Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια εχει 2 μερες που οταν θηλαζα ενιωθα στην αρχη που εβαζα το μωρο απο τη μια θηλη λιγο πονο. Στην πορεια μειωνοτανε. Σημερα ομως παρατηρησα οτι ακριβως πανω στη θηλη εχει ενα ασπρο εξογκωμα και μου φαινεται οτι πρεπει να χει πυον μεσα. Τι να κανω? Να συνεχισω να το θηλαζω απο αυτην τη μερια? Βαζω που και που αμυγδαλελαιο μετα το θηλασμο και purelan.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να συνεχίσεις...μάλλον είναι απλά κάποια πληγούλα με πουρελαν θα περάσει...(ακριβως το ιδιο επαθα κι εγω προχθες σ ε3-4 μερες περασε)αλλιώς υποψιάζομαι και μπλοκαρισμένο πόρο, οπου και πάλι επιβάλλεται να θηλάζεις...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι...πάλι καλά γιατί πονούσε πολύ...όντως! Σκεφτόμουν να πάω στο γυναικολόγο αλλά 1)ημουν σιγουρη οτι θα ελεγε ανοησίες και 2)πέρασε!

 

Ευχαριστούμε πιπάκι!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

pipi ετσι ακριβως ειναι οπως τη φωτο και το βραδυ που εβαλα το μωρο να θηλασει πονουσε παλι. Σημερα το πρωι το ειδα πιο μεγαλο και σκεφτηκα να το σπασω με καρφιτσα γιατι νομιζα οτι ειναι πυον. θα κανω αυτο που λενε οι οδηγιες αμα ειναι και ελπιζω να φυγει ειδικα ο πονος. Ευχαριστω κοριτσια θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Μην το σπάσεις με καρφίτσα και πληγώσεις τη θηλή σου. Δεν είναι πύον είναι γάλα παγιδευμένο.

Μούλιασε το καλά με ζεστή βρεγμένη πετσέτα κι ύστερα βαλε αμέσως το μωρό να θηλάσει. Καλή επιτυχία!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

pipi τελικα το μουλιασα οσο μπορεσα και εβαλα το μωρο αλλα τιποτα. Μεγαλωσε ακομα πιο πολυ φαινεται οτι εγκλωβιστηκε κι αλλο μεσα. Τελικα αφου τον αφησα να θηλασει και να το μουλιασει με τη γλωσσα του μετα το σπασα με καρφιτσα. Δεν μπορουσα αλλο να το αφησω γιατι ποναει υπερβολικα. Τωρα ελπιζω να μην μου κανει πληγη. Οταν ξυπνησει θα τον βαλω απο κει παλι για να δω τι εγινε. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχει κανει πληγη απλα ειναι ακομα ασπρο και πιο μικρο. ειναι φυσιολογικο?Μηπως δεν βγηκε ολο το γαλα?εβαλα το μωρο ομως μετα που το σκασα και ρουφηξε γιατι ειναι ακομα ασπρο?

Link to comment
Share on other sites

Έλα μην αγχώνεσαι, θα φύγει. Να σου πω μια ιδέα. Κάνε ένα μπάνιο όπου θα μουλιάσει καλύτερα (εμένα εκεί μουλιάζουν αρκετά). Μετά βάλε καπάκι το μωρό να θηλάσει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι το διαβασα πολυ χρησιμο και ετσι οπως το παρουσιαζει δεν ειναι κατι σοβαρο απλα θελει υπομονη γιατι ποναει. θα μουλιασω σημερα αμα ειναι να δω αν θα φυγει!!!! :P:P

