Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Eπειδή η μικρή μας η μπουμπού παρουσίασε δυσκοιλιοτητα η γιατρος ειπε να της αλλάξω το frisolac που έπινε μέχρι τώρα σε frisolac comfort. Μου είπε ότι είναι λίγο πιο πηχτό απο το άλλο ... αλλά πριν λίγο που παρασκεύασα το πρώτο μπουκάλι διαπίστωσα ότι όχι μονο πιο πηχτό ειναι αλλά κανει και σγρομπαλάκια ... Υπάρχει κάποιο κόλπο στην παρασκευή του; Πως τα βγάζουμε αυτά τα σγρομπαλάκια εφόσον είμαστε σε φάση αποστείρωσης; Δοκίμασα και το πέρασα από σουρωτήρι και το έβαλα σε άλλο αποστειρωμένο μπιμπερό ... πρέπει μάλλον να αποστειρώνω και το σουρωτήρι τώρα;;;

Τη βοήθεια του κοινού παιδιά :lol::lol::lol:!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πωωωωωωωωωω εμπλεξες με το comfort :?:?:?

 

και γω της το εδωσα για λιγο αλλα δεν αντεξα.... ακου τα προβληματα αυτου του γαλακτος οπως τα εχω αντιμετωπισει και γω και φιλες μου

 

- δε τρεχει απο τις θηλες

-πρεπει η να ανοιξεις κι αλλη τρυπα η να παρεις αλλο μεγεθος, αλλα αυτο ειναι προβλημα γιατι τα νεογεννητα πνιγονται ετσι

-οταν ειναι καυτο δε πινεται, κι οταν κρυωσει κανει γρομπαλακια

- αν το αφησεις λιγο,γινεται σκετη μυζυθρα

-αν ξεπερασεις αυτα τα προβληματα, μετα απο λιγο τα μωρα παθαινουν διαρροια.... μιλαμε για απειρες φορες τη μερα... 2 φιλες μου φοβηθηκαν οτι τα παιδια τους θα παθουν αφυδατωση... κακακια αφρος.... σαν μους

-αν ξεπερασεις αυτα τα προβληματα ..... ολα καλα

 

να πω βεβαια, οτι εχω και γνωστη μου που δινει ακομα φρισολακ κομφορτ στο μωρο της, μετα απο 11 μηνες!!!

 

ειναι τι παει σε καθε μωρο, αλλα εχε το νου σου

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ψυχραιμια δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα :lol:

εμεις το ξεκινησαμε 3 μηνων για την παλλινδρομηση.

ναι οντως τις πρωτες μερες μας εφερε παρααααααααααα πολλα κακακια σαν αφρος κτλ(και 10 φορες τη μερα) αλλα αυτο κρατησε για το πολυ μια βδομαδα μετα συνηθισε το χαρουπαλευρο που περιεχει το εντερακι μας και καναμε 1-2 φορες τη μερα και μια χαρα κακακια.

οσον αφορα το θεμα της θηλης εγω χρησιμοποιω την ορθοδοντικη της Nuk και δεν αντιμετωπισα προβλημα ως προς τη ροη αλλα ξερω αλλα ατομα και η παιδιατρος μου το συστησε δλδ που χρησιμοποιουν τη θηλη της chicco με τις 3 τρυπες και δεν εχουν προβλημα.

τα γρομπαλακια τωρα ειναι ενα θεμα .επειδη το πιναμε πολλους μηνες εχω παρατηρησει τα εξης:πρωτον δε πρεπει το νερο να ειναι καυτο,δευτερον δε πρεπει το μπιμπερο να εχει πανω απο 150 μλ νερο.

αν το παιδι πινει παραπανω (εστω και 180 να πινει) τοτε φτιαχνεις 2 μπιμπερο ετσι εκανα εγω παντως του εφτιαχνα 2 150 αρια ανα γευμα επειδη πιναμε πολυ...

τεταρτον και σημαντικοτερον ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΝΑΚΙΝΗΣΗ

Τα γρομπαλακια ειναι κυριως θεμα ανακατεματος.

