Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κοριτσια εμενα μου εχουν ματωσει και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα το μωρο να τρωει και αιμα...

ειναι πολυ επικινδυνο?

κανω τα ιδια πραγματα?

αλοιφη, μητρικο γαλα και πολλες ωρες στον αερα?

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια εμενα μου εχουν ματωσει και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα το μωρο να τρωει και αιμα...

ειναι πολυ επικινδυνο?

κανω τα ιδια πραγματα?

αλοιφη, μητρικο γαλα και πολλες ωρες στον αερα?

 

από όσο γνωρίζω, δεν είναι επικίνδυνο.

 

Πρόσεξε μην το παρακάνεις με τις αλοιφές, συχνά μαλακώνουν πολύ την περιοχή. Αν θέλεις σου χαρίζω τις ασπίδες θηλών που γράφω παρακάτω (δεν τις έχω δώσει ακόμα) ή ακόρασε κάτι ανάλογο που να βοηθάει να μην έχει επαφή το στήθος με τα ρούχα.

 

Και κουράγιο!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αραγε καπου συμβουλες για την περιπτωση που το μωρο μας δαγκωνει οταν θηλαζει?Το μωρο μου ειναι 7 μηνων,εχει βγαλει τα δυο μπροστινα κατω δοντια και πολλες φορες μεσα στην ημερα με δαγκωνει τοσο δυνατα που μου ερχεται να φωναξω...Δεν ειναι ευκολο δε να εφαρμοσω αυτο που ξερω οτι το αφηνουμε αμεσως μολις μας δαγκωσει και φευγουμε απο το δωματιο,γιατι με δαγκωνει αφου εχει χορτασει και αφηνοντας το δεν στερειται κατι.Επισης καποιες φορες που του εχω πει καπως σοβαρα ΜΗ ΔΑΓΚΩΝΕΙς ΤΗ ΜΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΕΙ μετα μου γελαει πονηρα σα να καταλαβαινει (μαλλον τυχαιο ειναι ή ειναι η ιδεα μου τι να πω).Εχω τρομαξει και καθε φορα που θηλαζω φοβαμαι το δαγκωμα.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αραγε καπου συμβουλες για την περιπτωση που το μωρο μας δαγκωνει οταν θηλαζει?Το μωρο μου ειναι 7 μηνων,εχει βγαλει τα δυο μπροστινα κατω δοντια και πολλες φορες μεσα στην ημερα με δαγκωνει τοσο δυνατα που μου ερχεται να φωναξω...Δεν ειναι ευκολο δε να εφαρμοσω αυτο που ξερω οτι το αφηνουμε αμεσως μολις μας δαγκωσει και φευγουμε απο το δωματιο,γιατι με δαγκωνει αφου εχει χορτασει και αφηνοντας το δεν στερειται κατι.Επισης καποιες φορες που του εχω πει καπως σοβαρα ΜΗ ΔΑΓΚΩΝΕΙς ΤΗ ΜΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΕΙ μετα μου γελαει πονηρα σα να καταλαβαινει (μαλλον τυχαιο ειναι ή ειναι η ιδεα μου τι να πω).Εχω τρομαξει και καθε φορα που θηλαζω φοβαμαι το δαγκωμα.

 

Ο σκοπός είναι να καταλάβει δαγκώνω – χάνω το στήθος όχι η «τιμωρία» απλά να συσχετίσει με ουδέτερο τρόπο ότι όταν δαγκώνει σταματάει ο θηλασμός . Η πείνα δεν έχει σχέση. Τα περισσότερα παιδιά το κάνουν ακριβώς όταν έχουν χορτάσει. Μόλις τελειώσει δηλ. τραβήξει τη γλώσσα προς τα μέσα, ή βάλε το δαχτυλάκι σου στην ένωση των χειλιών για να ανοίξει το στόμα και δεν μπορεί να σε δαγκώσει ή σπρώχνεις το κεφάλι προς το στήθος απαλά (έτσι θα αφήσει το στήθος χωρίς δάγκωμα). Δεν πρέπει να καταλάβει ένταση γιατί οι αντιδράσεις μας τους φαίνονται περίεργες και διασκεδαστικές. Δεν χρειάζεται να πας σε άλλο χώρο απλά σηκώνεσαι και απομακρύνεσαι για λίγο. Επιστρέφεις αν κλαιει ή αν δεν κλαίει προσφέρεις και κάνεις ακριβώς το ίδιο όσες φορές χρειαστεί. Θα το κόψει απλά έχε το νου σου να το προλαβαίνεις πριν το κάνει και να είσε σταθρερή στις αντιδράσεις σου......δες και εδώ

