Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέχρι πότε παίρνατε μαζί δεύτερη αλλαξιά;


Recommended Posts

Καλημέρα!!

Έχω ένα ερώτημα, όχι και τόσο σημαντικό.

Θα ήθελα απλά να δω εμπειρίες μέχρι πότε παίρνατε μαζί σας οπουδήποτε πηγαίνατε δεύτερα ρούχα για τα παιδιά μήπως τύχει κάτι. Δεν αναφέρομαι στο σχολείο, που είναι υποχρεωτικό, αλλά οπουδήποτε αλλού. Η κόρη μου είναι 4μισι προς 5 και ακόμα παίρνω. Δεν της έχει συμβεί ποτέ ατύχημα τουαλέτας εκτός σπιτιού, μόνο στα 3μισι μέσα στο σπίτι την εποχή που έβγαζε την πάνα. Παρόλα αυτά πάντα παίρνω δεύτερο συνολακι, γιατί πχ έχει πέσει κι έχει σκιστεί το παντελόνι ή (συνηθέστερο) γίνεται γουρουνάκι όταν τρώει ή κανει μούσκεμα την μπλούζα της όταν πλενει χέρια. Όμως έχει αρχίσει να γίνεται άβολο να κουβαλάμε μαζί 100 τσάντες όπου πάμε, με ρούχα των δύο παιδιών, παγούρια των δύο παιδιών, φαγητά του μωρού κλπ (το οποίο δεν περπατάει ακόμα οπότε είναι και αυτό αγκαλια), και ειδικά τώρα το χειμώνα που πρώτον είναι πιο χοντρά τα ρούχα, άρα περισσότερος ογκος-περισσοτερες τσάντες, και δεύτερον με τα μπουφάν όλα σου γλιστράνε! Το καλοκαίρι καμία σχεση. Πότε το κόψατε εσείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 55 λεπτά , little lamb είπε:

Καλημέρα!!

Έχω ένα ερώτημα, όχι και τόσο σημαντικό.

Θα ήθελα απλά να δω εμπειρίες μέχρι πότε παίρνατε μαζί σας οπουδήποτε πηγαίνατε δεύτερα ρούχα για τα παιδιά μήπως τύχει κάτι. Δεν αναφέρομαι στο σχολείο, που είναι υποχρεωτικό, αλλά οπουδήποτε αλλού. Η κόρη μου είναι 4μισι προς 5 και ακόμα παίρνω. Δεν της έχει συμβεί ποτέ ατύχημα τουαλέτας εκτός σπιτιού, μόνο στα 3μισι μέσα στο σπίτι την εποχή που έβγαζε την πάνα. Παρόλα αυτά πάντα παίρνω δεύτερο συνολακι, γιατί πχ έχει πέσει κι έχει σκιστεί το παντελόνι ή (συνηθέστερο) γίνεται γουρουνάκι όταν τρώει ή κανει μούσκεμα την μπλούζα της όταν πλενει χέρια. Όμως έχει αρχίσει να γίνεται άβολο να κουβαλάμε μαζί 100 τσάντες όπου πάμε, με ρούχα των δύο παιδιών, παγούρια των δύο παιδιών, φαγητά του μωρού κλπ (το οποίο δεν περπατάει ακόμα οπότε είναι και αυτό αγκαλια), και ειδικά τώρα το χειμώνα που πρώτον είναι πιο χοντρά τα ρούχα, άρα περισσότερος ογκος-περισσοτερες τσάντες, και δεύτερον με τα μπουφάν όλα σου γλιστράνε! Το καλοκαίρι καμία σχεση. Πότε το κόψατε εσείς;

Εμένα είναι 6 και εξαρτάται που θα πάμε. Αν πάμε παιδική ή πατίνι κλπ ή σε σπίτι φίλων ή κάπου όπου είναι κοντά είτε με πόδια είτε με αυτοκίνητο δεν παίρνω κάτι μαζί πέρα από τα βασικά νερό και μαντηλάκια. Αν πάμε ημερήσια εκδρομή ή σε φίλους εκτός πόλης ή στα χιόνια ή βουνό ή πχ σε κάποια καφέ/παιδότοπο που έχουν χώμα παιδική χαρά περίεργη κλπ παίρνω ένα σετ ολόκληρο μπλούζα παντελόνι εσώρουχο κάλτσες και δεύτερο ζευγάρι αθλητικά σε μια σακουλιτσα και το αφήνω στο αυτοκίνητο. Αν ρωτάς αποκλειστικά με τα πόδια, το έκοψα νομίζω γύρω στα 4μιση αλλά και πάλι με την λογική ότι τουλάχιστον εμείς με τα πόδια δεν απέχουμε πολύ από το σπίτι για να επιστρέψουμε και είναι ένα παιδί όχι δύο και τρία να είναι πιο δύσκολο. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ξέχασα να αναφέρω ότι με πόδια δεν παμε πουθενά, μόνο σκέτη καροτσαδα μια στις τόσες, γιατί εδώ που μένουμε είναι μόνο σπίτια.

