Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλαστική / Αυξητική στήθους


mimika

Recommended Posts

Μετα απο τη γεννα και τον θηλασμο το στηθος μου ηταν που ηταν μεγαλο, πεσμενο και βαρυ ηρθε κι εγινε ενα με το πατωμα! Κοιταζει μονιμα κατω και εχει περισσευουμενο δερμα οσο κι αν σας ακουγεται περιεργο! Μοιαζει με ξεφουσκωτο ζαρωμενο μπαλονι... :cry::cry::cry:

 

Θελω να κανω ανορθωση στηθους (μου το εταξε κι ο καλος μου για δωρο μετα την γεννα αν εινια λεει να αισθανομαι εγω καλα) αλλα δεν ξερω αν αξιζει να το κανω τωρα. Εννοω πως αν ειναι να ξαναπεσει μετα απο μια επομενη εγκυμοσυνη και γεννα ισως θα επρεπε να περιμενω.

 

Ξερει καμια τιποτα για το θεματακι? Απο τιμες και τετοια?

Εχω ακουσει απο 3.000 € και πανω.

Μηπως η Αγλαια μπορει να μου δωσει τα φωτα της?

 

Μιλαμε για μεγαααααααλο προβλημα..... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω οτι δεν εχει νοημα να κανεις κατι τωρα. Πρωτον γιατι το μεγεθος θα αλλαξει παλι στη δευτερη εγκυμοσυνη και δευτερον γιατι θυμαμαι οτι η Παμελα αναγκαζονταν να βγάλει τις σιλικονες απο μεσα καθε φορα που εμενε εγκυος..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχω σκοπο να βαλω σιλικονη μια ανορθωση θελω να κανω η γυναικα και δεν ξερω αν και εφοσον κανω αλλο παιδακι ξαναπεσει στα πατωματα και πανε τσαμπα και τα χρηματα και η ταλαιπωρια.

 

Επισης αν ξερει καμια κανα καλο γιατρο γιατρο και ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ας μου στειλει πμ. (το τονισα γιατι μια γνωστη μου που εκανε μειωση στηθους επεσε σε χασαπη, κοψε ραψε. Εδω και 3 χρονια και εχει κατι σημαδια ΝΑ!)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τη γεννα και τον θηλασμο το στηθος μου ηταν που ηταν μεγαλο, πεσμενο και βαρυ ηρθε κι εγινε ενα με το πατωμα! Κοιταζει μονιμα κατω και εχει περισσευουμενο δερμα οσο κι αν σας ακουγεται περιεργο! Μοιαζει με ξεφουσκωτο ζαρωμενο μπαλονι... :cry::cry::cry:

 

Αν έχεις σταματήσει το θηλασμό η εικόνα του κρεμασμένου στήθους είναι πιο έντονη. Σε κάθε περίπτωση θέλει χρόνο για να επανέλθει στο αρχικό σχήμα και μέγεθος (αν τα κιλά σου είναι ίδια με πριν). Συνήθως επανέρχεται μεταξύ του 12ου και 24ου μήνα. Ο θηλασμός συνήθως βοηθάει στη σταδιακή επαναφορά.

 

Θελω να κανω ανορθωση στηθους (μου το εταξε κι ο καλος μου για δωρο μετα την γεννα αν εινια λεει να αισθανομαι εγω καλα) αλλα δεν ξερω αν αξιζει να το κανω τωρα. Εννοω πως αν ειναι να ξαναπεσει μετα απο μια επομενη εγκυμοσυνη και γεννα ισως θα επρεπε να περιμενω.

 

Αν το στήθος είναι μεγάλο δεν γίνεται μόνο ανόρθωση αλλά σμίκρυνση και ανόρθωση. Συστήνεται να γίνεται μετά από όλες τις εγκυμοσύνες γιατί σε κάθε εγκυμοσύνη μεγαλώνει το στήθος και η εικόνα του στήθους δεν θα είναι αυτή που θα ήταν αν δεν έμενες έγκυος. Τα αποτελέσματα θα διαρκέσουν περισσότερο αν τελειώσεις με τις εγκυμοσύνες και κάνεις μετά την εγχείρηση. Επίσης θα διαρκέσουν περισσότερο αν δεν υπάχει αυξομείωση στα κιλά (κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις με την εγκυμοσύνη.