http://www.kellymom.com/bf/older-baby/biting.html#prevent

http://www.kellymom.com/bf/older-baby/biting.html#whattodo

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. :D

ΘΑ ΣΥΜΦΟΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 24 ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΥΛΑΣΜΟ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΘΥΛΕΣ ΓΑΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΡΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΑΝΑΚΟΥΦΗΣΤΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΘΑ ΧΑΡΕΙ {ΑΣΤΕΙΑΚΙ} Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΥΣΕΙ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΡΥΔΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΛΑ ΘΑ ΤΟ ΞΥΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΕΓΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΓΩΣΟΥΝ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΜΕ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΥΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΥΛΑΖΕΙΣ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΡΥΔΙΑ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΙ ΠΟΛΥ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΜΙΛΑΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.

Ο μπέμπης μου είναι 7,5 μηνών και εδώ και 2-3 μέρες με δαγκώνει πολύ. Πριν 10 μέρες είχε μια ίωση και δεν έτρωγε πολύ και αυτή την εβδομάδα μάλλον αναπληρώνει, θηλάζει κάθε 2 ώρες σαν λιμασμένος! Ρουφάει με πολλή δύναμη, νιώθω ότι βάζω το στήθος σε ηλεκτρική σκούπα! Δεν έχει ακόμα δόντια, φαίνεται όμως να τον τρώνε τα ούλα του εδώ και 2-3 μήνες, αλλά δε βγαίνει τίποτα. Είναι φάση και θα περάσει? Να ελπίζω? Πάνω που είχε αρχίσει να αραιώνει λίγο τους θηλασμούς και χάρηκα... (θήλαζε κάθε 2 ώρες μέχρι 6 μηνών, ήταν εξουθενωτικό!)

 

Και άλλη μια απορία. Εμένα αποκοιμιέται πολύ συχνά στο στήθος και συνεχίζει το πιπίλισμα για τουλάχιστον μισή ώρα κοιμισμένος (πού και πού καταπίνει κιόλας και δεν τον βγάζω). Αν έχει δόντια και δαγκώνει και τον βγάζω, δεν θα χάνει αρκετό γάλα?

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΙΘΑΝΟΝ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΞΥΠΝΗΣΕ ΟΧΙ ΘΑ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΦΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ

ΘΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΛΑΙΕΙ ΕΝΩ ΑΝ ΚΟΙΜΑΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΑ ΚΛΑΨΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙΝΑΣΕΙ Η ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΜΑ Η ΠΟΝΑΕΙ ΔΕΝ ΗΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΟΣ

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα πριν ενα μηνα που με δαγκωνε δεν επιασε το συστημα βγαζω το μωρο απο το στηθος και του λεω σοβαρα η μαμα ποναει αυτο που εκανα μετα απο μια βδομαδα τρομου και νευρων ειναι οποτε με δαγκωνε να βαζω το μικρο μου δακτυλακι καθε φορα που με δαγκωνε η πηγαινε να δαγκωσει στο στομα της και να την βγαζω απο το στηθος χωρις φωνες τιποτα

σταματησε να δαγκνει μετα απο 3-4 μερες εντελως

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

από όσο γνωρίζω, δεν είναι επικίνδυνο.

Πρόσεξε μην το παρακάνεις με τις αλοιφές, συχνά μαλακώνουν πολύ την περιοχή. Αν θέλεις σου χαρίζω τις ασπίδες θηλών που γράφω παρακάτω (δεν τις έχω δώσει ακόμα) ή ακόρασε κάτι ανάλογο που να βοηθάει να μην έχει επαφή το στήθος με τα ρούχα.

Και κουράγιο!

