Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αδυνατα μωρα


minion

Recommended Posts

miamama το ονειρο μου ειναι να ταισω ενα μωρο με ορεξη!!!

αστο το παιδακι να χαιρεται το φαγητο, πιστεψε με ειναι πολυ ζορι να μην τρωεει το μωρο....

 

έχεις δίκιο minion, ας γίνει χοντρούλα!!!μέχρι να της ετοιμάσω το γάλα, ξέρεις πως κάνει?χαμό! για να της βάλω το μπιμπερό στο στόμα παιδεύομαι, τρώει μέχρι και την πετσέτα. κουράγιο, μην αγχώνεσαι, ξέρω παιδάκια που τρώνε λίγο και είναι μια χαρά, μοντελάκια!!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εχθές γυρίσαμε από εκδρομή στο Ναύπλιο. Φύγανε Σάββατο πρωι (τι πρωί δηλαδή που με αυτά και με αυτά αναχωρήσαμε 12:00) και επιστρέψαμε εχθές το απόγευμα. Ητανε ένα τεστ για την εκδρομή του Πάσχα. Αφήστε που ήτανε και η πρώτη εκδρομή που πήγαμε με τα παιδιά και μείναμε σε ξενοδοχείο από τότε που γεννήθηκαν!!!!!! Δεν βάζω όταν πάμε στο παραθεριστικό των γονιών μου γιατί εκεί είναι σπίτι!!!!

Από πού να αρχίσω και που να τελειώσω.......

Ξεκινήσαμε το ταξιδι με πυρετο γιατι πριν 8 μέρες είχανε κάνει το εμβόλιο της ιλαράς!!!!!! Η αλλαγή της ώρας καθώς και το καινούργιο περιβάλλον τους άλλαξε τελείως τους ρυθμούς!!!! Το αποτέλεσμα είναι να μην τρώει κανένα. Μέχρι και έτοιμη τροφή τους πήρα. Τη φρουτόκρεμα σε βαζάκι τη φάγανε τη δεύτερη μέρα. Το φαγητό σε βαζάκι που τους τα έδωσα εχθές πρώτη φορά (τις ποηγούμενες 2 μέρες τους είχα ετοιμάσει φαγητό από το σπίτι), ο μεν Σωτήρης το καταβρόχθησε, η δε Κατερίνα με την πρώτη μπουκιά έκανε μπλιάχ. Μεταξύ μας κι εμένα δεν μου άρεσε καθόλου!!!! Μετά δεν ήθελε να πιεί ούτε γάλα!!!

Ολές αυτές τις μέρες είμασταν έξω και κάναμε βόλτες (στα ταϊσματα γυρνούσαμε στο ξενοδοχείο). Η Κατερίνα ήθελε συνέχεια να περπατάει!!!!!

Τρελλάθηκαν δε λέω!!!! Ο Σωτηράκης δε έμαθε το ''Ναι" και όταν τον ρωτούσα αν του άρεσε η εκδρομή κουνούσε το κεφάλι καταφατικά!!!!!! Ελιωνα....................

Τώρα ελπίζω να ξαναρχίσουν να τρώνε.

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από μένα

 

τώρα μπήκα στο θέμα μια και εδώ και λίγο καιρό είχα ανοίξει το δικό μου.Πήρα λίγο ακόμα κουράγιο από όσα διάβασα αν και αγχώθηκα λιγάκι πάλι.....

 

 

Ο μπέμπης μου είναι 11 μηνών και 10 ημερών 10.600γρ και 80 εκατ.ύψος.Καλός στην κλίμακα αλλά για το πως τρώει τα έχω γράψει ήδη.....

 

Εχουμε κατεβάσει όλα τα παιχνίδια, τα κουζινικά, πάνω στο καρότσι, μόνο στην καρέκλα, στην αγκαλιά, και μετρώντας από το 1 έως το δέκα....!!!!!!!

Για να καταπιεί ώρες αφού το κρατάει στο στόμα και αρνείται να το πάει κάτω!!!!!!!Οτιδήποτε είναι αυτό..........

Το γάλα έως την παρασκευή που μας πέρασε το έδινα με το κουταλάκι......από 6 μηνων......Από την Παρασκευή όμως τοέκοψε εντελως και αυτό δίνω κρεμα στη θέση του με αραιωμένο γιαούρτι......η παιδίατρος φωνάζει οτι δεν γίνεται χωρίς γάλα και τί να κάνω;;;;;;;Είμαι σε απόγνωση........... :(:(

Κάναμε όλους τους συνδυασμους με γάλα και κρέμα, με ρυζάλευρο, με κρέμα βανίλια άλλαξα μπιμπερό, προσπάθησα στο ύπνο....Καλά στον ύπνο του δεν ΄΄εχει φάει ποτέ και τίποτα.....!!!!!!!!!