 

Οι πιο συνηθισμένες τεχνικές σμίκρυνσης και ανόρθωσης είναι οι παρακάτω (δεν ξέρω τη μετάφρασή τους στα ελληνικά):

 

Liposuction

Inferior Pedicle (McKissock)

Periareolar Round Block

Central Mound

Periareolar Double Skin

Superior Pedicle

Free Nipple Graft

 

οι περισσότεροι γιατροί είναι εξοικειωμένη με μία ή δύο τεχνικές. Δηλαδή δεν μπορείς να ζητήσεις από το γιατρό μία τεχνική, αν σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη για να έχεις μεγαλύτερη επιτυχία στο θηλασμό, απλά αναζητάς γιατρό που να τη γνωρίζει. Γενικά μειώνεται η παραγωγή μετά την εγχείρηση αλλά μπορείς να θηλάσεις. Ανάλογα με την τεχνική μπορείς να έχεις περισσότερο ή λιγότερο γάλα.

 

 

Για να πάρεις μια ιδέα από τις διαφορές παραθέτω εικόνες.

 

gesu_01_img0042.jpg

 

 

breastweb.jpg

 

Ξερει καμια τιποτα για το θεματακι? Απο τιμες και τετοια?

Εχω ακουσει απο 3.000 € και πανω.

Μηπως η Αγλαια μπορει να μου δωσει τα φωτα της?

 

Βρήκα αυτό:

 

Κόστος

Το κόστος για την ανόρθωση/σμίκρυνση μαστών κυμαίνεται από 4.000-6.000 ευρώ, ανάλογα με το πρόβλημα και τον γιατρό. Να έχετε πάντως υπόψη σας ότι σε περιπτώσεις εξεσημασμένης γιγαντομαστίας ή ανισομαστίας το κόστος καλύπτεται και από τα δημόσια ταμεία.

 

 

http://www.myworld.gr/browse/31377

 

και εδώ θα δεις τιμές ανάλογα με την ποσότητα ιστού που αφαιρείται:

 

http://www.morfoanaplasis.gr/pages/timologisi_GR.htm

 

αν βάλεις στο γράψε σμίκρυνση στήθους κόστος, θα σου βγάλει αρκετά.

 

αν θέλεις να διαβάσεις κάτι στα αγγλικά γράψε breast reduction surgery

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης αν ξερει καμια κανα καλο γιατρο γιατρο και ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ας μου στειλει πμ. (το τονισα γιατι μια γνωστη μου που εκανε μειωση στηθους επεσε σε χασαπη, κοψε ραψε. Εδω και 3 χρονια και εχει κατι σημαδια ΝΑ!)

 

Δυστυχώς η επούλωση των πληγών είναι ένα θέμα που εξαρτάται πάρα πολύ από τον τρόπο που επουλώνει το δέρμα του κάθε ασθενούς. Στις αισθητικές επεμβάσεις χρησιμοποιούνται πάντα τεχνικές ραφής που αφήνουν τα λιγότερα σημάδια, όμως στην ποιότητα του δέρματος δεν μπορεί κανείς να επέμβει.

 

Αν η χειρουργημένη είναι καπνίστρια, τότε πάντα τα αποτελέσματα είναι χειρότερα.

 

Τα σημάδια μείωσης, ακόμη και όταν γίνονται διακριτικά (με καλή επούλωση) μετά από χρόνια, είναι πάντα ορατά. Φαίνεται ένα στεφάνι γύρω από τη θηλή και μία κάθετη γραμμή κάτω από αυτή.

 

Επίσης η επούλωση εξαρτάται και από την ηλικία.

 

Αν έχεις κάνει κάποια άλλη εγχείρηση και έχεις δει πώς επουλώνουν τα τραύματα, τότε έχεις μια ιδέα για το τι να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σου!

 

Εχω σταματησει τον θηλασμο μετα απο μια περιπετεια υγειας που ειχα. Επαθα αυτοανοση αιμολυτικη αναιμια με ικτερο (ιδιοπαθης οπως αποφανθηκαν οι γιατροι με 23 αιματοκριτη και 4,09 χολερυθρινη) λιγο πριν σαραντισω, νοσηλευτηκα για δεκες μερες στο νοσοκομειο και παιρνω ακομα κορτιζονη και θα παιρνω για κανα μηνα περιπου.

