Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τηλεόραση και παιδικός σταθμός/νηπιαγωγείο


Η χρήση ταινιών/τηλεόρασης στον παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο του παιδιού σας είναι καθημερινή?  

811

  1. 1. Η χρήση ταινιών/τηλεόρασης στον παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο του παιδιού σας είναι καθημερινή?

    • ναι είναι καθημερινή, δεν εντάσσεται στο πλαίσιο παρουσίασης κάθε θέματος
      46
    • ειναι κάποιες μέρες την εβδομάδα, δεν εντάσσεται στο πλαίσιο παρουσίασης κάθε θέματος
      53
    • είναι κάποιες φορές μέσα στο μήνα, εντάσσεται στο πλαίσιο παρουσίασης κάθε θέματος
      84


Recommended Posts

H γνώμη μου είναι ότι, αν σε ενοχλεί πολύ, τα παίρνεις. Αν και, χωρίς παρεξήγηση, έπρεπε να το είχες ψάξει πιο νωρίς ειδικά αν ο σταθμός είναι ιδιωτικός.

Κοπέλα μου καλή, ούτε που το είχα φανταστεί ότι θα βάζουν τηλεόραση στον παιδικό. Μου φαινόταν αυτονόητο το όχι. Ποτέ δεν σκέφτηκα να το ρωτήσω!:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν αρχίσω να πω ότι είμαι νηπιαγωγός και δουλέυω σε σχολεία (γενικής και ειδικής αγωγής) εδώ και 9 χρόνια.

 

Η τηλεόραση και τα DVD έχουν θέση στο σχολείο ΜΟΝΟ όταν η χρήση τους γίνεται για εκπαιδευτικό σκοπό και όχι για "να κάθονται τα παιδιά ήσυχα".

όσες φορές έχω προβάλει μια ταινία ή ένα ντοκυμαντέρ στα παιδιά είχε κάποιον στόχο, π.χ. σε project για τις εποχές, που επεκτάθηκε και σε θέμα για το βόρειο πόλο και τα ζώα που ζουν στους πάγους, πρόβαλα το "Ταξίδι του αυτοκράτορα", ταινία που αναφέρεται στους πιγκουίνους. Άλλη φορά, σε project για τους σεισμούς, πρόβαλα ένα ντοκυμαντέρ (μέρος του) για το πώς δημιουργούνται οι σεισμοί.

Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν θα χρησιμοποιούσα την τηλεόραση ή τοη υπολογιστή (ανάλογες εκπαιδευτικές δραστηριότητες γίνονται και εκεί, όπως μαθηματικά, ανάγνωση, γραφή κλπ) ως baby-sitter! Η δουλειά μου είναι να βρίσκω τρόπο να απασχολώ τα παιδιά δημιουργικά. Να κάνουν κάτι μέσω του οποίου θα μάθουν.

Όσο για την ώρα της ξεκούρασης σε ολοήμερο νηπιαγωγείο...αντιλαμβάνομαι ότι κάποιο παιδάκι μπορεί να μην θέλει να κοιμηθεί. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα το βάλω μπορστά σε μια οθόνη να βλέπει κάτι. Αντίθετα θα του δώσω κάτι άλλο να απασχοληθεί, π.χ. ένα βιβλίο, πλαστελίνη, ζωγραφική, μουσική με ακουστικά σε χαμηλή ένταση, χαρτοκοπτική.....υπάρχουν άπειρες δραστηριότητες που μπορούν να κάνουν τα παιδιά για να κρατηθούν απασχολημένα!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου καλή, ούτε που το είχα φανταστεί ότι θα βάζουν τηλεόραση στον παιδικό. Μου φαινόταν αυτονόητο το όχι. Ποτέ δεν σκέφτηκα να το ρωτήσω!:rolleyes:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι σαν να ρωτάς αν καπνίζει η δασκάλα στην τάξη. Απλά εγώ, όταν έψαχνα για σταθμούς, έβλεπα σε κάποιους μία μεγάλη τηλεόραση και μάλιστα σε περίοπτη θέση. Οπότε ..... καταλάβαινα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αχ και εγω πηρα γραμμη οτι βλεπουν και αναφερθηκα στην δασκάλα και μου ειπε οτι οταν βρεχει αντι να τα βγάλουν διαλειμα τους βάζουν ντι βι ντι και μαλιστα εβλεπαν τον καρχαριομάχο πολυ εκπαιδευτικό ε?? ηθελα να ρωτήσω την κυρια στυλιανάκη αν αποφασίσω να δώσω τηλ θα καταλάβουν οτι το εκανε μαμα? γιατι εγω εκανα παραπόνα και δεν θελω να με βλέπουν κάπως για το παιδί μου οχι για μένα....

