Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αδυνατα μωρα


minion

Recommended Posts

Nineta απο οτι ειδα στο διαγραμμα και εσυ περιπου 5-10% ειστε στο βαρος :cry:

 

τουλαχιστον απο υψος πατε καλα? γιατι εμεις ειμαστε μινιατουρες ονομα και πραγμα :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρε κοριτσάκια πώς τα διαβάζετε τα διαγράμματα;εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα.η δικιά μου πριν 1 μήνα δηλ 17 μηνών ήταν 9370 και 78,6.η παιδίατρος δεν αγχώνετε και λέει θα πάρει απο μένα που είμαι επίσης μινιον.μήπως μπορείτε να μου πείτε που είμαστε στη κλίμακα, και αν είμαστε χαμηλά η στη μέση;

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

καλά το ξέρω οτι είμαι στο σωστό topic το θέμα μου είναι αν ήμαστε στα χαμηλά ή εστω στη μέση.please πές μου "γιατρέ" μου μιας και μου απάντησες πρώτη και σε ευχαριστώ πολύ κιόλας :roll:

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

eeee η μεση ειναι το 50% οποτε την αποσταση την βλεπεις

μεχρι τωρα ημασταν στο 25% και αντε λεω τρωγωμαστε! μα 6% οφουυυυυυυ

 

 

παντως οι παιδιατροι οσο εισαι μεσα στην κλιμακα ειναι ησυχοι!

 

οταν πιασουμε τα αρνητικα (φτου φτου) σε στελνουν για εξετασεις

 

εγω τωρα που της ειπα για το 6% μου λεει μολις συνελθει απο την ιωση θα παρει τα πανω της και αντε να τη ξεκινησω και σταγονιτσες σιδηρου!!!!!

 

 

οποτε κατσε εδω να γελαμε μεταξυ μας με τα βλασταρια μας

 

καλα εισαι μαλλον αφου εισαι και μαμα μινιον!

 

εγω δεν ειμαι γμτω :lol::lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πώ την αλήθεια απο τη στιγμή που η παιδίατρος μου λέει να μην αγχώνομαι,την μετράνε στο παίδων κάθε 2 μήνες λόγω θυρεοειδή και μου λένε τα ίδια και το κυριότερο τρώει τα πάντα αλλα λίγες ποσότητες ,εγώ δεν αγχώνομαι.έλα όμως που η μία γιαγιά και η προγιαγιά έχουν το κατοχικό σύνδρομο και θέλουν να την μπουκώνουν,ε εκει τα παίρνω γιατι καταλαβαίνω πώς είναι να σε ζορίζουν για το φαί.γιαυτό θέλω να τους δείξω πού περίπού είναι στην κλίμακα να μην μου τα πρ#$%$ν.ευχαριστώ και πάλι και να χαίρεσε τα κουκλιά σου :wink::wink:

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Nineta απο οτι ειδα στο διαγραμμα και εσυ περιπου 5-10% ειστε στο βαρος :cry:

 

τουλαχιστον απο υψος πατε καλα? γιατι εμεις ειμαστε μινιατουρες ονομα και πραγμα :lol:

 

ypsos 95 cm. polu mikroula???

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Nineta απο οτι ειδα στο διαγραμμα και εσυ περιπου 5-10% ειστε στο βαρος :cry:

 

τουλαχιστον απο υψος πατε καλα? γιατι εμεις ειμαστε μινιατουρες ονομα και πραγμα :lol:

 

ypsos 95 cm. polu mikroula???

 

 

γυρω στο 15% υψος

 

 

καλε να τις βγαλουμε παρεα να διαγωνιστουμε ποια εχει την πιο χοντρουλα χαχαχαχα

 

ερε μοντελακια που φτιαξαμε :lol::lol::lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τόσο καιρό ε είπα να δηλώσω και γω συμετοχή!!!

Το γιουβαρελάκι μου είναι 17 μηνών και αισίως 79 εκ. και 10200. Με τα χίλια ζόρια όμως...