Για μαγαζιά, σχολείο, δραστηριότητες, παιδική χαρά, οτιδήποτε, πάμε με αυτοκίνητο.

Αν πηγαίναμε με το καρότσι δεν θα είχαμε τόσο θέμα με τις τσάντες, γιατί βάζεις και στο καρότσι, κι αν είσαι και πολυκατοικία με ασανσέρ είσαι σούπερ. Εδώ έχει και σκαλιά η αυλή οπότε το καρότσι είναι στο αυτοκίνητο και βγαίνουμε κουβαλώντας παιδιά κ τσιμπραγκαλα για να παμε στο αυτοκίνητο (το οποίο είναι απ' έξω ακριβώς βέβαια). Η μόνη λύση είναι να πάμε πρώτα τα πράγματα στο αυτοκίνητο κ να γυρίσουμε να πάρουμε τα παιδιά. Αλλά και πάλι, στον προορισμό μας πάλι θα κουβαλάμε, γιατί δεν είναι δεδομένο ότι θα βρούμε να παρκάρουμε κοντά. Γι'αυτό θέλω να περιορίσω τις τσάντες.

Επίσης επειδή δεν είμαστε μέσα στην Αθήνα, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε στην Αθήνα πχ πάρτυ, θέατρο, επίσκεψη, θα συνδυάσουμε και κάτι δευτερο, πχ παππούδες, άλλη επίσκεψη κλπ. Τη μία μέρα του σ/κ δηλαδή συνήθως την περνάμε μέσα στην Αθήνα σε διαφορετικές συνοικίες ας πούμε κι έτσι φαντάσου κουβαλάμε πράγματα για όλη τη μέρα (πάνες, ρούχα, φαγητά, στεφανακι τουαλέτας, ομπρέλες/έξτρα πανωφόρια μηπως αλλάξει ο καιρός μέσα στη μέρα, και κάποια έξτρα πχ δώρα για την επίσκεψη που παμε, κάποιο δώρο που θέλουμε να αλλάξουμε, στον γυρισμο ψώνια ή τάπερ από τη γιαγιά κλπ κλπ κλπ. Κι αν κοιμηθουν στο δρόμο (συνήθως έτσι γίνεται) κουβαλάμε ο ένας την πρώτη αγκαλιά κ ο άλλος το μωρό με το αυγό. Στο γυρισμό βέβαια συνήθως μπαίνουμε, τις πάμε στα κρεβάτια κ ξαναβγαίνει ο ένας να πάρει τα πράγματα, δεν γίνεται αλλιώς).

Σε πιο κοντινά εδώ γύρω, πχ δραστηριότητες, ψώνια, επειδή πάλι είναι με το αυτοκίνητο 5-6 χιλιόμετρα όλο και κάτι θα κουβαλήσουμε. Μόνο όταν παμε να πάρουμε την πρώτη από το σχολείο ρισκάρω κ δεν παίρνω του μωρού πράγματα, γιατι στο μισάωρο είμαστε πίσω.

Τώρα που τα διαβάζω βέβαια σκέφτομαι "με τόσα πράγματα, η αλλαξιά σε πειράζει;"

Όλοι έτσι κουβαλάτε;;

Link to comment
Share on other sites

οχι,σιγουρα δεν κουβαλουσα τοσο

να πω την αληθεια δε θυμαμαι ποτε σταματησα,αλλα ακομη κ τωρα αν παμε καπου ημερησια θα παρω ρουχα

για μαρκετ-δραστηριοτητες-παιδικη δ μπορω να πω οτι μας χρειαζονται οπως κ παλιοτερα

μενουμε κ σε μικρη πολη,μικρες αποστασεις,δ λερωνονται κ τοσο

αλλα ναι εκει στα προνηπια θεωρω κ μετα δε χρειαζεται τοσο

μια χαρα θα μπορουσε η μεγαλη να πινει εξω απο κανονικο μπουκαλακι,θα μου πεις το παγουρι θα κανει τη διαφορα;απλα ειναι γενικα η προετοιμασια