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας δεν έχει τηλεόραση αλλά υπολογιστή.

Είχα παρατηρήσει ότι το καλοκαίρι μετά το φαγητό τους βάζανε συχνά παιδικά, από τις 13:30 και μετά.

Τώρα το χειμώνα δεν το έχω δει (ο παιδικός είναι σχεδόν κάτω από το σπίτι μας).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Στο δικό μας νηπαγωγείο τα παιδιά βλέπουν καθημερινά τηλεόραση.Καθημερινά,το τονίζω!Το συζήτησα με άλλους γονείς και μου είπαν πως είναι ενήμεροι,αλλά "τι το ψάχνεις τώρα".

Ο γιος μου κάποια στιγμή είπε στη δασκάλα του πως δε του επιτρέπω να βλέπει τηλεόραση κι αυτή φωνάζοντας αγριεμένα του απάντησε να μη κοιτάει άμα δε του αρέσει!

Ήδη έχω πολλά προβλήματα με τη νηπιαγωγό που είναι και διευθύντρια του νιπιαγωγείου.Δεν βλέπω κανένα ενδιαφέρον από τους άλλους γονείς.Μάλιστα με κοιτάζουν κάπως,τους φαίνεται περίεργο που ασχολούμαι με τέτοια θέματα.Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω για να σταματήσει επιτέλους αυτό το χάλι?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας νηπαγωγείο τα παιδιά βλέπουν καθημερινά τηλεόραση.Καθημερινά,το τονίζω!Το συζήτησα με άλλους γονείς και μου είπαν πως είναι ενήμεροι,αλλά "τι το ψάχνεις τώρα".

Ο γιος μου κάποια στιγμή είπε στη δασκάλα του πως δε του επιτρέπω να βλέπει τηλεόραση κι αυτή φωνάζοντας αγριεμένα του απάντησε να μη κοιτάει άμα δε του αρέσει!

Ήδη έχω πολλά προβλήματα με τη νηπιαγωγό που είναι και διευθύντρια του νιπιαγωγείου.Δεν βλέπω κανένα ενδιαφέρον από τους άλλους γονείς.Μάλιστα με κοιτάζουν κάπως,τους φαίνεται περίεργο που ασχολούμαι με τέτοια θέματα.Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω για να σταματήσει επιτέλους αυτό το χάλι?

 

Ερωτηση βλαμμενης μανας. Βαζουν και στους παιδικους τηλεοραση? Νομιζα οτι εκει τα στελνουμε για να εχουν ποιοτικο χρονο, να μαθαινουν και να κανουν οτι ΔΕΝ κανουν σπιτι......ουτε καν θα ειχα συνδιασει παιδικο και τηλεοραση. *ρε τι μαθαινω η μανα πρωινιατικα ειδικα οταν τους εχουν θεοποιησει τους παιδικους*........:shock::shock: Τι να σας πω κοριτσια βαλτε τους κατω και λιωστε τους. Αν τους πληρωνετε για να βαζουν τηλεοραση να χαζευουν τα παιδια να περναει η ωρα ειναι το λιγοτερο για κρεμμασμα ολοι τους........:evil:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και στους τρεις παιδικους (ιδιωτικους) που ειχα επισκεφθει πριν καταληξω μου ειπαν πως δεν διεθεταν καν συσκευη τηλεορασης!

 

δεν μπορω να πιστεψω πως το αντιθετο ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο νηπιαγωγείο που στέλνω την κορούλα μου βλέπουν καθημερινά ΤV το μεσημέρι 15:00-16:00. Σε μία συνάντηση γονέων το έθεσα ως θέμα, αλλά δεν βρήκα ανταπόκριση από τους υπόλοιπους γονείς που θεωρούσαν πως αυτός είναι ένας τρόπος χαλάρωσης των παιδιών πριν γυρίσουν στα σπίτια τους. Ακόμα και όταν έθιξα το ότι τουλάχιστον πρέπει να ελέγχουμε τί βλέπουν τα παιδιά μας και πάλι δεν βρήκα ανταπόκριση με αποτέλεσμα τα παιδιά να παρακολουθούν Αστερίξ και Οβελίξ και άλλα παιδικά τα οποία θεωρώ ότι δεν είναι κατάλληλα για την ηλικία τους.

