Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΑΡΟΥΣΙ-ΜΕΛΙΣΣΙΑ


Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλες

 

Nikosimo, η Bambineria βρίσκεται επί της οδού Άρεως 30 (λίγο μετά την Πίνδου) στο Μαρούσι (2108026848).

 

Angie Nicol τελικά εσύ την έχεις γράψει? Εγώ παιδιά δεν ξετρελάθηκα. Η ιδιοκτήτρια δεν μου έκανε αυτό το κλικ που περίμενα. Ο χώρος μου φάνηκε καταπιεστικά μικρός, ο κήπος ακόμα πιο μικρός με πολύ λίγα παιχνίδια (για την ακρίβεια 2!), η κουζίνα απίστευτα μικρή. Γενικά δεν ενθουσιάστηκα. Ίσως επειδή έχω το avantage των γιαγιάδων, να κοιτάξω και τους υπόλοιπους σταθμούς που έχω κατά νου και μετά να αποφασίσω.

 

Catalina, μήπως εννοείς "Το σχολείο μου"? Αν ναι, είχα πάρει τηλέφωνο εκεί. Είναι πολύ καινούργιος ο σταθμός και έχει πάρα πολύ λίγα παιδάκια και λίγα δίδακτρα. Απλά δεν είναι κοντά στο σπίτι μου ούτε στην μαμάς / πεθεράς, δεν έχουν και σχολικό οπότε δεν με βολεύει. Απ'ότι μου είπε η ιδιοκτήτρια, η οποία αν θυμάμαι καλά είναι και η μόνη δασκάλα είναι πρώην διευθύντρια του "Les allouettes".

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mairoula F,

αυτόν εννοούσα. Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες

 

Catalina,

 

αν πας να τον δεις γράψε εδώ ό,τι μάθεις γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Θα έχει φύλαξη και μετά τις 5 μέχρι τις 8.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Mairoula f,

Σ' ευχαριστώ πολύ. Γνωρίζω την οδό γιατί μένω στην Άνω Πεύκη.

 

cjohnson,

 

Η διεύθυνση που ψάχνεις είναι: Τ. Χρυσοχέρη 6 (κάθετη στην οδό Μεσογείων), 15126, ΜΑΡΟΥΣΙ τηλ.:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαιρούλα καλησπέρα, τι να πώ....εμένα τα πράγματα μου φανήκαν διαφορετικά απο ότι περιγράφεις.... και έχω δεί αρκετούς παιδικούς σταθμούς.... Ναι εγώ τον έγραψα απο τώρα γιά να κλείσουμε θέση και θα πάμε στο τέλος της άνοιξης που ο καιρός θα είναι καλύτερος. Σχετικά με την ερώτηση που έκανες άν στα 10παιδάκια χρειάζεται και άλλος παιδαγωγός η απάντηση είναι όχι, από την στιγμή που έχει δίπλωμα Α.Ε.Ι και είναι νηπιαγωγός η δασκάλα της κάθε τάξης. Καλή συνέχεια..... και καλή επιτυχία.... :-)

Link to comment
Share on other sites

 

Chrysaki, τελικά πήραν τον γιό σου στο Studio Alpha? Αν ναι, μπορείς να μου πεις εντυπώσεις? Ή αν έχεις ακούσει γενικότερα σχόλια για τον σταθμό.

 

Τώρα είδα την ερώτησή σου.

Έχουμε ξεκινήσει από Σεπτέμβριο. Είναι αρκετά καλός ο σταθμός. Συγκεκριμένα για δημοτικός είναι σούπερ. Καινούριο κτήριο όπως ξέρεις, αρκετά μεγάλος χώρος. Στο βρεφικό τμήμα που είμαστε εμείς είναι δύο δασκάλες με 15 περίπου παιδάκια. Εξαρτάται τί ψάχνεις και πόσα λεφτά θες να διαθέσεις για αυτό που ψάχνεις.

Δες όμως και αυτό το post σχετικά με την κατάσταση των παιδαγωγών στους δημοτικούς σταθμούς.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=54970

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.