ευη μου σ ευχαριστω...την αλοιφη την σταματησα τελικα...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός είναι να καταλάβει δαγκώνω – χάνω το στήθος όχι η «τιμωρία» απλά να συσχετίσει με ουδέτερο τρόπο ότι όταν δαγκώνει σταματάει ο θηλασμός . Η πείνα δεν έχει σχέση. Τα περισσότερα παιδιά το κάνουν ακριβώς όταν έχουν χορτάσει. Μόλις τελειώσει δηλ. τραβήξει τη γλώσσα προς τα μέσα, ή βάλε το δαχτυλάκι σου στην ένωση των χειλιών για να ανοίξει το στόμα και δεν μπορεί να σε δαγκώσει ή σπρώχνεις το κεφάλι προς το στήθος απαλά (έτσι θα αφήσει το στήθος χωρίς δάγκωμα). Δεν πρέπει να καταλάβει ένταση γιατί οι αντιδράσεις μας τους φαίνονται περίεργες και διασκεδαστικές. Δεν χρειάζεται να πας σε άλλο χώρο απλά σηκώνεσαι και απομακρύνεσαι για λίγο. Επιστρέφεις αν κλαιει ή αν δεν κλαίει προσφέρεις και κάνεις ακριβώς το ίδιο όσες φορές χρειαστεί. Θα το κόψει απλά έχε το νου σου να το προλαβαίνεις πριν το κάνει και να είσε σταθρερή στις αντιδράσεις σου......δες και εδώ

http://www.kellymom.com/bf/older-baby/biting.html#prevent

http://www.kellymom.com/bf/older-baby/biting.html#whattodo

 

Ευχαριστω Κριστινα!!Θα εφαρμοσω αυτα που μου λες και θα μελετησω τα λινκ που μου δινεις!Ελπιζω να σταματησει αυτο το πραγμα γιατι ο πονος δε λεγεται και καμια φορα δεν προλαβαινω καν να σκεφτω και φωναζω αααχχχχχχχ!!!!!και το μωρο με κοιταει με τρομο!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΙΘΑΝΟΝ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΞΥΠΝΗΣΕ ΟΧΙ ΘΑ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΦΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ

ΘΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΛΑΙΕΙ ΕΝΩ ΑΝ ΚΟΙΜΑΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΑ ΚΛΑΨΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙΝΑΣΕΙ Η ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΜΑ Η ΠΟΝΑΕΙ ΔΕΝ ΗΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΟΣ

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα... Να μου κοιμηθεί στο στήθος, όπως κάνει πάντα και εγώ να τον ξυπνήσω για να κοιμηθεί μόνος του??? Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να του κάνω τέτοια χουνέρια του μωρού.

Τελικά έβγαλε τα δύο κάτω δόντια και μόνο μια φορά με δάγκωσε, συνήθως δε με πονάει περισσότερο από πριν. Ηρέμησε και λίγο και σταμάτησε το μασούλημα, προς το παρόν.

 

Έχω νέα απορία, μήπως ξέρει καμιά μανούλα. Πονάνε οι πληγωμένες θηλές στη θάλασσα?

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την προηγούμενη εβδομάδα είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα . Η μικρή μου είναι 20ημερών και μου είχε πληγώσει την μία θηλή μου . Η επάληψη με λίγο απο το ιδιο μου το γαλα (και φροντίζοντας να μην το βρεχω στο μπανιο για λιγο) περασε μέσα σε τρεις- τεσσερις μερες.

 

περαστικά ελπίζω να περασει γρήγορα. Ξερω πως πονάει πολύ ! Υπομονή....!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κριστινα!!Θα εφαρμοσω αυτα που μου λες και θα μελετησω τα λινκ που μου δινεις!Ελπιζω να σταματησει αυτο το πραγμα γιατι ο πονος δε λεγεται και καμια φορα δεν προλαβαινω καν να σκεφτω και φωναζω αααχχχχχχχ!!!!!και το μωρο με κοιταει με τρομο!!