 

Όλα αυτά έχουν γίνει το τελευταίο διάστημα και πραγματικά με προβληματίζουν αρκετά για το τί πρέπει να κάνω. Διαβάζοντας τις απόψεις σας όμως προβληματίστηκα αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιαγωγείο που στέλνω την κορούλα μου βλέπουν καθημερινά ΤV το μεσημέρι 15:00-16:00. Σε μία συνάντηση γονέων το έθεσα ως θέμα, αλλά δεν βρήκα ανταπόκριση από τους υπόλοιπους γονείς που θεωρούσαν πως αυτός είναι ένας τρόπος χαλάρωσης των παιδιών πριν γυρίσουν στα σπίτια τους. Ακόμα και όταν έθιξα το ότι τουλάχιστον πρέπει να ελέγχουμε τί βλέπουν τα παιδιά μας και πάλι δεν βρήκα ανταπόκριση με αποτέλεσμα τα παιδιά να παρακολουθούν Αστερίξ και Οβελίξ και άλλα παιδικά τα οποία θεωρώ ότι δεν είναι κατάλληλα για την ηλικία τους.

 

Όλα αυτά έχουν γίνει το τελευταίο διάστημα και πραγματικά με προβληματίζουν αρκετά για το τί πρέπει να κάνω. Διαβάζοντας τις απόψεις σας όμως προβληματίστηκα αρκετά...

 

 

Στο νηπιαγωγείο απαγορεύεται η τηλεόραση. Χρησιμοιπέιται μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Τι θέλω να πω; Αν κάνουμε π.χ. project για τα ζώα που είναι υπό εξαφάνιση, μπορεί να δείξουμε ένα ντοκυμαντέρ ή μια ταινία (π.χ "το ταξίδι του αυτοκτάτορα" για τους πιγκουίνους). ΑΥτό, όμως θα γίνει 1-2 άντε 3 φορές τη χρονιά.

Επίσης χρησιμοποιόυμε τον υπολογιστή, αλλά πάλι με εκπαιδευτικό σκοπό. Π.χ. κάποιο πρόγραμμα για νήπια με μαθηματικά ή ανάγνωση, ή για να δείξουμε στα παιδιά ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι γραφής, ή για να στείλουμε ένα μέιλ, ή για να βρούμε κάτι στο ιντερνετ....Πάντα, όμως, με κάποιο στόχο.

Γενικά για χαλάρωμα παιδιών σε καμία περίπτωση δεν βάζουμε τηλεόραση. Υπάρχουν άλλοι πολύ καλύτεροι τρόποι γι' αυτό. Μπορούμε να κάνουμε ένα χαλαρωτικό παιχνίδι, μπορούμε να κάνουμε μια δραστηριότητα με αναπνοές κλπ κλπ κλπ.... Μάλιστα 1 ολόκληρη ώρα για τηλεόραση, σημαίνει ότι δεν προλαβαίνεις να κάνεις 2-3 δραστηριότητες (αν υποθέσουμε ότι η κάθε δραστηριότητα κρατά γύρω στα 15 λεπτά), στο χρόνο αυτό μπορείς να κάνεις μια κατασκευή και ένα παραμύθι....

Απαράδεκτη η συνάδελφος!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η κορούλα μου πάει προνήπια, αλλά φαντάζομαι πως είναι το ίδιο πράγμα.

 

Γενικά είμαι άτομο που δεν μου αρέσει να έρχομαι σε κόντρα και να μαλώνω. Σε πρώτη φάση ζήτησα να απέχει η κόρη μου από αυτή τη "δραστηριότητα", από την άλλη όμως δεν θα ήθελα να νιώθει "ξεκομμένη" από τα υπόλοιπα παιδιά και να παίζει μόνη της ενώ τα άλλα βλέπουν ΤV.

 

Πραγματικά δεν ξέρω πώς να το χειριστώ διακριτικά και με τον καλύτερο τρόπο.