δε θα κουβαλουσα νερο στο μαρκετ πχ

η το στεφανακι,απο οσα αναφερεις αυτο ειναι που θα εκοβα πρωτο.συνηθως δ παιρνω διαφορετικα πανωφορια η προληπτικα ομπρελες

αυτο που ακομη χρειαζεται ειναι φανελακι,καλτσες,μπλουζα πχ σε παιδοτοπους που θα ιδρωσουν

η αν εχεις μια τσαντουλα ετοιμη με βασικα ρουχα παντα στο αμαξι;

ενταξει οταν πατε σχεδον ολη μερα αθηνα,κ εφοσον ειναι μια αποσταση,ισως επαιρνα καποια βασικα

η αντιστοιχα να αφησεις ενα σετ ρουχα σε παππουδες αν χρειαστει

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

μια χαρα θα μπορουσε η μεγαλη να πινει εξω απο κανονικο μπουκαλακι,θα μου πεις το παγουρι θα κανει τη διαφορα;απλα ειναι γενικα η προετοιμασια

 

Εννοείται ότι πίνει από μπουκαλάκι, απλά παίρνουμε παγούρι επειδή είναι μεγάλη σπατάλη τα μπουκαλάκια όλη την ώρα απ'έξω. (Και για εμάς τους γονείς πάντα έχω παγούρι στην τσάντα μου) Και μπορεί να θελήσει και στο αυτοκίνητο εξάλλου να πιει. Το καλοκαίρι παίρνουμε μαζί και τα τρία παγούρια που έχουμε φαντάσου, τώρα το χειμώνα εντάξει μπορεί να πάρουμε ένα για όλους αλλά πολλές φορές δεν φτάνει. Η πρώτη κόρη πίνει πολύ νερό.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς (6+ ο δικός μου), στην καθημερινότητα και σε βόλτες, θέατρα, σινεμά, εμπορικά , play dates σε φίλους κτλ, δεν κουβαλάμε κάτι. Πάιρνω μαζί μου αλλαξιά όταν ξέρω οτι θα ιδρώσει, δηλαδή στα πάρτι, σε αγώνες ή αν πάμε καμιά μονήμερη που περιλαμβάνει αθλοπαιδιές (πχ Σοφικό, Μαλακάσα κτλ). Στεφάνι τουαλέτας δεν έχω κουβαλήσει ποτέ, όπως δεν κουβάλησα ποτέ μου και φορητό γιογιό. Φυσικά έχω πάντα στην τσάντα μου μωρομάντηλα και αν πιστέυω οτι δεν θα έχω έυκολη πρόσβαση σε νερό, το παγούρι του. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα 3,5 σίγουρα δεν έπαιρνα μαζί μου αλλαξια στις βόλτες, αν ήμουν κάπου κοντά στο σπίτι κ νωρίτερα ακόμα ηλικιακά. Μόνο αν πχ πάμε θάλασσα ή κάποιο ταξιδακι με το αυτοκίνητο που μπορεί να κάνουν εμετό παίρνω μαζί μου. 

Στεφανακι κ εγώ τουαλέτας ποτέ δεν πήρα. Στην κόρη μου όταν θέλει τουαλέτα απλά την σηκώνω εγώ κ την έχω στην αγκαλιά όπως είναι όταν κάθεται στην τουαλέτα απλά δεν την ακουμπάω στην λεκάνη.

Το μόνο δλδ που παίρνω μαζί μου είναι νερό κ μωρομαντηλα που τα βάζω στην τσάντα.

