Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το παράπονο ενός εμβρύου!


mama tou kostantinoulh

Recommended Posts

Συζηταμε για παρα πολυ δυσκολες καταστασεις, αλλα οντως, ποιος μπορει να θεσει ορια? Ποιος αποφασιζει για εναν ανθρωπο αν θα ζησει ή θα πεθανει? Ποιος γνωριζει αν θα φυγει πρωτος ο γονιος ή το παιδι? Ποιος γνωριζει τι θα συμβει στο μελλον? Και τελικα, μήπως με αυτη τη λογικη, υποστηριζουμε και την ευθανασια? Ποια η διαφορα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσωπικά κι εγω ειμαι εντελως κατα των εκτρωσεων...Αν τυχαινε να μεινω εγκυος οσο μικρη κι αν ημουνα θα το κραταγα με τις οποιες δυσκολιες.Το θεμα της αρρωστιας ομως ειναι διαφορετικο.Αν ημουνα εγκυος και μαθαινα οτι το παιδακι μου εχει προβλημα ,θα γεννιοταν με μια ανιατη ασθενεια και θα ταλαιπωριοταν για μια ζωη νομιζω δε θα το κραταγα.

 

Ευχομαι καμια γυναικα να μη βρεθει σε τετοιο διλημα και να μην περασει τετοιο πονο:-(.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής οδυνηρή απορία: Σε μια έκτρωση 3,4,5 μηνών δεν υποφέρει το μωρό; Του γίνεται αναισθησία πριν το βγάλουν από τη μήτρα; Για να μην υποφέρει του στερούμε βίαια τη ζωή; Δεν είναι παράλογο; Νομίζω ότι αν ρωτούσατε τώρα 10 παιδιά με σύνδρομο Ντάουν τα 8 τουλάχιστον θα σας πουν ότι χαίρονται που υπάρχουν. Συγνώμη αν φαίνεται σαν κατηγορία έτσι όπως το γράφω, δεν έχω τέτοια πρόθεση, αν μπορεί κάποια κοπέλα ας απαντήσει.

Κάθε εγκυμοσύνη είναι ένα ρίσκο, δεν υπογράψαμε κάνένα συμβόλαιο ότι τα παιδιά μας θα είναι εφ'όρου ζωής αρτιμελή, υγιή και όμορφα. Συνήθως ό,τι αποφεύγουμε το βρίσκουμε μπροστά μας και το λέω πρώτα για μένα από δική μου εμπειρία.

Niki81, σήμερα δυστυχώς δεν γίνονται εκτρώσεις σε παιδιά που θα ταλαιπωρούνται μια ζωή, αλλά και για απλές, αντιμετωπίσιμες δυσμορφίες.

Link to comment
Share on other sites

Niki81, σήμερα δυστυχώς δεν γίνονται εκτρώσεις σε παιδιά που θα ταλαιπωρούνται μια ζωή, αλλά και για απλές, αντιμετωπίσιμες δυσμορφίες.

 

 

Το ξερω κοπελα μου...γιάυτο το εγραψα.

Δυστυχως ενω η ενημερωση που εχουν οι σημερινες γυναικες ειναι τοσο μεγαλη και απο τοσα διαφορετικα μεσα...φοβαμαι οτι τα ποσοστα εκτρωσεων για ασημαντους λογους συνεχως αυξανονται.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος γνωριζει αν θα φυγει πρωτος ο γονιος ή το παιδι?

Να φυγει το παιδι μου πριν απο μενα.....:shock::shock::shock:

Μην το ζησω Παναγια μου. :-(:-(

Και τελικα, μήπως με αυτη τη λογικη, υποστηριζουμε και την ευθανασια? Ποια η διαφορα?

Εγω ναι!!!

Στηριζω το να με αφησουν να φυγω οταν θα πρεπει.

Ναι θα ηθελα να εχω την επιλογη αυτη.

Και μιλαω μονο οσον αφορα το ατομο μου. Δεν θα μπορουσα να το αποφασισω για κανεναν αλλο. Μονο για μενα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα γραψει καποτε και το ξαναγραφω.