από ποσότητα γενικά πάνω από 200ml σε κάτι δεν έχει φάει και αυτό άμα είμαι τυχερή και μετά από 1 ώρα προσπάθεια!!!!!!!!!!

400ml που διάβασα σε κάποιο μήνυμα ούτε στον ύπνο μας δεν το φανταζόμαστε.....!!!!!!!!!

Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι ότι δεν προσπαθεί να περπατήσει.Του έβαλα και παπούτσια με δυσκολία αλλάζει βήμα και στραβοπατά :cry:

Θα πάμε και στην παιδίατρο σήμερα το βράδυ να δούμε.....

 

Κατά τα άλλα σηκώνεται στο πάρκο όλη την ώρα μόνος του κρατιέται με το ένα χέρι και σκύβει πιάνει τα παιχνίδια του από το πάρκο μέσα και τα πετάει έξω, τα παρακολουθεί που πηγαίνουν και φωνάζει δείχνοντας να τα μαζέψω και να του τα δώσω πίσω.Από λεξούλες όλη τη μέρα μιλάει μπα μπα μα μα ντα ντα αντε μπαμ παφ και άλλα τετοια.......

 

Τα δικά σας τα παιδάκια πως είναι σε αυτά τα θέματα;Σας ρωτώ γιατί΄μόλις λέω στους γνωστους μας οτι δεν περπατάει απορούν και με κοιτάνε κάπως......

 

Στον αναπτυξιολόγο μάλλον πρέπει να πάμε και μεις όρεξη δεν έχει ποτε και για τίποτα μια φορα δεν έχει πει μαμ ή να λιγουρευτεί κάτι από αυτά που τρώμε το έχω αφήσει και τελείως νηστικό και απλά παίζει χωρίς να ενοχλείται από κάτι....αυτό το παιδί μόνο αέρα θέλει και τίποτα άλλο!!!!Α!!!!!!και απίστευτο νερό που το πίνουμε σε οποιαδήποτε θέση, ποσότητα και ώρα με χαρά!!!!!!!!!!

 

Συγνώμη αν σας κούρασα και πάλι

 

Ρέα :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πηγαμε χθες στην αναπτυξιολογο , δεν ειδε τιποτα που να την προβληματιζει η μικρη ομως απο εχθες αρνειται να φαει....

Μονο γαλα το απαογευμα και το βραδυ αλλα σημερα μονο ενα αυγο , 120 μλ γαλα και 15 κουταλιες φαγητο.

βεβαια εχθες εφυγε και η γιαγια που μονο εκεινη την καταφερνει και εμεινε μονη με την κοπελα η οποια εχει απελπιστει και θελει να φυγει...

οσον αφορα την γιατρο μας ειπε μονο να προσπαθουμε και το απογευμα για κατι ελαφρυ πχ σουπα , τραχανα μια πουδεν τρωεει κρεμες και μου συστησε κατι " ενισχυντικο" που ειδα ομως οτι γραφει να δινεται σε παιδακια ανω των 3!!! επισης να μετρησω ποσο πολυ νερο πινει , Πανωραια μην σε ανησυχησω ετσι ενδεικτικα μου ειπε να της πω...

εχω κουραστει , απελπιστει και δεν σας κρυβω οτι μεχρι και κλαματα εφτασα.....

 

περαστικα στα μικρουλια Cjohnson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρή έφαγε!!!!!!!!!

Ηθελε το σπιτάκι της και το παραδοσιακό φαγάκι της!!!!!

Βέβαια με ένα σωρό παιχνίδια, αλλά τουλάχιστον έφαγε!!!!!!

Minion κουράγιο!!!!!

Επειδή τα έχω περάσει με τη μικρή θέλει πολύ υπομονή. Προσπάθησε να είσαι όσο πιο αισιόδοξη γίνεται. Να σκέφτεσαι πάντα θετικά. Και όταν ταϊζεις τη μικρή να είσαι πάντα μα πάντα με το χαμόγελο στα χείλη. Η δικιά μου όταν με έβλεπε να αγχώνομαι και να την πιέζω έκλεινε το στόμα. Και μετά κλάμα και νεύρο..... Ενώ όταν είμουν μες την τρελλή χαρά, χαλαρή και με όρεξη για παιχνίδι άνοιγε το στόμα. Το παρατήρησα γιατί πολλές φορές κι εγώ έχανα την υπομονή μου. Και όταν την αναλάμβαναν ή ο πατέρας της ή η κοπέλα που είχαν άλη ψυχολογία έτρωγε ώς εκ θαύματος. Εγώ βέβαια θηρίο που δεν έτρωγε με μένα, αλλά έφταιγα γιατί την πίεζα και το καταλάβαινε......

ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!

Το μήνα πάιρνει γραμμάρια ή χάνει????