 

σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο αυτο το γαλα το πιναμε μεχρι 6 μηνων και εχει το εξης καλο που το εχουν παρατηρησει πολλες μαμαδες ειναι ευγευστο και το πινουν με τρελα ολα τα μωρακια.

εμενα ο δικος μου καθε φορα που τελειωνε αναστεναζε με ευχαριστηση.

αν εχετε θεμα με δυσκοιλιοτητα σιγουρα θα σας βοηθησει.

η καλυτερη λυση για να αποφυγεις ολα τα παραπανω ειναι να κανεις σταδιακη αναμειξη με το απλο δλδ για παραδειγμα 3 μεζουρες απλο και 2 comfort.ειναι η καλυτερη λυση... συζητησε το με το γιατρο σου.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ πονεμένη κατάσταση το πως να το διαλύσεις !!!!

Εμένα το πίνει από 15 ημερών και συνεχίζει και σήμερα!

Είναι πολύ ωραίο γάλα και μας έλυσε το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας μια για πάντα!!!

Τι ποσότητα πίνει το μπεμπεκάκι σου ?

Λοιπόν ας πούμε εμένα πίνει 270 ml (καλά έχω πάρει μεγάλα μπιμπερό 350ml) δηλαδή 9 μεζούρες, βάζω και τα 270ml νερό και ρίχνω πρώτα της 5 μεζούρες το κουνάω πολύ καλά και μετά προσθέτω και τις υπόλοιπες 4 ξανακουνάω και έτοιμο!! Πρόσεχε όμως το νερό να είναι χλιαρό, αν είναι ζεστό θα γίνει στόκος !!!!!

 

Τα κακά αυτά δεν είναι διάρροια, είναι φυσιολογικό μην τρομάξεις, θα τα κάνει καμιά 10αρια φορές τη μέρα....αλλά μετά από κάποιο καιρό θα στρώσει...εγώ από την αρχή κάνω coctail το frisolac το απλό με το comfort και έτσι τώρα πια τα κάνει μια φορά τη μέρα....βάζω στις 9 μεζούρες, 6 comfort και 3 από το απλό!!! Εμείς θα το συνεχίσουμε μέχρι 1 έτους γιατί δεν υπάρχει 1ης και 2ης γενιάς.

Link to comment
Share on other sites

sorry ξέχασα ριτα79 τώρα πιο γάλα του δίνεις?

 

Και Olg@ αν χρησιμοποιήσεις σκέτο το comfort άνοιξε και μια extra τρύπα να τρέχει καλύτερα, εκτός αν κάνεις και εσύ το coctail οπότε δεν θα γίνεται τόσο πικτό!! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω λιγο πριν τον εκτο μηνα το αλλαξα γιατι οι γουλιες μας ειχαν επιδεινωθει και του εδωσα το almiron AR1 και τωρα εχω περασει σε almiron AR2 το οποιο αποδειχθηκε πολυ καλυτερο ως αντιαναγωγικο αλλα καμμια σχεση σε γευση.το frisolac το λατρευε.πλεον δεν εχουμε αναγωγες και θα συζητησω να περασουμε σε απλο γαλα.εσυ ως αντιαναγωγικο το δινεις?

παντως υπαρχει δευτερης γενιας υπαρχει το frisomel comfort και απλο που ειναι η συνεχεια του frisolac.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι εγώ το δίνω για τη δυσκοιλιότητα και είμαι πολύ ευχαριστημένη!!!

Μπας και ξέρεις πια είναι η διαφορά στα γάλατα 1ης και 2ης γενιάς?

Ο γιατρός μου είπε οτι μπορεί να πίνει το frisolac comfort μέχρι 1 έτους...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα τη γιατρό τηλ και μου είπε να κάνω μίξη το απλό με το comfort ... κάτι είναι και αυτό ... άντε η μπουμπού απο μικρή στα coctails ... μόνο το dress μας λείπει :lol::lol::lol: ...