 

Για μια ακομα φορα θα ηθελα να πω οτι ο καθενας κρινει με βαση τις αντοχες του και τις δεδομενες συνθηκες και το γενικο καλο βρεφους και γονεα. Κανεις δεν ξερει τι νοιωθει παρα μονο αυτος που το βιωνει εκεινη την στιγμη.

Περιπτωση 1 :και βαλτε σαν παραδειγμα την κορη σας ή τον γιο σας πριν πειτε οτιδηποτε:

Ανηλικο 14-5χρονο μενει εγκυος. Ο πατερας μαθητης ή μια απροσεξια. Τι θα λεγατε στο παιδι σας να κανει δεδομενου οτι κλαιει και σπαραζει πανικοβλημενο. (την περιπτωση βιασμου την αφηνω σαν υποερωτημα)

Περιπτωση 2 : Διαπιστωμενα πολλαπλα προβληματα στην β επιπεδου?

Περιπτωση 3: Αποροι γονεις ή πολλοι πιεσμενοι με 4 παιδια και μια απροσεξια. Θα μου πειτε τι 4 τι 5 αλλα και πριν λογω του τι 3 τι 4 κρατησαν το 4ο. (το θεμα περι αντισυληψης δεν θα το σχολιασω _ βλεπε Αιθιοπια που λοιμοκτονουν και ομως εξακολουθουν να φερνουν στον κοσμο τοσα παιδια)

Περιπτωση 4 : Μητερα με προβληματικη σχεση με κακοποιηση της ιδιας απο τον συντροφο και εγκλωβισμενη. Φερνει το παιδι στον κοσμο δινοντας δικαιωμα σε εναν ανθρωπο που δεν ειναι αξιος να γινει πατερας να μπορει να προκαλεσει τα απειρα σε αυτο το παιδι?

Περιπτωση 5 : Μητερα με ασταθη ψυχολογια ή τασεις να κακοποιησει ενα παιδι (νευρικη κλπ) . Τι ειναι πιο δικαιο γι αυτο το παιδι? Να βιωσει μια ζωη γεματη πονο ή να σταματησει ή μανα πριν ερθει στον κοσμο και να δει οτι δεν κανει για μανα?

 

Θα μπορουσα να συνεχισω ολη μερα να βρισκω περιπτωσεις που θα δικαιολογουσα να κανει καποιος εκτρωση.Θα ηθελα ομως απλα ολοι να προβληματιστουμε και εκτος της περιπτωσης προβληματος υγειας του βρεφους να ενημερωθουμε και να ενημερωσουμε τα παιδια μας για την αντισυληψη χωρις ταμπου και προκαταληψεις. Η ριζα ειναι εκει.

 

Οχι δεν εχω κανει εκτρωση και παντα προσεχα παρα πολυ γιατι δεν θα το αντεχα. Αλλα βιωσα το διλημα οταν στην Β επιπεδου ειδαν καποιο προβλημα που ευτυχως διαψευστηκε στην αμνιο και δεν χρειαστηκε. Δεν θα ξεχασω ομως την στιγμη που στην αμνιο μου εκαναν το τριδιαστατο και αρνηθηκα να κοιταξω γιατι αν εδειχνε προβλημα εγω η απολυτα αντιθετη (αν και παντα ελεγα για λογους υγειας θα το εκανα και το ηξερα οτι θα το εκανα) δεν ηθελα την εικονα του μετα. Ευτυχως με λυπηθηκε ο θεος και το μωρο μου βγηκε γερο γιατι πιστευω οτι ελαχιστες μανες κανουν κατι τετοιο ελαφρα την καρδία.

 

Μην κρινετε αν δεν το εχετε βιωσει εστω και σαν προβληματισμο.

