Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιακό υγρό και ωρίμανση πλακούντα


Recommended Posts

Γεια σας,

Είμαι στην 39η εβδομάδα κυήσεως και πριν από λίγες ημέρες η γιατρός μου μου είπε ότι το αμνιακό υγρό είναι στα κατώτερα όρια και ότι ο πλακούντας έχει αρχίσει να ωριμάζει. Με τρόμαξε λίγο, αν και μου είπε να μην ανησυχω αλλά να το παρακολουθώ, για αυτό και θα πάω την Δευτέρα στο νοσοκομείο για υπέρηχο και κορδέλα. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμιά σας? Τι μπορεί να σημαίνει αυτό?Υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι κακό?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και σε ΄μένα το ίδιο ακριβώς συνέβη. Το αμνιακό υγρό μειωνόταν συνεχώς και ο πλακούντας είχε ωριμάσει πάρα πολύ. Τις τελευταίες δύο εβδομάδες πήγαινα συνέχεια για NST και κολπική εξέταση και φαινόταν ότι παρόλα αυτά το μωρό ήταν μια χαρά, οπότε ο γιατρός δεν ανησυχούσε. Όταν όμως πήρα και κάποιες μέρες και από τον 10ο μήνα μου είπε να πάω για πρόκληση τοκετού γιατί πλέον ο πλακούντας ήταν σε κακά χάλια και το αμνιακό υγρό μηδαμινό. Τελικά μια μέρα πριν το ραντεβού μ΄έπιασαν οι πόνοι και γέννησα απολύτως φυσιολογικά! Με το καλό το μωράκι σου! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας κορίτσια. Έχω διαβάσει ότι πολλές είχατε γήρανση πλακούντα. Τι είναι αυτό? Και πως μπορεί να γίνει αυτό? Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα την Β' επιπέδου και μου βρήκανε που ενώ ήμουν στην 24η εβδομάδα ότι το μωρό μου είναι στην 22η και ε ημερών και πως ο πλακούντας είναι σε πάχος 3,69cm ενώ μου είπαν θα έπρεπε να είναι μικρότερος. Με βάλανε να κάνω καμπύλη σακχάρου και δεν είχα τελικά...Είναι γήρανση πλακούντα αυτό?Μπορεί καμιά να με βοηθήσει???

Η ζωή είναι πολύ όμορφη όταν ξέρεις να ζεις!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Γειά...

Τώρα βρήκα το θέμα σου...

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και με το καλό να αποκτήσεις ένα γερό και πανεμορφο κοριτσάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ειχε παθιε η κουμπαρα μου..δεν ειναι τραγικο απλα θελει συχνη παρακολουθηση τον τελευταιο μηνα νομιζω για να ειναι σιγουροι η γιατροι οτι το παιδακι τρεφεται σωστα ωσπου να βγει..Εκεινη ειχε κι αλλα προβληματα..Ολα καλα πηγαν και εχει εναν υγιεστατο μπεμπαρο.Το ιδιο ευχομια και σε σενα..!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό που περιγράφεις είναι γήρανση πλακούντα.

Το ότι το μωράκι είναι λίγο μικρότερο από το μέσο όρο, δεν είναι τίποτα. Αυτό σημαίνει μέσος όρος. Άσε που και οι υπέρηχοι δεν μπορούν ακριβώς να βρουν το μέγεθος. Εμένα μου ΄λέγανε μεγάλο, μεγάλο και τελικά 3180 βγήκε. Νορμάλ.

Τώρα γήρανση πλακούντα αν είναι (δηλ. αν το πάχος του πλακούντα δείχνει το βαθμό ωριμότητας), αυτό τους τελευταίους μήνες θα θέλει προσοχή ίσως πιο στενή παρακολούθηση, απ' όσο ξέρω, μην και γίνει καμιά αποκόλληση. Φαντάζομαι δεν καπνίζεις, ε;

