Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ: 3η ΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΑ!!


Recommended Posts

Εγώ δεν είπα να μην τα πάρεις. Εγώ ρωτάω αν έκανες εξετάσεις που έδειξαν διάφορες ελλείψεις και πρέπει να παίρνεις συμπληρώματα. Αν δεν έχεις έλλειψη σε τίποτα κι είσαι οκ πολύ κακώς που τα παίρνεις. Αλλά πρέπει πρώτα να κάνεις τις κατάλληλες εξετάσεις έτσι.

 

Ο γυναικολόγος μου είπε να παίρνω τον σίδηρο που έπαιρνα στην εγκυμοσύνη μέχρι να 40ίσω. Έκανα εξετάσεις κι είχα σίδηρο 97 και φεριτίνη 52. Δεν συνέχισα τον σίδηρο. Θα ξανακάνω αργότερα πάλι εξετάσεις και θα κρίνω από μόνη μου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, θα σας τρομάξω όλες!

Ο γιος μου, τώρα 3,5 ετών όταν ήταν βρέφος έκανε κακά 2 φορές το μήνα....ναι ναι, καλά διαβάσατε....

Είχαμε αρχικά τρομοκρατηθεί αλλά από την στιγμή που θήλαζε αποκλειστικά, χωρίς να πίνει ούτε νερο, η παιδίατρός μας ήταν καθησυχαστική.... :D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια , έτσι είναι η δικιά μου ζορίζεται πολύ, έχει αέρια και κολικούς όλα μαζί και το καημένο υποφέρει... Εγώ έκανα αυτό που μου είπαν σε μια μπατονετα έβαλα λαδακι και στον ποπό αλλά βρε κορίτσια αυτό δεν προκαλεί χαλαρωσει στους αισθητήρες του μωρού , θα το κάνω κάθε φορά?? Γιατί την κάνω και μετά την άλλη μέρα πάλι τα ίδια και μετά κάνει κανονικά κακά της. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Γεια σας κορίτσια , έτσι είναι η δικιά μου ζορίζεται πολύ, έχει αέρια και κολικούς όλα μαζί και το καημένο υποφέρει... Εγώ έκανα αυτό που μου είπαν σε μια μπατονετα έβαλα λαδακι και στον ποπό αλλά βρε κορίτσια αυτό δεν προκαλεί χαλαρωσει στους αισθητήρες του μωρού , θα το κάνω κάθε φορά?? Γιατί την κάνω και μετά την άλλη μέρα πάλι τα ίδια και μετά κάνει κανονικά κακά της. 

Πόσο είναι το μωρό? Κάθε πότε κάνει κακά? Την μπατονετα την χρησιμοποιησες μία φορά ή περισσότερες? Δεν καταλαβα σωστά...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πόσο είναι το μωρό? Κάθε πότε κάνει κακά? Την μπατονετα την χρησιμοποιησες μία φορά ή περισσότερες? Δεν καταλαβα σωστά...

Η μικρή είναι τώρα 25 ημερών, στην αρχη οταν καθάρισε και μετά μου έκανε ανά 3 μέρες με χίλια ζόρια , ζορίζεται αρκετά κλαίει γκρινιάζει μαζεύει πόδια έχει αέρια και τα βράδια κλαίει ασταμάτητα.... Λογικά έχει κολικούς η μικρή μου έτσι?

ότανμου ζορίζεται και μετά αερίζεται η κάνει κακά ηρεμεί και επίσης το ίδιο στις αναγωγές...

Την μπατονετα την χρησιμοποίησα 3 φορές και είδα πως όταν κάνει κακά της με τη βοήθεια αυτή ηρεμεί... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Η μικρή είναι τώρα 25 ημερών, στην αρχη οταν καθάρισε και μετά μου έκανε ανά 3 μέρες με χίλια ζόρια , ζορίζεται αρκετά κλαίει γκρινιάζει μαζεύει πόδια έχει αέρια και τα βράδια κλαίει ασταμάτητα.... Λογικά έχει κολικούς η μικρή μου έτσι?

ότανμου ζορίζεται και μετά αερίζεται η κάνει κακά ηρεμεί και επίσης το ίδιο στις αναγωγές...

Την μπατονετα την χρησιμοποίησα 3 φορές και είδα πως όταν κάνει κακά της με τη βοήθεια αυτή ηρεμεί... 