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

 

Εμείς πήγαμε χθές στην παιδίατρο και τα αποτελέσματα μας είναι τα εξής:

Η Ελεάννα μας είναι 10900 και έχει ύψος 85 πόντους.

Ο Βασίλης μας είναι 10100 και έχει ύψος 84 πόντους.

 

Σε μία εβδομάδα θα κλείσουμε τους 21 μήνες!!!

 

Η παιδίατρος μου είπε ότι μόλις κλείσουν τα 2 χρόνια θα κάνουμε εξετάσεις αίματος στο Βασίλη για να δούμε την περίπτωση της αναιμίας.

Ωστόσο δεν ανησυχεί καθόλου γιατί το παιδί τρώει καλά και μάλιστα τρώει περισσότερο από την αδελφή του.

 

Πάντως θα συμφωνήσω με αυτό που είπε cjohnson όσο περισσότερο αγχωνόμαστε εμείς τόσο λιγότερο τρώνε τα παιδιά και σαφώς επηρρεάζονται από τη δική μας συναισθηματική κατάσταση. Αυτό ακριβώς μου είχαν τονίσει και οι μαίες στα πρώορα όταν γέννησα.

Επίσης Cjohnson μην ανησυχείς για το θέμα του φαγητού στις διακοπές. Τα παιδιά αποσυντονίζονται γιατί έρχονται σε επαφή με νέες παραστάσεις και βγαίνουν από το πρόγραμμά τους αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

Εμένα η κόρη μου έκανε 5 μέρες να φάει φαγητό της προκοπής στις πρώτες μας διακοπες. Μόλις επιστρέψαμε σπίτι μπήκε ξανά στο πρόγραμμά της. (Η παιδίατρος με είχε προειδοποιήσει....)

 

Panoraia

Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι ότι δεν προσπαθεί να περπατήσει.Του έβαλα και παπούτσια με δυσκολία αλλάζει βήμα και στραβοπατά

Θα πάμε και στην παιδίατρο σήμερα το βράδυ να δούμε.....

 

Κατά τα άλλα σηκώνεται στο πάρκο όλη την ώρα μόνος του κρατιέται με το ένα χέρι και σκύβει πιάνει τα παιχνίδια του από το πάρκο μέσα και τα πετάει έξω, τα παρακολουθεί που πηγαίνουν και φωνάζει δείχνοντας να τα μαζέψω και να του τα δώσω πίσω.Από λεξούλες όλη τη μέρα μιλάει μπα μπα μα μα ντα ντα αντε μπαμ παφ και άλλα τετοια.......

 

Τα δικά σας τα παιδάκια πως είναι σε αυτά τα θέματα;Σας ρωτώ γιατί΄μόλις λέω στους γνωστους μας οτι δεν περπατάει απορούν και με κοιτάνε κάπως......

 

Στον αναπτυξιολόγο μάλλον πρέπει να πάμε και μεις όρεξη δεν έχει ποτε και για τίποτα μια φορα δεν έχει πει μαμ ή να λιγουρευτεί κάτι από αυτά που τρώμε το έχω αφήσει και τελείως νηστικό και απλά παίζει χωρίς να ενοχλείται από κάτι....αυτό το παιδί μόνο αέρα θέλει και τίποτα άλλο!!!!Α!!!!!!και απίστευτο νερό που το πίνουμε σε οποιαδήποτε θέση, ποσότητα και ώρα με χαρά!!!!!!!!!!

 

Εμένα η κόρη μου περπάτησε 14 μηνών!!! Σκαρφάλωνε, κατέβαινε σκαλοπάτια με τα 4 αλλά φοβόταν να περπατήσει. Ωστόσο όταν το αποφάσισε τα κατάφερε σε λιγότερο από 3 μέρες!

Επειδή και εγώ είχα αγχωθεί η παιδίατρος μου εξήγησε ότι υπάρχει περιθώριο μέχρι 15 μηνών.

Επίσης μου είπε ότι εφόσον το παιδί στηρίζεται και γενικά έχει κινητικότητα δεν θεωρείται πρόβλημα.

 

Πάντως βοηθάει πολύ να τον αφήνεις αρκετά έξω από το πάρκο.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.......κουράγιο.........

Πίστεψε με σε νιώθω........Γάλα πίνει πάλι τα 120ml που έγραψες πρίν??

 

Εμείς εφαρμόσαμε διάφορα συστήματα......

Εχει σημασία που την ταϊζεις. Στο καρεκλάκι της στην κουζίνα ή κάπου αλλού?Οταν τρώνε οι ''μεγάλοι'' η μικρή τί κάνει??? Κοιτάει το φαγητό???

