Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ


ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ  

1.977

  1. 1. ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ

    • ΝΑΙ
      1614
    • ΟΧΙ
      148
    • ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΑ ΤΡΙΩΡΟ (& ΟΧΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ)
      365


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 692
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

up:arrow:

 

παρακαλούμε ψηφίστε σε αυτή την δημοσκόπηση.

 

Εξαιτίας του ότι

οι δημοσκοπήσεις όταν έχουν μεγάλο δείγμα ψήφων εκφράζουν στατιστικά την κοινή γνώμη

και επίσης

μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να πειστούν οι αρμόδιοι φορείς, και μαιευτήρια, όσον αφορά το τί θέλουν και το τί απαιτούν πλέον οι γονείς,

 

είναι ιδιαίτερα σημαντικό να σημειώσετε εδώ την άποψή σας, είτε με ψήφο είτε με δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πρόβλημα η μητέρα να βοηθήσουν εννοείται και στην

ξεκουρασή της και σε όλα...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική στο παίρνουν...

 

μου φαίνεται εντελώς παράλογο.... και βάρβαρο.

Link to comment
Share on other sites

είμαι υπέρ στο να έχω δίπλα το παιδί μου,όπως κι έγινε.

τουλάχιστον την έβλεπα και την ένιωθα κοντά μου γιατί αγκαλιά μου δεν μπορούσα να την πάρω,μετά από καισαρική δεν είχαν δύναμη τα χέρια μού, ούτε να σηκωθώ...

έκανα πόσες μέρες να την ταίσω...αλλά πάει πέρασε, τώρα την έχω συνέχεια μαζί μου!!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι υπέρ του αποκλειστικού μητρικού θηλασμού. Γέννησα το πρώτο μου παιδί στο Λητώ (και τον θήλαζα για 6 ½ μήνες) και το δεύτερο στο Ιασώ (και τον θήλασα 7 ½ μήνες). Διέκοψα τον θηλασμό για λόγους υγείας (δεν έτρωγα με αποτέλεσμα τα μωρά να παίρνουν τα πάντα από τον οργανισμό μου, πέφτανε τα μαλλιά μου κα).

 

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα ήθελα τα μωρά μου 24 ώρες στο δωμάτιο και θα σας πω τον λόγο. (εννοείτε ότι τα μωρά τον διπλανών κρεβατιών δεν με πειράζουνε, μιλάω για τα δικά μου). Την ώρα που οι μαίες περνούν το μωρό έχεις την ευκαιρία να κάνεις ένα μπάνιο, να ξεκουραστείς, να πας να πιείς καφέ ή αν θέλετε στην δική μου περίπτωση να πάω κάτω να δω τον πρώτο μου μπόμπιρα που κάθε μέρα με περίμενε στην καφετέρια.

 

Πιστεύω ότι οι 4 αυτές μέρες είναι μέρες προσαρμογής για την μητέρα και θα πρέπει να έχει και λίγο χρόνο για τα βασικά. Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Φιλικά

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα ήθελα να το έχω δίπλα μου για το λόγο του οτι έρχονται επισκέψεις στο δωμάτιο και δεν θα μου άρεσε να είναι το μωρό μου εκτεθειμένο στα μικρόβια!!

Link to comment
Share on other sites

Geia sas,

 

Gennhsa ki egw ektos Elladas kai oi sun8hkes htan idanikes. Apo th stigmh pou gennhsa den apoxwristhka oute stigmh to agoraki mou. Eimastan mazi sto dwmatio, eixame to mpanaki mas (allo egw allo o mikroulis), ton allazame kai ton 8hlaza oso h8ela. Einai gegonos pws den polukoimh8hka giati to prwto vradu ton xazeuame me ton antra mou kai apo to deutero ton epiasan kati psilokolikoi..alla exoume oloi tis kaluteres anamnhseis kai me xara 8a epanalavoume thn olh ebeiria.

 

Oi maies htan pantote dia8esimes na mas voh8hsoun kai na mas sumvouleusoun alla panta diakritika kai me megalo sevasmo gia thn toso monadikh gia mas katastash.