(Κι εδω μια ερωτηση: ειναι δυνατον να προκληθηκε απο τον θηλασμο και την ασχημη διατροφη? Ετρωγα πολυ λιγο, δεν επαιρνα σιδηρο,επινα πολυ γαλα και εχασα 20 κιλα απο τα 25 της εγκυμοσυνης σε 39 μερες. Οι γιατροι ειπαν πως δεν μπορει να γινει κατι τετοιο αλλα θεωρω οτι το ψιλοπροκαλεσα αθελα μου)

 

Πραγματικα με βοηθησες πολυ να το σκεφτω για τωρα μιας και θελει τοσο χρονο για να επανελθει το στηθος και ειναι καλυτερα να το κανει κανεις αφου ξεμπερδεψει με τις γεννες! Κι αφου οπως λες μπορει να εχει επιπτωση στον θηλασμο μαλλον θα το αναβαλλω για λιγο ακομα....

 

Αληθεια τα αποτελεσματα ειναι μονιμα η κρατανε μονο καποια χρονια?

Αξιζει τον κοπο τελικα να περασει καποιος το χειρουργειο?

Αν και ειμαι αποφασισμενη να το κανω καποια στιγμη (το ηθελα απο πριν μεινω εγκυος).

 

Συγνωμη για τον βομβαρδισμο των ερωτησεων και για την καταχρηση της ειδικοτητας σου αλλα νομιζω οτι μας διαφωτιζεις απολυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σου!

 

Εχω σταματησει τον θηλασμο μετα απο μια περιπετεια υγειας που ειχα. Επαθα αυτοανοση αιμολυτικη αναιμια με ικτερο (ιδιοπαθης οπως αποφανθηκαν οι γιατροι με 23 αιματοκριτη και 4,09 χολερυθρινη) λιγο πριν σαραντισω, νοσηλευτηκα για δεκες μερες στο νοσοκομειο και παιρνω ακομα κορτιζονη και θα παιρνω για κανα μηνα περιπου.

(Κι εδω μια ερωτηση: ειναι δυνατον να προκληθηκε απο τον θηλασμο και την ασχημη διατροφη? Ετρωγα πολυ λιγο, δεν επαιρνα σιδηρο,επινα πολυ γαλα και εχασα 20 κιλα απο τα 25 της εγκυμοσυνης σε 39 μερες. Οι γιατροι ειπαν πως δεν μπορει να γινει κατι τετοιο αλλα θεωρω οτι το ψιλοπροκαλεσα αθελα μου)

 

Το θυμάμαι... Περαστικά σου!

 

Ο θηλασμός δεν εμπλέκεται στο θέμα.

 

Τα πολλά κιλά που έχασες, το πολύ γάλα που έπινες ήταν μεγάλο στρες για τον οργανισμό. Όταν χάνονται τόσο πολλά κιλά (υπολογίζω ότι ήταν περίπου 12 αυτά που έχασες γιατί τα 8 ήταν το μωρό, τα υγρά, ο πλακουντας...), δηλαδή 2 την εβδομάδα, αποικοδομείται μυικός ιστός. Από το λίπος που χρησιμοποιεί ο οργανισμός για να τραφεί απελευθερώνονται πολλές τοξίνες. Το ήπαρ γενικά κουράζεται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μάλλον κουράστηκε πολύ παραπάνω από το στρες που πέρασες...

Η υπερβολική κατανάλωση γάλακτος οδηγεί σε δυσαπορρόφηση του σιδήρου με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αν έπαιρνες σίδηρο θα είχες επιπλέον δυσπεψία με τόσο γάλα που έπινες αλλά μάλλον δεν θα απορροφούνταν.

 

Να φροντίζεις τον εαυτό σου...

 

Πραγματικα με βοηθησες πολυ να το σκεφτω για τωρα μιας και θελει τοσο χρονο για να επανελθει το στηθος και ειναι καλυτερα να το κανει κανεις αφου ξεμπερδεψει με τις γεννες! Κι αφου οπως λες μπορει να εχει επιπτωση στον θηλασμο μαλλον θα το αναβαλλω για λιγο ακομα....