 

Angie Nicol, ξέχασα να αναφέρω ότι ένα πράγμα που με νευρίασε αφάνταστα είναι ότι όσο μίλαγα με την ιδιοκτήτρια, την κόρη μου την κυνήγαγαν από πίσω οι άλλες 2 κοπέλες, σε κάποια φάση μου έρχεται η μικρή με 2 σοκολατάκια στο χέρι!! Και λέω από μέσα μου, αν η μικρή είχε αλλεργία ας πούμε στη σοκολάτα ή το ότι εγώ δεν θέλω να τρώει γλυκά (γιατί γενικά έχει μία λατρεία), με ρώτησαν για να της το δώσουν? Όχι. Εν τω μεταξύ όταν είχε πάει μία φίλη μου να ρωτήσει γι' αυτόν το σταθμό, της είπαν ότι είναι ενάντια στα γλυκά!! Το άλλο που με ξένισε είναι ότι ενώ η ιδιοκτήτρια έλεγε ότι δεν έχει σχολικό όταν την ρώτησα πως και έτσι, μου είπε ότι είναι ενάντια στα σχολικά που μεταφέρουν παιδάκια αυτής της ηλικίας. Από την άλλη όμως πηγαίνουν στο κολυμβητήριο με πούλμαν (ειδικά διαμορφωμένο για παιδάκια εννοείται!). Επίσης το άλλο που δεν μου άρεσε είναι ότι τα παιδάκια τρώνε στην κουζίνα ανά τμήμα. Μόλις τελειώσει το ένα τμήμα έρχεται το άλλο, δηλαδή ότι φάει το παιδί με τη ψυχή στο στόμα για να φύγει από την κουζίνα. Και το τραπέζι που έχουν με τους δύο πάγκους χωράει 10 παιδάκια. Αν έγραφα και την κόρη μου θα ήταν 11! Αυτά περιμένω να γίνονται στους δημοτικούς σταθμούς όχι σε ένα σταθμό που πληρώνεις 450 ευρώ!

 

Chrysaki, το παιδί σου τώρα είναι στο τμήμα 1,5 - 2,5 χρ? Πόσες ώρες το αφήνεις εκεί? Βλέπεις διαφορά στο παιδί? Έχεις κάνει ποτέ αιφνιδιαστικό έλεγχο? Γενικά θα ήθελα να το στείλω σε αυτό το σταθμό μόνο και μόνο επειδή είναι ολοκαίνουργιος (είναι σαν ιδιωτικός) για να γλιτώσω μερικά λεφτά για το σχολείο της αργότερα. Από φαγητό τι γίνεται? Θα το εκτιμούσα αν μου έδινες όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορείς.

 

Σ'ευχαριστώ

 

Μαίρη

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mairoula f για αυτόν τον λόγο επισκεπτόμαστε παιδικούς σταθμούς και κρίνουμε....Μου φαίνετε όμως πολύ περίεργος ο τόσος πολύ αρνητισμός που έχεις για τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό και τα συμπεράσματα που έχεις βγάλει με μια μόνο επίσκεψη!!!!!!!! Παράλληλα δεν νομίζω να ρώτησα κάτι ούτε εγώ, ούτε κάποιος άλλος γονέας γιά να εκφράσεις την άποψη σου!!!!!! Αντιθέτος εγώ ρωτήθικα, και εξέφρασα την άποψη μου επειδή ήταν θετική!!!!!!! Σε περίπτωση που ήταν αρνητική, δεν θα εξέφραζα άποψη παρά μόνο έτσι και έβλεπα κάτι εξωφρενικό!!!!!!! Έσυ καθημερινά βγάζεις και κάτι άλλο που "συνέβει" σε αυτήν την μία και μοναδική επίσκεψη!!!!!! Παρεπιπτόντος την Παρασκευή που μας πέρασε, ο τόσο άθλιος σταθμός που περιγράφεις είχε συγκέντρωση γονέων, γιά να μιλήσουν οι γονείς με τις παιδαγωγούς, να ενημερωθούν από τον παιδίατρο και την παιδοψυχολόγο γιά κάθε παιδάκι ξεχωριστά συν διάλεξη με θέμα κακοποίηση των ανηλίκων μέσω της κυριαρχικής φιγούρας των γονέων. Βάση αυτών λοιπόν και κυρίως επειδή γνώρισα γονείς που έχουν τα παιδάκια τους εκέι, θα μου επιτρέψεις να αγνοήσω τις κακεντρεχείς σου δηλώσεις και οτιδήποτε παραπέμπει σε κουτσομπολιό!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Angie Nicol καλησπέρα.

