Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Παρατηρώ τις τελευταίες μέρες ότι η μπουμπού υποφέρει απο αέρια, σαν κωλικούς να το πω αλλα όχι τόσο έντονα ποιυ να μη σταματάει με τίποτα το κλάμμα. Δείχνει να ζορίζετε πολύ και ειδικά όταν τρώει ... αυτό όμως δεν το έκανε απο την αρχή που ξεκινήσαμε με το comfort ... τα κακά της στο μεταξύ είναι κανονικά.

Λέτε να φταίει το γάλα ... επειδή διαβάζω ότι και άλλες παρατηρήσατε αυτό με τα αέρια ... Μπορεί να την πιάσανε κωλικοί τώρα;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Olg@ εμένα είχε τρομερούς κολικούς 24 ώρες από την αρχή και έπεινε και το comfort από την αρχή.

Αλλά δεν νομίζω να φταίει το γάλα για τα αέρια, γιατί συνεχίζει μέχρι σήμερα με comfort αλλά δεν έχει αέρια, ενώ στην αρχή γινόταν χαμός!!! :lol::lol:

 

Γίνεται πολλές μέρες αυτό? Μήπως έτσι έτυχε και θα της περάσει, μου φαίνεται πώς έχει ξεπεράσει τη περίοδο των κολικών πια η μπουμπού σου

:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά την παιδίατρο και μου είπε ότι μπορεί για τα πολλά τα αέρια να φταίει το γάλα το comfort και για αυτό να το μειώσω σε κάποια γεύματα, να βάζω δηλαδή πιο πολύ σκέτο frisolac. Πάντως κωλικούς δεν τους λες ... αλλα ζορίζεται το μωράκι και έχει πολλά αέρια :oops::lol: ... Απο χθες ψιλομείωσα το comfort και αναμένουμε ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα.... Σαν νέος πατέρας θα ήθελα να μοιραστώ τις στιγμές μου μαζί σας έτσι ώστε να βρώ μια λύση και να ακούσω άλλες γνώμες σχετικά με το γάλα που πίνουμε και με τα πονάκια που έχουμε....

 

Ο Μπέμπης μας είναι 10ημερών και απο τη μέρα που ήρθε στο σπίτι δεν κοιμόμαστε σχεδόν όλο το βράδυ. Σήμερα λοιπόν δεν κοιμηθήκαμε ουτε το μεσημέρι έως τώρα... Πίνει γάλα Frisolac απλο ώς συμπλήρωμα γιατι δεν μας φτάνει το γάλα του θηλασμού. Έχει πολλά αέρια και πονάκια και δεν μπορούμε να τον συνεφέρουμε.....

 

Δεν ξέρω τι να κάνω ίσως ξεκινήσω απο αύριο με Frisolac comfort 1 και 1 μεζούρα και να δω τι θα γίνει...

 

Αν έχετε κάτι για να με βοηθήσετε είμαι όλος ΑΥΤΙΑΑΑΑ..!!!! :)

 

.png

Link to comment
Share on other sites

moulkas μήπως το μωράκι σας έχει κολικούς?

Από την αρχή δεν κοιμάται καθόλου ή τώρα ξεκίνησε το γλέντη?

Τι κάνει για πες μας περισότερα...μαζεύει τα ποδαράκια του και σφήγκεται?

Το comfort το δίνουν οι παιδίατροι ή για ΓΟΠ ή για δυσκοιλιότητα, εσάς έχει κάτι από αυτά? Αν όχι γιατί να του δώσετε ειδικό γάλα?

Ο παιδίατρος τι λέει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

moulkas και εγώ νομίζω πως ο μικρούλης σας έχει κολικούς ... πάντως αν με το απλό frisolac έχει αέρια με το comfort να ξέρεις ότι θα του αυξηθούν :roll: ... Αλήθεια για ποιο λόγο θέλεις να του δώσεις το comfort;

Εμείς πάντως απο τότε που μειώσαμε την ποσότητα ψιλοηρεμήσαμε απο τα αερια ... όχι τελείως αλλά έχει διαφορά. Βάζω τρεις απλό και μία comfort σε κάθε γεύμα αντί του μισό μισό.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση που έδωσες.... Ο μπέμπης απο την ώρα που ήρθε στο σπίτι δεν μας αφήνει καθόλου σε ησυχία... Θα μου πείς έτσι είναι τα πράγματα... Αλλά εγώ ανησυχώ και προσπαθώ να βρώ μια λύση για να μη έχει τόση ανησυχία που σημαίνει μάλλον οτι πονάει...