Οσες παλι επελεξαν να μην κανουν προγεννητικο ελεγχο και ηταν σταθερες στο οτι θα φερουν στον κοσμο το μωρο οπως και να ειναι η κατασταση της υγειας του ισως να ειναι πιο δυνατες. Αλλα καλο ειναι να ξερουμε τα ορια μας και να μην τα ξεπερναμε οταν αυτες αφορουν μια ψυχη που εξαρταται απο εμας. Καθε ανθρωπος εχει αλλες αντοχες, εμπειριες, βιωματα που επηρεαζουν κατ εμε την μετεπειτα ζωη του και τις αποφασεις του. Και κανεις δεν μπορει να κρινει. Δεν εχει το δικαιωμα να κρινει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό στις κοπέλες που γράφουν προσωπικές εμπειρίες, το θέμα μας δεν είναι η έκτρωση και οι λόγοι που οδηγούν σε αυτή, αλλά η ανθρώπινη υπόσταση του εμβρύου. Θα ταίριαζε περισσότερο να γράψουν γυναίκες που υποστηρίζουν το δικαίωμα του αγέννητου παιδιού στη ζωή, όχι κατηγορώντας, αλλά παραθέτοντας κάτι θετικό βρε παιδί μου. Αυτό δηλώνει και ο τίτλος του θέματος.

Μακάρι να βρω μια φωτογραφία που δείχνει μια ενδομήτρια επέμβαση που έκανε ένας χειρουργός σε έμβρυο 4 μηνών με σοβαρή πάθηση. Το μωρό έβγαλε έξω το χεράκι του και έσφιξε για λίγο το δάχτυλο του γιατρού. Η φωτο έγινε εξώφυλλο στο ΤΙΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

sxetika me to thema tis efthanasias na diloso oti k ego tin ipostirizo-gia ton eafto mou.de ksero an tha to apofasiza g to paidi mou-an kati sinevaine-ek tou asfalous k ekso ap to xoro tora tha elega nai.iparxoun poli oraies tainies pou aforoun to thema k-prosopika milontas panta-exoun polla na poun. i tainnia i thalassa mesa mou nomizo einai mia aapo aftes.oso gia ti skini tis tainias me ti perigrafi tou atiximatos apotelei monimo fovo gia mena-k logo pou eno latrevo ti thalassa sxedon pote de mporo na tin efxaristitho.

gia to videaki pou evale i tara-de thimamai na m exei aggiksei mia eikona perissotero apo afti.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρίνω, δεν ξέρω, προβληματίζομαι...πολύ...

 

Έχω δικαίωμα να επιλέξω τι θα κάνω ή τι όχι στη ζωή μου. Αδιαμφισβήτητα!

 

Έχω όμως δικαίωμα - ακόμα κι αν μου το δίνει ο νόμος- να επιλέξω για το αν θα ζήσει ή θα πεθάνει κάποιος άλλος; Το εντεκάχρονο κοριτσάκι - βρέφος διανοητικά και βιολογικά- που ανέφερα παραπάνω, θα είχα το δικαίωμα να το σκοτώσω, αν ήμουν η μαμά του; Δεν ξέρω καν αν θα ευχόμουν να πεθάνει πριν από μένα, μπορεί ναι... Αλλά να του στερήσω τη ζωή;

 

Για μένα το ερώτημα είναι: ποια διαφορά έχει ένα έμβρυο από ένα παιδί ή έναν ενήλικα; Αυτό που δε θα έκανα στο άρρωστο παιδί μου, έχω δικαίωμα να το κάνω στο έμβρυο που κυοφορώ;

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κρίνω, δεν ξέρω, προβληματίζομαι...πολύ...

 

Έχω δικαίωμα να επιλέξω τι θα κάνω ή τι όχι στη ζωή μου. Αδιαμφισβήτητα!

 

Έχω όμως δικαίωμα - ακόμα κι αν μου το δίνει ο νόμος- να επιλέξω για το αν θα ζήσει ή θα πεθάνει κάποιος άλλος; Το εντεκάχρονο κοριτσάκι - βρέφος διανοητικά και βιολογικά- που ανέφερα παραπάνω, θα είχα το δικαίωμα να το σκοτώσω, αν ήμουν η μαμά του; Δεν ξέρω καν αν θα ευχόμουν να πεθάνει πριν από μένα, μπορεί ναι... Αλλά να του στερήσω τη ζωή;

 

Για μένα το ερώτημα είναι: ποια διαφορά έχει ένα έμβρυο από ένα παιδί ή έναν ενήλικα; Αυτό που δε θα έκανα στο άρρωστο παιδί μου, έχω δικαίωμα να το κάνω στο έμβρυο που κυοφορώ;

 

αχμ....καλος ο προβληματισμος αλλα ευκολες απαντησεις δεν υπαρχουν.προσωπικα θεωρω πως εχω το δικαιωμα...τη δυναμη δε ξερω αν εχω.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καν αν θα ευχόμουν να πεθάνει πριν από μένα, μπορεί ναι...