tKj7p2.pngTfbjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nαι θα το ήθελα δίπλα μου. Γεννησα με καισαρική στις 20/1/09 στο Ιασώ. Μου έφεραν το μωρό λίγες ώρες αφοτου γέννησα. Αλλα ενώ είχα επιλέξει αποκλειστικο θηλασμό μου το έφερναν όταν έφερναν και τα αλλα μωράκια.Οταν τους ρώτησα γιατί δεν μου το φέρνουν νωρίτερα και άν κλαιει για να φάει μου είπαν όχι. Εγώ στην αρχή δεν είχα πολύ γάλα πως είναι δυνατόν το μωρό να μην πεινούσε? εγώ νομίζω ότι το ταιζαν μεσα στο θάλαμο. Τώρα όσον αφορά τον κόσμο εγώ ήμουν σε δίκλινο και με την αλλη κοπέλα είχαμε τέλεια συμβίωση και δεν αφήναμε τον κόσμο μέσα όταν εφερναν τα μωράκια.Αυτό βεβαια ήταν και απο τα λίγα θετικά του Ιασώ. Δεν εφερναν τα μωρά αν δεν άδειαζαν τα δωμάτια και οι διαδρόμοι απο τον κόσμο.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο επειδη το γεννησα στο νοσοκομειο της ξανθης δεν ειχα την επιλογη να μην το εχω μαζι μου.το δευτρο αν και δεν εχω αποφασισει ακομα που θα το γεννησω(στην αλεξανδρουπολη κλινικη η νοσοκομειο)πανως θα το θελω μαζι μου και παλι.πρωτον επειδη θελω να θηλασω (το πρωτο μεχρι 11 μηνων)και με αυτα που εχω δει να γινονται στις αποδειξεις με τα νοσοκομεια και το κρυφο ταισμα εχω τους εωδιασμους μου και δευτερον επειδη θα ειναι οι τρειςς πρωτες και μαλλον οι τελευταιες μερες που θα μπορω να την εχω και να με εχει σε αποκλειστικοτητα αφου οταν γυρισω σπιτι θα με περιμενει η ζουζουνα μου ( 2 ετων )και θα πρεπει να προσεχω τις κινησεις μου για να αποφυγουμε το φαινομενο της ζηλιας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως ομολογω οτι ενιωθα τοσο κουρασμενη που πραγματικα δε ξερω αν θα μπορουσα να ειχα το μωρο συνεχεια διπλα μου.. Ειχα αναγκη να ξεκουραστω κ εξαλλου οποτε το ζητουσα μου το φερνανε.

Παντως ενα νεογνο ειναι πολυ ευαισθητο κ ασχετα απο τα διαφορα αλλα δε ξερω ποσο ασφαλες ειναι να ειναι εκτεθειμενο συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο βράδυ με την κόρη μου. Δεν έκλεισα μάτι όλο το βράδυ, την χάζευα συνέχεια απίστευτα συγκινημένη, ευτυχισμένη και γεμάτη. Δε μπορώ να φανταστώ να μην την έχω μαζί μου συνέχεια να την έχω αγκαλιά, να της μιλάω, να την χαιδεύω, να την θηλάζω όποτε θέλω, να ζω αυτό το πρωτόγνωρο θαύμα! Αυτές οι πρώτες στιγμές είναι μοναδικές και δεν θα άφηνα κανέναν να μου της κλέψει (και να πληρώσω και μία περιουσία από πάνω για να μου της κλέψει! Με τίποτα!). Γέννησα ίδιες μέρες με μία φίλη μου (αυτή σε ιδιωτικό) και το μόνο που μου είπε είναι ότι την άκουγε όλο το νοσοκομείο γιατί ζήταγε το μωρό της και δεν της το φέρνανε γιατί δεν ήταν ακόμα η ώρα!Έπαθα σοκ! Το μωρό το μόνο που έχει ανάγκη τις πρώτες μέρες είναι η αγκαλιά της μάνας. Όσο περισσότερο τόσο καλύτερο!

 

Νεφέλη, όταν το μωρό είναι μαζί σου δεν είναι εκτεθειμένο, το προστατεύεις καλύτερα εσύ από τους αγνώστους. Στο δικό μου νοσοκομείο το επισκεπτήριο ήταν πολύ αυστηρό και δεν υπήρχε θέμα επικίνδυνης έκθεσης. Λες και όταν είναι στο υπόγειο μες τη σωρό με τα υπόλοιπα μωρά είναι ασφαλές! Τελοσπάντων, ας κάνει το καλύτερο που νομίζει ο καθένας για το μωρό του...

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα καλε φυσικα κ δεν τα εχουν στο υπογειο μες τη σωρο. Ο θαλαμος των νεογνων ηταν ακριβως διπλα στο δωματιο μου μαλιστα κ ειχε μεσα νομιζω ουτε δεκα μωρακια.. Κ φυσικα οποτε ηθελες πηγαινες κ το εβλεπες κ ελεγες στη κοπελα κ αμεσως στο εφερνε. Κ φυσικα καθε τριωρο περιπου ετσι κ αλλιως τα φερνανε για να θηλασουν κ σου τα αφηναν οση ωρα ηθελες. Δε ξερω αν εχει να κανει οτι ειμασταν οροφος με μονοκλινα κ για αυτο ηταν ετσι ανετες να τα δινουν...