 

Αληθεια τα αποτελεσματα ειναι μονιμα η κρατανε μονο καποια χρονια?

 

Το κόστος είναι μεγάλο και είναι καλύτερα μια και μπαίνεις στη φασαρία αυτή να απολαύσεις τα αποτελέσματα για περισσότερα χρόνια! :wink:

 

Η μείωση του στήθους είναι μόνιμη, μπορεί να αυξηθεί το μέγεθος μόνο αν βάλεις κιλά αλλά πάλι θα είναι μικρότερο σε σχέση με αυτό που θα ήταν αν δεν είχες κάνει την εγχείριση.

 

Όσο για την ανόρθωση, αυτή απλώς θα υποστεί τη φυσιολογική φθορά του χρόνου.

 

 

Αξιζει τον κοπο τελικα να περασει καποιος το χειρουργειο?

Αν και ειμαι αποφασισμενη να το κανω καποια στιγμη (το ηθελα απο πριν μεινω εγκυος).

 

Εξαρτάται από το μέγεθος του προβλήματος. Για μικρά προβλήματα πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο να υπόκειται κάποιος την ταλαιπωρία του χειρουργείου. Όμως για μεγάλα και χρόνια προβλήματα που μπροστά τους η ταλαιπωρία του χειρουργείου φαίνεται ασήμαντη, πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Το σημαντικό είναι να ξέρει η υποψήφια για το χειρουργείο τι μπορεί να περιμένει από την επέμβαση. Είναι σημαντικό να συζητήσεις με κάποιους ειδικούς, να αφήσεις τις σκέψεις για λίγο καιρό μέσα σου και μετά να αποφασίσεις με καθαρό μυαλό.

 

Πάντα στη διάθεσή σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας. Είμαι καινούρια στο φορουμ και κοινούρια μαμα.

Ανοίγω το θέμα γιατι κατα κάποιο τρόπο με αφορά.

 

Καταρχήν Αγλαία συγχαρητήρια για τις απαντήσεις σου . Έχω δει και σε άλλα θέματα οτι απαντάς πάντα σωστά και επαναφέρεις στην τάξη απαντήσεις-συμβουλές που λέμε μεταξύ μας αλλά μπορεί να είναι και λάθος.

 

Εγώ είχω μικρίνει και ανορθώσει το στήθος μου. όταν ημουν 24. Είχα τεράστιο πρόβλημα. Τότε είχα ρωτήσει το γιατρό αν θα μπορώ να θηλάσω και μου είχε βέβαια ναι, οπωσδήποτε... Δεν το είχα ψάξει περισσότερο. Δεν ξέρω ποια μέθοδο απο αυτες που αναφέρεις μου εφάρμοσε, αλλά στο θηλασμό (αν και ενημερωμένη) δεν τα κατάφερα. Σίγουρα έπαιξαν κα ιάλλα αρνητικό ρόλο, αλλα θα ήθελα να ρωτήσω από τις μεθόδους που αναφέρεις ποιες βοηθάνε και ποιες όχι το θηλασμό??

 

mimika οταν θα έχω χρόνο θα προσπαθησω να γραψω λεπτομέριες για τη δική μου εμπειρία. Μην βιαστεις. Γνώμη μου πάντως αφού δεν το έκανες πιο νέα να το κανεις μετά τις εγκυμοσύνες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας ξέχασα, αλλά ο ελεύθερος χρόνος… ψαξε ψάξε δεν θα τον βρεις…..

 

Λοιπόν την επέμβαση στο στήθος μου (σμίκρυνση και ανόρθωση ) την έκανα στα 24. Ιανουάριο του 2003 τότε μου στοίχισε ενάμιση εκατομμύριο δραχμές. Πάντα ήμουν λεπτή και το τεράστιο στήθος μου δημιουργούσε πρόβλημα. Είχα μεγάλη ευαισθησία στη μέση. Άσε το ψυχολογικό. Δεν εύρισκα ρούχα, σουτιεν , μαγιώ. Εχω και πολύ λεπτή πλάτη . Δεν το μετάνιωσα, αλλά με προβλημάτισαν διάφορα.