 

Σκέφτηκα μέχρι να αλλάξουμε και σχολείο, αλλά σε αυτή τη φάση αποκλείεται.

 

Αναφέρθηκε κάτι για δική σας παρέμβαση (της ΕΕΕΓ). Έχει γίνει ποτέ αυτό; Έχει λειτουργήσει; Με ποιό τρόπο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

καλημέρα!!

 

η κόρη πάει φέτος πρώτη χρονιά στον παιδ. σταθμό και εχθές μόλις την πήρα και την ρώτησα τι χειροτεχνία κάνατε σήμερα; (κάθε μέρα μέχρι σήμερα κάτι κάνουν κ μου το λέει)

μου απαντάει "σήμερα είδαμε την ντόρα!!!"

καγκελο εγώ...

εν τω μεταξύ, ούτε να πεις οτι έβρεχε ή είχε κρύο και δεν είχαν τι να κάνουν, 14-15 βαθμούς είχε εχθές το πρωί...

τη ρωτάω "στην τάξη σας μέσα είχε τηλεόραση, ή πήγατε σε άλλη τάξη?"

"όχι" λέει,¨"στην τάξη μας, άνοιξε ξαφνικά μια ντουλάπα κ βγήκε μια τηλεόραση"!!

2ο κάγκελο εγώ...

και της λέω πότε αρχισε η ντόρα;

λεει μόλις τελειώσαμε το φαγητό...(τουτέστιν στις 9κ30)

και της λέω πότε τελείωσε "μόλις πήγαμε στον παιδότοπο" (τουτέστιν 11κ15 με 11κ30)

 

μου φάνηκε τρελλό και αδιανόητο...η αλήθεια είναι ότι πρώτη μου φορά άκουσα ότι στους παιδικούς βλέπουν κάποιο dvd, ρώτησα κ μια φίλη μου μαμά με 2 παιδάκια διαφορετικής ηλικίας, και μου είπε ότι σε άλλους παιδικούς που πήγαιναν τα παιδάκια της επίσης έβλεπαν dvd....βέβαια λιγότερη ώρα...

 

τώρα φυσικά για το θέμα της ώρας δεν ξέρω και κατα πόσο μπορώ να εμπιστευτώ την κόρη μου...ίσως να μην έχει κ ακριβή αίσθηση του χρόνου, αν έχει όμως;

 

επίσης, επειδή η μικρή μου δεν έχει δει ποτέ μέχρι σήμερα τηλεόραση, δεν ξέρει τι είναι...και δεν κάθεται να παρακολουθήσει, τη ρώτησα εσύ τι έκανες όταν τα παιδάκια έβλεπαν τηλεόραση, και μου λέει "είδα λίγο, και μετά έπαιζα κούκλες"...της λέω που; λέει "στην τάξη εκεί στο τραπεζάκι" τη ρωτάω αν ήταν κ κανένα άλλο παιδάκι εκεί ή η δασκάλα της και λεει "όχι μόνη μου"...

και λίγο το λυπήθηκα το καημένο (άδικο έχω?) να είναι 12-15 παιδάκια μαζί κ αυτό μόνο του...

 

εν πάσει περιπτώσει...στις 3 εβδομάδες που πάει παιδικό πρώτη φορά μου είπε ότι παρακολουθούσαν τηλεόραση...δεν ξέρω οπότε αν το έχουν ξανακάνει...και ούτε εκπαιδευτική τηλεόραση είδαν αφού είδαν την ντόρα...τι να κάνω;

να ρωτήσω τη δασκάλα της ή θα είμαι η μόνη "περίεργη μάνα";

αλλά δε μ'αρεσε κιόλας...και έχω κ το σύζυγο να λέει "αμα είναι να βλέπει τηλεόραση την κρατάμε κ σπίτι...και δεν αρρωσταίνει κιόλας"...

καμμιά συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!

 

η κόρη πάει φέτος πρώτη χρονιά στον παιδ. σταθμό και εχθές μόλις την πήρα και την ρώτησα τι χειροτεχνία κάνατε σήμερα; (κάθε μέρα μέχρι σήμερα κάτι κάνουν κ μου το λέει)

μου απαντάει "σήμερα είδαμε την ντόρα!!!"

καγκελο εγώ...

εν τω μεταξύ, ούτε να πεις οτι έβρεχε ή είχε κρύο και δεν είχαν τι να κάνουν, 14-15 βαθμούς είχε εχθές το πρωί...