 

Λοιπόν απο ποσότητα πίνουμε την τρομερη των 60 μλ :lol: , οπότε βάζω μία και μία μου είπε. Μετα που θα ανεβούμε βλέπουμε ... αλήθεια εσεις πως την κάνετε τη μίξη ... στις τρεις μεζούρες δηλαδή πως πάει;

Τώρα αυτό που λέτε για τα σγρομπαλάκια έχετε ένα δίκαιο αλλά πως να μην είναι καυτό το νερό που ρίχνουμε αφού πρέπει να είναι για να αποστειρώνεται η σκόνη ... ας ελπίζουμε ότι με τη μίξη δεν θα έχουμε το ίδιο θέμα ...

 

Θηλές χρησιμοποιώ τις chicco αυτές τη βόλεψαν πιο πολύ από όλες ... αυτές είχε συνηθίσει και απο τη ΜΕΝ ... αυτές λοιπον έχουν μια τρύπα, τι να κάνω να τη μεγαλώσω ή να ανοίξω δεύτερη ... δεν τα καταφέρνω και με αυτο το άτιμο το ρημαδοτρυπητήρι που υποτίθεται ότι ανοίγει τις τρύπες ...

 

Για να δούμε σε λίγο θα της δώσω το πρώτο της coctail και θα σας πω ...

 

Ευχαριστωωωωω πάντως όλες !!!!!!!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

το νερο θα το βραζεις κανονικα 10 λεπτα οπως πρεπει απλα θα το αφηνεις λιγο να κρυωνει πριν το βαλεις στο θερμος.

εμενα η παιδιατρος μου εχει πει το αντιθετο οτι δλδ αν ειναι πολυ καυτο το νερο καταστρεφει τα συστατικα του γαλακτος.

οσον αφορα την ποσοτητα της μιξης θα το δεις αναλογα.αν δηλαδη το παιδι εξακολουθει να εχει σφικτα κακακια θα βαζεις περισσοτερο comfort αν οχι θα βαζεις πιοπ πολυ απλο.αν παλι θες να ειναι ακριβως ισομοιρασμενο να φτιαχνεις πχ 4 μεζουρες 2 και 2 εξαλλου παντα πρεπει να μενει γαλα μεσα στο μπιμπερο.

αν το παιδι πινει κανονικα να μην πειραξεις τις τρυπες ακομα θα ελεγα εγω γιαιτ ειναι πολυ μικρουλι και μπορει να πνιγεται.θα τη συνηθισει τη ροη εμενα ο δικος μου ακομα με νουμερο 1 θηλη πινει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα τη γιατρό τηλ και μου είπε να κάνω μίξη το απλό με το comfort ... κάτι είναι και αυτό ... άντε η μπουμπού απο μικρή στα coctails ... μόνο το dress μας λείπει :lol::lol::lol: ...

 

:lol::lol::lol: δεν υπάρχεις εσυ παιδάκι μου !!!! :lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα εγω οταν εδεινα το γαλα αυτο το ευτιαχνα ωσ εξης εβαζα 2 κουταλιες και το χτυπαγα μετα αλλες δυο μεχρι να φτιαξω την ποσοτητα που ηθελα.Ετσι σωθηκα και χωρις να αλλαξω πιπιλα. Παντως και εγω παρατηρησα οτι δεν θελει καυτο νερο.

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς πάντως με το frisolac είχαμε υπερβολικά έντονους κολικούς γιατί αν παρατηρήσεις κάνει πολλές φουσκάλες όταν ανακατεύεις!!!

δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά όταν αλλάξαμε γάλα ηρέμησε το μωρό και πλέον τώρα τους ξεπεράσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια καλό το frisolac comfort αλλά πολύ σκ@τοοοο :lol::lol::lol: !!! Αχ θα μου ρέψει το παιδάκι μου ... βρε εδώ αμάν κάνουμε να πάρει η τοσοδούλα βάρος ... :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

δε θα σου ρεψει μην ανησυχεις εμενα να φανταστεις εκανε και 12 φορες την ημερα κακα και νομιζα οτι δε θα εχει παρει γραμμαριο εκεινο το μηνα λοιπον ειχε πολυ καλη προσληψη βαρους εκεινη την περιοδο.αυτο το θεμα με τα κακα το πολυ σε 10 μερες ειδα οτι διορθωνεται ειναι μεχρι να το συνηθισει το εντερακι της.