Αν ναι τότε καθώς τρώτε δίνε της λίγο από το δικό σας. Χωρίς όμως να καταλάβει ότι θα την ταϊσεται!!!! Να τρώτε εσείς ώστε να ζηλέψει το φαγητό σας. Μην την πιέσεις. Αν γυρίσει κεφάλι συνεχίστε να τρώτε. Μετά θα το ανοίξει. Η δικιά μου το άνοιξε. Είναι πολύ πονηρές!!!!!!!

 

Επίσης η μικρή σου έχει αρχίσει να περπατάει ή να προσπαθεί???

Αν ναι τότε θα θεωρεί ότι αν καθίσει να φάει θα ''χάσει'' χρόνο γιαυτό πίνει μόνο γάλα που είναι κατι γρήγορο....

 

Επίσης το γεγονός ότι έχει μόνο 2 δόντια σημαίνει ότι της φαγουρίζουνε πάρα μα πάρα πολύ τα ούλα. Οπότε με το μπιμπερο ανακουφίζεται. Δοκίμασε να της δίνεις την τροφή όχι αλεσμένη αλλά σε κομμάτια ώστε να το μασάει και να ανακουφίζεται. Ελπίζω να μην πνίγεται σαν την δικιά μου και κάνει εμετό........

 

Κάτι άλλο που έπιασε με τον μικρό όταν δεν ήθελε να πιεί γάλα. Του μίλησα ....... Του είπα ότι με το γαλατάκι θα μεγαλώσει και θα αρχίσει να περπαταει πιό γρήγορα. Τώρα σύμπτωση ήτανε ή το κατάλαβε, αλλά πήρε το μπιμπερό μόνος του!!!! Εγινε δύο φορές....

 

Επίσης. Μάλλον όμως θα το έχεις δοκιμάσει. Δώστης όταν την έχεις στο καρεκλάκι (Αλήθεια στο καρεκλάκι θέλει να κάθεται ή ουρλιάζει???) ένα αντικείμενο των ''μεγάλων'' που το έχετε μόνο εσείς να το επεξεργαστεί. Ισως συγκεντρωθεί με αυτό και ανοίξει το στόμα της. Εμείς προχθές φάγαμε με το ασύρματο τηλέφωνο.....

 

Αυτά μου ήρθανε στο μυαλό μου τώρα. Αν σκεφτώ και κάτι άλλο θα στο πώ!!!!!

Καλή επιτυχία!!!

Και προπάντων!!!!

ΥΠΟΜΟΝΗ.....................

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΣΤΑ ΧΕΙΛΗ!!!!!! :D:D:D:D:D:D

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις ιδεες θα αρχισω απο αυριο κιολας!

γαλα πινει την ημερα 600- 700 ml περιπου αλλα καθολου φαγητο...

το προβλημα μαλλον ειναι οτι την πιεσε μαλλον η κοπελα που την κραταει ( η τριτη στην σειρα) και αρνειται να φαει ,εκτος το αυγο, μαζι της .

σημερα ηρθε επιτηδες η μητερα μου απο το νησι για να μας φυγει η απορια.

παρουσια της κοπελας την ταισε η μητερα μου και μπορει αρχικα να αρνιοταν αλλα τελικα το αδειασε ολο, σε σημειο που φοβηθηκε να της δωσει αλλο...

τι να κανω ομως που δουλευω και η μητερα μου θα ερθει παλι τον Χειμωνα Πειραια.Το κακο ειναι οτι ουτε γαλα δεν πινει το πρωι που λειπω.

Η σωτηρια μου ειναι να 'μαλακωσει'λιγο με το κουταλι και να προσπαθω οταν γυριζω εγω αν θα τρωει βεβαια και εχοντας μεινει νηστικη τοσες ωρες...

Οσον αφορα τα δοντια , εχεις δικιο πρεπει να ποναει και πα΄λι δεμ γκρινιαζει.

Σηκωνεται αφηνει τα χερια πεφτει αλλα ακομα δεν περπατα μονο πανω στον καναπε κανει βηματακια .

Οντας μοναχοπαιδι θα θελα να της εκανα αδερφακι αλλα τωρα το εχω διαγραψει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα αδυνατουλες!

 

φυσικα δεν εχω κατι να προσθεσω πως να πεισουμε τα λιγοφαγα μας

 

εγω τελικα πρπει να ομολογησω οτι το προβλημα μαλλον δενειναι πλεον να ανοιξει το στομα της αλλα να το κρατησει μεσα της!