τη ρωτάω "στην τάξη σας μέσα είχε τηλεόραση, ή πήγατε σε άλλη τάξη?"

"όχι" λέει,¨"στην τάξη μας, άνοιξε ξαφνικά μια ντουλάπα κ βγήκε μια τηλεόραση"!!

2ο κάγκελο εγώ...

και της λέω πότε αρχισε η ντόρα;

λεει μόλις τελειώσαμε το φαγητό...(τουτέστιν στις 9κ30)

και της λέω πότε τελείωσε "μόλις πήγαμε στον παιδότοπο" (τουτέστιν 11κ15 με 11κ30)

 

μου φάνηκε τρελλό και αδιανόητο...η αλήθεια είναι ότι πρώτη μου φορά άκουσα ότι στους παιδικούς βλέπουν κάποιο dvd, ρώτησα κ μια φίλη μου μαμά με 2 παιδάκια διαφορετικής ηλικίας, και μου είπε ότι σε άλλους παιδικούς που πήγαιναν τα παιδάκια της επίσης έβλεπαν dvd....βέβαια λιγότερη ώρα...

 

τώρα φυσικά για το θέμα της ώρας δεν ξέρω και κατα πόσο μπορώ να εμπιστευτώ την κόρη μου...ίσως να μην έχει κ ακριβή αίσθηση του χρόνου, αν έχει όμως;

 

επίσης, επειδή η μικρή μου δεν έχει δει ποτέ μέχρι σήμερα τηλεόραση, δεν ξέρει τι είναι...και δεν κάθεται να παρακολουθήσει, τη ρώτησα εσύ τι έκανες όταν τα παιδάκια έβλεπαν τηλεόραση, και μου λέει "είδα λίγο, και μετά έπαιζα κούκλες"...της λέω που; λέει "στην τάξη εκεί στο τραπεζάκι" τη ρωτάω αν ήταν κ κανένα άλλο παιδάκι εκεί ή η δασκάλα της και λεει "όχι μόνη μου"...

και λίγο το λυπήθηκα το καημένο (άδικο έχω?) να είναι 12-15 παιδάκια μαζί κ αυτό μόνο του...

 

εν πάσει περιπτώσει...στις 3 εβδομάδες που πάει παιδικό πρώτη φορά μου είπε ότι παρακολουθούσαν τηλεόραση...δεν ξέρω οπότε αν το έχουν ξανακάνει...και ούτε εκπαιδευτική τηλεόραση είδαν αφού είδαν την ντόρα...τι να κάνω;

να ρωτήσω τη δασκάλα της ή θα είμαι η μόνη "περίεργη μάνα";

αλλά δε μ'αρεσε κιόλας...και έχω κ το σύζυγο να λέει "αμα είναι να βλέπει τηλεόραση την κρατάμε κ σπίτι...και δεν αρρωσταίνει κιόλας"...

καμμιά συμβουλή;

 

Καλημέρα, κοίταξε να δεις εμένα η κόρη του αδελφού μου είχε τρελό κόλλημα με την Ντόρα.. οι γονείς της όμως είχαν επιλέξει να την αφήνουν να βλέπει παιδικά στην τηλεόραση... δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς τι έγινε.. μπορεί κάποια παιδάκια να ζητάνε να δουν τηλεόραση.. το θέμα είναι ότι αφού εσύ και ο άνδρας σου έχετε επιλέξει να μην βλέπει το παιδί καθόλου τηλεόραση, θα πρέπει να ρωτήσετε στον σταθμό αν όντως υπάρχει στο ημερήσιο πρόγραμμα να βλέπουν τα παιδιά κάποια παιδικά και αναλόγως να πράξετε.. επειδή ο δικός μου είναι αρκετά μικρούλης και δεν τον πάω παιδικό δεν ξέρω εάν όταν κάνετε την εγγραφή σας δίνουν κάποιο πρόγραμμα που να αναφέρει τι θα κάνει το παιδί όλες τις ώρες που είναι εκεί.. κανονικά θα πρέπει να δίνουν ένα πρόγραμμα που να αναφέρει όλες τις δραστηριότητες... σε κάθε περίπτωση αφού είστε κατά της τηλεόρασης θα πρέπει πρώτα να μάθετε από τον σταθμό τι κάνουν και μετά να πράξετε αναλόγως....