 

Να είσαι σε εγρήγορση να παρακολουθείς το μωρό μόλις τελειώνει τον θηλασμό να είσαι έτοιμη. Ξέρω πως πονάει ένια σου μέσα στην καρδιά μου τον έχω νιώσει τον πόνο και δάκρυσα βουβά . Θύμωνα με τον εαυτό μου διπλά πρώτων γιατί θύμωνα μαζί της που το έβρισκε τόσο διασκεδαστικό και μετά θύμωνα με τον εαυτό μου που θύμωσα….. αλλά περνάει, το σταματάνε μένει και αυτό πίσω ως μια δυσκολία που την ξεπεράσαμε:D

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σε εγρήγορση να παρακολουθείς το μωρό μόλις τελειώνει τον θηλασμό να είσαι έτοιμη. Ξέρω πως πονάει ένια σου μέσα στην καρδιά μου τον έχω νιώσει τον πόνο και δάκρυσα βουβά . Θύμωνα με τον εαυτό μου διπλά πρώτων γιατί θύμωνα μαζί της που το έβρισκε τόσο διασκεδαστικό και μετά θύμωνα με τον εαυτό μου που θύμωσα….. αλλά περνάει, το σταματάνε μένει και αυτό πίσω ως μια δυσκολία που την ξεπεράσαμε:D

 

 

Aυτο φταει,δεν ειμαι σε εγρηγορση γιατι μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα και ημουν χαλαρη.Θα παρατηρω το μωρο τωρα και θα το σταματαω νωριτερα.Να εισαι καλα Κριστινα,οι συμβουλες σου ειναι πολυτιμες!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια!!!

 

θα ηθελα την συμβουλη σας σε ενα θεμα που με απασχολει πολυ!!!εγινα προσφατα μανουλα στις 2/07!!!και πριν 10 μερες εκει που θηλαζα το μωρο τον εβγαλα απο το στηθος και ο μικρος εκανε εμετο αιμα!!!οπως καταλαβαινετε τρομαξα και τον πηγα στο νοσοκομειο οπου μου ειπαν οτι μαλλον ειναι απο το στηθος μου!!!ειχα κατι πληγες στις θηλες αλλα οταν εκανε εμετο ο μικρος και τις ζουπηξα δεν βγαλανε αιμα!!!

 

η αληθεια ειναι οτι αγχωθηκα πολυ και απο τοτε βγαζω το γαλα με θηλαστρο!!!σημερα σκεφτηκα μηπως να ξαναρχισω να τον θηλαζω αλλα βαλω ψευδοθηλες για να σιγουρευτω οτι δεν θα ξαναπιει αιμα!!!

 

εχει συμβει σε καμια σας???τι με συμβουλευετε να κανω???φοβαμαι μηπως ξανασυμβει!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο της Πατσούρου λέει ότι είναι φυσιολογικό για κάποιες γυναίκες να βγάζουν λίγο αίμα μαζί με το γάλα τις πρώτες μέρες και ότι δεν κάνει κακό στο μωρό. Συνεχίζεις να θηλάζεις και σε μερικές μέρες θα υποχωρήσει, αν δεν υποχωρήσει τότε πρέπει να το ψάξεις περαιτέρω. Μόλις με αφήσει ο μικρός θα σου αντιγράψω ολόκληρο το κείμενο να μην ανησυχείς.

Αν έχεις πληγωμένες θηλές, να βάζεις το γάλα σου πάνω και να το αφήνεις να στεγνώνει στον αέρα. Επίσης, εγώ νθα σε συμβούλευα να θηλάζεις κανονικά γιατί με το θήλαστρο αν δεν είναι νοσοκομειακό μπορεί να σου μειωθεί το γάλα ή αν συνηθίσει το μωρό στο μπουκάλι μπορεί να αρνείται να θηλάσει.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από το βιβλίο της Άννας Πατσούρου, "Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση", εκδόσεις Σύγχρονοι Ορίζοντες, τόμος Α, σελ. 112-113.

 

" Κατά τις πρώτες ημέρες του θηλασμού,κάποιες γυναίκες παρατηρούν ίχνη αίματος στο γάλα που τρέχει από το στήθος τους ή στο γάλα που χύνεται ή φεύγει στο ρέψιμο από το στόμα του μωρού. Μπορεί επίσης το γάλα να φαίνεται σαν "σκουριασμένο".

