ'εμένα, να με κοινωναει εκεί στη γιορτή του, το τηρήσαμε μέχρι τα 20 περίπου, μετά το διέκοψα αλλα ήδη απο τα πρώτα χρόνια το είχε "διασκευασει" γιατί τη μέρα της γιορτής και κόσμο είχε και δεν βόλευαν πάντα οι άδειες, και με όλα αυτά πάντα αναρωτιομουν γιατί δεν μου έδωσε το όνομα του Αγίου τόσο απλά

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ονόματα και πέρασα όλη την παιδική μου ηλικία με ένα άσχετο υποκοριστικό. Τελικά μεγαλώνοντας, επέλεξα εγώ ένα από τα δύο. Μία θεία και μια ξαδέρφη που έχουν επίσης δύο ονόματα, κατέληξαν με τα γνωστά γελοία υποκοριστικά, Μπουμπού, Μπεμπέκα κλπ που δεν έφυγαν ποτέ, ούτε στα γεράματα. Τα δύο ονόματα, αν προκύπτουν από διαμάχη και ο κάθε γονιός θέλει το δικό του, έτσι καταλήγουν συνήθως. Άλλο να έχουν συμφωνήσει ότι θα ακούγεται το Άννα αλλά θα υπάρχει και το Ευγενία στα χαρτιά. αν ο ένας φωνάζει Άννα και ο άλλος επιμένει στο Εύη, το παιδί καταλήγει Μπέμπα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για πλάκα το πρότεινα πάντως το να βρούμε συνδυασμούς, ούτε εμένα μου πολυαρεσει -αν και καμιά φορά μπορεί να βγει και κάτι καλό. Ακόμα και από ένα μόνο όνομα βγαίνουν άσχημα κατά τη γνώμη μου υποκοριστικά, όπως πχ το Εβελίνα που δεν μου αρέσει καθόλου! Συγγνώμη αν έχει πει κάποια το παιδί της, γούστα είναι αυτά!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Αυτό το είχε κάνει η μάνα μου σ'εμένα, να με κοινωναει εκεί στη γιορτή του, το τηρήσαμε μέχρι τα 20 περίπου, μετά το διέκοψα αλλα ήδη απο τα πρώτα χρόνια το είχε "διασκευασει" γιατί τη μέρα της γιορτής και κόσμο είχε και δεν βόλευαν πάντα οι άδειες, και με όλα αυτά πάντα αναρωτιομουν γιατί δεν μου έδωσε το όνομα του Αγίου τόσο απλά

καλό είναι τα τάματα των γονέων να αφορούν μόνο τον γονέα που το έκανε κ όχι να εμπλέκουν κ την υπόλοιπη οικογένεια κυρίως να μην φορτώνονται στο παιδί! είτε μιλάμε για όνομα είτε μιλάμε για άλλη συνήθεια. ας πηγαίνει ο γονιός να ευχαριστεί τον άγιο κάθε χρόνο, κάθε μήνα, κάθε όποτε θέλει. ας φτιάχνει άρτους, πρόσφορα, ας πηγαίνει να ασβεστωνει το εκκλησάκι, ας κάνει δωρεές στην ενορία. το παιδί τι φταίει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 hours ago, little lamb said:

Πλέον δεν δέχονται οι παπάδες να πουν δύο και να γραφτεί ένα γιατί διώκεται, και είχα δει στην ιστοσελίδα της αρχιεπισκοπής ότι δεν το δέχονται επειδή πλεον οι βαφτίσεις βιντεοσκοπουνται κι έτσι υπάρχουν στοιχεία ότι δεν έγραψαν ο,τι είπαν και μπορεί να βρουν τον μπελά τους! Κάπως έτσι το γράφει. Αυτό που λες @kotsifikos ισχύει αν έχει προηγηθεί η ονοματοδοσία. Αν την κάνεις μετά τη βάφτιση, υποχρεωτικά δηλώνεις αυτό που γράφτηκε στη βάφτιση (οχι αυτό που ειπώθηκε στη βάφτιση, αν υποθέσουμε ότι

 

Είναι εντελώς άλλες διαδικασιες η ονοματοδοσια και η βάφτιση, ανεξάρτητα απο το πότε θα γινει η καθεμία. Το χαρτί της βάφτισης, ό,τι κι αν γράφει, δεν χρησιμοποιείται για την ονοματοδοσία. Παράτυπα μερικοί υπάλληλοι ληξιαρχείων παρουσιάζουν την ονοματοδοσία σαν "πακέτο" με τη δήλωση θρησκεύματος....δεν προβλέπεται και σε κάθε περίπτωση απαιτεί διαφορετικό έντυπο, τη δήλωση ονόματος με τις δύο υπογραφές γονέων, από το οποίο καταγράφεται και το τελικό όνομα. Αυτό δεν είναι νέο, ισχύει απο το 1976, απλώς όπως είπα, μερικοί στα ληξιαρχεία λένε τα δικά τους.