 

περναει κατι φασεις που φωναζει μαμ μαμ μαμ

τρεχω με χαρα και εγω να την ταισω

δοκιμασα και στη καρεκλα στη κουζινα και εκατσε 2-3 φορες σχετικα ησυχα

πεταξαμε βεβαια οτι υπηρχε γυρω μας στυλο ταπερ κλπ

 

αλλα να την παλι εχτες το απογευμα παω να τη καθισω στο καροτσι, ειχε λιγο γκρινια ο Β, αρχιζει και αυτη το γκρι γκρι

μιση κουαλια γιαουρτι και τρεχατη στο μπανιο, ολες οι φακες πλημυρισαν το κεφαλι της

 

αυτο μπορει να γινει και 2 φορες τη μερα

και συνηθως με τη νταντα γινοπνται σπανια

με εμενα το εχει ταμα

 

τελως παντων περασα απο Παιδιατρο και της λεω μηπως πρπει να τη δει παιδογαστρεντερολογος? αυτη μου ειπε οχι αλλα θα τη παω απο βδομαδα να τη δει και να τα ξαναπουμε. Μου αρχισε τα δικα της μη τη πιεζεις. Μα δε τη πιεζω πια, εκει που δε το περιμενεις ερχεται η ρουκετα. Λιγο να κλαψει και τελος. Τη πεμπτη τα πηγα βολτα, στο δρομο νευριασε που ηταν δεμενη και παλι ισα προλαβα, αλαρμ, εξω και τα φρουτα στο δρομο.

 

Μετρησεις δικες μου , 20% βαρος, 40% υψος!

και ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! πατησαμε τα 9 κιλα :lol:

 

αμα ξερει καμια σας παιδογαστρεντερολογο σε Παιδων, γραψτε μου καμια πληροφορια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Σας παρακολουθώ αλλά δεν σας έχω γράψει ποτέ λόγω χρόνου! :D Ανήκουμε κι εμείς στην κατηγορία 7650 και 72.5 πόντους. Στο ύψος εντάξει είμαστε, το βάρος όμως έτσι κι έτσι...Είχε δυο μήνες να πάρει βάρος και πηρε 300γρ τον τελευταίο, αλλά ήταν ο μοναδικός μήνας που έτρωγε πάρα πολύ. Μόλις όμως σταματήσει να τρώει κανα δυο μέρες...το χάνουμε το παιχνίδι :D

Λοιπόν εμείς ξεκινήσαμε στερεές 5 1/2 μηνών και η μπέμπα μου έφαγε τελικά κανονικά(πολύ λιγότερα πάντα βέβαια από αυτά που έπρεπε να τρώει κανονικά) μετά τους 7 1/2. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να παρατηρώ τι της αρέσει να βάζει στο στόμα και της έδινα μετά με αυτό. Στην αρχή δεν ήθελε κανένα παιδικό κουταλάκι, έτρωγε μόνο με σιδερένιο. Μετά αντί για κουτάλι χρησιμοποιούσα μπισκότα(τότε δεν έκοβε κομμάτια όπως τώρα), και γενικά έχουμε περάσει από άπειρες φάσεις...Έχει βρεθεί να τρώει κατευθείαν από το πιάτο, να της βάζω το φαγητό σε ποτηράκι και να το πίνει και πολλά άλλα. Μέχρι και με πιρούνι έχει φάει γιατί έβλεπε ότι τρώγαμε εμείς και ήθελε αυτό! Κάθε βδομάδα και κάτι άλλο..Αυτό που μας έσωσε αρκετά ήταν το ψωμί. Μόλις ακούσει ψωμί τρέχει και έτσι αν δεν θέλει να φάει, αντί για κουτάλι χρησιμοποιώ ψωμί. Το τελευταίο της καπρίτσιο είναι ότι τρώει πλέον μόνο στη στράτα. Έρχεται, τρώει μια κουταλιά, μετά τρέχει, παίζει και φτου κι απ'την αρχή.Όταν βαρεθεί της δίνω ένα κουτάλι να κρατάει και της λέω ''έλα να ταίσεις τη μαμά'' έρχεται όλο χαρά μου βάζει το κουτάλι στο στόμα και εγώ το ίδιο :lol: Α, και τώρα θέλει κουταλάκια σιλικόνης(λίγο αργά το θυμήθηκε) .Το φαγητό έχει γίνει ένα πανηγύρι. Επίσης πάντα καθόμαστε τα μεσημέρια και τρώμε όλοι μαζί(εκείνη στη στράτα βέβαια) και αυτό είναι το γεύμα που τρώει περισσότερο. Σίγουρα θα έχετε δοκιμάσει πολλά κόλπα, αλλά γράφω και τα δικά μου μπας και σας έχει ξεφύγει κάτι, να πάρετε καμιά ιδέα :wink:

Τέλος να πω ότι δεν έχουμε βγάλει ακόμα δόντι παρολαυτά μασάει κανονικότατα τα μπισκότα της και το ψωμί.

Αυτά κι από εμένα και κουράγιο σε όλες! :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες!

Είμαι καινούρια στο forum. Εγώ έχω απογοητευτεί γιατί

η κόρη μου είναι 9,5 μηνών έχει βάρος 7.200 και ύψος 69 εκ.