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω κανένα λόγο να κακολογήσω το σταθμό αλλά από την άλλη με ενδιαφέρει εκεί που θα πάει το παιδί μου, να νιώθει σαν το σπίτι του. Ναι σε ρώτησα τη γνώμη σου για το σταθμό και περίμενα να δω στα σχόλια που σου έγραψα εάν τα παρατήρησες και εσύ σαν μάνα! Εάν πάλι όχι έχουμε διαφορετικά κριτήρια και ανάγκες για την εύρεση του σταθμού που θα περνάει τη μισή του μέρα το παιδί.

 

Επιπρόσθετα, εγώ με τίποτα δεν χαρακτήρισα το σταθμό με τις υβρεολογίες που χρησιμοποίησες εσύ. Από την άλλη δε, αν κάποια μάνα ενδιαφερθεί να μάθει γι'αυτό το σταθμό και κάνει το ίδιο που έκανα και εγώ (σ.σ. να διαβάσει μέσα στο forum διάφορα σχόλια από τα μέλη για διάφορους σταθμούς) που ξέρεις, μπορεί να τη βοηθήσει ή να την αποτρέψει για την επιλογή κάποιου σταθμού.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς το επάγγελμα μου με έχει κάνει να καταλαβαίνω και να βλέπω κάποια πράγματα με την πρώτη ματιά. Στο κάτω κάτω της γραφής, ο σταθμός μου φάνηκε καλός με εξαίρεση κάποια πράγματα που σε σύγκριση με άλλους σταθμούς είναι μακράν καλύτερα.

 

Και εν κατακλείδι, δεν καταλαβαίνω γιατί μου κάνεις τέτοια επίθεση? Μέτοχος είσαι στο σταθμό και φοβάσαι μην δεν φέρουν και άλλοι γονείς το παιδί τους εκεί?

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Nikosimo σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ωραίο και το site που μου είπες!!! Εχει κι άλλους σταθμούς εκεί!!!! Εκλεισα ραντεβού με την Bambineria αύριο. Μεθαύριο θα έχετε και την δική μου γνώμη.

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites

Catalina,

 

αν πας να τον δεις γράψε εδώ ό,τι μάθεις γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Θα έχει φύλαξη και μετά τις 5 μέχρι τις 8.

 

Καλησπέρα,

 

πήγα την προηγούμενη βδομάδα και είδα τον παιδικό σταθμό.

Η υπεύθυνη μου φάνηκε σοβαρή κοπέλα και είναι η μόνη δασκάλα που υπάρχει στο σταθμό. Ο σταθμός δεν είναι μεγάλος, αλλά είναι καθαρός, έχει τις απαραίτητες προφυλάξεις για ασφάλεια των παιδιών και έχει και έναν αρκετά ικανοποιητικό κήπο. Επίσης, έχει πολύ λίγα παιδιά (δύο ηλικιών) και γι αυτό είναι και η μόνη δασκάλα. Αυτό δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα. Από τη μια μου φαίνεται θετικό γιατί αναλογεί έτσι αρκετός χώρος και προσοχή στο κάθε παιδί, άσε που είναι και πιο υγιεινό, από την άλλη πιστεύω πως θα ήταν καλό ο μικρός να συναναστραφεί με πολλά παιδάκια της ηλικίας του και όχι με 2-3.

Σχολικό δεν υπάρχει, ούτε και μαγείρισσα οπότε αν το παιδί μένει μεσημέρι θα πρέπει να του βάζεις το φαγητό από το σπίτι. Εμένα δε με χαλάει.