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΦ! Τα νεοτερα ειναι οτι θηλαζοντας το μικρουλι το μουλιασε και σωθηκα. Τωρα δεν ποναω τοσο αν και ακομα εχει πληγουλα αλλα φαινεται οτι επουλωνεται. Ευχαριστω κοριτσια για τις πολυτιμες συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παπάκι κι ήθελα να σε ρωτήσω σήμερα τι έγινε. Μετά το θηλασμό να βγάζεις λίγο γάλα και να αλοίφεις τη θηλή σου και να την αφήνεις να παίρνει αέρα χωρίς σουτιέν. Θα δεις που αύριο θα είναι ακόμα καλύτερα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να επαναφέρω λίγο το θέμα για να σας ρωτήσω η μικρή έχει βγάλει δύο δόντια πάνω και δύο κάτω μου ετοιμάζει και τρίτο, οπότε καταλαβαίνετε ότι θηλάζει όπου και όπως μπορεί……….. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Από τότε όμως που βγήκε εντελώς και το δεύτερο επάνω κάποιες φορές άρχισε να με πονάει, από ότι μπορώ να καταλάβω δεν δαγκώνει και δεν τρίβει με τα δόντια της το στήθος αλλά επειδή θηλάζει πολλή ώρα όταν την παίρνει ο ύπνος θηλάζει αρτσούμπαλα…..:?:?

 

Ανάμεσα στα 2 πάνω δόντια υπάρχει κενό νόμιζα ότι αυτό μπορεί να κάνει την δουλειά και ρουφώντας να τραβάει το δέρμα ανάμεσα και να πονάει, αλλά από ότι γράφετε, αν κατάλαβα καλά, αλλάζει ο τρόπος που θηλάζει, μπορώ να κάνω κάτι δηλαδή υπάρχει κάποιος διαφορετικός τρόπος/στάση που θα μπορούσαμε να θηλάσουμε έτσι ώστε να διευκολύνω την κατάσταση ?

 

Είμαι πολλή κοντά στο να μου κάνει πληγή:cry::cry: (άρχισα σήμερα την λανολίνη το σενάριο με το γάλα δεν παίζει δεν κατάφερα ποτέ να βγάλω παρά μόνο λίγες σταγόνες με το mini electric) help pls !!!! :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

...δαγκωνει με δυναμη! ποναω απιστευτα ομως !!

μου βγαινουν αναθρες κραυγες χωρις να θελω κ με κοιταει με απορια κ αντε παλι να δαγκωνει:(

τι θα κανω? εχει αυτο το βιολι πανω απο τρεις μηνες τοτε που τον τρωγανε τα ουλα του ακομη , αλλα τωρα πια με 4 δοντια τα πραγματα δεν ειναι καθολου ιδια.

δαγκωνει ακριβως τη θηλη κ μετα τραβαει:mad:

ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ EIMAI σιγουρη.ΠΟΝΑΩ:cry:

σχεδον 2.5 μηνες τωρα εδινα κ συμπληρωμα το βραδυ κ ετρωγε γυρω στα 90 γρ. τωρα τρωει 180 το βραδυ και 3 μερες τωρα αφου δαγκωνει τρελα του δινω 130 κ το πρωι.

τι να κανω??

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

...δαγκωνει με δυναμη! ποναω απιστευτα ομως !!

μου βγαινουν αναθρες κραυγες χωρις να θελω κ με κοιταει με απορια κ αντε παλι να δαγκωνει:(

τι θα κανω? εχει αυτο το βιολι πανω απο τρεις μηνες τοτε που τον τρωγανε τα ουλα του ακομη , αλλα τωρα πια με 4 δοντια τα πραγματα δεν ειναι καθολου ιδια.

δαγκωνει ακριβως τη θηλη κ μετα τραβαει:mad:

ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ EIMAI σιγουρη.ΠΟΝΑΩ:cry:

σχεδον 2.5 μηνες τωρα εδινα κ συμπληρωμα το βραδυ κ ετρωγε γυρω στα 90 γρ. τωρα τρωει 180 το βραδυ και 3 μερες τωρα αφου δαγκωνει τρελα του δινω 130 κ το πρωι.

τι να κανω??