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά μιλώντας δεν είμαι κατά της τηλεόρασης (με όριο βέβαια) ούτε εγώ, ούτε ο σύζυγος...

είμαι όμως κατά της τηλεόρασης ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!! νομίζω ότι είναι άσχημο, αντιπαιδαγωγικό και πολλά άλλα αρνητικά...ακόμα κ αν το ζητάν τα άλλα παιδάκια είναι φυσιολογικό να το επιτρέπουν; ας δουν στο σπίτι τους...

και με πείραξε ότι επειδη η δικιά μου δεν έβλεπε, ήταν μόνη της και έπαιζε μόνη της...αυτό είναι καλό; δεν την απομόνωνε από την ομάδα;

 

πρόγραμμα δεν μας έδωσαν (είναι δημοτικός ο παιδικός, δεν ξέρω αν δίνουν στους ιδιωτικούς)...

 

όταν λές να πράξετε αναλόγως...;

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις τα παιδιά σε αυτή την ηλικία δεν τα βλέπουν όπως εμείς :) σαφώς και εγώ άμα έβλεπα όλα τα παιδάκια να είναι μαζί και το δικό μου χώρια θα με πείραζε πολύ... πιστεύω όμως οτι το παιδάκι σου έκανε αυτό που την ευχαριστούσε εκείνη την στιγμή περισσότερο.. να παίζει δηλ. με τις κούκλες της και οι άλλοι ας κάνουν ότι θέλουν... όταν λέω να πράξετε αναλόγως και αφού δεν σας έχουν δώσει πρόγραμμα εννοώ να πάτε στο σχολείο, να ρωτήσετε κατ' αρχήν τον διευθυντή τι συμβαίνει με το θέμα τηλεόρασης, σε τι συχνότητα δηλ. βλέπουν, εάν επιτρέπεται να βλέπουν και τι μπορεί να γίνει από εδώ και πέρα.. δηλ. να πείτε ξεκάθαρα ότι εγώ δεν θέλω να φέρνω το παιδί μου στο σχολείο για να κάθεται να βλέπει τηλεόραση είτε είναι παιδικό είτε οτιδήποτε... δεν ξερω αν στα πλαίσια και καλά της εκπαίδευσης κάνουν κάποιες προβολές στο σχολείο... σίγουρα πάντως δεν θα είναι ντόρα :) αφού είναι και δημοτικός σταθμός δεν μπορεί η κάθε δασκάλα να μην έχει κάποιο πρόγραμμμα... να πείτε να σας ενημερώσουν τι κάνουν όλη την ημέρα.. συγνώμη αλλά υποχρεωμένοι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η "εκπαιδευτική" τηλεόραση μάλλον είναι καθημερινό φαινόμενο... θα σου πρότεινα να μιλήσεις άμεσα με το σχολείο.. ψάξε και παράλληλα να βρεις εάν επιτρέπεται στο σχολείο να βάζουν τηλεόραση.. θα μου φανεί πολυ ακραίο αν το επιτρέπουν...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια τραγικό μου ακούγεται!!!:shock: Δηλαδη να τα στέλνεις για να αποφύγεις την τηλεόραση ώστε να εχουν ενα ποιοτικό κ εκπαιδευτικό χρόνο κ αυτοί επειδή βαριουνται να τα βάζουν να βλέπουν????

 

Πω πω ευτυχως που το αναφέρατε για να ξέρουμε κι εμεις στο μέλλον!!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

απαράδεκτα αυτά τα πράγματα!

 

το επάγγελμα αυτών των κυριών, είναι συγκεκριμένο. για αυτό πληρώνονται, απο τους πολίτες κ το κράτος / το δήμο.

 

Να κανονίσουν την πορεία τους πρέπει, γιατί υπάρχουν ΑΛΛΕΣ κοπέλες που ξέρουν να κάνουν την δουλειά αυτή, αυτής της θέσης και σκίζονται σε άλλους παιδικούς σταθμούς για πενταροδεκάρες.

 

Εσείς, όταν πληρώνεστε για μια δουλειά, αυτή τη δουλειά δεν κάνετε?

ή βρίσκετε κάποιον να σας αντικαταστήσει κάνοντας τη μισή δουλειά απλώς επειδή

κανένας δεν το ανακαλύπτει ή δεν διαμαρτύρεται?

