Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ: 3η ΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΑ!!


Recommended Posts

Τι να σου πω μας τα έκανε λιγες ώρες μετά το κιντέρτε :roll:

Αβυσσος ο πωπος του μωρού :lol:

Μπορει και να μην βοηθάει αλλα αμα τον εχω ταισει του σκασμού και μετα πάλι σφίγγεται κτλ μπορει να του δωσω γιατι αμα εχει φάει πολυ γάλα το ξερνάει.

Πάντως γυμναστική δεν μ'αφήνει να του κάνω και μασαζ με χαμομήλι κτλ που δοκιμάσαμε δεν νομιζω οτι εκανε κάτι.

Βολτα μεσα στο σπιτι πιάνει μονο απο αυτά......σε εμας πάντα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Yogini, τώρα ξύπνησα.Κοιμηθήκαμε 2 ώρες!!!!!ΟΥΑΟΥ! :P

 

Ακόμα δεν έκανε κακά.Αύριο θα ναι η πέμπτη μέρα.Αν και η σημερινή νύχτα πάει έτσι, μάλλον θα της κάνω κλύσμπα πάλι. :cry:

 

Κανείς άλλος, καμμία ιδέα...??? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τους πρώτους μήνες είχαμε πρόβλημα με δυσκ. και η μπατονέτα με λαδάκι με τα ποδαράκια μαζεμένα βοήθησε άμεσα.Απαλά τη μπατονέτα στο πωπουδάκι με λαδάκι και αμέσως έκανε η δικιά μου.Τώρα που πίνει μόνο έτοιμο πάλι είχαμε πρόβλημα και αραιώνουμε το γαλατάκι με χαμομήλι και βοηθάει πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Yogini, τώρα ξύπνησα.Κοιμηθήκαμε 2 ώρες!!!!!ΟΥΑΟΥ! :P

 

Ακόμα δεν έκανε κακά.Αύριο θα ναι η πέμπτη μέρα.Αν και η σημερινή νύχτα πάει έτσι, μάλλον θα της κάνω κλύσμπα πάλι. :cry:

 

Κανείς άλλος, καμμία ιδέα...??? :shock:

 

Ρε συ αμα την πλακώσεις στο φαί τι θα τα κάνει...δεν θα τα σπρώξει προς τα κάτω;;; Τι να σου πω...πάντως κοπελιά μην της βαλεις κανενα καλό φορμάκι αυτές τις μέρες γιατι μάλλον θα χρειαστεί να το βγάλεις με το ψαλίδι :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα κιντερτέ.Είναι η τέταρτη μέρα και ακόμα δεν ενεργήθηκε...ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ! :cry:

 

Δες λιγο τι γραφουν τα συστατικά του κιντερτε .... εχει ζάχαρη μεσα ....

 

Λυπαμαι που δεν μπορω να σε βοηθήσω ..εμεις ακομα εχουμε το κλυσμα και το κουτι με τα υποθετα αθιχτα ολα . Περιμεναμε και τα έκανε μονη της :D

(Ο αντρας μου ειχε αγχωθει και πηγε και τα πήρε ...με το ζορι του δωσε η φαρμακοποιος -ειχε θηλάσει και η ιδια και ηξερε :wink: )

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα αγόρασα κιντερτέ.Είναι η τέταρτη μέρα και ακόμα δεν ενεργήθηκε...ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ! :cry:

 

Δες λιγο τι γραφουν τα συστατικά του κιντερτε .... εχει ζάχαρη μεσα ....

 

Λυπαμαι που δεν μπορω να σε βοηθήσω ..εμεις ακομα εχουμε το κλυσμα και το κουτι με τα υποθετα αθιχτα ολα . Περιμεναμε και τα έκανε μονη της :D

(Ο αντρας μου ειχε αγχωθει και πηγε και τα πήρε ...με το ζορι του δωσε η φαρμακοποιος -ειχε θηλάσει και η ιδια και ηξερε :wink: )

 

Και μεις το ιδιο και εκανε 12 μερες να τα κανει αγαπητη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχες ειδοποιήσει για εκκένωση της πόλης ??? Φανταζομαι τι θα εγινε ... :lol::lol::lol:
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Με ρώτησε ο άντρας μου πόσες μέρες τα έκανε :lol:

Αμα εμας σε 2 μερες μαζευει 300γρ κακα στις 12 πόσο;;; Μέθοδος των τριών :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα δοκιμάσω την μπατονέτα με το λαδάκι, αν και δοκίμασα λαδάκι στο θερμόμετρο, γιατί φοβήθηκα μην μείνει κανένα βαμβάκι μέσα.

