Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΑΡΟΥΣΙ-ΜΕΛΙΣΣΙΑ


Recommended Posts

Απο Σεπτέμβρη θα χρειαστώ βρεφονηπιακό σταθμό για το μπεμπουλίνο μου που θα είναι ενός έτους. Γνωρίζετε κάποιον καλό στις περιοχές αυτές;

Επίσης για τους δημοτικούς σταθμούς Αμαρουσίου τί γνωρίζετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

KAΛΗΣΠΕΡΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΕΠΙ ΤΗΣ Λ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΝΑΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ "FROGGY". ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΚΙΝΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΑΝ ΘΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΠΕΣ ΜΟΥ.

an1cCxjVM0V1210ODU4ODM4amR8NTQ1NTg3OWRhfEx5ZGlhIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ που απάντησες!

 

Βεβαίως και θα ήθελα πληροφορίες.

 

Όσες περισσότερες μπορείς να αναφέρεις τόσο καλύτερα.

 

Επιπρόσθετα θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή σου και λίγο καιρό αφού ξεκινήσετε και "ζήσετε" το σταθμό.

 

 

Είμαστε και συνομήλικοι παρά μία μέρα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τους δημοτικους σταθμους στο Μαρουσι, επειδη διαφερουν αναλογα με την περιοχη θα σου ελεγα να κανεις μια βολτα σε αυτους που ειναι πιο κοντα σου, και να αποφασισεις. Εμενα παει στην Σωρου στον καινουργιο σταθμο,οπου εχει και βρεφικο τμημα. ειμαι ευχαριστημενη , αλλα επειδη ο δικος μου ειναι στο προνηπαικο τμημα δεν ξερω τι γινετε στο βρεφικο.

κανε μια βολτα , μιλα και με τις υπεθυνες των σταθμων και αποφασισε.

Popi

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=15206&highlight=

 

chrysaki, κανένα πρόβλημα με τους δημοτικούς στο Μαρούσι, εγω είχα μεινει απόλυτα ικανοποιημένη. Απ΄οτι ξέρω όμως δε παίρνουν παιδάκια στη μέση της χρονιάς ( είχα προσπαθήσει να στείλω από έναν Απρίλιο και εγώ το δικό μου και δε το πήραν). Να ρίξεις μια ματιά πρώτα στους κοντινούς σου και να κάνεις αίτηση σάυτόν που σ΄αρέσει το Μάϊο για του χρόνου πια. Στις τιμές μας τα χαλάει λίγο ο δήμαρχος με 2πλάσια τιμή από τους δημ.παιδ.στ. της Κηφισιάς και τριπλάσια σε σχέση με άλλους δήμους. Επίσης τα κριτήρια της πληρωμής για το κάθε παιδάκι ανάλογα με το εισόδημα των γονιών του επίβαρύνει πολύ τους μισθωτούς. Στο παιδικό που πήγαινα το γιο μου ένα ζευγάρι ήταν γιατροί και έσκαγαν μούρη με mersedes και jeep για να πάρoυν το παιδί τους, και σε πληροφορω ότι λόγω ¨χαμηλού εισοδήματος" δεν πληρώναν τιποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις δικιο Παρασκευη 13. τα διδακτρα δεν υπαρχουν... αλλα και παλι καμμια σχεση με τους ιδιωτικους. και στον συγκεκριμενο στην Σωρου σε συγκριση με ιδιωτικους που εχω παιε ειναι παρα πολυ καλυτερος. εκεις πας τα δικα σου?