Αν και ξέρω κοπέλα (μάλιστα 2) που είχε γήρανση και τελικά όχι μόνο πήρε όλο το μήνα, βγήκαν και στην παράταση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ που θα πρέπει να σε αγχώνει. Αν ο γιατρός σου πει ότι παρατηρεί γήρανση πλακούντα το πολύ -πολύ να σου πάρει το παιδί καμιά βδομάδα νωρίτερα, αλλά δεν είμαι και απαραίτητο. Εχω ακούσει ότι πολλοί γιατροί χρησιμοποιούν και αυτή τη δικαιολογία για να ξεγεννήσουν τις κοπέλες την ημερομηνία που τους βολευει. Εγώ να σου πω την αλήθεια και στις 2 εγκυμοσύνες παρατηρήθηκε γήρανση πλακούντα αλλά γέννησα στις 40 εβδομάδες κανονικά και τα δυο παιδιά. Τη μικρή μάλιστα 40+ με ραντεβού και τελικά καισαρική, δεν ήθελε να βγει με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Έχω διαβάσει ότι πολλές είχατε γήρανση πλακούντα. Τι είναι αυτό? Και πως μπορεί να γίνει αυτό? Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα την Β' επιπέδου και μου βρήκανε που ενώ ήμουν στην 24η εβδομάδα ότι το μωρό μου είναι στην 22η και ε ημερών και πως ο πλακούντας είναι σε πάχος 3,69cm ενώ μου είπαν θα έπρεπε να είναι μικρότερος. Με βάλανε να κάνω καμπύλη σακχάρου και δεν είχα τελικά...Είναι γήρανση πλακούντα αυτό?Μπορεί καμιά να με βοηθήσει???

 

Επειδή υπάρχει διαφορά στις μετρήσεις μωρού και κύησης, ζήτησαν καμπύλη ζαχάρου, γιατί αυτό επηρεάζει την ανάπτυξη του εμβρύου. Εφόσον δεν υπήρχε θέμα ζαχάρου, μάλλουν απλά είναι μικροδιαφορές που προκύπτουν στις μετρήσεις του υπερήχου, αφού κανείς υπέρηχος δεν κάνει μετρήσεις ακριβείας. Ακόμα και αν κάνεις υπέρηχο λίγο πριν γεννήσεις, θα έχει μικροδιαφορές με τις διαστάσεις του μωρού όταν αυτό γεννηθεί.

Η γήρανση του πλακούντα συνήθως συμβαίνει στις τελευταίες εβδομάδες της κύησης και επηρεάζει την ανάπτυξη και βιωσιμότητα του εμβρύου. Κάθε φορά που σου κάνουν υπέρηχο, μετράνε τον πλακούντα και βρίσκουν την ηλικία του, Ι, ΙΙ, ΙΙΙ, δυστυχώς η μνήμη μου δεν μεβοηθάει να σου πω ποιο είναι το γηρασμένο, ρίξε μια ματιά στα θέματα και θα το βρεις.

 

Να μην τρομάζεις με όλα τα κακά, προσπάθησε να έχεις θετική σκέψη, να είσαι χαλαρή, ευδιάθετη, να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν, και γενικώς να απολαμβάνεις την εγκυμοσύνη σου! Και βγάζε πολλές φωτό!!! Θα με θυμηθείς!

 

Α, βάλε και τικεράκι για το μωρό!!!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βέβαια αν ευθύνεται τ'ότι έχω από τη δεξιά μεριά πιο στενό αγγείο και πως νομίζω δεν τρεφεται σωστα το έμβρυο????Δεν ξέρω τι παίζει σε αυτή την περίπτωση. Πάντως στο τέλος του μήνα μου είπε να ξανακάνω την εξέταση για το αγγείο..Ούτε αυτό ξέρω τι είναι...

 

 

 

 

ticker.php?pic=ucb7tjazek9agps3

Η ζωή είναι πολύ όμορφη όταν ξέρεις να ζεις!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΝΤΟΠΛΕΡ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΝΑΙ Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΖΑΧΑΡΟ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ..

vdJBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εσύ να μην ανησυχείς, κυρίως γιατί είναι τόσο προχωρημένη η εγκυμοσύνη σου που ακόμα και τώρα να χρειαστεί να γεννήσεις θα πάνε όλα καλά!