 

Πληρώνεστε για να ξέρετε κ να κάνετε τη δουλειά σας,

και έτσι θα πρεπε να αντιμετωπίζονται ΟΛΑ τα άτομα αυτά,

και ακόμα και αν δεν εχουν πληρωθεί που καποιοι το χρησιμοποιούν ως επιχείρημα.

 

Στην δουλειά αυτή ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται να χρησιμοποιείς την τηλεόραση ως αντικαταστάτη σου, ή υποκατάστατο της δουλειάς που πρέπει να φέρεις εις πέρας.

 

οι όροι χρήσης της τηλεόρασης παρότι κανένας νόμος δεν τους ορίζει ή τους επιβάλλει,

 

διεθνώς είναι οι πιο πάνω (στο πρώτο πόστ) .

Αυτή είναι η δεοντολογία που έχει κάποιος ο οποιος ΞΕΡΕΙ την δουλειά του.

 

Αν δεν την ξέρουν την δουλειά τους μήπως να βρεθούν άλλα άτομα, ειδικά τώρα με την ανεργία που υπάρχει.

ΤΕΛΟΣ στα ΜΗ άξια άτομα τα οποια κάθονται και πληρώνονται ενώ άλλοι ξέρουν καλά τη δουλειά τους και πεινάνε!

και λέω ακόμα και αν ΔΕΝ εχουν πληρωθεί, έχουν την ΠΡΟΠΤΙΚΗ μιας πληρωμής

ενώ άλλοι ένα τίποτα!

 

Η ανέχεια σε τέτοια φαινόμενα είναι που συντηρεί αυτή την πρακτική.

(όπως και σε τόσα άλλα πράγματα δυστυχώς).

 

όσο λιγότερο επιθετικά αντιμετωπίζουν οι γονείς αυτά τα πράγματα τόσο

λιγότερες πιθανότητες έχουν να τα αλλάξουν,

 

κατά τη γνώμη μου.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

 

σήμερα ρώτησα την δασκάλα της του παιδικού σταθμού για το θέμα της τηλεόρασης.

 

Της είπα ότι μου είπε το εβελινάκι ότι βλέπουν τηλεόραση κάποια στιγμή τα παιδάκια, και ό,τι μου φάνηκε περίεργο επειδή δεν έχω ξανακούσει να βλέπουν τηλεόραση στον παιδικό σταθμό, και ότι επειδή ξέρω ότι η δικιά μου κόρη δεν βλέπει, την ρώτησα τι κάνει εκείνη την ώρα.

 

Μου είπε (με πολύ φιλικό ύφος, και όχι σαν να βρισκόταν σε άμυνα επειδή έγινε κάτι κακό, ή ότι προσπαθεί να κρύψει κάτι)

ότι όλες οι τάξεις του παιδικού σταθμού (δλδ 1 τάξη βρεφικού, 1 τάξη 2,5-3,5 και 3 τάξεις 3,5-4,5) βλέπουν τηλεόραση μισή ώρα με 45 λεπτά στη διάρκεια της ημέρας όταν έχουν διάλειμμα..

 

την ρώτησα τι εννοεί διάλειμμα και μου είπε ότι στις 10κ30 με 11 ή 11κ10 η δική μας τάξη κάνει διάλειμμα, για να αεριστεί η τάξη τους - να σφουγγαριστεί, να πάνε τουαλέττα να αλλάξουν περιβάλλον τα παιδιά, εκείνη την ώρα (όταν έχει κρύο, επειδή τις καλές ημέρες τα βγάζουν στην αυλή με τις κούνιες) τα πάνε στον πάνω όροφο που έχει παιδότοπο και στην άκρη αίθουσα προβολής και όσα παιδάκια θέλουν παίζουν στον παιδότοπο και όσα θέλουν βλέπουν τηλεόραση ή παίζουν κάποιο άλλο παιχνίδι.

Μου επιβεβαίωσε ότι η μικρή μου δεν κάθισε καθόλου στην τηλεόραση και όση ώρα όλα τα υπόλοιπα παιδάκια έβλεπαν τηλεόραση αυτή έπαιζε με τις πλαστελίνες ή ζωγράφιζε μόνη της στην άλλη πλευρά του παιδότοπου... και ότι "τη λυπήθηκε" και η δασκάλα αλλά αφού ήταν επιλογή της , τι να έκανε κ αυτή?