Η παιδίατρος λέει ότι ολα πάνε καλά αλλά εγώ θέλω να τις κάνω κάποιες εξετάσεις.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εκτός από την γενική αίματος, τον σίδηρο και εξέταση ούρων τί αλλες εξετάσεις πρέπει να κάνω για να δω γιατί δεν παίρνει βάρος?

i love my kids!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαμάδες των αδύνατων μωρών,γύρισα κι εγώ χθές απογοητευμένη απο την παιδίατρο και απο την τελευταία μέτρηση που έγινε στις 17 Μαρτίου και το βάρος ήταν 6650 τώρα 09 Απριλίου πήγε στο 6715 και έβαλε μισό πόντο ήταν 68,5 και τώρα 69 πόντους.Ούτε που θέλω να κοιτάξω την καμπύλη να κοιτάξω πόσο χάλια είμαστε έχω απογοητευτεί και να πώ την μαύρη μου αλήθεια ξεκίνησα και ξένο γάλα μπάς και πάρει κανα δράμι δεν έχω πολλές επιλογές θα το κάνω κι αυτό όποια μανούλα το έχει περάσει αυτό σίγουρα καταλαβαίνει ...απο χθές είμαι να σκάσω γιατι είχα μια χαρά ,πρίν την παιδίατρο έλεγα οτι σίγουρα θα πήρε πολύ βάρος οτι θα'γινε 7 κιλά έστω με τόσο φαί που τρώει αλλά τίποτα, για άλλη μια φορά απογοήτευση... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μαμάδες των αδύνατων μωρών,γύρισα κι εγώ χθές απογοητευμένη απο την παιδίατρο και απο την τελευταία μέτρηση που έγινε στις 17 Μαρτίου και το βάρος ήταν 6650 τώρα 09 Απριλίου πήγε στο 6715 και έβαλε μισό πόντο ήταν 68,5 και τώρα 69 πόντους.Ούτε που θέλω να κοιτάξω την καμπύλη να κοιτάξω πόσο χάλια είμαστε έχω απογοητευτεί και να πώ την μαύρη μου αλήθεια ξεκίνησα και ξένο γάλα μπάς και πάρει κανα δράμι δεν έχω πολλές επιλογές θα το κάνω κι αυτό όποια μανούλα το έχει περάσει αυτό σίγουρα καταλαβαίνει ...απο χθές είμαι να σκάσω γιατι είχα μια χαρά ,πρίν την παιδίατρο έλεγα οτι σίγουρα θα πήρε πολύ βάρος οτι θα'γινε 7 κιλά έστω με τόσο φαί που τρώει αλλά τίποτα, για άλλη μια φορά απογοήτευση... :(

 

Renata, μην ανησυχείς, βρε!! Αφού όπως λες τρώει το μωρό, σημαίνει ότι έχει κατά πάσα πιθανότητα έχει καλό μεταβολισμό. Πρέπει να χαίρεσαι!! Αστέρι θα γίνει όταν μεγαλώσει!! :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε mom τί να πω έχω πάθει κρίση πανικού με τη μικρή να φανταστείς οτι απο αρχές Φεβρουαρίου έχει αρρωστήσει 3-4 φορές και τη μια λίγο πιο σοβαρά γιατί έκανε και 6 μέρες πυρετό και κάναμε αιματολογικές οι οποίες δεν βγήκαν καλές φαινόταν μια λοίμωξη και υποψιαζόμασταν ουρολοίμωξη.Τελικά μετά απο 500 διαφορετικές γνώμες γιατρών καταλήξαμε οτι δεν έχει ουρολοίμωξη(ακόμη βέβαια δεν είμαι 100% σίγουρη)όλα αυτα είμαι σίγουρη οτι την ταλαιπώρησαν έχει μείνει και πολύ πίσω στους εμβολιασμούς και επειδή τρώει πολύ περίμενα τουλάχιστον να είχε πατήσει τα 7 κιλά αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,renatα σε καταλαβαινω η μικρη μου ηταν ακριβως το ιδιο στην ηλικια σας...Σκεφτομαι ειναι τυχαιο που τα περισσοτερα μελη του club των αδυνατων ειναι κοριτσακια... Επισης δεν ειναι ειρωνεια που τωρα δοξα το θεο εχουμε τα παντα και τα μωρα δεςν τρωνε ενω παλιοτερα δεν ειχαν αυτην την αφθονια και τα μωρα γινονταν "ζουμπουρλα"..

Link to comment
Share on other sites

Γατουλα , εχω επισκεφτει και τετοια ειδικοτητα η οποια ειναι στο Παιδων αλλα ετυχε να παω στο Ιατρειο της, το ονομα της ειναι Παπαναγιωτου και μου την συστησαν πολλες μανουλες.Η διαγνωση για την δικια μου ηταν οτι το " σκαρι" της ευθυνεται και οτι δεν φαινεται κατι παθολογικο.