Η εμφάνιση αίματος στο γάλα, χωρίς να υπάρχει πληγή στη θηλή, ούτε πόνος στο ένα στήθος ή και στα δύο, οφείλεται σε μεγάλη διάταση των πόρων του μαστού. Η διάταση αυτή δημιουργείται στο τέλος της εγκυμοσύνης και τις πρώτες ημέρες της γαλουχίας. Καθώς οι πόροι διατείνονται, σπάνε τα αγγεία που τους περιβάλλουν, με αποτέλεσμα το αίμα να εξαγγειώνεται και να ανακατεύεται με το γάλα. Το πρόβλημα εξαφανίζεται σε λίγες μέρες.

Το αίμα της μητέρας έθρεφε το μωρό ως πριν από κάποιες μέρες, που ήταν έμβρυο. Λίγες σταγόνες από το αίμα σας δε βλάπτουν το μωρό σας. Υπάρχει μικρή πιθανότητα να προκαλέσουν εμετούς, γιατί το αίμα έχει την ιδιότητα να προκαλεί εμετούς, αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα.

Συνεχίστε να θηλάζετε και μην ανησυχείτε αν τα κακά του μωρού έχουν πιο σκούρο χρώμα ή αν οι αναγωγές του στο γάλα που βγάζει με το ρέψιμο έχουν γραμμές αίματος ή σκουριάς.

Η κατάσταση διαρκεί λίγες μέρες, ώσπου να ξεπλυθεί όλο το αίμα από τα αιμοφόρα αγγεία που έσπασαν. Αν συνεχιστεί για περισσότερο από μία εβδομάδα, θα χρειαστεί να γίνει κυτταρολογική εξέταση στο γάλα σας για την απίθανη περίπτωση το αίμα να οφείλεται σε κάποια σοβαρότερη αιτία, όπως το ενδολοβιακό αδένωμα ή κάποιος άλλος όγκος.

Ενδέχεται το φαινόμενο να είναι πιο συχνό από όμτι νομίζουμς, όμως οι πιο πολλές γυναίκες δε βλέπουν ποτέ το γάλα τους, καθώς πηγαίνει πάντα από το στήθος στο στόμα του μωρού."

 

 

Αφού μία εβδομάδα τώρα που βγάζεις με το θήλαστρο δεν έχεις δει τίποτα, εγώ θα σε συμβούλευα να τον ξαναβάλεις στο στήθος, δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι με το θήλαστρο και τις αποστειρώσεις. Εκμεταλλεύσου το χρόνο για ξεκούραση!

Αν πληγωθούν οι θηλές σου πάλι, να προσέξεις να έχεις σωστή στάση θηλασμού, αν χρειαστεί να βάλεις κάποια αλοιφή λανολίνης (purelan ή lansinoh) και μετά το θηλασμό να αφήνεις λίγο γάλα στις θηλές και να τις αφήνεις να στεγνώνουν στον αέρα. Τώρα που βοηθάει και η ζέστη, αν έχεις το στήθος ακάλυπτο όσο πιο πολύ γίνεται, βοηθάει πολύ στην επούλωση.

Α! Και να σου ζήσει το μωράκι! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα, διάβασα λίγο τα προηγούμενα αλλά είμαι μάλλον διαφορετική περίπτωση. Έχουμε 1,5 δόντι κάτω, δεν μπορώ να πω ότι δαγκώνει, ίσως το έκανε μια δυο φορές άλλα δεν αντέδρασα γιατί την είχε ψιλοπάρει ο ύπνος, εχθές το μεσημέρι είδα ότι η μια θηλή ήταν αρκετά κόκκινη στην άκρη τελείως, μοιάζει πιο πολύ με ρούφηγμα παρά με δάγκωμα αφού δεν τρέχει αίμα. Τη θήλασα σήμερα το πρωί μήπως και ρουφήξει το εγκλωβισμένο αίμα αλλά το θέμα χειροτέρεψε και κάλυψε όλη τη θηλή. Είναι ένα πράμα κόκκινο σαν κρεατοελιά πάνω στη θηλή. Η ερώτηση μου είναι τι κάνω συνεχίζω ή τέλος? βγαίνει γάλα από εκεί άραγε? θηλάζουμε πρωί βράδυ και αυτό είναι το πρωινό μας στήθος.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κάτι που δεν βρήκα σε κανένα τόπικ και με παιδεύει πολύ;Ο γιος μου όποτε θηλάζει μου μασάει τη θηλή.δεν με δαγκώνει επι τούτου αλλά χρησιμοποιεί τα δόντια του για να θηλάσει.Εκτός αυτού πιάνει μερικές φορές την ακρη της θηλής λες και είναι βρεφακι και δεν ξέρει να την πιάσει σωστά.Τον σπρώχνω προς το στήθος αλλά καμιά φορά εκνευρίζεται και σταματάει.Άλλές φορές παλι αν μου το κάνει πολλές φορές στην διάρκεια της ημέρας τον σταματάω γιατί δεν μπορώ να αντέξω τον πόνο.Αυτό το κάνει απο 9 μηνών περίπου.Βέβεια τότε εβγαζε δόντια και δάγωνε και πιο δυνατά γιατι πονούσε αλλά από πέρσι το πάσχα έχει βγάλει όλα του τα δόντια.Αν έχετε καμιά ιδέα τι φταίει πείτε μου γιατί απο το πολύ μάσημα έχουν γίνει υπερευαίσθητες οι θηλές μου και πονάνε με το ακούμπημα!