Γενικά, είναι ο πρώτος χρόνος που λειτουργεί και κάτι τέτοια στάνταρ (για άλλους σταθμούς) δεν τα έχει. Μου είπε ότι έχει ψυχολόγο για ενημερώσεις κτλ και γενικά μου άφησε καλές εντυπώσεις η υπεύθυνη με όρεξη που αν της δοθεί η δυνατότητα πιστεύω πως θα οργανωθεί καλύτερα.

Στη φάση που είμαι (όπου ο μικρός είναι 2,5+ και δεν έχει ξαναπάει σταθμό) μάλλον θα τη δοκιμάσω, μου φάνηκε σοβαρή. Υπάρχει το ωράριο 9-1 ή έως 5 και δύο φορές τη βδομάδα μπορεί να υπάρχει απασχόληση 5-9. Τέλος, θεωρώ ότι είναι αρκετά οικονομικός.

Ελπίζω να σας κάλυψα, αν είναι τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Mairoula F Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να συμφωνήσω μαζί σου, γιατί αντίστοιχη περίπτωση είχα αντιμετωπίσει και εγώ, σε κάποιο άλλο σταθμό βέβαια... Είχα πάει αρχές Σεπτέμβρη να επισκεφτώ έναν σταθμό για την μικρή μου. Κάποιες κοπέλες του σταθμού λοιπόν, για να μας αφήσουν να μιλήσουμε, πήραν την μικρή για να την ξεναγήσουν στον σταθμό. Μετά από 5 λεπτά μου την έφεραν με κάτι σοκολατάκια στο χέρι ευτυχώς!!! γιατί η δική μου έχει όντως αλλεργία γενικότερα σε πολλές τροφές. Όπως καταλαβαίνεις, εκνευρίστηκα και έφυγα μετά από αυτό, χωρίς να σκεφτώ αν όλες οι υπόλοιπες παροχές ήταν καλές. Αυτά τα θέματα γενικότερα είναι πολύ λεπτά και οι ειδικοί, θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί. Υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι, που μπορείς να ευχαριστήσεις και να προσελκύσεις ένα παιδάκι από το να του δώσεις να φάει κάτι... Σίγουρα δεν το έκαναν κακοπροαίρετα αλλά θα μπορούσα να είχα μεγάλο θέμα...

line_flow3_beg_16_time_1163826000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

πήγα την προηγούμενη βδομάδα και είδα τον παιδικό σταθμό.

Η υπεύθυνη μου φάνηκε σοβαρή κοπέλα και είναι η μόνη δασκάλα που υπάρχει στο σταθμό. Ο σταθμός δεν είναι μεγάλος, αλλά είναι καθαρός, έχει τις απαραίτητες προφυλάξεις για ασφάλεια των παιδιών και έχει και έναν αρκετά ικανοποιητικό κήπο. Επίσης, έχει πολύ λίγα παιδιά (δύο ηλικιών) και γι αυτό είναι και η μόνη δασκάλα. Αυτό δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα. Από τη μια μου φαίνεται θετικό γιατί αναλογεί έτσι αρκετός χώρος και προσοχή στο κάθε παιδί, άσε που είναι και πιο υγιεινό, από την άλλη πιστεύω πως θα ήταν καλό ο μικρός να συναναστραφεί με πολλά παιδάκια της ηλικίας του και όχι με 2-3.

Σχολικό δεν υπάρχει, ούτε και μαγείρισσα οπότε αν το παιδί μένει μεσημέρι θα πρέπει να του βάζεις το φαγητό από το σπίτι. Εμένα δε με χαλάει.

Γενικά, είναι ο πρώτος χρόνος που λειτουργεί και κάτι τέτοια στάνταρ (για άλλους σταθμούς) δεν τα έχει. Μου είπε ότι έχει ψυχολόγο για ενημερώσεις κτλ και γενικά μου άφησε καλές εντυπώσεις η υπεύθυνη με όρεξη που αν της δοθεί η δυνατότητα πιστεύω πως θα οργανωθεί καλύτερα.

Στη φάση που είμαι (όπου ο μικρός είναι 2,5+ και δεν έχει ξαναπάει σταθμό) μάλλον θα τη δοκιμάσω, μου φάνηκε σοβαρή. Υπάρχει το ωράριο 9-1 ή έως 5 και δύο φορές τη βδομάδα μπορεί να υπάρχει απασχόληση 5-9. Τέλος, θεωρώ ότι είναι αρκετά οικονομικός.