Τώρα πλέον που γεννήθηκε κ το μωρό δυστυχώς αρχίζω απ' την αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Είδα πρωτα που έγραψε η Yovanna ότι δεν παίρνει στεφανακι και πήγα να γράψω ότι εμείς το παίρνουμε λόγω κοριτσιού. Και μετά είδα το δικό σου! Χειρότερο μου φαίνεται να σηκωνω 20 κιλά έτσι (πάλι φορώντας μπουφάν κι έχοντας όλο και κάποια άλλη τσάντα στον ώμο, μιας που δεν έχουν πάντα κρεμαστρα οι τουαλέτες) παρά να έχω την τσαντουλα με το παναλαφρο στεφανακι!! (Είναι το λεγόμενο φορητό γιογιό, απλα δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ με σακουλιτσες. Ανοίγουν τα πόδια κ το ακουμπάς στη λεκάνη. 2-3 φορές που χρειάστηκε κ δεν υπήρχε λεκάνη απλά το βάλαμε σε χώμα που δεν χρειάζεται σακούλα). Η πιο συχνή μας βόλτα είναι το εκπτωτικό χωριό (μένουμε κοντά) οπότε έχει παιδικές τουαλέτες, και αλλα μέρη έχουν επίσης παιδικές (δραστηριότητες, παιδότοποι, παιδίατρος έχει στεφανακι εκεί κλπ), οπότε ουσιαστικά το παίρνουμε μόνο σε παππουδες, επισκέψεις, θέατρα κ εστίαση. Τώρα έχει αρχίσει να μπορεί να κρατιέται απλά από τη λεκάνη, αλλά εκτός παππούδων κι επισκέψεων, στα θέατρα, εστίαση κλπ δεν μου αρέσει σαν ιδέα (έχει τύχει φυσικά). Αλλά ούτως ή άλλως είναι πολύ πιο σπάνιες οι φορές που πάμε σε αυτά τα μέρη οπότε πιο σπάνιο κ το κουβαλημα του φορητού. Ούτως ή άλλως είναι μονιμα στο αυτοκίνητο οπότε το παίρνουμε μόνο από το παρκάρισμα μέχρι τον προορισμό μας 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Είδα πρωτα που έγραψε η Yovanna ότι δεν παίρνει στεφανακι και πήγα να γράψω ότι εμείς το παίρνουμε λόγω κοριτσιού. Και μετά είδα το δικό σου! Χειρότερο μου φαίνεται να σηκωνω 20 κιλά έτσι (πάλι φορώντας μπουφάν κι έχοντας όλο και κάποια άλλη τσάντα στον ώμο, μιας που δεν έχουν πάντα κρεμαστρα οι τουαλέτες) παρά να έχω την τσαντουλα με το παναλαφρο στεφανακι!! (Είναι το λεγόμενο φορητό γιογιό, απλα δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ με σακουλιτσες. Ανοίγουν τα πόδια κ το ακουμπάς στη λεκάνη. 2-3 φορές που χρειάστηκε κ δεν υπήρχε λεκάνη απλά το βάλαμε σε χώμα που δεν χρειάζεται σακούλα). Η πιο συχνή μας βόλτα είναι το εκπτωτικό χωριό (μένουμε κοντά) οπότε έχει παιδικές τουαλέτες, και αλλα μέρη έχουν επίσης παιδικές (δραστηριότητες, παιδότοποι, παιδίατρος έχει στεφανακι εκεί κλπ), οπότε ουσιαστικά το παίρνουμε μόνο σε παππουδες, επισκέψεις, θέατρα κ εστίαση. Τώρα έχει αρχίσει να μπορεί να κρατιέται απλά από τη λεκάνη, αλλά εκτός παππούδων κι επισκέψεων, στα θέατρα, εστίαση κλπ δεν μου αρέσει σαν ιδέα (έχει τύχει φυσικά). Αλλά ούτως ή άλλως είναι πολύ πιο σπάνιες οι φορές που πάμε σε αυτά τα μέρη οπότε πιο σπάνιο κ το κουβαλημα του φορητού. Ούτως ή άλλως είναι μονιμα στο αυτοκίνητο οπότε το παίρνουμε μόνο από το παρκάρισμα μέχρι τον προορισμό μας 

Εμένα η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ελαφριά η κόρη μου κ δεν με κουράζει καθόλου αλλά όταν εγώ δεν μπορώ, τώρα που ήμουν έγκυος την πήγαινε ο άντρας μου, ειδικά αν χρειάζονταν κακά. Το στεφανακι η αλήθεια είναι ότι δεν θα μου άρεσε να το πάρω σαν ιδέα μόνο κ μόνο ότι θα πρέπει να το ακουμπάω σε κοινόχρηστες τουαλέτες. Αν τύχει να την πάω στην φύση είναι ακόμα πιο εύκολο. Κάθεται μόνη της όπως πρέπει να καθόμαστε σε τουρκικές τουαλέτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε πάντα όλοι μαζί όμως. Το στεφανακι αυτό το έχουμε μόνο για έξω παντως, γι'αυτο είναι πάντα στο αυτοκίνητο. Στο σπίτι έχουμε άλλο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, mama16 said:

Το στεφανακι η αλήθεια είναι ότι δεν θα μου άρεσε να το πάρω σαν ιδέα μόνο κ μόνο ότι θα πρέπει να το ακουμπάω σε κοινόχρηστες τουαλέτες.