 

Πόσες μέρες πρέπει να περιμένουμε, μέχρι να κάνουμε κάτι δραστικό? Εννοώ πόσες μέρες, ωστε να μην είναι επικίνδυνο για το παιδί.

 

Παιδιά, τώρα κοιμήθηκε, ενώ συνήθως κοιμάται 9:30-10:00!(00:50).Και μακάρι να κοιμηθεί γενικώς.Την είδα που μάζευε τα ποδαράκια της και της πίεσα λίγο τα πόδια, στην κοιλίτσα της και ηρέμισε λίγο.Άκουσα μερικά πρίτς και άρχισε να γλαρώνει.

 

Μιλάμε για τρελή κατάσταση! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KALISPERA KAI XRONIA POLLA

DEN 8ELO NA SE STENOXORISO ALLA EXO ENA GIO OPOY EINAI 9.5MHNON KAI APO THN PROTI EUDOMADA DEN EKANE KAKA(ASTA!!!)DOKIMASA KLISMATAKIA-LADAKI-MPATONETA KAI TO MONO POY EKANE DOYLIA ITAN TO 8ERMOMETRO .BEBEA DOYLIA KANI KAI TO KLISMA ALLA DEN EINAI KAI POLI SOSTO NA GINETE KAI SIXNA.

OLA FTIAXNOYN META APO TON 5 MHNA OTAN ALLAZI I DIATROFI.

EGO ALAXA 6 GALATA MIPOS KAI BOI8OYSE ALLA TIPOTA.

MIN AFINIS KAI POLES MERES THN MPEMPOYLA SOY NA TALEPORITE GIATI AN DEN XELAFRONI DEN 8A EINAI KAI ISIXI KAI SIGOYRA 8A XANI KAI TO PROGRAMA TIS.

8A I8ELA NA SOY PO KAI GIA TO KINTERTE EXEI ZAXARI KAI KANI PIO POLI DISKILIOTITA.

EGO TOY EDOSA 2MHNO XAMOMILI PIRA APO BIOLOGIKA TO AN8AKI KAI BOI8ISE LIGAKI

AYTA ELPIZO NA SE BOI8AO LIGAKI KALO BRADI!! :)

Link to comment
Share on other sites

EGO ALAXA 6 GALATA MIPOS KAI BOI8OYSE ALLA TIPOTA.

MIN AFINIS KAI POLES MERES THN MPEMPOYLA SOY NA TALEPORITE GIATI AN DEN XELAFRONI DEN 8A EINAI KAI ISIXI KAI SIGOYRA 8A XANI KAI TO PROGRAMA TIS.

 

Η Almodobar όμως θηλάζει κι είναι εντελώς διαφορετική η αντιμετώπιση σε σχέση με τα μωρά που πίνουν ξένο γάλα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία...άρα το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να αγοράσω χαμομήλι.

 

Σήμερα της έκανα πάλι κλυσματάκι.Δεν γινόταν διαφορετικά, γιατί υπέφερε και δεν μπορούσα να την βλέπω έτσι.

 

Ξέρει κανείς πως μέρες maximum, δίνουμε στο παιδί την ευκαιρία, να ενεργηθεί μόνο του??

 

Τι να πω..εντωμεταξύ έχω κόψει γαλακτοκομικά και τα χάπια του σιδήρου(μήπως φταίνε αυτά), η μικρή όλη μέρα θηλάζει και εγώ όπου να ναι θα πέσω κάτω.Το βράδυ που είναι να ξεκουραστώ, εκείνη σφίγγεται και δυσανασχετεί.