Ελπίζω να σας κάλυψα, αν είναι τα ξαναλέμε.

 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Είδες τον χώρο που θα κοιμούνται γιατί εμένα θα μένει μέχρι τις 5, αν είναι καλός? Επίσης απ'το τηλέφωνο μου είπε ότι θα κάνουν γαλλικά-αγγλικά, εσένα στο είπαν αυτό?

Κι εμένα η μικρή 2,5 είναι και λέγαμε να αρχίσουμε από Σεπτέμβριο που θα είναι τρία.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΛΥΔΙΑΚΙ καλημέρα και καλή χρονιά. Μ' ενδιαφέρει να μάθω τις απόψεις σου και τις εμπειρίες σου για τον βρεφονηπιακό σταθμό FROGGY, είναι μια από τις επιλογές μου μια και σύντομα πρέπει να επιστρέψω στην εργασία μου.

 

  • Πηγαίνεις ακόμα το παιδί σου εκεί?
  • Σε ποιά ηληκία είστε τώρα?
  • Τι πρόγραμμα έχουν?
  • Παίρνουν παιδιά από τα μέσα της χρονιάς
  • Τα δίδακτρα είναι με το μήνα ή με το έτος και πόσο είναι?

 

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να σε κούρασα με τις ερωτήσεις μου.

 

Αν γνωρίζει και κάποιο άλλο μέλος περισσότερα για τον συγκεκριμένο σταθμό θα το εκτιμούσα αν μου έδινε κάποιες πληροφορίες.

 

Ευχαριστώ

 

 

Γεια σου. Συγνώμη που σε έχω αφήσει τόσο καιρό χωρίς απάντηση αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω να μπω καιρό στο site. Ελπίζω να μην άργησα.

Η μικρή πηγαίνει από πέρσι τον Μάρτιο στο "froggy" και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Τώρα είναι 19 μηνών και η αλήθεια είναι ότι περνάει πολύ ωραία εκεί. Η κοπέλα που έχει την τάξη της αγαπάει πολύ τα παιδιά και τα παιδιά την αγαπάνε και αυτά πολύ. Την πηγαίνω από τις 9 και την παίρνω στις 5. Τρώει το πρωινό της, παίζει, κάνει μουσικοκινητική, κατασκευές, ζωγραφική, μετά τρώει το μεσημεριανό της, κοιμάται και όταν ξυπνάει, αφού φάει κάτι χορεύουν, διαβάζουν (αναλόγως) μέχρι να πάει 5 και να την μαζέψω.

Αν έχουν θέσεις, ναι παίρνουν οποιαδήποτε στιγμή του χρόνου -απλά να ξέρεις ότι θα έχετε περίοδο προσαρμογής στην αρχή.

Όσον αφορά τα δίδακτρα έχω την εντύπωση ότι αν τα πληρώσεις όλα μαζί έχεις κάποια έκπτωση αλλιώς πάει με τον μήνα.

Ελπίζω να σε βοήθησα,

Καλή σας αρχή...

an1cCxjVM0V1210ODU4ODM4amR8NTQ1NTg3OWRhfEx5ZGlhIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Είδες τον χώρο που θα κοιμούνται γιατί εμένα θα μένει μέχρι τις 5, αν είναι καλός? Επίσης απ'το τηλέφωνο μου είπε ότι θα κάνουν γαλλικά-αγγλικά, εσένα στο είπαν αυτό?

Κι εμένα η μικρή 2,5 είναι και λέγαμε να αρχίσουμε από Σεπτέμβριο που θα είναι τρία.