 

Οσον αφορα τις εξετασεις που λεει η αλλη φιλη ζητα αναλυτικα να σου τις γραψει η γιατρος , εμας μας εχει "ξεσκονισει"!

Link to comment
Share on other sites

"minion" καλημέρα,

 

γιατί η γιατρός ρώτησε για το νερό; Μπορεί να σημαίνει κάτι; Με έχουν ζ'ωσει τα φίδια τώρα που το διάβασα.....Το νερό το έχω μετρήσει αλλά εξαρτάται από την μέρα.....Άλλη μέρα μπορεί να είναι 300ml αλλά υπάρχει και μέρα που πίνει 730ml!!!!!!Προσοχή για νερό μιλάμε όχι για φαγητό....Και μην πω οτι θα έπινε και άλλο αλλά του πήρα τπ μπιμπερό!!!!!!!

 

Από γάλα μέχρι και χτες τίποτα δεν πίνει εδώ και 10 μέρες.Με κάτι αραιωμένες κρέμες με λίγο γιαούρτι τρώμε και να μου έχει συμβεί να προσπαθώ να ταίσω επί 1 ώρα 2 κουταλιές και από τα νεύρα μου να πάω στο μπάνιο και να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο......Για τα κλάματα που βάζω δεν το σχολιάζω είναι καθημερινα!!!!!!!

 

πως λένε την αναπτυξιολόγω να πάμε και μεις πες μου αν θέλεις

 

Σήμερα δουλέυω και ο μικρος αμφιβάλω αν βάλει μπουκιά στο στόμα του

 

Ρέα.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις εξετασεις που λεει η αλλη φιλη ζητα αναλυτικα να σου τις γραψει η γιατρος , εμας μας εχει "ξεσκονισει"!

 

Minion το θέμα είναι ότι δεν μου γράφει εξετάσεις γιατί λέει ότι δεν πειράζει που είναι αδύνατο! Σε παρακαλώ πες μου, εσύ τί ακριβώς εξετάσεις έχετε κάνει? Το κακό σε μας είναι ότι εκεί που βρισκόταν στην μέση της κλίμακας τώρα έχει πάρει την κατηφόρα και φοβάμαι μην πιάσει πάτο!

i love my kids!

Link to comment
Share on other sites

"minion" καλημέρα,

 

γιατί η γιατρός ρώτησε για το νερό; Μπορεί να σημαίνει κάτι; Με έχουν ζ'ωσει τα φίδια τώρα που το διάβασα.....Το νερό το έχω μετρήσει αλλά εξαρτάται από την μέρα.....Άλλη μέρα μπορεί να είναι 300ml αλλά υπάρχει και μέρα που πίνει 730ml!!!!!!Προσοχή για νερό μιλάμε όχι για φαγητό....Και μην πω οτι θα έπινε και άλλο αλλά του πήρα τπ μπιμπερό!!!!!!!

 

Από γάλα μέχρι και χτες τίποτα δεν πίνει εδώ και 10 μέρες.Με κάτι αραιωμένες κρέμες με λίγο γιαούρτι τρώμε και να μου έχει συμβεί να προσπαθώ να ταίσω επί 1 ώρα 2 κουταλιές και από τα νεύρα μου να πάω στο μπάνιο και να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο......Για τα κλάματα που βάζω δεν το σχολιάζω είναι καθημερινα!!!!!!!

 

πως λένε την αναπτυξιολόγω να πάμε και μεις πες μου αν θέλεις

 

Σήμερα δουλέυω και ο μικρος αμφιβάλω αν βάλει μπουκιά στο στόμα του

 

Ρέα.

Κουράγιο και σε εσένα θέλει πολύ υπομονή αυτη η κατάσταση σε καταλαβαίνω απόλυτα κι εμένα τώρα είναι στο 10% της καμπύλης και δεν ξέρω πού μπορεί να φτάσει και να φανταστείς οτι τρώει ποσότητες η παιδίατρος νομίζει οτι πρίν ξεκινήσουμε να ψάχνουμε καλό θα ήταν να κόψοω το θηλασμό και να δίνω ξένο γάλα εγώ θα το κάνω γιατι δεν μπορώ αλλο έχω χάσει τη μπάλα μ'ολα αυτά απλά σκέφτηκα οτι θα ταν καλό να δοκιμάσω για 1 μήνα και να βγάζω με θήλαστρο το δικό μου για να μην κοπεί το γάλα μου κάθε μερα κι εγώ κάνω αγώνα για την μικρή δεν φαντάζεσαι εύχομαι όλα να παχύνουνε κάποια στιγμη να ηρεμήσουμε κι εμείς λίγο

Link to comment
Share on other sites

panoraia μην αγχωνεσαι με το νερο , πιστευω οτι το ρωτησε γιατι σκεφτηκε νερο δεν λενε να πινουμε οταν κανουμε διαιτα? αν φουσωνουν νερο πως θα φανε?