 

Αντίστροφα, αν γίνει πρώτα η ονοματοδοσία π.χ. "Απόλλων", ο ιερέας δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί το όνομα αυτό στη βάπτιση....αν και αυτό σηκώνει συζήτηση, διότι στη βάπτιση όπως ειπες δεν αποδίδεται κανένα όνομα, παρά μόνο θρήσκευμα σε άνθρωπο που έχει ήδη όνομα (χριστιανικά το παίρνει την 8η μέρα μετά τη γέννηση).

 

Εάν κανείς θέλει να ειναι σίγουρος οτι δεν θα χρησιμοποιηθεί το βαφτιστικό, δεν χρειάζεται να το πάει στο ληξιαρχείο για την ονοματοδοσία, ούτε να αναφερθεί σε βάφτιση. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει πρόστιμο πλέον και η δήλωση της βάπτισης/του θρησκεύματος στο κράτος είναι, πρακτικά, προαιρετική. ;) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

Είναι εντελώς άλλες διαδικασιες η ονοματοδοσια και η βάφτιση, ανεξάρτητα απο το πότε θα γινει η καθεμία. Το χαρτί της βάφτισης, ό,τι κι αν γράφει, δεν χρησιμοποιείται για την ονοματοδοσία. Παράτυπα μερικοί υπάλληλοι ληξιαρχείων παρουσιάζουν την ονοματοδοσία σαν "πακέτο" με τη δήλωση θρησκεύματος....δεν προβλέπεται και σε κάθε περίπτωση απαιτεί διαφορετικό έντυπο, τη δήλωση ονόματος με τις δύο υπογραφές γονέων, από το οποίο καταγράφεται και το τελικό όνομα. Αυτό δεν είναι νέο, ισχύει απο το 1976, απλώς όπως είπα, μερικοί στα ληξιαρχεία λένε τα δικά τους.

 

Το ξέρω ότι είναι άλλη διαδικασία αλλά τα ονόματα πρέπει να συμπίπτουν. Εξάλλου πώς θα γίνει (αν γίνει) η δήλωση θρησκεύματος για το ίδιο άτομο, αν άλλο όνομα λέει το χαρτί της βάφτισης και άλλο της ονοματοδοσίας; Θα είναι σαν να δηλώνεται θρήσκευμα για άλλο πρόσωπο. Κι αν έχει προηγηθεί ονοματοδοσία είναι υποχρεωμένος να το δεχτεί, για τον ίδιο λόγο υποθέτω. Γιατί μετά αν πας να δηλώσεις θρήσκευμα δεν μπορείς να δηλώσεις ότι έγινε χριστιανη η Μαρία τάδε ενώ στο χαρτί της βάφτισης λέει ότι έγινε χριστιανη η Ελένη τάδε.

Link to comment
Share on other sites

Με την ονοματοδοσία μπαίνει το όνομα. Με το βαφτιστικό μπαίνει το θρήσκευμα, ό,τι όνομα και να γράφει πάνω δεν ισχύει αν έχει ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ονοματοδοσία. Αν δεν έχει τότε καταχωρείται το όνομα του βαφτιστικού και ως ονοματοδοσία και ΔΕΝ αλλάζει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Βερενίκη είπε:

Με την ονοματοδοσία μπαίνει το όνομα. Με το βαφτιστικό μπαίνει το θρήσκευμα, ό,τι όνομα και να γράφει πάνω δεν ισχύει αν έχει ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ονοματοδοσία. Αν δεν έχει τότε καταχωρείται το όνομα του βαφτιστικού και ως ονοματοδοσία και ΔΕΝ αλλάζει. 

 

Ναι έτσι ξέρω κι εγώ, απλά αυτό το "ο,τι όνομα κι αν γράφει πάνω το χαρτί της βάφτισης" αν έχει προηγηθεί ονοματοδοσία δεν γίνεται. Δεν γίνεται να γράφει άλλο. Πρέπει να γράψει το όνομα της ονοματοδοσίας, ακόμα κι αν στο μυστηριο είπε άλλο ή είπε και κάποιο άλλο δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Βερενίκη said:

Με την ονοματοδοσία μπαίνει το όνομα. Με το βαφτιστικό μπαίνει το θρήσκευμα, ό,τι όνομα και να γράφει πάνω δεν ισχύει αν έχει ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ονοματοδοσία. Αν δεν έχει τότε καταχωρείται το όνομα του βαφτιστικού και ως ονοματοδοσία και ΔΕΝ αλλάζει. 