Link to comment
Share on other sites

Τον γιο μου, δεν τον είχα δίπλα μου διαρκώς. Τώρα όμως, έχω αποφασίσει, ότι μόλις γεννήσω, θα έχω το μωρό στο θάλαμο μαζί μου.

Ο λόγος; Με αυτά που είδα ότι κάνουν κάποιες μαίες, όσον αφορά στο υπερβολικό ντύσιμο των μωρών ή στο συχνό τάισμα, προτιμώ να κάνω, αυτά που ξέρω εγώ, μια που τώρα έχω και την εμπειρία.

Μα...πώς θα μπορούσα άλλωστε να ξεχάσω ποτέ, όταν είχα φωνάξει τη μαία να έρθει, γιατί ο μικρός έκλαιγε, κι εγώ δεν ήξερα τί να τον κάνω, και μόλις ήρθε εκείνη, του έβαλε το δάχτυλο της στο στόμα του:o:x:twisted:(ναι καλά διαβάσατε, έχωσε το δικό της δάχτυλο στο στόμα του δικού μου μωρού)και φυσικά όπως ήταν αναμενόμενο ο μικρός το πιπίλισε.

Ετσι, η πανέξυπνη, και πολύ σωστά καταρτισμένη αποφάνθηκε ότι το μωρό πεινάει, γι'αυτό και κλαίει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το μωρό όμως είχε φάει πρίν λίγη ώρα.

Ετσι...μ'αυτά και με άλλα θέλω πλέον το μωρό δίπλα μου.

Όσο για τις μαίες, για να μην παρεξηγηθώ,υπάρχουν πολλές κοπέλες που είναι κορυφαίες. Μέσα στην γέννα, είχα την τύχη να έχω μία από αυτές.

Εχω και φίλη που μου δίνει πολύ καλές συμβουλές και ξέρω πόσο βοηθάει και άλλες κοπέλες.

Επειδή όμως, οι βάρδιες αλλάζουν και η καθεμία έχει τις δικές της τακτικές, έτσι θα νοιώθω πλέον σίγουρη μόνο όταν το μωρό θα είναι μαζί μου!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα τις διδυμούλες μου μαζί μου στο δωμάτιο συνέχεια, αν δεν το είχα κάνει δεν ξέρω πώς θα κατάφερνα να τις θηλάσω, αλλά και να τα βγάλω πέρα όταν γυρίσαμε πίσω στο σπίτι. Είχα τις μαίες κοντά μου συνέχεια, έμαθα να τις αλλάζω, να τις φροντίζω... Πιστεύω ότι αν δεν ήταν έτσι στην κλινική που γέννησα, θα είχα πελαγώσει, γιατί δεν είχα άλλα παιδιά, για να έχω μάθει τα βασικά. Αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρηθείς λίγο παραπάνω, αυτές τις στιγμές δεν τις ξαναζείς... Για τις μανούλες που τα μωράκια τους χρειάζονται θερμοκοιτίδα έχω μόνο να πω κουράγιο! Μια φίλη μου χρειάστηκε θερμοκοιτίδα ο μικρός της και είδα πόσο δύσκολο είναι. Αυτή είχε γεννήσει σε κλινική (δεν διέθεται θερμοκοιτίδα) και το μωρό στο νοσοκομείο. Έπαιρνε ταξί 2 φορές την ημέρα, εγχειρισμένη, και πήγαινε να τον δει! Είναι δύσκολο, είναι ψυχικά εξουθενωτικό, αλλά όταν βγουν σε αποζημιώνουν για την ταλαιπωρία και την αγωνία με το πρώτο τους χαμόγελο, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Ελενα που γεννησα, ειχα απο την πρωτη στιγμη διπλα μου το τζουτζουκο μου.Απο τη μια ημουν εξουθενωμενη απο την αλλη ομως ενοιωθα μεγαλη ευτυχια.Ειχα την ευκαιρια να τον γνωρισω απο νωρις και να μαθω να τον φροντιζω πριν παμε στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την προϋπόθεση να μείνει κάποιος δικός μου μαζί μου τουλάχιστον το πρώτο εικοσιτετράωρο για να περιποιείται το μωρό και να μου το δίνει για να το κρατήσω ή θηλάσω.