 

Διάβασα και αλλού οτι το frisolac λέει μπορεί να κάνει το παιδί δυσκοίλιο και οτι καλύτερα δώστε του και comfort ταυτόχρονα... Ο παιδιάτρος μια φορά που μας είδε μέχρι τώρα μας είπε οτι σε κάθε γεύμα να του δίνετε και μια μεζούρα ΓΆΛΑ αν βλέπετε οτι μάλλον δεν χώρτασε... Είναι καλό αυτο? Για το γάλα δεν μας έδειξε καμιά προτίμιση...

 

Η αδερφή μου και η κουνιάδα μου δίνει almiron παιζει ρόλο είναι καλύτερο?

 

Μπορείς να μου πείς τι είναι το ΓΟΠ?

 

Αυτά δεν ξέρω αν σας κούρασα.. Α! Επισης έχουμε σταθερο Ικτερο στα 12,4 και γι αυτό δεν ξέρω επίσης αν επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

ΓΟΠ είναι γαστροοισοφαγική παλινδρόμιση!

Εγώ θα έλεγα να μην του δώσεις το comfort αφού δεν έχει προς το παρόν δυσκοιλιότητα, αν τον πιάσει μιλάς με το παιδίατρο και θα σου πει αυτός πιο γάλα να πάρεις.

Καλό πάντος είναι να μην αλλάζεις γάλατα συνέχεια.

Τώρα αν πρέπει να του δίνετε και συμπλήρωμα δεν ξέρω αν είναι και το σωστό, νομίζω πως στην αρχή μέχρι να καθιερωθεί ο θηλασμός πρέπει η γυναίκα σου να θηλάζει όποτε και όσο θέλει το μωρό.

Γιατί και εμένα μου είπανε για συμπλήρωμα και τελικά μου κόπηκε το γάλα!!!

:twisted::twisted:

Εχει εδώ στο forum πάρα πολλά θέματα για τον θηλασμό, μπες και εκεί να διαβάσεις και να ρωτήσεις οτι θες, έχει μανούλες με μεγάλη εμπειρία που θα σας βοηθήσουν!!! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Ολγα προσπαθούμε όσο μπορούμε να το θηλάσουμε και όχι να του δώσουμε γάλα ξένο. Αλλα όπως φαίνετε μάλλον δεν χορταίνει χωρις να είμαστε σίγουρη γι αυτό... Βέβαια θα δείξει αν πήραμε κανένα γραμμάριο...!!!

 

Για το comfort διαβασα εδώ σε κάποιο άλλο post οτι του έρχετε πιο ελαφρύ...

 

Τώρα π.χ. η γυναίκα μου το θήλασε και φάνηκε οτι το παιδί χόρτασε αφου δεν έδειχνε άλλο ενδιαφέρον μετά απο 1ώρα θηλασμου και ταυτόχρονου ύπνου.. ΟΜΩΣ μόλις τον αφήνεις στο κρεβατάκι του τα περνει στο κρανιό και δεν αφήνει τίποτα όρθιο.. Γιατί το κάνει αυτό!!! αν δεν το πάρεις αγκαλια δεν ησυχάζει με τίποτα.

 

Μαραθο, χαμομήλι, τσάι κτλπ. δεν του δίνουμε και δεν ξέρουμε ποτε να του δώσουμε αλλα μας λεει ο ένας παιδίατρος άλλα ο άλλος μη χειρότερα δηλαδή.... Ο,τι νά'ναι

 

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον που δείχνετε..

 

 

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Ισως θέλει αγκαλίτσα το μωράκι για να νιώσει ασφάλεια, οι 2 πρώτη μήνες είναι δύσκολοι για το μωρό και για τους γονείς, είναι μια περίοδος προσαρμογής!!!!!

Οταν το έχετε αγκαλιά κοιμάται δηλαδή?

