Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρίς πάνες απο την αρχή?


Recommended Posts

Ελπίζω πως όχι, αφού τα ένωσε ο administrator, απλά όσες έψαχναν βάση τίτλου ίσως δυσκολευτούν λίγο & σίγουρα εκείνα τα 2 άρθρα που μετέφρασα γιατην αλήθεια για τις πάνες & όλα αυτά που δεν μαθαίνουμε, θα πρέπει να το ψάξει πολύ κάποιος για να το βρει :-(

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια & το θέμα της Φυσικής Υγειηνής μεταφέρθηκε εδώ & ενσωματώθηκε με παλαιότερα ποστ απ το 2007, καλό πιστεύω θα ήταν να διευκρινιστούν κάποια σημεία που έχουν ήδη ειπωθεί, 'οπως π.χ.

Εμένα πάντως το θέμα δε με βρίσκει καθόλου σύμφωνη..(...) θα σας αναφέρω απλά το παράδειγμα της συνυφάδας μου η οποία είχε μεγάλη εμμονή να κόψει γρήγορα ο γιός της τις πάνες μέχρι που το παιδί κρατούσε τα κακά,με αποτέλεσμα δυσκοιλιότητα και τέλος εγκόπριση......η οποία είναι ψυχολογική διαταραχή και χρειάζετε ή βοήθεια ειδικού για ν'αντιμετωπιστεί.

τώρα είναι 7 ετών και ακόμα λερώνει το εσώρουχο του,λέγοντας ότι δήθεν δεν πρόλαβε να πάει τουαλέτα.

Όσο για τις χώρες που δεν έχουν πάνες φανταστείτε μόνες σας το τί γίνεται.

Ραφαέλα δεν ξέρω αν παρακολουθείς ακόμη το θέμα, όμως η πίεση του παιδιού να κρατιέται δεν έχει καμιά σχέση με την Φυσική Υγειηνή, η οποία προτρέπει τα μωρά να αφήνονται αντί να κρατιούνται, γιαυτο και η μέθοδος σαφέστατα & δεν απευθήνεται σε "βιαστικούς" ή "πιεστικούς" γονείς, αλλά αντίθετα σε γονείς που θεωρούν την υπομονή απαραίτητη & δεδομένη στο μεγάλωμα των μικρών τους. Σ όλα τα σχετικά βιβλία & άρθρα αναφέρεται ξανά & ξανά πως πρόκειται για μέθοδο ευγενική, υποστηρικτική & καθ όλα ήπια, χωρίς καμία απολύτως πίεση, μονάχα προσφορά. Στις δε χώρες που δε χρησιμοποιούν πάνες, τα μωράκια κάπου ανάμεσα στους 9 με 14 μήνες έχουν καταρτιστεί πλήρως & κυκλοφορούν με καθαρά εσώρουχα.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα iren σημερα ξυπνησε χ#@#$νος κατι που δεν συνηθιζε:(τον επλυνα τον θηλασα και κατοπιν ξεκινησαμε....καθε 10 λεπτα τουαλετα .τζιφος:(:(μολις τον εβαλα στο ριλαξ και πηγα να του φτιαξω χαμομηλι κατουρησε...ειμαι πολυ λυπημενη αληθεια .τωρα τον εχω αγκαλια και στο 20λεπτο θα τον παω παλι.δεν καταλαβαινω σημαδια του για τσισακια λες να εμαθα τοπαιδι μου να καθεται πανω στα βρωμικα?θα τρελαθω αν το καταφερα και αυτο:mad:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

η μέθοδος σαφέστατα & δεν απευθήνεται σε "βιαστικούς" ή "πιεστικούς" γονείς, αλλά αντίθετα σε γονείς που θεωρούν την υπομονή απαραίτητη & δεδομένη στο μεγάλωμα των μικρών τους. Σ όλα τα σχετικά βιβλία & άρθρα αναφέρεται ξανά & ξανά πως πρόκειται για μέθοδο ευγενική, υποστηρικτική & καθ όλα ήπια, χωρίς καμία απολύτως πίεση, μονάχα προσφορά. Στις δε χώρες που δε χρησιμοποιούν πάνες, τα μωράκια κάπου ανάμεσα στους 9 με 14 μήνες έχουν καταρτιστεί πλήρως & κυκλοφορούν με καθαρά εσώρουχα.