Εγώ μετά την καισαρική πόναγα πάρα πολύ. Δεν μπορούσα ούτε να γυρίσω πλευρό από τον πόνο, ούτε να τεντωθώ, ούτε να σηκωθώ από την ξαπλωτή θέση στην καθιστή, ούτε να μετακινήσω το μωρό από το αριστερό στήθος στο δεξί όταν θήλαζε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

kalimera se oles tis manoules tha ithela na sas po kai ego tin gnomi mou.h kori mou gennise sto aleksandra me kaisariki.logo oti eixe zaxaro to paidi mas to ferane sto domatio meta apo 2 meres.xarikame para poli pou tha to eixe dipla tis h manoula alla exete anarotithei posa mikrobia iparxoun stous thalamous sto domatio iparxan alles 4 mamades kai autes apo kaisariki,na mpenoun episkeptes,na bixoun oi mamades logo tis kaisarikis na aimoragoun kai ta morakia dipla mesa sto domatio ego to brika tragiko

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Κ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΜΑΖΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ...ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ....ΣΤΙΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ Κ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ,ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ?ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ....

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Εγώ γέννησα στο Γένεσις Θεσσαλονίκης. Και εκεί για να έχεις το μωρό μαζί σου πρέπει να είσαι σε μονόκλινο. Και ήταν ο μοναδικός λόγος που πήρα μονόκλινο για να έχω την μικρή μου όλο το 24ωρο μαζί. Κάποιες στιγμές που έπρεπε να κατέβω κάτω για λίγο φρόντιζα να είναι χορτάτη και τους φώναζα μου την έπερναν για μισή ωρίτσα και όταν ανέβαινα στο δωμάτιο μου την έφερναν πάλι. Ήταν μοναδικά δεν ήθελα να την αφήσω λεπτό... Ειναι πολύ περισσότερα τα χρήματα για μονόκλινο βέβαια αλλά πιστεύω ότι μια οικονομία για κάτι τέτοιο αξίζει....

Link to comment
Share on other sites

Και γω 3 ημέρες και 3 νύχτες τον είχα δίπλα μου. Γέννησα σε κρατικό νοσοκομείο και στα κρατικά νοσοκομεία τα μωράκια είναι 24 ώρες το 24 ωρο δίπλα στη μαμά. Τί να σας πω, ότι 3 μέρες και 3 νύχτες , και ειδικά τις νύχτες , έφερνα το πυρεξάκι πολύ κοντά μου στο κρεβάτι και όλο το βράδυ τον κοίταζα και έκλαιγα από ευτυχία. Δεν με ένοιαζε που ξυπνούσε και ήθελε γάλα ή να τον αλλάξω. Παρ όλο που είχα κάνει και καισαρική. Σαφώς βέβαια ήταν και η μαμά μου τα βράδια στο νοσοκομείο για βοήθεια. Και θυμάμαι ότι έβαζα το δάχτυλο μου και μου το έσφιγγε με το μικροσκοπικό χεράκι του το βράδυ την ώρα που κοιμόταν. Και μπορώ να σας πω είναι 22 μηνών τώρα, όταν θέλει να κοιμηθεί και έχει κάποια ανησυχία αρκεί να γραπώσει το δάχτυλο μου και ηρεμεί!!!

 

Όμως το μόνο μειονέκτημα είναι ο κόσμος που έρχεται και όλοι έχουν την περιέργεια να δουν το μωράκι και πάνε από πάνω τους. Αλλά οι μαίες ήταν αρκετά αυστηρές με τον κόσμο οπότε ή τους έβγαζαν έξω σχετικά γρήγορα, είτε φώναζαν αν έβλεπαν κάποιον να πλησιάζει πολύ κοντά στο μωρό. Ευτυχώς που το δωμάτιο ήταν αρκετά μεγάλο και όταν είχαμε επισκέψεις το μωρό το απομάκρυνα αρκετά από εκεί που καθονταν οι υπόλοιποι.

Πάντως τίποτα πιο ωραίο δεν υπάρχει από ένα νεογέννητο μωρό να βρίσκεται δίπλα στη μανούλα του. Μην ξεχνάμε πως για τα μωρά η γέννα είναι μία κατάσταση μεγάλου σοκ. Ξαφνικά από ένα ζεστό και ήρεμο περιβάλλον βρίσκονται στον έξω κόσμο και στην φασαρία. Πώς λέτε να νιώθει ένα πλασματάκι όταν δεν έχει την δυνατότητα να το πάρει η μαμά του στα χέρια του για να νιώσει ασφάλεια? Είναι καθήκον μας ως μητέρες να απαιτούμε αμέσως να τα έχουμε δίπλα μας , επάνω μας , κοντά μας. Εκτός βέβαια εξαιρέσεων που τα μωρά πρέπει να παραμείνουν στην θερμοκοιτίδα.