 

Στο νοσοκομείο μένεις 1 μέρα και υποτίθεται ότι σε 3 μέρες μπορείς να επιστρέψεις στη δουλειά σου. Αδύνατο. Οι ουλές (σαν ανάποδο Τ) σε εμένα τρέχανε συνέχεια υγρά και χρειαζόταν περιποίηση και αλλαγές. Το χέρι μου δεν μπορούσα να το σηκώσω πάνω από τον ώμο. Λογικά και αναμενόμενα αυτά. Πρόκειται για εγχείρηση. Ευτυχώς είχα μεριμνήσει και είχα 6-7 μέρες άδεια. Ο πόνος αρκετός αλλά ανεκτός , με παυσίπονα και αντιβίωση. Δεν σου τα λένε όμως όλα. Επίσης 2-3 μήνες μετά χρειάστηκε μια μικροεπέμβαση για τη διορθωση της θηλής. Βλέπεις από το κόψε ράψε βγαίνει ένα πολύγονο. Πάλι γάζες+αντιβίωση.Έπαθα και μια ψιλομόλυνση στη θηλή κι άλλη αντιβίωση… Mimika αυτό η φίλη σου το έκανε??

+ 400 χιλιαδες(αν θυμάμαι καλά) για τατουαάζ στη θηλή σε μια συνεργάτη του γιατρού. Αυτό βέβαια θα μπορούσα να μην το κάνω. Θυμάμαι η βοηθός της συνεργάτης με είχε μια ώρα με αναισθητική αλοιφή ανάσκελά να περιμένουμε τη κοπέλα για το τατουαζ που έμπλεξε στη κίνηση και άργησε 1 ώρα. Και εγώ περίμενα ημίγυμνη . Το αποτέλεσμα στο δεύτερο στήθος πονούσα. Είχε βλέπεις περάσει επίδραση του αναισθητικού. Και το αποτέλεσμα μέτριο. Έντονη διχρωμία.

Τώρα για τις ουλές : Στην αρχή ήταν απαίσιες. Γύρω στους 6 μήνες άρχισαν να υποχωρούν και στο χρόνο ειδικά η κάθετη θα έλεγα ότι είχε σχεδόν εξαφανιστεί. Βέβαια εδώ είναι και θέμα οργανισμού νομίζω. Με την εγκυμοσύνη στα 29 μου πια οι ουλές επανήλθαν. Βέβαια εμφάνισα και μια κάθετη καφέ γραμμή από το στήθος κάθετα σε όλη την κοιλια (συμβαίνει και σε άλλες εγκύους). Ενώ όμως αυτή η γραμμή έχει ατονήσει. Εχω 6-7 μήνες που γέννησα, οι ουλές από την επέμβαση στο στήθος παραμένουν.. χάλια. Άσπρες με μισό εκατοστο δεξίa και άλλο τόσο αριστερά καφε.

Αυτά που κυρίως με προβλημάτισαν είναι όχι τόσο οι ουλές όσο τα εξης 2 :

Ο γιατρός μου είχε πει ότι 6 με 8 μήνες μετά την επέμβαση βλέπεις το καλό αποτέλεσμα και τότε ήταν και η τελευταία μου επίσκεψη. Το ένα στήθος παρέμενε εσωτερικά κάπως περίεργα σκληρό. ( στην αρχή και για μεγάλο διαστημα ένα είδος πριξιμο-σκληρό είναι φυσιολογικό). Μου είπε πως είναι ο αδενας και τίποτα ανησυχητικό αλλά με έστειλε να κάνω και μαστογραφία. Στο κέντρο που πήγα να κάνω την εξέταση μου είπαν ότι είναι εξέταση που γινεται απ 40 ετών και άνω και ότι στην ηλικία μου ο ιστός είναι τόσο πυκνός που δεν θα δείξει κάτι.Το ίδιο μου είπε και γυναικολόγος. Βέβαια όταν ρώταγα γυναικολόγους γιατι είναι σκληρό μου έλεγαν να ρωτήσεις αυτόν που σου έκανε την επέμβαση.

