Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γλυκό με μερέντα (γρήγορο-τα παιδιά θα το λατρέψουν!!)


Diana Dee

Recommended Posts

ΑΦΟΥ το φάω και ΑΦΟΥ ανέβω μετά στη ζυγαριά, ΤΟΤΕ θα κάνω σίγουρα εγώ αναφορά στην φίλτατη Diana Dee...

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η μερεντα ειναι οργανο του διαβολου, το εχω ξαναπει εγω!!!

 

επρεπε να την εχουν αφορισει προ πολλου...

 

βρε φυστικάκι τότε μετά τον αφορισμό θα ήταν ακόμη πιο γλυκιά.... Λοιπόν θα τη φτιάξω το Σαββατοκύριακο και από Δευτέρα δίαιτα, εντάξει?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

βρε φυστικάκι τότε μετά τον αφορισμό θα ήταν ακόμη πιο γλυκιά.... Λοιπόν θα τη φτιάξω το Σαββατοκύριακο και από Δευτέρα δίαιτα, εντάξει?

 

 

.........Παρουσια

Link to comment
Share on other sites

Μπα για τότε έχω κλείσει στολή: ξανθιά με μπουκλέ μαλλί τέλειες αναλογίες και φτερά αγγέλου με ροζ γκλίτερ , και προπάντων - 47 κιλά ολόκληρη και 1,80 ύψος. Και να μην ακούω γέλια γιατί δικιά μου δευτέρα παρουσία είναι ότι θέλω την κάνω....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ(Που ελεγε και η Ζουμπουλια στο "παρα πεντε":lol::lol::lol:)

Τι μου κανετε γκαστρωμενη γυναικα???????????

Μα καλα.....εγω τωρα το ειδα το τοπικ αυτο????

Καλα μου λενε τελικα οτι απ την εγκυμοσυνη εχω παθει στραβωμαρα!!!:lol::lol::lol::lol:

Εεε....και μετα την στραβωμαρα θα ερθει και το σαχαρο εαν το φτιαξω......γιατι εαν το φτιαξω.....θα το τσακισω!!!

Μμμμμμ......κανω γιογκα.....μμμμμμ......αντιστεκομαι.....μμμμ.....δεν θα το φτιαξω.....μμμμμμμμμμμμ...........μου τρεχουν τα σαλια......

 

Απαιτω κι εγω να κλειδωθει το θεμα........ειναι κολασμενο!!!!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή αισθάνομαι (ακόμα) άσχημα που σας ένιωθα ψυχοπλακωμένες από άλλο topic, σας δίνω μια παραλλαγή του γλυκού της Diana Dee (λίγο πιο άπαχη γιατί δεν έχει βούτυρο). Είναι δοκιμασμένη, πανεύκολη... εγώ την έφτιαξα μαζί με τον πιτσιρίκο μια φορά ΜΟΝΟ (λόγω δίαιτας)....

 

750 ml κρέμα γάλακτος

2 πακέτα πτι-μπερ

3 φακελάκια άνθος αραβοσίτου Γιώτης

3 φλυτζάνια γάλα

5-6 κ.σ. nutella ή merenda (κοινώς ένα βαζάκι)

 

1.Χτυπάμε στο μίξερ το 500 ml γάλακτος (5-10 λεπτά). Σταματάμε μόλις αρχίζει να πήζει

2.Προσθέτουμε το άνθος αραβοσίτου κι το γάλα. Ανακατεύουμε απαλά να ενσωματωθεί

3.Σε ένα ορθογώνιο πυρέξ, στρώνουμε μια στρώση μπισκότα (ολάκερα εννοείται). Αδειάζουμε την μισή κρέμα από πάνω, 2η στρώση μπισκότα, την υπόλοιπη κρέμα και 3η (και τελευταία) στρώση μπισκότα

4.Χτυπάμε στο μίξερ τα 250 ml της κρέμας γάλακτος για 5-10 λεπτά, ρίχνουμε την nutella και μόλις ανακατευτεί καλά το μίγμα καλύπτουμε και την 3η δόση των μπισκότων

5.Γαρνίρουμε κατά προτίμηση

 

**Είναι τέλειο εάν μείνει αρκετές ώρες στο ψυγείο για να τραβήξουν τα μπισκότα και να μαλακώσουν (απο το προηγούμενο βράδυ π.χ.).

 

Αυτά τα λίγα (και εύκολα για μανούλες) ! Καλό Σ/Κ !!!!

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλο ακουγεται μεταξακι,θα το δοκιμασω!η κρεμα γαλακτος βεβαια δεν ειναι δυστυχως και τοσο απαχη αλλα αφηνει πολυ πιο ευχαριστη και ελαφρια αισθηση απο το βουτυρο.το γλυκο που συζηταμε με τη μερεντα ,έχει πολυ ωραια γευση αλλα οπως και να το κανεις λιγωνει,αυτος που λες εσυ φαινεται πολυ πιο δροσερο,ευχαριστουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πρέπει να μπει αρχείο το συγκεκριμένο θέμα :mrgreen::mrgreen: την λιγουρευόμουν όοολη την εβδομάδα και τελικά την έφτιαξα την παρασκευή είναι πααρα πολύ καλή αλλά λιγωθήκαμε (μάλλον γιατί αντί για βιτάμ χρησιμοποίησα βούτυρο αγελάδος)

Να μοιραστώ και εγώ μια συνταγή που είναι παραλλαγή του γλυκού που έφτιαχναν οι μητέρες μας με μπισκότα ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ άνθος αραβοσίτου και ζελέ