 

Δεν καταχωρείται το όνομα του βαπτιστικού στην ονοματοδοσία. Εϊναι διαφορετική πράξη και έχει διαφορετικό έντυπο που συμπληρώνεται από τους δυό γονείς, σε αντίθεση με το βαπτιστικό που είναι βεβαίωση του ιερέα (ο οποίος μπορεί να είναι αγράμματος, να κάνει ορθογραφικό, να μη δέχεται το όνομα κλπ.). Αν ο υπάλληλος το προ-συμπληρώσει με το όνομα του βαπτιστικού, είναι παράτυπος. Εξ'αλλου τη βάπτιση μπορεί να τη δηλώσει και τρίτος ξάδερφος, κάτι που δεν ισχύει με την ονοματοδοσία που πρέπει να την κάνουν μαζί και οι δύο γονείς, αποκλειστικά.

 

Γενικά, επειδή υπάρχει μια τάση ασάφειας/αυθαιρεσίας στα ληξιαρχεία για το θέμα αυτό, καλό είναι να μη γίνονται οι δύο πράξεις/δηλώσεις την ίδια μέρα.....όσον αφορά τη δήλωση της βάπτισης στο κράτος δε χρειάζεται καν να γίνει, δε φαίνεται πουθενά πλέον το θρήσκευμα εκτός από την πρωτότυπη ληξιαρχική πράξη γέννησης (ούτε στο πιστοποιητικό), ούτε κάποιος κρατικός φορέας μπορεί να ζητήσει έντυπο που να γράφει το θρήσκευμα. Η εκκλησία μπορεί να το ζητήσει, αλλά εκεί δίνεις απλά το δικό της χαρτί, δεν χρειάζεται πιστοποιητικό του κράτους.

 

Από κει και πέρα βέβαια προφανώς να λένε το παιδί Μαρία και να πούμε στον παπά Ελένη είναι κάπως ακραία περίπτωση.....νομίζω το θέμα ήταν απλώς αν το δεύτερο όνομα θα αποτελέσει κύριο όνομα ή απλώς αν θα ειπωθεί στη βάπτιση....το οποίο ναι, γίνεται, αν και προσωπικά δε βλέπω το λόγο κάποιον να τον λένε Πέτρο και στη βάπτιση να πούμε "ο δούλος του Θεού Πέτρος-Χρυσοβαλάντης"...αφού ΔΕΝ τον λένε Χρυσοβαλάντη και δεν αλλάζει αυτό με τη βάπτιση.

 

Ως προς το αν θα βγει το όνομα του αγίου στο εκκλησάκι ή το όνομα της πεθεράς νομιζω έχει να κάνει με το πόση σημασια δινεις εσύ σε αυτό και πόσο σέβεται/συμμερίζεται το δικό σου συναίσθημα ο σύζυγος...δε νομίζω οτι υπάρχει σωστό και λάθος και μαλλον πρέπει να συζητήσετε....το μοναδικό λάθος (και πολύ θλιβερό) είναι να σκέφτεται κανείς οτι αφού έβγαλες τη μάνα σου θα βγάλω κι εγώ τη δική μου, λες και τα ονόματα των παιδιών ειναι τρόπαιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

Δεν καταχωρείται το όνομα του βαπτιστικού στην ονοματοδοσία. Εϊναι διαφορετική πράξη και έχει διαφορετικό έντυπο που συμπληρώνεται από τους δυό γονείς, σε αντίθεση με το βαπτιστικό που είναι βεβαίωση του ιερέα (ο οποίος μπορεί να είναι αγράμματος, να κάνει ορθογραφικό, να μη δέχεται το όνομα κλπ.). Αν ο υπάλληλος το προ-συμπληρώσει με το όνομα του βαπτιστικού, είναι παράτυπος. Εξ'αλλου τη βάπτιση μπορεί να τη δηλώσει και τρίτος ξάδερφος, κάτι που δεν ισχύει με την ονοματοδοσία που πρέπει να την κάνουν μαζί και οι δύο γονείς, αποκλειστικά.