 

Τουλάχιστον σήμερα θα κοιμηθεί.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μέρες maximum, δίνουμε στο παιδί την ευκαιρία, να ενεργηθεί μόνο του??
μέχρι 7 μέρες ξέρω σίγουρα! και το έζησα και σε προσωπικό επίπεδό όπως σου ξαναέγραψα!

μου το είπε η παιδίατρος... έχει γραφτεί κι αλλού εδώ μέσα! μάλιστα νομιζω η Αγλαϊα το είχε αναφέρει!

 

το μητρικό γάλα απορροφάτε πολύ περισσότερο από τη σκόνη και δεν παράγει το ίδιο...

 

εγώ έδινα χαμομήλι, λίγη ώρα μετά το θηλασμό όσο έπινε...

δεν ξέρω πως... αλλά κάτι έκανε κι αυτό!

 

σχετικά με το λαδάκι που έβαλες για μάσαζ κι έβγαλε σπιράκια.. μπορείς να κάνεις ΄την ίδια δουλειά με λίγο ελαιόλαδο και χαμομηλάκι...

 

όσο για τη γυμναστική... όταν βλέπεις και σφίγγεται... εκείνη την ώρα κράτα τα ποδαράκια κοντά στην κοιλίτσα σταθερά για λίγο και πάλι... και πάλι... σαν να το βοηθάς να σφιχτεί και να σπρώξει περισσότερο...

 

αυτά και καλή σας... τουαλέτα! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αμα το μωρο ειναι δυσκοιλιο απο αρχης.... εμενα απο το νεογνο και παρολο το θηλασμο που υποτιθεται πως βοηθα την βγαζαμε καθαρη ολο με υποθετα. οταν εγινε ενος ετους ξεκινωντας το εβαπορε γαλα αρχιζε να καλυτερευει η κατασταση. Τωρα που ειναι δυομισι ειμαστε μια απο τα ιδια με πολλους πονους ,τουλαχιστον δεν χρησιμοποιουμε υποθετα.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μενα ο δικος μου κανει κάθε 7 ημερες.Στην αρχη ανυσηχουσα και του εκανα κλυσματακι (2φορες εγινε αυτο ) αλλα μετα απο αυτα που διαβασα απο την Αγλαία(οτι τα μωρα που θηλαζουν μπορει να μην κανουν κακα μια βδομαδα και οτι το ρεκορ ειναι 21 μερες) δεν του ξανακανα κλυσμα και ολα ειναι μια χαρα. Δεν δειχνει να ενοχλειται και κανει κακα καθε 6 με 7 μερες και αυτο το εχουμε απο 2,5 μηνων.Μονο την εβδομαδα(οταν εγινε ακριβως 5 μηνων) που βγαζαμε το δοντακι μας εκανε καθε μερα,και τωρα που εβγαλε δυο δοντακια ξαναγυρισαμε καθε 7 ημερες κακα.

Link to comment
Share on other sites

Xrysalis ελαιόλαδο της έβαλα και πέταξε τα εξανθήματα.Τώρα της βάζω baby oil και δεν την ενοχλεί.

 

Γυμναστικούλα της κάνω συνέχεια και φαίνεται πως την βοηθάει.

 

Το χαμομήλι δεν της αρέσει.Την πρώτη φορά ήπιε 40 ml αλλά όσο και αν προσπάθησα δεν το ήθελε με τίποτα.Μήπως υπάρχει κανένα άλλο βότανο, να προσπαθήσω?

 

Myrto, τον σίδηρο, τον έχω σταματήσει εδώ και 10 μέρες περίπου και δεν είδα καμμία βελτίωση. Αύριο είναι η 5 μέρα και τίποτα.Θα περιμένω μέχρι την 7η. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ..όμως το άλλο συμπλήρωμα που παίρνω (dicalets), εκτός απο ασβέστιο έχει και σίδηρο.Να το σταματήσω κι αυτό?? :shock: Θα ρέψω στο τέλος.Ηδη απο 69 κιλά που ήμουν λίγο πριν γεννήσω, είμαι ήδη 55! :roll: ελπίζω να μην συνεχίσω να χάνω, γιατί πως θα τα βγάλω πέρα, με μωρό 5μιση κιλών(ΤΩΡΑ!)??? :?

