Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια. Πριν δυο μέρες, με δάγκωσε στον ύπνο της η μικρή μου, και μου έχει κάνει πληγή. Εχει φύγει λίγο δέρμα, και μάτωσε. Είναι δυο μέρες τώρα και δε βλέπω να πηγαίνει καλύτερα.

 

Τι να κάνω για να κλείσει η πληγή? Πονάει πάρα πολύ.

 

Ψευδοθηλές, δε θέλει με τίποτα η μικρή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια κρέμα επουλωτική λόγω δράσης βιταμινών είναι η aquasol A D

 

 

Είναι η μόνη που με βοηθησε σε ανάλογη περίπτωση, αλλά δεν είναι από αυτές που δεν χρειάζονται ξέβγασμα δυστυχώς...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ή ακομη καλυτερα το ιδιο το γαλα μου!!! :D:D

 

 

α ναι αυτό είναι το ΠΙΟ αποτελεσμάτικό τελικά πιστεύω.... Απλά εγώ δεν μπορεσα ποτέ να βγάλω γάλα πιέζοντας με το χέρι, αν και όποτε τύχαινε να αντλήσω πάντα έμενε στη χοάνη οπότε το έκανα τότε...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σου το γάλα κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ!!

Να βγάζεις λίγο και να το βάζεις,1-2 σταγόνες αρκεί

και να το αφήνεις να στεγνώνει στον αέρα.

Το πόσο γρήγορα θα επουλωθεί δεν το φαντάζεσαι!

Μου το είχε πει η katerina24 κ σκέφτηκα "ναι καλά,θ'αργήσει"

κι όμως σε 2 μέρες έχει τρομερή αλλαγή!

 

Περαστικά γιατί όντως είναι πολύ επώδυνο..

Katerina24 ευχαριστώωωω!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω, η μαία μου είχε συστήσει σε μια άλλη κοπέλα (γειτόνισσα στο δωμάτι του μαιευτηρίου) αλατόνερο κι η κοπέλα είχε δει πολύ καλά αποτελέσματα. Της συστήσει επίσης την aquasol, αλλά έχω την εντύπωση ότι περιέχει κορτιζόνη (ας το επιβεβαιώσει η galat όμως) και θέλει πολύ καλό ξέπλυμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές μαίες λένε τετοιες κοτσάνες...αλάτι... :shock: ΟΚ και ας πούμε ότι βοηθάει, επειδή όλοι ξέρουμε για το ιώδιο κλπ....εγω πάντως και μόνο με την ιδέα του τσουκτσιματος πετάγομαι, πόσο μάλλον αλάτι σε πληγή στη θηλή!!!!Ελεος, και να είανι νέα άπειρη μανούλα και να απογοητευτεί να τα παρατήσει...

(εδω όταν μπαίνεις στη θάλασσα μετα απο φρέσκο ξύρισμα στη γάμπα τα βλέπεις όλα...)

 

Όσο για την ΑQUASOL δεν νομίζω ότι έχει κορτιζόνη θα το κοιτάξω και σπίτι, αλλα είμαι σχεοδόν βέβαιη ότι είναι απλή επουλωτική όπως η bepanthol ή η d-panthenol....(την τελευταια την είχε συστησει και ο γιατρος αλλα δεν τη δοκιμασα)

 

Πάντως κι εγώ πριν την aquasol είχα την Purelan της medela, δεν βοηθησε πολύ στην επούλωση αλλά με βοηθησε πολύ να μην πονάω τόσο κατα τη διαρκει του θηλασμού. Είναι πολύ καλή.

 

Πάντως επιμένω λίγο γαλατάκι...works miracles!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στις αρχες που ειχα προβλημα με πληγωμενες θηλες και ΤΡΕΛΛΟ πονο,εβαζα λιγο απο το γαλα μου και μολις στεγνωνε αλοιφα τις θηλες με την απιστευτη Purelan η οποια σε 3 μερες μου τις γιατρεψε!!! Τη συστηνω ανεπιφυλακτα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Να σου διευκρινισω οτι καλυτερα ειναι να αφαιρεσεις την Purelan (ή την οποια κρεμα ή αλοιφη βαλεις τελικα) πριν θηλασεις,γιατι παρ΄ολο που λεει οτι δεν τρεχει και τιποτα να τη φαει το μωρο ποτε δεν ξερεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Τελικά χρησιμοποίησα την aquasol για μια μέρα μόνο. Έβαζα και γάλα, και έβαζα και λίγο λάδι πριν το θηλασμό και τις αντλήσεις. Τελικά σιγά σιγά περασε, και τώρα είμαι σχεδον τελείως καλά. ΟΥΦ! Πέρασε κι αυτό!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χλόη μου αυτά είναι ευχάριστα νέα!!

Τώρα σημασία έχει η σωστή τοποθέτηση στο στήθος

για να μην σε ξαναενοχλήσει καμιά πληγούλα.

Α να πω οτι εμένα με βοήθησε πολύ η στάση θηλασμού με το μωρό κατω από τη μασχάλη,

γιατί έπιανε το στήθος από διαφορετική γωνία και δεν πίεζε το σημείο που πονούσε στη θηλή.

Link to comment
Share on other sites

Χλόη μου αυτά είναι ευχάριστα νέα!!