 

Γενικά, επειδή υπάρχει μια τάση ασάφειας/αυθαιρεσίας στα ληξιαρχεία για το θέμα αυτό, καλό είναι να μη γίνονται οι δύο πράξεις/δηλώσεις την ίδια μέρα.....όσον αφορά τη δήλωση της βάπτισης στο κράτος δε χρειάζεται καν να γίνει, δε φαίνεται πουθενά πλέον το θρήσκευμα εκτός από την πρωτότυπη ληξιαρχική πράξη γέννησης (ούτε στο πιστοποιητικό), ούτε κάποιος κρατικός φορέας μπορεί να ζητήσει έντυπο που να γράφει το θρήσκευμα. Η εκκλησία μπορεί να το ζητήσει, αλλά εκεί δίνεις απλά το δικό της χαρτί, δεν χρειάζεται πιστοποιητικό του κράτους.

 

Το ότι είναι άλλη πράξη δεν σημαίνει ότι μπορεί να γράφει διαφορετικά ονόματα. Ακόμα κι αν κάνεις πρώτα την ονοματοδοσία, αν άλλη μέρα πας με το χαρτί της βάφτισης να δηλώσεις θρήσκευμα δεν μπορεί να γράφει κάτι άλλο. Αν δεν πας ποτέ να δηλώσεις θρήσκευμα οκ δεν θα το μάθει κανένας, αλλά και πάλι νομίζω δεν γίνεται: αν θυμάμαι καλά όταν πήγαμε να βαφτίσουμε μαζί με όλα τα χαρτιά ζήτησαν και πιστοποιητικό γέννησης του παιδιού, κι εκεί φαίνεται το όνομα που έχει το παιδί και δεν μπορεί να δηλώσει κάτι άλλο ο παπάς. Μας ρώτησαν νομίζω κιόλας αν έχει όνομα, γιατί πρέπει να γράψουν το ίδιο. Είναι άλλο το να πει ο παπάς άλλο όνομα (ή δύο) προφορικά στο μυστήριο αλλά να γράψει αυτό που δηλώθηκε/θα δηλωθεί στην ονοματοδοσία (που κι αυτό όπως είπα πιο πριν επισήμως δεν γίνεται) και άλλο να ΓΡΑΨΕΙ άλλο ή δύο ενώ στο χαρτί της ονοματοδοσίας, είτε έγινε πριν ειτε γίνει μετά, να γράφει άλλο. Τα δύο χαρτιά πρέπει να συμβαδίζουν. Δεν ξέρω που έχετε ακούσει να γράφεται άλλο ή δύο και να δηλώνεται στην ονοματοδοσία μόνο το ένα. Ή το αντίστροφο, να έχει δηλωθεί ένα με το ονοματοδοσία και μετά ο παπάς να ΓΡΑΨΕΙ δύο (το προφορικό το παραβλέπω). Γενικώς αυτό το ότι το χαρτί της βάφτισης μπορεί να γράφει κάτι άλλο και απλα δεν μετράει. Αφού πολλοί κιόλας που έχουν πρόβλημα με ονόματα που δεν δέχονται οι παπάδες (λάθος φυσικά) έχουν ως λύση το να κάνουν πρώτα την ονοματοδοσία ακριβώς επειδή πρέπει να το δεχτεί ο παπάς. Το προφορικό είναι άλλο θέμα, αλλά (αν υποθέσουμε ότι γίνεται ακόμα) είναι μόνο προφορικό, στο χαρτί που δίνει ο παπάς μετά δεν το γράφει το δεύτερο αν δεν έχει δηλωθει ή αν δεν σκοπεύει να δηλωθεί. Γράφει το "επίσημο". Κι αυτό γινόταν πάντα, ξέρω δύο περιπτώσεις γεννημένων δεκαετία 70 που έγινε αυτό, δεν έγραψε ο παπάς το δεύτερο, μόνο το είπε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb said:

 