 

Ποτε δεν πιεζουμε το παιδι απλα του τραγουδαμε και χαμογελαμε.εαν δεν θελει τη μια το αφηνουμε δοκιμαζουμε την επομενη ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Μια & το θέμα της Φυσικής Υγειηνής μεταφέρθηκε εδώ & ενσωματώθηκε με παλαιότερα ποστ απ το 2007, καλό πιστεύω θα ήταν να διευκρινιστούν κάποια σημεία που έχουν ήδη ειπωθεί, 'οπως π.χ.

 

Ραφαέλα δεν ξέρω αν παρακολουθείς ακόμη το θέμα, όμως η πίεση του παιδιού να κρατιέται δεν έχει καμιά σχέση με την Φυσική Υγειηνή, η οποία προτρέπει τα μωρά να αφήνονται αντί να κρατιούνται, γιαυτο και η μέθοδος σαφέστατα & δεν απευθήνεται σε "βιαστικούς" ή "πιεστικούς" γονείς, αλλά αντίθετα σε γονείς που θεωρούν την υπομονή απαραίτητη & δεδομένη στο μεγάλωμα των μικρών τους. Σ όλα τα σχετικά βιβλία & άρθρα αναφέρεται ξανά & ξανά πως πρόκειται για μέθοδο ευγενική, υποστηρικτική & καθ όλα ήπια, χωρίς καμία απολύτως πίεση, μονάχα προσφορά. Στις δε χώρες που δε χρησιμοποιούν πάνες, τα μωράκια κάπου ανάμεσα στους 9 με 14 μήνες έχουν καταρτιστεί πλήρως & κυκλοφορούν με καθαρά εσώρουχα.

 

Απλά μια μικρή ένσταση...

 

Έχω κατανοήσει το σκεπτικό της μεθόδου και γενικότερα από τον τρόπο που την περιγράφεις φαίνεσαι ότι είσαι ένα άτομο με ευαισθησία που δεν θα πίεζε το παιδί του για κάτι τέτοιο. Διαφωνώ όμως στον συνειρμό με τα μωράκια στις χώρες που δεν χρησιμοποιούν πάνες. Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να εγγυηθεί ότι στην Κίνα π.χ. είναι ΟΛΟΙ οι γονείς τόσο στοργικοί και δεν πιέζουν τα παιδιά τους για να επιτύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Άρα καλό είναι να διαχωρίσουμε τη μέθοδο που περιγράφεις (όπου και πάνα θα βάλεις στο παιδί κάποιες φορές στην ημέρα αν χρειαστεί, και με διαφορετικά κίνητρα θα ξεκινήσεις) από τις πρακτικές που ασκούνται σε χώρες όπου δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις και οι γονείς έχουν συγκεκριμένα κίνητρα (να μη φορά το παιδί πάνες) αλλά και διαφορετική φιλοσοφία διαπαιδαγώγησης.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα iren σημερα ξυπνησε χ#@#$νος κατι που δεν συνηθιζε:(τον επλυνα τον θηλασα και κατοπιν ξεκινησαμε....καθε 10 λεπτα τουαλετα .τζιφος:(:(μολις τον εβαλα στο ριλαξ και πηγα να του φτιαξω χαμομηλι κατουρησε...ειμαι πολυ λυπημενη αληθεια .τωρα τον εχω αγκαλια και στο 20λεπτο θα τον παω παλι.δεν καταλαβαινω σημαδια του για τσισακια λες να εμαθα τοπαιδι μου να καθεται πανω στα βρωμικα?θα τρελαθω αν το καταφερα και αυτο:mad:

Efitsa καλημέρα, το 10 λεπτο, ακόμα & το 20 λεπτο είναι πολύ συχνά, δοκίμασε σε μεγαλύτερα διαστήματα & μη χαλιέσαι, αν σου γίνει άγχος δε θα δουλέψει καλή μου. Και μη νιώθεις άσχημα που τον "έμαθες να κάθεται στα βρώμικα", όλες μας αυτό μάθαμε, αυτό θεωρούσαμε σωστό & αυτό κάναμε. Αυτό θ αλλάξει όμως, είτε σε λίγο καιρό, είτε αργότερα, δεν παγιώνεται. Να εξηγήσω πως άνοιξα το θέμα αυτό για καλό & όχι για να αγχώσω άλλες μαμάδες. Το άνοιξα γιατί πιστεύω πως πρέπει να μαστε ενημερωμένες ώστε να κάνουμε τις επιλογές που θεωρούμε σωστές. Εμένα μου φάνηκε σωστή επιλογή & την ακολουθώ, σε καμία περίπτωση δεν τ αφήνω να μου γίνει στενοχώρια & άγχος όμως, προσπαθώ να κρατάω τον μικρούλη μου στεγνό & να διαβάζω τα σήματα του, αν χάσω κάποια, δεν έγινε κάτι κακό, ούτε σημαίνει πως πισωγυρίσαμε. Η διαδικασία αυτή είναι σαν σπείρα κι όχι σαν ευθεία σκάλα, σημασία έχει η επικοινωνία μαζί του πάνω απ όλα & αυτή δε χτίζεται απαραίτητα μέσα στο πρώτο πρωϊνό. Μη στενοχωριέσαι, δες την αστεία του πλευρά, υπάρχει.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά μια μικρή ένσταση...

Διαφωνώ όμως στον συνειρμό με τα μωράκια στις χώρες που δεν χρησιμοποιούν πάνες. Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να εγγυηθεί ότι στην Κίνα π.χ. είναι ΟΛΟΙ οι γονείς τόσο στοργικοί και δεν πιέζουν τα παιδιά τους για να επιτύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.(...)

Άρα καλό είναι να διαχωρίσουμε τη μέθοδο που περιγράφεις (όπου και πάνα θα βάλεις στο παιδί κάποιες φορές στην ημέρα αν χρειαστεί, και με διαφορετικά κίνητρα θα ξεκινήσεις) από τις πρακτικές που ασκούνται σε χώρες όπου δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις και οι γονείς έχουν συγκεκριμένα κίνητρα (να μη φορά το παιδί πάνες) αλλά και διαφορετική φιλοσοφία διαπαιδαγώγησης.

Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί πως δεν υπάρχουν ακατάλληλοι γονείς παντού στον πλανήτη marandnik, δυστυχώς. Όμως στην Κίνα & στα μέρη που χρησιμοποιούν τη μέθοδο παραδοσιακά είναι διαφορετικό ολόκληρο το μεγάλωμα των μωρών, σε πολύ βασικά σημεία (π.χ. οι μητέρες φορούν όλη μέρα τα μωρά τους, κοιμούνται μαζί τους, οι συγγενείς τις βοηθούν σε μεγάλο βαθμό & το μεγάλωμα του μωρού συχνά γίνεται ευθήνη όλης της οικογένειας ή της κοντινής κοινότητας). Με αυτό τον τρόπο η μητέρες έχουν τη δυνατότητα να είναι σε ακόμα μεγαλύτερη επαφή με τα μωράκια, άρα να καταλαβαίουν περισσότερα & να επικοινωνούν μαζί τους αποτελεσματικότερα. Άρα φυσικά & υπάρχει διαχωρισμός. Γιαυτό και δε λέμε "πετάξτε τις πάνες" με τη μία, αλλά στοχεύουμε απλά στο να χρησιμοποιούμε λιγότερες, ενώ κρατάμε το μωράκι πιο στεγνό. Αυτήν ακριβώς τη διαφορετική φιλοσοφία προσπαθούμε να προσεγγύσουμε τώρα, (αυτήν που λέει πως τα μωρά δε μεγαλώνουν μόνα τους, αλλά δίπλα μας, κολλητά), εμείς που μέσα στον "ανεπτυγμένο" μας κόσμο την ξεχάσαμε & την αφήσαμε να φθίνει.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως θεωρω τη μεθοδο οχι απλα καλη αλλα σωτηρια γιατα κωλαρακια των μωρων μας:D:D .απλα θελω κ ελπιζω να με βοηθησεις να το κανω οσο πιο σωστα μπορω και καταλαβαινω οτι μπορω να υπολογιζω στη βοηθεια σου:-).οσο για σημερα το απογευμα τον ειχα συνεχεια ανευ πανας εκανε τσισακια 3 φορες στο ταπερακι και ειχαμε 2 ατυχηματα ενα στο χαλακι του κ ενα πανω στον πατερα του:lol::lol::lol:.προς το παρον πηγε για υπνο (λιωμα ηταν με 2 ωρες υπνο απο τις 7.30)θα εχω νεα αυριο λοιπον