 

Μου διευκρίνησε ότι αυτό είναι το πρόγραμμα όλου του παιδ.σταθμού...

Της είπα ότι η τηλεόραση είναι κακό πράγμα, αντιπαιδαγωγικό, και ότι καλύτερα αν θέλουν να βάζουν κάποια ταινία ας έχει τουλάχιστον παιδαγωγικό ρόλο, πχ να μάθουν τα ζώάκια ή να τους βάλει τραγουδάκια να χορέυουν, και ότι ο παιδίατρος μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία βλάπτει κ το νευρικό τους σύστημα κ τα μάτια τους...μου είπε ότι συμφωνεί εν μέρει, αλλά ακολουθεί κ αυτή το γενικό πρόγραμμα και ότι πρώτη φορά κάποιος της επισημαίνει κάτι τέτοιο, και ότι θα μιλήσει με το διευθυντή τους κ θα μου πει αύριο τι λέει κ αυτός...

 

Η συζήτηση έγινε σε πολυυυυυ φιλικό κλίμα...η αλήθεια είναι οτι δεν το περίμενα...νόμιζα ότι κάτι θα θέλει να κρύψει η να αμυνθεί..αλλά μου έδωσε να καταλάβω ( κ εκεί ήταν που έφριξα περισσότερο!!!!) ότι είναι γενική τακτική όλων των παιδικών σταθμών...

 

τι να πω...

τι λετε κ εσείς;

 

κυρία Στυλιανάκη σας ευχαριστώ για το τηλεφώνημα σας, την υπέροχη συζήτηση που είχαμε και τις συμβουλές που μου δώσατε...

κάτι τέτοιες συμπεριφορές, έχουν μείνει για να μας υπενθυμίζουν ότι υπάρχουν ακόμα Ανθρωποι που αφιλοκερδώς και ανιδιοτελώς προσφέρουν τις γνώσεις τους και τη συμπαράσταση τους σε άλλους...

σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Στον παιδικό σταθμό που παίρνουμε εμείς τη μικρή μας, υπάρχει τηλεόραση, αλλά τα παιδιά παρακολουθούν μόνο το απόγευμα που ξυπνάνε και τρώνε κάτι και όταν δεν είναι καλός ο καιρός, οπόταν δεν μπορούν να βγάλουν τα παιδάκια στην αυλή να παίξουν. Δηλαδή όσο ήταν καλός ο καιρός τη συγκεκριμένη ώρα τα παιδάκια έπαιζαν στα παιχνίδια της αυλής. Επίσης, είναι η ώρα που περιμένουν τους γονείς να τα παραλάβουν που σημαίνει δεν υπάρχει το περιθώριο για να διδάξουν κάποια θεματική ενότητα. Δεν το δικαιολογώ βέβαια εκατό τοις εκατό, αλλά κάποιες φορές που πήγα να πάρω τη μικρή είδα ότι παρακολουθούν κάτι ευχάριστο, σαν παραμύθι, με δάσος, παιδάκια, ζωάκια και άλλα παρόμοια, που θεωρώ ότι δεν είναι άσχημα για την ηλικία 2-4.

Εμείς στο σπίτι δεν έχουμε καν τηλεόραση οπόταν το παιδί δεν σπαταλά καθόλου χρόνο στο σπίτι σε κάτι τέτοιο. Τώρα, αν παρακολουθεί εκεί στο σχολείο για λίγο, δηλαδή μισή ώρα μέχρι να πάω να την πάρω, οκ, δεν με ενοχλεί τόσο πολύ. Σίγουρα όμως θα προτιμούσα κάποια άλλη δραστηριότητα.

 

Επίσης να αναφέρω ότι κάθε μήνα μας δίνεται από τη διεύθυνση του σταθμού πρόγραμμα για τα θέματα που καλύπτονται κατά τη διάρκεια του μήνα καθώς και το καθημερινό πρόγραμμα των παιδιών. Και από τα όσα μου λέει η μικρή στο σπίτι καταλαβαίνω ότι τα έχει μάθει στο σχολείο και είναι σχετικά με το πρόγραμμα του μήνα που μας έχει δοθεί.

Επεξεργάστηκαν by νκκ284
προσθήκη

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...