Link to comment
Share on other sites

Xrysalis ελαιόλαδο της έβαλα και πέταξε τα εξανθήματα.Τώρα της βάζω baby oil και δεν την ενοχλεί
μόνο που αν το baby oil είναι το Johnson να ξερεις πως είναι πετρελαιοπαραγωγο...

για άλλο δεν ξερω!

 

το παιδί πως είναι 5 μέρες χωρις; έχει εκνευρισμό; κλαιει; ή όλα ΟΚ;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Almodobar, δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει πουθενά αλλού αλλά είναι ζωτικής σημασίας να παίρνεις τόσα συμπληρώματα; Το ότι χάνεις κιλά δεν σημαίνει ότι σου λείπει σίδηρος, ασβέστιο κλπ. Μπορεί κι όλα αυτά να χειροτερεύουν την κατάσταση του μωρού.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Xrysalis ελαιόλαδο της έβαλα και πέταξε τα εξανθήματα.Τώρα της βάζω baby oil και δεν την ενοχλεί
μόνο που αν το baby oil είναι το Johnson να ξερεις πως είναι πετρελαιοπαραγωγο...

για άλλο δεν ξερω!

 

το παιδί πως είναι 5 μέρες χωρις; έχει εκνευρισμό; κλαιει; ή όλα ΟΚ;

 

Ελα ρε! αυτο το λάδι της βάζω!! το σταματάω! :shock: Υπάρχει κάτι άλλο να της βάλω??

 

Σήμερα της έβαλα υπόθετο. :oops::cry: Δεν γινόταν...εχθές το βράδυ απο τις 04 μέχρι της 06:30 σφιγγόταν συνέχεια και δεν κοιμόταν.

 

Μου είπαν για μια καλή παιδίατρο στο Αγία Όλγα, αλλά θα είναι απο Δευτέρα εκεί.Επομένως δεν θα άντεχα να υποφέρει μέχρι τότε.Μόλις σηκωθήκαμε το πρωί, μου έπιανε τα χέρια, σφιγγότανε και με κοίταζε με ΕΝΑ βλέμμα.Σαν να μου ζητούσε βοήθεια... :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Almodobar, δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει πουθενά αλλού αλλά είναι ζωτικής σημασίας να παίρνεις τόσα συμπληρώματα; Το ότι χάνεις κιλά δεν σημαίνει ότι σου λείπει σίδηρος, ασβέστιο κλπ. Μπορεί κι όλα αυτά να χειροτερεύουν την κατάσταση του μωρού.

 

Τι να πω...εγώ ξέρω, οτι η γυναίκα του αδερφού μου που δεν έπαιρνε τίποτα, αρχίσανε να τις πέφτουν τα μαλλιά και είχε λυποθυμήσει 2 φορές.Ο γιατρός της είχε πεί, οτι αν έπαιρνε συμπληρώματα δεν θα είχε συμβεί αυτό.

 

Εγώ βέβαια δεν τα πηρα έτσι.Ο γιατρός μου, μου το είπε, να τα πάρω.

 

Θα το ψάξω... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Xrysalis ελαιόλαδο της έβαλα και πέταξε τα εξανθήματα.Τώρα της βάζω baby oil και δεν την ενοχλεί
μόνο που αν το baby oil είναι το Johnson να ξερεις πως είναι πετρελαιοπαραγωγο...

για άλλο δεν ξερω!

 

Ελα ρε! αυτο το λάδι της βάζω!! το σταματάω! :shock: Υπάρχει κάτι άλλο να της βάλω??

τώρα μόλις θυμήθηκα αυτό http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100207&itmid=5384

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Α! Την ξέρω αυτή την μάρκα.Έβαζα την αντίστοιχη κατά την εγκυμοσύνη.Εγώ μάλιστα την έβαζα σε όλο το σώμα, όχι μόνο στην κοιλιά γιατί είναι φοβερή!

 

Θα την αγοράσω! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...