Αυτό που είχα καταλάβει εγώ με το μωρό μου, ήταν οτι οτι και να είχε στην αγκαλιά μου σταματούσε να κλαίει, μόνο όταν πείναγε δεν σταματούσε με τίποτα μόνο με το γάλα :wink:

Αν έχει κολικούς και κλαίει, με το γάλα σε σκόνη θα έχει περισότερους, όποτε θα είναι πολύ καλύτερα να θηλάζει!!

Ακόμα το γάλα της γυναίκας σου δεν έχει κατέβει στο Full, τώρα θα γίνει αυτό μετά τις 10-15 μέρες από όταν γεννήθηκε το μωρό.

Μπές να δεις τι λένε και οι ειδίκοι στο θέμα του θηλασμού, γιατί εγώ δεν ξέρω και πολλά!!

 

Γιατί έχετε 2 παιδίατρους? Θα σας τρελλάνουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω 2 παιδιάτρους γιατι την μια δεν την βρίσκεις ποτε στο τηλέφωνο οταν είναι ανάγκη αλλά είναι απο οτι λένε η καλύτερη στην περιοχή... Και τον άλλο γιατι τον βρίσκω συνέχεια στο τηλέφωνο οποιαδήποτε μέρα και ώρα απλώς είναι συνταξιούχος με μεγάλη πείρα απλώς παλιάς σχολής.!!! Βέβαια κι εγώ αυτόν είχα γιατρο κάποτε.χαχαχαχα

 

Δεν ξέρω τι και πώς... Τελικά μάλλον έχουμε κολικούς απο οτι μας είπαν οι παιδιατροι και ο παλιος μου έδωσε σταγόνες για παυσίπονα όταν βλέπουμε οτι το παιδί ζορίζετε πολύ και δεν μπορούμε να κανουμε τίποτα....

 

Σχετικά με το γάλα προσπαθούμε να μην το δώσουμε ξένο και η αγκαλιες πάνε σύνεφο τον τελευταίο καιρό. Επισης πήρα και χαμομήλια,κιντερτε κτλπ αλλα δεν του έδωσα τίποτα επίσης απο αυτά... Πρέπει να δώσω? Άλλη λένε ναι άλλη όχι... Μάλλον απ'οτι φαίνετε τελικά εμείς αποφασίζουμε πιο είναι καλό για το παιδί αφού καταλάβουμε τι ακριβώς θέλει.... ΕΛΕΟΣ..

 

Αυτά τα ολίγα, για σημερα παω για ύπνο μήπως και προλαβω να κοιμηθώ καμια ώρα....χαχαχααχαχ

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Κολικοί ε? Υπομονή πολύ υπομονή, κουράγιο και αντοχή στην αυπνία!!!!

Εμένα είχε κολικούς 24 ώρες τη μέρα και δεν κοιμόταν σχεδόν ποτέ, αλλά από τους 2 μήνες και μετά άρχισε να ηρεμεί και μέχρι τους 3 δεν είχε καθόλου....ε μετά άρχισε η γκρίνια για τα δόντια!!!!! :shock:

Που θα πάει θα έρθουν και καλύτερες μέρες :wink:

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή moulkas είστε ακόμα πολύ φρέσκοι στο άθλημα για αυτό σας φαίνονται όλα βουνό ... λογικό είναι να έχετε τόσο άγχος και κούραση ... πίστεψέ με έτσι ήμασταν όλοι στην αρχή και πολύ χειρότερα ίσως :lol: ..

 

Προσωπικά θα πρότεινα απεριόριστους θηλασμούς ( ανέλαβε εσύ όλα τα υπόλοιπα για να μπορεί η γυναίκα σου να ανταπεξέλθει), πετάξτε μακριά τα ξένα γάλατα δεν τα έχετε ανάγκη και απεριόριστες αγκαλίτσες ... το μωράκι σας είναι πολύ μικράκι ακόμα και δεν έχει καταλάβει τη διαφορά του μέσα και έξω στην κοιλίτσα.

 

Για τους κολικούς προτείνω εκτός απο τις αγκαλίτσες μασαζάκι στην κοιλίτσα, ασκησούλες στα ποδαράκια για να διευκολυνθεί με τα αέρια και πιστολάκι :lol::lol::lol: εμάς μας έχει σώσει!!! Αφήστε τα φάρμακα και τα τσάγια στην αρχή καταμέρος ... αν δεν δείτε βελτίωση τότε ξανασυζητήστε το με τον γιατρό σας. Επίσης και εγω είμαι της γνώμης οτι οι δυο παιδίατροι θα σας αποτελειώσουν :lol: .... κάντε την επιλογή για να ηρεμήσετε τουλάχιστον απο αυτό.