Δεν είπαμε, να σκέφτεστε αισιόδοξα, τα μωράκια στην κοιλίτσα σας νιώθουν το άγχος σας, δεν είναι καλύτερα να νιώθουν την ευτυχία σας;

Άσπα, περιμένουμε τα νέα σας αύριο!!!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Ειχα γηρανση πλακουντα στο πρωτο μου παιδακι.Οταν ειχα παει για απλη εξεταση την 38η βδομαδα,η γιατρος μου ειχε διαπιστωση οτι ειχα υπερωριμο πλακουντα και υπηρχε μεγαλο ενδεχομενο να μην τρεφεται σωστα το παιδι.Ετσι και με εβαλε την επομενη μερα με προκληση να γεννησω.Μου ειχε δειξει τι ηταν η γηρανση πλακουντα,μεσα στον πλακουντα φαινοντουσαν πολλες πολλες ασπρες σκιες,απο εκει λοιπον φαινοταν.

3nr2p2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημέρα φίλες μου,  

Όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά στον τελευταίο υπέρηχο και ενώ βρίσκομαι στον 7 ο μήνα  η γιατρός παρατήρησε ότι ο πλακουντας άρχισε να ωριμάζει, δεν με τρόμαξε η ίδια, βέβαια μου είπε να μην κουραζομαι καθόλου και να προσέχω τη διατροφή κάτι που κάνω όσο μπορώ μιας και έχω πάρει μόνο 6 κιλά μέχρι τώρα.. Έτυχε σε καμία κάτι παρόμοιο; είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και φοβάμαι αρκετά μήπως έρθει νωρίτερα, η γιατρός είπε θα το ξαναδούμε σε ένα μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, atzela είπε:

Καλημέρα φίλες μου,  

Όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά στον τελευταίο υπέρηχο και ενώ βρίσκομαι στον 7 ο μήνα  η γιατρός παρατήρησε ότι ο πλακουντας άρχισε να ωριμάζει, .δεν με τρόμαξε η ίδια, βέβαια μου είπε να μην κουραζομαι καθόλου και να προσέχω τη διατροφή κάτι που κάνω όσο μπορώ μιας και έχω πάρει μόνο 6 κιλά μέχρι τώρα.. Έτυχε σε καμία κάτι παρόμοιο; είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και. φοβάμαι αρκετά μήπως έρθει νωρίτερα, η γιατρός είπε θα το ξαναδούμε σε ένα μήνα. 

Γεια σου, 

Δεν νομίζω ότι πρέπει να αγχώνεσαι.. Είναι  φυσιολογικό να ξεκινάει η ωρίμανση  του... πρόσεξε Κάνε ότι σου είπε,και δεν είναι τυχαίο που σου είπε να σε ξανά δει σε ένα μήνα... άρα δεν ανησυχεί κ η ίδια... Όλα να πάνε καλά... απόλαυσε αυτό το ωραίο που συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2020 at 3:36 ΜΜ, atzela είπε:

Καλημέρα φίλες μου,  

Όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά στον τελευταίο υπέρηχο και ενώ βρίσκομαι στον 7 ο μήνα  η γιατρός παρατήρησε ότι ο πλακουντας άρχισε να ωριμάζει, δεν με τρόμαξε η ίδια, βέβαια μου είπε να μην κουραζομαι καθόλου και να προσέχω τη διατροφή κάτι που κάνω όσο μπορώ μιας και έχω πάρει μόνο 6 κιλά μέχρι τώρα.. Έτυχε σε καμία κάτι παρόμοιο; είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και φοβάμαι αρκετά μήπως έρθει νωρίτερα, η γιατρός είπε θα το ξαναδούμε σε ένα μήνα. 

Γεια σου atzela! Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα, από τον 7ο μήνα ωρίμανση πλακούντα grade 3. Είχα ανησυχήσει αρκετά αλλά ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός. Πράγματι, γέννησα 39η εβδομάδα κι όλα πήγαν καλά με τον τοκετό. Αυτό που πρόσεχα πολύ είναι να νιώθω τις κινήσεις του μωρού συχνά μέσα στη μέρα. Διάβαζα διάφορα κι αγχωνομουν αλλά με συχνή παρακολούθηση από το γιατρό, νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Καλή συνέχεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...