Αυτο δεν υπηρχε περιπτωση να το ευχηθω.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πω απλα, το εξης..

 

καταλαβαινω τις θεσεις οσων ειναι κατα των εκτρωσεων.. εννοω, τις ακουω.. (αν, και το να χαρακτηριζεις καποιον που εχει προβει σε διακοπη κυησης 'φονια' ειναι εντελως ακυρο κατ εμε... ειναι τελειωμενο ΝΟΜΙΚΑ το θεμα, εχω δικαιωμα να κανω ΟΤΙ ΘΕΛΩ με το σωμα μου)

 

 

ομως, θελω να απευθυνθω σε οσες γυναικες βρισκονται σε θεση αμυνας αυτη τη στιγμη (ή, σε οποιαδηποτε αλλη στιγμη) για τη συγκεκριμενη αποφαση που πηραν τη δεδομενη στιγμη που το επραξαν..

 

οταν κανει καποιος κατι τετοιο, το εκανε για συγκεκριμενους λογους, και οχι ελαφρα τη καρδια (λογικα...)

ηταν προφανως, μια επιβεβλημενη πραξη τη στιγμη και για τους λογους που εγινε...

 

θα το ξαναεκανα αν ημουν και παλι στην ιδια θεση, με τα ιδια δεδομενα, στην ιδια φαση? ΝΑΙ

 

δεν με ταραζουν οι κατηγοριες, ακουω αποψεις και σκεφτομαι πως,

 

αν το παιδι μου αυριο μεθαυριο (ΜΑΚΑΡΙ ΟΧΙ!!!)

αν βρεθει σε φαση που θα πρεπει να αποφασει για διακοπη κυησης ή οχι, θελω να το κανει με οσο το δυνατον πιο ηρεμο μυαλο, και οτι αποφασισει να ειναι δικη ΤΗΣ αποφαση, να μην φοβηθει κανεναν

 

θελω να μπορει, εαν δυστυχως, αναγκαστει να το κανει ποτε, να γυρναει και να κοιταει εκεινη την εμπειρια της με θλιψη μεν, αλλα οχι με τρομο και σιγουρα οχι με αμφιβολια... εκανα καλα ή δεν εκανα...

 

θεωρω οτι οποια εχει αμφιβολιες, κακως κανει διακοπη κυησης!!!!!! κακιστα!!!!!!

 

 

δεν ειχα αμφιβολιες για το τι επρεπε να κανω, ειχα στεναχωρια.... και απο αυτη μου τη στεναχωρια και τη πικρα που μου μαυρισε τη καρδια, δεν ξαναεμεινα ποτε εγκυος χωρις να το επιδιωξω...

 

και ξαναλεω

μετανιωσα που εμεινα εγκυος χωρις να ειμαι σε θεση και προετοιμασμενη να το κρατησω, λογω ηλικιας και συνθηκων

δεν μετανιωσα που δεν το κρατησα...

 

και μενω σταθερη σ αυτο, και δε με πτοει ουτε με θιγει η αποψη κανενος..

 

(οκ, οι ακραιες θεσεις με κανουν να σκεφτομαι..... οχι εμενα και τις πραξεις μου.... αλλα του χρονου τα γυρισματα.... που κανεις δεν πρεπει ποτέ να λεει 'εγω ποτέ' )

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κλειδώνεται λόγο μη τήρησης των κανόνων του forum.

Απαγορεύεται η χρήση προσβλητικών εκφράσεων, η παράθεση χυδαίου , άσεμνου ή προστατευόμενου απο νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας υλικού και οι προσωπικές επιθέσεις.Ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...