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Efitsa κούκλα μου, εσύ μαθαίνεις γρήγορα!! μπράβο σου! Υπ όψην ότι έφαγα & γω μια σήμερα (εμάς ο μπαμπάς μας πρόλαβε να τραβηχτεί :-) ), αλλά δεν τρέχει τίποτα, συνεχίζουμε ακάθεκτοι. Άλλωστε τα τσισάκια τους είναι νερό αποστηρωμένο (γεγονός), όταν σταμάτησα να φοβάμαι μη με κάνει μούσκεμα, πήγαν όλα καλύτερα. Στο μεταξύ διαβάζω απόψε μια ιατρική αμερικανική μελέτη για τις "φυσικές & ψυχολογικές πληγές της πάνας μιας χρήσης" & έχει & φωτό από συγκαμένα μωράκια μέσα, κι έχω πάθει σοκ απ το πόσο άσχημα μπορεί να εξελιχθεί ένα σύγκαμα αν δε το προσέξεις! Γιαυτό χτυπιούνται όλοι στη Φυσική Υγειηνή να μένουν τα μωρά χωρίς πάνες όσο περισσότερο γίνεται! Δεν φανταζόμουν πόσο πολύ σημαντικό μπορεί να είναι, νόμιζα πως είναι καλό μόνο θέμα άνεσης!

Και ναι, σ ότι μπορώ θα βοηθήσω γιατί βλέπω απ το μωρό μου πως αξίζει τον κόπο, μη νομίζεις και γω νέα είμαι σ αυτο, αλλά οι πιο παλιές με βοηθάνε πολύ.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα ολη μερα!!!!!!!!!!!!!!!!του εβγαλα την πανα μολις ξυνησε και εστρωσα μια πετσετα στο κρεββατι μιας κ θηλαζει ξαπλωμενος εκανε τσισα του ενω θηλαζε.δεν αγχωθηκα...(ουτε κιαυτος:lol:)τον αφησα στο κρεββατι να τργουδησει μεχρι να κανω τον καφε μου ,πηρα το ταπερ και κατσαμε μαζι στο κρεββατι να..τα πουμε:-) iren εκανε κακα!!!!!!!!!!!!τρελλαθηκα!τον φιλαγα γελαγαμε τα ειδα ολα!και 2 φορες τσισακια στο ταπερ:-D:grin::-D!σ ευχαριστω απο τα βαθη της καρδιας μου δεν περιμενα τετοια βοηθεια απο το φορουμ εσυ κ η αγλαια δηλαδη......δεν εχω λογια σας ευχαριστω:-D