 

Το 2ο είναι ότι μετά τον τρίτο χρόνο επειτα από την επέμβαση το στήθος μου άρχισε σταδιακά σιγα σιγά να μεγαλώνει. Σημειώνω ότι δεν πήρα βάρος, ούτε κάποια φάρμακα. Ούτε από όσο ξέρω είχα πρόβλημα με ορμόνες (Το είχα ψάξει για άλλους λόγους). Αυτό δεν μου φαίνεται και τόσο φυσιολογικό….Θα ήθελανα ξέρω σε άλλες γυναίκες αν συνέβη αυτό. Καλά στην εγκυμοσύνη το στήθος μου έγινε όσο ήταν πριν την επέμβαση. Και η καλύτερη μονάδα μέτρησης είναι το σουτιεν. Τώρα είναι σε μια ενδιαμεση κατάσταση(θήλασα ένα τρίμηνο μόνο παράλληλα με συμπλήρωμα).

 

Αυτή είναι η δικια μου εμπειριά. Ελπίζω να μην κούρασα. Για λεπτομέριες και απόρίες είμαι πάντα διαθεσιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω

θελω πρωτα να χασω τα 10 παραπανισια μου κιλα

για να εχουμε με τον γιατρο ολη την καταστροφη μπροστα μας :lol:

εχει κανει καποια απο εσας?

εχω γιατρο πολυ καλο και δοκιμασμενο σε πολλα ατομα που εχουν παει

αλλα πριν παω στο ιατρειο θελω να χασω τα κιλα που ειπαμε :evil:

και δεν ξερω τι ειναι καλυτερα ανορθωση η σιλικονη

εχω δει και απο τις δυο περιπτωσεις δουλεια του και ηταν τελεια

απλα δεν θα με χαλαγε ενα νουμερο παραπανω :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν χανεις τα κιλακια σου με το καλο να κανεις και γυμναστικουλα να γινεις κουκλαρα ? δεν ειναι λιγο χαζο να υποστεις χειρουργιο για να αυξησεις ενα νουμερο το σουτιεν σου ??? συν οτι υπαρχουνε αρκετες παρενεργειες απο κατι τετοιο .

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως θελεις να πετυχεις?΄τι προβλημα εχεις?ειναι υπαρκτο η ψυχολογικο το προβλημα?

υπαρχουν πολλες παραμετροι που πρεπει ν αμελετησεις και σε αυτο θα σε βοηθησει ο γιατρος..

γενικα ειμαι υπερ των πλαστικων οταν αυτες χρειαζονται...εχω κανει την μυτουλα μου και δεν το μετανιωσα ποτε..ειναι αψογη.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω

θελω πρωτα να χασω τα 10 παραπανισια μου κιλα

για να εχουμε με τον γιατρο ολη την καταστροφη μπροστα μας :lol:

εχει κανει καποια απο εσας?

εχω γιατρο πολυ καλο και δοκιμασμενο σε πολλα ατομα που εχουν παει

αλλα πριν παω στο ιατρειο θελω να χασω τα κιλα που ειπαμε :evil:

και δεν ξερω τι ειναι καλυτερα ανορθωση η σιλικονη

εχω δει και απο τις δυο περιπτωσεις δουλεια του και ηταν τελεια

απλα δεν θα με χαλαγε ενα νουμερο παραπανω :lol:

 

Δεν υπάρχουν παρενέργειες, κάντο αν σε κάνει να νιώθεις άσχημα και σε επηρεάζει ψυχολογικά.

 

Μπορείς ακόμα και να θηλάσεις χωρίς κανένα πρόβλημα μετά από πλαστική στήθους. :wink:

Link to comment
Share on other sites

δεν χανεις τα κιλακια σου με το καλο να κανεις και γυμναστικουλα να γινεις κουκλαρα ? δεν ειναι λιγο χαζο να υποστεις χειρουργιο για να αυξησεις ενα νουμερο το σουτιεν σου ??? συν οτι υπαρχουνε αρκετες παρενεργειες απο κατι τετοιο .

 

δεν ειναι μονο οτι θελω να αυξησω το μεγεθος....

θελω να παει στο υψος που ηταν προ εγκυμοσυνης :lol:

κατα την διαρκεια της εγκυμωσυνης μου, ειχε μεγαλωσει παααρα πολυ απο

75 νουμερο φοραγα 95 :shock:

μετα την γεννα ξεφουσκωσε :evil: και οπως ηταν φυσικο πηρε τον κατηφορο.....