iXllp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια, ειμ νέα μαμά κ θηλάζω όμως με πονανε πολυ κ έχω στενοχωρηθεί ν πω τν αλήθεια ...ενώ πάρει τν κρέμα nipple care αλλά μέχρι στιγμής δν έχω δει κάποια.διάφορα ..μπορεί κ να μην τ κάνω σωστα..πριν τ θηλασμό πλενομαι.με νερό και.μετα τ θηλασμό βάζω τν κρέμα κ παλι τ ιδίαν...έχετε καμια καλύτερη ιδέα...

Για τν κρέμα madecassol τ λετε??

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει! Ποσο ειναι το μικρο σου; Ρωταω γιατι τις πρωτες 2-3 εβδομαδες καποιος πονος στην αρχη του θηλασμου ειναι φυσιολογικος. Πονας μονο στην αρχη ή σε ολη τη διαρκεια του θηλασμου; Την κρεμα madecassol δεν την γνωριζω, σου την προτεινε καποιος γιατρος; Σε συμβουλο θηλασμου φανταζομαι δεν εχεις απευθυνθει, υπαρχει η δυνατοτητα;

Το στηθος δεν υπαρχει λογος να το πλενεις πριν θηλασεις. Οχι απλα δεν ειναι απαραιτητο αλλα μπορει να επιδεινωνει και τη κατασταση. Δοκιμασε κυραλοιφη ή το ιδιο το γαλα σου.

Επισης, να κυκλοφορεις χωρις μπλουζα ειναι οτι καλυτερο για να παιρνει αερα το στηθος, καθως η υγρασια μπορει να καθυστερει την επουλωση.

Σε ποια σταση θηλαζεις; Δοκιμασες διαφορετικες στασεις; 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

6 ημερών ειμαστε κ μ έδωσε η γυναικολόγος μ τν nipple care ..επειδή η μικρή τρώει πολυ τν έχω αναλαξ μια στο ενα μια στο άλλο..απλώς τ ενα απο τ δυο πονάει περισσοτερο κ δν ξερω τ να κάνω ...δλδ η καθαριότητα του θηλασμού ποια ειν?δν πρεπει  να πλενομαι κάθε φορά που ειν να θυλασω ??

Οσο αναφορά τν κρέμα..τν βάζω μετα τν θηλασμό κ πρεπει ν πλενομαι και μετα οτν ειν να θηλάζω γιαυτό κ πλενομαι και συνέχεια 

 

Στο ενα απο τ δυο στήθος ποναω κατα την διαρκεια.του θηλασμού δυστυχώς 

Ε τωρα ναι δοκιμαζω διάφορα 

Επεξεργάστηκαν by MaRia_Giwrgos
Link to comment
Share on other sites

Καθαριοτητα δεν χρειαζεται για το στηθος, γιατι το γαλα απο μονο του εχει αντισηπτικες ιδιοτητες και η περαιτερω καθαριοτητα περισσοτερο κακο καλει παρα καλο. 