Το ότι είναι άλλη πράξη δεν σημαίνει ότι μπορεί να γράφει διαφορετικά ονόματα. Ακόμα κι αν κάνεις πρώτα την ονοματοδοσία, αν άλλη μέρα πας με το χαρτί της βάφτισης να δηλώσεις θρήσκευμα δεν μπορεί να γράφει κάτι άλλο. Αν δεν πας ποτέ να δηλώσεις θρήσκευμα οκ δεν θα το μάθει κανένας, αλλά και πάλι νομίζω δεν γίνεται: αν θυμάμαι καλά όταν πήγαμε να βαφτίσουμε μαζί με όλα τα χαρτιά ζήτησαν και πιστοποιητικό γέννησης του παιδιού, κι εκεί φαίνεται το όνομα που έχει το παιδί και δεν μπορεί να δηλώσει κάτι άλλο ο παπάς. Μας ρώτησαν νομίζω κιόλας αν έχει όνομα, γιατί πρέπει να γράψουν το ίδιο. Είναι άλλο το να πει ο παπάς άλλο όνομα (ή δύο) προφορικά στο μυστήριο αλλά να γράψει αυτό που δηλώθηκε/θα δηλωθεί στην ονοματοδοσία (που κι αυτό όπως είπα πιο πριν επισήμως δεν γίνεται) και άλλο να ΓΡΑΨΕΙ άλλο ή δύο ενώ στο χαρτί της ονοματοδοσίας, είτε έγινε πριν ειτε γίνει μετά, να γράφει άλλο. Τα δύο χαρτιά πρέπει να συμβαδίζουν. Δεν ξέρω που έχετε ακούσει να γράφεται άλλο ή δύο και να δηλώνεται στην ονοματοδοσία μόνο το ένα. Ή το αντίστροφο, να έχει δηλωθεί ένα με το ονοματοδοσία και μετά ο παπάς να ΓΡΑΨΕΙ δύο (το προφορικό το παραβλέπω). Γενικώς αυτό το ότι το χαρτί της βάφτισης μπορεί να γράφει κάτι άλλο και απλα δεν μετράει. Αφού πολλοί κιόλας που έχουν πρόβλημα με ονόματα που δεν δέχονται οι παπάδες (λάθος φυσικά) έχουν ως λύση το να κάνουν πρώτα την ονοματοδοσία ακριβώς επειδή πρέπει να το δεχτεί ο παπάς. Το προφορικό είναι άλλο θέμα, αλλά (αν υποθέσουμε ότι γίνεται ακόμα) είναι μόνο προφορικό, στο χαρτί που δίνει ο παπάς μετά δεν το γράφει το δεύτερο αν δεν έχει δηλωθει ή αν δεν σκοπεύει να δηλωθεί. Γράφει το "επίσημο". Κι αυτό γινόταν πάντα, ξέρω δύο περιπτώσεις γεννημένων δεκαετία 70 που έγινε αυτό, δεν έγραψε ο παπάς το δεύτερο, μόνο το είπε.

 

Όποτε και να γίνει η ονοματοδοσία, πριν ή μετά, το βαπτιστικό δεν ειναι στα δικαιολογητικά που (έχουν δικαίωμα να) ζητάνε....συνεπώς το όνομα που θα γράφει ο παπάς δε μπορεί να μπλοκάρει με κανένα τρόπο την ονοματοδοσία με το όνομα που θέλουν οι γονείς.

 

Έχει λογική αυτό που λες, αλλά το πολύ πολύ να μπλοκάρει τη δήλωση θρησκεύματος (που είναι προαιρετική και περιττή πλέον όχι μονο στην πράξη, αλλά και με νομικά ερείσματα). Εγώ το έχω δει προσωπικά πάντως να γράφει ελαφρώς διαφορετικό όνομα ο παπάς (όχι βέβαια Ελένη σε Μαρία, ομολογουμένως) κι όταν του ζήτησαν να το διορθώσει ο ίδιος τους είπε οτι δεν το κοιτάει κανένας το όνομα αυτό, ειδικά αν έχει ήδη γινει ονοματοδοσία, οπότε και δεν υπάρχει καμία περίπτωση παρανόησης στο ληξιαρχείο.

 

Πάντως εγώ θα ξαναπω οτι μου φαινεται περίεργο γιατί όταν βαφτίζουμε το Γιώργο να ζητήσουμε από τον παπά να πει οτι βαφτίζουμε το Γιώργο-Παναγιώτη....αλλα οκ, ο καθένας το βλέπει αλλιώς και με βάση το νόημα που δίνει (ή και όχι) στο μυστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ εννοώ ότι δεν το μπλοκάρει, με την έννοια ότι στο έγγραφο πρέπει να γράψει ούτως ή άλλως αυτό που σκοπεύεις να δηλώσεις (ή αυτό που είναι ήδη δηλωμένο). Τα έξτρα ή διαφορετικά είναι στα προφορικά (οκ μπορεί κάποιοι να είναι παρατυποι και να το κάνουν και στο έγγραφο) αλλά συμφωνώ μαζί σου ότι έστω και προφορικά δεν βλέπω το λόγο. Παλιά θεωρούσαν ότι στη βάφτιση παίρνει όνομα (πολλοί το θεωρούν ακόμα) και το έβλεπαν/βλέπουν ότι "πήρε δύο ονόματα και απλά δεν τα έγραψαν και τα δύο για να μην δυσκολεύεται στα χαρτιά".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...