με την γυμναστικη το στηθος δεν ξαναρχεται στην θεση του :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι μονο οτι θελω να αυξησω το μεγεθος....

θελω να παει στο υψος που ηταν προ εγκυμοσυνης :lol:

κατα την διαρκεια της εγκυμωσυνης μου, ειχε μεγαλωσει παααρα πολυ απο

75 νουμερο φοραγα 95 :shock:

μετα την γεννα ξεφουσκωσε :evil: και οπως ηταν φυσικο πηρε τον κατηφορο.....

με την γυμναστικη το στηθος δεν ξαναρχεται στην θεση του :wink:

 

biky, αν δεν υπάρχει βιασύνη, είναι καλό να περιμένεις τουλάχιστον ένα χρόνο μετά τον τοκετό για να ξέρεις την εικόνα του στήθους σου. Το δέρμα του στήθους τεντώθηκε πολύ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και πιθανότατα τώρα έχει άσχημη εικόνα, όμως αργά και σταθερά επανέρχεται. Αν και η επαναφορά συνεχίζεται και μετά το 12ο μήνα, το μεγαλύτερο της επαναφοράς το έχεις μέχρι τότε.

 

Αν κάνεις ανόρθωση θα σου μείνουν ορατά σημάδια γύρω από τη θηλαία άλω (που μετακινείται), και μία κάθετη γραμμή κάτω από τη θηλαία άλω (μια τρίτη γραμμή στην πτυχή του στήθους δεν είναι ορατή. Αν θέλεις λεπτομέρειες για τις τεχνικές ανόρθωσης μπορώ να σου δώσω και με σχήματα.

 

Αν κάνεις μόνο προσθετική δεν θα έχεις ορατά σημάδια με τις περισσότερες μεθόδους. Αυτός είναι και ο λόγος που σου προτείνω να περιμένεις λίγο. Αν η επαναφορά του δέρματος γίνει αρκετά καλά και η προσθετική είναι μια καλή επιλογή, θα είναι και αρκετά πιο ανώδυνη και με καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

 

Πάντα στη διάθεσή σου :)

Link to comment
Share on other sites

biky μου να το κανεις.

Κι εγω μεσα ειμαι και θα κανω ανορθωση σιγουρα αλλα πρωτα θελω να τελειωσω με τις γεννες για να το χαρω πιο πολυ μετα.

Αν θελεις στειλε μου πμ με τα στοιχεια του γιατρου σου να παρω μια γνωμη κι απο κει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το στήθος μετά την εγκυμοσύνη είναι μια πονεμένη ιστορία ... εγώ που καμάρωνα για το τέλειο στήθος μου προ εγκυμοσύνης τώρα το βλέπω και με πιάνει απελπισία ... πάντως την πλαστική τη φοβάμαι βρε κορίτσια ... γενικά μου φαίνεται κάπως να υποστώ ένα χειρουργείο μόνο και μόνο για αισθητικούς λόγους ... το έχω κόλλημα....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο οτι θελω να αυξησω το μεγεθος....

θελω να παει στο υψος που ηταν προ εγκυμοσυνης :lol:

κατα την διαρκεια της εγκυμωσυνης μου, ειχε μεγαλωσει παααρα πολυ απο

75 νουμερο φοραγα 95 :shock:

μετα την γεννα ξεφουσκωσε :evil: και οπως ηταν φυσικο πηρε τον κατηφορο.....

με την γυμναστικη το στηθος δεν ξαναρχεται στην θεση του :wink:

 

biky, αν δεν υπάρχει βιασύνη, είναι καλό να περιμένεις τουλάχιστον ένα χρόνο μετά τον τοκετό για να ξέρεις την εικόνα του στήθους σου. Το δέρμα του στήθους τεντώθηκε πολύ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και πιθανότατα τώρα έχει άσχημη εικόνα, όμως αργά και σταθερά επανέρχεται. Αν και η επαναφορά συνεχίζεται και μετά το 12ο μήνα, το μεγαλύτερο της επαναφοράς το έχεις μέχρι τότε.