 

Αγαπητή yola,

 

εγώ τελικά τον ξεκίνησα τον μικρό στο "Σχολείο μου", εδώ και μια εβδομάδα περίπου και είναι μέχρι στιγμής μια χαρά. Τις πρώτες 3 μέρες έκατσα μαζί του όλη σχεδόν τη μέρα (9-1 τον πηγαίνω) και έτσι έχω μια άποψη. Εϊναι ήρεμα τα πράγματα, η δασκάλα μου φαίνεται πολύ καλή και γενικά νιώθω καλά μια και είναι η πρώτη φορά που τον αποχωρίζομαι για παιδικό σταθμό. Σε ό,τι αφορά το μαθησιακό, δεν μπορώ να το αξιολογήσω ακόμα είναι μάλλον νωρίς, αλλά για την ώρα δε με απασχολεί μια και για μένα προέχει η ομαλή κοινωνικοποίηση και ο αποχωρισμός από το σπίτι. Πάντως, τουλάχιστον όσο ήμουν εκεί κάνουν δραστηριότητες. Αυτή τη στιγμή είναι 5-6 παιδάκια μαζί μετον δικό μου.

 

Όσον αφορά το χώρο του ύπνου, τον είδα είναι ένα μεγάλο δωμάτιο που τώρα το αξιοποιεί και για δραστηριότητες ζωγραφικής και έχει μικρά ράντζα. Όσο είμαι εγώ, για ύπνο μένει μόνο ένα παιδάκι. Μου είπε πάντως ότι έχει σκοπό αυτό το δωμάτιο να το κάνει μόνο για ύπνο. Πάντως είναι καθαρό, φωτεινό και αερίζεται μια και βλέπει στον κήπο.

 

Αυτά είχα να πώ, έχω θετικές εντυπώσεις μέχρι στιγμής και έχω μια ηρεμία γιατί νομίζω ότι τελικά τα λίγα παιδάκια είναι μάλλον πλεονέκτημα ειδικά για παιδιά που πάνε παιδικό σταθμό πρώτη φορά, γιατί είναι ένα πιο οικογενειακό και ήρεμο περιβάλλον.

 

Σκέψου τα, νομίζω ότι σίγουρα αξίζει τουλάχιστον να κάνεις μια βόλτα και να σχηματίσεις δική σου άποψη, γιατί αλλιώς τα βλέπει η καθεμία και εξάλλου κι εγώ δεν πήγα σε πολλούς σταθμούς πριν καταλήξω εκεί. Έπειτα αν ζορίζεσαι, μπορείς να το σκεφτείς και από τώρα που ανοίγει ο καιρός΄

 

Α και παραλίγο να το ξεχάσω, για αγγλικά και γαλλικά που με ρωτάς μου είπε ότι κάνει, τα γαλλικά μάλιστα τα κάνει σίγουρα η ίδια.

 