Η γιατρός μας δεν ανησυχεί, αλλά δεν είναι εδώ στις μάχες που δίνουμε για την μπουκιά. Και να φανταστείτε μέχρι τον χρόνο έτρωγε 400γρμ το μεσημέρι και αντίστοιχα φρούτα και γιαούρτι, τέρμα ξινό, και ότι ήθελα, όχι ότι τότε ήταν σε καλύτερη κλίμακα αλλά η χαρά της μάνας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς γεννηθήκαμε 3500 στην 40+2 εβδομάδα, μια χαρά δηλαδή αλλά με το ζόρι βάζουμε γραμμάρια, ειμαστε και υπερκινητικά παιδάκια βέβαια :lol: .

Τον προηγούμενο μήνα 9 μηνών ημασταν 8 κιλά και 76 εκ. τωρα την Τετάρτη θα παμε στη γιατρό να δούμε τι καναμε αυτόν τον μηνα.

 

Γενικα τρωει 200 γρ απο όλα : φρουτόκρεμα, κρεμα, γαλα, φαγητο(αυτο με το ζόρι αλλά το τρώμε) δεν μπορείς να πεις δηλαδή οτι δεν τρωει, απλα δεν παίρνει τοσο βαρος.

Μου λεει και η γιατρος οτι μπορει να εχει μειωμενη ορεξη λογω χαμηλου αιματοκριτη (παιρνουμε σιδηρο και παρόλαυτα ακόμα στο 32 ειμαστε :cry:)

Το αγχος μου ομως ειναι πολυ μεγαλο , θα καταντήσω σαν τις γραφικες Ελληνιδες μαναδες : "Γιαννάκη (όντως θα τον πουμε Γιαννη κι ολας) ελα να φας το αβγό σου παιδάκι μου!!!!!"

 

Α! Εχω που εχω τα αγχος είναι και οι καλοθελητες.

Π.χ.Πήγαμε να κλείσουμε και εκκλησία για τη βάφτιση και μας ειπαν : "Καλέ το τρωει το φαϊ του ο μικρός γιατι πολύ αδύνατος είναι."

Επρεπε να πω: "ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΤΑΙΖΟΥΜΕ, ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΗΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ" :mad:

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστείτε μέχρι τον χρόνο έτρωγε 400γρμ το μεσημέρι και αντίστοιχα φρούτα και γιαούρτι

 

:shock: Δηλαδή εμεις τρώμε πολύ λίγο ε?

Και νόμιζα οτι τρωμε νορμαλ, εμεις με το ζορι τρωμε 200 γραμ μεσημαριανο, φρουτοκρεμα, κλπ :cry:

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι Αθηνα και εμεις στο 200-250 ειμαστε!

στο φαι ομως

 

με το γαλα κατεβηκαμε σε απεργια διψας και απο τα δυο :roll:

 

 

 

Τωρα που το λες εδω και κατι μερες μου κανει νερα με το γαλα, πινει με το ζορι 130-140 γρ ενω μολις το εβλεπε εκανε σαν τρελος του αρεσε πολυ, τωρα δωστου ψωμι και ειναι πανευτυχης.

 

Να σου ζησουν τα κουκλιά :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Ας δηλωσω κι εγω συμμετοχη στο τοπικ των αδυνατων!!!!

Λοιπον εχουμε και λεμε, ο δικος μου κοντευει 11 μηνων, γεννηθηκε μεγαλουλης, 3.500 κιλα και 53 εκατοστα στην 38 εβδομαδα, να φανταστειτε προγραμματισαμε τον τοκετο, γιατι φοβοτον η γυναικολογος οτι θα παραμεγαλωσει! Στην τελευταια μετρηση οταν ηταν 10 μηνων ηταν 7.700 γρ και 72 εκ. (10 % βαρος, 30 % περιπου υψος). Το περιεργο με την περιπτωση μας ειναι οτι ο μικρουλης μου ειναι απιστευτος λιχουδης. Τρωει τα παντα με απιστευτη λαιμαργια. Γι αυτο και ανησυχω ιδιαιτερα. Αν ηταν λιγοφαγος, θα δικαιολογουσα το χαμηλο βαρος του. Τωρα ομως? :roll: Ως τωρα θηλαζε και λεγαμε οτι ισως δεν πινει αρκετο γαλα. Εδω και 2 εβδομαδες εχουμε κοψει το θηλασμο και πινει πλεον 400 μλ γαλα την ημερα. Αντε να δουμε τι θα κανει αυτον τον μηνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γατούλα μήπως κάνω κάτι λάθος με την κλίμακα; Γιατί εγώ τον βρίσκω με το ζόρι στο 25%;

Άσε τι χαρά είχα πρό του χρόνου :cry: Μια φορά έφτασε τα 480γρμ μεσημεριανό Το πρωί έτρωγε γύρω στα 370 γρμ φρούτα και το απόγευμα συνήθως ένα κατσικίσιο γιαουρτάκι 220 γρμ. :shock: Και ξαφνικά σταμάτησε για 3 βδομάδες το φαγητό, εντελώς όμως. Φαντάσου σοκ που έπαθα. :roll: Έπειτα άρχισε με το ζόρι να τρώει 60-120.