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά καλή μου, αλλά δεν έκανα & τίποτα σπουδαίο, εσύ κι ο μικρός σου όμως κάνατε!!! Πολύ χαίρομαι για σας :-) Κοίτα μόνο μη μου αγχωθείς αν δεν είναι κάθε μέρα έτσι, παρ το χαλαρά & όλα θα πάνε καλά. Εγώ από μεθαύριο θα λείψω μεχρι τις 27/12 Αθήνα & δε θα χω προσβαση, Θα σ αφήσω το τηλ. μου αν χρειαστείς κάτι, σε πμ.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θα αγχωθω δεν θα αγχωθω(βαθιες ανασες).αυτο που ηθελα να σου πω ειναι πως εγω τον αφηνω χωρις πανα συνεχεια εστω και αν κατουρησει στην πετσετα η στο κουβερτακι του οταν παιζει κατω .του εβαλα πανα τωρα που τον εβαλα για υπνο.σε ποσο καιρο περιπου θα καταλαβει οτι ταπερ και αργοτερα γιογιο σημαινει τσισα η κακα ?γιατι τωρα προφανως απλα του φευγουν και εγω τυχαινει να τον εχω αγκαλια με το ταπερ:lol::lol::lol:.οσο για το τηλ ηθελες τα και παθες τα φιλεναδα χαχαχαχα θα σε ζαλισω χριστουγεννιατικα ! ουτε την παιδιατρο μου ετσι:-)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε με ζαλίζεις καθόλου, χαρά μου είναι, άλλωστε καθώς ο δικός σου είναι μεγαλύτερος απ τον δικό μου, σίγουρα έχω να μάθω κι εγώ απ το "ταξίδι" σας πολλά:-) Το "πότε" θα αρχίσει να καταλαβαίνει πραγματικά φαίνεται πως έρχεται γύρω στους 10 με 12 μήνες, αν & κάποια μωρά "γνέφουν" στη νοηματική γλώσσα (baby sigh for potty) για την ανάγκη τους γύρω στον 9ο, ή προσπαθούν να μιμιθούν τον ήχο που κάνει η μαμά, δηλώνοντας πως θέλουν να πάνε.Ο δικός μου όταν έχει κακάκια & του κάνω "θέλεις πού-που?" συνηθως χαμογελάει & περιμένει να τον βάλω στο γιο-γιο, όταν δε θέλει δε δίνει καμιά σημασία, ούτε που γυρίζει να με κοιτάξει. Αλλά δε μπορώ να πώ αν αυτό δείχνει πως καταλαβαίνει, εξάλλου είναι μόλις 5,5 μηνών!Το παράξενο είναι όμως πως μόλις του βγάζω πάνα & μέχρι να τον κάτσω στο γιο-γιο(που μπορεί να μου πάρει & μισό λεπτό& παραπάνω, μια & δε βρίσκω στην ελλάδα τ άτιμα τα κινέζικα τα παντελονάκια με το άνοιγμα, γκρρρ!), δεν τα κάνει στον αέρα, όπως παλαιότερα, λες και περιμένει ν ακούσει το "τσςςς" Άρα φρόντισε ο ήχος που του κάνεις να είναι πάντα ο ίδιος & εύκολος & αργότερα να μην τον μπερδεύει. Μαθαίνω πως τα περισσότερα μωράκια γρήγορα προσπαθούν να μιμιθούν τον ήχο όταν θέλουν, τώρα αν η μαμά δεν είναι αρκετά γρήγορη εννοείται πως θα βραχούν πάνω τους, δε νομίζω να περιμένουν, δε τα μαθαίνουμε αυτό, αλλά τ αντίθετο. Να αφήνονται.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

το εψαχνα αυτο το θεμα!!!

Λοιπον ο δικος μου ειναι 2.5 χρονων και εδω και δεκα μερες πηγαινει στην τουαλετα και προσπαθω να του μαθω και τα κακα αλλα δεντον πιεζω γιατι βλεπω οτι δεν θελει να τον ενοχλω.το μεσημερι τον κοιμιζω χωρις πανα και τα περισσοτερα πρωινα τον βρισκω στεγνο........καιρος ηταν βεβαια να την κοψουμε.Πριν ενα μηνα συναντησα μια κοπελα που εβαζε την 17 μηνων κορη της να κανει τσισα στην παιδικη χαρα,επαθα πλακα γιατι καταλαβα οτι το κοριτσακι ηταν μικρο,της επιασα κουβεντα και την ρωτησα ποσο ειναι και ποτε εκοψε την πανα και μου ειπε 7ΜΗΝΩΝ...επαθα πλακα,μου ειπε οτι την εμαθε απο πολυ μικρη να κανει τσισα ετσι και δεν της φοραει πανα απο 7μηνων.ερχομαι και σπιτι και μετα διαβαζω αυτο το ποστ και εχω πειστει οτι το παιδι ειναι οπως το μαθεις...στο δευτερο θα εχω τη γνωση και θα ασχοληθω απο πολυ νωρις,γιατι οσο αργεις χειροτερα ειναι..