Αυτά, αν σκεφτείς κάτι άλλο, εδώ είμαστε. Μπορεί να μην απαντήσω αμέσως λόγω χρόνου, αλλά σίγουρα θα εμφανιστώ κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω ψάξει στις περιοχές Χαλάνδρι, Μαρούσι, Πεύκη, Μελίσσια, Βριλήσια για παιδικό σταθμό για το παιδί μου που από Σπετέμβριο θα έχει κλείσει τα τρία. έχω περάσει να δω εξωτερικά 20 παιδικούς σταθμούς στις περιοχές αυτές και αφού κάποιοι μου άρεσαν τουλάχιστον εξωτερικά αποφάσισα να κανονίσω ραντεβού να τους δω από κοντά! έχω επισκευτεί τον Ροδόκηπο στο Μαρούσι και το rollino, το Φεγγαράκι στην Πεύκη, τη Συννεφούλα στο Χαλάνδρι, τον Μοντεσοριανό σταθμό στα Μελίσσια, τον Παιδότοπο στα Βριλήσια, το Nancy's kindergarden, το Χαμόγελο. Το πρόβλημα μου δεν είναι το κόστος των παιδικών αυτών σταθμών αλλά κανένας δεν μου έκανε κλικ, χωρίς όμως να υπάρχει κάποιος λόγος συγκεκριμένος για τον οποίο να με απογοητευσαν. απλά περίμενα κάτι να με εντυπωσιάσει και να πώ ότι ναι εδώ θα είναι καλά για το παιδί μου και δεν το ένιωσα κάτι τέτοιο. Μονο το rollino μου άρεσε πραγματικά αλλά το απορρίπτω σε κάθε περίπτωση επειδή είναι δίπλα σε κεραία του ΟΤΕ. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις για τους παιδικους των περιοχών αυτών. Ποιοι θεωρούνται καλοί σταθμοί στις περιοχές αυτές!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψάξει στις περιοχές Χαλάνδρι, Μαρούσι, Πεύκη, Μελίσσια, Βριλήσια για παιδικό σταθμό για το παιδί μου που από Σπετέμβριο θα έχει κλείσει τα τρία. έχω περάσει να δω εξωτερικά 20 παιδικούς σταθμούς στις περιοχές αυτές και αφού κάποιοι μου άρεσαν τουλάχιστον εξωτερικά αποφάσισα να κανονίσω ραντεβού να τους δω από κοντά! έχω επισκευτεί τον Ροδόκηπο στο Μαρούσι και το rollino, το Φεγγαράκι στην Πεύκη, τη Συννεφούλα στο Χαλάνδρι, τον Μοντεσοριανό σταθμό στα Μελίσσια, τον Παιδότοπο στα Βριλήσια, το Nancy's kindergarden, το Χαμόγελο. Το πρόβλημα μου δεν είναι το κόστος των παιδικών αυτών σταθμών αλλά κανένας δεν μου έκανε κλικ, χωρίς όμως να υπάρχει κάποιος λόγος συγκεκριμένος για τον οποίο να με απογοητευσαν. απλά περίμενα κάτι να με εντυπωσιάσει και να πώ ότι ναι εδώ θα είναι καλά για το παιδί μου και δεν το ένιωσα κάτι τέτοιο. Μονο το rollino μου άρεσε πραγματικά αλλά το απορρίπτω σε κάθε περίπτωση επειδή είναι δίπλα σε κεραία του ΟΤΕ. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις για τους παιδικους των περιοχών αυτών. Ποιοι θεωρούνται καλοί σταθμοί στις περιοχές αυτές![/quote

 

Πήγες να δεις της Παππά στα Μελίσσια? Είναι λίγο τσιμπημένος και δεν έχει γεύματα αλλά ολοκαίνουργιος, δουλεύει μια γνωστή μου μέσα σαν βραφονηπιαγωγός και είναι πολύ καλά. Εμένα με κολλάει το κόστος.

Την άλλη βδομάδα έχω ραντεβού στον Froggy στα Μελίσσια.

Ο Μοντεσσοριανός πώς σου φάνηκε? Είναι μέχρι τις 1700 και τί κόστος?

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εχω ψάξει στις περιοχές Χαλάνδρι, Μαρούσι, Πεύκη, Μελίσσια, Βριλήσια για παιδικό σταθμό για το παιδί μου που από Σπετέμβριο θα έχει κλείσει τα τρία. έχω περάσει να δω εξωτερικά 20 παιδικούς σταθμούς στις περιοχές αυτές και αφού κάποιοι μου άρεσαν τουλάχιστον εξωτερικά αποφάσισα να κανονίσω ραντεβού να τους δω από κοντά! έχω επισκευτεί τον Ροδόκηπο στο Μαρούσι και το rollino, το Φεγγαράκι στην Πεύκη, τη Συννεφούλα στο Χαλάνδρι, τον Μοντεσοριανό σταθμό στα Μελίσσια, τον Παιδότοπο στα Βριλήσια, το Nancy's kindergarden, το Χαμόγελο. Το πρόβλημα μου δεν είναι το κόστος των παιδικών αυτών σταθμών αλλά κανένας δεν μου έκανε κλικ, χωρίς όμως να υπάρχει κάποιος λόγος συγκεκριμένος για τον οποίο να με απογοητευσαν. απλά περίμενα κάτι να με εντυπωσιάσει και να πώ ότι ναι εδώ θα είναι καλά για το παιδί μου και δεν το ένιωσα κάτι τέτοιο. Μονο το rollino μου άρεσε πραγματικά αλλά το απορρίπτω σε κάθε περίπτωση επειδή είναι δίπλα σε κεραία του ΟΤΕ. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις για τους παιδικους των περιοχών αυτών. Ποιοι θεωρούνται καλοί σταθμοί στις περιοχές αυτές![/quote

 

Πήγες να δεις της Παππά στα Μελίσσια? Είναι λίγο τσιμπημένος και δεν έχει γεύματα αλλά ολοκαίνουργιος, δουλεύει μια γνωστή μου μέσα σαν βραφονηπιαγωγός και είναι πολύ καλά. Εμένα με κολλάει το κόστος.