Θηλάζεις κοπέλα μου η δίνεις ξένο??? Αν θηλάζεις δεν πειράζει να κάνει κακακια τόσο αραιά, αν δίνεις ξένο, να μιλήσεις με τη γιατρό μήπως σου δώσει κάποιο άλλο γάλα για να βοηθηθεί

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Θηλάζεις κοπέλα μου η δίνεις ξένο??? Αν θηλάζεις δεν πειράζει να κάνει κακακια τόσο αραιά, αν δίνεις ξένο, να μιλήσεις με τη γιατρό μήπως σου δώσει κάποιο άλλο γάλα για να βοηθηθεί

Ναι καλή μου αποκλειστικά θηλάζω!! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Pegodou είπε:

Ναι καλή μου αποκλειστικά θηλάζω!! 

 

Να χαιρεσαι το μωρο σου.Ο δικος μου τωρα ειναι 1 ετους αλλα οταν ηταν 4 μηνων και θηλαζα αποκλειστικα εφτασε να μην κανει κακα μια βδομαδα.Λενε οτι το μητρικο αφομοιωνεται πληρως οποτε το μωρο μπορει να κανει  κακα και καθε 10 μερες.Προσεξε ομως: πρεπει να βλεπεις οτι το μωρο δεν ζοριζεται.Εμενα δεν εκλαιγε,ετρωγε και κοιμοταν χωρις προβλημα και η κοιλιτσα του ηταν μαλακη που σημαινει οτι δεν ειχε να βγαλει.Βαλαμε υποθετο στις 8 μερες και εκανε,μετα σε 3-4 μερες μονο του και μετα παλι υποθετο στις 5 μερες γιατι τοτε φαινοταν να σφιγγεται και να θελει να κανει αλλα να μην μπορει.Αν το μωρακι σου ζοριζεται καλο ειναι να το δει ο παιδιατρος

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Η μικρή είναι τώρα 25 ημερών, στην αρχη οταν καθάρισε και μετά μου έκανε ανά 3 μέρες με χίλια ζόρια , ζορίζεται αρκετά κλαίει γκρινιάζει μαζεύει πόδια έχει αέρια και τα βράδια κλαίει ασταμάτητα.... Λογικά έχει κολικούς η μικρή μου έτσι?

ότανμου ζορίζεται και μετά αερίζεται η κάνει κακά ηρεμεί και επίσης το ίδιο στις αναγωγές...

Την μπατονετα την χρησιμοποίησα 3 φορές και είδα πως όταν κάνει κακά της με τη βοήθεια αυτή ηρεμεί... 

Το ασταμάτητο κλάμα απογευματινές και βραδινές ώρες είναι κολικοι. Επίσης για τις αναγωγές δοκίμασε να την κανείς να ρευεται κατά την διάρκεια του γεύματος, πχ στα δέκα λεπτά ή στην αλλαγή στήθους.

 Δεν ξέρω αν ή επίδραση της μπατονετας είναι ίδια με του υποθετου αλλά πιστεύω δεν παύει να είναι μία παρεμβαση. Δηλαδή θέλω να πω πως το καλύτερο είναι να αφήσεις το έντερο να λειτουργεί από μόνο του. Επίσης μπορείς να κάνεις μασάζ στην κοιλιτσα δεξιόστροφα και με τα ποδαρακια σαν ποδήλατο.

 

 Αν δεν επέμβεις κάθε πότε ενεργείται? Επίσης οι κενώσεις της είναι ρευστές?

 

Είναι πολύ μικρούλα ακόμη, θέλει το χρόνο της για να προσαρμοστεί στην ζωή έξω απ την μήτρα! Να σου ζησει!  

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Το ασταμάτητο κλάμα απογευματινές και βραδινές ώρες είναι κολικοι. Επίσης για τις αναγωγές δοκίμασε να την κανείς να ρευεται κατά την διάρκεια του γεύματος, πχ στα δέκα λεπτά ή στην αλλαγή στήθους.

 Δεν ξέρω αν ή επίδραση της μπατονετας είναι ίδια με του υποθετου αλλά πιστεύω δεν παύει να είναι μία παρεμβαση. Δηλαδή θέλω να πω πως το καλύτερο είναι να αφήσεις το έντερο να λειτουργεί από μόνο του. Επίσης μπορείς να κάνεις μασάζ στην κοιλιτσα δεξιόστροφα και με τα ποδαρακια σαν ποδήλατο.