Τώρα σημασία έχει η σωστή τοποθέτηση στο στήθος

για να μην σε ξαναενοχλήσει καμιά πληγούλα.

Α να πω οτι εμένα με βοήθησε πολύ η στάση θηλασμού με το μωρό κατω από τη μασχάλη,

γιατί έπιανε το στήθος από διαφορετική γωνία και δεν πίεζε το σημείο που πονούσε στη θηλή.

 

Σ'ευχαριστώ Γερακίνα μου. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

σε ενα αλλο θεμα ειχα γραψει οτι πονανε οι θηλες μου κατα τον θηλασμο.

η παιδιατρος ειπε οτι το μωρο μαλλον παιζει αλλα επειδη δεν ικανοποιηθηκα πηρα κ την μαια μου.

λοιπον μου ειπε να παρω μια κρενα -λασινοη- αν ακουσα καλα.

γνωριζετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

lansinoh αν δεν κάνω λάθος. Είναι κρέμα λανολίνης. Βοηθάει στην αρχή, όταν είναι ερεθισμένες οι θηλές.

Πόσο είναι το μωράκι σου? Τι πόνος είναι ακριβώς? Περίγραψε τον.

Link to comment
Share on other sites

σε ενα αλλο θεμα ειχα γραψει οτι πονανε οι θηλες μου κατα τον θηλασμο.

η παιδιατρος ειπε οτι το μωρο μαλλον παιζει αλλα επειδη δεν ικανοποιηθηκα πηρα κ την μαια μου.

λοιπον μου ειπε να παρω μια κρενα -λασινοη- αν ακουσα καλα.

γνωριζετε κατι?

lansinoh λεγεται ειναι φυτικη και παρα παρα πολυ καλη. Βεβαια την παραγγελνεις συνηθως δεν την εχουν τα φαρμακεια, ειναι σε ενα μωβ κουτι , ειναι λιγο ακριβουτσικη. εγω την χρησιμοποιησα κατα κορον και στα δυο παιδια μου. Απλα πριν θηλαζεις να την αφαιρεις. Να παρεις αυτην και οχι οποιαδηποτε αλλη γιατι ειναι η μονη που δεν εχει κορτιζονουχα μεσα. Και εμενα μου ποναγαν συνεχεια οι θηλες. Θελει υπομονη αλλα αν επιμεινεις με την κρεμουλα θα σου περασει.

.png

as1cCsi0g410000MDAwOTU0M2R8MzAxNTE5M2R8SCBiZWJvdWthIG1vdSBlaW5haSA4LDUgbW9udGhz.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα η LANSINOH ΔΕΝ χρειαζεται ξέβγαλμα πριν φάει το μωρό, το αναφέρει ξέκάθαρα και η συσκευασια.

 

Εγώ έχοντας δοκιμασει και τις 2 LANSINOH και PURELAN προτιμώ την πρώτη. Να τη βάζεις και να αφήνεις το στηθος σου ακαλυπτο λιγη ώρα.!

Link to comment
Share on other sites

H lansinoh δεν είναι φυτική, προέρχεται από το λίπος του προβάτου:

http://www.lansinoh.com/index.php?submenu=FAQs&src=faq&category=Lansinoh+HPA%AE+Brand+Lanolin+for+Breastfeeding+Mothers#11

Το ίδιο και η Purelan.

Αν και είναι και οι δυο λανολίνες, μάλλον διαφέρουν στον τρόπο που τις επεξεργάζονται. Ενδεικτικά, η lansinoh γράφει τις διαφορές της από άλλες λανολίνες εδώ:

http://www.lansinoh.com/index.php?submenu=FAQs&src=faq&category=Lansinoh+HPA%AE+Brand+Lanolin+for+Breastfeeding+Mothers#4

Έτυχε και έχω χρησιμοποιήσει μόνο την Purelan.

 

Πέρα από τη χρήση της αλοιφής, πρέπει να βελτιώσεις τον τρόπο που θηλάζει το μωρό, για να μην σε πονάει. Πρέπει να ανοίγει αρκετά το στόμα του, ώστε να πιάνει αρκετά μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω. Αν γλυστράε και φτάνει να πιάνει πάλι μόνο τη θηλή, το βγάζεις με το δαχτυλάκι και το ξανατοποθετείς. Η θέση σας πρέπει να είναι τέτοια που το μωρό να μην χρειάζεται να στρίβει ή να τεντώνει το κεφαλάκι του.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα η LANSINOH ΔΕΝ χρειαζεται ξέβγαλμα πριν φάει το μωρό, το αναφέρει ξέκάθαρα και η συσκευασια.

 

Εγώ έχοντας δοκιμασει και τις 2 LANSINOH και PURELAN προτιμώ την πρώτη. Να τη βάζεις και να αφήνεις το στηθος σου ακαλυπτο λιγη ώρα.!

eve, να σε ρωτησω κατι; αφου ειναι χημικες οι κρεμουλες αυτες δεν θα ηταν καλυτερο να μην μπαινουν στον οργανισμο ενος βρεφους μεσω της διαδικασιας του θηλασμου; (ξερω τι γραφει το κουτακι απεξω, απλα εκφραζω τον προβληματισμο μου).

.png

as1cCsi0g410000MDAwOTU0M2R8MzAxNTE5M2R8SCBiZWJvdWthIG1vdSBlaW5haSA4LDUgbW9udGhz.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...