Παντως, ειστε πολυ αρχη ακομη και καποια ενοχληση γενικως θα υπαρχει. Aν πλενεσαι παραπανω λογω της κρεμας, δοκιμασε κυραλοιφη (που δεν πειραζει αν την φανε) και σπαθολαδο (εμενα αυτο επιασε περισσοτερο). Εδινα συνηθως ενα στηθος ανα γευμα και το ενα το πληγωμενο το αλειφα με σπαθολαδο μεχρι το επομενο γευμα να απορροφηθει. Ειναι πολυ συχνο φαινομενο να πληγωνεται το ενα στηθος. Δοκιμασε τη σταση football για το πληγωμενο στηθος, εμενα με εσωσε! Καταλαβαινω ποσο επωδυνο μπορει να ειναι...καθε φορα που ερχοταν η σειρα του δεξιου στηθους (που ειχε πληγωθει) δαγκωνα μαξιλαρια για να αντεξω τον πονο. Τα καλα νεα ειναι ομως οτι δεν κραταει για παντα! Σε μια εβδομαδα περιπου επουλωθηκε πληρως!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με εσωσε το purelan της medela που δεν χρειαζεται καν να το ξεπλενεις ακομα και αν θηλαζεις αμεσως που το βαζεις. Επησης μετα απο το θηλασμο βγαλε λιγο γαλα με το χερι και πασαλειψε της θηλες. Το στηθος αρκει να το πλενουμε μονο οταν κανουμε μπανιο αλλα ακομα και τοτε μονο με νερο χωρις σαπουνι. Καλο αερισμο αναμεσα στους θηλασμους και αν χρειαζεσαι επιθεματα στο σουτιεν βαλε αποστηρομενες γαζουλες που αεριζονται καλητερα....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Δώρα κ την σεντιρ.ενα ντουζακι καθημερινά αρκεί.μολις θηλάσει,λίγο γάλα άλειψε στις θηλές κ από κρέμα λανολινη που δ υπάρχει πρόβλημα αν φάει το μωρό(εκτός αν υπάρχει θέμα σοβαρής αλλεργίας σε μάλλινα).όσο μπορείς το στήθος να αερίζεται,για επιθέματα καλύτερα υφασμάτινα η οι γάζες,η κοχύλια για να μην ακουμπάνε τα ρούχα στη θηλή

Δοκίμασε διάφορες στάσεις.αν έχεις πληγές μπορεί να οφείλονται στο ότι δ πιάνει σωστά το μωρό,να πιάνει όλη τη θηλαία άλω.η λόγω χαλινού.σιγουρα τις πρώτες μέρες υπάρχει πόνος,μέχρι να σκληραγωγηθουν  οι θηλές.αν πονάς κ όταν δ θηλάζεις είναι άλλες οι αιτιες

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Πριν κάποιους μήνες γέννηθηκε το 3ο μας μωρό. Έχω θηλάσει 1 έτος το πρώτο παιδί και 2 το δεύτερο. Έχω λοιπόν ας πούμε κάποια εμπειρία στο θηλασμό. Στο πρώτο παιδί δεν είχα θέμα πληγωμένων θηλών (χρησιμοποιούσα θήλαστρο τις πρώτες εβδομάδες και έπειτα το μωράκι γεννήθηκε μικρουλάκι και το ρούφηγμα του ήταν ας πούμε χαλαρό). Στο δεύτερο παιδί (τυπικό νεογνό με πολύ αποτελεσματικό ρούφηγμα) είχα θέμα πληγωμένων θηλών. Το αντιμετώπισα με τους γνωστούς τρόπους.

 

Στο τρίτο παιδί είπα θα είμαι πιο καλά προετοιμασμένη. Θα ενυδατώνω τις θηλές από την πρώτη μέρα προληπτικά να είναι ελαστικές. Καλό αερισμό του στήθους. Θα αλλάζω στάσεις στο θηλασμό. Θα προσέχω φυσικά να τοποθετώ το μωρό σωστά στο στήθος (κι όντως σωστά έμπαινε). Εμ τι κι αν τα έκανα. Το μωράκι θήλαζε κι αυτό σαν "επαγγελματίας" από την πρώτη στιγμή. Με δυνατό ρούφηγμα και συχνά.