 

 Αν δεν επέμβεις κάθε πότε ενεργείται? Επίσης οι κενώσεις της είναι ρευστές?

 

Είναι πολύ μικρούλα ακόμη, θέλει το χρόνο της για να προσαρμοστεί στην ζωή έξω απ την μήτρα! Να σου ζησει!  

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!!

Αν δεν επέμβω τα κακά της τα κάνει μια η δυο φορές στην ημέρα αλλά όχι πολύ δλδ σαν το μικρό μας δαχτυλάκι του χεριού , η υφή τους είναι ρευστά και την έχω πετύχει στο άλλαγμα όταν τα έκανε έβγαιναν αυτά τα κίτρινα μαζί και σαν νεράκι... ( Υπέθεσα ότι κάνει διάρροια αλλά δεν είναι νερουλά ) ναι στο κλάμα έτσι είναι και εγώ είπα για κολικούς... 

Θα την αφήσω να τα κάνει μόνη της γιατί ίσως φταίει ότι επεμβαίνω . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Ναι καλή μου αποκλειστικά θηλάζω!! 

 

Τότε μην αγχώνεσαι τα θηλαζοντα μωράκια μπορεί να κάνουν έως κ 10 μέρες ίσως κ παραπάνω να ενεργηθουν κ δεν υπάρχει πρόβλημα. Προφανώς το ότι ζοριζεται ίσως είναι από κολικούς. Πάντως τα κακακια απ' τα μωράκια που πίνουν μόνο γάλα έτσι είναι πιο υδαρη όχι στερεά. Ρώτα κ την γιατρό σου για σίγουρα αλλά αν είναι ξέρει από μητρικό θηλασμό δεν πιστεύω να την προβληματίσουν οι 3 μέρες

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!!

Αν δεν επέμβω τα κακά της τα κάνει μια η δυο φορές στην ημέρα αλλά όχι πολύ δλδ σαν το μικρό μας δαχτυλάκι του χεριού , η υφή τους είναι ρευστά και την έχω πετύχει στο άλλαγμα όταν τα έκανε έβγαιναν αυτά τα κίτρινα μαζί και σαν νεράκι... ( Υπέθεσα ότι κάνει διάρροια αλλά δεν είναι νερουλά ) ναι στο κλάμα έτσι είναι και εγώ είπα για κολικούς... 

Θα την αφήσω να τα κάνει μόνη της γιατί ίσως φταίει ότι επεμβαίνω . 

Αν είναι πολύ λιγο ίσως λερώνεται όταν βγάζει αέρια και πρέπει να έχεις το νου σου να την αλλαζεις για να μην κάνει συγκαμα.

   Το ίδιο επαθα κι εγώ όταν σταμάτησα το συμπλήρωμα που τα κακά ήταν πιο σχηματισμένα. Στον αποκλειστικό θηλασμο τα κακά ήταν ρευτα πολύ και νόμιζα πως ήταν διάρροια. 

  ΚΑλυτερα είναι να αφήσεις το έντερο να προσαρμοστεί και να λειτουργήσει από μόνο του αφού δεν υπάρχει θέμα δυσκοιλιότητας. 

  Επίσης οι κολικοι είναι μεγάλο ζόρι και προσωπικά νόμιζα πως πεινουσε και έκλαιγε ή είχε υπερενταση. Δεν πήγαινε το μυαλό μου πως οι κολικοι ξεκινάν από ημερών. Εμενα έκλαιγε απ τις έντεκα μέχρι τις δύο την νύχτα! Ηρεμουσε λιγο στο στήθος αλλά την υπόλοιπη ωρα το κλάμα του ήταν σπαρακτικο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αν είναι πολύ λιγο ίσως λερώνεται όταν βγάζει αέρια και πρέπει να έχεις το νου σου να την αλλαζεις για να μην κάνει συγκαμα.

   Το ίδιο επαθα κι εγώ όταν σταμάτησα το συμπλήρωμα που τα κακά ήταν πιο σχηματισμένα. Στον αποκλειστικό θηλασμο τα κακά ήταν ρευτα πολύ και νόμιζα πως ήταν διάρροια. 

  ΚΑλυτερα είναι να αφήσεις το έντερο να προσαρμοστεί και να λειτουργήσει από μόνο του αφού δεν υπάρχει θέμα δυσκοιλιότητας. 