 

Αν κάνεις ανόρθωση θα σου μείνουν ορατά σημάδια γύρω από τη θηλαία άλω (που μετακινείται), και μία κάθετη γραμμή κάτω από τη θηλαία άλω (μια τρίτη γραμμή στην πτυχή του στήθους δεν είναι ορατή. Αν θέλεις λεπτομέρειες για τις τεχνικές ανόρθωσης μπορώ να σου δώσω και με σχήματα.

 

Αν κάνεις μόνο προσθετική δεν θα έχεις ορατά σημάδια με τις περισσότερες μεθόδους. Αυτός είναι και ο λόγος που σου προτείνω να περιμένεις λίγο. Αν η επαναφορά του δέρματος γίνει αρκετά καλά και η προσθετική είναι μια καλή επιλογή, θα είναι και αρκετά πιο ανώδυνη και με καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

 

Πάντα στη διάθεσή σου :)

 

Αγλαια εισαι θεα!!!!

εχω δει αποτελεσμα ανορθωσης απο τον συγκεκριμενο γιατρο και

ειναι ακριβως οπως τα λες :D

το καλο ειναι οτι το δερμα μου αντιδραει καλα στις τομες

η καισαρικη μου δεν φαινεται καθολου

εχουν περασει 18μηνες απο την γεννα οποτε πιστευω οτι

αλλαγη ηταν να γινει εγινε :D

να σε ρωτησω κατι? γινεται ανορθωση με τοποθετηση σιλικονης?

αν γεμισει δηλαδη το στηθος μηπως φενεται καλυτερο και γλιτωσω τις τομες....

Link to comment
Share on other sites

biky μου να το κανεις.

Κι εγω μεσα ειμαι και θα κανω ανορθωση σιγουρα αλλα πρωτα θελω να τελειωσω με τις γεννες για να το χαρω πιο πολυ μετα.

Αν θελεις στειλε μου πμ με τα στοιχεια του γιατρου σου να παρω μια γνωμη κι απο κει.

Ευχαριστω.

 

θα στα στειλω αυριο το βραδακι γιατι δεν εχω την καρτα του

τορα :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι η αισθητικη ειναι καθαρα θεμα των γυναικων... Οι αντρες θαυμαζουν το τελειο κορμι αλλα ευχαριστουνται καλυτερα ενα μετριο αν αυτο ειναι ... ενθερμο!!!

Αλλωστε η αισθητικη των αντρων ειναι και καπως περιεργη... Ποσες φορες βλέπουμε μια στο δρομο με εναν τεραστιο πισινο και λεμε "θεε μου κοιτα πως ειναι αυτη.." και ακουμε τον αλλο να λεει "η κω.....α σου μανα μου.." και να το εννοει...

Θεωρω οτι οι εγχειρησεις αυτες γινονται καθαρα για ψυχολογικους "γυναικειους " λογους και οτι θα ηταν πιο χρησιμο να προσπαθησουμε να αγαπήσουμε τον εαυτο μας οπως ειναι παρα να επεμβαινουμε στην φυσικη φθορα που ερχεται με το χρονο ή με τις διαφορες καταστασεις (πχ εγκυμοσυνη)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε η αισθητικη των αντρων ειναι και καπως περιεργη... Ποσες φορες βλέπουμε μια στο δρομο με εναν τεραστιο πισινο και λεμε "θεε μου κοιτα πως ειναι αυτη.." και ακουμε τον αλλο να λεει "η κω.....α σου μανα μου.." και να το εννοει...

 

Καλοοοοοοο :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι απλα δεν πρεπει να μαστε των ακρων......

βλεπω γυναικες που ειναι τοοοοοοοοσο ψευτικες απο τις πλαστικες

και δεν μου αρεσει καθολου....

το να αλλαζεις ομως κατι επανω σου που σε χαλαει ψυχολογικα γιατι οχι? :D

ποτε μεχρι τορα δεν ειχα προβλημα με το στηθος μου

τορα πια με χαλαει ομως.....

οπως και τα παραπανω κιλα μου....

και αισθανομαι μικρη ακομα (27) για να εχω κατι πανω μου που μου

χαλαει την ψυχολογια.

 

το μονο που σκεφτομαι ειναι η ολικη ναρκωση.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...