 

περίπου 15 μπισκότα μιράντα (αυτά που έμειναν από την παραπάνω συνταγή :mrgreen::mrgreen:)

λίγο βούτυρο λιωμένο

1 φακελάκι ανθος αραβοσίτου στιγμής με γεύση φράουλα

γάλα

1 φακελάκι ζελέ φράουλα

 

βάζουμε τα μπισκότα στο μούλτι και μετά τα ανακατεύουμε με το βούτυρο

τα μοιράζουμε σε 4-6 μπολάκια (ανάλογα το μέγεθος) φτιάχνουμε το άνθος αραβοσίτου όπως λεει η συνταγή στο φακελάκι (εδώ πάει και το γάλα που γράφω) το μοιράζουμε στα μπολάκια τα αφήνουμε στο ψυγείο κανα δεκάλεπτο

φτιάχνουμε το ζελέ όπως γράφει η συσκευασία το μοιράζουμε στα μπολάκια και τα βάζουμε στο ψυγείο μέχρι να σφίξει το ζελέ

 

αντί για άνθος αραβοσίτου στιγμής μπορείτε να βάλετε αυτόν που θέλει βράσιμο αλλά θα πρέπει να περιμένετε αρκετή ώρα για να σταθεροποιηθεί πριν βάλετε το ζελέ :-D:grin:

ελπίζω να σας αρέσει:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό λοιπόν το γλυκό με τα μπισκότα την κρεμούλα και το ζελέ , όσες φορές προσπάθησα να το φτιάξω πάντα αποτυχία ήταν. Δεν ξέρω τι δεν κάνω καλά ομως τα μπισκότα μου ρουφάνε μέρος του υγρού και φουσκώνουν και βγαίνουν στη μέση του γλυκού αντί να είναι η βάση του. Καμία κοπέλα τα φώτα της?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι δεν κάνω καλά ομως τα μπισκότα μου ρουφάνε μέρος του υγρού και φουσκώνουν και βγαίνουν στη μέση του γλυκού αντί να είναι η βάση του.

Κι εγώ το είχα πάθει. Κατ' αρχήν βρέξε με λίγο γάλα τα μπισκότα να κολλήσουν. Βάλε την κρέμα αργά, μην αδειάσεις την κατσαρόλα με τη μία και μετακινηθούν τα μπισκότα. Μετά το αφήνω για λίγο το γλυκό να πήξει λίγο η κρέμα όσο ετοιμάζω το ζελέ και περιμένω να κρυώσει κι αυτό και το αδειάζω πολύ σιγά πάνω στην κρέμα με την κουτάλα της σούπας, για να μην ανακατευτεί το ζελέ με την κρέμα και θολώσει. Και μετά στο ψυγείο, βγαίνει σούπερ.

Τι το θελα αυτό το θέμα, από την Παρασκευή πάει η δίαιτα γκρρρρρρ!

Link to comment
Share on other sites

στην νηστεία ανακαλύφθηκε η εξής συνταγή: (ας μην συζητήσουμε επακριβώς το νόημα της νηστείας, εντάξει???)

υλικά

1 κούπα ταχίνι

1κουτάλι του γλυκού κακάο

4 κουταλιές σούπας μέλι

 

εκτέλεση

βάζουμε όλα τα υλικά σε ένα μπολάκι και ανακατεύουμε μέχρι να ομογενοποιηθεί το μείγμα μας

το βάζουμε σε ένα βάζω και το διατηρούμε στο ντουλάπι της κουζίνας μας

το αλείφουμε πάνω σε ψωμί και... απολαμβάνουμε!!!!!

 

δεν ξεχνώ

είναι τόσο υγιεινό που μπορούμε να το δίνουμε στα παιδιά μας για πρωινό, κολατσιό, απογευματινό

ανάλογα με τα γούστα μπορείτε να παίξετε με τις αναλογίες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα.... ! ενω το αγορακι μου παιρνει την απογευματινη του σιεστα, μπαινω στο φορουμ κ ψαχνω καμια συνταγή να του κανω να φαει κατι διαφορετικο αλλα τελικα η συνταγη αφορα ΕΜΕΝΑ! αναφερομαι στην αρχικη συνταγη του θεματος, το γλυκο με την μερεντα. εχω ξετρελαθει. μολις ξυπνησει ο μικρος θα τον βαλω στο καροτσι και ... βουρ... για το σουπερ! κ ο μικρος ας φαει κ αυριο πατατα-καροτο-κολοκυθι! ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι τελειο. ελπιζω να προλαβει να κρυωσει το γλυκο πριν πεσω για υπνο. :-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.... ! ενω το αγορακι μου παιρνει την απογευματινη του σιεστα, μπαινω στο φορουμ κ ψαχνω καμια συνταγή να του κανω να φαει κατι διαφορετικο αλλα τελικα η συνταγη αφορα ΕΜΕΝΑ! αναφερομαι στην αρχικη συνταγη του θεματος, το γλυκο με την μερεντα. εχω ξετρελαθει. μολις ξυπνησει ο μικρος θα τον βαλω στο καροτσι και ... βουρ... για το σουπερ! κ ο μικρος ας φαει κ αυριο πατατα-καροτο-κολοκυθι! ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι τελειο. ελπιζω να προλαβει να κρυωσει το γλυκο πριν πεσω για υπνο. :-)

Το έχω φτιάξει. :)Νόστιμο ήταν αλλά αρκετά λιγωτικό. Καλή επιτυχία πάντως!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...