  Επίσης οι κολικοι είναι μεγάλο ζόρι και προσωπικά νόμιζα πως πεινουσε και έκλαιγε ή είχε υπερενταση. Δεν πήγαινε το μυαλό μου πως οι κολικοι ξεκινάν από ημερών. Εμενα έκλαιγε απ τις έντεκα μέχρι τις δύο την νύχτα! Ηρεμουσε λιγο στο στήθος αλλά την υπόλοιπη ωρα το κλάμα του ήταν σπαρακτικο. 

Αχ μεγάλη ιστορία τελικά και η κολικοί σαν πρωτάρα εγώ έχω κλάψει αυτές τις ημέρες με την κόρη μου αφάνταστα. Τα καημένα στεναχωριέμαι πολύ . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχουμε κ μεις τεράστιο πρόβλημα δυσκοιλιοτητας.   9 μηνωνκαι θηλαζει παρ όλα αυτά έχουμε βαλει 5 φορες υποθετο σε 3 μηνες!!  Η μπεμπα μας κλαιει σφιγγεται και αν βγαλει κακκα (3-4η μέρα) θα ειναι σαν της κατσικας και ποσότητα οσο το νυχι του μικρού δαχτυλου!! Το χειρότερο ομως ειναι οτι σταματά να τρωει. Ειναι μαλλον επειδή το εντερο της ειναι γεμάτο. Της δινω βανιλια βρωμη αχλαδι.  (το ακτινιδιο δεν της άρεσε) εχω κόψει την πατατα μπανανα ζυμαρικά. Εχω δοκιμάσει λαδι στον ποπο, λαδι να πιει με αδειο στομαχι, μασαζ στην κοιλια αλλα δυστυχώς τίποτα . Δεν ξερω τι αλλο να κανω.. 

Link to comment
Share on other sites

Με τις στερεες δε ρυθμιστηκε καθολου.Και εμεις ειχαμε θεμα δυσκοιλιοτητας αλλα με το που μπηκαμε στις στερεες σταματησε.προβιοτικες σταγονες εχεις δωσει;Λιγο χαμομηλι να πιει;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Γεωργία Β είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχουμε κ μεις τεράστιο πρόβλημα δυσκοιλιοτητας.   9 μηνωνκαι θηλαζει παρ όλα αυτά έχουμε βαλει 5 φορες υποθετο σε 3 μηνες!!  Η μπεμπα μας κλαιει σφιγγεται και αν βγαλει κακκα (3-4η μέρα) θα ειναι σαν της κατσικας και ποσότητα οσο το νυχι του μικρού δαχτυλου!! Το χειρότερο ομως ειναι οτι σταματά να τρωει. Ειναι μαλλον επειδή το εντερο της ειναι γεμάτο. Της δινω βανιλια βρωμη αχλαδι.  (το ακτινιδιο δεν της άρεσε) εχω κόψει την πατατα μπανανα ζυμαρικά. Εχω δοκιμάσει λαδι στον ποπο, λαδι να πιει με αδειο στομαχι, μασαζ στην κοιλια αλλα δυστυχώς τίποτα . Δεν ξερω τι αλλο να κανω.. 

Κ εμας με τις στερεες ξεκινησε κ η δυσκοιλιοτητα! Καποιες φορες σφιχτα καποιες φορες σαν την κατσικας! Εννοειται οτι τρεναρε το φαγητο γτ ηταν γεματο το εντερο! Τα δοκιμασαμε ολα....αυτο που μας βοηθησε ηταν το πολυυυ νερο ευτυχως της αρεσει κ πινει πολυ μεσα στην ημερα! Κ επισης μας βοηθησε 1χουφτα φασολια στο φαγητο της η καθολου πατατα καθολου μηλο κ μπανανα στις δυσκολες μερες! Πανω απο 3μερες δεν την αφηνω της κανω κλισμα γλυκερινης για βρεφη εχουμε καιρο να κανουμε ευτυχως αλλα καπου στο 7ο μηνα καναμε συχνα δυστηχως! Τωρα ειμαστε 11μηνων κ οταν παω να δω οτι δυσκολευεται διαμορφωνω το μενου της!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

 δυστυχώς δεν της άρεσει το νερο. Με το ζόρι της το δίνω. Καθε φορά με διαφορετικο ποτήρι μήπως και της αρέσει. Αλλες φορές με καλαμακι αλλες με εκπαιδευτικο ποτήρι αλλα κ παλι τίποτα. Ακομα κ μετα το υποθετο στεγνα βγαινουν. Υπάρχει περίπτωση να ειναι κατι σοβαρό που να χριζει καποιας εξετασης πχ υπερηχο;; για να προτείνω στη παιδιατρο; ποτε θα σταματήσει αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninika84 είπε:

Με τις στερεες δε ρυθμιστηκε καθολου.Και εμεις ειχαμε θεμα δυσκοιλιοτητας αλλα με το που μπηκαμε στις στερεες σταματησε.προβιοτικες σταγονες εχεις δωσει;Λιγο χαμομηλι να πιει;

Προβιοτικες σταγονες δεν μας εχει προτρινει η παιδίατρος. Μπορω να παρω χωρίς ιατρικη συνταγη;  ποιας εταιρείας δίνεται; χαμομηλι δεν εδωσα ακομα 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Γεωργία Β είπε:

Προβιοτικες σταγονες δεν μας εχει προτρινει η παιδίατρος. Μπορω να παρω χωρίς ιατρικη συνταγη;  ποιας εταιρείας δίνεται; χαμομηλι δεν εδωσα ακομα 

Biogaia λεγονται.τις αγοράζεις χωρις συνταγη.Εγω τις εδινα και για δυσκοιλιότητα και για τους κολικούς.Βοηθουν στην ομαλη λειτουργια του εντερικου συστήματος.Εμας επίσης αυτο που μας βοήθησε ηταν το υποαλλεργικο γαλα(δε θηλασα).

Link to comment
Share on other sites

Αν τρωει γιαουρτακι ή κεφιρ ή αριανι δεν χρειαζεται να παρεις τις σταγονες. Εξαλλου, δεν νομιζω οτι συστηνονται για την δυσκοιλιοτητα αλλα για την γενικοτερη καλη υγεια της εντερικης χλωριδας. Δοκιμασε να της δινεις συχνα λαδερα φαγητα, ακτινιδιο βαλε μεσα σε φρουτοκρεμα για να μην το καταλαβει, επισης μεσα σε κρεμα με βρωμη μπορεις να βαλεις (μουλιασμενα και πολτοποιημενα) αποξηραμενα φρουτα, πχ συκο, δαμασκηνο. Προτιμησε τα φυσικα αποξηραμενα, χωρις χημικα και προσθετα σακχαρα. Και συχνα νερακι μεσα στη μερα, προτεινε συνεχεια και οσο πινει. Προσπαθησε να μην το δινεις με το ζορι και προκαλειται δυσαρεσκεια γιατι προκαλεις το αντιθετο αποτελεσμα. Καποια μερα μπορει να αρνειται και καποια μερα να πιει περισσοτερο απ'οσο περιμενες. Εφ'οσον θηλαζεις μην την ζοριζεις με το νερο. Απλα προσπαθησε καθε φορα με διαφορους τροπους και καποια στιγμη θα το δεχτει.

 
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2019 at 3:42 ΠΜ, Γεωργία Β είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχουμε κ μεις τεράστιο πρόβλημα δυσκοιλιοτητας.   9 μηνωνκαι θηλαζει παρ όλα αυτά έχουμε βαλει 5 φορες υποθετο σε 3 μηνες!!  Η μπεμπα μας κλαιει σφιγγεται και αν βγαλει κακκα (3-4η μέρα) θα ειναι σαν της κατσικας και ποσότητα οσο το νυχι του μικρού δαχτυλου!! Το χειρότερο ομως ειναι οτι σταματά να τρωει. Ειναι μαλλον επειδή το εντερο της ειναι γεμάτο. Της δινω βανιλια βρωμη αχλαδι.  (το ακτινιδιο δεν της άρεσε) εχω κόψει την πατατα μπανανα ζυμαρικά. Εχω δοκιμάσει λαδι στον ποπο, λαδι να πιει με αδειο στομαχι, μασαζ στην κοιλια αλλα δυστυχώς τίποτα . Δεν ξερω τι αλλο να κανω.. 

Νερό, πολύ νερό, και φρούτα, χωρίς γάλα, σκέτα. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2019 at 9:32 ΜΜ, Γεωργία Β είπε:

Κοριτσια να ρωτήσω το αχλαδι ειναι καλο για την δυσκοιλιοτητα ή οχι; της αρέσει πολύ 

Φυσικά κ είναι! Τα ώριμα κ ζουμερα αχλάδια βοηθούν πολυ το έντερο! 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...