Εν' τω μεταξύ όλο εκείνο το διάστημα ο ένας μου έλεγε μην του δίνεις όσο θέλει θα του ανοίξει το στομάχι, ο άλλος δώσε στο παιδί όσο θέλει θα σταματήσει μόνο του κλπ. Έκανα και γω πειράματα. Το περίεργο είναι ότι το συγκεκριμένο διάστημα έβαζε λίγο βάρος. 7ος 7750 11ος 8750. Μετά άρχισε να χάνει κιόλας. Εκεί να δεις άγχος. :cry:

Από τον χρόνο μέχρι τον 15ο μήνα έβαλε άλλα 550γρμ και ξαφνικά χωρίς να αλλάξει πάλι κάτι, έβαλε σε 2 μήνες 700γρμ. Έβαλα και μερικά γλυκάκια στο διαιτολόγιο, για να λέμε και του στραβού το δίκιο :oops:

Επίσης ένα κόλπο που υιοθέτησα και πιάνει κάπως, είναι να έχω μερικά παιχνιδάκια που εμφανίζονται μόνο κατά τη διάρκεια του φαγητού. Αυτοκόλλητα, ζωάκια, κουτάκια, κλπ.

Η γιατρός μας δεν ανησυχεί απλά μου λέει να μην τον ζορίζω, δεν το κάνω πάντα :oops: , τον πιέζω λίγο πειράζει;;;; αλλά να μην κόψω τα αλεσμένα γιατί μετά δε θα τρώει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

sorry Tery :roll:

κοιταζα τα κοριτσιστικα :lol:

θκατουλες και εσεις :roll: 10% υψος 15% βαρος :roll:

 

καμια μηχανη να τα παχυνουμε και να τα ψηλωσουμε????????????????

 

 

ρε σεις το βλεπω να βρισκομαστε το καλοκαιρι με τα σαμιαμιδια! πολυ γελιο :lol::lol::lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Μην ξεχνάτε και εμάς! Μάλλον εξακολουθούμε να έχουμε τα πρωτεία :P .

10 μηνών, 6200Kg, 68 cm !!! Έχοντας κάνει όμως ένα κάρο εξετάσεις μπορούμε πια να πούμε πως είμαστε υγιέστατες απλά κρατάμε σιλουέτα :D .

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις στο κλαμπ.

20 μηνων αγόρι 10.200 βαρος (3-10%) και υψος 84 εκατοστά (50%)

Εχω φρικαρει εδω και λίγες μέρες και τον κυνηγαω συνέχεια με το κουτάλι και οτι φάει. Δεν με νοιάζει πλέον αν ειναι υγειινη η τροφη ή οχι, θερμίδες να έχει και ειμαι ευχαριστημένη. Διαιτα εκπάχυνσης μέχρι το Πάσχα :lol: .

Τον ζυγίζω πλέον δυο τρεις φορές τη μέρα και έχει πλάκα γιατί τρωει μια κουταλια και πάει να ζυγιστει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Γατουλα λες να πεσουμε κι εμεις στα δικα σας απο κει που ελεγα να σταματησει να περνει βαρος παμε εχθες για εμβολιο μετα απο 2 μηνες και το δικο μου παιδι αν ειναι δυνατον ειχε παρει μονο 200 γραμ. δηλ 11.160 βαρος 78,5 υψος που ειμαστε αραγε στις κλιμακες?

Link to comment
Share on other sites

Απο το 97 που ειμαστε μεχρι 11 μηνων πεσαμε και να πω οτι δεν ετρωγε? περισσοτερο απο πριν, μαλλον απο το περπατημα θα ειναι που να βαλει γραμμαριο οταν δεν καθεται λεπτο :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...