Την άλλη βδομάδα έχω ραντεβού στον Froggy στα Μελίσσια.

Ο Μοντεσσοριανός πώς σου φάνηκε? Είναι μέχρι τις 1700 και τί κόστος?

 

 

Επειδή και εγώ είμαι σε τρελή αναζήτηση βρεφονηπιακού σταθμού και οι επιλογές είναι λιγότερες με ενδιαφέρει πολύ να μάθω αν πήγες στο Froggy. Είχα μιλήσει μαζί τους και θα ξανακαλούσα για να κλεισω ραντεβού. Ως τώρα έχω πάει σε Χιονάτη, Ονειρόκηπο και Λουλουδόχωρα. Επιπλέον έχω κλείσει να πάω να δω την Συννεφούλα.Απλά περιμένω εντυπώσεις για το Froggy να δω αν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια Καλημέρα σας,

είμαι καινούργια και δεν ξέρω αν "μπήκα" σωστά

θέλω βοήθεια μένω στα Μελίσσια και ψάχνω παιδικό σταθμό για τον Σεπτέμβιο που ο γιόκας μου θα είναι 2.5 χρονών.

με ενδιαφέρει αν ξέρει καμιά από εσάς τους δύο δημοτικούς σταθμούς που υπάρχουν στα Μελίσσια να μου πείτε τι γίνεται!!1

φέτος για ιδιωτικό δεν το βλέπω γιαυτό και θέλω να μου πειτε για τους δημοτικούς ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα, ποιοα μαμα εχει εμπειρια απο τον παιδικοα σταθμο froggy θα ηθελα να μου δωσει πληροφοριες γιατι σκεφτομαι να κανω αιτηση στο εσπα αλλα επειδη ετυχε ν ακουσω κατι αρνητικο και δεν ξερω αν αληθευει θα ηθελα απο εμπειρια να μου πειτε

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
τα παιρνουν απο 8 μηνων.

παρε τηλ στα

210-6174312-315

η δες στο www.maroussi2004.gr

θα βρεις οτι πληροφορια θελεις

 

Καλησπέρα και από εμένα.

Κατ' αρχάς να πω ότι το παραπάνω post πλέον δεν ισχύει καθώς ο Δήμος Αμαρουσίου έχει καταργήσει το βρεφικό κομμάτι των δημοτικών σταθμών λόγω οικονομικών δυσκολιών. Αυτό τουλάχιστον με ενημέρωσαν τηλεφωνικά.

Απ' ότι κατάλαβα διαβάζοντας αυτό το thread από την αρχή, πρέπει να πάει κάποιος γονέας απροειδοποίητα και να δει εν δράση τους παιδικούς σταθμούς που τον ενδιαφέρουν για να σχηματίσει γνώμη.

Εγώ όμως, δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου, δεν έχω αυτή τη δυνατότητα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει πληροφορίες για ΒΡΕΦΙΚΟ σταθμό στο Μαρούσι, καθώς τα παιδάκια μου θα είναι 11 μηνών τον Σεπτέμβρη που θα πρέπει να τα στείλω.

Έριξα μια ματιά σε κάποια site αλλά θα με ενδιέφερε και η προσωπική άποψη.

Πολύ θετικά είδα το http://www.oneirokipos.gr/ όπου μπορείς να δεις real-time από κάμερα και από τη δουλειά σου, τα παιδάκια σου. Άρα σημαίνει ότι δεν έχουν να κρύψουν κάτι στον εν λόγω σταθμό.

Θα επιθυμούσα λοιπόν όποιος γνωρίζει να γράψει εδώ ή να μου στείλει με μήνυμα κάποιες πληροφορίες.

Επαναλαμβάνω ότι ψάχνω για ΒΡΕΦΙΚΟ σταθμό στο Μαρούσι.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...