Παντως το ονομα της αναπτυξιολογου στο Παιδων ( Αγλαια Κυριακου -Τμημα Αυξησης και Αναπτυξης) ειναι:

Ε.Βλαχοπαπαδοπουλου τηλ.213-2009850-1

Οσον αφορα τις εξετασεις για τηνSmile υπαρχει δυνατοτα fax να τις στειλω? Ρωτα ομως και παλι την Παιδιατρο μην μπεις αδικα και ιδιως το παιδι σε περιπετεια.Η δικια μου Παιδιατρος ισως ειναι υπερβολικη...

Link to comment
Share on other sites

renata δεν καταλαβαίνω γιατί να κόψεις τον μητρικό θηλασμό; Το παιδί από ότι διαβάζω τρώει και άλλα φαγητά και μάλιστα σε καλή ποσότητα άρα δεν είναι οτι δεν του φτάνει το γάλα σου και για αυτό δεν παίρνει βάρος αφού τρώει και τα άλλα.....Για όλα φταίει ο μητρικός θηλασμος;;;;;;

 

Οτι καλύτερο για το μωρό είναι το μητρικό γάλα.....

 

Τι να πω δεν είμαι και παιδίατρος αλλά με βάση τη λογική πάω.....

 

minion σε ευχαριστώ πολυ αν και αυτο τον μήνα δεν πάρουμε βάρος τότε θα την επισκεφτώ την γιατρο και θα σου πω

 

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμάς που η μικρή έχει πιάσει πάτο, είναι στο 3% της καμπύλης, η παιδίατρος δεν αγχώνεται ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!! Τον προηγούμενο μήνα είχαμε βγεί εκτός κλίμακας λόγω ίωσης.... Να τη ρωτάμε κι εγώ κι ο άντρας μου αν όλα είναι οκ, και να μας καθησυχάζει. Να μας λέει ότι δεν χρειάζετε να κάνουμε τίποτα. Καμία μα καμία εξέταση. Λέει ότι είναι νωρίς. Εμείς βέβαια να επιμένουμε επειδή είναι στην ανάπτυξη και αν θα μπορούσαμε να επέμβουμε κάπως, ή να προλάβουμε κάτι..... Τιποτα αυτή. Να περιμένουμε...... Την αναπτυξιολόγο θα την επισκεφτούμε κι εμείς πάντως. Αν περνάει κάτι από το χέρι μας να το κάνουμε για το παιδί.

Οσον αφορά για τα κιλά smile, renata και arma διαβάστε και τις δικές μας τιμές για να δείτε ότι υπάρχουν πολύ χαμηλότερες τιμές.....

8 μηνών : 6250γρ 65εκ

9 μηνών : 6550γρ 66,5εκ

10 μηνών : 6900γρ 67,5εκ

minion η μικρή τρώει???? Η κοπέλα που έχετε είναι πρόσχαρη με τη μικρή?? Θέλει η μικρή να παίζει μαζί της?? Εχει σημασία γιατί αν δεν θέλει τότε δεν θα θέλει και να φάει μαζί της.

Renata κι εγώ δεν είμαι της γνώμης να κόψεις το θηλασμό. Είναι ότι καλύτερο για το παιδί σου. Ασε που μόλις τον κόψεις το παιδί θα είναι πιό ευάλωτο στις ιώσεις και τότε σίγουρα δεν θα τρώει!!!!!

Οσο μπορείς κράτα το. αυτό που είπες για το θήλαστρο είναι καλή ιδέα για να βλέπεις και πόσο τρώει. Αυτό έκανα κι εγώ και για τα δίδυμα.

Τα δικά μου φτου φτου τώρα τρώνε...... Πάντα βάβαια με διάφορα κόλπα, αλλά τρώνε. Σήμερα π.χ. φάγαμε με τα κολιέ μου.....

Γατούλα επειδή κι εμάς η μικρή κάνει ρουκέτες φαγητού, όχι ευτυχώς τόσο συχνά όσο της μικρής σου, παρατήρησα ότι είναι νευρικό. Οταν το αλεσμένο φαγητό έχει κάποιο κομματάκι που της κολλάει στο λαιμό , όλο το φαγητό έξω. Επίσης άν δεν έχει καταπιεί την προηγούμενη μπουκιά και πάω να της δώσω κι άλλη πάλι όλο έξω. Επίσης όταν θέλει να ρευτεί και πάει να φάει πάλι όλο έξω. Αυτά παταρήρησα και είμαι πολύ προσεκτική. Στο στόμα την κοιτάζω......

Αυτά κι από μένα.

Κορίτσια κουράγιο!!!

Και υπομονή

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...