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

ειρηνακι καλη χρονιααααααααααααα!!!!!!!!

δεν ηθελα να σε ενοχλησω μεσα στις γιορτες.λοιπον νομιζω πως παμε καλα,αφου κανουμε κακα ΜΟΝΟ στο ταπερακι μας.(ο αντρας μου αυτη τη στιγμη με κραζει πως θα με κοροιδευεις για το ταπερ !αφου γιογιο μικρο που θα βρω:oops:?).τα τσισακια τα αφησα για αργοτερα γιατι αρχισα να γινομαι πιεστικη κ νομιζω το καταλαβε....αυτα .ΑΧ πολυ χαιρομαι που γυρισες.ηθελα να σε παρω αλλα να ...ντρεπομουν:oops:.ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!!!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

(ο αντρας μου αυτη τη στιγμη με κραζει πως θα με κοροιδευεις για το ταπερ !αφου γιογιο μικρο που θα βρω:oops:?).τα τσισακια τα αφησα για αργοτερα γιατι αρχισα να γινομαι πιεστικη κ νομιζω το καταλαβε....

Σ ευχαριστώ για τις ευχές & χαίρομαι πολύ που τα καταφέρατε!!!Το ταπεράκι δούλεψε & για μας μια χαρά στην αρχή, κυρίως οταν θηλάζουμε, αν και εδώ και 2-3 βδομάδες σταμάτησε να τα κάνει εν μέσω ταίσματος, προτιμάει πλέον πριν ή μετά, ή σταματάει να τρώει & κλωτσάει ή κοιτά το κενό, οπότε τον βάζω στο γιο-γιο. Και φυσικά δε πρόκειται να σε κοροϊδέψω βρε συ, αφού εγώ στο πρότεινα :-)!! Γιο-γιο μικρό θα βρεις στα Jumbo, είναι ενα γαλάζιο, προέλευσης Ισραήλ και είναι το μόνο που κάνει 0,99 λεπτά, οπότε θα το βρεις εύκολα. Για τα τσισάκια δοκίμαζε μόνο να τον βάζεις αμέσως όταν ξυπνάει, αυτό δουλεύει 99%, μετά, & αφού αγχώνεσαι, άστον με την πάνα του για την ώρα, απλά φρόντιζε να τον αλλάζεις μόλις τη νιώσεις ζεστή. Ο δικός μου (σήμερα έγινε 6 μηνών) την τελευταία βδομάδα μου φωνάζει κανονικά & τραβολογάει την πάνα του όταν θέλει κακά ή όταν η πάνα του έχει πάνω από 2 κατρουλίτσες ;).

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

τσισακια κανουμε σχεδον καθε πρωι:D.χωρις ομως ηχητικα γιατι εκνευριζεται:shock:.δηλαδη ..........μαλλον..........στις αρχες καθε λιγο και λιγακι τσςςςς και τσςςςςςςςς του τα σπασα τα νευρα και τωρα μολις το ακουει μονο που δε μιλαει να με σιχτιρισει:oops:.οποτε τον αφηνω .τα κακα του τα κανει ενδιαμεσα στα γευματα αλλα σταματαει και με περιμενει ,παμε μπροστα στον ολοσωμο καθρεφτη της κρεββατοκαμαρας , του μιλαω, γελαμε ,κ τα κανει.Ηθελα να σε ρωτησω αν ειναι λαθος(η κρεββατοκαμαρα)γιατι δοκιμασα κ στην τουαλετα αλλα τζιφος.καλα ουτε λογος να τον πιασω απο τα ποδια πανω απο τη λεκανη ,τιναζεται τρελλα!

Λες να εμπνεεται καλυτερα?:lol::lol:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σε ρωτησω αν ειναι λαθος(η κρεββατοκαμαρα)γιατι δοκιμασα κ στην τουαλετα αλλα τζιφος.καλα ουτε λογος να τον πιασω απο τα ποδια πανω απο τη λεκανη ,τιναζεται τρελλα!