 

Αυτή την 3η φορά λοιπόν και παρόλους τους προληπτικούς χειρισμούς που έκανα, η κατάσταση ήταν χειρότερη των προηγουμένων. Οι θηλές πληγώθηκαν και εκεί που ήταν οι φυσικές ζάρες έγιναν τομές. Πέρα από τον πόνο (οι πρώτες ρουφηξιές ήταν μαρτυρικές), προσωπικά είχα σοκαριστεί με την εικόνα του στήθους. Τις πρώτες εβδομάδες είχα σχεδόν κατάθλιψη για αυτό το θέμα γιατί πονούσα πολύ. Ήμουν τοπλες όσο μπορούσα και ήταν άβολο γιατί δεν μπορούσα να κινηθώ όπως ήθελα στο σπίτι και να κάνω τις δουλειές-φροντίδα μωρού-παιδιών. Αγκαλιά τα μεγάλα-τον άντρα μου δεν μπορούσα να πάρω. Ήταν και κατάχείμωνο και κρύωνα, είχα και 3ο άτομο βοήθεια στο σπίτι και δεν γινόταν να περιφέρομαι συνεχώς γυμνόστηθη. Βόλτα έβγαινα με τα κοχύλια τα οποία βρίσκω αρκετά άβολα. Στο ντουζ που ήταν το μόνο που χαλάρωνε το ταλαίπωρο κορμί μου, πονούσε το στήθος και νερό που το άγγιζε. Και γενικά καταλαβαίνετε μια ομορφιά η όλη φάση.

Επίσης οι τομές στο στήθος, με την συχνότητα που θήλαζε το μωρό δεν έκλειναν. Έλεγα πάει θα φύγει κομμάτι στο τέλος. Έστελνα στην παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού "Πάει τελείωσε έτσι θα μείνουν οι θηλές κομμένες, δεν θα φτιάξουν ποτέ". Θα φτιάξουν μου απαντούσε υπομονή και μου έδινε οδηγίες. 

Τα γνωστά βέβαια όχι κάτι ξεχωριστό.

 

Να συμπληρώσω μόνο κάτι κι από τη δική μου εμπειρία, που έχει γραφτεί και παραπάνω παλαιότερα. Ότι ναι, απαραίτητες οι κρέμες/έλαια για ανάπλαση, αλλά δε θέλει κατάχρηση. Γιατί η κατάχρηση κρατά τις θηλές συνεχώς σε υγρασία και δημιουργούν ένα υγρό περίβλημα στα μέρη της σάρκας. Θα πρέπει να γίνεται επάλειψη με την όποια κρέμα/έλαιο και να αφήνεται να στεγνώνει το στήθος, να συγκλίνουν τα μέρη του δέρματος για να επανασυγκοληθούν. (Συγγνώμη που είμαι γλαφυρή. Για να γίνω κατανοητή). Οπότε και ο καλός αερισμός σημαντικός, όσο γίνεται περισσότερο τοπλες.

Και επίσης παυσίπονα κορίτσια. Δεν πειράζει. Τι να κάνουμε. Κι εγώ που τα ψιλοαποφεύγω, τα έπαιρνα κανονικά για καποιες εβδομάδες για να ανταπεξέλθω και σταδιακά τα σταμάτησα. Δεν είναι ότι δεν πονάς. Πονάς. Αλλά ας πούμε είναι πιο διαχειρίσιμος ο πόνος. Είναι κάπως παρηγορητικό. Ψευδοθηλές που ρώτησα τη γιατρό κάποια στιγμή που ήμουν σε απόγνωση, μου είπε ναι αν πονάς συνεχώς κι όχι μόνο στις πρώτες ρουφηξιές. Τελικά δεν χρησιμοποίησα.

 

Και τέλος να πω, ότι δεν έμεινε το στήθος μου κομμένο. Έφτιαξε. Πήρε χρόνο και θα έλεγα μετά τις 40μέρες - 2μήνες συνήλθα εγώ προσωπικά,  αλλά επουλώθηκε. Και όλα καλά με τον θηλασμό. Συνεχίζουμε. Έχουμε τώρα ενοχλήσεις από τα ούλα και έχει αρχίσει το τράβηγμα-σε λίγο θα φάω και καμιά δαγκωνιά αλλά οκ μέσα στο πρόγραμμα 😏.

Στις μαμάδες που αποφάσισαν να θηλάσουν και έχουν πληγωμένες θηλές - σωστή φροντίδα του στήθους, ανακουφιστική αγωγή και υπομονή. Θα περάσει! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...