 

 

Το μωρό σου νομίζει ότι παίζεις μαζί του και συνεχίζει να σε δαγκώνει γατί του φαίνεται διασκεδαστικό. Το δάγκωμα πρέπει να συμβαίνει όταν τελειώνει τον θηλασμό (την ώρα που θηλάζει δεν μπορεί να σε δαγκώσει) οπότε μόλις θα μαζεύει την γλώσσα προς τα μέσα και πάει να σε δαγκώσει θα πιέσεις το κεφάλι του προς το στήθος για να αφήσει τη θηλή. Δεν θα κάνεις κάποιο θόρυβο απλά θα του πεις με σταθερό τόνο ότι η μαμά πονάει δεν πρέπει να το ξανακάνεις αυτό. Αν δείς ότι με τα λόγια δεν έχεις αποτέλεσμα τότε θα δοκιμάσεις την αδιαφορία(σε μένα αυτό έπιασε). Βγάζεις το παιδί χωρίς να τραυματιστείς (πιέζοντας το κεφαλάκι προς το στήθος ή βάζεις το δάχτυλο σου στην άκρη του στόματος), δεν βγάζεις άχνα (το ξέρω ότι είναι δύσκολο ειδικά όταν το δάγκωμα είναι στην άκρη της θηλής) μαζεύεις το στήθος και απομακρύνεσαι για λίγο χωρίς να το κοιτάς. Μετά επιστρέφεις πάλι σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Κάποια στιγμή θα σταματήσει γιατί δεν θα υπάρχει αντίδραση. Μη το μαλώσεις μπορεί να τρομάξει και να σου κάνει καμία απεργία θηλασμού. Θέλει λίγο υπομονή με το ξένο γάλα το μόνο που θα καταφέρεις είναι ζημιά στην παραγωγή σου. Όλες όσες θηλάζουμε αρκετό καιρό κάποια στιγμή αντιμετωπίσαμε το θέμα και το κάθε παιδί έχει το κουμπί του.

Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω και στις αγγελίες αλλά το γράφω πρώτα εδώ γιατί θεωρώ ότι θα υπάρξει μεγαλύτερο ενδιαφέρον:

 

Χαρίζω σετ ασπίδες στήθους NUK, τις οποίες χρησιμοποίησα για 2 εβδομάδες πέρυσι, όταν είχα πρόβλημα πόνου στο στηθος και στις θηλές και ήταν το μόνο που με βοήθησε. Δεν έχουν καμία φθορά, απλά δεν ξέρω τί να τις κάνω τώρα και δεν ήθελα να τις πετάξω.

 

Για τις ασπίδες σε φωτογραφία δείτε εδώ (breast shells):

http://www.nuk.com.au/products/informationabout/breastfeeding/index.html?sid=3197f2aecb1fdce1b0f12ea878b9aac6〈=en

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια.

Ο μπέμπης μου είναι 7,5 μηνών και εδώ και 2-3 μέρες με δαγκώνει πολύ. Πριν 10 μέρες είχε μια ίωση και δεν έτρωγε πολύ και αυτή την εβδομάδα μάλλον αναπληρώνει, θηλάζει κάθε 2 ώρες σαν λιμασμένος! Ρουφάει με πολλή δύναμη, νιώθω ότι βάζω το στήθος σε ηλεκτρική σκούπα! Δεν έχει ακόμα δόντια, φαίνεται όμως να τον τρώνε τα ούλα του εδώ και 2-3 μήνες, αλλά δε βγαίνει τίποτα. Είναι φάση και θα περάσει? Να ελπίζω? Πάνω που είχε αρχίσει να αραιώνει λίγο τους θηλασμούς και χάρηκα... (θήλαζε κάθε 2 ώρες μέχρι 6 μηνών, ήταν εξουθενωτικό!)

 

Και άλλη μια απορία. Εμένα αποκοιμιέται πολύ συχνά στο στήθος και συνεχίζει το πιπίλισμα για τουλάχιστον μισή ώρα κοιμισμένος (πού και πού καταπίνει κιόλας και δεν τον βγάζω). Αν έχει δόντια και δαγκώνει και τον βγάζω, δεν θα χάνει αρκετό γάλα?

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...