Λες να εμπνεεται καλυτερα?:lol::lol:

Καλημέρα:-). Όχι, δεν είναι λάθος, όπου βολεύεται είναι καλά, αργότερα πιθανόν θα θέλει περισσότερη ποικιλία, μέχρι να περπατήσει και να θελήσει να σας μιμιθεί & άρα να προτιμήσει την τουαλέτα. Εμείς έχουμε μόνιμα το γιο-γιο στο κρεβάτι (έχω την κούνια του κολλητά στο δικό μας, χωρίς το πλαϊνό κάγκελο για ευκολότερη πρόσβαση & έτσι ουσιαστικά κοιμόμαστε δίπλα-δίπλα), αλλά έχουμε κι άλλο ένα στο σαλόνι, ένα ταπεράκι στο αυτοκίνητο και πάει λέγοντας :). Αλλά τώρα στις γιορτές που πήγαμε σε διάφορους φίλους & συγγενείς, διαπίστωσα πως προκειμένου να τα κάνει στην πάνα, προτίμησε οποιαδήποτε άλλη λύση: τουαλέτα, ταπεράκια, ύπαιθρο κλπ. Αν ρίξεις μια ματιά στα site που έχω αναφέρει παραπάνω θα δεις διάφορες θέσεις και πιθανές λύσεις & θα πάρεις ιδέες.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειρηνακι καλησπερα!εχω καιρο να διαβασω νεα σου.γιατι????????

εμεις παμε νομιζω καλα.σημερα δεν βρεξαμε πανα. σταματαει το παιχνιδι και αρχιζει τη γρινια οποτε μολις τον βαλω στο γιο γιο κατουραει το αγορι μου(δεν εχει και εικονιδιο με γυφτικο σκεπαρνι:lol:).

το πρωι με το που ξυπναει τον βαζω,κανει βεβαια τσισα του αλλα ηδη η πανα του ειναι βρεγμενη:-(.το βραδυ δεν ξυπναει καθολου απο σαραντα ημερων.

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι, ξαναρχίζω δουλίτσα σιγά- σιγά & οργανώνομαι, γιαυτό δε μπαίνω πιο συχνά. Όλα καλά και με μας & συνεχίζουμε ακάθεκτοι. Λερώνουμε ακόμα 3-4 πάνες τη μέρα(ειδικά όταν λείψω εγώ, μιας και ο μπαμπάς μας προσπαθεί αξιέπαινα, αλλά ακόμα δεν το χει πάρει το κολαϊ :-)) & 1-2 τη νύχτα. Εσείς όμως μας φτάσατε και μας ξεπεράσατε, μπράβο σας!! Φαντάζομαι βρήκες γιο-γιο στα μέτρα του, χαίρομαι. Είδες που γκρινιάζει όταν θέλει να ξελαφρώσει? Δεν είναι φανταστικό αυτό? Ευτυχώς που το βλέπεις & συ, γιατί εμένα ακόμα οι περισσότεροι με δουλεύουν όταν επιμένω πως τα μωρά γεννιούνται "εκπαιδευμένα". Με τα κακάκια πως τα πάτε? Να θυμάσαι πως μόλις αρχίσει να μπουσουλάει & να γίνεται περισσότερο κινητικός, θα χει άλλες προτεραιότητες και μπορεί να μη σε ειδοποιεί πάντα, ούτε ένγκαιρα, αλλά να χρειαστεί να βασίζεσαι περισότερο στο ρολόί και στο ένστικτό σου.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

κακα ΠΑΝΤΑ εξω!αχ ναι ναι δεν εχει χεσει πανα . μονο την προηγουμενη εβδομαδα που πηγαμε στη μανα μου κ αλλαξε παραστασεις του φυγανε κανα δυο φορες επειδη τον θηλασα κ απογευμα μιας κ δεν δουλευα (μη χασω :lol:)και ειχα κ το γιο γιο στο επανω σπιτι.

παρολα αυτα τον κρατησα στη γνωστη θεση αφου δεν τον προλαβαινα και εκανα τον ηχο:lol::lol::lol:. ε ! εστω κ με το παμπερς.παντως με το που γυρισαμε , μπηκε στο ρυθμο του.νομιζω.με τα πρωινα τι θα κανω που δεν τον προλαβαινω τον κακομοιρη.κοιμαται κ σερι βλεπεις...

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...