 Και μένα αυτό ήταν πρόβλημα μου τότε που το ψάχναμε, καταλήξαμε στο carry potty, εμάς αυτό μας είχε βολέψει πάρα πολύ, το είχαμε μόνιμα στο αμάξι.

 

Μετά τα 4 στις βόλτες έκοψα το πολύ κουβάλημα, παίρνω μόνο νερό / μωρομάντηλα / αντισυπτικά.

Όταν πηγαίνει σε πάρτυ που θα έχει πολυ κίνηση κρατάω ένα φανελάκι γιατί συνήθως ιδρώνει πολύ, και ένα ζευγάρι κάλτσες (για την περίπτωση που πρέπει να βγάλουν παπούτσια).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω ότι όλοι πάνω κάτω στην ίδια ηλικία αρχίζουμε να το περιορίζουμε ή να το σκεφτόμαστε έστω. Εμάς απλά τραβηξε λίγο παραπάνω λογω πιο ιδιαίτερων συνθηκων (δεν υπάρχει κανένα μαγαζί, σχολειο, δραστηριότητα σε λιγότερο από 4χλμ)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν είμαστε πάντα όλοι μαζί όμως. Το στεφανακι αυτό το έχουμε μόνο για έξω παντως, γι'αυτο είναι πάντα στο αυτοκίνητο. Στο σπίτι έχουμε άλλο 

το στεφανακι φανταζομαι το θες για να μην καθεται σε τουαλετες αμφιβολου καθαριοτητας

οχι οτι αλλιως δ μπορει λογω μεγεθους πχ ε;

γτ για να μην ακουμπανε εγω εχω κτ "χαρτια" μιας χρησης που τα βαζεις στην τουαλετα,στο καθισμα,ετσι στρογγυλα με τρυπα

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο, συνδυασμός. Επειδή δεν μπορεί λόγω μεγέθους  αναγκαστικά κρατιέται, οπότε δεν θέλω να κρατιέται από αυτές. (Εννοείται έχει τυχει να ξεχάσουμε το στεφανακι και απλα πλυναμε χέρια πιο σχολαστικα). Στις παιδικές κάθεται κανονικά, σκέφτομαι ότι μικρά παιδάκια έχουν κάτσει (κι ελπίζω να είναι οκ) Και στο σχολείο κ τις δραστηριότητες άλλωστε πάει μόνη της και κάθεται και ούτε ξέρω πόσο προσεχει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Και τα δύο, συνδυασμός. Επειδή δεν μπορεί λόγω μεγέθους  αναγκαστικά κρατιέται, οπότε δεν θέλω να κρατιέται από αυτές. (Εννοείται έχει τυχει να ξεχάσουμε το στεφανακι και απλα πλυναμε χέρια πιο σχολαστικα). Στις παιδικές κάθεται κανονικά, σκέφτομαι ότι μικρά παιδάκια έχουν κάτσει (κι ελπίζω να είναι οκ) Και στο σχολείο κ τις δραστηριότητες άλλωστε πάει μόνη της και κάθεται και ούτε ξέρω πόσο προσεχει.

μα ετσι κ αλλιως οταν ειστε μαζι,ειτε εσυ ειτε ο μπαμπας,δ πατε κ εσεις οταν παει τουαλετα;μπορειτε να την βοηθησετε απλα να σας κραταει το χερι,ουτε θα πεσει,ουτε θα ακουμπησει καπου

καλα δ ειναι οτι χωρος το στεφανακι θα αδειασουν οι τσαντες,απλα σαν ιδεα

χωρος=χωρις*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα είναι όλες οι υπόλοιπες τσάντες κ μπουφάν που δεν έχεις πού να τα βάλεις στην τουαλέτα, χαχα! Κι επίσης μπορεί να έχουμε και το μωρό αγκαλιά 

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις μόνη σου βόλτα και με τα 2? Χωρίς καρότσι για το μικρό? Αν είναι έτσι, και έχει το μωρό αγκαλιά, δύσκολο να την κρατάς κιόλας στην τουαλέτα. Αν είναι το μικρό στο καρότσι ή με το μπαμπά, είναι μια λύση. Αλλιώς, αν είναι επειδή σιχαίνεσαι (και καλά κάνεις), γιατί δεν παίρνεις τα καλύμματα λεκάνης για να κάθεται το παιδί? Γιατί το στεφάνι πιάνει όπως χώρο. Δεν χρειάζεται να κάθεται μέσα μέσα. για να στηρίζεται. Αυτά τα χρησιμοποιείς και τα πετάς. Πιο καθαρά και από το καρεκλάκι που το κουβαλάς μαζί με τα μικρόβια από τις δημόσιες τουαλέτες. 