Popi

Link to comment
Share on other sites

Eγώ Popi πήγαινα το γιο μου σε άλλο παιδικό, πολύ κοντά στο σπίτι μου, που το έκλεισαν δυστυχώς. Υπήρχαν μόνο 11 παιδακια, 2 δασκάλες, 1 μαγειρισα, 1 καθαρηστρια όλη μέρα εκεί. Τώρα που τον κλείσανε επειδή δεν έχω κάποιον να πηγαινοφέρνει την κόρη μου σε άλλο σταθμό του δημου τη πάω σε ιδιωτικό λόγω σχολικού. Επειδή μάλιστα μου καλύπτει η δουλειά κάποιο ποσό μου έρχεται πιο φτηνά από του δήμου. Στη περσινή γιορτή των παιδικών μας είπαν για τους νέους παιδικούς που θα ανοίξουν δεν είπαν όμως για αυτούς που κλείνουν.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Στους δημοτικούς τα παίρνουν όλα τα παιδάκια που θα κάνουν αίτηση ή είναι περιορισμένες οι θέσεις;

Απ' ότι είδα στο site του δήμου Αμαρουσίου έχει σταθμό και στο studio Alpha. Αυτός είναι ο πιο κοντινός μας και μετά στη Σωρου.

Link to comment
Share on other sites

chrysaki απ΄ότι ξέρω απαραίτητη προυπόθεση για να δεχτούν το παιδάκι σου είναι να εργάζονται και οι δυο γονείς, τίποτα άλλο. Δε νομίζω να μη στο δεχτούν αλλά και αυτό να γίνει πιστευω οτι αν το κυνηγησεις το θέμα πιο ψηλά θα το δεχτούν. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Mήπως ξέρετε να μου πείτε πόσων χρονών τα πρωτοπαίρνουν στον δήμο Αμαρουσίου, αν πρέπει οποσδήποτε να είσαι δημότης Αμαρουσίου και μέχρι τί ώρα τα κρατάνε; Αυτός στο στούντιο ALPHA είναι καλός;

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημέρα κορίτσια!!είμαι νέο μέλος και καιγομαι να βρω βρεφονηπιακό που να μεταφέρει και τα μωρά σε μαρούσι, χαλάνδρι, μελίσσια, βριλίσσια.

αυτό το nancys kindergarten ξέρι κμία που ακριβώς είναι? κι αν έχει site

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Το μικρό μου (25 μηνών) τον έγραψα αυτό τον μήνα στον ΡΟΔΟΚΗΠΟ και για τις λίγες ώρες που πήγε έμεινα ευχαριστημένη. Δυστυχώς έπεσε η περίοδος των ιώσεων και τον κράτησα στο σπίτι. Περτιτόν να σας πω ότι η ιδιοκτήτρια, η οποία είναι πολύ φιλική και ευγενική έχει πάρει πολλές φορές τηλέφωνο για να μάθει τι κάνει ο μικρός και δεν είναι θέμα πληρωμής, γιατί ήδη έχει πληρωθεί. Οικογενειακός σταθμός, με μεγάλο κήπο, ευγενικές κοπέλες και λογικά δίδακτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, και εγώ το μικρό μου το έγραψα στον ΡΟΔΟΚΗΠΟ φέτος . Πήρα τις καλύτερες συστάσεις από όλους που ρώτησα . Πραγματικά από τότε που ξεκίνησε ο μικρός είμαι πολύ ευχαριστημένη. Η ιδιοκτήτρια είναι εξαιρετική , παιδαγωγός Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης με πολλές γνώσεις για τα παιδιά, το προσωπικό άριστο σε κάνουν να νοιώθεις σιγουριά. Οι χώροι πολύ καθαροί και προσεγμένοι όσο για το κήπο νομίζω δεν υπάρχει μεγαλύτερος. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
KAΛΗΣΠΕΡΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΕΠΙ ΤΗΣ Λ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΝΑΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ "FROGGY". ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΚΙΝΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΑΝ ΘΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΠΕΣ ΜΟΥ.

 

ΛΥΔΙΑΚΙ καλημέρα και καλή χρονιά. Μ' ενδιαφέρει να μάθω τις απόψεις σου και τις εμπειρίες σου για τον βρεφονηπιακό σταθμό FROGGY, είναι μια από τις επιλογές μου μια και σύντομα πρέπει να επιστρέψω στην εργασία μου.