βαζε λιγο περισσοτερο απλο μεσα απλα κατα την προσωπικη μου εμπειρια οτι αναλογια βαζεις τις πρωτες μερες να την τηρεις γιατι μονο ετσι θα το συνηθισει αν την μια βαζεις και την αλλη δε βαζεις comfort (οπως εκανα εγω :oops: ) θα αργησει λιγο παραπανω.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ τι μου θυμιζετε

με το μπεμπη στο νοσοκομειο για βουβονοκηλη.

Χεσιμο καθε τρεις και λιγο και αλλαγη καθε φορα για να ειναι καθαρη η πληγουλα. Μετρησα 15 φορες σε μια μερα!

Ηρθε ο γιατρος τον ειδε χεσμενο και στραβωμουτσουνιασε! εμ πριν 1 τεταρτο τον ειχα αλλαξει!!!! δε πα να χαθει ο αχαειρευτος....τεσπα :lol:

 

λοιπον το comfort το ξεκινησαμε για τις αναγωγες της μικρης αρχικα και μετα το εδινα και στον Βασιλη. Με στραβο μπιμπερο Κικο και χλιαρο νερο για τα γρομπολακια και καλο ανακατεμα δεν υπηρχε προβλημα.

 

Οταν μειωθηκαν οι αναγωγες αρχισα να το ανακατευω με το απλο μεχρι που γυρισαμε οριστικα στο απλο.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς πήρανε τι κόμφορτ για πολύ λίγο όμως γιατί είχαμε πάλι δυσκοίλια και γυρίσαμε στο Χουμάνα που είναι της ίδιας κατηγορίας απλά το αραιώνουμε με χαμομήλι για να τη βοηθάει στα κακα.Το νερό πρέπει να μήν είναι καυτό γιατί κάνει γρομπαλάκια και θέλει καλό κούνημα,Εγώ το βράζω ,μετά το κρυώνω και έπειτα προσθέτω τη σκόνη :wink:Τις τρύπες απο το μπιμπερό της νουκ τις άνοιξα με ψαλιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια είχατε δίκαιο ... όλα έγιναν όπως τα είπατε :lol::lol::lol: ...

Στρώσανε τελείως τα κακάκια μας πια ... ήρθε και η ποσότητα και η συχνότητα σε φυσιολογικά επίπεδα :cool: ...

Και όντως αν το νερό δεν είναι καυτό δεν υπάρχει θέμα με τα σγρομπαλάκια ... επίσης στο coctail που της κάνω βάζω πρώτα το απλό frisolac και μετά το comfort και πιστεύω ότι και αυτό βοηθάει και οι θηλές μας δεν χρειάστηκαν άνοιγμα ...

 

Το μόνο που έμεινε τώρα είναι να ζυγιστούμε απο βδομάδα και να ηρεμήσουμε και εμείς οι γονείς :lol::lol::lol: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

το μόνο κακό με αυτό το γάλα είναι ότι δεν το άλλάζουν εμείς τώρα ξεκινήσαμε το 2ης βραφικής ηλικίας και μου είπε ο γιατρός να πάρω το απλό, αλλά που με το που έβαζα στο στόμα το μπιμπερό λες και τη σφάζανε! λέω θα πεινάσει και θα το πιει αλλά τίποτα 2 μέρες έτρωγε μόνο 50 γραμ( καλά που είχαμε αρχίσει κρέμα!) έτσι τελικά πήραμε πάλι το frizomel comfort!!!!ευτυχώς λιώνει πιο εύκολα!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

jenny και εγώ τώρα στην αλλαγή βρίσκομαι.....προς το παρόν βάζω μισές μισές μεζούρες frisomel και frisolac comfort μπας και τη πάρει πιο καλά τη νέα γεύση!! :wink: Η αλήθεια είναι οτι το comfort είναι πολύ ωραίο !!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

j Η αλήθεια είναι οτι το comfort είναι πολύ ωραίο !!! :wink:

 

Ναι ε;;; Δεν το δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής ...

 

Το comfort δεν έχει συγκεκριμένη ηλικία που απευθύνεται απο ότι κατάλαβα ... μέχρι πότε δηλαδή μπορούν να το πίνουν;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...