Είναι οι πιο γλυκές και όμορφες στιγμές αυτές για μία γυναίκα. Νομίζω πως και σε ιδιωτικό μαιευτήριο να γεννούσα , όχι νομίζω δηλ , είναι βέβαιο, θα απαιτούσα να είναι το μωρό δίπλα μου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Και γω γεννησα σε δημοσιο και ο βασικος λογος ηταν το rooming in. Ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να γεννησω σε ενα διπλινο σε ιδιωτικο οχι ομως σε μονοκλινο.

Να διευκρινισω 2 πραγματα που μπορει να αποτρεπουν καποιες μητερες απο το να εχουν τα μωρα μαζι τους.

1ο. το νεογεννητο το μεγαλυτερο μερος της ημερας κοιμαται.. οποτε δεν σε κουραζει. Εσυ το ταιζεις και το αλλαζεις. Το μπανιο το κανουν οι μαιες, εσυ απλα το πας μεχρι το θαλαμο που τα κανουν μπανιο (εγω τους ειπα οτι ξερω πως να το κανω αλλα δεν με αφησαν). Αν το μωρο ειναι ανησυχο δεν υπαρχει περιπτωση να σε αφησουν αβοηθητη.. θα ερθουν να δουν γιατι κλαιει.

2ο. Οσον αφορα το θεμα του επισκεπτηριου. Και εκει που γεννησα εγω και σχεδον σε ολα τα δημοσια μαιευτηρια που εχω παει επισκεπτηριο, ειναι πολυ αυστηροι. καταρχην δεν επιτρεπουν πανω απο 1-2 ατομα για καθε μαμα. Οταν εμενα ηρθαν να με δουν 8 φιλες μου απο το φορουμ (ολες μαζι) δεν καταφεραν να φτασουν ουτε μεχρι την πορτα του δωματιου. Τις κρατησαν στο σαλονι και τους ειπαν να παει μια να με φωναξει να βγω και αν δεν μπορω θα μπαινουν μια μια. Το μωρο δεν το ειδαν καν.

Επισης αν ηθελα να θηλασω και ηταν η ωρα του επισκεπτηριου η μαια πεταγε εξω απο το δωματιο ολους τους αντρες (ακομα και τον αντρα της διπλανης) και εκλεινε την πορτα.

Το προσωπικο στα νοσοκομεια αυτα ξερει πολυ καλα τους κινδυνους και γι αυτο ειναι πιο αυστηροι..

Στο Μητερα που ετυχε να παω επισκεπτηριο προσφατα, σε τρικνινο υπηρχαν 5-6 ατομα για καθε μαμα και τα μωρα εκει για να τα δουν οι επισκεπτες. Μου εκανε τρομερη εντυπωση.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους βασικούς λόγους που θα γεννήσω σε δημόσιο είναι για να είναι το παιδί μαζί μου στο δωμάτιο και να μην στοιβάζομαι (εφόσον δεν έχω τα φράγκα για μονόκλινο ή για δίκλινο) με άλλες 6 λεχώνες σε ένα δωμάτιο. Δικαιούμαι μονόκλινο, αλλά ακόμα και σε δίκλινο θα είναι μια χαρά. Αυτό το αποτρόπαιο των ιδιωτικών μαιευτηρίων να φέρνουν όλα τα μωρά μαζί την ίδια ώρα για να θηλάσουν να μου λείπει. ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ πίνουν ξένο γάλα για να ησυχάζουν ... δεν θέλει φιλοσοφία ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω προσωπικα δυσκολευομαι να απαντησω σε αυτο το ερωτημα σαφως και θα ηθελα το μωρο μου να ειναι διπλα μου(ασχετα που εγω δεν μπορουσα γιατι μπηκε σε θερμοκοιτιδα)αλλα θα ηταν καλο;στο διπλανο μου δωματιο ηταν καπου στις 4 μαμαδες και ολες με καισαρικη συν 4 συνοδους και βαλε και τους επισκεπτες καταλαβαινεται τωρα τι γινοταν και χωρις ελεγχο απο τις μαιες για το ποσα ατομα ειναι,οχι δεν θα ηθελα το μωρο μου να ηταν εκει μεσα και καμια μανουλα θα θελα να πιστευω.Στο δικο μου δωματιο(3κλινο)ευτυχως ημασταν 2 και εγω ειχα πολλους επισκεπτες και οταν εφαιρναν το μωρακι της τους επαιρνα και φευγαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...