 

  • Πηγαίνεις ακόμα το παιδί σου εκεί?
  • Σε ποιά ηληκία είστε τώρα?
  • Τι πρόγραμμα έχουν?
  • Παίρνουν παιδιά από τα μέσα της χρονιάς
  • Τα δίδακτρα είναι με το μήνα ή με το έτος και πόσο είναι?

 

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να σε κούρασα με τις ερωτήσεις μου.

 

Αν γνωρίζει και κάποιο άλλο μέλος περισσότερα για τον συγκεκριμένο σταθμό θα το εκτιμούσα αν μου έδινε κάποιες πληροφορίες.

 

Ευχαριστώ

an1cEXZVM2J1110MTA5bGR8ODgxMDg1M2RqYXxNeSBwcmluY2VzcyBpcw.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, είναι σίγουρα πολύ δύσκολο να επιλέξεις παιδικό σταθμό...και εγώ στο ψάξιμο είμαι... αν και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την Βambineria στο μαρούσι και έκλεισα ράντεβου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Angie nicol πως σου φάνηκε ο Bambineria? Μένω κοντά και αν δεν πάρουν την μικρή μου στο δημοτικό παιδικό σταθμό του Studio Alpha (μένει η μαμά μου εκεί κοντά) είχα σκεφτεί τον Bambineria και το Ludu's.

 

Chrysaki, τελικά πήραν τον γιό σου στο Studio Alpha? Αν ναι, μπορείς να μου πεις εντυπώσεις? Ή αν έχεις ακούσει γενικότερα σχόλια για τον σταθμό.

 

Ευχαριστώ

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Μαιρούλα καλησπέρα, έχω δεί και τους δύο π.σταθμούς γιατί και εγώ Μαρούσι μένω, οπότε με ενδιαφέρει απόλυτα να είναι κοντά στο σπίτι. Πιστέυω ότι πρέπει να ξέρεις τι ζήτας απο ένα π.σταθμό γιά να επιλέξεις...Και οι δύο π.σταθμοί είναι καινούργιοι όμως στην bambineria παρατήρησα ότι όλοι οι χώροι είναι ασφαλοίς έτσι ώστε τα παιδάκια να μη τραυματίζονται (καλυμένα καλοριφέρ,τραπεζάκια και καρέκλες από ειδικό πλαστικό τα οποία δεν είναι βαριά σε περιπτωση που αναποδογυρίσουν, καουτσουκένιο πάτωμα κ.α) Μίλησα με την υπέυθυνη η οποία έχει δίπλωμα νηπιαγωγού και μου φάνηκε πολύ ενημερωμένη και καλοπροαίρετη Ρώτησα γιά την τάξη των 12μηνών αλλά και γιά το πρόγραμμα των επόμενων τάξεων γιατί με ενδιαφέρει και το τι μαθαίνουν τα παιδάκια εκτός από την φύλαξη. Μου άρεσε που τα παιδάκια κάνουν αγγλικά καθώς και κολυμβητήριο. Μου άρεσε που οι κοπέλες είναι διπλωματούχες Α.Ε.Ι και ότι τα παιδάκια παρακολουθούνται απο παιδίατρο,ψυχολόγο,οδοντίατρο.Στον ludus μου άρεσε ο κήπος όμως δεν με ικανοποίησε η υπέυθινη πάνω σε ερωτήματα μορφωτικόυ επιπέδου.Τα σώματα καλοριφέρ δεν ήταν καλυμένα καθώς μου φάνηκε επικίνδυνη και η μεταλλική σκάλα. Επιπλέον η bambineria έχει σχεδόν καλυμένες τις θέσεις της ενώ ο ludus όχι.Ελπιζώ να σε βοήθησα κάπως αλλά καλό είναι να πας εσύ να δείς και τους 2 π.σταθμούς ώστε να επιλέξεις...Καλή επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ angie nicol. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει και πολλούς σταθμούς. Στο Ludu's έστειλε μια φίλη μου την κόρη της από εχθές και είναι ευχαριστημένη για την ώρα. Είχα επισκεφτεί και εγώ αιφνιδιαστικά το σταθμό πέρυσι και ενώ μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, αυτό που με χάλασε και εμένα ήταν η σκάλα και το γραφείο μέσα στη μέση. Στο bambineria δεν έχω πάει, βέβαια, για να είμαι ειλικρινής η εικόνα απ'έξω δεν μου δίνει και την καλύτερη εντύπωση, αλλά συμφωνώ μαζί σου, δεν πρέπει να κρίνουμε ένα βιβλίο από το εξώφυλλό του. Βασικά σκεφτόμουν τον Δημοτικό παιδικό σταθμό στο studio alpha μιας και το κτίριο είναι ολοκαίνουργιο, σε ήσυχη οικιστική περιοχή και κοντά στο σπίτι της μαμάς μου. Σήμερα που συζήταγα με μία φίλη μου (τρίτεκνη!) μου είπε ότι από Φθινόπωρο που θα έχουμε και τις δημοτικές εκλογές μπροστά μας, τα 6 παιδάκια που είναι ο ενδεικτικός αριθμός γι'αυτή την ηλικία (2,5 - 3 χρ.) θα γίνει 16 και βάλε (λέγε με ρουσφέτι!) Οπότε θέλω να έχω επιλογές. Εσύ έχεις αποφασίσει?