 

Και να θυμάστε ότι τα δύσκολα κάποτε τελείωνουν ... δεν θα είναι πάντα έτσι ζόρικα με το μωράκι σας ... σε λίγο καιρό που θα το μάθετε και θα σας μάθει θα είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα ... τα καλύτερα έρχονται λοιπόν :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι και πώς... Τελικά μάλλον έχουμε κολικούς απο οτι μας είπαν οι παιδιατροι και ο παλιος μου έδωσε σταγόνες για παυσίπονα όταν βλέπουμε οτι το παιδί ζορίζετε πολύ και δεν μπορούμε να κανουμε τίποτα....

 

 

Συγνώμη που θα αναμειχθώ, αλλά νομίζω οτι πρέπει να αποφύγετε τα παυσίπονα σε τόσο μωρό... Και εμένα ο δικός μου είχε έντονους κολικούς για 65 μέρες, αλλά ο γιατρός δεν του έδεινε φάρμακα για κανένα λόγο. Τα παυσίπονα βλέπεις μπορεί να έχουν παρενέργειες στο μωρό και αρκετά σοβαρές.

 

Προσπαθήστε με αγκαλίτσες και χαδάκια να το βοηθήσετε και άσε τα φάρμακα στην άκρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπου να ναι θα δράσει και δεν θα το πιστεύεις, δεν θα προλαβαίνεις να αλλάζεις πάνες. Μην τρομάξεις είναι φυσιολογικό, αν διάβασες από την αρχή της συζήτησης τα λέμε όλα για το τι θα γίνει!!

Δίνεις μόνο το comfort ή σε συνδιασμό με άλλο γάλα?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ακόμακορίτσια θα σκάσω δεν είναι δυνατόν ούτε τσουνάμι ούτε τίποτα. Και του δίνω μόνο comfort.Εσείς θηλάζετε κιόλας γιατί εγώ αραιά και που. Μήπως βοηθάει και ο θηλασμός να δράσει

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.Εμένα το παιδί έχει μόνο δυσκοιλιότητα και όχι γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση που γράφει το κουτί. Κάνει αυτό το γάλα; Τα δικά σας μωράκια έχουν παλινδρόμηση;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι εμείς για δυσκοιλιότητα το πήραμε ... κάτσε μη βιάζεσαι σε μια μέρα δεν θα δεις τη διαφορά ... αλλα από αύριο και μετά περίμενε το πρώτο κύμα :lol::lol::lol: !!!

Το χαμομήλι γιατί το δίνεις;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.Εμένα το παιδί έχει μόνο δυσκοιλιότητα και όχι γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση που γράφει το κουτί. Κάνει αυτό το γάλα; Τα δικά σας μωράκια έχουν παλινδρόμηση;

θα δρασει οπωσδηποτε μη σε νοιαζει οπου να ειναι ερχεται... :lol:

δε θα χρειαζεστε ουτε χαμομηλια ουτε τιποτα...

για αυτο που ρωτας, ναι το γαλα ειναι για παλλινδρομηση και ειναι αντιαναγωγικο εμεις το πιναμε με αυτη την ιδιοτητα.

απλα επειδη ειναι πηκτο γαλα εχει σα συστατικο το χαρουπαλευρο που βοηθαει παρα πολυ στα κακακια για αυτο και το δινουν.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω στην δικια μου το comfort της δινω. αρχισαμε να το πινουμε λογω κολικων και δυσκοιλιοτητας. περιμενε και θα δεις σε λιγο. χαμος θα γινει. μην ανησυχεις

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

τίποτα ακόμα. Το κοιτάω συνέχεια. Ασε που έχω ανοίξει και 3 τρύπες σε όλες τις θηλές για να το πιεί. Μήπως απλά δεν της ταιριάζει το συγκεκριμένο γάλα;Ο γιατρός είπε να περιμένουμε μια βδομάδα να δούμε αν θα δράσει.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...