Προσπάθησε γενικά να αφαιρείς πράγματα από αυτά που κουβαλάς για τη μεγάλη. Θα δεις ότι μια χαρά θα είστε. 

Link to comment
Share on other sites

Σπάνιο είναι να έχει κάποιος και τα δύο, αλλά ακόμα και χωρίς το μωρό συνήθως οι τουαλέτες είναι τόσο στενές που ακόμα κι αν έχεις μονο την προσωπική σου τσάντα, την τσάντα του παιδιού κ δυο ψώνια και φοράς και  μπουφάν δεν χωράς. Εδώ μόνη μου όταν παω με μπουφαν και ψωνια δυσκολεύομαι, και νόμιζα όλος ο κόσμος!  Σε κάθε περίπτωση το στεφανακι είναι το λιγότερο, γιατί και δεν το κουβαλάμε από το σπίτι και μπαίνει η τσαντουλα του κάτω από το καρότσι του μωρού συνηθως γιατί είναι πολύ λεπτή. Πιο πολύ προσανατολιζομουν στο να μην παίρνω αλλαξιά ώστε να μην έχει καθόλου τσάντα η πρώτη κ να βάζω  απλώς το παγούρι της στη  δική μου τσάντα ας πούμε 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Σπάνιο είναι να έχει κάποιος και τα δύο, αλλά ακόμα και χωρίς το μωρό συνήθως οι τουαλέτες είναι τόσο στενές που ακόμα κι αν έχεις μονο την προσωπική σου τσάντα, την τσάντα του παιδιού κ δυο ψώνια και φοράς και  μπουφάν δεν χωράς. Εδώ μόνη μου όταν παω με μπουφαν και ψωνια δυσκολεύομαι, και νόμιζα όλος ο κόσμος!  Σε κάθε περίπτωση το στεφανακι είναι το λιγότερο, γιατί και δεν το κουβαλάμε από το σπίτι και μπαίνει η τσαντουλα του κάτω από το καρότσι του μωρού συνηθως γιατί είναι πολύ λεπτή. Πιο πολύ προσανατολιζομουν στο να μην παίρνω αλλαξιά ώστε να μην έχει καθόλου τσάντα η πρώτη κ να βάζω  απλώς το παγούρι της στη  δική μου τσάντα ας πούμε 

Αν πας κάπου κοντά με τα πόδια πχ για καφέ ψώνια  δεν περνεις τίποτα για το 4χρονο . 

Αν πας κάπου μακριά με το αμάξι περνεις πράγματα Κ τα αφήνεις στο αμάξι . Εγώ σπάνια κουβαλάω οτιδήποτε έχω πάντα μια αλλαξια μέσα στο αμάξι . Κ για τουαλέτα το στεφανακι γιογιό με σακούλα στο αμάξι. 

Αν θέλει οτιδήποτε πια το 4χρονο προλαβαίνεις να γυρίσεις στο αμάξι Κ να τα κάνετε κρατιέται 

Link to comment
Share on other sites

Με τα πόδια όπως έγραψα πριν δεν πάμε πουθενά πέρα από καροτσαδα άντε και κούνιες.

Στο ότι κρατιέται μέχρι να φέρουμε από το αυτοκίνητο δεν την εμπιστευομαστε ακόμα, γιατί συνήθως δεν θέλει να διακόψει ο,τι κάνει για να πάει τουαλετα κι έτσι ζητάει όταν είναι ήδη στο τσακ απ'ο,τι έχουμε καταλάβει. Και δεν είναι και κοντά οι τουαλέτες πάντα (πχ εμπορικά) και μέχρι να πας όπου παρκαρες (πχ πάρκινγκ εμπορικού ή 3 τετράγωνα πιο πέρα μέσα στην Αθήνα) και ξανα πίσω τουαλέτα καληνύχτα! (Κι αν είναι ο ένας μόνος πρέπει να πάρει και το παιδί μαζί του μέχρι το αυτοκίνητο και πισω). Το στεφανακι πραγματικά είναι το τελευταίο που μας προβληματίζει, μικρή σακούλα και παναλαφρη. Αν το ξεχάσουμε στο αυτοκίνητο απλά θα κάνει χωρίς αυτό, δεν θα πάμε όπου παρκάραμε να το πάρουμε συνήθως 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...