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Μαιρούλα καλημέρα, η Bambineria είναι πρότυπος π.σταθμός αυτό σημαίνει ότι ελένγχεται από το υπουργείο υγείας και πρόνοιας!!! Ο σταθμός είναι ανακαινισμένος εσωτερικά και είναι ίσως, και λίγο μεγαλύτερος από τον Ludus(είναι μακρόστενος οπότε δεν φαίνονται οι εγκαταστάσεις του από την πρόσοψη). Ο κήπος είναι στο πίσω μέρος του σταθμού,αυτό εμένα με έκανε να αισθανθώ ασφάλεια. Εμείς θα γραφτούμε την επόμενη εβδομάδα... Όπου και να αποφασίσεις να πάς, ζήτα πρίν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του σταθμού καθώς και τίς εκδρομές. Επίσεις ρώτα σε ποιά σχολεία πήγαν τα παιδάκια που αποφοιτήσανε... Τα παιδάκια της Bambineria συνεχίζουν σε μεγάλα ιδιωτικά σχολεία μετά από εξετάσεις...!!! Ίσως να σου φαίνεται λίγο υπερβολικός ο τρόπος που σκέφτομαι αλλά δεν θέλω να αλλάζουμαι στην πορεία π.σταθμούς και έτσι προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω αυτήν την πιθανότητα,ενώ παράλληλα θέλω ότι καλύτερο γιά τον "τάκια" μου.:-)

Link to comment
Share on other sites

Angie Nicol καλησπέρα,

 

Τελικά έγραψες το παιδάκι σου στην Bambineria? Εγώ έκλεισα ραντεβού για σήμερα το απόγευμα να πάω να δω το σταθμό και η κοπέλα μου είπε ότι το τμήμα που του χρόνου θα είναι τα 2,5 - 3,5 στο οποίο θα είναι και η κόρη μου, είναι ήδη 10 παιδάκια με μία δασκάλα. Δεν είναι υπερβολή? Και γιατί δεν παίρνουν δεύτερη παιδαγωγό αφού έχουν τόσα πολλά παιδάκια?

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι καινούρια στο φόρουμ και δεν είμαι σίγουρη ότι το χρησιμοποιώ σωστά. Έχει καμία πληροφορίες για τον παιδικό σταθμό "Το μικρό σχολείο" στο μαρούσι? 'Εχει στείλει καμία το παιδάκι της εκεί και αν ναι είναι ευχαριστημένη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...